[ Dennis @ 05.03.2020. 15:51 ] @
Pozdrav,


Jedan colocation provajder u US naplacuje $5/Mbps za protoke 100-300 Mbps. Internet koji oni nude radi primarno na Zayo, a u slucaju problema koriste GTT i mislim da imaju jos jednog provajdera. Od skoro su implementirali neki vid DDoS zastite.

Netrality.com nudi colocation usluge bez interneta, samo rack, struja i konektivnost ka provajderima, pa se ugovor za internet kupuje od provajdera koji nude usluge na toj lokaciji. U ponudi su HE, Cogent i drugi, a cena je oko $300/Gbit

Pokusavam da razumem toliku razliku u ceni. Da li je tolika razlika u ceni zbog njihove usluge manage-ovanje interneta ili iz nekog razloga HE i Cogent nisu toliko dobri kao Zayo i GTT?

Ako su HE i Cogent losiji, koliko losiji mogu da budu? Ideja je bila da se umesto sadasnjeg colocation uzme drugi sa HE i Cogent i da se podesi BGP.
[ optix @ 05.03.2020. 19:12 ] @
Sa Cogent-om sam se par puta susretao direktno, uglavnom kada klijent nema dovoljno sredstava za nesto drugo i/ili je vec bio implementiran neko vreme.. i uvek sam imao problema sa njima. Paketi koji od Svajcarske do Nemacke idu preko juzne(!) amerike, ocajna i cesto ne-profesionalna podrska... to je sa njima nazalost poznata prica odavno. Zaista ne bih mogao da ih preporucim u bilo kom slucaju.
Cak i na wikipediji mogu da se vide neki od problema koje su imali - https://en.wikipedia.org/wiki/Cogent_Communications#Peering

HE nisam koristio licno, ali par mojih bliskih kolega i prijatelja jeste - uglavnom su svi imali pozitivna iskustva, bez nekih vecih problema.

Ne znam kakva je to tacno lokacija u pitanju, i koji su ti jos drugi izbori moguci na njoj (Level3, Telia, GTT...?) $5/Mbps je svakako previse, osim ako u to ne ulazi i ta DDoS zastita - to je onda pitanje kakva je tacno zastita u pitanju (ciji servis koriste, koliko clean traffica ulazi u ponudu, koji je maximum od koga mogu da te zastite i sl.), mada i da ulazi, mislim da mozes da prodjes jeftinije sa nekim drugim Tier1 provajderom i njegovom DDoS zastitom.

Ukoliko bi mi izbor bio samo ta tri, isao bih sa HE-om. Inace bih se raspitao za jos nekog Tier1 provajdera direktno - recimo Telia ima sasvim pristojne cene u Evropi i mozes da dokupis i DDoS zastitu od njih direktno ukoliko ti je potrebna.


[ B3R1 @ 07.03.2020. 13:32 ] @
Uh, dosta slozena tema. Ukratko receno - ponuda i potraznja. U centru svake takve kompanije je persona koja se zove produkt menadzer, koji je spona izmedju trgovaca i inzenjera. Najcesce je rec o bivsem inzenjeru, neretko i nekom PhD kome su potrebne instant pare. Retko ce to razumeti neki pravnik, mada ima talenata ... Produkt menadzer formira cenu na osnovu statistike broja prodatih portova u poslednjih nekoliko meseci. Ako mu je prodajni tim toliko dobar da bi i rodjenu majku prodao, a pri tome ima dovoljno kapaciteta u mrezi - on podigne cenu, kako bi zaradio sto vise. Ali ujedno i motri konkurenciju, jer mu u jednom momentu korisnici odu ka konkurentima (tzv. "churn"). Onda mora malo da spusti loptu. S trece strane, ima za vratom i inzenjering, koji zbog hronicnog manjka ljudi i para ne moze da instalira kapacitete i opremu u roku. Para nemaju zbog cetvrte strane u tom procesu, a to je nabavka, koja non-stop gundja inzenjeringu da trosi previse para. Ljudi nema, jer nakon 5-10 godina svi network eksperti idu u produkt menadzere, direktore, VP ... a nove ljude ne mozes da nadjes lako.

Produkt menadzer mora da prevede sve ovo sto sam ti ispricao u nekakvu matematiku, ubaci to u Excel ... i na osnovu kojih formira rezultat - cenu po Gbit/s koja ce mu obezbediti profitabilno poslovanje. Ako gazdama zaradi profit - dobija bonus. Ako tri kvartala za redom podbaci - dobija nogu.

