[ okraz @ 04.03.2020. 16:45 ] @
Imam laptop naveden u temi sa kofiguracijom
Intel Core i3 2348M @ 2.30GHz
4.00GB Dual-Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Intel HD Graphics 3000 (Lenovo)
465GB Hitachi HTS547550A9E384 ATA Device (SATA )

Koju verziju windowsa da instaliram- win 64 ili win 32 bit
Hvala
[ bojan_bozovic @ 04.03.2020. 16:50 ] @
Ja bih instalirao 64-bit, cim ima vise od 2 ili max 3 Gb RAM.
[ okraz @ 04.03.2020. 17:13 ] @
Ram se moze prosirit na 8 giga
[ bojan_bozovic @ 04.03.2020. 17:23 ] @
Ako imas mogucnost, uradi to, i instaliraj Win 10 64-bit.
[ okraz @ 04.03.2020. 17:36 ] @
Ne volim windows 10
Koristim ga u firmi na PC lenovo sa poprilicno dobrim konfiguracijom ali je prespor -dize sistem minimum pet minuta
Ustvari i ne znam mnogo o windowsu 10
Previše mi je komplikovan
Kolega kaze da se moze podeiti(ako je ovo dobar izraz) da izgleda kao windows 7??
[ bachi @ 04.03.2020. 17:41 ] @
Windows 8.1 x64 + StartIsBack i kupi polovnu memoriju na kupujem prodajem i proširi na tih 8GB RAMa.

[ Miroslav Cvejić @ 04.03.2020. 17:52 ] @
I ako ostane kusur, razmotri ideju da ubaciš SSD.
[ okraz @ 04.03.2020. 18:00 ] @
Probacu da nabavim SSD hdd
hvala na savjetima
[ flighter_022 @ 04.03.2020. 19:12 ] @
Ne treba kriviti Windows 10 za sporost. Nemoj porediti dva različita kompjutera, jedan sa WIn 7 a drugi sa desetkom, ali koji verovatno imajuu značajno različit hardver, drivere, i softer na njima. Uzmi jedan isti računar pod WIndows 7, izmeri recimo to famozno podizanje sistema, uradi upgrade na WIndows 10, nabaci sve apdejte, pa posle 1'2 dodatna restarta izmeri vreme podizanja sistema. Neće biti mnogo razlike, ako je uopšte i bude. Da ne pominjem koji hardver imam, ali kod mene se sistem podigne (sa desetkom) za 10'15 sekundi, od pritiska power tastera do logina.
[ okraz @ 04.03.2020. 19:27 ] @
Konfiguracija, siguno dobra?
[ Branimir Maksimovic @ 04.03.2020. 19:45 ] @
Hibernacija + SSD najverovatnije.
[ Branimir Maksimovic @ 04.03.2020. 19:47 ] @
Citat:
flighter_022:
Ne treba kriviti Windows 10 za sporost. Nemoj porediti dva različita kompjutera, jedan sa WIn 7 a drugi sa desetkom, ali koji verovatno imajuu značajno različit hardver, drivere, i softer na njima. Uzmi jedan isti računar pod WIndows 7, izmeri recimo to famozno podizanje sistema, uradi upgrade na WIndows 10, nabaci sve apdejte, pa posle 1'2 dodatna restarta izmeri vreme podizanja sistema. Neće biti mnogo razlike, ako je uopšte i bude. Da ne pominjem koji hardver imam, ali kod mene se sistem podigne (sa desetkom) za 10'15 sekundi, od pritiska power tastera do logina.


Nego koga treba kriviti? Na poslu imam komp sa HDD-om i 10ka se vuce ko prebijen pacov ;)
No tajna je u tome da se nikad ne gasi i onda nema onog cekanja od sat vremena nakon boot-a
da Windows upise svojih desetina gigabajta na hdd ;)
[ nkrgovic @ 04.03.2020. 19:49 ] @
Osim Windows 10 sve ostalo je pozivnica za mallware.... Ima na raznim sajtovima da se nadju polovni Win10 kljucevi, skinuti sa OEM racunara za 2-3 USD, ako je mnogo za legalan (pretpostavljam da je za kuci). Ovo je i dalje legalno, vise-manje, u svakom slucaju radi - a ne mora covek da se cima i nervira.
[ calexx @ 04.03.2020. 20:26 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:No tajna je u tome da se nikad ne gasi i onda nema onog cekanja od sat vremena nakon boot-a da Windows upise svojih desetina gigabajta na hdd ;)
Odakle vučete te desetine gigabajta?? Ja povremeno otvorim desetku i uvek proverim apdejte, stiže samo neka sića od defendera a jednom u par nedelja i nešto ozbiljnije ali je to nekoliko minuta. Za defender nekoliko sekundi. Jedino kada se apdejtuje na novu vreziju potraje koju desetinu minuta.

