[ bordzija @ 24.02.2020. 12:50 ] @
Imam neki stari msi netbuk koji je ispravan i koristi ga uglavnom keva. Ubacio sam još memorije tako da sada ima 2 modula od po gb ukupno 2 gb memorije.
Instalirao sam windows 10. Netbuk radi, sve funkcioniše ali tu i tamo malo glavinja. Koristim ga na moru ponekad mada tamo imam i desk.

Dal se isplati da ubacim SSD disk?!?? Ubacio sam u svoj komp i bukvalno leti ali je u pitanju i5.
Dal bi to moglo par godina da sastavi?
[ bachi @ 24.02.2020. 13:38 ] @
Ako mene pitaš, na tom laptopu bih stavio Windows 8.1 Pro x86, dakle 32bitnu verziju, a sa SSDom bi svakako leteo što se pokretanja aplikacija tiče, ali 2GB je ograničavajuć faktor za web surfing, pogotovo sa više tabova, ali svakako će bolje raditi swap sa SSDom, nego sa hardom.
[ ademare @ 24.02.2020. 14:05 ] @
Taj mali Atom sa Jednim jezgrom , to je pravljeno za XP . Eventualno Starter win 7 .

Sve ostalo je overkill .

Ja na i5 520M drzim win 7 pro . 4 GB ram . Naravno posto je ovaj i5 jaci jedno 7 puta od tog Atoma mogao bi i win 8.1.

Za hrabre to bi bio neki minimum i za 10-tku . Cena se krece oko 80 + Eur .
[ bojan_bozovic @ 24.02.2020. 14:15 ] @
@ademare

Taj i5 je brz koliko i moderni mobilni i3 procesor, otprilike, a oni dolaze sa preinstaliranim Win 10, kao i jos sporiji mobilni Celeroni i Pentiumi.
[ ademare @ 24.02.2020. 14:23 ] @
Teraju ljude da win 10 stave i na onaj ubogi Celeron N4000 . Al kako to radi samo oni mucenici znaju koji to koriste

Ovaj Bordzijin Atom je na nivou Pentiuma 4 . Jedino sto u njemu vredi je taj Hard disk klasicni . Ovako bez njega 10 Eura Bar toliko idu na Limundou , mozda i 12 .
[ mjanjic @ 24.02.2020. 14:58 ] @
I meni stoji već duže vreme Lenovo Ideapad Miix 300, i zbog Win 8.1 i zbog 2GB rama (ali je bar 64GB storage, i to je bio zadnji primerak). Kad malo pogledam, bačene pare (bio oko 300€), jer je tako nešto pogodno samo za one koji su stalno u pokretu i odgovara im nešto sa touch ekranom - meni je 13.3" laptop lakši i tanji od tog "tableta", tako da je Ideapad jedino zgodniji ako se koristi u autu, autobusu i sl., gde bi u prednosti bio jedino lapop kod koga se preklapa ekran (Yoga i slični modeli).

Generalno, tablet je OK za neko surfanje po kući i drugim mestima kad sete u pokretu, a koristite aplikacije koje nisu zahtevne, ili za neko deljenje ekrana pa da upravljate desktop računarom ili TV-om. Da su mu bar zvučnici nešto, nego slabini nego na mobilnom telefonu.

Posle kažu tržište Win tableta praktično ne postoji... pa, postojalo bi kad bi ti tableti mogli da se koriste za bilo šta normalno, ali problem je napravio Intel čiji su Atom procesori za Win tablete bili nekoliko puta skuplji nego za identične Android modele (zato je isti Android tablet koštao 100€, a Win 300€).
[ bojan_bozovic @ 24.02.2020. 15:29 ] @
@mjanjic

Problem je sam Win 10, koji je ogroman bloat i za mobilni i3 procesor, a kamoli za uboge Atome, medjutim sada se tu nista ne moze da uradi, jer je Windows sloj po sloj nabacanih API-ja od kojih neki od starta nisu bili dobri. Zato neverovatno jede resurse, ali je neko u MS menadzmentu klimnuo glavom, i takav nekvalitetan sistem pustio u prodaju. Samo obrati paznju koliko treba recimo File Exploreru da se otvori, u uporedjenju sa XP ili Win2000, na nekom starijem kompjuteru.

To je otprilike sve sto sa danasnjim softverom ne valja, ogroman bloat i sporost, a kompjuteri nikad nisu bili brzi, najjeftiniji laptop je recimo mnogo brzi od najjacih superkompjutera iz osamdesetih godina.
[ ademare @ 24.02.2020. 15:35 ] @
@mjanjic

Taj tvoj je super prema ovom Bordzijinom .

Atom Z3735F cetiri jezgra dovoljno je to i te kako za net i malo ofisa .

Ovo Bordzijino je starije od tog tvog 10 -tak godina i pojavio se kada je bila aktuelna Vista . MS je taman hteo da zvanicno ugasi XP , ali se pojavila navala ovih netbukova po 9 i 10 inca . Bili su suvise slabi da bi Vista radila , pa je MS morao da produzi zivot XP jos nekoliko godina .

Kasnije kada su stavili 2 jezgra isao je uz njih win 7 Starter . Ovo sa jednim jezgrom na 1.6 Ghz je slabo za win 7 .

Pisao je Ivan Dimkovic opsirnije kada su se pojavili , bili su hit zbog male potrosnje , inace nisu mogli da puste HD film .
[ bordzija @ 24.02.2020. 16:06 ] @
Imao na njemu win 7 starter i sve je bilo katastrofa, crkli drajveri usb, čitač kartica, kamera, glavio i zujao pa na kraju zaključao hdd. Dugo godina sam mislio da je crkao skroz ali sam ga prošle godine otvorio, formatirao hdd, instalirao win 10 i sve proradilo ko novo.

E sad dal se isplati staviti ssd imam osećaj da bi odlično radio par godina. Već ga imam a može da služi nekom sitnom surfu, muzici, kodiju i slično pored televizora.
[ gilopile @ 24.02.2020. 16:29 ] @
Taj lap nije ni za sta.
Imam atom dual core 1.6 i isto 2GB RAM, bio 320GB hdd odlican, oko 90mb read...vukao se ko prebijena macka, stavio ssd 120GB, nesto bolje i brze otvara stranice, al dzaba kad ga malo zahtevniji sajt ukopa. YT 320p jedva radi...Kodi je pravo mucenje na njemu.
Poklonih ga rodjaku da slusa muziku i cita stripove.

Probao i razne Linuxe, pa i Pupy slacko i jos gore. Bolje radi Pentium III racunar star 30 godina od ovog sranjja.
Ne gubi zivce i ne ulazi novac u to.
Za 20 eur kupis C2D lap i imas upotrebljivu masinu.

