[ dvoglaviorao @ 25.02.2020. 17:35 ] @
Pozdrav svima,

treba poznaniku da uradim novi storage u laptop Lenovo ideapad 110-15IBR. Do sada je spržio 2 komada HDD marke WD od 500GB, pa bih sada da pokušam sa nekim SSD da mu rešim problem.

Kontao sam da mu uzmem jedan od cirke 250GB, naleteo sam ovo trenutno na popustu i košta oko 3700

240GB BioStar S100 Series 530/410MB/s, S100-240GB

nešto mi prejeftino pa da pitam da li neko ima iskustva ili saznanja o ovom proizvođaču?

Gledao sam i da mu stavim HDD ali jako slaba ponuda, sve SSD se nudi... Problem je što dete njegovo na njemu igra igrice (kad sam ga otvorio kad se nisam prenerazio, motherboard veličine čokolade od 150g, nema kuler, baterija kao stolarska olovka) i ne radim sebi nego poznaniku, da ga ne oderu opet u servisu, strah me da od prregrevanja ne ode još brze SSD, ne znam kako oni podnose toplotu?

Hvala na savetima unapred u svakom slučaju!
[ Branimir Maksimovic @ 25.02.2020. 19:14 ] @
Kad kupujes jeftin to ti je macka u dzaku. Ko moze tu bilo sta da ti garantuje? Mislim ja sam uzeo Crucial mx500 1tB koji navodno
moze da izdrzi 300TB upisa; da moze, ali je crkao posle samo 10TB i to iz nekih samo njemu znanih razloga. E sad naprasno
je oziveo tako sto sam izvlacio komp iz struje nekoliko puta i cekao po pola sata ;)
Sa druge strane jeftini patriot blaze od 240GB mi traje od 2014 i ne pokazuje namere da uskoro ode ;)
[ ademare @ 25.02.2020. 19:21 ] @
SSD je poskupeo u zadnjih mesec dana. Pre toga to je bila cena svuda , sada je dosta visa .

@Calexxx ima taj model , ako vidi post , on moze da napise kako je zadovoljan .

Laptopovi , posebno ti obicni nisu bas dobri za igranje, ali toplota ne bi trebalo da smeta SSD-u . Vise smeta Hard disku jer to je mehanika , ovo samo cipovi . Zato su verovatno ti hardovi i pocrkali .

Tako da zbog poskupljenja , ovo nije bas momenat da se kupuje SSD , ali ako je nekom hitno sto da ne .
[ calexx @ 25.02.2020. 19:43 ] @
Vidim ja sve postove u temama koje pratim, nemam taj model nego S120 od 512GB i od kako sam ga ubacio, nikakav problem. Ipak je to malo vremena za odgovor, ne radim testove ni merenja, plan je da može sutra da ispusti beo dim jer su tu samo operativni sistemi i tako ne može da bude velikih gubitaka.
[ mjanjic @ 25.02.2020. 22:12 ] @
Pazi koliko su cene otišle, nisam ni pratio... hteo da kupim Kingston A400 od 240GB za jedan komp, ali nisu radili taj dan, a hteo da iskloniram sistem sa HDD-a, pa uzeo u Tehnomaniji Gigabyte, bio nekih 700din. skuplji. Ali, ove sad cene... pa ovo oni "obični" koštaju k'o Evo pre mesec dana za isti kapacitet.
[ Branimir Maksimovic @ 26.02.2020. 03:18 ] @
Sve je relativno, Eto ja moj mx500 sam platio 25k dinara avgusta 2018 a tad je za 1tb trebalo odvojiti oko 35k dinara pa je taj bio tad jeftin. Sad mu je cena oko 15k dinara sto
je za citavih 10k dinara manja nego 2018. Jeftini patriot blaze sam 2014 platio ~100 evra a to bi za danasnje pojmove bilo skupo. Mozda malo fluktuiraju cene
ali generalno u odnosu na 2018 je daleko bolja situacija.
[ sdurut @ 26.02.2020. 08:21 ] @
Ja sam pre dve godine kupio Kingston SUV500/120GB. Kao ekstra kvalitet itd.. plaćen 4600din. Crko posle osam meseci u garanciji. Samo nije davao znake života. Posle uzeo Patriot koji je upola jeftiniji od Kingstona. Evo već godinu i kusur lepo radi. Meni se Patriot lepo pokazao pošto sam ga ugradio još u nekoliko računara. Jedino požuri sa kupovinom jer se lageri u prodavnicama prazne zbog Korona virusa. Već dva meseca se ništa ne uvozi.
[ Zlatni_bg @ 26.02.2020. 14:12 ] @
Ja cu i dalje svima da savetujem da kupe EVO ako ne zele da razmisljaju o potencijalnim problemima :) Disk moze da istraje duze nego 5 racunara zajedno, a uvek ima gde da se ubaci, po meni je vrlo vrlo vrlo dugorocna investicija i tih 30% koliko je u proseku skuplji ne treba zaliti.
[ plus_minus @ 26.02.2020. 16:07 ] @
Ako se svakoga božijeg dana upiše/očita/obriše po 40 gigabajta, onda nakon isteka garancije (uglavnom 5 godina) mogu da se pojave nezdrave ćelije, itd.
To važi za LOW budget (Biostar, itd).

Ako se piše/čita/briše manje od 40 gb na dnevnom nivou, to onda znači da će i svaki low budget ssd nadživeti aktivni računar i vrlo verovatno naći svoje mesto na novoj konfi.
Upravo ono što je napisao Zlatni_bg.
Paranoji (po meni) nema mesta.