Ta cena cesto nema prevelike veze s kvalitetom mreze, jer kvalitet varira i cesto je subjektivna stvar. Na primer, 95% tvog saobracaja moze da ide samo ka mrezama gde oni imaju dovoljno kapaciteta na interkonekcijama (peering) . Ali nekom drugom korisniku je mozda bitniji dobar protok ka nekoj mrezi gde npr. taj konkretni ISP nema direktan peering ili ako veci deo saobracaja ide ka delu mreze u kome trenutno postoji neko zagusenje itd.

Kvalitet tehnicke podrske je svuda manje-vise isti, jer svaki Tier 1 ima ogromne timove ljudi koji rade na mrezi. Imaju oni vrhunske eksperte, ali je sitan problem sto do njih tesko dolazis. Kada ti nesto skripi najcesce moras da prodjes prvo 2-3 tehnicara koji urade ping-test savetuju ti da iskljucis i ukljucis ruter ponovo (ziva istina), potom 2-3 recimo bolja eksperta koji se udube detaljnije, pa pocnu da rade troubleshooting po nekoj playbook-knjizici koju su dobili, pa kazu kako je problem kod tebe a ne kod njih ... da bi posle mesec dana dosao do nekog zaista hyper-seniora s belom bradom koji zna ceo IETF, NANOG i RIPE napamet i koji u toj firmi radi vec 50 godina ... koji za 2 sekunde vidi da je neki Dalekistanac zaboravio da prilikom aktivacije tvog porta podesi neku polisu (iako mu je to u uputstvu). Taman kad pomislis da se zahvalis coveku, on je vec seo u avion da ode na sledeci IETF/NANOG/APRICOT Meeting, jer zivi na aerodromu ...
[ B3R1 @ 07.03.2020. 13:57 ] @
Nego, sad mi bas nesto pade na pamet ... malo prisecanja iz dana kada sam radio za ISP/telco/cable ... pretpostavljam da koristis neki alat koji ti daje uvid u tokove saobracaja na tvojoj mrezi. Ovde mislim prevashodno na Netflow (cflowd / IPFIX ...) - nesto poput ntop, pmacct, Arbor ... sta god. Ako to imas, pokusaj da ustanovis ka kojim mrezama (AS) ti ide saobracaj. Potom trazi od HE, Cogenta, Zayo, GTT i vec ostalih da ti priloze podatke o svojim peering interkonekcijama ka tim mrezama. A uz to mozes da trazis i traceroute sa njihovih rutera na toj kolokaciji gde se prikljucujes ka top 10 lokacija gde ti ide vecina saobracaja. Na osnovu toga mozes da formiras sliku o tome koliki ces imati RTT, koliko rutera prodjes dok ne dodjes do tih destinacija itd. Ovo poslednje je, istina, malo teze proceniti u MPLS mrezama gde ljudi iskljuce ttl-propagation, ali dobro ... recimo da vecina Tier-1 to ne radi, barem ne u delu mreze po kome isporucuju IP transit servis.

Neki operateri nude i besplatni probni period (npr. mesec dana), gde mozes da se uveris u kvalitet njihove mreze. O tome obavezno pregovaraj prilikom kupovine, poslovnim korisnicima to cesto odobravaju, pogotovo u Americi. U Evropi to teze ide, jer je Evropa uobrazena do bola, ali i tu mozes ponekad da vesto pregovaras ...
[ Dennis @ 13.03.2020. 19:13 ] @
Hvala svima za info.

@optix

Ne znam sta bih rekao za ove Cogentove ispade. Imacu to u vidu. Verovatno bi iz tog razloga stavili da Cogent bude sekundarni.

@B3RI

Vecina klijenata se kace sa Comcast u US (vecina oko Cikaga) ili sa MTS i SBB iz Srbije. Potencijalnim provajderima sam trazio podatke od interkonekcijama, pa cu videti ako budu obezbedili. Inace nisu toliko fleksibilni, po pitanju bilo cega. Verovato bi blii da trazim bar 10 Gbps :)



Iskreno mislim da oba provajdera imaju odlicne interkonekcije sa svim provajderima u Cikagu. Mene brine koliko cesto moze da se desi da dodje do prekida servisa nasih klijenata ako mi imamo HE i Cogent istovremeno. Imamo fleksibilnost da koristimo BGP dinamicki na oba provajdera, a mozemo da koristimo BGP staticki, recimo HE kao primarni, a Cogent samo kao backup kada HE ima problem. Koliko losi mogu da budu HE i Cogent zajedno?
Postovacu podatke od provajdera ako budu obezbedili.
[ B3R1 @ 14.03.2020. 18:33 ] @
Mozes i sam da proveris kakve su im performanse i da se igras uz pomoc Looking Glass:

* HE - http://lg.he.net/
* Cogent - https://www.cogentco.com/en/network/looking-glass

Na oba mesta mozes da odaberes ruter u Cikagu i da radis traceroute, kao i "show ip bgp" ka Comcastu (AS7922) Telekomu (AS8400) i SBB (AS31042).