Ako preskačeš apdejte mesecima, naravno da će sat vremena da se oporavlja. I da, ne vuče se, osim što ima neke zastoje koji su standard za windows, otprilike kada ima više procesa, skakuće sa jednog na drugi i onda ponekad štucne jer multitasking i nije neki.
[ dejanet @ 04.03.2020. 20:33 ] @
MS Surface PRO ima nesto slicno hibernaciji ali nije to, kao neki persistable mem cache, uvek me uplasi kada se digne za par sekundi, pitam se cesto da li sam zaboravio da ga ugasim, ali jesam.
Sa druge strane desktop kanta sa PCIe NVMe 3+ GB/s, za 10+ sekundi.

(mislim na win10)
[ Branimir Maksimovic @ 04.03.2020. 20:37 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
Branimir Maksimovic:No tajna je u tome da se nikad ne gasi i onda nema onog cekanja od sat vremena nakon boot-a da Windows upise svojih desetina gigabajta na hdd ;)
Odakle vučete te desetine gigabajta?? Ja povremeno otvorim desetku i uvek proverim apdejte, stiže samo neka sića od defendera a jednom u par nedelja i nešto ozbiljnije ali je to nekoliko minuta. Za defender nekoliko sekundi. Jedino kada se apdejtuje na novu vreziju potraje koju desetinu minuta.

Ako preskačeš apdejte mesecima, naravno da će sat vremena da se oporavlja. I da, ne vuče se, osim što ima neke zastoje koji su standard za windows, otprilike kada ima više procesa, skakuće sa jednog na drugi i onda ponekad štucne jer multitasking i nije neki.


10ka kad god je ugasis pa ostavis da zanoci drlja po disku ko nezdrava nakon boot-a neko vreme. Cenim oko sat vremena na HDD-u.
Sto se tice apdejta vidjao sam da upise i 130GB pre nego sto pocne apdejt...
[ calexx @ 04.03.2020. 21:52 ] @
Imam jednu desetku na hardu, nije startovana danima, možda i nedeljama, sad ću da je pokrenem i izmerim.
[ Srđan Pavlović @ 04.03.2020. 23:01 ] @
Ako baš mora vindoze, ništa sem skroz apdejtovane desetke :)
[ Srđan Pavlović @ 04.03.2020. 23:10 ] @
calexx:
Citat:

Imam jednu desetku na hardu, nije startovana danima, možda i nedeljama, sad ću da je pokrenem i izmerim.



also calexx:

Citat:

pre 1h 16min


:D :D :D
[ gilopile @ 04.03.2020. 23:42 ] @
pre 1h 48min

I dalje brojimo. GB se gomilaju.
Calex, ogranici download, ne mogu nista sa ms sajta da skinem, sav protok si im zaposeo
[ ademare @ 05.03.2020. 00:51 ] @
Ljudi ovo vise nije smesno . Nema coveka vec 3 sata
[ Srđan Pavlović @ 05.03.2020. 00:54 ] @
Polako bre:
Citat:

nije startovana danima, možda i nedeljama


:D
[ plus_minus @ 05.03.2020. 04:03 ] @
Do kad ( i od kad .. ? ) je m$10 free ? Ako sam dobro upućen, evo za neupućene -> Windows 10 ISO

Ako jesam dobro upućen, to onda znači da im se ovako više isplati tj. daju windblows za dž. ali zato office i sve ostalo - nikad za dž. i onda gruvaju reklame po start-meniju (i po security/admin panelima, itd.) za sve i svaki mogući dodatak koji fali u OS-u .. i onda `zrno po zrno, siguran lebac` .. ? Više će d zarade ako prodaju 3000 sitnih stvari po $3 nego li jednu po $100 i ostalih 10 po $3000, tako se bar meni čini.

E, ako nisam dobro upućen, pa je link koji sam ostavio samo privremen i još koji mesec, onda ništa.. uputite me.
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2020. 04:47 ] @
"Do kad ( i od kad .. ? ) je m$10 free ?"

Stavio sam u virtualku, prilicno sam siguran da je apgrejd i instalacija
prvu godinu bila besplatna. Sad mora da se plati.
[ calexx @ 05.03.2020. 06:11 ] @
Citat:
gilopile: pre 1h 48min

I dalje brojimo. GB se gomilaju.
Calex, ogranici download, ne mogu nista sa ms sajta da skinem, sav protok si im zaposeo :D
Lako je vama omladincima, mi matori volimo da prilegnemo rano i da ustanemo normalno, vi ste noćne ptice. ;)

