[ okraz @ 22.03.2020. 16:03 ] @
Procitao sam ranije postove i nism naso rjesenje za moj problem.
Naime, od modema na sprtau do prizemlja polozio sam UTP kabal koji.
je trebao ici do rutera.
Prilokom provlacenja kabla na jednom kraju sam unistio utickac!

Nazlost radi se o jeftinom kineskom kablu .
Nemam ni novog utikaca ni kijesta a zbog ove situacije oko Corone ne moguih nabaviti.
Mislio sam da ,jednostavno nastavim kabal povezivanjem pojedinacnih izvoda i tu sam nasao na problem
Izvodi na (kinezu) ne odgovaraju ivodima na UTP kablu sa kojim sam htio dodati utikac.
U prilogu sa slike bice vidljivo o kakvim se izvodima radi.
Ponavljam ,nisam u stanju nabaviti nista i ,molim da ,ako je ikako moguce povezivanje ovog tipa kabla -predlozite rjesenje.
Hvala
[ djoka_l @ 22.03.2020. 16:15 ] @
Koliko se vidi na minijaturnoj slici koju si postavio, to su isti kablovi.

Imaš 4 parice: zelenu, plavu, narandžastu i braon. Možda nijanse nisu baš iste, ali se vide koja je koja.
(kada kažem parica mislim na dve žice - plava parica je plava i plavo-bela žica itd.)

Samo veži istu boju na najsličniju boju na drugoj strani.

Ovo je loše rešenje, posle takvog majstorisanja imaćeš pad kvaliteta veze, ako uopšte budeš imao signal, uzimajući u obzir pitanje koje si postavio (i sa tim u vezi pretpostavljenu veštinu da tako nešto uradiš).
[ okraz @ 22.03.2020. 16:33 ] @
Probao sam i nisam dobio ništa
Probacu poslati sliku
Nisu boje bas iste
Koji bi napon trebao biti na izvodima
Recimo crvena i zelena?
[ calexx @ 22.03.2020. 18:27 ] @
Prvo pitanje je da li su kablovi pravljani ispravno i da li je u konektorima namešteno po standardu. Nema tu raznih boja, samo one koje su napisane i tako se i nastavlja. Ovo i nije neki način ali ako baš ne može ništa drugo, morao bi da proradi. Pogledaj konektore i kako je u njima povezano pa ako ima razlike, tu je prva greška.
[ gilopile @ 22.03.2020. 18:32 ] @
Boje su skoro iste, al pogledaj u konektru koje su boje 1,2,3 i 6 parice, pa prema tome i spajaj te kablove.
Kakav god da je raspored boja, odradi da veza izmesdu gorepomenutih parica bude medjusobno spojena.

Ovako:





Znaci trebaju ti samo tih 4 parica da bi funkcionisalo. Ostalih 4 ne moras ni da spajas.
[ okraz @ 22.03.2020. 18:42 ] @
Citat:
calexx:
Prvo pitanje je da li su kablovi pravljani ispravno i da li je u konektorima namešteno po standardu. Nema tu raznih boja, samo one koje su napisane i tako se i nastavlja. Ovo i nije neki način ali ako baš ne može ništa drugo, morao bi da proradi. Pogledaj konektore i kako je u njima povezano pa ako ima razlike, tu je prva greška.

kabal je originani -jedan sam upotrijebio za dodatni modem IPTV a na drugom sam ,provlaceci ga unistio konektor
[ Predrag Supurovic @ 22.03.2020. 18:43 ] @
Citat:
okraz:
Probao sam i nisam dobio ništa
Probacu poslati sliku
Nisu boje bas iste
Koji bi napon trebao biti na izvodima
Recimo crvena i zelena?



Čim pitaš za napon, ne pipaj ništa.

Pogrešan spoj će da spali elektroniku u uređajima. Moguće je da si već i spalio.

[ okraz @ 22.03.2020. 18:43 ] @
Citat:
gilopile:
Boje su skoro iste, al pogledaj u konektru koje su boje 1,2,3 i 6 parice, pa prema tome i spajaj te kablove.
Kakav god da je raspored boja, odradi da veza izmesdu gorepomenutih parica bude medjusobno spojena.

Ovako:





Znaci trebaju ti samo tih 4 parica da bi funkcionisalo. Ostalih 4 ne moras ni da spajas.