[ bojan_bozovic @ 24.02.2020. 17:08 ] @
@gilopile

Citat:
Bolje radi Pentium III racunar star 30 godina


Da li je P3 bas 30 godina star ili malo manje... ;)
[ bordzija @ 24.02.2020. 18:14 ] @
Ima i video iz 2016 god apgrejd sa ssd diskom:



U suštini sam planirao na moru da apgrejdujem core 2 duo hp pa neće da se baci.

U suštini svo to zapinjanje je HDD koji stalno nešto kljuca, radi, kljuca... Kao da je on najslabija karika u celoj priči. Otkad je instaliran win 7 isto, hdd samo drlja li drlja.
[ ademare @ 24.02.2020. 19:58 ] @
Gile ti je najbolje napisao zasto od toga nema nista .

Zato sto je procesor zbog svoje slabosti , uvek na 100 % opterecenja ! I tu nema pomoci .

Taj procesor je dosta slabiji nego procesori u Kineskim telefonima na kilo koji kostaju kod nas u radnji 6.000 din .
[ bordzija @ 24.02.2020. 20:09 ] @
Jel može da se čučne neki drugi procesor za šaku dinara na tu ploču ili je zavarena konfiguracija? Ne deluje mi da se procesor toliko muči, tek tu i tamo ubrza kuler, problem je hdd koji stalno kljuca. U svakom slučaju ću da uzmem jedan ssd ionako treba apgrejd kompa na moru da radim, neće se baci.
[ anon70939 @ 24.02.2020. 20:24 ] @
sto ne stavis linux mint li tako nesto? Ja sam mom caletu stavio Ubuntu.
Njemu svejedno, kad ga ukljuci ionako sve sto pokrene je Chrome, VLC, LibreOffice, ponekad torrent. Sve mu isto kao na Win.
[ gilopile @ 24.02.2020. 20:32 ] @
Bordzija, ma CPU je BGA, zavarenko, nema menjanja.

Koji je tacno CPU, jer ih ima i dual core-a?
Ako je dual core ili daj boze 2 core/4 thread to je vec koliko toliko upotrebljivo.
Imao sam i jedan miniITX sa bas tim Atomom 2/4 thread i uz muke radio je koliko toliko pristojno. Mogao je bez problema YT 480P full skrin :D
Kao sto rekoh, matori C2D laptopovi i dan danas cepaju 720p YT bez ikakvog naprezanja.
Ebes komp koji u 2020. godini ne moze da potera ubogi YT a da to nije 240p.

Stavi ti njemu SSD, nece da skodi, naravno, ali i dalje ces imati problema sa procesuiranjem. Ucitavanje ce biti ok, ali ni tu ne ocekuj nesto mnogo spektakularno, ako SSD izvuce 150mbps bice premija, al opet brzina pristupa ce biti neuporedivo bolji.
Posle taj SSD ubacis u taj morski C2D laptop, a tog atoma zgnjeci :D
Brate, kad Puppy Slacko ne moze na tom digitronu da radi kako treba, sta ocekivati sa win7 ili ne daj Boze win10 :D
Laptop koji 3X manje vredi od svog punjaca ti sve govori o njegovim performansama :)
Da je napravljen kada i XP, tada bi bio onako OK.
[ bordzija @ 24.02.2020. 21:03 ] @
A android x86?

evo gledam kodi, on jede procesor i tu leba nema. Na drugom starom kompu ibm seleron d 2.7 ghz sam instalirao win 10 pa win 7 i eto kao radi. Kada sam instalirao android x86 raspao se.

Netbuk je msi u135

Ekran 10 inca WSVGA LED 1024x600 Glare type
Procesor Intel Atom N450 1.66GHz
chipset Intel NM10
Memorija 1GB DDR2 667MHz
Graficka karta Intel GMA 3150
HDD 250GB SATA II
Konektori 3x USB, D-Sub, RJ-45, Audio In/Out LAN Fast Ethernet LAN 10/100 Mbps
Wireless Wi-Fi 802.11b/g/n
Slotovi 4-1 citac kartica
Masa 1.2 kg
Baterija 6-cell Li-lon
Operativni sistem Microsoft Windows 7 Starter
Napomena Integrisana Web kamera 1.3Mpix sa ugradjenim mikrofonom

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 24.02.2020. u 22:16 GMT+1]
[ gilopile @ 24.02.2020. 21:13 ] @
Ni ne pokusavaj Android.
Tu bi jedino win 98se radio kako treba, al neces naci drajvere
Win7 starter stavi i to ti je sta ti je.
Mozes i home basic, stavis basic temu. 2GB RAM-a je sasvim dovoljno za to sta se moze uopste raditi sa tim lapom.
[ bordzija @ 24.02.2020. 21:38 ] @
Ma iščačkaću ja njega, sada sam podešavao kodi, zeza me to što su svi domaći kanali prešli na hd i krš glavi :D
Ma kupim ssd pa vidim kako radi, šta mu bog da. Imao sam win 7 i nisam bio zadovoljan kako radi.
[ ineve74 @ 24.02.2020. 21:51 ] @
Od viste pa na ovamo ...win7 i 10 jedva ce raditi os na samo 2 gb rama
Imao sam win7 na masini sa samo 2 gb rama i os je radio pa cak i neke igrice
Igro sam na tome bf2142.
Sad ne znam dali je taj tvoj cpu x86 ili x64
Imo sam masinu sa win7 32 bita i win10 32 bita koji i ne mogu da teraju vise od 3.4 gb rama i oba os su radila i cak mnoge igrice iz tog perioda
[ ademare @ 24.02.2020. 21:54 ] @
Taj ventilator izgleda kao pravi Mada je to nepotrebno jer procesor trosi 5.5 wati . Zato se retko pali .

Prijatelj ima Asus 1000H koji ima dva jezgra . Masirao me je da mu cistim ventilator i ono je beda . Ima neki mali plasticni ventilator ! Plasticni ! Kuciste mu je plasticno sa svih strana ne samo peraja . To nisam nigde video .

Zato kad god sam bio kod njega , nikada nisam cuo da se ventilator pali . Nema potrebe . Cak i kada je imao win 10 pa mu trebalo 30 sekundi da komp prihvati 3 slova

Posle je naravno isao na win 7 Starter .
[ bordzija @ 24.02.2020. 22:02 ] @
Evo koji je procesor: https://ark.intel.com/content/...-n450-512k-cache-1-66-ghz.html

Kodi preko utp kabla radi bolje nego preko wifija. Definitivno ga urniše HD!