Ovako na brzinu koliko sam uspeo da proverim, oba provajdera imaju direktne interkonekcije (private peering) sa Comcastom (AS7922), oba u Cikagu i oba koriste "hot potato routing" u smeru HE => Comcast (odnosno Cogent => Comcast), tako su oba provajdera ok sto se tice tvoje publike u Cikagu. Tu ne bi trebalo da bude problema. Kapacitet nisam uspeo da provalim, mada se na osnovu imena rutera naslucuje da Comcast i Cogent koriste Cisco (BExxx => Bundle-Ether xxx). Takodje, na oba mesta se vidi da je u pitanju privatna interkonekcija, jer se nigde ne pojavljuje neka IX mreza (npr. Equinix) izmedju. Ima tu jos zanimljivih stvari koje mozes da vidis, tako da ti savetujem da se poigras sam i vidis rezultate ...

Situacija sa SBB i Telekomom je slicna. Tu je RTT oko 120 ms u proseku kod oba provajdera (+/- 10ms), sto je takodje normalna cifra. SBB je Cogentov korisnik i kace se tamo u Rumuniji, koliko sam mogao da vidim u traceroute i u RADB. Cak se i kapacitet tog linka da naslutiti iz 'traceroute' izvestaja (ovo ti ostavljam za domaci, nije tesko). Samim tim, to je direktna interkonekcija. Cogent nema direktan peering sa Telekomom, vec vidi Telekom preko Level3. HE ima direktan peering sa Telekomom i SBB. Neka preliminarna analiza mi govori da bi ti HE verovatno vise odgovarao kao primarni link, a Cogent kao backup ... ali pravila rutiranja ces morati precizno da odredis na osnovu realnog saobracaja.

Sto se tice istovremenih probema na oba linka, tu ces vec morati da propitas HE i Cogent da li imaju svoju optiku u Cikagu ili iznajmljuju (tj. da li postoji neki "SRLG" ili ne), kao i koje transatlantske kablove koriste (npr. ako oba provajdera koriste isti TA kabl, prekid na kablu pogadja obe mreze). Mada, velike globalne mreze su jos pre 20 godina koristile minimum dva razlicita podmorska kabla bas zbog takvih stvari.

[ Dennis @ 06.04.2020. 04:34 ] @
Zbog pandemije, ovaj projekat je malo pomener sa fokusa, ali nadam se da cemo se uskoro vratiti punom parom da privedemo kraju.

Netrality je znacajno digao cene ormara i struje, pa mozda budemo gledali i druge datacentre, ali cemo definitivno gledati neke koji imaju mogucnost veze sa datacentrima u "350 E Cermak", jer koliko sam razumeo, svi se tamo povezuju i to je navodno jedno od vecih mesta za interkonekciju na svetskom nivou.

Inace, provajder Pilot je dao cene od $200 za 1Gbit (informativno, ponudjeno je i burstable 1Gbit do 10Gbit za $500 i full 10Gbit za $1000).
Cogent je dao $300 za 1Gbit i ukljucio je BGP Peering.
Jos nisam potvrdio cenu za Zayo, ali izgleda da je $1200 za 1Gbit.

Razlog za brigu je sto je jedan nas klijent bio u datacentru koji je konstantno imao probleme sa internetom. Primecivalo se u real-time servisima, Remote Deskop i VoIP. Ping nije bio stabilan. Na moje pitanje zasto ping nije stabilan, dobio sam odgovor da im je icmp na nizem prioritetu... Klijent je po mom savetu otisao iz tog datacentra u drugi i nikada vise nije imao problema kao u prethodnom. Ono sto nisam mogao da razumem je kako je moguce da niko od njihovih klijenata ne koristi real-time servis, a bilo je mozda 100-200 punih ormara, sto nije zanemarljivo. Neverovatno mi je da neko moze da pruzi uslugu gde je veza nestabilna. Iz tog razloga pokusavam da nadjem balans izmedju cene i kvalitetne usluge. Ne bih se zaleteo da uzmem 2 x 1Gbit za ukupno $500 i da se oslonim na to. Jedan deo price je da internet ne pukne kompletno, a drugi da internet bude stabilan i kompletno ispravan. Kod pomenutog klijenta desavalo se da Remote Desktop koci po malo, prilikom unosa teksta u app koje je bila hostovana na Remote Desktop-u, ali samo korisnicima iz Evrope. I to se desavalo recimo na svakih 5-10 minuta, sto nije bilo lako troubleshoot-ovati. Problemi sa telefonijom su bili minimalni, ali ne i zanemarljivi.