HVALA
sADA CU PONOVO POKUSATI PA SE JAVIM
[ djoka_l @ 22.03.2020. 21:17 ] @
Postoji i standard 586 B
[ adzo_ @ 22.03.2020. 21:20 ] @
Meni na ovim ocajnim slikama deluje da si ovaj desni beli utp kabal pogresno razvrstao(ove 4 grupe po 2 zice)
Kao da si odvojio po jednu zelenu i braon na dva mesta umesto da je samo zelena(i zelena-bela) i samo braon(i braon bela)
Plava i narandzasta deluju ok
Mada su i slike stvarno ocajne
[ okraz @ 23.03.2020. 07:05 ] @
evo ponovo slike ovog kineza
mozda ce biti isnije kako razvrstati izvode
[ okraz @ 23.03.2020. 07:26 ] @
Citat:
adzo_:
Meni na ovim ocajnim slikama deluje da si ovaj desni beli utp kabal pogresno razvrstao(ove 4 grupe po 2 zice)
Kao da si odvojio po jednu zelenu i braon na dva mesta umesto da je samo zelena(i zelena-bela) i samo braon(i braon bela)
Plava i narandzasta deluju ok
Mada su i slike stvarno ocajne

Mozda ce biti jos jasnije sa novom slikom ?
Radi sebo utp kablu CAT 5Kako ga tacno povezati sa ovim ( normalnim,) ,utp kablom?
[ djoka_l @ 23.03.2020. 08:29 ] @
Na toj slici se ne vidi kako su upredene parice.
Recimo, druga žica sa leve strane je zeleno-bela, a njen parnjak, zelena, je peta žica.
Skini još malo bele izolacije, pa da se vidi šta je sa čime upredeno.
[ gilopile @ 23.03.2020. 09:02 ] @
Orkaz, brate, pa moras da vidis koje su boje zice na pinovima 1,2,3,6 na oba konektora i onda po tome spajas kabal medjusobno.
Ne znas da li su stavili pocetno crvenu i njenu paricu ili zelenu, tj na pin 1. na oba kraja.

pin 1 sa pin 1 na drugom kraju i tako redom...kada vidis koje su boje na oba dzeka, onda po tome spajas, da li ce da se poklope boje na spoju ili ne, nebitno je. vrlo jednostavno, ne znam sta ti nije jesano?
[ Miroslav Cvejić @ 23.03.2020. 14:13 ] @
Ne bih se složio sa Draganom ovde.

Treba se držati standarda.

Šta ako sutra odluči da zameni konektor ili utičnicu?

Opet da traći vreme sebi i drugima u pokušaju da ustanovi zašto ne radi.

[ gilopile @ 23.03.2020. 14:14 ] @
Cekaj, pa onaj ko ce da menja sam konektor valjda ce pogldati rapored parica/boja i po tome ce staviti novi isto kao i na starom konektoru.

Sve je isto, kabel ce biti kao fabricki kada od dve polovine napravi jedan.
A i lako je ispitati i po potrebi staviti nove konektore, da li zeli crosower ili straight. Nije to nikakav problem, sa unimerom par minuta posla da se proveri koja je sa kojom paricom spojena sa obe strane kabla. Ako nisu dostupne obe strane radi ispitivanja, lako se odredi kratkospajanjem parica i sa obicnom batt +- sta je sta. Ili se lepo izvuce novi i resen problem.
[ okraz @ 23.03.2020. 19:22 ] @
Nazalost nisam nista rijesio!
Kabal je jednim konektorommna spratu u modemu .
Na drugim kraaju okko 20 metara duzine konektor je unisten.
Na slici koju sam danas zadnju postaviio vidi se raspored izvoda
E ja sam upario po dva izoda - 4 na kablu i 4 na kablu sa konektorom
Nisam dobio signsl sa modema
Jesam li trebao svih osam izvoda na kablovima posebno spojiti ili samo odredjene?
Laik sam za UTP kablove a nisam u mogucnostu ds pizovem nekoga da mi pomogne(imam preko 70 gidina)
Dakle,molim da pogledate zadnju sliku koju sam postaviio i NARIDODNIM JEZIKOOM objasnite kako da povezem
Naprimjer
Crvena samo sa crvenom,zelena samo sa zelenom itd
Kazeem ovo jer svaku prati jos jedna dodatna
Ixvinjavam se ali molim da pokusate pomoci laiku i ,kako sam vec napimenuo - nemam nov konektor,odgovarajuca klijesta i nemam mogucnost da zovem strucnjaka
Hvala svima
[ gilopile @ 23.03.2020. 19:38 ] @
OK.
Jel mozes da vidis na samim konektorima koji je raspored boja od 1-8?

Prvo da razjasnimo parice.

Parice su:

Narandzasta i narandzasta sa belom linijom
Zelen i zelena sa belom linijom

Plava i plava sa belom linijom
Smedja i smedja sa belom linijom.