Pa greota da ne radi windows 10 naročito kada je džabe, serisjski sam skinuo sa kp neko okačio fotku kompa i nalepnice
[ ademare @ 24.02.2020. 22:17 ] @
Hahaha , Sada taj mucenik ne moze da registruje svoj jer je broj zauzet
[ Zlatni_bg @ 24.02.2020. 22:43 ] @
Pa ne treba ti kod za instalaciju win, mozes posle da ga ukucas da bi ga aktivirao. Instaliraj i probaj, vidi sta ce da se desi. Jedini nacin da znas kako radi.
[ bordzija @ 24.02.2020. 22:54 ] @
Pa tako sam i uradio, kasnije ubacio kod. Sve radi ali sporo, win 7 radi još gore... Videću sa ssd diskom kako se ponaša. Uglavnom kodi me zeza jer je full hd to što mene/kevu zanima pa tu zapinje kao blesav... Procesor jbg nema tu pomoći.
Imam i amiko combo ali tu ne mogu da nađem nigde live stream n1 ovi svi čuvaju kao zmija noge da ne može da se gleda. Stvarno su bezveze skroz. Preko satelita imam sve samo nemam n1. I tako u krug hehe.
[ ineve74 @ 24.02.2020. 23:01 ] @
https://www.notebookcheck.net/...otebook-Processor.23718.0.html
[ bordzija @ 24.02.2020. 23:09 ] @
Nije taj procesor nego Intel Atom N450. Jel može ovo da se klokuje? De su mu džamperi?

https://www.notebookcheck.net/...otebook-Processor.23722.0.html
[ mjanjic @ 24.02.2020. 23:24 ] @
Imao je onaj Win7 Lite, naravno neregularna "distribucija", ali mislim da je instalacija bila oko 700MB.
Za te starije modele čak i Ubuntu 19 ima solidnu podršku, osim nekih sitnih problema koji se rešavaju sa svakim ažuriranjem.
[ Branimir Maksimovic @ 25.02.2020. 05:30 ] @
Citat:
bordzija:
Imao na njemu win 7 starter i sve je bilo katastrofa, crkli drajveri usb, čitač kartica, kamera, glavio i zujao pa na kraju zaključao hdd. Dugo godina sam mislio da je crkao skroz ali sam ga prošle godine otvorio, formatirao hdd, instalirao win 10 i sve proradilo ko novo.

E sad dal se isplati staviti ssd imam osećaj da bi odlično radio par godina. Već ga imam a može da služi nekom sitnom surfu, muzici, kodiju i slično pored televizora.


Za Win 10 je neophodan SSD pa makar vozio i7...
[ mjanjic @ 25.02.2020. 09:52 ] @
Da, negde od ažuriranja u februaru 2018. godine ili tako nešto, mada se vukao po disku i posle onog oktobarskog 2017. i nekih pre toga.
Ali nije samo 10-ka, nama je na poslu i 7-ica počela da se vuče na većini računara, čak i na onima koji nisu ažurirani, jednostavno browser-i (uglavnom Chrome, ponegde Firefox) i "novi" internet (gomila neoptimizovanog JS-a, multimedija) i sve druge aplikacije koje se ažuriraju ubijaju HDD-ove, pošto se sve testiraju i prave da optimalno iskoriste brzinu i mogućnosti SSD-a, i onda na HDD-u sve to jednostavno zakuje bez obzira koliko računar ima RAM-a.
[ bordzija @ 25.02.2020. 10:45 ] @
Namerno usporavaju sisteme pred pojavljivanje novog sa gomilom besmislenih gedžeta koji gutaju memoriju i protok interneta kako bi sutra prodavali sve brži internet.
Naročito zaslužni za to su chrome i slični, većito gladni za memorijom.

Nekada su rusi izbacivali modifikovane verzije recimo skajpa koje su perfektno funkcionisale.
[ Zlatni_bg @ 25.02.2020. 15:38 ] @
Ne kapiram sto je problem to sto rade. Prvo, HDD je ODUVEK bio bottleneck maltene svemu jer je jedina mehanicka komponenta u racunaru i generalno cilj je bio da se najneophodnije baferuje ili ucita u RAM sto pre, i da se "predvidi" sta je sledece sto ce programu zatrebati i nadje u RAMu. Koliko su racunarski sistemi napredovali, logicno je da je SSD postao "neophodan" zbog mnogo malenih fajlova koji na HDDu treba da se nadju razbacani na sve strane.

A sto se tice RAMa, pa Chrome koji mnogi spominju da "jede" RAM zapravo kesira sto je moguce vise podataka u sebi kada vidi da racunar poseduje dovoljno RAMa. Ako imate 32GB RAMa, sto chrome ne bi uzeo 16GB i kesirao sve kako bi bilo sto fluidnije? Mnogo ljudi misli da je lose sto puno aplikacija gotivi da jede RAM, zapravo, lose bi bilo da ne zele da kesiraju nista u RAMu. Ista situacija je i meni sa Firefoxom, pojede mi par gigabajta RAMa i sa jednim/dva taba, ali ne vidim nista lose u tome. Da se ima manje RAMa, samo bi manje kesirao i radio sporije i to je to.
[ bordzija @ 25.02.2020. 16:03 ] @
Ma naravno za surf 300 gb rama nema problema 😉
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2020. 16:07 ] @
Moja preporuka za takvu masinicu je AtniX Linux distro.

Lakse ces ga instalirati nego Windows.

Inace, ja sam na takvoj masinici pre nego sam je prodao, terao i Windows 10,
radi sve sporo zbog preslabog Atom-a, ali ono.. radilo je nekako.

Ali neki laki Linux ditro poput AnitX-a je keva za takve male slabe masinice.

Turis ovo na USB i instaliras: https://antixlinux.com/download/
[ bordzija @ 25.02.2020. 16:10 ] @
Okk ce da probam, jel vrti video? Kodi? Surf?
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2020. 16:15 ] @
Ako mislis na pustanje filmova, muzike, surfovanje.. radi sve, ne znam sta ti je ovo "Kodi".

Distro je zasnovan na Debian stable grani, tako da je stabilno sve prilicno.
[ ademare @ 25.02.2020. 16:25 ] @
Uf vec sam pisao o ovome .

Light Linux ne moze da nadoknadi Slabost kompjutera ! Zato sto nije cilj da kompjuter ima OS , vec da tera Chrome , najnoviji , HD filmove itd .

Kodi je program za gledanje filmova , strimova itd.

