[ Java Beograd @ 20.03.2020. 08:26 ] @
Mislim da je pametno da se ova diskusija izdvoji iz diskusije o bolesti.




Čitam po medijima, i što više čitam - više sam zbunjen. Negde se pominje produženje roka otplate, a negde se pominje uvećanje rate ...

Da li je nekome jasno koje su opcije, šta se i kako dobija moratorijumom?

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 20.03.2020. u 12:43 GMT+1]
[ Grada22 @ 20.03.2020. 09:10 ] @
Slusao sam jutros coveka iz 'Kamatice'. Pretpostavljam da je on dobro obavesten.

Po njemu, sve se samo jednostavno pomeri za 90 dana i posle toga nastavlja normalna otplata, jedna rata mesecno.
Samim tim i zadnja rata ce biti 3 meseca kasnije nego sto je u planu 'otplate'
Dobijas to sto imas predah od tri meseca.
[ SG kamikaza @ 20.03.2020. 09:11 ] @
Koleginica mi kaze juče, da je kontaktirala banku i da su joj rekli da se krediti pauziraju, a krajnji period otplate produžuje.

U firmi gde radim, su za kredite firme, u bani dobili odgovore da će danas biti obaveštenje na sajtu banke o pauziraju otplate.
Sberbanka je u pitanju.

Ja u Otp banci, čekam obaveštenje. Očekujem ga danas.
[ Java Beograd @ 20.03.2020. 10:41 ] @
Dakle, samo se anuitetni plan pomeri za tri meseca. Ono šta dospeva 31.03.2020 -> pomeri sa na 30.06.2020 i tako redom do kraja anuitetnog plana.

Bez povećanja postojeće rate. To je OK. To bi mi odgovaralo.

Jer to je pravi "predah" kako Grada22 reče.
[ SG kamikaza @ 20.03.2020. 11:01 ] @
Pričao sam sa drugarom malopre, zaposlenim u jednoj od banaka.
Potvrdio mi je to sve gorenavedeno.
Nikakvih neočekivanih troškova neće biti, samo odlaganje.
Ko želi da nastavlja otplatu, moraće otići u banku da to reguliše, ali predlaže da se prvo obavi telefonski razgovor, ako postoji mogućnost tako da se reši bez odlaska u banku.
[ Dexic @ 20.03.2020. 12:28 ] @
Dat je primer od strane NBSa.
Pomera se samo datum placanja glavnice, i nema zateznih kamata 90 dana.

Ali se naplacuje (standardna, ugovorena) kamata ta tri meseca, tako da ce preostale rate biti vece, a bice ih isti broj! Bankama ovo ide u korist, jer ionako nemaju gde da plasiraju novac.
Ko misli da se ista radi zbog gradjana, neka se iseli iz svake diskusije :)
[ SG kamikaza @ 21.03.2020. 09:47 ] @
https://www.sberbank.rs/stanovnistvo/moratorijum

[ Whitewater @ 21.03.2020. 10:18 ] @
da li se obustavlja i isplata depozita od strane banke ?
[ djoka_l @ 21.03.2020. 11:24 ] @
Ne, ne obustavlja se.
Osim toga, moratorijum nije obavezan, možeš, ako hoćeš, da pauziraš na 90 dana dozvoljeni minus, otplatu kredita, otplatu po kreditnoj kartici.
Proveri sa bankom da li treba da ih eksplicitno obavestiš da želiš moratorijum.

Ako se odlučiš za isti, možeš da nastaviš otplatu i pre nego što ti se završi moratorijum.
Za vreme moratorujima se ne obračunava zatezna kamata (redovna se obračunava), ne pokreće se mehanizam prinudne naplate, ne šalju izvršitelji...
[ Java Beograd @ 21.03.2020. 12:47 ] @
Na sajtu Rajfajzen banke nema još ništa.
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 12:54 ] @
Meni stiglo od Inteze, Agrikol ce tek objaviti zvali. Zaracunavaju neku "malu" kamatu. Ovo je bas cimanje,
moras da trazis da hoces da placas kredit da ti ne bi zaracunavali "malu" kamatu.
Valjda je logika da trazis ako neces da placas, a ne da hoces?
Van svake pameti....
[ djoka_l @ 21.03.2020. 13:03 ] @
Branimire, jeste van pameti, ali je tako propisala NBS, nije odluka na strani banke.
S obzirom na to ko sedi u NBS i Vladi, zašto je normalno očekivati "normalna" rešenja.

Tako sam se ja isto čudio zašto su svi imali obavezu da dostavu PEP izjavu (izjavu da nisu politički angažovani), a ne samo oni koji su politički angažuvani da daju potvrdnu izjavu.
To je je isto kao da sutra svi treba da dostave izjavu da nisu balerina u Narodnom pozorištu...
[ iculibrk @ 21.03.2020. 13:18 ] @
Moji su izdali zvanicno:
Aik banka
[ Dexic @ 21.03.2020. 13:34 ] @
Citat:
djoka_l:
Ne, ne obustavlja se.
Osim toga, moratorijum nije obavezan, možeš, ako hoćeš, da pauziraš na 90 dana dozvoljeni minus, otplatu kredita, otplatu po kreditnoj kartici.
Proveri sa bankom da li treba da ih eksplicitno obavestiš da želiš moratorijum.

Ako se odlučiš za isti, možeš da nastaviš otplatu i pre nego što ti se završi moratorijum.
Za vreme moratorujima se ne obračunava zatezna kamata (redovna se obračunava), ne pokreće se mehanizam prinudne naplate, ne šalju izvršitelji...

Sta ovo znaci za kreditne kartice, bice ona "normalna" kamata od 20-30%, i nece automatski biti naplceno sa racuna?

Citat:
djoka_l:
Branimire, jeste van pameti, ali je tako propisala NBS, nije odluka na strani banke.
S obzirom na to ko sedi u NBS i Vladi, zašto je normalno očekivati "normalna" rešenja.

Tako sam se ja isto čudio zašto su svi imali obavezu da dostavu PEP izjavu (izjavu da nisu politički angažovani), a ne samo oni koji su politički angažuvani da daju potvrdnu izjavu.
To je je isto kao da sutra svi treba da dostave izjavu da nisu balerina u Narodnom pozorištu...

Kako mislis da je ovo neocekivano?
Ovo pogoduje bankama, jer novac nemaju gde plasirati. Sansa da je neko samo odlucio da pomogne narodu, a ne da je slusao sta im se kaze iz banaka je cista nula.

Za PEP - pogodi ko zaradjuje od prodaje papira?
[ Whitewater @ 21.03.2020. 18:19 ] @
Citat:
djoka_l:
Ne, ne obustavlja se.
Osim toga, moratorijum nije obavezan, možeš, ako hoćeš, da pauziraš na 90 dana dozvoljeni minus, otplatu kredita, otplatu po kreditnoj kartici.
Proveri sa bankom da li treba da ih eksplicitno obavestiš da želiš moratorijum.

