[ Cyrix @ 15.04.2004. 13:50 ] @
da li postoji mogucnost da postavim jedan racunar , npr. 486 sa ext modemom, i da ga kontrolisem sa drugog racunara kad hocu da se konektujem na net preko njega i da on obezbedi net celoj mrezi sa windows racunarima?
koji system bi ovde mogao da se stavi?
ovo sam pisao u temi za linux jer mislim da bi linux to mogao da odradi ali nisam siguran da linux moze da odradi sharing internet konekcije za windows racunare.
ako moze windows moze i tako?
ako me je neko shvatio sta hocu da uradim i zna kako da mi pomogne neka mi da neko uputstvo jer sam relativno nov sto se tice umrezavanja a sto se tice windowsa imam veliko iskustvo a linuxa i tu sam nov.
[ alex @ 15.04.2004. 14:06 ] @
Linux, bilo koji, mrezna karta i ovaj tekst.

Easy as 1,2,3...
[ Jbyn4e @ 15.04.2004. 14:08 ] @
Naravno da moze. Linux (stariji windoze ne, ali mislim da od 2000-ke moze i remote da se pusti modem...) sigurno moze - za rutiranje koristis iptables ili ipchains ako je stariji linux - a povremeno postoji i neki graficki "konfigurator" za iptables i ipchains, koji ujedno sluze i za firewall-ovanje. Nije bitno da li preko toga idu windows ili linux racunari iz mreze, samo se podesi da je taj linux gateway na masinama koje hoce da idu preko njega. I naravno, radice ti i web, mail, ftp , ssh i ostali protokoli sa windows masina ka netu.

Druga mogucnost je da umesto podesavanja gateway-a (u ovom slucaju gore linux sluzi kao gateway) da se podigne squid (proxy server) i da se svi podese da idu na net preko proxy-ja. Ovde onda moras da definises na kom portu je proxy i za sta dopustas proxy. Ne znam mnogo, nisam stavljao squid.

Kad prikacis externi modem zaboravio sam da li treba nesto posebno da se "rucno" podesava (osim linka da /dev/modem pokazuje na /gde-li-vec-to-bese-se-vidi-ext-modem. Zatim, konfigurisanje recimo wvdial-a za zvanje tim modemom je prilicno jednostavno i svodi se na editovanje /etc/wvdial.conf (ako se dobro secam), a posle kad hoces da zoves - samo u konzoli pises wvdial i on zove... ili drugim recima, ssh-ujes se sa bilo koje windows masine (programom putty) na tu linux masinu, ulogujes se i pustis wvdial kad zelis. Kad zavrsis, iskljucis wvdial i prekines ssh konekciju (exit).

Nemam vremena da ti pisem detaljnije, ali valjda ce se vec neko naci...
[ alex @ 15.04.2004. 14:20 ] @
Umesto wvdial-a, (mada malo riskantnije, zbog mogucih velikih telco racuna) bolje je koristiti diald. Nema nikakvog logovanja na gateway da bi se startovala konekcija, vec je sve transparentno za krajnjeg korisnika.
[ dpop @ 15.04.2004. 18:51 ] @
Šta misliš da pogledaš malo i www.devil-linux.org ili www.sentryfirewall.com i njihove opširne prateće dokumentacije.....Nije obavezno da se instaliraju ni na disk a postavke i jednog i drugog se mogu pohraniti na floppy u crypto formi...Jedan od njih ima i webmin koji je moj favorit...Oba su jako kvalitetni firewall-i....Ništa ne košta ...a može da koristi ...