Ako procesor sam po sebi nema snage , nije nikada ni imao , da prikaze HD film , kako ce tu da mu pomogne bilo koji Linux ?
[ Zlatni_bg @ 25.02.2020. 17:35 ] @
Citat:
bordzija:
Ma naravno za surf 300 gb rama nema problema 😉


Ne treba ti 300GB RAMa. Treba ti 1GB RAMa za Windows Core uglavnom, i za ostatak sistema bar ukupno 4GB RAMa. Moras da razumes da danasnje stranice nisu kao nekad, prilicno su interaktivne. Ima realtime desavanja putem socketa, gomila ajaxa, javascripta u raznim oblicima...
[ bordzija @ 25.02.2020. 19:25 ] @
Znam nekada je cela igrica stajala u 48kb a danas im trebaju gigabajti i terabajti za to. Sve mi je poznato, od dobre optimizacije do bahato katastrofalno loše. Ovaj kompjuter je bez problema puštao full hd a danas jedva i to nešto mrljavo, naročito youtube. Naravno da se sve menja kako bi stare platforme bile ugašene i neupotrebljive. Danas surf guta više od recimo maje.
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2020. 20:51 ] @
Citat:

Uf vec sam pisao o ovome .

Light Linux ne moze da nadoknadi Slabost kompjutera ! Zato sto nije cilj da kompjuter ima OS , vec da tera Chrome , najnoviji , HD filmove itd .


lol... si ti nekad video Linux il si samo cuo za njega? :D Znas ono.. imas sve zive browsere, sve zive kodeke
za multimediju, plejere tipa zilion njih... a to da neki lajt linux distro nece da radi bolje od Win10 na
slaboj masini.. to necu da komentarisem.

Citat:

Uf vec sam pisao o ovome .

Kul, kul... :D

Dok se win10 butuje na toj masini na AntiX-u ce odgledas vec pola serije...
(ne daj boze da krene please dont turn of your computer updating... onda
ce odgledas ceo serijal)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 25.02.2020. u 22:02 GMT+1]
[ bakara @ 25.02.2020. 21:13 ] @
Imam i ja netbook sa istim intel atom 450 procesorom, samo je moj acer sa 2gb rama i 500gb HDD :)

Meni ja ta masinica odlicna, kompaktna mala, zgodna, kada je bio nov baterija je drzala deset sati sada svega 2 i po sto je i dalje vis enego dovoljno.

I ja sam razmisljao da li vredi da mu ubacim ssd, i da stvaim 4gb DDR3 memorije umesto ovih 2gb, ali mi najvise smeta sto je ovaj procesor izgleda samo 32bit i na njega ne mogu da instaliram 64bit wndows koji mi treba za neke programe

Jel moguce da je on samo 32bit?
[ gilopile @ 25.02.2020. 21:41 ] @
Ma Bordzi, batali taj digitron. Da mu instaliras Basic ima da koci. Jednostavno prevazidjen CPU odavno i nema pomoci.
Samo gubis vreme i zivce oko toga.
Ja sam pokusao sve zivo na mojem, cak i 30 Linux distoa, za najslabije racunare i nema sanse.
Radi toliko sporo da je gotovo neupotrebljiv.
Mislim, moze on da ode na net i sve to, ali to je mucenje kada treba nesto da nadjes na netu i docekaju te nekoliko zahtevnih sajtova.
Pola sata dok se iskobelja CPU.
Ja brate za takve gluposti nemam zivaca. A videces, i sam ces da ga tresnes u nekom momentu o patos.
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2020. 21:42 ] @
Ne vredi, taj Atom u njima je jednostavno prespor...

Citat:

t turns out that the desktop versions of the Atom CPU (230 and 330) have the 64-bit x86-64 architecture, while all the rest have the 32-bit x86 architecture.
[ mjanjic @ 25.02.2020. 22:08 ] @
Da može da tera bar neku navigaciju...

Ti procesori su pravljeni za Android tablete, ali da su bar koštali isto za Win, nego je tu Intel opalio nenormalnu cenu (u stvari, "subvencionisao" je cenu ako se ugrađuje u tablet za Android)... a posle izbacili onu J seriju, znam da su ih neki koristili čak i za streaming server (posebno J1900) i da može da konvertuje video u realnom vremenu. Razlika nebo i zemlja.
[ ademare @ 25.02.2020. 23:33 ] @
@ Srđan Pavlović

Ocigledno ne razumes o cemu pisem !

Firefox je isti i na Windowsu i na Linuxu ! Isti program samo naravno prilagodjen za OS ! Da li ce na bilo kojem Linuxu FF 73.01 da radi brzo na procesoru koji se po brzini meri sa Pentium 4 ?

HD filmovi i Strimovi ! Da li pod bilo kojim Linuxom ovaj davno zastareli i prevazidjeni procesor moze da pusta HD filmove ?

A to za koliko se startuje neki Linux , a za koliko win 10 , nemoj meni da pricas . Jer koliko vidis koristim win 7 , a ne 10 .

Inace pre 30 godina na mom prvom PC XT , na 8088 procesoru , DOS se startovao mnogo brze nego tvoj Linux iako je procesor bio oko 10.000 puta sporiji od ovog Atoma !

Samo njegova mana je sto ne tera ni FF ni HD filmove .
[ gilopile @ 25.02.2020. 23:39 ] @
Lap moze da pusta lokalno 720p i to laganica da mu ne predje CPU nekih 70%. Naravno, ne pun 720p od 7-15GB, vec ovi ripovani sa manjim bitrate-om do 1,2GB max za 1:30h
Samo zato sto mu za to pomaze ne tako krs grafa.
Moze ja mislim cak da se podesi GPU HW acceleration, tako da GPU uzme na sebe skoro sav posao.

Za sve ostalo, gledanje preko browsera i surf ne ide lagano. To su nocne more.
[ Branimir Maksimovic @ 26.02.2020. 03:12 ] @
bordzija:"Znam nekada je cela igrica stajala u 48kb a danas im trebaju gigabajti i terabajti za to"

Znas na sta je to licilo :P
U svakom slucaju porast snage hardvera je ipak veci nego sto programi sad jedu resurse.
Eto bez gui-ja Linux moze da se spakuje u 32MB rama i to se vrti na ruterima ;)
Kada ljudi pisu nove programe uzima se neki prosek koji je za tu godinu pa se prema
tome i rade programi. No naravno mnogo toga je sad moguce koristiti sto nekad nije.
Ti programi sto su stajali u 48k redom su pisani u asembleru i neverovatna kolicina
vremena se trosila da se ustedi po koji bajt. To je sada nezamislivo,
eto hello world u javi mapira 1GB :P
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2020. 09:11 ] @
@ademare, najbolje da proba sam i da se uveri :) Windows na takvim masinama je nervni slom u najavi.
[ bordzija @ 26.02.2020. 11:56 ] @
Upravo sam obrisao 14 giga windows apdejtova, zar je moguće da sistem skuplja tolike gluposti? Normalnom korisniku se za godinu dana napuni ssd manjeg kapaciteta i kompjuter počne da trokira? Zašto se uopšte čuva ovolika količina beskorisnih fajlova u windowsu 10? I moraju ručno da se brišu?