Heh elem, posle desetak minuta je dovukao šta je trebalo (defender par apdejta, .NET framework kumulativni i još ponešto, plus windows 10 kumulativni update plus opcioni windows 10 kumulativni update i krenuo da ih uvaljuje. Za to vreme sam razgledao nešto po internetu, pustio quick scan i pustio muziku da nije dosadno. Onda sam otišao da na kratko prilegnem pa se vratim posle nekog vremena ... i evo me, kad se zalepim za jastuk nešto me veže za krevet i nema šansone da ne zaspim. ;)
Kada sam otišao u sobu, network je pokazivao ~25MB upload i oko 1,1GB download. Jutros je bio tu negde, možda je bilo 1,2GB mada mi se čini da je cifra ipak počinjala na 1,1... verovatno je brzo završeno ali eto, posle mesecak dana i uz tri kumulativna apdejta je sve trajalo verovatno ispod pola sata i dovuklo jedva preko giga. Gde su tu desetine gigabajta? Sve to posle nekoliko nedelja, ne posle noćenja. ;)
Citat:
plus_minus: Do kad ( i od kad .. ? ) je m$10 free ? Ako sam dobro upućen, evo za neupućene -> Windows 10 ISO
Ma jok, može da se dovuče i instalira pa ne aktivira ali ima neki rok da se to uradi. Nisam pratio koliko je to ali nije previše. Inače sam nekada koristio windows 7 enterprajz koji je imao probni period 10+90 dana ali je to moglo da se resetuje jedno 5 puta pa nije bilo problema valjda 600 dana.
Imam 2-3 legalne desetke pa nisam u toku koliko i kako može da radi bez aktivacije ali sigurno nije besplatno, onda bi mnogi koritili tako bez ofisa i sličnih skupih paketa, lako je naći upotrebljive alternative.

edit:
Citat:
Windows 10, unlike its previous versions, doesn’t force you to enter a product key during the setup process. You get a Skip for now button. Post-installation, you should be able to use Windows 10 for the next 30 days without any limitations.

Here is the list of limitations you will face in this situation:

A watermark will remain at the lower right-hand corner saying Activate Windows.
Windows will send out notifications asking you to activate Windows. I am not sure how frequent it will be, but you will notice it every day.
There will be a ‘Windows isn’t activated, Activate Windows now‘ notification in Settings.
You will not be able to change the wallpaper, accent colors, themes, lock screen, and so on. Anything related to Personalization will be grayed out or not accessible.
Some apps and features will stop working
Although currently, you may still get Updates, Microsoft is likely to change its policy in the future.

So you can see that Windows 10 works even without activation, but we will never recommend it. While it may get updates presently, Microsoft can anytime decide to either block or delay them. In that case, it will not be safe to use it. Also, if you are using it for commercial purposes, it can be illegal to use the software without having a proper license.
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2020. 06:20 ] @
"Gde su tu desetine gigabajta?"

Ne svlaci on desetine gigabajta nego toliko upise na disk.

"Sve to posle nekoliko nedelja, ne posle noćenja. ;)"

Ne znam, moje iskustvo je drugacije, ne mozes da
radis nakon buta neko vreme, toliko laguje sa HDD-om.
[ okraz @ 05.03.2020. 07:08 ] @
Lijepi XP....imam ga na jedno starom Aceru vise od deset godina i radi ko Doksa
[ plus_minus @ 05.03.2020. 07:31 ] @
@Branimir

Citat:
Stavio sam u virtualku, prilicno sam siguran da je apgrejd i instalacija
prvu godinu bila besplatna. Sad mora da se plati.


I ja to planiram da uradim. Imam krekovani ziben u v. mašini i to radi lepo. Ogolio sam ga maximalno (9.nešto gb za C) i sada mu je najbolje.
Ne znam kako će da se ponaša win10 na v. particiji. U sedmici neke igrice neće da rade, Skyrim npr. radi .. samo zbog toga.
Ali ako ipak mora kao što veliš, još da im plaćam da bi gledao reklame i ... da bi to `jelo i pilo` po ssd-u, kao kojekakav promašeni slučaj, onda sedmicu neću d diram.
[ calexx @ 05.03.2020. 07:45 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Ne svlaci on desetine gigabajta nego toliko upise na disk.
Pa dobro, nije to isto. Jutros sam apdejtovao Arčija na laptopu, kaže skida ~100MB, instalira ~600MB. Upis na hard je ipak brži nego DL. Mada je razlika sve manja. ;)
Citat:
Branimir Maksimovic:Ne znam, moje iskustvo je drugacije, ne mozes da
radis nakon buta neko vreme, toliko laguje sa HDD-om.
Kao što sam napisao, sinoć startovao 10, pokrenuo apdejt, pustio quick scan i muziku pa malo surfovao. Onda prilegao, muzika nijednom nije štucnula dok se nisam uspavao.
Citat:
okraz: Lijepi XP....imam ga na jedno starom Aceru vise od deset godina i radi ko Doksa
Koliko se sećam, XP je u prvo vreme bio toliko ispljuvan da su mnogi bežali od njega. U vreme dialup konekcije bi svaki čas hteo da se javi kući i nešto odradi/prijavi pa je bila muka pripitomiti ga. Srećom, uglavnom niko nije bio stalno na internetu pa XP nije bio baš toliko zao. Meni se tada više sviđao 2k mada je bio tanak sa mlatimudijom pa sam na kraju morao na XP, mada sam prešao na Vistu čim se pojavila pa posle dalje, XP sam relativno malo koristio.
Citat:
plus_minus: I ja to planiram da uradim. Imam krekovani ziben u v. mašini i to radi lepo.