Ako se odlučiš za isti, možeš da nastaviš otplatu i pre nego što ti se završi moratorijum.
Za vreme moratorujima se ne obračunava zatezna kamata (redovna se obračunava), ne pokreće se mehanizam prinudne naplate, ne šalju izvršitelji...


ne ja sam samo hteo da pitam posto duznik sada ima opciju da ne vraca banci pozajmljeno, da li onda i banka svojim poveriocima ima pravo da ne isplacuje depozite i neke vidove stednje ? Jer banka samo preusmerava novac sa onih koji imaju visak i nemaju potrebu na one koji imaju obrnutu situaciju. Pa me interesuje s obzirom da je uskracen priliv novca banci da li ce joj biti omoguceno da odlozi svoje obaveze.
[ djoka_l @ 21.03.2020. 19:39 ] @
Banci nije uskraćen priliv novca.

Postoji nešto što se zove ročna usklađenost.
Banka daje kredite na osnovu depozita. Recimo, koliko ima depozita na godinu dana, toliko ima kredita na godinu dana.
Kratkoročni plasmani idu iz tekućih računa.

Osim toga, banka daje dugoročne kredite iz svog kapitala. Na primer, svi stambeni krediti se finansiraju iz kapitala banke (jer niko nema štednju na 20-30 godina).
Naše banke imaju ogroman problem sa plasmanima. Ima više para nego što može da se daje kredita - zakoni ne dozvoljavaju da se fizička lica zaduže toliko da rate kredita prelaze preko trećinu plate (odnosno polovine za stambene kredite). Sa druge strane, krediti za pravna lica teško idu, ne zato što nema para, nego zato što nema dobrih projekata koje vredi finansirati.

U mojoj bivšoj firmi, jedan od ključnih pokazatelja performansi je bio broj dana koji mogu da se "prežive" bez ikakvog priliva. Kada taj pokazatelj padne ispod 90 dana, postrojavaju se menadžeri.
Dobre firme imaju rezzervi za bar 3 meseca, mnoge još i više.
[ djoka_l @ 21.03.2020. 19:54 ] @
Još jedan savet:
Nemojte da koristite kreditne kartice i dozvoljeni minus. Kamate su užasne.
Ako imate kredit koji je na početku otplate, plaćajte, nemojte da pristanate na moratorijum (narvno, ako imate primanja).
Ako vam je kredit pri kraju roka otplate, pristanite na moratorijum.

Kod kredita sa jednakim aniutetima, svakim anuitetom se otplaćuje deo glavnice i kamata. Na početku otplata, veći deo anuiteta je kamata, a pri kraju glavnica.
Zato, ako ste na početku otplate, pristankom na anuitet, praktično, poklanjate banci 3 dodatne rate. Ako ste pri kraju otplate, praktično dobijate beskamatni dozvoljeni minus na 90 dana...
[ Whitewater @ 22.03.2020. 02:35 ] @
Citat:
djoka_l:
Banci nije uskraćen priliv novca.
.


kako nije kad smo sad utvrdili da jeste ?!
[ Java Beograd @ 22.03.2020. 08:25 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni stiglo od Inteze, Agrikol ce tek objaviti zvali. Zaracunavaju neku "malu" kamatu. Ovo je bas cimanje,
moras da trazis da hoces da placas kredit da ti ne bi zaracunavali "malu" kamatu.
Valjda je logika da trazis ako neces da placas, a ne da hoces?
Van svake pameti....


Ako je kredit takav da uplaćuješ kintu na poseban račun - onda samo nastaviš da uplaćuješ. Nema potrebe da se posebno komunicira.
A ako je kredit takav da banka sa tvog tekućeg računa određenog dana u mesecu skida iznos rate - onda treba da se obratiš banci.
[ Java Beograd @ 22.03.2020. 08:36 ] @
Evo izašlo na sajtu RF banke
Moratorijum na kredite je

1. Na naplaćuju ništa 90 dana (ili duže, ako duže traje vanredno stanje, ali ne kraće)
2. Kamata, koja je sadržana u te tri rate, i bi bila plaćena da se otplaćuje kredit, se ne oprašta, nego se njen iznos ravnomerno deli na sve preostale rate.
3. Produžava se vreme otplate kredita za tri meseca. -- Ovde mi samo nije jasno šta će se plaćati ta dodatna tri meseca? Samo glavnica iz ova tri meseca?
[ Branimir Maksimovic @ 22.03.2020. 08:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni stiglo od Inteze, Agrikol ce tek objaviti zvali. Zaracunavaju neku "malu" kamatu. Ovo je bas cimanje,
moras da trazis da hoces da placas kredit da ti ne bi zaracunavali "malu" kamatu.
Valjda je logika da trazis ako neces da placas, a ne da hoces?
Van svake pameti....


Ako je kredit takav da uplaćuješ kintu na poseban račun - onda samo nastaviš da uplaćuješ. Nema potrebe da se posebno komunicira.
A ako je kredit takav da banka sa tvog tekućeg računa određenog dana u mesecu skida iznos rate - onda treba da se obratiš banci.


Hvala! Agrikol banka nema pristupa nasem racunu, ni nemamo racun tamo, nego mi sami uplacujemo ratu iz Inteze.
[ Goran Mijailovic @ 22.03.2020. 09:50 ] @
Kakva je situacija sa čekovima? Pustio sam neke čekove koji su trebali da budu naplaćeni 18. marta, međutim ništa nije naplaćeno.
[ Dexic @ 22.03.2020. 10:54 ] @
Citat:
Whitewater:
Citat:
djoka_l:
Banci nije uskraćen priliv novca.
.


kako nije kad smo sad utvrdili da jeste ?!

Niko ne brani tebi da uplatis i orocis novac sada.
Ali banka nema sta da radi sa tim novcem - vec 2 posta su objasnila, banke imaju previse novca i nemaju gde da ga plasiraju.

Djuko, sto da se ne koriste kreditne, AKO imaju grejs period?
Pitanje je samo kako ce tretirati dospele obaveze za te kartice!
[ djoka_l @ 22.03.2020. 15:50 ] @
Na kreditne kartice je kamata preko 20% godišnje. Isto tako i na dozvoljeni minus.
Sa druge strane, keš krediti idu od 7-10%
Sada ako ti pokloniš banci 3 kamate zbog moratorijuma, šta misliš, ko je u dobitku?

Moratorijum je, kao i gomila drugih odluka, populistički potez Vlade.
Da li je iko čuo da su se banke žalile zbog ovoga?

Ovako, banke su već na zlom glasu, Vlada i NBS, kao šatro, brinu za narod, ali u principu produžavaju samo vreme otplate, a banke ne moraju da brinu kako da plasiraju nove kredite (već su produženi postojeći, po istim uslovima, a kamata ide li i ide).

Da li je Vlada ponudila da se tri meseca ne plaća struja, ili porez, ili kazne za saobraćajne prekršaje? Prepolovili su vreme rada GSP-a, a da li su najavili da će da se smanji mesečna cena markice (jer nemaš kad da je koristiš).?
Da li su odložili plaćanje PDV-a, akcize i slično?