Mi smo par puta imali problem sa samo jednom rutom. Kada je u pitanju bila ruta ka velikom i bitnom Peer-u, oni su uradili failover na backup provajdera i problem resen. Ali kada je losa ruta ka Evropi, preciznije Balkanu, tu imamo problem, jer nema smisla da zbog nas prave svima prekid.

Hvala za linkove, nasao sam ih nakon sto sam napisao prethodni post. Nasao sam i za Zayo pa sam i njih uporedio, jer nam sada saobracaj ide preko njih.

HE: Video sam da se u nazivu hopa ka nasoj kancelariji u US pominje 10Gigabit, ka Comcastu 100Gigabit, ka Evropi 100Gigabit. Nesto mi deluje malo da je ka ATT samo 10Gbit. Pogotovo sto nismo na ADSL ili slicno, vec na 1Gbit GPON.
HE ima manji broj hopova ka nasim kljucnim odredistima i bolji ping. Cak izgleda da nama vise odgovara nego sadasnji Zayo.

Izgleda da cemo uspeti kod svih da dobijemo 60 day free cancelation ako nam nesto ne bude odgovaralo.

Ako pricamo o privatnoj interkonekciji vs. IX, sta je bolje?

Provericu o SRLG.

Kao sto sam pomenuo, plan je da se uzmu dva linka i koristicemo BGP. Imamo jednu C klasu. Imamo opciju da koristimo linkove kao primary/failover ili da koristimo oba linka pa da ruter bira najbolju putanju. Ukoliko utvrdimo problem sa jednom rutom, koje su opcije da saobracaj ka toj ruti usmerimo preko drugog linka? Moram da napomenem da nisam bas iskusan sa BGP.

Toliko sam za sada uspeo da istrazim.
[ Dennis @ 24.05.2020. 06:01 ] @
Potpisan je ugovor sa Netrality collocation provajderom i sa tri ISP, Hurricane Electric, Cogent Communications i Pilot Fiber.

Hurricane Electric potpisan u petak oko 4 popodne i usluga je bila vec uspostavljena kada sam nakacio ruter u ponedeljak oko 7-8 uvece. Podrska je posle radnog vremena odgovorila na moj email u roku od 15 minuta. Nisam navikao na tako brz odziv.

1.1.1.1 1ms
8.8.8.8 0ms
4.2.2.2 1ms
Telekom Optika 117ms
SBB Optika 116ms
Drugi fiber provajderi oko Cikaga 3-4ms.

Cogent jos uvek nije uspostavio konekciju.

Pilot je prilicno los i verovatno nece imati namenu mimo inicijalnog testiranja. Njihovi inzenjeri su poslali drugacije podatke o latenciji (njihov Looking Glass sajt nije radio pa su oni proverili latenciju i poslali mi).

1.1.1.1 1ms
8.8.8.8 0ms
4.2.2.2 17ms
Telekom Optika 137ms
SBB Optika 127ms

Nasao sam zanimljiv sajt o Tier1 provajderima: https://asrank.caida.org/ Prema ovom sajtu, najbolji je Century Link (kupili su Level 3). U svakom slucaju, I Hurricane Electric i Cogent Communications su bolje rangirani od Zayo.
Hurricane Electric ima odlican web alat o BGP peering podacima: https://bgp.he.net/AS6939
[ optix @ 25.05.2020. 11:52 ] @
Cogent se nalazi pri vrhu na toj listi jer ima veliki broj dikretno povezanih mreza, da - rekao bih najvise zbog agresivnih cena, i jos agresivnijih agenata prodaje.. iako defakto nije Tier1 provajder. Doduse nije ni HE.
Medjutim, samo taj podatak (broj peer-ova) nije sinonim ni jedino merilo kvaliteta njihove mreze / podrske / usluge.
Pre par nedelja sam bas imao slucaj da nam se preko nekog njhovog linka paketi gube ka odredjenoj destinaciji u USA (SJC), na jednom od posledjih hop-ova. 100% problem do njih. Tiket je bio otvoren nekih 10ak dana, nikakav konstruktivan odgovor sa njihove strane nije dosao. U neko gluvo doba noci (PDT vreme) mi stize notifikacija od monitoringa da je servis up, i to je to. Cogent se nije oglasio, samo sam zatvorio tiket posle 2 dana Ali da ne mracim previse..