E sad. Tebi trebaju samo 2 parice, crvene i zelene. Smedje i plave ne moras nigde da spajas jer one su tu zbog PoE/ napajanje putem LAN-a sto ti ne koristis i one ti ne trebaju za konekciju.


Po onoj slici sto sam postavio, treba oba kraja konektora da se 1. pin spojen sa 1. pinom na jednom i drugom kraju.
2. sa drugim
3. sa trecim
I 6. sa sestim.

Ako ti je prvi pin na jednom konektoru crveni, a na drugom zeleni puni, onda na kablu spajas crveni sa zelenim i tako si spojio pin 1 sa pin 1 na oba kraja...i tako dalje 2, 3 i 6. pin.

Znaci samo pogledaj u samom konektoru koji je redosled boja i to je to.
Ako mozes uslikaj oba konektora da se vide boje u samom dzeku.

Odmah mozes da odfikaris smedje i plave da ti ostanu samo crvene/narandzaste pune i sa belom linijom i zelene pune i sa belom linijom, jer ces samo njih da koriostis. 100% plave i smedje nisu na pinovima 1,2,3 i 6.
[ Java Beograd @ 23.03.2020. 19:51 ] @
Okraze,
Ono šta MORAŠ DA ZNAŠ i ŠTA TI NIKO OD NAS NE MOŽE REĆI je raspored žica na onom konektoru koji nije uništen

Dakle,ovo:


Dobro pogledaj kako je na jednom kraju i kako je na drugom kraju. Mi ti to ne možemo reći.
I dakle, kad budeš ustanovio koja je žica na kom mestu - spoji odgovarajuću sa odgovarajućom.

Konkretno, na ovoj slici je:
- narandžasto-bela
- narandžasta
- zeleno bela
- plava
- plavo bela
- zelena
- braon bela
- braon

Kako je kod tebe? Kako je na oba konektora, koji su čitavi?

Slikaj konektore, ali tako da slika bude jasna i oštra. Probaj da slikaš sa obju strana, pa ćemo da odgonetnemo zajedno.
[ okraz @ 23.03.2020. 20:46 ] @
Ipak cu to morsti sutra uraditii pa se javim?
Izvinjavam se ovi je postalo maltetriranje svih koji su htjeli pomoci
Izvinjavam se i cujemo se sutra
[ gilopile @ 23.03.2020. 21:17 ] @
Nije maltretiranje.
Samo lagano i spojice se kako treba.
[ Predrag Supurovic @ 23.03.2020. 22:23 ] @
Jesi li taj skršeni konektor odsekao a da nisi vadio drugi kraj kabla iz uređaja (ili isključio uređaj)?
[ Whitewater @ 23.03.2020. 22:58 ] @
najbolje bi bilo da lepo izvuces taj kabl i odneses negde da ti neko sa pravim alatom lepo sve ukrimpuje, no posto kazes da to nije moguce. Onda:

- najpre pogledaj kako izgleda kabl na zdravoj uticnici koja je preostala. RJ45 uticnica, okreni je tako da je zakacka na dole a rupa gde ulazi kabl ka tebi. Numeracija Pinova je s leva 1 na desno 8. Sad pogledaj koje zice su ti na 1 2 3 i 6 mestu. samo one prenose signal ostale su nebitne.

- pogledaj sada na onom zavrsnom kablu s kojim produzavas kakav je raspored zica na pinovima.

- sve sto treba da uradis je da na pokidanom kablu tako spojis zice da se ocuva da zica sa 1 pina na jednoj uticnici bude konektovana sa zicom na 1 pinu na drugoj uticnici. 2 sa 2 3 sa 3 i 6 sa 6.

Ako je sve OK i ako je kabl ispravan treba da radi. Mora.
[ okraz @ 24.03.2020. 06:27 ] @
Ocito niste procitali sve naovu temu.
Zbog ove sitacije oko corone nista ne mogu uraditi osim da sam ,uz pomoc sa foruma ,rijesim ovaj problem
[ okraz @ 24.03.2020. 07:02 ] @
Evo slika ako prodju
na crni bi trebao nastaviti sa sibog...

[Ovu poruku je menjao okraz dana 24.03.2020. u 08:27 GMT+1]
[ nkrgovic @ 24.03.2020. 07:54 ] @
Napomena:

Ne znam kakav je ovaj zamenski kabl. Zarko bi to trebalo da pogleda. Sta je sustina, probacu polako i jednostavno:

Mrezni kabl prenosi podatke nekom relativno velikom brzinom, zato se ono T u UTP odnosi na Twisted, kao Twisted Pair. Ako kabl nije twisted, tj. ako nema cetiri upredene parice (cetiri para zica, gde je svaki par upreden), vec se sastoji od osam obicnih zica, to nece da radi. Vodite racuna da skoro nijedna mrezna oprema danas ne podrzava 10Base-T, a za 100Base-T vec stvarno treba upredanje - inace nece proci link.