Radi ovo samo kada je u full hd strimingu malo koči tj secka. Ostalo sve radi, surf je onako polagan, idealan za starije osobe :)
[ bakara @ 26.02.2020. 14:49 ] @
Citat:
bordzija: Ostalo sve radi, surf je onako polagan, idealan za starije osobe

Starije osobe ce pre da umru nego da sacekaju da renderuje straniu
[ gilopile @ 26.02.2020. 15:10 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
@ademare, najbolje da proba sam i da se uveri :) Windows na takvim masinama je nervni slom u najavi.


Da bre. A i ne samo Windows, nego i Linux. Probao sam ih sve i pravo je mucenje raditi na takvoj masini. Ne znam samo zasto bi se covek i patio sa tim, kad su danas laptopovi, oni stariji dobri, bagatela.
Znaci bilo koji za 50 eur, da li c2d ili turion x2 ce da radi sasvim solidno, ukljucujuci i surf i gledanje online HD filmova.
Imao sam, kao sto sam napisao, isto Atom al dual core 1.6Ghz i jedan 2/4 thread i opet corak. A kamoli ovaj single core Atom.

Jedino moze da posluzi da se na njega podigne Mikrotik i ubaci Atheros wi fi podrzana kartica.
[ calexx @ 26.02.2020. 17:06 ] @
Pa instalirajte xp ili windows 98 i radiće pristojno, a za surf neki lynx i slično i ima da leti. Ne zanosite se rešavanjem krševa a ako ste baš uporni, imam tu negde jednu ploču sa celeronom 600 i 320MB rama ... mada kad razmislim, možda imam i jednu ploču sa P1 pa ko hoće da isproba kako radi, poklanjam. ;)
[ bakara @ 26.02.2020. 17:27 ] @
Nije mi ni palo na pamet da stavim XP
jel ima XP 64 bitni?
[ calexx @ 26.02.2020. 17:40 ] @
Naravno da ima.
[ ademare @ 26.02.2020. 18:59 ] @
Citat:
bakara:
Nije mi ni palo na pamet da stavim XP
jel ima XP 64 bitni?


Nisi pratio Bordzijine teme . Evo linka od pre 13 meseci

https://www.elitesecurity.org/p3874848

Naravno win 98 ne dolazi u obzir jer na njemu ne radi nista novije od Browsera . Na XP rade oni stari 2 godine . Firefox .

Samo ne znam da li ces naci drajvere za 64 bitni ! Za 32 bitni XP imas na sajtu MSI .

https://www.msi.com/Laptop/support/U135#down-driver&XP%2032
[ bakara @ 26.02.2020. 19:12 ] @
nemam ja MSI, moj je Acer, i trebao bi mi koji god win 64bit OS
[ gilopile @ 26.02.2020. 19:35 ] @
`Jade` laptop imas Bakara?


[ ademare @ 26.02.2020. 21:05 ] @
Jel ovo ? https://www.notebookcheck.net/...e-One-532-Netbook.25851.0.html

Sve je to jedno te isto . Za sve laptopove cak i one najozbiljnije , nije vazno koliko ima Brendova najvecih 10-tak , nekada ih je bilo i vise , Sve prave Dve 2, ODM fabrike .

Zavisno od velicine serije Brendovi biraju spoljni dizajn i iznutrice .

Kod ovih malisana je mozda sve i pravila samo jedna fabrika . I u ovom tekstu o Aceru pise detalji o brzini u tekstu sa Asusovim modelom, koji je ociglesno 99.99% isti to je moja opservacija o procentima . Naravno sto se tice maticne i osnovnih delova , Vendori - Brendovi mogu da odaberu razlicite ekrane na primer , mat ili glosi itd , ali to su vec nijanse .

Tako da postoji 64 bitni XP , ali je u sustini bio Promasaj , finansijski i svaki drugi . Dosao je kasno , najveci problem su bili i ostali drajveri . Ima nekih , ali daleko od toga da postoje svi drajveri .
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2020. 22:22 ] @
Citat:

Upravo sam obrisao 14 giga windows apdejtova, zar je moguće da sistem skuplja tolike gluposti?


Meni najjace kad oces da ugasis laptop, zatvoris ga, stavis u torbu i odes negde,
ali ne on krene da drlja te gigabajtne apdejtove tipa 45 min kaze nemoj da gasis... lol

Linux se ugasi za 1 do 4 sekunde obicno. Za windows bez particije od 50-60 giga ne smes ni da pocnes
cim ga intsaliras on je nesto tipa 20-30 giga, pustis ga prvi update, drugi... eto ga vec na 40...

Linux Mint recimo kada se instalira oko 5 giga je, cini mi se. Apdejtovi paketa se
mere u kilobajtima, poneki par mb, redje nekoliko desetina mb... neuporedivno krace
traje update sistema generalno.

btw 64 bit XP imas po torentima, ja se igrao u VM sa njim, radi... samo ono, ako sa time ides na net..
bolje da ostane samo u VM-u :D
[ bordzija @ 26.02.2020. 22:46 ] @
Sve kao bolje od boljeg a ja ne nađe ništa za ovaj moj netbuk. Sve se hvale kojekakvi sistemi a u suštini zahtevniji od windovsa 10. To shvatiš tek kada imaš u rukama neku slabašnu mašinu kao ovu pa se igraš.
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2020. 22:49 ] @
Citat:

Sve se hvale kojekakvi sistemi a u suštini zahtevniji od windovsa 10


Ok, jel moze info sta si tacno probao da instaliras na njega? Voleo bih da cujem
neke konkretne informacije u kom smislu i sta je zahtevnije?
[ bordzija @ 26.02.2020. 23:06 ] @
Konkretno ibm 2,7 seleron d, stavim Android X86 a ono komp ne zna za sebe, ne može da mrdne. Instaliram desetku onako i na kraju stavim win7 radi pristojno. Normalno maksimalno optimizovan koliko se to može.
Mogu misliti linux kako bi tek dobro radio.
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2020. 23:08 ] @
Ok, jasno sve :)
[ calexx @ 27.02.2020. 09:30 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Linux Mint recimo kada se instalira oko 5 giga je, cini mi se. Apdejtovi paketa se
mere u kilobajtima, poneki par mb, redje nekoliko desetina mb... neuporedivno krace
traje update sistema generalno.
Ne valja preterivati, evo upravo sam pustio apdejt Arčija, mislim da sam i sinoć to radio, sada opet dovlači 270MB, jeste od toga noviji kernel oko 100MB ali da se meri u kilobajtima je preterano. Možda je drugačiji sistem kod RR linuxa pa dovlači više, oni drugi to možda ostave za novu verziju.