Ne samo to, cene su nikada bolje. Zadnji ssd (Biostar 128gb) koji sam uzeo me je iskoštao 1900 dinara. Vaginalni sekret u gasovitom agregatnom stanju što bi rekli ... Toliko mesečno ode na duvan i rizle.

A gle ovo -> SSD od 100 TERABAJTA

Pa šta to govori? Kada se ovo nađe na većini raftova, ja se nadam do kraja ili sredinom ove godine, cene SSD-ova od po pola TB i tako.. ima da koštaju po 500 dinara.

I biće pouzdani koliko i sad.

[ Zlatni_bg @ 26.02.2020. 16:45 ] @
Cena je otisla gore. I to skoro duplo za ove jeftine modele.
[ calexx @ 26.02.2020. 17:01 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Ja cu i dalje svima da savetujem da kupe EVO ako ne zele da razmisljaju o potencijalnim problemima :) Disk moze da istraje duze nego 5 racunara zajedno, a uvek ima gde da se ubaci, po meni je vrlo vrlo vrlo dugorocna investicija i tih 30% koliko je u proseku skuplji ne treba zaliti.
Kako 30% kada sam ja kupio 512GB za 5k a tada je 250GB EVO koštao 6k9? Otprilike 300% skuplje. Jeste da je ovo Biostar koji mi nikada u bilo kom hardveru nije dolazio u kombinaciju ali (da ne ureknem) nekoliko meseci radi bez greške. Ako izgura garanciju, biće dosta, ako ne tek onda idemo na sledeći nivo.
[ Zlatni_bg @ 26.02.2020. 17:40 ] @
Tada. Ali pogledaj cene sada.

Uz to, kolicina hardvera u biostaru i samsungu ne mogu da se porede...
[ Branimir Maksimovic @ 26.02.2020. 18:35 ] @
plus_minus:"to onda znači da će i svaki low budget ssd nadživeti aktivni računar"

Ne, SSD moze da ode, a da ne upise nominalno koliko ima. Desilo se meni. Doduse
oporavio sam ga, tj vratio se iz mrtvih ali opet.

[ Milan Kragujevic @ 27.02.2020. 07:08 ] @
Ja mogu da dam preporuku za Biostar S120 model (ako se traži nešto ultra-jeftino), radi oko godinu i po dana bez problema.

Takođe imam i 830 EVO 120 GB iz 2013. koji je još uvek živ, a pisano (i brisano) je po njemu dosta. Verujem da su novije serije bolje, sa kvalitetnijim kontrolerima/firmverom, i fleš memorijom.

Najgore se pokazao Kingston sa V300 modelima, od kojih svaki ima neku "falinku" i pravi probleme. Od tri komada koje sam imao, svi imaju neke bagove, nestaju iz računara (ne vide se u BIOS) i moram da gasim PC, tj. vadim iz struje, itd.

Sada koristim neki budget OEM-only WD NVMe SSD ugrađen u laptop, i to radi dobro. Oduvek su me odbijali njihovi SSD-ovi, jer sam smatrao da su HDD-only firma toliko dugo da ne žele da naprave SSD "kako valja" jer će im to ugroziti mnogo razvijeniji i vertikalno integrisan HDD biznis (mada bi takvo razmišljanje bilo corporate suicide, jer će se SSD-ovi koristiti sve više, ako ne njihovi, onda Samsung/SanDisk/gomila kineskih brendova).
[ since1986BC @ 27.02.2020. 08:37 ] @
@Milan Kragujevic
WD je zato i kupio SanDisk. ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Western_Digital#Acquisitions
[ calexx @ 27.02.2020. 09:21 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Tada. Ali pogledaj cene sada.
Sada:
Biostar S120 256GB 3.990, Biostar S100 240GB 3.690
Samsung 860 EVO 250GB 7.590

Možemo da kažemo 100% veća cena. Jeste bolji, sigurno i bitno bolji ali je meni ovo samo eksperiment, proba da na akciji za 5k uzmem 512GB SSD i vidim kako će da radi, uz očekivanu mogućnost da izađe beli dim. Ako radi tri godine, meni dovoljno.
Citat:
Zlatni_bg:Uz to, kolicina hardvera u biostaru i samsungu ne mogu da se porede...
Ne bi mogli da se porede uz sličnu cenu ali uz višestruku razliku to može i da se ignoriše. Za mene su SSD još uvek u razvoju, nove serije sa 6-7 puta većim brzinama su znak da će ove SATA varijante brzo da nestanu. Taman da nateraju ljude da menjaju hardver jer malo stariji i ne podržava ove novije.
[ bojan_bozovic @ 27.02.2020. 09:33 ] @
Sta kazete na SSD M.2 128GB Patriot Scorch NVMe 1700/415MB/s, PS128GPM280SSDR
3590 din (Emmi)

Je li to bolje od SATA Biostara? Ili losije?
[ ademare @ 27.02.2020. 12:16 ] @
Sto se tice WD-ovog poteza da predje na SSD , je potpuno ocekivano !

Ako se pogledaju Novi laptopovi , tesko da ce se naci Novi model , ne racunam ako nesto stoji godinu dana neprodato , vec novi koji stizu , Svi imaju SSD . Tako da bar sto se tice laptopova SSD nije buducnost , vec Sadasnjost

HD vise nema sta da trazi u laptopovima .

