[ Popac86 @ 11.04.2020. 14:02 ] @
zdravo svima, reših malo da trgujem coinima i hteo bih da napravim svoj lični portfolio u ekselu. Cilj mi je da unesem coine koje kupujem i cenu po kojoj ih kupujem, a onda preko Query data da povučem sa sajta https://www.cryptocompare.com/coins/list/BTC/1 trenutne cene novčića. Krajnji cilj mi je da mi eksel izbacuje koliko je trenutna cena novčića veća ili manja u procentima od cene kojom sam ja kupio određeni novčić.
I uspeo sam ja dosta toga da odradim, povučem query data, napravim formule za proračun procenta ali problem mi pravi to što excel povuče i simbol bitkoina ispred cene novčića pa mi to pravi problem za dalje računice, procente i tako dalje. Ovako on meni prikazuje cene Ƀ 0.0003354 a meni naravno treba samo 0.0003354.Probao sam nešto preko data>text to columns opcije ali neće svaki put kada refrešujem trenutne cene novčića da mi ažurira i polja u kojima sam izdvojio simbol bitkoina od numeričkog dela.
Nadam se da me razumete koji problem imam i da mi neko može pomoći.
Evo i linka ka tom excel dokumentu da vidite o čemu se tačno radi. Etherium coin želim da računam na primer. https://drive.google.com/open?...5kKqZ14izHSvxY-0T4Hrl3yeoN5PQq
[ Ivek33 @ 11.04.2020. 14:28 ] @
Ako ti je problem samo ta cijena sa slovom 'B' na početku, onda tu cijenu povuci iz Query tablice u neki stupac (npr u "J") pa je konvertiraj formulom u stupcu 'D'.
Code:
=SUBSTITUTE(MID(J3;3;10);".";",")*1

vidi prilog
[ Jpeca @ 11.04.2020. 17:20 ] @
Ne znam odakle vučeš cenu, ali možeš da probaš preko Data > Get and Transform > New Query, From Web. (Ranije poznat kao Power Query). Tu imaš mogućnost da manipulišeš podacima pre unosa u Excel pa tako i da izbaciš nepotrene simbole.
[ Jpeca @ 11.04.2020. 17:21 ] @
Možeš da probaš preko Data > Get and Transform > New Query, From Web. (Ranije poznat kao Power Query). Tu imaš mogućnost da manipulišeš podacima pre unosa u Excel pa tako i da izbaciš nepotrene simbole.

Evo u prilogu neko rešenje sa listom cenovnik sa navednog sajata. Ozvežava se sa Refresh. Sa VLOOKUP podatke možeš da vučeš u svoju tabelu




[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 11.04.2020. u 18:52 GMT+1]
[ Popac86 @ 11.04.2020. 17:29 ] @
Citat:
Ivek33:
Ako ti je problem samo ta cijena sa slovom 'B' na početku, onda tu cijenu povuci iz Query tablice u neki stupac (npr u "J") pa je konvertiraj formulom u stupcu 'D'.
Code:
=SUBSTITUTE(MID(J3;3;10);".";",")*1

vidi prilog

prvo, hvala puno na pomoći koju mi iskazujete.
drugo, neće :) , izbacuje mi grešku u polju D3 "#VALUE!" Koristim office 2016. Jasno mi je šta hoćete da uradite ali nešto ko da tu fali.


dopuna, uspeo je da povuče broj, obrisao sam ovo *1 posle zagrade i povuklo je brojevnu vrednost. Sada imam novi problem, broj koji mi se pojavio u D3 je 0, a treba da bude 0. i valjda će tada proraditi.
[ Popac86 @ 11.04.2020. 17:41 ] @
Citat:
Jpeca:
Možeš da probaš preko Data > Get and Transform > New Query, From Web. (Ranije poznat kao Power Query). Tu imaš mogućnost da manipulišeš podacima pre unosa u Excel pa tako i da izbaciš nepotrene simbole.

podatke vučem sa ovog sajta https://www.cryptocompare.com/coins/list/BTC/1 , probao sam ovu metodu ali ne nađoh opciju gde je da izostavi Ƀ simbol prilikom uvoza podataka.
[ Jpeca @ 11.04.2020. 18:48 ] @
Dodato sam primer u odgovor gore. Kad otvoriš Edit querija videćeš korake za transformaciju
[ Popac86 @ 11.04.2020. 20:18 ] @
Hvala puno Peco, uspeo sam. Ključna opcija je bila u edit query Transform>Replace Values gde sam podesio da se simbol bitkoina zameni praznim poljem. Veliko hvala tebi i ivek33. Radi sve, ali imam još jedan problem koji sam sada uočio. Novčići menjaju mesta na rang listi po nekom kriterijumu (kada postanu vredniji verovatno) i onda nekad povuče podatke za drugi coin koji je zauzeo njegovo mesto trenutno :/ ne znam da li može nekako da se namesti da prati svoj red gde god se on nalazio na rang listi. Ili da nađem neku drugu listu u kojoj coini ne menjaju mesta već samo svoju vrednost..
[ Jpeca @ 11.04.2020. 20:32 ] @
U primeru koji sam ti dao vuče se ceo cenovnik, pa u tvojoj listi cenu uzimaš preko oznake coina i VLOOKUP, tako da ne bi trebalo da ima veze ako se menja redosled
[ Popac86 @ 12.04.2020. 11:49 ] @
Uspeo sam. Hvala puno i mnogo. Vlookup funkcija mi nije do sada bila poznata pa nisam hteo da se upuštam u to, međutim vredelo je, to je baš ono što mi je trebalo. Ostao sam sinoć do 2 ujutru dok nisam provalio na osvnovu vašeg primera i odradio šta sam hteo pošto imam još 2 tabele koje sam hteo da povežem. Problem rešen i što najbitnije, nešto novo smo i naučili :) Svako dobro!