Inače kod mene ni desetka nije problematična, apdejtujem svaki put kad pokrenem, 90% je apdejt defendera, jedino kada budu oni globalni pa potraje ali tada ostavim da sve odradi. Jedini problem je što linux apdejtuje sve što je na njemu a windows apdejtuje samo sebe, svaki program uglavnom mora da se posebno odradi.
[ Branimir Maksimovic @ 27.02.2020. 10:13 ] @
Ma Windows 10 apdejti mnogo traju i pre apdejta kada vrsi pripremu zakuca masinu tako da
jedva moze da se radi. Manjaro skida podosta tim pre sto stalno izlaze nove verzije necega
ali to traje jako kratko.
[ bordzija @ 27.02.2020. 11:26 ] @
Ne vidim zašto w10 nebi radio apdejt u noćnim satima tj odradi on al te sačeka sa instaliranjem kada se najmanje nadaš. Očigledno feleričan sistem kao i sve do sada kako bi u beskraj prodavali nove poluproizvode usput menjajući strukturu hardvera vrteći se u krug. Nisam primetio u zadnjih 10 godina neko poboljšanje za prosečnog korisnika, valjda se sve to vrti oko gejmera i ostalih nabiguza?

Evo analiziram ovaj netbuk, dosta brzo diže win10 tu i tamo na prvom otvaranju neke stranice malo zapne ali posle ide dosta brže kad popuni keš. Sve u svemu može da posluži kao neka bekap varijanta.

Pre par godina sam se našao u nebranom grožđu kada su mi u isto vreme pocrkali svi kompjuteri plus monitor lg star 5-6 godina u stanu plus onaj gembird pojačivač signala. Sve je pomrlo brzinski!
[ Srđan Pavlović @ 27.02.2020. 11:50 ] @
@cellex
Citat:

kernel oko 100MB



[srdjan@Desktop ~]$ ls -lh /boot/
total 47M
drwxr-xr-x 5 root root 4.0K Feb 25 20:55 grub
-rw------- 1 root root 29M Feb 25 20:54 initramfs-5.4-x86_64-fallback.img
-rw------- 1 root root 8.3M Feb 25 20:54 initramfs-5.4-x86_64.img
-rw-r--r-- 1 root root 3.0M Dec 11 13:32 intel-ucode.img
-rw-r--r-- 1 root root 21 Feb 6 12:40 linux54-x86_64.kver
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K Feb 23 12:29 memtest86+
-rw-r--r-- 1 root root 6.2M Feb 23 12:30 vmlinuz-5.4-x86_64
[srdjan@Desktop ~]$


koji to kernel 100mb... pogledaj velicine ovde...

Arch nema dugo update i onda bude odjednom vise paketa, 270mb je puna kapa...
Pa ceo Arch base sistem ti je nesto tipa 600mb... znam kada instaliram arch i uradim
pacstrap base, to je mozda oko 600mb. Smesno spram windowsa gde je recimo
samo driver za nvidiju oko 1Gb..
[ Srđan Pavlović @ 27.02.2020. 12:02 ] @
Plus ako sam poizbacujes iz kernela tonu stvari koje tebi nisu potrebne
mozes da ga rekompajliras tako i svedes na par megabajta.
[ mjanjic @ 27.02.2020. 12:10 ] @
Citat:
bordzija:
Ne vidim zašto w10 nebi radio apdejt u noćnim satima tj odradi on al te sačeka sa instaliranjem kada se najmanje nadaš.

Kod mene ništa ne download-uje dok ne kliknem da izvrši update, samo se malo jače čuje ventilator (laptop, i7, 8GB, SSD) kad "analizira" šta već ima od ažuriranja. Kad pustim (uglavnom na poslu), odradi sve brzo.
Znam da je jedino ažuriranje na 1909 malo duže potrajalo, ako se dobro sećam možda se 2 puta restartovao, ali je bilo nešto oko 15 minuta ili koji minut duže.

Tamo gde nema SSD-a, najobičnije ažuriranje par stavki (tipa defender i .net i sl.) zakuca računar, a kad se butuje sistem pa treba da "pokupi" šta ima od ažuriranja ili već koje druge podatke (ona telemetrija valjda), bukvalno prvih nekoliko minuta zakuca računare... i tako je sa svim računarima na kome imamo Win10.
Ali, kao što rekoh, i Win7, koji je do pre par godina radio super na nekim All-in-one računarima, sad zakucava totalno iako ništa nije ažurirano (deep freeze)... ne zove se džabe PC - Personal Computer, kad računar koristi ko stigne i kad ima instalirano 100 kojekakvih programa i programčića kako kome šta zatreba, to jednostavno ne može da radi kako treba.

Sećam se da smo nešto testirali sa Vistom kad je izašla, bez ičega instaliranog je imala oko 18-19 miliona ključeva u Registry bazi. Win7 je verovatno otišao "korak dalje". A još kad se uzmu programi čiji autori su ih napravili tako da se bukvalno sve drži u Registry bazi (jer im je lakše da pročitaju neka podršavanja preko API-ja nego da čitaju iz INI i sličnih fajlova), kad ta baza naraste preko neke granice, onda sve počinje da radi sporo i da koči i jedino "clean install" može da pomogne.

Ne kapiram zašto nisu Registry napravili tako da se u osnovnom čuvaju samo korisnički podaci vezani za OS, a da aplikacije imaju svoj REG fajl iz kog će da čitaju i u koji će da upisuju podešavanja i ostale podatke, nego se sve gura u jedan ili par fajlova (uglavnom "local machine" i "current user").
[ Branimir Maksimovic @ 27.02.2020. 13:57 ] @
Citat:
bordzija:
Ne vidim zašto w10 nebi radio apdejt u noćnim satima tj odradi on al te sačeka sa instaliranjem kada se najmanje nadaš. Očigledno feleričan sistem kao i sve do sada kako bi u beskraj prodavali nove poluproizvode usput menjajući strukturu hardvera vrteći se u krug. Nisam primetio u zadnjih 10 godina neko poboljšanje za prosečnog korisnika, valjda se sve to vrti oko gejmera i ostalih nabiguza?

Evo analiziram ovaj netbuk, dosta brzo diže win10 tu i tamo na prvom otvaranju neke stranice malo zapne ali posle ide dosta brže kad popuni keš. Sve u svemu može da posluži kao neka bekap varijanta.

Pre par godina sam se našao u nebranom grožđu kada su mi u isto vreme pocrkali svi kompjuteri plus monitor lg star 5-6 godina u stanu plus onaj gembird pojačivač signala. Sve je pomrlo brzinski!


On i radi u nocnim satima, zato ja na poslu nikada ne gasim masinu ;)
[ calexx @ 27.02.2020. 14:16 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: koji to kernel 100mb... pogledaj velicine ovde...