Oni ce se jos koristiti za storage , na desktopu , kao 2. disk itd . Daleko od toga da ce biti izbaceni , ali na laptopu su gotovi .
[ ademare @ 27.02.2020. 12:21 ] @
https://www.microcontrollertip...sds-are-faster-than-sata-ssds/

M.2 SATA je isto sto i SATA . Samo se koristi M.2 interfejs iz raznih razloga . Osnovno je da ploca ne podrzava NVME , stare ploce ga ne podrzavaju dok svaka stara podrzava SATA .

Neke ploce imaju samo 2 SATA ulaza koji su vec zauzeti , pa je M.2 zgodno resenje . Nekima je zauzeto i sva 4 koliko ih ima najcesce .

Ploce koje nemaju M.2 interfejs ni SATA ni NVME kupuje se posebna PCI-E kartica na koju se prikljucuje SSD pa to dize cenu .
[ dlalic @ 27.02.2020. 12:27 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Je li to bolje od SATA Biostara? Ili losije?


Ako imas M2 slot, bolje je
[ Branimir Maksimovic @ 27.02.2020. 14:04 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Sta kazete na SSD M.2 128GB Patriot Scorch NVMe 1700/415MB/s, PS128GPM280SSDR
3590 din (Emmi)

Je li to bolje od SATA Biostara? Ili losije?


Pojma nemam. nvme svakako da pruza vecu read brzinu, ali ne ocekuj da je
taj bolji od biostara...
uprincipu da je bolje nvme brzine bi se otslikavale i na write speed.
Verovatno je isto.
[ DUSKEZ @ 27.02.2020. 14:35 ] @
Citat:
plus_minus:
Ako se svakoga božijeg dana upiše/očita/obriše po 40 gigabajta, onda nakon isteka garancije (uglavnom 5 godina) mogu da se pojave nezdrave ćelije, itd.
To važi za LOW budget (Biostar, itd).

Ako se piše/čita/briše manje od 40 gb na dnevnom nivou, to onda znači da će i svaki low budget ssd nadživeti aktivni računar i vrlo verovatno naći svoje mesto na novoj konfi.
Upravo ono što je napisao Zlatni_bg.
Paranoji (po meni) nema mesta.

Ne samo to, cene su nikada bolje. Zadnji ssd (Biostar 128gb) koji sam uzeo me je iskoštao 1900 dinara. Vaginalni sekret u gasovitom agregatnom stanju što bi rekli ... Toliko mesečno ode na duvan i rizle.

A gle ovo -> SSD od 100 TERABAJTA

Pa šta to govori? Kada se ovo nađe na većini raftova, ja se nadam do kraja ili sredinom ove godine, cene SSD-ova od po pola TB i tako.. ima da koštaju po 500 dinara.

I biće pouzdani koliko i sad.


Daj Boze da padnu po ovim cenama ja jedva da nadjem najobicniji hd ne preko 500gb za nekih 1000 sa 100% helta a kako mi je tesko spor jedva cekam da dodju sire ssd ovi
[ dvoglaviorao @ 27.02.2020. 15:41 ] @
Hvala svima na komentarima, još malo da pogledam pa ću se odlučiti, a svakoga molim da i dalje da svoje mišljenje jer i sam bih želeo da na svom kompu ubacim SSD za sistem, imam 1TB WD za skladištenje i kolje mi komp pd kada sam ga kupio, svaki dan kažem sebi "ima da uzmem SSD" i to se još nije desilo...
[ Zlatni_bg @ 27.02.2020. 17:00 ] @
Citat:
ademare:
Sto se tice WD-ovog poteza da predje na SSD , je potpuno ocekivano !

Ako se pogledaju Novi laptopovi , tesko da ce se naci Novi model , ne racunam ako nesto stoji godinu dana neprodato , vec novi koji stizu , Svi imaju SSD . Tako da bar sto se tice laptopova SSD nije buducnost , vec Sadasnjost ;)

HD vise nema sta da trazi u laptopovima .

Oni ce se jos koristiti za storage , na desktopu , kao 2. disk itd . Daleko od toga da ce biti izbaceni , ali na laptopu su gotovi .


Ma, ako ti lap nije primarni racunar, ili cak i da jeste ali da ga ne trpas multimedijom i najnovijim igricama, sa 250GB SSDom si miran. Ubacivanje HDDa u lap povecava potrosnju struje drasticno, tad vec imas 2 diska. A HDDu treba 5-10W (ja mislim da je tako na 2.5", na 3.5" je 30-40% vise), znaci bukvalno kao ceo sistem :)

Meni HDDovi od skoro idu samo u NAS i nigde drugde, ne vidim potrebu kad preko mreze mogu da im pristupim gotovo istom brzinom kao da su u racunaru (bar kad sam u LANu).

@calexx,

Nisam gledao Biostar iskreno, gledao sam Kingston kao budzet opciju za poredjenje. U pravu si, duplo su skuplji. Ali mnogi ovde imaju pomesana iskustva sa svim tim SSDovima, a ne zna se koliki im je vek trajanja, bukvalno. Nekom model radi 3 dana, nekom 3 decenije kako stvari stoje. Milan je rekao da mu je najgori Kingston V300, meni taj isti disk od 120GB radi u SERVERU kao glavni disk za par OS-ova vec 4-5 godina 24/7, a pre toga je od negde 2012. koriscen u racunaru koji sam imao! Za takav disk, tog ranga, niko ne bi rekao da ce izdrzati. Bukvalno zavisi kome se sta zalomi.

