[ deletraj @ 13.03.2020. 13:43 ] @
Postovani, ja sam pocetnik u radu sa arduinom. Napravio sam jedan program da se relej ukljucuje i iskljucuje, u odredenim intervalima. Hteo bih da pitam da li postoji neki
Forum il podforum gde se mogu razmenjuvati kodovi o izvrsenim programima. Jos nesto moze li kontroler raditi bez arduina ploce. Zelim reci ako je kontroler vec izprogramiran, zelim da tu kombinaciju uredjaja sacuvam, da li moze da se napravi stampana ploca i sve to postavi na plocu ali da radi bez arduina . Hvala.
[ vucko47 @ 13.03.2020. 13:56 ] @
Naravno da moze da radi i bez razvojnog okruzenja odnosno na posebnoj plocici koju napravis. Moze se i isprogramirati i sam mcu al sa programatorom. Ako nisi siguran kako sve treba da izgleda okaci semu toga sto mislis da pravis pa ce ti neko vec pisati treba li sta da dodas ili oduzmes. Za razmenu koda ne znam, raznih biblioteka ima na svakom cosku pa potrazi malo.
[ mikikg @ 13.03.2020. 15:23 ] @
Citat:
deletraj:Hteo bih da pitam da li postoji neki Forum il podforum gde se mogu razmenjuvati kodovi o izvrsenim programima.


Trenutno najbolje takvo mesto je Github, besplatno je sve i imas raznih mogucnosti da cuvas/arhiviras svoj code (nevezano za Arduino, bilo kakav code), da drugi pogledaju/modifikuju itd.
https://github.com/

Na primer neki moji projekti na Github:
https://github.com/mikikg?tab=repositories

Otvoris Github nalog pa lagano kreni sa izucavanjem raspolozivih opcija, kako preko WEB interfejsa tako i preko rucnih komandi iz terminala poput:

Code:

git clone
git checkout
git pull
git push
git commit
...


GIT je "Version Controll System", dakle specifican protokol/system koji se samo bavi "cuvanjem izmena".
Videces vec, GIT je mnoooooogo koristan i pametan system, "must-have" za sve programere ...
[ Zlatni_bg @ 14.03.2020. 02:22 ] @
Google je takodje gotivan za pretragu projekata, kao i instructables.com, imas mnogo slicnih sajtova, i Arduino forum naravno. Nemerljiv je broj izvora kvalitetnih projekata.

Ono sto bih ti ja savetovao je da za jedan projekat napravis "programator" plocicu koja se kaci na Arduino u koju bi ubacio Atmega328, upisao bootloader, i potom upisao svoj program. Ako zelis, mozes i samo da upisujes bootloader i da ubacujes posle toga Atmegu u "Arduino". Imaj u vidu da bi valjalo da obezbedis kvalitetan napon od 5V ili 3.3V u zavisnosti od ostalih komponenata (veruj mi, moze nesto da radi par dana sa "okej" naponskim delom a posle toga da krene da brljavi samo tako), takodje bi valjalo da stavis i eksterni oscilator, mislim da 328 ima 8MHz interni. Imas mnogo materijala na tu temu, snaci ces se lako, samo bez engleskog nece da ide :)

Arduino ustvari sadrzi obican Atmega328 sa serial-to-usb konekcijom, peglanje napona, oscilator, par sitnica, ali najbitnije od svega, ne mozes da kupis Atmega328 i ubacis ga u Arduino, moras da upises bootloader da bi radio. Znaci sam Arduino nije nista vise nego Atmega328 sa bootloaderom i ovim komponentama koje mu omogucavaju da lakse radis s njim kada pravis prototip. Ako ti ne treba posle toga USB konekcija, mozes prilicno jeftino da prodjes bez tog cipa, ako ti treba, preporucujem ti arduino nano/mini i slicne. Cene su toliko niske da se nekad pitam da li se isplati uzeti sam mikrokontroler a ne ceo arduino.

Srecno, i drago mi je da ne zuris i radis stvari na pravi nacin.
[ ZAS011 @ 14.03.2020. 08:47 ] @
Za upisivanje programa u Atmega328 može da se upotrebi i USBAsp programator, košta smešno kod žutih. Meni završava posao kod Mini varijanti koje nemaju USB->serial.
[ vucko47 @ 14.03.2020. 09:15 ] @
Ko je radio sa pic mikrokontrolerima i ima pickit moze i sa njim.
[ ZAS011 @ 14.03.2020. 12:16 ] @
Može i sa njim uz drugi softver.
[ vucko47 @ 14.03.2020. 12:57 ] @
Da, program se zove avrdudess. U arduino ide se samo odabere export compiled binary i dalje se koristi dobijeni hex fajl za avrdudess. Ko hoce da komplikuje nek proba