Arch nema dugo update i onda bude odjednom vise paketa, 270mb je puna kapa...
Nisam mislio koliki je instaliran nego na dovlačenje. Sad sam apdejtovao jednu staru instalaciju (nije apdejtovan od kernela 5.5.2) i na ovo sam mislio. Nisam siguran da li je bilo ovo u sredini, moguće je da je ranije sleteo. Inače je ceo apdejt bio oko giga mada zato i imamo brži internet. ;)



Arči ima svakodnevno pa i češće apdejt, uvek po malo mada nije problem i preskočiti neko vreme. Ali ne previše, mislim na nekoliko meseci.
[ DUSKEZ @ 27.02.2020. 14:24 ] @
Citat:
ademare:
Teraju ljude da win 10 stave i na onaj ubogi Celeron N4000 . Al kako to radi samo oni mucenici znaju koji to koriste ;)

Ovaj Bordzijin Atom je na nivou Pentiuma 4 . Jedino sto u njemu vredi je taj Hard disk klasicni . Ovako bez njega 10 Eura ;) Bar toliko idu na Limundou , mozda i 12 .

Ti ko da kao i ja lovis jeftine ali sto posto hd ove :D ,al dobro samo kazem . poz
[ DUSKEZ @ 27.02.2020. 14:26 ] @
Ja imam slab lap top amilo 1510 stavio 4gb rama max stavio procesor 2ghz idalje kochkica iako ima ne win7 home premium vec win7 home basic i to sp1.Tako da bi za tebe xp bio spas nije uvek skonja na magarca lose
[ bordzija @ 27.02.2020. 16:39 ] @
Apsolvirali smo da su glavni krivac za usporavanje kompjutera upravo pretraživači. Ima li nešto light? Da ne pali trista procesa i ne guta sav ram i pride hdd?!??
[ gilopile @ 27.02.2020. 16:56 ] @
Ma jok, nema nista `light`, a da valja. Sigurno ce ti preporucivati svasta, sve poluproizvodi...Mani se toga, odmah ti kazem.
Chrome mama, azurira se redovno i nema problema kod otvaranja bilo kojeg sajta, sve fecera u fulu i nema potrebe da trazis nesto drugo.
. Sa 2GB RAM koliko imas nece biti probvlema. Uglavnom ako `zakacis` neki `tezak` sajt, nece ti pomoci ni 4GB, u suprotnom za laganicu poput YT i ostalo 2GB je dovoljno. Tek ako otvoris 6,7 TAB-ova i ostavis ih duze vremena, krenuce da kesira to i onda ce ponestati RAM.
Samo gledaj da ne bude otvoreno bas mnogo TAB-ova i nema problema sto se RAM-a tice.

Imam 2 kompa koja koristim za sve i svasta sa 2GB RAM i nema problema.
3GB je vec puna kapa za surf, veruj mi. Pisem sa kompa sa 3GB RAM-a, koristim ga vec 5,6 meseci i nema sanse da koci, a TAB-ova koliko volis i sve zivo pokrenuto na kompu. Od 3, 5 tabova sa online filmovima, nekoliko vesti, nekoliko TY, gleda se DVBviewer...i sve radi kao podmazano.

2GB je podnosljivo, 3GB dovoljno, 4GB komfor.
[ Srđan Pavlović @ 27.02.2020. 17:31 ] @
Nikad ne znas koliko tabova ce da ti zatreba

https://www.youtube.com/watch?v=7iwgyzX-76g

Nego...

Citat:

Chrome mama, azurira se redovno i nema problema kod otvaranja bilo kojeg sajta, sve fecera u fulu i nema potrebe da trazis nesto drugo.


"Chrome OS is a Linux kernel-based operating system" :) Dakle, teo ne teo.. :D
[ Branimir Maksimovic @ 27.02.2020. 17:33 ] @
Citat:
bordzija:
Apsolvirali smo da su glavni krivac za usporavanje kompjutera upravo pretraživači. Ima li nešto light? Da ne pali trista procesa i ne guta sav ram i pride hdd?!??


Iskljuci JS i blokiraj reklame. Sajtovi su sada teski, browser ne mora uopste da uzme mnogo rama.
[ bordzija @ 27.02.2020. 19:49 ] @
Sjajna ideja, kada se isključi js u chromu ništa ne radi ;)
[ ademare @ 27.02.2020. 20:56 ] @
Radi forum , sta ce ti vise

Verovatno leti na tom Atomu .
[ bordzija @ 27.02.2020. 22:10 ] @
E sad valja se i neki multitasking jelte, video, kodi, portali ovo ono
[ gilopile @ 27.02.2020. 22:22 ] @
Ja koristim za lagane sajtove Opera 12:18 i na vecini foruma iskljucim JS i sajt kad ucita povuce par kilobajta teksta i nigde reklama i sl.

Za ostalo tu je Chrome i nema problema, radi kao sat. Samo sto je vec pola godine ako ne i jace nemoguce iskljuciti `audo refresh tab`, pa me jedino to iritira kad imam 10-ak tabova sa nekim semama i sl i onda treba da odem na 3 otvoren TAB, a on krene opet da ucitava stranu i tako za svaki tab kad mu pristupim. :( Na FF sam to resio, al na Chrome nikako, pa ako neko ima ideju kako da odradim, bio bih mu zahvalan od kolevke do groba :)

Ranije je bilo i extenzije za to ili preko chrome://flags, ali vise nema ta opcija unutar podesavanja, cak ni TAB freez ne pomaze. Uzas
[ Srđan Pavlović @ 27.02.2020. 23:32 ] @
si probo ovo

https://chrome.google.com/webs...mcmlbdennkpdnlnbgbmfalko?hl=en
[ calexx @ 28.02.2020. 00:14 ] @
Citat:
bordzija: E sad valja se i neki multitasking jelte, video, kodi, portali ovo ono :D
Onda sve ide na početak. Jednostavno ne može sve što se inače koristi, može muzika, može neko kuckanje, poneki sitan surf bez mnogo tabova i bez mnogo multitaskinga uopšte.
Šta je sledeće, 8k video, zahtevna igrica i autocad? ;)

Drugar u ordinaciji ima mislim P1 i windows 98, služi mu za zubarsku aplikaciju rađenu u praistoriji i za slušanje muzike, ne pomišlja na više od toga. Za ostalo mora i hardver, ne samo volja.
[ gilopile @ 28.02.2020. 00:48 ] @
@Srđan, ma probao sve te `Auto refresh` ekstenzije.
Jok. To radi na principu da ti refresuje stranicu koja nema onu meta zezanciju da se sama refresuje poput raznih portala za vesti...

