[ danne @ 15.04.2020. 11:05 ] @
Pozdrav, pokušavam da popravim pomenuto napajanje i u njemu mi je sem osigurača, 12n60c mosfeta, kondenzatora od 470nF/400V, nagorela i zavojnica. Pokušao sam da je razmotam ali mi se prekinula žica, tako da ne znam broj namotaja. Kad sam razmotao žicu ona je dugačka 3,6m a debljina je 0.68mm. Odmerio sam 3.6m žice približne debljine i namotao. Induktivnost mi pokayuje 5uH. U međuvremenu sam iz drugarevog napajanja identičnog, skinuo zavojnicu i izmerio je i ona je 1mH. Interesuje me kako se računa induktivnost. Kolko sam pročitao to je neka PFC zavojnica, nalazi se odmah posle greca i ovog blok kondenyatora od 470nF
Hvala unapred
[ emiSAr @ 15.04.2020. 17:58 ] @
Jesi li koristio novu nekoristenu zicu? Tu bi okvirno stalo izmedju 70 i 90 navojaka-i da nema jezgra induktivnost bi bila znatno veca.
Ili postoji medjuzavojni kratki spoj koji drasticno obara ukupnu induktivnost, ili je stradalo i jezgro. Da bi proracunao induktivnost torusa
moras poznavati materijal od kojeg je kao i fizicke dimenzije istog-vanjski i unutarnji promjer i presjek u mm2.
Linkovat cu jedan kalkulator za jezgra od zeljeznog praha. Na istom linku se moze doci i do feritnih jezgara i proracuna.-
pOz
https://www.changpuak.ch/electronics/amidon_toroid_calculator.php
[ danne @ 16.04.2020. 09:17 ] @
Žica je bila skinuta sa nekog trafoa, moguće da probila negde, ali nisam imao pri ruci bolju, Probaću sa nekorišćenom. Sad nisam siguran za vrstu jezgra, ali probaću pa koja bude najbliža ta je
Hvala
[ emiSAr @ 16.04.2020. 09:43 ] @
Induktivnost prvenstveno zavisi od broja navojaka. Debljina zice bira se u zavisnosti od jacine struje. Gustina struje kod tih zavojnica se krece izmedju 4 i 5 A/mm2.-
pOz