Ovako će ostati isto kao i sada, udri po sirotinji, ali smo kao kul vlast, za*ebali smo banke.
[ Java Beograd @ 22.03.2020. 18:27 ] @
Ja ne mislim tako.
Građanima je data MOGUĆNOST, a ne obaveza. Ko voli - nek izvoli.
Niko nikog nije za*ebo, niti je to cilj, niti namera.

Sasvim je drugo "ne platiti obavezu" od "odložiti plaćanje obaveze".
[ Dexic @ 22.03.2020. 23:19 ] @
Koliko ljudi mislus da razume da banci tako poklanja kamatu?
Koliko ljudi mislis da uopste razume sta je kamata, ali iskreno?

Razlika je sto Djuka misli da je vlada samo populisticki to odlucila, a ja da je navedena da bi banke zaradile jos.


Djuko, nismo se razumeli za kartice. Jasno da ne zelis da placas toliku kamatu, mislio sam da ima jos necega.
[ Java Beograd @ 23.03.2020. 07:52 ] @
Citat:
Dexic: Koliko ljudi mislus da razume da banci tako poklanja kamatu?
Koliko ljudi mislis da uopste razume sta je kamata, ali iskreno?


Vidi, SVAKO ko je podigao kredit, garant zna mnogo više o finansijama nego što ti pokušavaš da predstaviš. Ne bih ja tako olako celu tu grupu ljudi okarakterisao nižim IQ.

Korisnik kredita
- je zaposlen, ili ima redovna primanja
- ima račun u banci
- razume finansijske tokove jer zarađuje tj. ima prihode i plaća račune tj. ima rashode
- dobro zna i šta je kamata i šta je rok otplate



Ne zna srpski gedža ko je Betoven a ko je Šopen, ali vrlo dobro zna dal' će da zaradi il' će da izgubi u nekoj raboti.
[ Ali Imam @ 23.03.2020. 10:49 ] @
Ja sam od onih koji se ne razumeju baš previše
pa da pitam vas koji ste dobro upućeni:

U odluci vlade postoje dva stava:
1. Zatezna kamata se ne obračunava na period moratorijuma.
2. Banke ne mogu obračunavati troškove obaveštavanja klijenata vezano za moratotrijum (samo su dužne da na sajtu istaknu takvo obaveštenje što i nije neki trošak).

E sad, to je u redu.
Ali visinu zatezne kamete odredjuje vlada!

Kolika će biti visina zatezne kamate nakon moratorijuma?
Ako vi to znate onda imate doušnika u vladi.
Ali šta ako ne znate?

Šta stoji u vašim ugovorima?
Da li je zatezna kamata unapred odredjena ugovorom
ili
se obračunava po stopi koja važi u momentu nastanka dužničke obaveze?
[ Dexic @ 23.03.2020. 11:14 ] @
^
Zatezna kamata je zakonom definisan pojam:
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zateznoj_kamati.html
Zavisi sta vladi bude vaznije.

Citat:
Java Beograd:
Citat:
Dexic: Koliko ljudi mislus da razume da banci tako poklanja kamatu?
Koliko ljudi mislis da uopste razume sta je kamata, ali iskreno?


Vidi, SVAKO ko je podigao kredit, garant zna mnogo više o finansijama nego što ti pokušavaš da predstaviš.

Onda lose mislis ili pricas.

Citat:
Ne bih ja tako olako celu tu grupu ljudi okarakterisao nižim IQ.

Nisam ni rekao cela grupa, pitao sam konkretno "Koliko ljudi..?".
Ne gledaj sebe i svoje drustvo, to je previse mali deo. Da si radio u Efektivi, onda bi tek mozda imao dobar uvid koliko ljudi nemaju pojma (ne zato sto su imalu puno slucajeva za franke, nego uopste koliko ne razumeju kredite i kamate).

Citat:
Korisnik kredita
- je zaposlen, ili ima redovna primanja
- ima račun u banci
- razume finansijske tokove jer zarađuje tj. ima prihode i plaća račune tj. ima rashode
- dobro zna i šta je kamata i šta je rok otplate

Pitaj 10 svojih blizih prijatelja da ti rucno, bez gledanja na Google, samo uz kalkulator, napravi tablicu otplate prostog kredita na godinu dana. Vidi da li ce i jedan da odgovori tacno, a da nije iz branse.
[ Shadowed @ 23.03.2020. 11:28 ] @
http://rs.n1info.com/Biznis/a5...redita-nakon-moratorijuma.html
[ iculibrk @ 23.03.2020. 12:30 ] @
Ja imam mesecnu ratu oko 200 eura jos tri godine i odbicu moratorijum. Mislim da ljudi trebaju dobro razmisliti da li ce moci ispratiti to povecanje rate, kakva ce situacija u njihovoj bransi biti kada se ovo zavrsi.
[ Branimir Maksimovic @ 23.03.2020. 12:32 ] @
Mislim da oproste tri rate, bilo bi nesto. Ovako ispade na muftaka da nas pljackaju.
[ Java Beograd @ 23.03.2020. 12:32 ] @
Citat:
Dexic:Pitaj 10 svojih blizih prijatelja da ti rucno, bez gledanja na Google, samo uz kalkulator, napravi tablicu otplate prostog kredita na godinu dana. Vidi da li ce i jedan da odgovori tacno, a da nije iz branse.

Kamatni račun nije prost račun. Ja garant ne bih umeo da napravim tablicu otplate, tj. anuetetni plan. Niti sam ikada znao. Znam samo da je to eksponencijalni račun.

Ali, kakve to veze ima sa PONUDOM od strane NBS, koju svaki građanin, korisnik kredita, po želji može da prihvati ili odbije.
Poenta mog posta, oko kojeg polemišemo, je da PONUDA, kao takva ne može da bude "smišljena na štetu građana" ili "prazna publicistička odluka".

Oćeš-nećeš-ne moraš.

Ko je dobio otkaz, ovih dana, a ima kredit, i te kako će da prihvati ponudu. Ne vidim kako to može njemu da bude na štetu.
Ili, ne mora otkaz. Evo ti prosečnog automehaničara (ili molera, ili kojeg drugog preduzetnika). Razmisli, koliki će promet imati u Martu, i da li mu odgovara moratorijum na kredite.
[ dejanet @ 23.03.2020. 12:45 ] @
Po mom misljenju, prava pomoc ce trebati ljudima posle tih 90 dana, kada stvarno ostanu bez kinte.
[ Ali Imam @ 23.03.2020. 12:59 ] @
Citat:
Dexic

Zatezna kamata je zakonom definisan pojam:

Da, da, sve je po zakonu.

NBS je 11. marta smanjila referentnu kamatnu stopu (RKS) obrazlažući to pandemijom korona virusa.

Šta ih sprečava da u bilo kom trenutku povećaju RKS za bilo koji iznos
i kako će to uticati na dužničko-poverilačke odnose?

