[ ADNAN_IM @ 21.03.2020. 09:13 ] @
Pozdrav svima,

Na slici se jasno vidi koji su ruteri koristeni i kako su spojeni. Naime, problem je sto kad mijenjam na mobu sa mreze na mrezu dobijem poruku da nema interneta..Ja mislim da je problem u IP adresama ili povezivanju..ne znam cak ni da li se ovo moze ovako povezati a da funkcionise kako treba..ako neko zna bio bih mu zahvalan.

Pozdrav
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 10:52 ] @
Kljuc je u podesavanjima ovog rutera koji se kaci na adsl ruter. Znaci on bi trebao da radi kao access point samo wireless.
To moj ruter nema kao opciju, ima samo preko kabla.
[ ADNAN_IM @ 21.03.2020. 11:44 ] @
Nisam dobro razumio Vas odgovor..ovaj ruter sto se kaci na Adsl ruter je bezicno povezan na njega preko wirelessa, i sa njega dalje idu lan veze prema ostala dva rutera i dva resievera.
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 11:47 ] @
To vidim, ali kako si ga podesio? Moj ruter ne moze tako da radi...
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 11:56 ] @
Zapravo moze ali nije ocigledno. Ide pod opcijama za wireless, pod WDS.
Znaci WDS mora da se podesi i na ads ruteru i na tom TP-linku, onda
bi trebalo da radi.
[ Milan Kragujevic @ 21.03.2020. 11:56 ] @
Bilo bi najbolje napisati opsege IP adresa koje ruteri dodeljuju.

TP-Link-ovi (barem većina jeftinijih) podržavaju WiFi repeater funkciju, ali rade DHCP na novoj mreži, i NAT-uju sve korisnike sa rutera na jednu IP adresu koja bude dodeljena samom ruteru od strane "nad-rutera" (na koji je bežično povezan).

Generalno, pošto su to stari G ruteri od pre 10 godina, verujem da nisu promenili koje IP adrese daju i da tu nastaje konflikt.

Dakle, H267N bi trebalo podesiti da koristi 192.168.1.0/24, i svaki sledeći ruter na jedan broj veći opseg, dakle 192.168.2.0/24, 192.168.3.0/24, itd.

Idealno bi bilo da svi ruteri rade samo repeater funkciju a da DHCP server bude jedan jedini i da sve IP adrese dodeljuje H267N, međutim, stari jeftini TP-Link-ovi to ne mogu da rade u funkciji Repeater.

Zapravo, ta njihova funkcija "repeater" je pravilnije WISP Client, pošto se ruter kači na mrežu i dobija 1 IP adresu za "sebe" a svojim klijentima dodeljuje drugi opseg IP adresa i onda radi NAT između LAN i WWAN strane.

Netis ruteri su za ovu funkciju odlični, svi imaju isti firmware, i imaju jasno definisan Repeater, Client (preuzima signal i "šalje" preko LAN portova kao bridge a ne emituje WiFi), WISP Client (preuzima signal, ne emituje WiFi, radi NAT) i WISP Router (preuzima signal, radi NAT, emituje WiFi).

Nažalost, mislim da se na te TP-Link-ove ne može staviti neki normalniji custom firmware koji bi rešio ove probleme, pa je jedini način da se to reši zapravo da se svima promeni IP opseg i da svi rade NAT, tako da će npr. klijent u kući 2 imati 3 ili 4 sloja NAT-a (H267N, dva 543G, i ako BHT dodeljuje CGNAT IP adrese onda i na njihovom DSLAM-u).

edit: Branimire, H267N nema WDS. To kod TP-Link-ova radi samo sa istim ruterima u okviru istog firmware-a. Ne može WDS TP-Link <> D-Link npr., probao sam.
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 12:14 ] @
"Ne može WDS TP-Link <> D-Link npr., probao sam. "

Pa nek izvuce onda zicu ko sto vec vuce po kuci ;)
Dal ce bridge-ovati tj staviti kao AP ili NAT-ovati kao ruter,
njegova stvar :P
[ Milan Kragujevic @ 21.03.2020. 14:20 ] @
Naravno, žica uvek, ali gde ne može ili gde neko neće da stavlja kablove, treba se znati snaći sa ruterima i ripiterima.