Ali ako ipak mora kao što veliš, još da im plaćam da bi gledao reklame i ... da bi to `jelo i pilo` po ssd-u, kao kojekakav promašeni slučaj, onda sedmicu neću d diram.
Sedmica je imala relativno lep način da se koristi, enterprajz je imao ~600 dana fraj i nikada nisam krekovao. Virtuelne makine ne volim, tu se ništa ne ponaša prirodno i ne radi kako ume pa oduvek imam po jedan windows i poneki linux na svakom hardu.
Ja sam u poslednje vreme pazario key na ibeju, za par evrova dobiješ relativno legalan ključ. Otvori se malo, nemo si cicija. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2020. 07:51 ] @
to plus_minus:
Za igre ti ne treba Windows. Skyrim lepo radi pod Linux-om. Zapravo imam bar 10 Windows igara koje sam kupio
na Steam-u pa samo kliknem i radi. Jedino sto za neke treba:
https://github.com/z0z0z/mf-install.git
a za neke samo preko winetricks, instaliras .NET 4.0.
Sto se tice Windows licence, ovde valjaju OEM, ne znam
ko ima pravu retail licencu? Mislim OEM je samo uz komp, nikako odvojeno.

calexx:"Kao što sam napisao, sinoć startovao 10, pokrenuo apdejt"

verovatno radis na slabom kompu pa ti dodje prirodno da laguje. Prosto
ne mogu da poverujem u to sto pricas ali ajde ;)
Mislim svaki radni dan 8 sati provodim sa 10kom ;)
[ bojan_bozovic @ 05.03.2020. 08:04 ] @
Ma Skyrim...
Mozda ne zeli da igra Skyrim.
Ako igre koje zelis da igras ne mozes da koristis na linuxu bilo native ili sa wine, windows je jedino resenje.
[ calexx @ 05.03.2020. 08:09 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Za igre ti ne treba Windows. Skyrim lepo radi pod Linux-om. Zapravo imam bar 10 Windows igara
Jedina igra koju ponekad odigram i zbog koje 90% pokrećem windows je AoE RoR, na jednom starom Arčiju sam uspeo da pokrenem pod winetom ali u ful ekranu (ona je 4:3) mada posle toga nikad nigde nisam. Ne znam ni da li je ima na Steamu ili neko treće rešenje, baš bi mi bilo ok ako može na Arčiju.
Citat:
Branimir Maksimovic: verovatno radis na slabom kompu pa ti dodje prirodno da laguje. Prosto ne mogu da poverujem u to sto pricas ali ajde ;)
Mislim svaki radni dan 8 sati provodim sa 10kom ;)
Nikada nisam imao jak komp, uvek kupujem neku sredinu a i to traje dugo i naravno da tako primetim razliku. Da imam neki najjači procesor, brdo rama, onda ni bilo koji windows ne bi radio sporo. ;) A meni ni ovako ne štuca, jeste da windows kod multitaskinga ume da zastane ali ... i dalje imam G3220 kupljen pre ~7 godina (i tada je bio druga ili treća liga, ne samo što nije iz i serije nego je i G tada imala jače modele) i samo 8GB rama (tj bilo 4 do pre par meseci pa sam malo dodao, iako nisam video neku potrebu) i u toj kombinaciji lako primetim razliku i sporije ili brže operativne sisteme. Da imam neki i7 i 32/64GB rama, letelo bi ali bi novčanik kukao. ;)
[ plus_minus @ 05.03.2020. 08:52 ] @
(@Branimir && @Bojan && @calexx)

Branimire, ti si verovatno upućen .. ali Windows 7 64bit SP1 ... sa i5-3570 i 16gb rama (4 jezgra, 8gb rama, 70 gb `flexible spaceta` dodeljeno ) .. na ssd-u u virtualci (Oracle vm) pod Debianom radi `sporo` kao - Sumatra PDF viewer.

5 puta manje `krša` i `miniona` ima u mom home folderu (nema ga, zapravo, uopšte) nego li sa Wine-om ili PlayOnLinux-om, itd..
Tako da Wine (dok se ne dovede u red i opismeni do te mere baš kao Oracle VM) i ostalo slično - ne dolazi u obzir.

Vidiš, Branimire, ja sam skroz smetnuo s' uma da te neke igrice neće da rade upravo zbog .NET-a (mislim da imam 3.nešto nabodeno tamo u programs and features .. ) ..
+ na to koristim (još uvek) Intelovu HD 2500 integrušu ..

U guys do the math.

calexx, neću da im platim. Pre ću te pare da dam u + nego li čedomorcima.
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2020. 09:15 ] @
"5 puta manje `krša` i `miniona` ima u mom home folderu (nema ga, zapravo, uopšte) nego li sa Wine-om ili PlayOnLinux-om, itd..
Tako da Wine (dok se ne dovede u red i opismeni do te mere baš kao Oracle VM) i ostalo slično - ne dolazi u obzir."