Ipak, ovde pricamo o preporukama. Znaci ako mene neko pita da li da stedi ili ne stedi, rekao bih nemoj stedeti. Uglavnom se udje u read-only mod i podaci mogu da se izvuku, ali stvarno, osim ako racunar ne sluzi bas za online multimediju i surf, ne bih verovao bilo kome sem samsungu svojim podacima. Znam sta mi pricas, i ja sam pre par god kad mi je racunar trebao bukvalno samo da mogu da pokrenem PHP radno okruzenje na njemu (nista od fajlova se nije ni cuvalo na istom) gledao da uzmem sto jeftiniji disk, gledao Sandisk, i na kraju zavrsio u citanju specifikacija o kesiranju, kontroleru, dramu, ovome, onome, pop***deo, otisao u emmi i rekao vadi mi samsung iz vitrine, ne mogu vise da razmisljam. S toga cu razumeti i da kazes da je okej uzeti Biostar jer eto, ja imam lepo iskustvo sa najgorim, bukvalno prvim kingstonovim SSDom, V300, i da mi je jedini, verovatno bih mogao da ga preporucim s obzirom koliko je izdrzao, ali mi se stvarno cini da je kod jeftinijih diskova "sta ti se zabode".

Nemoj me pogresno shvatiti, samo dajem svoju preporuku iz svog iskustva, gde imam vise identicnih diskova koji godinama rade bez problema, i informacije o testiranjima, endurance testovima, itd. Nekome to nece bitno, i naravno da ce zeleti da prodje sto jeftinije, stoga ce uzeti recimo Biostar, i onda je takodje preporuka neko ko ima Biostar i radi mu solidno korektna.
[ Zlatni_bg @ 27.02.2020. 17:04 ] @
Citat:
dvoglaviorao:
Hvala svima na komentarima, još malo da pogledam pa ću se odlučiti, a svakoga molim da i dalje da svoje mišljenje jer i sam bih želeo da na svom kompu ubacim SSD za sistem, imam 1TB WD za skladištenje i kolje mi komp pd kada sam ga kupio, svaki dan kažem sebi "ima da uzmem SSD" i to se još nije desilo...


Po meni u tvojoj situaciji mozes da uradis dve stvari:

- Uzmes Samsung i ne razmisljas;
- Uzmes sto jeftiniji disk i podesis dnevni bekap podataka ili uradis neki mirroring particija;

U obe situacije ces ostati u najgorem slucaju sa podacima 0-24h starim na racunaru, samo je pitanje koliko para zelis da das.
[ calexx @ 27.02.2020. 17:26 ] @
Citat:
Zlatni_bg:S toga cu razumeti i da kazes da je okej uzeti Biostar jer eto, ja imam lepo iskustvo sa najgorim, bukvalno prvim kingstonovim SSDom, V300, i da mi je jedini, verovatno bih mogao da ga preporucim s obzirom koliko je izdrzao, ali mi se stvarno cini da je kod jeftinijih diskova "sta ti se zabode".
Mislim, nisam siguran, da nisam baš preporučio Biostar nego samo napisao da meni lepo radi i da je bio jeftin pa sam hteo da se malo poigram. Imam i MX500 koji je bio pre njega u kompu pa mogu da ga uvek vratim ali mi je bolje da se igram sa Biostar SSD-om nego da maltretiram Crucial. ;) Moja pretpostavka je da će uskoro da padaju cene i da će da budu sve veći i jeftiniji pa mi se ne ulaže previše u novu tehnologiju. Neko je pomenuo da je video da se piše i o 100TB SSD-u.
[ Zlatni_bg @ 27.02.2020. 17:38 ] @
Pa ici ce cene dole kad tad, to je neminovno, ali kao i sad, zbog raznih ekonomskih faktora... bice i skakanja cena. Uglavnom jer NAND pravi vrlo mali broj fabrika i mogu vestacki da stvore nestasicu, mislim da je Samsung vec popio tuzbu za takvu situaciju jednom, dok je prica bila i za nestasicu DDR4 memorije, povezanu s visokim cenama na trzistu.

Iskreno, ja maltretiram sve diskove koje imam, presao sam granicu kad razmisljam o tome da li ce izdrzati ili nece. Evo 850 je po testovima izdrzao 24/7 pisanje nekih 6000TB podataka, u ovom laptopu imam neki genericki NVMe, i njega sam przio da vidim kad ce da padnu performanse i da li ima cache ili nema.

A Patriot, Biostar (jeftiniji modeli, imaju i oni skuplje) i slicni su meni neka posebna kategorija budget ssdova iskreno, koji su bas "osakaceni" da bi bili prilagodjeni sirim narodnim masama, i to je pozitivno s te strane. Ali isto tako, znam da je valjda Patriot Ignite ili tako nesto drugari vrisnuo posle manje od 70-80GB upisa, usao u read only mod. Instalirali mu Windows, World of Tanks, igrali par dana i primetio da se nesto cudno desava s diskom, ne cuva mu nista posle restarta sistema, WoT izbaci BSOD posle startovanja igrice... onda skapirali da je vrisnuo SSD. Tako mu se zadesilo, jbg. Sad sta je krivo za to nemam pojma, da li los kontroler koji je upisivao datu gde god stigne, nepostojanje cachea, SLCa... bolje ni da ne razmisljamo, mi smo krajnji korisnici, nek oni brinu o tome.

