[ Borna Š @ 18.04.2020. 18:21 ] @
pozdrav svima !

Imam problem sa funkcijom countifs. (ne znam jel' mi mozak ne radi ili pogresno kuzim...)
Prvi kriterij je zadan ali drugi , iz drugog stupca ,vezan uz 1., je nedefiniran.
Jasnije je u tab u att.
Hvala unaprijed.
-----
Možda pitanje nije dovoljno jasno :
Potrebno je dobiti broj nekretnina po pojedinoj državi iz stupca F


[Ovu poruku je menjao Borna Š dana 18.04.2020. u 20:05 GMT+1]
[ Jpeca @ 18.04.2020. 19:43 ] @
Meni se čini jednostavno
Code:
=COUNTIF(A:A;F8)


Uporedio sa rezultatima iz pivot tabele i slaže se
[ Borna Š @ 18.04.2020. 20:00 ] @
Hvala ti , ali mislim da nije odgovor na pitanje.
Pobrojao si države, ali pitanje je koliko ima nekretnina pojed.država- stupac C?
Znači, ne mora svaka država imati neketninu.
Ako izbrišem par nekretnina po nekoj državi , moram dobiti broj Nekretnina.
[ Borna Š @ 18.04.2020. 21:10 ] @
Ha, ljudi dragi, sta se mene tiče, vi, ovdje, ste genijalci.
Pa , ako vi ne možete riješiti ovo, onda si ja dodjeljujem - alibi. Btw, ne vjerujem da ne želite.
[ Jpeca @ 19.04.2020. 08:29 ] @
Očigledno da nisam nešto razumeo. Daj primer za neku državu kako se računa rezultat. Šta uzimamo kao uslov iz kolone C da prebrojimo nekretnine? Neke kategorije od navedenih? Ili sve koje nisu prazni? Iz primera koji si dao pretpostavio sam da C nikad nije prazno?
[ Borna Š @ 19.04.2020. 10:46 ] @
Hvala, Jpeca na trudu.
Evo, kakav rezultat trebam dobiti, ali formulom. Takav je zadatak.
tnx
[ Jpeca @ 19.04.2020. 11:30 ] @
U prvoj verziji koju si postavio nije bilo praznih ćelija u koloni C. (Na znam ni zašto bi upisivao red sa državom ako je jedini podatak prazan? Ili ima još nekih podataka koje nisi naveo). Ako je problem da se izbegnu prazne ćelije u prebrojavanju možeš da dodaš još jedan kritirijum u COUNTIFS - da je sadržaj kolone C bilo kakav niz znakova (da se izbegnu prazne)
Code:
=COUNTIFS(A:A;G2;C:C;"*")
[ Borna Š @ 19.04.2020. 12:31 ] @
E to je -to !
Ali, da pojasnim zasto su tab bile drugačije: Htio sam naglasiti da ne brojim države na popisu, nego nekretnine po državama.
Znači , broj nekretnina ne mora biti isti kao i broj država na popisu, pa sam zato izbrisao neke nekretnine.
Falio mi je ovaj kriterij za prazno.

Puuunoooo hvala na trudu !
Ugodan vikend, koliko se može.