Steam pravi pfx direktorijum za svaku igru pod Steam direktorijumom pa dole. Koristi proton. Meni super, tim pre
sto imam rasporedjeno igre po tim direktorijumima.
[ plus_minus @ 05.03.2020. 09:28 ] @
^^
... imam steam instaliran, znam.
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 00:27 ] @
Evo u vm, win10 full apdejtovan sa svim opcionalnim apdejtima,
8gb mu dodeljeno, sa SSD-a ide, procesor G4400, dodeljeno
mu 2 cora i 256gb video memorije, ukljucena 3D akceleracija
verzija vboxa i additiona sveza, host Manjaro stable.

https://www.youtube.com/watch?v=d0AyfMYZNP0
[ plus_minus @ 06.03.2020. 06:51 ] @
Tako se to radi imenjače, s' tim što mene drma nostalgija pa sam `meto` ziben. D:
Inače imam neki iso od desetice ... Elem, sve hebeno radi kao na bare metalu.

Koliko si mu GB od particije dao da uništava ?

Ja sam odvojio/izolovao oko sedamdes'. Virt. C particija ima 27gb a D ima 40. Kada sam ga instalirao pa odrubio sve što mi ne treba, ostao mi w7 na čitavih 9.7 gb i oslobodio ostalih 17 i kusur. E, onda sam rešio da upalim win update .. a pre toga instalirao .NOT 4.8 .. i sada nema šanse da ga nateram da na C ima manje od 17gb zauzeća ... :/ Ostavio mi je čitavih 9.nešto slobodno ..

[ calexx @ 06.03.2020. 09:12 ] @
Windows 7, ako nije neka ažurirana verzija sa dodacima, će posle toga da se apdejtuje satima i satima, meni ponekad prođe ceo dan dok sve završi. Odavno ne instaliram, kod sebe imam jednu korporativnu sedmicu i jednu desetku koja je legalan apgrejd pomenute sedmice, plus jednu desetku koja je legalizovana iz insajder verzije ali sve sa normalnom instalacijom i normalnim particijama. Teško da bih se rešio da opet instaliram sedmicu, mučan je to posao a ne volem ove pečovane verzije sa apdejtima.

Inače bih na pomenuti laptop definitivno instalirao 10 x64, ko više da se bavi napuštenim operativnim sistemima. To je kao kada bih instalirao Kubuntu 12.04. ;)
[ plus_minus @ 06.03.2020. 09:51 ] @
Pa taj 12.04 ... šta će pa da mu fali ako mu dodaš koju ip adresu u /etc/hosts.allow .. pa onda koju i u ... /etc/hosts.deny .. a pre toga si odabrao kernel koji savršeno paše za metal iz godine kada je napraUen 12.04 ... i takođe, pre toga, a tik nakon pakovanja kernela .. podigao ssh server, nfs server ... i mariadb server ... i onda zaboravio na apt .. i obskrbio ga dovoljno rom/ram/hdd/sdd prostora da čuva sve podatke za `konpljet` porodicu koja će preko nekog sviča uz pomoć svojih omiljenih i modernih šćokotala da čita odatle ? ... šta će da mu fali, m .. ? ;)
[ calexx @ 06.03.2020. 10:18 ] @
Može da se koristi ali nisam siguran koliko je dobro za neki redovan svakodnevni rad. Kao kada bi neko instalirao XP ili W98.
[ plus_minus @ 06.03.2020. 11:03 ] @
@calexx

Pa nije baš kao w98, a nije baš ni kao xp.. nije baš ni kao win2000. Taj 12.04 može da vrti desktope sa kwin Cube efektom, što pendžer v 03/2020 još uvek ne može, ako si smetnuo to s' uma. A dobro bi bilo za neki svakodnevni rad isto koliko i naši onda sa računarima iz 2000. godine, onda kada se desio ne ISDN, nego dial-up 56k modem ... Tada su ljudi bili savršeno produktivni, čak šta više, produktivniji nego danas, a update se odnosio uglavnom na nod32 definicije ... sećaš se? Uostalom, probaj pa vidi šta i kako će izgledati. Ako neće, nano/vim i komandna linija su čudo. .. ah, da .. .. ta komandna linija ..


Video klip, uploadovan - 2010.- godine.



I posle ovoga, neko hoće Windows ..

A ovaj je još bolji ... khm! .. Dec 10, 2007

[ calexx @ 06.03.2020. 11:13 ] @
Pa dobro, podrška za 12.04 i 14.04 je istekla ali su dobili Extended Security Maintenance za još par godina. Možda sam mogao da napišem neku stariju ili neku neLTS verziju. ;) A windows 7 je ostao bez podrške.

Džabe ti ovi klipovi, mnogi i dalje misle da je linux terminal u kome se sve kucka. Ja ne volem baš ovakve džidža midže ali može da posluži da se vidi kako to može da izgleda. Jedini problem je što je to uglavnom na starijem hardveru koji će teško da se nosi čak i sa internetom ali je u ovoj temi reč o pristojnom laptopu.
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 11:17 ] @
Citat:
plus_minus:
Tako se to radi imenjače, s' tim što mene drma nostalgija pa sam `meto` ziben. D:
Inače imam neki iso od desetice ... Elem, sve hebeno radi kao na bare metalu.