Zaboravio sam da napomenem da sam na dosta mesta video Cogent kao "paid peering" link - od Cogenta se BGP-em dobijaju samo njihovi peer-ovi, tj. direktno povezane mreze. Ovo u odredjenim situacijama moze da bude ok ako se zeli relatifno jeftino doci do neke od mreza koje su povezane na njih. Tebi to svakako ne igra preveliku ulogu, jer ti treba full backup HE linka.


Javi kakva su ti iskustva posle nekog vremena sa svima njima
[ Dennis @ 26.05.2020. 06:24 ] @
Razumeo da su i Cogent i HE Tier1 provajderi. Posle tvog posta sam potrazio i nasao da pise da ipak nisu https://en.wikipedia.org/wiki/Tier_1_network. Malo im fali. Ali racunam da sam sa ta dva pokriven kompletno.

HE se mnogo reklamira na Google. Svo vreme sam mislio da ja nesto lose razumem, jer cene mi nikako nisu bile jasne. Giga za $390, 10 giga za $900, 100 giga za $6K, a ovamo placam $500 za 100 Mbps i koriste samo jednog provajdera, a failover kad je veliki problem. Elem, mislio sam da je caka u tome sto se pominje transit. Do sada nisam radio na tom nivou pa mi nije poznata cena i terminologija. Mislio sam da tu jos nesto treba da bih ja dobio (jednostavno receno) internet.

Netrality gde smo sada, ima opciju povezivanja sa mozda 20 razlicitih ISP, a mi imamo 3 cross connect-a u paketu. Tako da uvek mozemo da zamenimo nekoga od provajdera i za to vreme da ne budemo samo na jednom.

Ja racunam da sa dva provajdera ne moze da bude nekih vecih problema. U svakom slucaju je veliki napredak u odnosu na sadasnji setup. Pre par dana je bilo problema za Zayo mrezom u US i mi nismo imali vezu sa SBB. Racunam da je mala sansa da bas oba provajdera ne rade ka nekoj destinaciji. Tako da, ako nesto ne bude radilo preko Cogenta, stavicu staticku rutu i ici preko drugog provajdera.

To za paid peering, u smislu, izaberes jednog ISP sa koji Cogent ima vezu i povezan si samo na njega?

Kada je projekat bio na pocetku, bio sam prilicno skeptican, ali kad sam video 0ms ka Google, postao sam optimista :D

Ici cemo najverovatnije da jedan ruter bude na jednom ISP, a drugi na drugom i izmedju njih iBGP. Onda ka LAN-u da bude VRRP.

Za sada mi deluje da je HE dosta bolji po korisnickom servisu, ali je i skuplji malo.

Updateovacu kad budem imao novih info. Nadam se da ce se i Cogent resiti ovih dana.
[ B3R1 @ 26.05.2020. 14:40 ] @
Citat:
Dennis: Razumeo da su i Cogent i HE Tier1 provajderi. Posle tvog posta sam potrazio i nasao da pise da ipak nisu https://en.wikipedia.org/wiki/Tier_1_network. Malo im fali. Ali racunam da sam sa ta dva pokriven kompletno.

Lista Tier-1 mreza je dosta diskutabilna, jer je zasnovana na merenjima i opservacijama od spolja. Barem pola tih koji se deklarisu kao Tier-1 to zapravo i nisu.
Citat:
HE se mnogo reklamira na Google. Svo vreme sam mislio da ja nesto lose razumem, jer cene mi nikako nisu bile jasne. Giga za $390, 10 giga za $900, 100 giga za $6K, a ovamo placam $500 za 100 Mbps i koriste samo jednog provajdera, a failover kad je veliki problem. Elem, mislio sam da je caka u tome sto se pominje transit.

IP transit je osnovni servis koji tebi treba - cista Internet konekcija, mozda uz par nekih osnovnih stvari i to je to. To je wholesale servis. S druge strane, mnogi veliki provajderi nude i "retail Internet" gde ti uz Internet prodaju i gomilu VAS (mail relay w/ anti-spam, DDoS mitigation, firewall in the cloud ...). Zato je i cena veca. Takodje, imaj u vidu da cene variraju od drzave do drzave, cak i od mesta do mesta. Tamo gde nemaju dovoljno portova cena je veca jer time kupuju vreme dok ne izgrade kapacitete na tim mestima ...
Citat:
Tako da, ako nesto ne bude radilo preko Cogenta, stavicu staticku rutu i ici preko drugog provajdera.