Tj. sad kad nema obaveze da se dugovi izmiruju RKS je smanjena
odnosno nikome nisu ni izašli u susret jer dužnici nemaju obavezu izmirivanja dugova tokom moratorijuma.
Pa što su onda smanjivali RKS?
A, da, znam! To je zbog onih koji će odbiti moratorijum!
Da, ali takvi su odlučili da izmiruju dužničke obaveze pa im je potpuno nevažno kolika je RKS.

Još jednom: oslobadjaju dužnika obaveze
a istovremeno dužniku smanjuju RKS na obavezu koju dužnik nema!

Malo mi je čudno :)


Citat:
Java Beograd

Oćeš-nećeš-ne moraš.

Svakako, ali pre "oćeš-nećeš" moraš da znaš posledice obe opcije.
A ako ne znamo kolika će biti RKS i kako će se obračunavati, šta onda?

Mislim, doneli su uredbu, šta ih sprečava da posle tih 90 dana donesu bilo kakvu drugu uredbu?
Na primer, uredbu da premijer lično odredjuje RKS!

[ djoka_l @ 23.03.2020. 13:50 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Dexic:Pitaj 10 svojih blizih prijatelja da ti rucno, bez gledanja na Google, samo uz kalkulator, napravi tablicu otplate prostog kredita na godinu dana. Vidi da li ce i jedan da odgovori tacno, a da nije iz branse.

Kamatni račun nije prost račun. Ja garant ne bih umeo da napravim tablicu otplate, tj. anuetetni plan. Niti sam ikada znao. Znam samo da je to eksponencijalni račun.

Ali, kakve to veze ima sa PONUDOM od strane NBS, koju svaki građanin, korisnik kredita, po želji može da prihvati ili odbije.
Poenta mog posta, oko kojeg polemišemo, je da PONUDA, kao takva ne može da bude "smišljena na štetu građana" ili "prazna publicistička odluka".

Oćeš-nećeš-ne moraš.

Ko je dobio otkaz, ovih dana, a ima kredit, i te kako će da prihvati ponudu. Ne vidim kako to može njemu da bude na štetu.
Ili, ne mora otkaz. Evo ti prosečnog automehaničara (ili molera, ili kojeg drugog preduzetnika). Razmisli, koliki će promet imati u Martu, i da li mu odgovara moratorijum na kredite.


Ponuda JESTE populistička. Onako kako je NBS propisala, automatski se primenjuje, a ti ako hoćeš da plaćaš, moraš EKSPLICITNO da obavestiš banku.
Ne dobijaš ništa (uglavno ti se agonija produžava), banka ne gubi ništa, a mrmoti zavijaju čokoladu u foliju.
[ djoka_l @ 23.03.2020. 14:01 ] @
Povodom još jedne populističke odluke - smanjenje referetne kamatne stope.

Opet šipak uvijen u oblandu.
U normalnim zemljama, ovakva mera pojeftinjuje kredite.
U Srbiji, to je udarac na banke, a preko njih na njihove klijente.

Ni jedna banka u Srbiji, da ja znam, ne uzima referentnu stopu NBS kod kreiranja politike kamata. Uzima se EURIBOR, LIBOR, BELIBOR ili neka od drugih ekonomskih stopa.
Smanjenje RKS znači da će banke dobijati manje kamate na srtedstva koja su DUŽNE da drže u NBS. Smanjiće se kamatna stopa na blagajničke zapise NBS koji su bili prilično dobra investicija za plasman dinara.
Banke će štetu od smanjenja kamate od strane NBS da prebace na građane i pravna lica.

Smanjiće se kamatne stope na depozite, koje su i sada bedne. Najveće stope na dopizte, koliko ja pratim, su negde oko 4% na depozite od 3 godine.
Zbog pada prihoda, novi krediti će ići po većim stopama.

NBS, kao i mnogo puta do sada, tuđim q mlati gloginje.
[ Dexic @ 23.03.2020. 14:17 ] @
^ako mislis na kamate na stednju u dinarima, bila je do skoro 5.4% EKS na 5 godina, sada oko 5% na 5 godina u OBS. Intesa je imala 5.5% EKS do pre mesec i nesto.

Citat:

Kamatni račun nije prost račun. Ja garant ne bih umeo da napravim tablicu otplate, tj. anuetetni plan. Niti sam ikada znao. Znam samo da je to eksponencijalni račun.

I onda mislis da razumes sta je kamata?

Citat:
Ali, kakve to veze ima sa PONUDOM od strane NBS, koju svaki građanin, korisnik kredita, po želji može da prihvati ili odbije.

TO sto vecina nece gledati uopste detalje da mora da se javi, a vecina i od onih koja bi htela da placa samo ako nema kamate, ne razume da ce ih kostati to sto ne odbiju moratorijum?
Ljudi nece gledati sajtove banaka... ko jos to radi svavkodnevno?

Jednom delu stanovnistva ce sigurno znaciti, to je skroz OK.
Ali mnogo vecem ce samo nataknuti jos kamate na glavu.


Citat:
Poenta mog posta, oko kojeg polemišemo, je da PONUDA, kao takva ne može da bude "smišljena na štetu građana" ili "prazna publicistička odluka".

Naravno da jeste :) To sto slucajno pomaze nekima je nuspojava samo. Ideja je da banke zarade vise na kamati (ili mozda popilizam, ali da su banke u stvarnom trosku, ne bi do ovoga doslo!).
Banke smanjuju radno vreme, smanjuju plate, prebacuju ljude masovno na digitalno poslovanje, hteli/ne hteli... plus im drzava daje jedno milion ljudi da duze otplacuje glavnicu, a samim tim i vecu kamatu da plati. Za banke je ovo milina!

Ti gledas samo kroz oci onih kojima stvarno treba ovaj moratorijum - priznajem, njima znaci, niko to ne porice.
Ali nula je sansa da se to radilo zbog njih!
[ Java Beograd @ 23.03.2020. 14:36 ] @
Citat:
Ali Imam:Mislim, doneli su uredbu, šta ih sprečava da posle tih 90 dana donesu bilo kakvu drugu uredbu?
Na primer, uredbu da premijer lično odredjuje RKS!


Ali, prolupao si!
9 od tvojih 10 poruka se svode samo na hejt, bez osnova, bez razloga, bez logike.



[ Ali Imam @ 23.03.2020. 16:07 ] @
Upravo si napisao klasičan primer hejt poruke.
Medjutim, ne zameram ti.

Samo kažem, malo mi je čudno da se država i banke tako lako odriču prihoda i smanjuju RKS.

Šta ćemo sa onima koji uopšte nemaju kredite?

Koliko će se na njih preliti ovaj moratorijum i snižavanje RKS (na primer kroz inflaciju i veštačko održavanje vrednosti dinara)?

Ah, da! Kriv je virus. Višlja sila!
[ Java Beograd @ 23.03.2020. 18:32 ] @
Jbg, da je Jorgobanka povećala ref. kamatnu stopu - rekli bi ste: "evo opet preko leđa naivnih i glupih građana!"