Koliko si mu GB od particije dao da uništava ?

Ja sam odvojio/izolovao oko sedamdes'. Virt. C particija ima 27gb a D ima 40. Kada sam ga instalirao pa odrubio sve što mi ne treba, ostao mi w7 na čitavih 9.7 gb i oslobodio ostalih 17 i kusur. E, onda sam rešio da upalim win update .. a pre toga instalirao .NOT 4.8 .. i sada nema šanse da ga nateram da na C ima manje od 17gb zauzeća ... :/ Ostavio mi je čitavih 9.nešto slobodno ..




Dao sam mu 60 giga, nego sam se zeznuo i zaboravio da stavim dinamicki
virtuelni disk, pa mi odma alocirao svih 60 giga... kada se stavi dinamicki virtual
drajv raste onako kako se popunjava, a ide maks do toliko koliko si stavio.

Imam jedan SSD za root i apps od 120gb i drugi od 120gb gde mi je samo /home, pa ga frknem tamo,
ove linux aplikacije ionako zauzimaju reda velicine par megabajta, dve tri mozda par stotina mb... smesno
spram gigantskih windows progrrama.
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 11:35 ] @
Kada imas win 10 plus office ceo i odradis update OSa i officea
i tih .net sranja, to bre izadje na 30 giga opusteno.

Linux sa svim aplikacijama mi ne predje 6-7 giga.
[ plus_minus @ 06.03.2020. 11:38 ] @
^^

Misliš, prvih nedelju dana 30gb ?
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 11:42 ] @
Pa to, optrilike :)

[srdjan@Desktop /]$ df -h /dev/sda1
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1 117G 11G 101G 10% /
[srdjan@Desktop /]$

Ovo je sa sve kde plasma, libre office ceo paket, gimp 2.10.18,
zilion nekih dev-alata i nekoliko IDE-a za c++, pyton... nekoliko
desktop tema dodatnih, blenderom, svim zivim i nezivim za
multimediju, gomila nekih linux igara za klince...
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 11:48 ] @
Al zato na home Win 10 pozdra pola diska :D


[srdjan@Desktop ~]$ du -h ./'VirtualBox VMs'/
196K ./VirtualBox VMs/GhostBSD/Logs
5.4G ./VirtualBox VMs/GhostBSD
780K ./VirtualBox VMs/Windows 10/Logs
51G ./VirtualBox VMs/Windows 10
[ plus_minus @ 06.03.2020. 11:50 ] @
Evo i kod mene na /dev/sda3 je buster, LXQT, + naravno još zilion stavki .. gimp, krita, inkscape, blender, octave, dbeaver, audacity, ardour5, calligra, karbon ... 18G particija, 7.3G zauzeto, 9.6G prazno.

Na /dev/sda5 je Oracle VM (Windblows).


hng@craft:~$ df -hT
Filesystem Type Size Used Avail Use% Mounted on
udev devtmpfs 7.3G 0 7.3G 0% /dev
tmpfs tmpfs 1.5G 9.1M 1.5G 1% /run
/dev/sda3 ext4 18G 7.3G 9.6G 44% /
tmpfs tmpfs 7.4G 81M 7.3G 2% /dev/shm
tmpfs tmpfs 5.0M 4.0K 5.0M 1% /run/lock
tmpfs tmpfs 7.4G 0 7.4G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda5 ext4 67G 36G 28G 57% /mnt/stuff
/dev/sda4 ext4 24G 4.2G 19G 19% /home
/dev/sda1 vfat 476M 5.1M 470M 2% /boot/efi
tmpfs tmpfs 1.5G 12K 1.5G 1% /run/user/1000
server.hardcoder.home:/mnt/nfshttp nfs4 92G 73M 87G 1% /mnt/nfshttp
server.hardcoder.home:/mnt/storage nfs4 817G 484G 292G 63% /mnt/storage
server.hardcoder.home:/mnt/dirtpool nfs4 16G 2.0G 13G 14% /mnt/dirtpool


[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 12:24 ] @
Jede gigabajte ko Pacman vockice :D
[ calexx @ 06.03.2020. 12:51 ] @
A da vi promenite temu, ovde nije mesto za hvale tog vašeg operativnog sistema. ;)
[ plus_minus @ 06.03.2020. 13:42 ] @
Pa mi ga hvalimo zato što lepo čuva i pušta onaj drugi operativni sistem da se igra i da radi šta hoće u najsigurnijem mogućem okruženju. :=) To je kao kad odeš u banku da vidiš šta se dešava na računu .. Trumanov Šou, eto .. da to je dobar primer, gledao si kako je Truman bio skroz lepo zaštićen i dlaka mu nije falila s' glave ... :)
[ gilopile @ 06.03.2020. 13:50 ] @
Ma nek i jede. Sta je danas 10GB podataka - nista.
Svi imate brz net, tako da to bukvalno odradi za sat vremena i krace, u zavisnosti kakva je konf. i to preko noci ili kada vama pase.