Ne radi se to statickim rutama, vec raznim BGP tehnikama (primenis veci local preference / MED, radis as-path prepend, oglasis razlicite mreze ka razlicitim provajderima itd.).
Citat:
To za paid peering, u smislu, izaberes jednog ISP sa koji Cogent ima vezu i povezan si samo na njega?

Ne, peering je kada ti ISP oglasi samo sebe + svoje (placene) korisnike. Drugim recima, dobijes podskup BGP tabele u kojoj su samo taj ISP i njegovi korisnici i samo do njih mozes da dodjes. A ti njima takodje oglasis samo svoje rute + svoje korisnike. Razlika izmedju paid i settlement free peeringa je u ceni. :-) Veliki igraci medju sobom imaju "settlement free", sto znaci da imaju medjusobne konekcije bez placanja.
Citat:
Kada je projekat bio na pocetku, bio sam prilicno skeptican, ali kad sam video 0ms ka Google, postao sam optimista :D

Vodi racuna o tome da mnogi Google i ostale "FAANG" kompanije instaliraju svoje cache servere kod provajdera, pa kada radis traceroute ka Google dobijas tih 0 ms jer "gadjas" lokalni cache. Cak i neki nasi ISP u Srbiji imaju Google cache. Traceroute ka 8.8.8.8 nije nikakvo merilo kvaliteta mreze. Tebi je bitan traceroute ka SBB i ka Cikagu.
Citat:
Ici cemo najverovatnije da jedan ruter bude na jednom ISP, a drugi na drugom i izmedju njih iBGP. Onda ka LAN-u da bude VRRP.

To je klasican setup i ok je.
[ Dennis @ 27.05.2020. 06:49 ] @
Hvala za informacije.

Cisto iz radoznalosti, jel ima neka definitivna lista Tier1 provajdera? I interesuje me da li postoji neki Tier1 koji je lider ili su svi slicni?

Sad mi je jasno za tranzit i ima smisla iz ove perspektive.

Nisam se lepo izrazio za staticko rutiranje. Mislio sam upravo nekom BGP tehnikom da, prilikom problema na nekom delu mreze, rucno definisem drugu putanju, pa sam zbog rucne promene napisato staticko. Jos uvek istrazujem koje su najbolje opcije za ovo, ali sam do sada najcesce nalazio as-path prepend. Nisam jos razumeo na koji nacin da kazem samo jednom AS da preferiramo saobracaj preko ovog ili onog ISP. Jel ima neka od tehnika koja je prikladnija od drugih za manja okruzenje? Inace za sada imamo jednu mrezu da oglasimo, /24.

Razumeo za peering.

Nisam bio siguran da li je neki Google datacentar ili cashe. Ali sam pogledao malopre i video sam da definitivno nemaju svoj datacentar oko Cikaga. Ali ipak sam morao da se odusevim kad sam video 0ms :) Do sada najnize sto sam video je 1-2ms. Da, znam da je i u Telekom postavljen Google cashe. Mislim cak pre 10-ak godina. Inace, latencija/ruta ka svim bitnim destinacijama je niza/sa manjim brojem hopova.

Na pocetku projekta sam imao dilemu da li je dobar potez prelaz sa trenutnog "blended" interneta na direktnu vezu sa velikim ISP, kad se sve sabere i oduzme, ali sad sam sada prilicno siguran da jeste. Jednostavno, imamo potrebu da mi kontrolisemo rutiranje. Prilicno cesto se desava da puknu veze koje spajaju sa SBB i Telekomom. Jedno vreme je bilo gotovo svaki dan jedne nedelje oko ponoci u +1 vremenskoj zoni.

Ispod su neki rezultati ka Srbiji:

Code:



Zayo Group ka:

