[ herzog @ 26.01.2020. 17:57 ] @
(na pocetku da napomenem da je ovo druga masina, znaci nije ista iz moje dve prethodne teme ovde..)

Kada sam ga ukljucivao , najpre je pisao ovaj spisak gresaka
(uz 3 kratka piska iz bipera) :

(Ne znam je li se ovo zove PRE-Screen , ili Post screen zaista)

Auto Detecting Pri Master ... Sata Hard Disk...
Auto Detecting Sec Master ... Atapi DVD/CD Rom...

Error : Boot Sequence
Error : Floppy drive configuration error
Error : CMOS settings wrong
Error : Cmos date/time not set
Press F1 to run setup
Press F2 to load default values and conitinue
..
Pritisnuo sam F2
onda je pojavio novi ekran gde je pisalo ovako nesto:

DHCP , onda se tu vrteo bekslesh znak u jednoj liniji neko vreme ,pa je pisalo :
No Boot file recieved , exiting Pxe ROM

pa je doslo i do windows logoa, ali se komp zakucao.

Onda sam zamenio bateriju pa je , uz isti spisak gresaka (ali bez ekrana sa DHCP) ,windows poceo da radi normalno.

Naknadno sam stisnuo pause na Pre-Screenu i uocio da gresaka za CMOS vise nema ali se pojavila jos jedna stavka :


Error : Memory size decreased

,,,

Sada , uz ove greske , sistem radi normalno (kuc-kuc:) ali se s vremena na vreme pojavljuje Microsoftovo obavestenje kako je njihovo cedo 7-ica zastarelo , i puno mi prepocuju njihov nov sistem.












[Ovu poruku je menjao herzog dana 26.01.2020. u 19:26 GMT+1]
[ ademare @ 26.01.2020. 18:49 ] @
Koji je komp u pitanju ? Model ?

Najverovatniji neki brendirani . Imao sam IBM - Lenovo , koji je sve zapisivao , pa kada bih promenio mesto RAM modulima , onaj iz slota 1 stavio u slot 2 on bi prijavio promenu i stao ?!

Tako je i ovde slicno , komp kada jednom odradi sve sto treba , on poupisuje sta mu vec treba i posle samo javlja promene .

Kinezi cesto hoce da rade i bez CMOS baterije , ali na svako paljenje mora da se podesava kalendar i vreme zbog interneta , pa je najjeftinije kupiti novu bateriju .

CMOS se moze i treba resetovati , a onda da komp odradi ovo svoje .

Sada bi trebalo da je sve manje vise O.K. ?

NIsu to nikakve greske . Ovo BOOT Sequence error , podesis u BIOS-u redosled uredjaja . Verovatno ima nesto sto fizicki ne postoji , na primer taj pod error 2. Flopy , jer to vise niko ne koristi .

Ako je flopi tu , moguce da nije povezana njegova struja ili data kabl itd.itd.

Sve su to nevazne stvari .

Ovo CMOS , reset , i baterija .

DHCP to je za mrezu , ocigledno neka kanc masina , koja ima mogucnost dizanja sistema preko mreze , pa to takodje u BIOSU treba podesiti , zato je trazio ROM, koji to radi itd .
[ herzog @ 26.01.2020. 19:15 ] @
Jeste, upravo IBM - Lenovo..Ispodesavacu sve u BIOS-u , pa ce valjda biti O.K.
Ali kako objasnjavas ovu poslednju gresku sto mi se javila : Memory size decreased ?
[ ademare @ 26.01.2020. 20:31 ] @
To je isto vezano za BIOS .

Od ovih opcija dok se to sve ne podesi ne treba ici na F2 , vec na F1 da se udje u BIOS .

Ne bi bilo lose Resetovati CMOS . Koji je dzamper to mora da se nadje u uputsvu ali za to moras da mi napises oznaku kompjutera sa Nalepnice !

Ta oznaka je MT-m pa XXXX ako je u pitanju Thinkcentre . Po toj oznaci se nadje tacno koji je model i uputsvo , drajveri itd .

Znaci on ima zapisano mozda je na primer imao 3 GB memorije , a sada ima 2 GB , pa to staro zapisano iako ti nista nisi dirao , vec je neko pre tebe izvadio pokazuje smanjenje , kojega i nema , sem ako nisi izvadio neki modul , a zaboravio da vratis .

Kada se udje u BIOS , na F1 on bi trebao da vidi koliko ima memorije , to da zapise i da vise to ne prikazuje .
[ gilopile @ 26.01.2020. 23:09 ] @
Proklete brend masine, dosadne sa tim bios postom :)

Uglavnom, Disable flopy u BIOS-u
Podesi vreme kroz bios ili iz windowsa - a to si verovatno resio da mozes da surfas
Podesi prioritet za boot na taj Hard disk, ostalo mozes i ne moras da pogasis/ boot from LAN i ostalo...

Sto se memorije tice, ne znam sta ta greska bese. Ali najbolje je da fizicki izvadis sav RAM, prebrises slotove i kontakte RAM-a i vracas jedan po jedan uz pracenje da li su svi moduli uredno prijavljeni, tj. kapacitet svih modula.

I zameni cmos bateriju, jer je sigurno losa cim se vreme resetovalo.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 27.01.2020. u 00:28 GMT+1]