Jeste da HDD drlja, al ako imate SSD, komp moze biti cak i lepo upotrebljiv za to vreme. I SSD je danas standard, kakav crni HDD.

Bordzijinom Atom lapicu bi trebalo 10 sati minimum :D

Procitah negde da Calexx ima.
Ma da, Gxxx CPU socket 1150 sa 4 GB RAM i SSD je danas toliko jeftino da je to ispod 100eur, a komp itekako upotrebljiv.
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 14:10 ] @
Najjace je kada nesto normalno radis, zavrsis sa radom, zuris negde,
hoces da ugasisi laptop, kazes mu shut down, a on ti onda kaze kako
ne treba da gasis komp dok on tamo vrti neki apdejtj, podseava, sta vec..
heeeeej, pri gasenju kompa. Pa gde to ima jbt. I onda se ugasi posle 17
minuta ako imas srece.
[ gilopile @ 06.03.2020. 14:32 ] @
Ebaj ga.
Sistem mora da se azurira i to je to. Verujem da su oni to napravili da bude najbezbolnije koliko je to moguce.
Ali opet zavisi za cega se komp i koristi, pa prema tome ni ne mora da se azurira ako ce deceniju da vrti samo neku glupost na njemu.
Ono ako nesto radi, radi, ne diras mu nista sve dok ne prestane.
Jednostavno se iskljuci taj servis i caos.
Oni su dali izbora kada da se to radi, da li ces rucno kada tebi pase, da li ce automatski kada nema duze vremena aktivnosti na kompu, u gluvo doba i sl.
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 15:06 ] @
Gde se iskljucuje to da radi update nakon sto mu kazem shut-down?

To nema veze sa onim active hours podesavanjima tamo podesis
kada ne koristis komp, ali ovo nema veze sa time, odes na shut down
a onda onda krene da PRIMENJUJE ono sto si mu ti rekao da treba
da odradi tok ti spavas.

Ako mu kazem da se ugasi, ocu da se ugasi, a ne da krene da drlja pola sata.

[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 15:12 ] @
uuu moze evo

https://appuals.com/how-to-shut-down-windows-10-without-updates/
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 15:14 ] @
gilopile:"Verujem da su oni to napravili da bude najbezbolnije koliko je to moguce."

Mislim da je obrnuto :P
[ gilopile @ 06.03.2020. 15:19 ] @
Pa i nije komplikovano koliko moze biti.
Aman, pa bukvalno pola OS-a se azurira, nije to bas tako jednostavno. Milion stvari treba tu da se odradi, a da bude koliko toliko bezbedno, da ne dodje do kraha.
Izvolite, napravite vi bolje i lakse :D
[ plus_minus @ 06.03.2020. 15:45 ] @
Citat:
Ako mu kazem da se ugasi, ocu da se ugasi, a ne da krene da drlja pola sata.


Brak je sledeći korak ... sledeća faza ...



[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 16:51 ] @
Citat:
gilopile:
Pa i nije komplikovano koliko moze biti.
Aman, pa bukvalno pola OS-a se azurira, nije to bas tako jednostavno. Milion stvari treba tu da se odradi, a da bude koliko toliko bezbedno, da ne dodje do kraha.
Izvolite, napravite vi bolje i lakse :D


Znas kako, kad azuriram manjaro manje traje azuriranje nego skidanje apdejta.
Azurira se + instalirani softver i biblioteke, te jednom nedeljno kernel.
Azuriranje na SSD traje 5 minuta.
Sta oni imaju toliko da azuriraju? Zasto ti silni gigabajti?
[ plus_minus @ 06.03.2020. 17:39 ] @
@Branimir
Možda su im sve one silne plave, lepe obaveštajne slike ("please wait .." ) zapravo u TIFF formatu, ali falširaju ekstenziju, pa zato .. ? ;)
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2020. 18:34 ] @
Citat:
"Windows 10 disk space keeps getting bigger
Windows 10 release 10049 is taking 43.5 GB of space on my hard disk. Of that space 18.5 GB is in the Driver Store directory. I have done a disk cleanup including clean up system files and rebooted my pc and ran cleanup a second time and I still have 43.5 GB used by Windows.

If you look at the system requirements for Windows 10 it requires 18 - 20 GB of disk space.

Why is my OS taking over 43 GB of disk space and what can be done about it?

What are other users seeing?

Does anyone have an idea why the drive store uses so much space?

My installation is the 64 bit version and I started with the first release of Windows 10 technical preview.

Note: The disk space I am referring to is windows folder and subfolders only and does not include any window.old space, page file.sys or hiberfile.sys space."



Citat:

I did a clean install, 12GB. Then added office, 16GB.