Ja sam iskreno za to da se trenutno ne ulaze ni u sta sto nije neophodno, jer i CPU i GPU trziste npr dobijaju gadnu konkurenciju, cene svega ima da idu dole... ako se ostali ekonomski faktori potrefe, znate na sta mislim trenutno. Izgleda se stvarno prazne lageri a nema novih nabavki.
[ Branimir Maksimovic @ 27.02.2020. 17:44 ] @
Zlatni:"cene svega ima da idu dole..."

pa da tako mozes da kupis komp kad odes u penziju :P

"Ali isto tako, znam da je valjda Patriot Ignite ili tako nesto drugari vrisnuo posle manje od 70-80GB upisa, usao u read only mod."

Fora sa time je da iskljucis sa napajanja pricekas jedno pola sata, pa wipe-ujes iz bios-a ako ima i to ponavljas
sve dotle dok se SSD ne opravi (apdejtujes i firmware ako ima). Tako sam oporavio nesrecni mx500.

[ mjanjic @ 27.02.2020. 17:56 ] @
Za podatke eksterni HDD, model od 1TB košta nešto preko 6k, a 2TB ispod 10k dinara, maksimalno tihi, portabilni (ko koristi više računara tipa kod kuće, na poslu, dekstop, laptop). Takođe, ko ima mogućnost da preko firme ili na drugi način dobije na OneDrive 1TB prostora, može tamo da smesti većinu podataka.

SSD nikako za podatke, osim ako ne postoji negde kopija (ono, može za obradu videa, ali čim se obradi, odmah na NAS koji ima HDD-ove ili na Cloud), da ne pominjem porodične fotografije za koje nema backup i slično.
Ako crkne elektronika na HDD, podaci i mogu da se spasu (prepakivanje ploča, cena je oko 250€ ili tako nešto, ali ako su podaci dragoceni, cena nije bitna), a kod SSD možete da se slikate.
Najbolji su ovi što reklamiraju programe za "spašavanje" podataka, pa imaju tutorijale u kojima 'ladno opišu "how to recover data from a dead or crashed SSD", a SSD-u vrisnuo kontroler i nijedna računar ga ne vidi ni pod razno.
[ dvoglaviorao @ 27.02.2020. 18:17 ] @
Ja ću da pratim da neki Samsung uzmem za sebe, samo da naleti neki popust, bilo za crni petak ali mene kako da je nestalo tog dana, ništa nisam kupio :D :D :D

Sad ću poručiti Biostar 256GB S120 model pa ima 3 godine garancije, da radi toliko već super, šta znam kako će klinac postupati sa laptopom pa ne bih da rikne još nešto pa da budem ja kriv da sam kupio "dobru /skupu stvar" a nije trajala, ovako ima garancija i toliko će raditi, za 4.000din super... Možda grešim ali mislim da je tako najbolje trenutno...
[ Zlatni_bg @ 27.02.2020. 18:23 ] @
Samo cepaj redovan bekap svega sto ti treba na taj WD, vidim da koristis Win10, mozes da podesis bekap na dnevnom nivou, ili cak manje, da ti se pravi na drugom disku, potom samo kliknes na fajl koji Windows pravi i vrati ti podatke, preventivno.


@Bane
To sa boot-loopom smo probali, nema sta nismo, celo vece je otislo da povratimo disk, ma nema sanse, na kraju batalili pricu kad je vec pod garancijom sta ima da se cimamo i cekamo sledeci put da vrisne jos gore... A sto se tice komponenata, smatram samo ako nije "nuzna potreba", znaci ima zanimljivih primeraka svega i svacega, ali evo, ja snajpujem neku 5700XT koja je bukvalno kao 1080/Ti po performansama, znaci na 4k izvlaci 60FPS u svemu bukvalno a cene su oko 50k... Ista prica je i sa CPU, cekam Intel da izbaci 10th gen, da vidim sta ce da bude sa trzistem pa onda da menjam komponente. Mozda cak sacekam i cetvrtu iteraciju Ryzena, ko zna, ali samo kazem da ako neko nema potrebu sada da menja nesto, neka ne menja, jedino me brine ova situacija sa uvozom jer kruzi prica da moze da se desi isto sto i 2008. godine... svima akcije odose dole...


[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2020. 07:41 ] @
Citat:
mjanjic:
Za podatke eksterni HDD, model od 1TB košta nešto preko 6k, a 2TB ispod 10k dinara, maksimalno tihi, portabilni (ko koristi više računara tipa kod kuće, na poslu, dekstop, laptop). Takođe, ko ima mogućnost da preko firme ili na drugi način dobije na OneDrive 1TB prostora, može tamo da smesti većinu podataka.

SSD nikako za podatke, osim ako ne postoji negde kopija (ono, može za obradu videa, ali čim se obradi, odmah na NAS koji ima HDD-ove ili na Cloud), da ne pominjem porodične fotografije za koje nema backup i slično.
Ako crkne elektronika na HDD, podaci i mogu da se spasu (prepakivanje ploča, cena je oko 250€ ili tako nešto, ali ako su podaci dragoceni, cena nije bitna), a kod SSD možete da se slikate.
Najbolji su ovi što reklamiraju programe za "spašavanje" podataka, pa imaju tutorijale u kojima 'ladno opišu "how to recover data from a dead or crashed SSD", a SSD-u vrisnuo kontroler i nijedna računar ga ne vidi ni pod razno.