Mimo toga ce browser da refesuje, a i ekstenzija kada dodje vreme koje si podesio.
Oni su izgleda namerno to disable i ne moze se vise resiti. Sve `disable autorefresh` ekstenzije su povukli.
Da ne poverujes.
[ Srđan Pavlović @ 28.02.2020. 02:39 ] @
a ovo?

https://superuser.com/question...refresh-tabs-in-chrome-desktop

Citat:

In more recent versions of Chrome the #automatic-tab-discarding flag is removed, however, you can still toggle auto discard for chrome desktop apps on the chrome://discards/ page.
[ gilopile @ 28.02.2020. 02:52 ] @
Probao sam.
Kao sto napisah, ne postoji vise flag `#automatic-tab-discarding` kako bih mogao da stavim `disable`. Pre par meseci je moglo bez problema, ali tada je bio dostupana i ekstenzija. Sada toga vise nema.
Umesto njega kazu da je chrome://flags `proactive-tab-freeze-and-discard`, ali nema ni njega sad. Bio je do neki dan, ali to nije radilo posao.

Do skoro sam koristio samo Opera 12.18, ali je prosto neupotrebljiva vise, pa sam presao na Chrome i vecito neke gluposti me zezaju. Sada cu morati da se navikavam na FF. Uzas
[ mjanjic @ 28.02.2020. 10:45 ] @
Može dodatak koji će vrednost u meta tagu za autorefresh da stavi na neku dovoljno veliku (36000)... mene je to iritiralo na nekim sajtovima, jer je na 15 minuta (900 sekundi).
Može da se prvo proba sa promenom u Inspect panelu (klikne se na vrednost u meta refresh tagu i promeni npr. na 9000), pa ako radi, znači da može i sa nekim JS da se promeni.
[ bordzija @ 29.02.2020. 12:46 ] @
Rade atomče 2 gb i win 10 neću ništa da menjam, nek gurka ovako do đubreta. Nadam se da skajp funkcioniše (haha) nisam ga ni probao iskren da budem.

Po led diodi hdd-a vidim da se on ne napreže mnogo u svemu što sam probao prema tome mislim da i nema nekog smisla da ga menjam. Procesor je očigledno najslabija karika u celoj priči pa nek ide kako ide. Malo malo skokne na 100% pa se spusti na 60-70%
[ DUSKEZ @ 29.02.2020. 14:54 ] @
Probaj malo skajp malo viber malo visual studio malo neku igru i dotle ce vec odgurati svoje :D
[ bordzija @ 29.02.2020. 15:00 ] @
Ma kakvi, ovo je za manje zahtevnu osobu tj verovatno se nikada neće ni koristiti nego samo vrti na stolu :)
[ DUSKEZ @ 29.02.2020. 15:43 ] @
E onda lepo znaci mozes i skajp i word i internet i fire fox i chrome ali nemoj nikad preko 2 eventualno 3 aplikacije zajedno to ti je moj savet.I kod jakih masina se desava hardverska greska zbog preopterecenja.Onda je to gore nego ovo sto sad imas veruj mi imam dva krsa koja sam hteo da budu avioni i naravno skrsio ih ko zeca.Zato sam se opekao sad pazim.
[ Srđan Pavlović @ 01.03.2020. 00:26 ] @
Ja sam oba netbuka sa Atom procesorima prodao, jednostavno koliko god da su stvarno
zgodni zbog male velicine i relativno male tezine, kada treba zapravo neki posao zavrsiti
na njima... muka.
[ mjanjic @ 01.03.2020. 02:05 ] @
Naravno, naročito što ti stariji tableti imaju preko 600g ako je kućište metalno (ovaj moj Miix 300 je u kombinaciji sa tastaturom poprilično deblji od Ideapad 720s-13, a i po ukupnoj masi je tu negde oko 1.1kg pa su po tome egal), ali zato laptop ima i7 i 8GB rama, plus SSD, koliko-toliko veći ekran... jedino što ekran nije touch, ali postoji model Yoga kod koga se tastatura preklapa ako je potrebno koristiti ga kao tablet.

Uglavnom, Win tablet, a da je stvarno moćan... jedino MS Surface Pro i njegovi ekvivalenti, ali je zato cena nenormalna...
[ DUSKEZ @ 03.03.2020. 15:47 ] @
Citat:
gilopile:
Ja koristim za lagane sajtove Opera 12:18 i na vecini foruma iskljucim JS i sajt kad ucita povuce par kilobajta teksta i nigde reklama i sl.

Za ostalo tu je Chrome i nema problema, radi kao sat. Samo sto je vec pola godine ako ne i jace nemoguce iskljuciti `audo refresh tab`, pa me jedino to iritira kad imam 10-ak tabova sa nekim semama i sl i onda treba da odem na 3 otvoren TAB, a on krene opet da ucitava stranu i tako za svaki tab kad mu pristupim. :( Na FF sam to resio, al na Chrome nikako, pa ako neko ima ideju kako da odradim, bio bih mu zahvalan od kolevke do groba :)

Ranije je bilo i extenzije za to ili preko chrome://flags, ali vise nema ta opcija unutar podesavanja, cak ni TAB freez ne pomaze. Uzas


Ja sam imao na chrome neki autorefresh imao je opciju unload tab inace na firefox koristim
http://reloadevery.mozdev.org/ ima opcije dosta opcija https://i.imgur.com/ouxPJuL.png unload refresh prigusi zvuk iskljuci sve ulevo iskljuci sve udesno ali tebi treba za chrome to je The Great Suspender
https://chrome.google.com/webs...bibkeccnjlkjkiokjodocebajanakg


https://i.imgur.com/q6SBYVp.jpg
https://i.imgur.com/PJfIEDH.jpg

i idalje mislim da je The Great Suspender mnogo bolji od mozilove ekstenzije ali nikako nikad nisam uspeo da konvertujem instaliram bilo koji chrome ov na mozilu i to sam bas hteo zbog te extenzije jel steti memorojiu kad se vrnem s rucka ili sa dvorista a da negasim sve
inaced probao sam da instaliram bas to sad chrome foxified skinem xpi jer ne podrzava mozila odnosno autor tog addonsa sa sajta van mozile otvorim addons u firefox ibacim dodam restartujem i odem na chrome store isto ne moze da skine ma sto posto jer su ga autori ukinuli i te privilegije chrome a za firefox al pokusao sam :D

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 03.03.2020. u 18:12 GMT+1]
[ gilopile @ 03.03.2020. 15:59 ] @
Ljudi, hvala svima na pomoci oko ovog auto refresh-a.
Uspeo sam da nadjem resenje, valjda.
Vec 10-ak sati stoje otvoreni tab-ovi i nema da se refresuju.

Dakle otvoriti: chrome://flags
I pronaci Pull-to-refresh gesture i staviti na `disable`