SBB

1    192.243.220.XX     0%    2    0.4ms     0.5    0.4    0.5    0.1    
2    xe-4-2-0.mpr1.ord6.us.above.net     0%    2    0.4ms     1.7    0.4    3    1.3    
3    100%    2    timeout                         
4    100%    2    timeout                         
5    64.125.15.65     0%    2    1.8ms     1.7    1.5    1.8    0.2    
6    100%    2    timeout                         
7    100%    2    timeout                         
8    100%    1    timeout                         
9    ffm-bb2-link.telia.net     0%    1    98.6ms     98.6    98.6    98.6    0    
10    ffm-b5-link.telia.net     0%    1    99.1ms     99.1    99.1    99.1    0    
11    ffm-b4-link.telia.net     0%    1    98.9ms     98.9    98.9    98.9    0    
12    serbiabroadband-ic-335154-ffm...     0%    1    99ms     99    99    99    0    
13    at-vie-r-1-be6.sbb.rs     0%    1    120ms     120    120    120    0    
14    bg-tp-m-0-be1.sbb.rs     0%    1    120.3ms     120.3    120.3    120.3    0    
15    bg-ne-r-1-hg7-1.sbb.rs     0%    1    122.5ms     122.5    122.5    122.5    0    
16    bg-ne-r-2-pc1.sbb.rs     0%    1    122.8ms     122.8    122.8    122.8    0    
17    91.143.218.XX     0%    1    120.2ms     120.2    120.2    120.2    0    

Telekom Srbija
                                    
1    192.243.220.XX     0%    2    0.3ms     0.4    0.3    0.4    0.1    
2    xe-4-2-0.mpr1.ord6.us.above.net     0%    2    0.5ms     0.5    0.5    0.5    0    
3    100%    2    timeout                         
4    ae24.er1.ord7.us.zip.zayo.com     0%    2    1.2ms     1.4    1.2    1.6    0.2    
5    zayo-level3.ord7.us.zip.zayo.com     0%    2    1.3ms     1.4    1.3    1.4    0.1    
6    ae-1-8.bar3.vienna1.level3.net     0%    2    109.7ms     109.9    109.7    110.1    0.2    
7    telekom-srb.bar3.vienna1.leve...     0%    2    109.7ms     109.7    109.7    109.7    0    
8    212.200.5.35     0%    2    123.2ms     123.4    123.2    123.5    0.2    <MPLS:L=312368,E=0> 
9    212.200.7.83     0%    2    122.9ms     122.9    122.9    122.9    0    <MPLS:L=920,E=0> 
10    100%    1    timeout                         
11    212.200.233.14     0%    1    124.4ms     124.4    124.4    124.4    0    
12    79-101-97-XX.static.isp.tele...     0%    1    122.8ms     122.8    122.8    122.8    0    


Cogent Commincations ka:

SBB
                                    
1    38.32.140.XX     0%    6    0.7ms     0.7    0.7    0.8    0    
2    te0-2-1-3.agr21.ord01.atlas.c...     0%    6    0.7ms     0.7    0.6    0.7    0    
3    be2521.ccr41.ord01.atlas.coge...     0%    6    0.8ms     0.9    0.8    1    0.1    
4    be2717.ccr21.cle04.atlas.coge...     0%    6    8ms     7.9    7.7    8.2    0.2    
5    be2993.ccr31.yyz02.atlas.coge...     0%    6    14.3ms     14.3    14.3    14.4    0    
6    be3259.ccr21.ymq01.atlas.coge...     0%    6    21.6ms     21.7    21.5    21.8    0.1    
7    be3042.ccr21.lpl01.atlas.coge...     0%    6    90.9ms     90.9    90.8    90.9    0.1    
8    be2182.ccr41.ams03.atlas.coge...     0%    6    96.7ms     96.8    96.7    96.9    0.1    
9    be2815.ccr41.ham01.atlas.coge...     0%    6    105.5ms     105.6    105.5    105.8    0.1    
10    be3027.ccr21.prg01.atlas.coge...     0%    6    113.8ms     113.8    113.6    114    0.1    
11    be3045.ccr22.bts01.atlas.coge...     0%    5    122.9ms     123.1    122.9    123.3    0.1    
12    be3263.ccr31.bud01.atlas.coge...     0%    5    123ms     123.1    122.9    123.3    0.2    
13    be3449.rcr12.tsr02.atlas.coge...     0%    5    127.3ms     127.2    127.2    127.3    0    
14    sbb.demarc.cogentco.com     0%    5    130.6ms     130.6    130.1    131.1    0.3    
15    bg-ne-r-1-hg4-0.sbb.rs     0%    5    130.5ms     130.6    130.5    130.6    0    
16    bg-ne-r-2-pc1.sbb.rs     0%    5    129.3ms     129    128.9    129.3    0.2    
17    91.143.218.XX     0%    5    130.5ms     130.5    130.5    130.6    0    