Arhiviranje na SSD-u nema nikakvog smisla. Filmovi, muzika pa i igre, za to HDD. Pogotovo za dokumenta, slike i privatne vazne podatke.
SSD je vise da se brze pokrene sistem i da ne cekas na pisi/brisi privremene podatke. Recimo buildujem kernel odem u source dir i na HDD mi
treba preko minut samo da iskenira fajlove, git, dok za to isto na SSD-u treba samo 8 sekundi.
[ mjanjic @ 01.03.2020. 13:26 ] @
Ma jasno je to nama, ali neki pročaju o SSD od 1TB, a ne vidim čemu osim ako će napraviti 2 particije i na drugoj držati podatke koji im često trebaju - što je u redu sve dok postoji kopija tih podataka na HDD ili Cloud-u. Ili im treba za gomilu igara koje zauzmu po 50GB svaka.
[ bojan_bozovic @ 01.03.2020. 13:32 ] @
Ma jasno je to nama, ali neki pročaju o HDD od 20MB, a ne vidim čemu osim ako će napraviti 2 particije i na drugoj držati podatke koji im često trebaju - što je u redu sve dok postoji kopija tih podataka na flopiju. Ili im treba za gomilu igara koje zauzmu po tri flopija svaka.

:)
[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2020. 15:26 ] @
Citat:
mjanjic:
Ma jasno je to nama, ali neki pročaju o SSD od 1TB, a ne vidim čemu osim ako će napraviti 2 particije i na drugoj držati podatke koji im često trebaju - što je u redu sve dok postoji kopija tih podataka na HDD ili Cloud-u. Ili im treba za gomilu igara koje zauzmu po 50GB svaka.


Ja imam SSD od terabajt i za sada popunjeno oko 80GB.
Drugi od 240GB, popunjeno 50GB.
[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2020. 16:18 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Ma jasno je to nama, ali neki pročaju o HDD od 20MB, a ne vidim čemu osim ako će napraviti 2 particije i na drugoj držati podatke koji im često trebaju - što je u redu sve dok postoji kopija tih podataka na flopiju. Ili im treba za gomilu igara koje zauzmu po tri flopija svaka.

:)


Problem sa tvojoj tezom je sto je floopy jos nepouzdaniji od SSD-a :)
Da si reko DVD ili CD pa ajde ;)
[ calexx @ 01.03.2020. 16:41 ] @
U vreme hardova od 20MB, flopiji su bili pouzdaniji nego kasnije a CD i DVD nisu bili ni u najavi. :)
[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2020. 16:58 ] @
Ma znam nego nije poredjenje kako treba. SSD crkava elektronika i mozes da se slikas kako je rekao mjanjic, cak i sa floppy-ja mozes na nekom uredjaju
da procitas podatke :P
Mislio sam na poredjenje da treba da arhiviras na DVD jer hdd isto moze da rikne :P
[ bojan_bozovic @ 01.03.2020. 17:34 ] @
Ja sam mislio na ono da je 1Tb SSD mnogo, kao sto je 640K bilo mnogo. :)
[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2020. 17:51 ] @
Ma nije mnogo, evo vec ne mogu da mi stanu igre na njega. No kako ja igram 5-6 igara u jednom trenutku, a igre ionako samo na pocetku
ucitavaju a onda rade isto sa HDD-a i SDD-a. Znaci tu mi znaci veci RAM nego SSD.
[ Zlatni_bg @ 01.03.2020. 22:36 ] @
Isto na desktopu imam problem s igrama, na laptopu ih ne drzim. 5 igara koje najvise igram su u proseku po 50GB, a ceo steam library mi ima preko par terabajta, plus Origin itd. A veruj mi, igrice zelis da budu na ssdu. Nekad se zakuca igra na 0.5s kad ucitava nesto sa diska i ume da iznervira ako je bitan trenutak.
[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2020. 23:55 ] @
Mozda fps, ali igre koje ja igram sasvim fino rade sa HDD-a, a to su uglavnom strategije ;)
[ flighter_022 @ 02.03.2020. 13:16 ] @
Citat:
mjanjic:
Ma jasno je to nama, ali neki pročaju o SSD od 1TB, a ne vidim čemu osim ako će napraviti 2 particije i na drugoj držati podatke koji im često trebaju - što je u redu sve dok postoji kopija tih podataka na HDD ili Cloud-u. Ili im treba za gomilu igara koje zauzmu po 50GB svaka.


Recimo za SQL bazu koja, kada je optimizovana, ima oko 100 GB, a kada krenu transakcije, poraste i do 500-600 GB? Tu se razlike između SSD i HDD osete jako.

Ovo je recimo konkretan primer koji imam kod sebe. Nije produkciona baza nego eksperimenti ali ne pada mi na pamet da čekam ceo dan na alter table od 60 miliona zapisa :D
[ Branimir Maksimovic @ 02.03.2020. 19:47 ] @
Znas kako 600GB bazu drzati i raditi alter na SSD-u, to vice koristi zfs ili btrfs ;)
[ mjanjic @ 02.03.2020. 21:35 ] @
tu se svakako koristi raid
[ Branimir Maksimovic @ 02.03.2020. 21:40 ] @
raid na SSD-u je nacin da ti crknu u isto vreme dva ili vise umesto samo jedan :P
[ bachi @ 03.03.2020. 07:22 ] @
Zavisi šta je uzrok crkavanja.

Oba će se istrošiti u slično vreme, da, ali ako jedan prsne ko sijalica, raid ipak znači jer će onaj drugi da tera dalje.
[ plus_minus @ 06.03.2020. 09:31 ] @
Moramo takođe da uzmemo u obzir da je ssd još uvek relativno nova tehnologija (za plebs) te da još uvek, u većini slučajeva, prvi ciklus nije prošao. Pod prvi ciklus podrazumevam upravo taj neki lifetime guarantee od 5 godina. Onda kada prođe 7/8 godina od kako svaki drugi korisnik ima ssd, e onda se može donositi smislen zaključak, koliko je pouzdano/nije. Moj slučaj sa mehaničkim hdd diskovima jeste katastrofalan.