Ovde se ne radi o naponu ili struju, vec o visokofrekventnom digitalnom signalu, gde je upredanje neophodno zbog integriteta signala. Moguce je i da on sve dobro poveze ali da je kabl los i da zato ne moze da resi problem.

Nastavljanje na duzini od par cm mozda i moze da se "prezivi", ali par metara ravne zice u nekom "bucnom" okruzenju moze da ne radi iz istih razloga. Ovo je razlog zasto se mrezni kablovi ne nastavljaju....
[ popusicko @ 24.03.2020. 08:43 ] @
Sudeci po tvojim HI res super ostrim slikama,oba konektora su isto spojena.Standardno.
Na prethodnim slikama mi ne deluje da je isti kabel u konektoru i onaj sto si slikao sa raspredenim zicama.Ako nije jos negde nastavljen u zidu ides direktno boju na boju i mora proraditi.


Ispravljam se.Cini mi se da na zadnjem konektoru nije isti raspored ali kako si lose uslikao nije lako to razaznati.
[ gilopile @ 24.03.2020. 08:58 ] @
Sve je standardno spojeno na oba konektora.

1. pin crveno/bela
2. pin crvena puna
3. pin zeleno/bela
6. pin zelena puna

Tako ih spoji i na zicama i to je to. Svaka boja ide na svoju. plave i smedje ne moras da spajas.

[ djoka_l @ 24.03.2020. 09:02 ] @
Plave i smeđe ne nose informaciju, ali su upredene oko zelene i narandžaste parice. Zato su bitne za eliminaciju šuma...
[ gilopile @ 24.03.2020. 09:04 ] @
Ne mora uopste da ih spaja, jer ni u modemu na konektoru ti pinovi nisu nigde dovedeni na pcb. Vise u vazduhu svakako, spajao ih ili ne, isto mu je.

Pa postoje kablovi bez tih 4 parica.

Ja 40 metara imam kabel spojen bez tih 4 PoE pina i nista ne fali signalu.
[ okraz @ 24.03.2020. 09:15 ] @
Citat:
gilopile:
Sve je standardno spojeno na oba konektora.

1. pin crveno/bela
2. pin crvena puna
3. pin zeleno/bela
6. pin zelena puna

Tako ih spoji i na zicama i to je to. Svaka boja ide na svoju. plave i smedje ne moras da spajas.


Jos jefno pitanje.
Sa modema samm dovukao kabal i za dodatni modem Aris
Kablovi su isti -da li je i ovaj mora biti ,da kazem ,netaknut.
Prosle godine majstori su ,,( ugranja plasticne stolarijre,) ovaj kabal dijelom unistili pa sam ga nastavio spajajuci samo crvrnu i injenu paricu i zelenu i njenu paricu

Kablovi su bili isti i nije bilo problema.
Vidjecu da probam zamijeniti kablove kada oco spojim
Steta sto se ova za tv l ne moze dijeliti - dovoljan bio bio jedan kabal
Pisem ovo isko bas ne poznajem materiju.
[ gilopile @ 24.03.2020. 09:28 ] @
Ako sam dobro razumeo, nema veze. Kabel je kabel. Tu ide ovaj standard parica tkz. straight kabel kakav je i na slici.
Ako si ga krpio i radi to je to.
To je najcesci standard danas i svi modemi/ruteri ce da rade sa njim.

Postoji i jos jedan standard crosower, ali je namenjen kada se recimo umrezavaju dva racunara i sl. Ali ni to vise nije vazno kada danas moderne LAN kartice automatski swich-uju kabel i menjaju njegov standard po potrebi kako bi se uspostavila konekcija.
[ okraz @ 24.03.2020. 11:04 ] @
RIJESENOOOO!
POVEZAO SVAKOU SA SVKOM I FERRCERA!
Ps. ovo sam morao velikim slovima !
Sada imam perfektan signal.
Hvala svima,ne ljutite se ali gilopile je najvise pomogao!
Mozda neko nesto nauci iz ovog posta
Ovim bi ovu temu zatvorio uz srdscan pozdrav svima!
[ gilopile @ 24.03.2020. 11:52 ] @
Ma idi begaj, sto bi se ljutili?
Svima nam je drago da smo pomogli.
Bitno da cepa u fulu, a cepace, jer si izbegao taj bagovit repeater mod. :)

@Whitewater je to nekako mozda i najbolje objasnio. Mi se malo spetljasmo ( svi zanamo kako treba, ali ne bas najbolje i da objasnimo ), na daljinu je malo zeznuto :)