Da nije ponuđen nikakav aranžman sa kreditima - opet ne bi valjalo - "niko ne misli na građane sa finansijskim problemima"

Ponuđeno je tromesečno odlaganje plaćanja komunalija - ne valja ! Da ništa nije ponuđeno, opet ne bi valjalo.

Da je ponuđeno ne plaćenje poreza mesec dana - ne valja - zašto samo mesec dana?

Da vam je Jorgobanka ponudila po 100 € svakome - ne valja - zašto samo po 100, a ne po 200 !?!


[ Dexic @ 23.03.2020. 18:51 ] @
To sto je nekome bolje ovako, ne znaci da je u proseku dobro.

Da je poklonila 100e svima bi znacilo. A u proseku bi bili mnogo bolje.
Ovako ce pomoci ponekom, ali uzeti od mnogo vise njih. Naravno da nikada necemo saznati koliko su dodatno kamate banke na ovaj nacin zaradile, koliko njih se izjasnilo da ne zeli da iskoristi, a koliko njih nije imalo razloga da iskoristi.
[ Java Beograd @ 23.03.2020. 18:57 ] @
Citat:
Dexic:Da je poklonila 100e svima bi znacilo.
Sve su to pare poreskih obveznika, nije ih je ona zaradila, pa da ih tako olako deli.
Apsoluto populistička mera.
Moje pare koje sam platio kroz porez - ona meni, šatro vraća. Providno i jadno.
Sticanje jeftinih političkih poena, preko leđa građana, umesto da se bavi ozbiljnim problemima.
[ Dexic @ 23.03.2020. 19:13 ] @
Jeste. Ali tako bi svima dala njihove pare.

Ovako bankama daje pare drugih!
[ mjanjic @ 23.03.2020. 20:36 ] @
Mnoge banke su već poskupljale kredite, odnosno obračunavaće kamatu za ovih 3 meseca i to će ugraditi u preostale rate.
Recimo za kredit od 50k evra koji je već preko 10 godina u otplati, rata će se povećati za oko 1.3-1.5%.

Pa ovo je isto kao da ste sami tražili "pauzu" od 3 meseca u otplati kredita.
[ Branimir Maksimovic @ 23.03.2020. 21:07 ] @
"Mnoge banke su već poskupljale kredite, odnosno obračunavaće kamatu za ovih 3 meseca i to će ugraditi u preostale rate."

Pa naravno. Zar bi bilo drugacije? Jos ce ispasti da ce ovo iskoristiti da zarade pare... Mislim "mala" kamata kako nam rekose
iz banke...
[ iculibrk @ 23.03.2020. 22:06 ] @
Po meni ima i drugih mehanizama. Mogli su prepoloviti ratu, a onih pola produziti za broj meseci do kraja epidemije, ali ko mene pita 😁 Ovako, kao i uvek, banke profitiraju u svakom slucaju. Nista novo, setite se kredita u francima, gde su se masno ovajdili prvo od samih kredita, pa kasnije od olaksica prebacivanja.
Drzava moze po meni samo da klimne glavom, ipak na neki nacin banke vode drzavu kako kod nas, tako na celom Balkanu.
[ Shadowed @ 27.03.2020. 13:58 ] @
Iskreno, nisam citao jer mi ne treba pa me mrzi, ali mozda je od koristi: http://rs.n1info.com/Biznis/a5...otplate-kreditnih-obaveza.html
[ mjanjic @ 27.03.2020. 15:29 ] @
Video sam pre par sati tu vest, ali je totalno konfuzna jer ima kontradiktorne podatke.

Prvo:
Citat:
Zastoj u otplati kreditnih obaveza u trajanju od 90 dana ne proizvodi nikakve dodatne troškove za klijenta, a efektivna kamatna stopa, kao univerzalna i sveobuhvatna mera ukupnih troškova kredita za korisnika, za svaki kredit koji uđe u moratorijum ostaće ista (efektivna kamatna stopa koju građani sada imaju napisanu u svom anuitetskom planu ostaće ista i u anuitetskom planu koji će dobiti nakon moratorijuma).

Potom:
Citat:
Model koji je NBS preporučila ne stvara nikakve dodatne troškove za klijenta i neznatno uvećanje anuiteta nakon perioda zastoja rezultat je datih mogućnosti klijentu da obaveze nastale tokom perioda zastoja finansira raspoređivanjem na produženi period otplate, navedeno je u saopštenju.


U principu, NBS nije ni našta obavezala banke:
Citat:
Mogući alternativni modeli (anuitet ostaje isti ali celokupne tromesečne obaveze iz perioda zastoja padaju na teret klijenta odmah po isteku zastoja) su: da po isteku zastoja (četvrti mesec) klijent plati ođednom sva tri anuiteta iz perioda zastoja (glavnicu i kamatu) ili da poisteku zastoja (četvrti mesec) klijent plati samo kamatu koja se odnosi na period zastoja.


Eto, samo to toliko, nema DODATNIH TROŠKOVA za klijenta, osim te kamate koja se odnosi na period zastoja. Samo to toliko, jer neke banke su "prerasporedile" tu kamatu tako da na sledećih 10 ili više godina stambenog kredita kljient plati oko 3-4€ veću mesečnu ratu.
Većina se verovatno neće buniti protivtoga, jer je za tih 3 meseca pauze u pitanju ukupno 300 do 400€ na 120 meseci.

Recimo, pre 7-8 godina jedna banka je nudila "povoljnost" klijentima koji uzmu stambeni kredit, u vidu "grejs perioda" od godinu dana, kako bi klijenti mogli da kupe nameštaj i sl. bez razmišljanja o rati kredita. Nakon toga rata bi bila veća za oko 20€, što na 20 godina znači 4800€ više za banku. Čak i da su tih 12 rata u stvari preraspoređene na ostalih 19 godina, tako da otplata kredita ne traje 21 godinu uključujući grejs period, već i dalje 20, od čega 19 efektivno, to znači da klijent treba da doplati na 200€ mesečno 2400€ za taj grejs period, a onih ostalih 2400€ su u stvari dodatna kamata.

Na te fore su hvatali klijente koji nisu mogli da čekaju godinu dana da skupe novac za nameštaj i sl. pre kupovine stana na kredit, jer sledeće godine možda ne bi bilo subvencije države i sl.
[ iculibrk @ 27.03.2020. 20:18 ] @
Mnogo su brojniji i njima zanimljiviji krediti do 10.000,00 eura na kraci period otplate. Odatle po meni ovo "genijalno" resenje. Oni ce biti dobri u svakom slucaju.
[ Ali Imam @ 27.03.2020. 20:56 ] @
Ili ja ne umem da protumačim
ili će klijenti morati da plaćaju dodatnih 310 dinara mesečno?

Govorim o primeru moratorijuma koji je dala NBS poslednja strana.
Osnovni model, tri meseca moratorijuma, a onda uvećanje ukupnih mesečnih obaveza za 310 dinara.
To je 3.725% više na preostali dug da moratorijuma nema, zar ne?