Evo šta se meni desilo.

2007. godina, kupim Seagate 250GB, 7200rpm, P-ATA. Taj Seagate i dalje radi. Ne koristim ga trenutno, ali je tu za ne daj bože, prazan, totalno wipe-ovan, čeka na neki crni momenat u fioci. Pitaj Boga šta je to jadno parče hardvera preživelo .. i preživelo je, delimično, jer jeste zab' o jednom. Kliktanje, instant freeze i tako to. Desilo se dakle - jednom, korišćen je posle toga, nije se dešavalo više, ali - to je to. Zasluženi odmor - do daljnjeg. Nadam se da ga više nikada neću upotrebiti.

Pre nego što je taj seagate dao loš znak, vođen dobrim i pozitivnim iskustvom povodom Seagate-a, kupim još jedan Seagate, 1TB da radi kao backup, kao sekundarni medijum sa kojeg se uglavnom čita i ponešto smesti na čuvanje, s' vremena na vreme.

Nije prošlo ni 2 meseca nakon isteka garancije (pi5da li im materina ona rapidno-bulšit-korporotokrativno-gnojava/gnjidava-nehumana) - BOOOM! ...
... računar .. odjednom, ama neće BIOS post čitavih .. 10 minuta.. nekako se na ekranu pojavi i GRUB .. pa onda još deset minuta ... kernel poruke .. system load messages .. čekaj, čekaj .. i eto ga desktop se nekako podiže .. ali montiran samo fs i home. :( ... Molio sam se Bogu da je ploča krenula da crkava .. ili da je nznm otišao sata kabl .. ili nešto treće.. prs' o southbridge ... samo ne .. ono ... najgore.

To najgore se desilo. Neki podaci su datirali još iz 2001. godine, na tom smrdljivom parčetu `harvera` koji se isporučuje najprosperitetnijoj, komunističko-demokratsko-liberalnoj državi našoj dragoj.
Svi .WAV fajlovi koje sam snimao (jedno sat i po umixovanog zvuka i kompozicija), bye, bye - unavailable. Da ne nabrajam šta je sve otišlo, oko 800+ GB.

Nekako uspem (ne sećam se kako) da ga inicijalizujem ... i nateram ga da jedno vreme kopira na čitavih 1.6 KB u sekundi (to mu je bio max-speed), da probam da spasem makar nešto .. izdržao je tog jednog celog dana kopirajući tom brzinom i tek nešto izvukao .. i TO NA ONAJ PATA od 250 gb koji - još radi. EEEJ!

Nemojte ni da zamišljate koliku sam mučninu osetio/osećao i koliko dugo sam bio u depresiji, nisam bio u stanju ništa produktivno da učinim na bilo kom polju. Ono što je eto, pozitivno u svemu, ako je crkla elektronika (što izgleda da jeste), pa jednog dana nađem identičnu .. :)))) ((((: ...

Za kraj ove poruke, još jeraded pitanje, upućeno nikome, ako uzmemo u obzir da sam opisao ništa drugo nego jedan tužan i 100% istinit događaj:

- Da li su SSD budget varijante pouzdanije od proverenih, mehaničkih sata/pata HDD brendova .. ?
[ bachi @ 06.03.2020. 09:40 ] @
Ne.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 09:46 ] @
plus_minus redundancija.
Ja ono sto je bitno cuvam na 4 diska ono sto nije na dva.
[ calexx @ 06.03.2020. 10:26 ] @
Meni za sada SSD služi za OS pa uglavnom nema neke štete i ako ispusti beli dim dok je sa hardovima druga priča. Imam nekoliko hardova koji su ispustili beli dim, jedan je relativno brzo to uradio, samo je prestao da se predstavlja biosu tj ovaj ga vidi kao 0,0GB. Na njemu od 2T bar trećina nečega što nemam nigde, veći deo muzike sam nekako vratio jer sam par nedelja pre toga iskoristio ruski oblak i poslao 960GB, ostalo je malo ali je problem što ne znam šta je sve bilo na hardu. Razne gluposti, možda nešto pametno i korisno.

To mogu da oprave u nekom od onih servisa gde to košta kao 2-3 takva harda ali mi nije toliko važno da ne mogu da sačekam da se možda nekad pojavi rešenje za takav problem.

SSD ima operativne sisteme, tu nema mnogo toga da se izgubi pošto većinu bitnog imam i na sličnim OS na dva harda.
[ plus_minus @ 06.03.2020. 11:18 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
plus_minus redundancija.
Ja ono sto je bitno cuvam na 4 diska ono sto nije na dva.


Da Branimire, ali u pitanju su 2 godine. Hard Disk koji je JEDNOM dobio new partition table, JEDNOM formatiran. Pažen bre više nego što sebe pazim... da li se razumemo? SMART testove sam dva do tri puta proveravao, čisto reda radi, naravno ništa, 100% sve full, super, giga/mega/gama ... i samo odjednom - plus_minus, evo ti bombona! Puno pozdrava od tvoje voljene morske kapije!
[ mjanjic @ 06.03.2020. 11:25 ] @
Kad god izgubite neke podatke, samo zamislite da je došlo do erupcije vulkana i da je vaša kuća završila kao one kuće u Pompeji i da ste jedva izvukli živu glavu, a diskovi i podaci... ko ih šiša, bar ste živi :))))))

Meni je jedan od 500GB na starkom kompu par puta trokirao (ne vidi ga sistem) i čuje se sve vreme kako pokušava da startuje motor... rebutujem komp, ono sve u redu. Proverio kablove, sve u redu, ali se nije dogodilo već nekoliko meseci, pa se i sam pitam šta je bilo. Osim toga, nisam imao nikad problema sa drugih diskovima.