Then after a couple of days of windows update 50GB + 10GB in Recycle. 31 Gig in C:\Windows, 5 gig page and hibernate files.

And it grows substantially over time. 120Gig minimum.

This is for a clean install onto a new disk, keeping nothing. You are braver than I am to try an upgrade. My previous Win 7 install had suffered from windows rot (degeneration of the registry over the years) so needed blasting anyway.

(I use a Gargoyle router to throttle the windows update downloads from killing the internet for everyone.)


[ calexx @ 06.03.2020. 19:21 ] @
Preterivanje, na SSD je desetka oko godinu dana stara, zauzima 40GB a instalirano je nekoliko (ne previše programa, LibreOffice, neki alati, CS2 ... Na hardu je starija instalacija, isto CS2, MS Office i sitno preko, zauzeto oko 36GB. Oba redovno ažurirana.
Slično zauzima Arči, mada tu ima nešto i pod /home što bi trebalo da sklonim. Nebitno.
[ Srđan Pavlović @ 07.03.2020. 06:00 ] @
Citat:

Slično zauzima Arči, mada tu ima nešto i pod /home što bi trebalo da sklonim. Nebitno.


Haha, daj ti nama "df -h \home" izlaz, da vidimo koliko je to nesto malo nebitno :D

Ne bih bas rekao da je preterivanje :)

No dobro, najbolje da svako proba sam i uveri se :)
[ Branimir Maksimovic @ 07.03.2020. 06:18 ] @
Ja na Manjaru imam 37GB programa, ali to je bas puno instalirano,
azuredatastudio/mssql viber/skype i jos brdo brdo toga.
Mislim u periodu od 2014 - 2020, samo sam instalirao
nista nisam brisao.
[ calexx @ 07.03.2020. 09:10 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Haha, daj ti nama "df -h \home" izlaz, da vidimo koliko je to nesto malo nebitno :D
Nisam mislio da je zauzetost nebitna nego u /home imam thunderbird sa oko 6GB, neki .pcloud folder od 5GB, jedino što može da se skloni, a da ne pripada Arčiju je folder Downloads koji je oko 3GB. Sve ostalo je u nekim sistemskim folderima, povezanim sa programima.

Sad sam pogledao, najveći potrošač mi je Windows 7 koji zauzima preko 60GB. Od toga je folder Windows 40GB od čega na winsxs ide 25GB. Na 10 su ti folderi 18/9. Isključivanje hibernacije (ne znam zašto to nisam uradio) bi smanjilo sedmicu za 6GB dok je pagefile 8, za razliku od desetke gde je jedva preko 1GB. A nigde nisam ništa podešavao, kako je kod instalacije bilo, tako je i ostalo.

Sve u svemu, na GPT hardu koji relativno malo trošim, Arči je 36GB, Windows 10 ... 36GB. A oba su instalirana relativno davno i oba koristim povremeno. Priče o stotinama gigabajta bi trebalo proveriti jer je u onom citatu naveden i recycle.bin sa 10GB a ne bi me čudilo da ima u Downloads desetine giga. Računao je i page i hiber po 5GB a smeo bih da se kladim da je imao sistem apgrejd i da mu je ostao prethodni.
Prvi citat pominje Driver Store i 18GB, kod mene jedva prelazi 1GB.

Ja bih zauzetost harda pripisao neznanju korisnika koji klikću i skidaju i šta je potrebno i šta nije, instaliraju razne gluposti i posle prepun hard.
[ okraz @ 07.03.2020. 21:43 ] @
Instaliran windows 7 ultimate 64 bit.
Hvala svima na sugestijama i uputama.
Ovim zatvaram temu i hvala još jednom.
Elit je vrh!
[ Srđan Pavlović @ 08.03.2020. 22:30 ] @
Taman mozes da nam prijavis koliko zauzima na disku :D
[ plus_minus @ 08.03.2020. 23:26 ] @
And for the next round ...

[ okraz @ 09.03.2020. 12:20 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
Taman mozes da nam prijavis koliko zauzima na disku :D

Skoro 30 giga
Instaliran Offic i još nekoliko programa.
Ici cu na promjenu rama
Sada je cca 660 mHz a prema specifikaciji moze 1333 mHz
Inace!, radi dobro-jedimo se windows poprilicno dugo i cesto apdejtuje..

[ calexx @ 09.03.2020. 12:39 ] @
Ako je osnovna sedmica, izgubićeš sate i sate (da ne kažem dan, dva) dok pređe ceo apdejt sa sve sp. Taman pokaže da ima još malo, restart a onda sve od početka sa novim apdejtima.
[ okraz @ 09.03.2020. 14:01 ] @
I ne žurim
Evo me Majkrosft upravo obavijestio da nema više podrške!!
Ne ide mi se na Win 10
Vidjecu
[ gilopile @ 09.03.2020. 19:56 ] @
`Sada je cca 660 mHz a prema specifikaciji moze 1333 mHz`

To i jeste 1333MHz
ddr (double data rate sdram).
Racuna se x2