[Ovu poruku je menjao Ali Imam dana 27.03.2020. u 23:25 GMT+1]
[ Dexic @ 28.03.2020. 13:10 ] @
Meni nije jasno kako slucaj 2 ispada da nista vise ne kosta klijente?
Osim sto moraju da plate sve tri dospele rate odmah po kraju moratorijuma.
A po prvoj je bas tipicno - kamata na grejs period!
[ Ali Imam @ 28.03.2020. 16:07 ] @
Po drugoj varijanti im daješ više (zbog inflacije) iako je prividno manje (preračunato na 83 meseca to je oko 300 dinara mesečno).

Ti si od prve bio potpuno u pravu.
Prevara je tako dobro organizovana da mi samo ostaje da čestitam Vučiću i Barnabićkoj.
Pljačka je 10x veća nego što sam očekivao. Taj vučić me uvek iznenadi svojom hrabrošću.

Malo ko će pročitati dokument sa sajta NBS.
Većina ako i pročitaju neće doći do poslednje strane
jer
Citat:
Zastoj u otplati kreditnih obaveza u trajanju od 90 dana ne proizvodi nikakve dodatne
troškove za klijenta

To su se drali na sav glas od prvog dana!

Da li je tu kraj?
Mislim, neobično mi je da "dobročinstvo" moratorijuma ne oseti kompletno stanovništvo.


[ anon70939 @ 06.04.2020. 09:14 ] @
Uzeo sam kredit za stan, nedavno, na 15 godina.
Eto posle 3-4 rate krenuo ovaj kurslus... Ispade da ce meni oko 450E otici za ta 3 meseca, i onda ce to razvuci na 15 godina da "neprimetno" otplatim.

Pa to odlaganje im je do sada najskuplja usluga koju sam video.
[ Java Beograd @ 06.04.2020. 14:42 ] @
Pa što nisi obavestio banku da ne želiš moratorijum?

P.S. Čestitam za kupovinu stana ! Srećno ti bilo!
[ iculibrk @ 06.04.2020. 22:02 ] @
Mislim da jos mozes, ukoliko ti odgovara, odustati od moratorijuma. U tom slucaju ce ti obracunati samo prosli mesec.
[ Branimir Maksimovic @ 06.04.2020. 22:19 ] @
Mislim da ovaj moratorijum zapravo odlaze prasinu pod tepih + sto je jos nadodaje preko toga. Ko sad nema za ratu kredita nece ni imati
za 3 meseca. To je isuvise kratak rok da bi se neko finansijski podigao na noge pre svega u ovo vreme.
[ anon70939 @ 06.04.2020. 22:20 ] @
hvala :)
pa zelim, ali oni to nazvase pauzom. Ja to vidim samo da su zaradili jos neki dinar na ljudima koji su tek uzeli kredite, i na onima koji su se odlucili za vecu ratu, a manji rok otplate...

Nego kad prodje moratorijum i platim te 3 rate, hoce li biti dovoljno samo da otplatim glavnicu, pa da bude kao da nije ni bilo moratorijuma?
[ Branimir Maksimovic @ 06.04.2020. 22:24 ] @
"Nego kad prodje moratorijum i platim te 3 rate, hoce li biti dovoljno samo da otplatim glavnicu, pa da bude kao da nije ni bilo moratorijuma? "

Meni su u banci rekli da ide "mala kamata". Neka hvala, odbili smo i platili ratu.
[ iculibrk @ 06.04.2020. 23:09 ] @
Ne znam za druge, ali moja i zenina banka (dve razlicite) su naveli uslove. Nama nisu odgovarali niti povecanje rate (preraspodela pauze na preostale rate), niti ta "mala kamata". Takodje odbili.
Sto je rekao Dzoni Stulic:
"Ne zalim kada dodje racun
jer svatko placa svoje racune
i nitko nikom nista ne poklanja
i naravno
vi cete to vratiti"
[ adzo_ @ 07.04.2020. 07:39 ] @
Citat:
CoyoteKG:
hvala :)
pa zelim, ali oni to nazvase pauzom. Ja to vidim samo da su zaradili jos neki dinar na ljudima koji su tek uzeli kredite, i na onima koji su se odlucili za vecu ratu, a manji rok otplate...

Nego kad prodje moratorijum i platim te 3 rate, hoce li biti dovoljno samo da otplatim glavnicu, pa da bude kao da nije ni bilo moratorijuma?


Mozes pre isteka 90 dana da uplatis 3 zaostale(odlozene) i 1 dolazecu ratu(prakticno odvajas svakog meseca ratu koju trenutno ne placas) i onda nemas dodatne kamate i uvecanja rate i povecanja roka otplate.

[ djoka_l @ 07.04.2020. 09:03 ] @
Nije baš tačno to što je napisao adzo_

Evo, daću primer:

Pretpostavimo da je rata kredita 300EUR i da je otplata po principu jednakih anuiteta.
Druga pretpostavka - u momentu startovanja moratorijuma, ratu čini 150EUR glavnica i 150EUR kamata.

AKo pristaneš na moratorijum, banka obračuna 150EUR kamate, a pošto ne otplaćuješ, tu kamatu pripiše glavnici.
Sledećeg meseca, ponovo obračuna kamatu, ali je sada kamata 155EUR jer je glavnica uvećana. Opet ne platiš.
Trećeg meseca, kamata je 160EUR.

Tako, efektivno, dobiješ da se rok otplate kredita prudužio za 3 meseca, ali je glavnica povećana za 150 + 155+ 160= 465EUR i tih 465EUR+kamata, recimo efektivno 500EUR, rasporedi se na preostale rate.

Brojke su date bezveze. Ukoliko je kredit pri kraju roka otplate, manje se dodaje na glavnicu, ako je na početku, više se dodaje, ali se raspoređuje na više rata.

Time dobijaš produženje roka otplate, pod istim uslovima pod kojima si i dobio kredit, samo sa grace periodom od tri meseca za vreme kojeg se računa kamata, ali se kredit ne otplaćuje.

Citat:
onda nemas dodatne kamate i uvecanja rate i povecanja roka otplate.

Ako uradiš odmah posle moratorijuma uplatu sve tri rate, to nije 3*300EUR, nego fali još 15EUR dodatne kamate.

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 07.04.2020. u 10:15 GMT+1]
[ adzo_ @ 07.04.2020. 09:43 ] @
NBS kaze drugacije. Evo primer u linku sa sajta NBS: NBS primer (poslednja strana u PDF fajlu)

Zaokruzeno je ovo sto sam ja Kojotu objasnjavao. Jedino ako NBS gresi

Postoji i ova treca varijanta da plati samo kamatu i da mu rata ostane ista ali ja sam razumeo da on ne zeli da placa dodatne kamate
[ djoka_l @ 07.04.2020. 10:26 ] @
Taj koji je pisao nema pojma. Ono što je napisano ne slaže se sa primerom
Ono što piše je da efektivna kamatna stopa ostaje ista.
Onda pokazuje crtež na kojem je svaki anuitet pola glavnica, pola kamata, što nije tačno.

https://www.slobodnaevropa.org...ati-moratorijum-/30519611.html

Citat:
Moratorijum – "povlastica koja košta"
Dejan Gavrilović, predsednik udruženja potrošača "Efektiva" smatra da građanima nije objašnjeno da će tokom perioda moratorijuma banke obračunavati redovnu kamatu i da će ih to, nakon moratorijuma, koštati više.