Telekom Srbija        

1    38.32.140.XX     0%    6    0.8ms     0.8    0.7    1.2    0.2    
2    te0-2-1-3.agr22.ord01.atlas.c...     0%    6    0.7ms     0.7    0.7    0.7    0    
3    be2523.ccr41.ord01.atlas.coge...     0%    6    1.1ms     0.9    0.8    1.1    0.1    
4    be2765.ccr41.ord03.atlas.coge...     0%    6    1.2ms     1    0.8    1.2    0.1    
5    level3.ord03.atlas.cogentco.com     0%    6    2.2ms     4.7    1.4    9.8    3.4    
6    ae-1-8.bar3.vienna1.level3.net     0%    6    111.7ms     111.9    111.7    112    0.2    
7    telekom-srb.bar3.vienna1.leve...     0%    6    112.3ms     112.3    112.3    112.4    0    
8    212.200.5.35     0%    6    125.4ms     128    125.4    138.8    4.8    <MPLS:L=312368,E=0> 
9    212.200.7.83     0%    6    131.9ms     138    131.9    162.1    12    <MPLS:L=920,E=0> 
10    100%    5    timeout                         
11    212.200.233.14     0%    5    127.4ms     127.2    127.1    127.4    0.1    
12    79-101-97-XX.static.isp.tele...     0%    5    126.7ms     126.7    126.6    126.8    0.1    


Hurricane Electric ka:

SBB

1    v804.core2.chi1.he.net     0%    6    0.4ms     0.3    0.3    0.4        
2    100ge1-2.core1.nyc4.he.net     0%    6    16.5ms     16.6    16.5    17    0    
3    100ge16-2.core1.lon2.he.net     0%    6    83.7ms     83.7    83.6    83.7    0    
4    at-be-r-2.sbb.rs     0%    6    104.3ms     104.4    104.3    104.5    0    
5    bg-ne-r-2-pc1.sbb.rs     0%    5    115ms     115.3    114.8    116.9    0    
6    91.143.218.XX     0%    5    114.9ms     115    114.9    115.2    0    

Telekom Srbija

1    v804.core2.chi1.he.net     0%    3    0.2ms     0.3    0.2    0.3    0    
2    100ge16-1.core1.nyc4.he.net     0%    3    16.5ms     16.5    16.5    16.6    0    
3    100ge16-2.core1.lon2.he.net     0%    3    87.7ms     86.9    84.8    88.1    1.5    
4    linx.telekom.rs     0%    3    118.4ms     120    114.8    126.8    5    
5    212.200.7.73     0%    3    119.6ms     123.4    119.6    131    5.4    <MPLS:L=909,E=0> 
6    100%    3    timeout                         
7    212.200.233.10     0%    2    120.7ms     120.6    120.4    120.7    0.2    
8    79-101-97-XX.static.isp.tele...     0%    2    118.6ms     118.7    118.6    118.7    0.1    



I dok ovo pisem, puca optika u kancelariji ka vecini lokacija, ali na par minuta samo :)
[ B3R1 @ 27.05.2020. 15:02 ] @
Citat:
Cisto iz radoznalosti, jel ima neka definitivna lista Tier1 provajdera? I interesuje me da li postoji neki Tier1 koji je lider ili su svi slicni?

Najveca mreza po svim parameterima je AS3356 (ex Level3, sada Centurylink). Pre nekoliko godina kupili su Global Crossing (AS3549), takodje Tier 1 ... i postali mega-Tier-1. Pre 3 godine kupio ih je Centurylink, koji u svom sastavu vec ima Qwest (AS209) i Savvis (AS3561). U jednom momentu ce verovatno sve to integrisati u jedan AS i tada ce Centurylink postati de facto vodeci globalni Tier-1, cisto topoloski posmatrano. Poslovanje, godisnji obrt, vrednost akcija i ostale stvari su totalno posebne price ... kao i kvalitet usluge. Inace, AS3356 ima i svoj sopstveni globalni wholesale CDN, cime konkurise drugim Tier 1 igracima (npr. Verio/NTT AS2914 i slicni) koji to nemaju.

I tacno, HE izgleda povoljnije za tvoj slucaj, jer oba imaju direktan peering sa Telekomom i SBB u Londonu, dok Cogent izgleda da pruza uslugu tranzita SBB-u u Temisvaru ('tsr' u traceroute), dok sa Telekmom nemaju direktan peering, vec ga vide preko Level3. Tako da bih ja forsirao HE kao primarni, a Cogent kao backup. Broj hopova koje Cogent ima u Evropi nije nista cudan, jer ocigledno imaju mnogo razvijeniju mrezu u Evropi i pokrivaju mnogo vise gradova nego HE, cija se mreza u Evropi svodi samo na peering (akcenat im je Amerika i Kanada).

Probaj i traceroute iz Srbije ka IP adresama u hopu #1 u oba traceroute-a, cisto da vidis kako izgleda traceroute u obrnutom smeru.