[ edyson @ 29.12.2001. 23:07 ] @
Jel moze neko da mi objasni sta znace pojmovi applet i servlet, ako moze malo opsirnije.

Kada skinem neki kod za javu ili javascript koji program mi treba da to pokrenem. Naprimjer pise da je kod kompatibilan sa citiram: Java (JDK 1.1), Java (JDK 1.2), JavaScript ---------- usput sta je JDK?

[ qpele @ 12.01.2002. 13:01 ] @
Applet je java aplikacija koju iskljucivo browser moze da startuje.

Servlet je objekat koji obradjuje http zahteve. Svaki servlet se nalazi na odredjenoj ip adresi i pozivanjem te adrese startuje se odgovarajuca metoda servleta. Servlet ili generise html i vraca ga korisniku koji se ispisuje u njegovom browseru ili redirektuje korisnika na neku jsp ili html stranu.

JDK je JavaDevelopmentKit i sadrzi sve sto ti treba da razvijas i startujes java aplikacije. Da bi startovao java kod treba ti instaliran jdk po mogucnosti najnoviji i u okviru njega imas i compiler i virtuelni masinu koja izvrsava java aplikacije.
[ Ivan Tanasic @ 12.01.2002. 14:34 ] @
Citat:
qpele:
Applet je java aplikacija koju iskljucivo browser moze da startuje.


Jok, moze i pomocu aplet view alata...
[ edyson @ 12.01.2002. 16:38 ] @
OK skont'o sam otprilike. Hvala.
[ Dragi Tata @ 12.01.2002. 22:58 ] @
Citat:
edyson:
Jel moze neko da mi objasni sta znace pojmovi applet i servlet, ako moze malo opsirnije.


Otprilike je qpele to fino objasnio, ali da budem malo opsirniji:

Applet je Java program koji je predvidjen da radi u okviru web-browsera, mada je tacno da postoje i specijalizovani alati za pokretanje appleta, ali oni uglavnom sluze za testiranje. Appleti imaju znatna ogranicenja u poredjenju sa aplikacijama, koja se uglavnom odnose na sigurnost. Tako iz appleta ne mozes da citas i pises fajlove. Appleti su bili jako popularni pre nekoliko godina, ali u poslednje vreme njihova upotreba je sve redja.

Servlet ima sasvim drugu namenu, mada servleti imaju slicnu strukturu kao apleti. Servlet je (krajnje uprosceno) program koji "sedi" na Web serveru i omogucava slanje "dinamickih" Web strana - nesto kao CGI skripte ili ISAPI extenzije. JSP je u stvari zasnovan na servlet tehnologiji, i danas retko ko pise servlete direktno, vec uglavnom koriste JSP, sto je cesto laksa varijanta.

Citat:
edyson:
Kada skinem neki kod za javu ili javascript koji program mi treba da to pokrenem. Naprimjer pise da je kod kompatibilan sa citiram: Java (JDK 1.1), Java (JDK 1.2), JavaScript ---------- usput sta je JDK?


Prvo da razdvojimo Javu i JavaScript. To su dva potpuno razlicita jezika.

Za JavaScript ti treba jedino neki Web Browser koji podrzava taj jezik, npr: Internet Explorer ili Netscape.

Sto se Jave tice, da bi pravio programe sa njom, treba ti bar JDK - Java Development Kit. To je skup alata koji sluze za razvoj Java aplikacija i appleta i moze da se besplatno "skine" sa Sun-ovog sajta. Mislim da ti je laksa varijanta da nadjes neki Java IDE kao sto je JBuilder ili Forte; uz to ces dobiti i JDK.

Nadam se da sam bio od pomoci. 8)

[ Maxi @ 07.02.2002. 13:12 ] @
Prvo da razdvojimo Javu i JavaScript. To su dva potpuno razlicita jezika.

Za JavaScript ti treba jedino neki Web Browser koji podrzava taj jezik, npr: Internet Explorer ili Netscape.

Mala ispravka: Java i JavaScript imaju zajednicko samo prva cetiri slova.
Java je objektno orjentisani progranski jezik visokog nivoa.
JavaScript (JScript)ili,prihvacen kao industrijski standard pod nazivom ECMAScript,je proizvod odredjenih firmi koji omogucava iskljucivo odredjenu komunikaciju sa Web Browserom.Nastao je kao potreba za "aktiviranjem" najstarijeg Web Browsera: Netscape.