"U Odluci NBS se nigde ne spominje mogućnost da banka naplaćuje redovnu kamatu (tokom moratorijuma, prim. aut). Ja sam poslao dopis (NBS, prim. aut.) da pitam zašto naplaćuju redovnu kamatu ako su rekli da nema troška. Oni su odgovorili da po definiciji Zakona o obligacionim odnosima kamata nije trošak. U redu, ali ako vi nekome poskupite kredit, recimo za 500 evra, kako ćete vi njemu da kažete da tih 500 evra dodatnih koje on (korisnik kredita, prim. aut) mora da plati više, da mu to nije trošak", kaže Gavrilović.

On tvrdi da na ovaj način dužnik plaća dva puta redovnu kamatu banci i da to povećava ukupnu cenu kredita.

"NBS kroz nuđenje tog nekog moratorijuma kao olakšice je zapravo bankama omogućila da dodatno zarade. To se predstavlja kao olakšica i donekle jeste olakšica, ali se ne kaže da ona košta. Ne kažem da određeni broj ljudi to neće prihvatiti. Ima ljudi kojima su smanjene plate i ostali su bez posla, nadaju se da uhvate kratkoročni predah, ali mislim da će ovo da bude i veliki problem kad istekne ovaj period moratorijuma", kaže on.

Ekonomska novinarka Radojka Nikolić takođe tvrdi da banke tokom perioda zastoja (moratorijuma) ne naplaćuju samo zateznu kamatu, ali redovnu kamatu naplaćuju.

"Vi plaćate ono u čemu kasnite, ništa vam nije oprošteno, vama je samo ostavljeno da tri meseca ne plaćate ništa, ali zato vas sve to čeka, pa ćete uz ratu da plaćate i tu kamatu koju je trebalo da plaćate. Zato kad gledate skalu Narodne banke, vidite da je kamata dupla", kaže ona.
[ Ali Imam @ 07.04.2020. 10:31 ] @
Citat:
adzo_

NBS kaze drugacije. Evo primer u linku sa sajta NBS: NBS primer (poslednja strana u PDF fajlu)

Ti bi varijanta da presvučeš Barabićka?

Pazi ovako:

Ako si uzeo kredit na 84 meseca sa ratom 8320 tada ukupno platiš
84*8320=698880 din.

Medjutim po varijantama 1 platio si prvu ratu i odložio 3, zat ne?
Te tri rate plaćaš posle isteka tri meseca 33273 din, plus 82 rate po 8320 din.
Sumarno:

Prva rata februar: 8320 plus
junska rata: 33273 plus
82 rate po 8320: 682240

Total 8320+33273+682240 = 723833 din.

To je za 24953 din. više nego da Barabićke nisu
"pomogla" narodu sa tim murat orijumom.
Odnosno banke će imati ekstra dobit 3.57%

[ adzo_ @ 07.04.2020. 11:35 ] @
Citat:
djoka_l:
Taj koji je pisao nema pojma. Ono što je napisano ne slaže se sa primerom
Ono što piše je da efektivna kamatna stopa ostaje ista.
Onda pokazuje crtež na kojem je svaki anuitet pola glavnica, pola kamata, što nije tačno.

https://www.slobodnaevropa.org...ati-moratorijum-/30519611.html


Ovo sto pise u tekstu nije sporno. Kredit se u slucaju odlaganja uvecava za kamatu na ostatak duga za ta 3 meseca. Ta kamata se moze isplatiti podeljena na prostale rate ili odjednom po isteku moratorijuma(onda se ne menja iznos rate do kraja kredita). Ja pricam o situaciji iz ovog zvanicnog dokumenta NBS, koji se nalazi na sajtu NBS. To da li ovaj sto je pisao ima pojma ili ne ja stvarno ne znam. Postoji recima ispisano u tekstu kao i primer na poslednjoj strani.
Ja bi na Kojotovom mestu svakako otisao do banke da proverim za ovo jer verujem da banka sama ne bi pomenula ovaj slucaj zbog toga sto joj nije u interesu. Ali je svakako duzna da sprovodi odluke NBS.
U dokumentu postoji napomena za crtez da je samo informativne prirode i da to sto je pola pola na crtezu ne znaci da je pola glavnica a pola kamata.

Citat:
Ali Imam:
Ti bi varijanta da presvučeš Barabićka?
Pazi ovako:
Ako si uzeo kredit na 84 meseca sa ratom 8320 tada ukupno platiš
84*8320=698880 din.

Medjutim po varijantama 1 platio si prvu ratu i odložio 3, zat ne?
Te tri rate plaćaš posle isteka tri meseca 33273 din, plus 82 rate po 8320 din.
Sumarno:
Prva rata februar: 8320 plus
junska rata: 33273 plus
82 rate po 8320: 682240

Total 8320+33273+682240 = 723833 din.

To je za 24953 din. više nego da Barabićke nisu
"pomogla" narodu sa tim murat orijumom.
Odnosno banke će imati ekstra dobit 3.57%


Imas greske u ovoj matematici. Ne placas 82 rate posto isplatis prvu ratu i posle 3 meseca i redovnu ratu i odlozene (ako i dalje pricamo o situaciji 2a)
Kao sto se vidi iz tabele ima ukupno 84 mesecne rate. Sumarno:
Prva rata februar: 8320,90din
Junska rata: 33.283,60din
79 mesecnih rata po 8320,90din
Situacija 2a nema dodatne 3 rate jer si ih isplatio u junu. Tu ti je greska u koracima i pogresna matematika.

Iznos kamate nisi ni morao da racunas jer ti vec pise u tacki 2b: 9.403,00din
Toliko ces dodatno platiti ukoliko ne izmiris 3 odlozene rate odmah nego ih odlozis posle isplate kredita(platis ih za 79 meseci)
Bitno je da ima mogucnost izbora. Ko hoce da odlozi plati dodatnu kamatu, ko nece da odlozi(bilo da placa mesec za mesec ili da odjednom izmiri 4 rate po isteku moratorijuma) ne placa dodatnu kamatu.
[ Ali Imam @ 07.04.2020. 14:45 ] @
Citat:
adzo_

Imas greske u ovoj matematici. Ne placas 82 rate posto isplatis prvu ratu i posle 3 meseca i redovnu ratu i odlozene (ako i dalje pricamo o situaciji 2a)
Kao sto se vidi iz tabele ima ukupno 84 mesecne rate. Sumarno:
Prva rata februar: 8320,90din
Junska rata: 33.283,60din
79 mesecnih rata po 8320,90din

Kredit je dat na 84 meseca (strana 5/9 dokumenta NBS).

Na primeru varijante 1 (strana 9/9) je jasno označeno da postoji 84 mesečne rate (za varijantu 1).
Prva rata je februar, druga rata u junu a preostalih mora biti 84-2=82.