Od koleginice mi tu još uvek stoji jedan HDD iz starog laptopa, uspeo da joj spasim polovinu fotki i dokumenata, a onda je disk postao nevidljivi za bilo koji alat na Windows-u (otišao nulti sektor, izgleda), pa čekam priliku da na neku mašinu instaliram Linux i pokušam sa njega da nešto uradim.
[ plus_minus @ 06.03.2020. 11:33 ] @
@bachi

Biostar, npr. oni su zelembać firma (na polju hard diskova) i oni kao takvi NE SMEJU sebi da naprave kiks u narednih 5 godina, a i jače. U protivnom, padaju na statistikama, neka traže drugu granu gde će da se trkaju. Jednostavno i logično. Sećaš se kada se pojavio AsRock kao proizvođač matičnih ploča? Svi su se gnušali samo na pomisao da tako nešto imaju pored MSI-ja, Asusa ili Abita, tada.. a to ispade jako dobra kupovina, taj AsRock. Solidna, ako ništa drugo. Svaki startup jednostavno mora da bude 100% dobar, makar neko vreme. Nakon toga, kada se pročuju po dobrom glasu, onda se otvara i luft za tu i tamo po neku greškicu, što zbog ovoga, što zbog onoga .. blabla ..
[ calexx @ 06.03.2020. 12:58 ] @
Citat:
mjanjic:Meni je jedan od 500GB na starkom kompu par puta trokirao (ne vidi ga sistem) i čuje se sve vreme kako pokušava da startuje motor... rebutujem komp, ono sve u redu. Proverio kablove, sve u redu, ali se nije dogodilo već nekoliko meseci, pa se i sam pitam šta je bilo. Osim toga, nisam imao nikad problema sa drugih diskovima.
Ja bih počeo od napajanja ili bar od kablova i konekcije harda. Jednom davno sam posumnjao u napajanje (tada Čiftek 350-380W pa uvalio neko kodegen 400W. Moje je pokretalo tri harda i ostalo, ovo nije moglo ni sa dva harda da izađe na kraj. Sada sam uzeo kao malo bolje napajanje, neću da se igram sa tim.
Inače imam nekoliko prosviralih hardova, jedan sam zamenio u garantnom roku, drugi (WD black) nisam jer je ta firma u međuvremenu pukla i ovaj 2T koji se vidi kao 0.0. Nema pravila, kad hoće, on će da otkaže.
Ovaj Biostar SSD radi nekoliko meseci, ionako je uzet za probu jer je bila povoljna cena pa i ako ode, ništa strašno.
[ Zlatni_bg @ 06.03.2020. 13:32 ] @
Citat:
plus_minus:
@bachi

Biostar, npr. oni su zelembać firma (na polju hard diskova) i oni kao takvi NE SMEJU sebi da naprave kiks u narednih 5 godina, a i jače. U protivnom, padaju na statistikama, neka traže drugu granu gde će da se trkaju. Jednostavno i logično. Sećaš se kada se pojavio AsRock kao proizvođač matičnih ploča? Svi su se gnušali samo na pomisao da tako nešto imaju pored MSI-ja, Asusa ili Abita, tada.. a to ispade jako dobra kupovina, taj AsRock. Solidna, ako ništa drugo. Svaki startup jednostavno mora da bude 100% dobar, makar neko vreme. Nakon toga, kada se pročuju po dobrom glasu, onda se otvara i luft za tu i tamo po neku greškicu, što zbog ovoga, što zbog onoga .. blabla ..


Pa Patriot diskovi su vristali ko besni pa ih narod i dalje kupuje. Bukvalno imas samo NAND i neki drljavi kontroler u plastici u vecini modela.

Uvek ces imati one koji hoce da prodju jeftino. Al' ni ljudi ne treba da se ponasaju k'o da dobijas tempiranu bombu sa SSDom. Kapiram da svako negde cuva ono sto mu je bitno. Imate Youtube sa privatnim snimcima, Google Photos, GitHub, brdo free servisa za sve potrebe...
[ Branimir Maksimovic @ 08.03.2020. 04:46 ] @
Patriot je u pocetku pravio kvalitetne diskove. Ja imam iz 2014 koji sam platio 100 evra. Za to vreme je bio bas jeftin. Taj disk mi i dalje radi bez problema.
Mislim da su se oni kasnije iskvarili. Isto je i za Biostar. Da bi se probili u pocetku ce praviti kvalitetne, a posle ce se iskvariti kao sto ide po obicaju...
[ dvoglaviorao @ 25.04.2020. 17:49 ] @
Kupio sam i sebi Biostar 256GB S120 SSD, mesec dana ga imam, za sada sve ok, ima 3 godine garancije pa toliko će valjda raditi. Platim ga 500din više nego što sam klincu sa početka teme, a cirke mesec dana ramaka od kupovina.

Nisam ga nešto preterano uposlio ali dosta bolja situacija nego sa HDD bar za ove svakodnevne aktivnosti, što je i za očekivati pa i nema puno smisla spominjati :)