Dakle nakon junske ima 82 rate po 8320 dinara.

Sve ostaje kako sam izračunao.
[ Dexic @ 07.04.2020. 14:52 ] @
Mozda je ovaj primer sa NBS sajta tu da zamaze oci onima koji nece da se cimaju da palte ratu, ali im nije potrebno.. a banke nisu u obavezi da implementiraju takav nacin?

Jos je smesnije sta je Komercijalna navela kao moguci nacin otplate kartica... mart se odlaze, ali se april, maj i jun ne odlazu :)


Kojote, plati samo rate rucno na vreme!
[ adzo_ @ 08.04.2020. 07:06 ] @
Citat:
Ali Imam:
Citat:
adzo_

Imas greske u ovoj matematici. Ne placas 82 rate posto isplatis prvu ratu i posle 3 meseca i redovnu ratu i odlozene (ako i dalje pricamo o situaciji 2a)
Kao sto se vidi iz tabele ima ukupno 84 mesecne rate. Sumarno:
Prva rata februar: 8320,90din
Junska rata: 33.283,60din
79 mesecnih rata po 8320,90din

Kredit je dat na 84 meseca (strana 5/9 dokumenta NBS).

Na primeru varijante 1 (strana 9/9) je jasno označeno da postoji 84 mesečne rate (za varijantu 1).
Prva rata je februar, druga rata u junu a preostalih mora biti 84-2=82.

Dakle nakon junske ima 82 rate po 8320 dinara.

Sve ostaje kako sam izračunao.


Mlatis bez ikakve veze. Umesto da lepo kao covek priznas da si pogresio i nastavis dalje. Sad opet sa nekim nebulozama pokusavas da opravdas svoju gresku. Ljudski je i pogresiti i priznati svoju gresku.
Nema nakon junske rate 82 rate nego 79. U junskoj rati si isplatio 4 rate a ne 1. Prvu ratu si isplatio u februaru, drugu, trecu, cetvrtu i petu si isplatio u junu, sestu u julu itd, itd...
Sto se lako vidi jer je srecom sve nacrtano. Ne mora cak ni da se tumaci
[ Ali Imam @ 08.04.2020. 08:47 ] @
Da, 79, nisam oduzeo 3 meseci u leru.
Izvinjavam Barabićkama.
[ Java Beograd @ 08.04.2020. 09:23 ] @
Kad malo bolje razmislim, opcija 2a, koju je Adžo uokvirio crvenim je možda najbolja za mene. Jer,

- Realno, ja imam para da servisiram kredit, samo sam sada, ova tri meseca tu kintu štekao u slamaricu, za nedajbože. "Bolje da to uštekam, otkud znam kakva vremena dolaze"
- Daćebog, ako se sve sredi, meni i gospodži posao ostane stabilan, što bih plaćao extra kamate? "Nedajbože" je prošlo, izvučem štek iz slamarice, platim odjednom šta mi je obaveza a nisam plaćao tri meseca, i teram dalje po starom.

Eventualno, ako me ova korona baš smori, i poželim da se brčkam u all inkluzivu u Turskoj, možda izaberem opciju jedan, ali samo ako je mesečno uvećanje stvarno malo. 'beš ona tri meseca dodata na kraju, daj da se opustimo malo.



A i budimo iskreni, sve troškove sam sveo na minimum minimuma, i da hoću nemam na šta da trošim osim na hranu i toalet papir. Uštekaće se nešto, samo po sebi.





[ anon70939 @ 08.04.2020. 16:23 ] @
pa to... i za mene.
Isto u ovom momentu nemam problema sa otplatom, ne uticu ova desavanja trenutno na moja primanja.
Ali za par meseci, ili koliko se oduzi, ko zna... pa bolje u dzepu nego na grani
Pa samo zato pristao na to. Novac necu sigurno potrositi jer nemam gde.
[ Java Beograd @ 05.06.2020. 08:16 ] @
Vreme je da se oživi tema

Da li je neko dobio neko obaveštenje od banke?
Kad i kako banku obavestiti o odabranoj opciji?
[ Branimir Maksimovic @ 05.06.2020. 08:19 ] @
Dobio sam obavestenje, i prostim klikom na link sam odustao od odlaganja kredita. To je bilo pre vise od 2 meseca...
[ Java Beograd @ 05.06.2020. 09:38 ] @
Da to je bilo onda.

Ali, mi koji smo prihvatili mortorijum, sada bi trebali da možemo da se izjasnimo:
- hoćemo li u Junu da platimo tri rate, koji nismo plaćali (mart, april, maj) - odjednom - "pare na sunce"
- ili ćemo da ih prebacimo na kraj otplate celog kredita
- ili će banka da ponudi nešto treće

Kad i kako se izjasniti?
Pisao ja banci (RF), ali slaba vajda, niko tamo ne čita mejlove. Zvao call centar, nemaju pojma.
[ Darko Nedeljković @ 05.06.2020. 10:20 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Novac necu sigurno potrositi jer nemam gde.

Malo mi je tesko da poverujem u ovo obrazlozenje.
[ Java Beograd @ 05.06.2020. 10:39 ] @
To je Coyote pisao za vreme vanrednog stanja i policijskog časa (redovne zabrane kretanja)

Realno, uštedela se neka kinta i u mom domaćinstvu, a vidim i kod friends&family, svi nešto kupuju ovih dana! Neko novi laptop, neko telefon, neko bajs i tako ...
I još kad se nadodaju Vučićevih 100 po osobi - "ima se može se "
[ Dexic @ 05.06.2020. 13:22 ] @
Citat:
Java Beograd:
Da to je bilo onda.

Ali, mi koji smo prihvatili mortorijum, sada bi trebali da možemo da se izjasnimo:
- hoćemo li u Junu da platimo tri rate, koji nismo plaćali (mart, april, maj) - odjednom - "pare na sunce"
- ili ćemo da ih prebacimo na kraj otplate celog kredita
- ili će banka da ponudi nešto treće

Kad i kako se izjasniti?
Pisao ja banci (RF), ali slaba vajda, niko tamo ne čita mejlove. Zvao call centar, nemaju pojma.

Banke nisu u obavezi da ti ponude opcije moratorijuma, samo hoces ga ili neces.
Ako hoces - samo si dobio grejs period od 3 meseca i toliko.
[ Branimir Maksimovic @ 05.06.2020. 13:56 ] @
"Ako hoces - samo si dobio grejs period od 3 meseca i toliko. "

Koliko su meni objasnili da sam prihvatio odlaganje kredita, onda bi jednostavno
nastavio da ga otplacujem od tada normalno + "mala" kamata.
[ Dexic @ 05.06.2020. 17:50 ] @
To sam i rekao :)
[ Branimir Maksimovic @ 19.09.2020. 09:29 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Dobio sam obavestenje, i prostim klikom na link sam odustao od odlaganja kredita. To je bilo pre vise od 2 meseca...


Oće to uopšte nisu skinuli rate sa računa i uvećali mi
kamatu za 100 evra. Žalio sam se pa da vidim...