[ EmmaR @ 03.05.2020. 20:44 ] @

Dva računara su priključena na internet preko istog swich-a.
Na jednom računaru je instaliran Win XP, na drugom je instaliran Win 7. (tako je kako je, nema mogućnosti promene)
Na računar sa Win XP povezan je običan laserski štampač.

Pitanje: Da li je moguće i kako formirati funkcionalnu mrežu tako da oba računara mogu da koriste štampač? (teoretski, oba računara pripadaju istoj lokalnoj grupi, ali se u isto vreme ne vide?!) Potrebno mi je detaljno uputstvo.
[ calexx @ 03.05.2020. 21:45 ] @
Za početak bi bilo dobro da se oni vide. Da li su šerovani, da li su kreirani korisnici a najbolje bi bilo da postoji zajednički korisnik na oba, tako nekako najlakše ide? Šta je ispred tog sviča, neki ruter ili ne?
[ Living Light @ 04.05.2020. 10:48 ] @
Iz aviona se vidi, ko je "stara Garda" ES-a, po naslovu teme.
Sjajno!
_________
Nego, ovde jedan dummis, to i sami znate.

Drugar je kod mene uradio ovako nešto (ne umem ni da prepričam šta je radio),
ali ču da pokušam.

Sistem sadrži:

Telekom (modem/ruter), jedan deskTop PC i dva laptopa.
Desktop PC je vezan kablom, a laptopovi preko Wi-Fi u vrežu.
Na desktop je vezan štampač preko kabla.

Seo je za jedan laptop, i nešto "izhakerisao".

Sada mogu:
-Da štampam sa bilo kog računara na jedan te isti štampač,
-Da se uključim na NET sa bilo kog računara,
-Da sa jednog računara "skeniram" bilo koju particiju na drugom računaru pomoču Avasta,
-Da sa drugog laptopa skeniram bilo koju particiju na trečen računaru preko Norton-AV,

Jednostavno sve-u-sve.

E, ali i da mi je objašnjavao šta radi, ne bi ja to razumeo.
[ calexx @ 04.05.2020. 10:54 ] @
Ja sam to radio tako što se kompovi međusobno vide, šerujem štampač, nađem ga na drugom kompu u mreži, instaliram drajvere za njega i to radi.
[ Living Light @ 04.05.2020. 11:21 ] @
Pa kad je drugar povezao dva laptopa kablom USB-na-USB (za primer)
u Norton Comander ne može da stane broj particija :)

@calexx
To treba znati uraditi!

To je majstorstvo.

[ bakara @ 04.05.2020. 11:59 ] @
Seruje se stampac u mrezi sa tog racunara na koji je povezan, a na drugom racunaru se instaliraju drajveri za taj stampac i doda se taj stampac.

Mozda i ovo radi posao, samo se sada ne isplati porucivati:
https://www.aliexpress.com/ite...rchweb201602_,searchweb201603_

[ Living Light @ 04.05.2020. 12:32 ] @
Ne kupujem tamo ništa.
Ali ako sam dobro razumeo,
to nešto košta 6.68 dolara, a šalju ga za 71.04 dolara ??
[ bakara @ 04.05.2020. 16:42 ] @
To je zbog ovog:
https://www.elitesecurity.org/p3947934

zato sma i napisao da sada ne vredi narucivati.
[ Living Light @ 04.05.2020. 16:47 ] @
Xexe,
Nisi ti "dobar Biciklista za bezVeze",
tačno znaš šta radiš :)

BRAVO!
..za podelu te informacije.

Svako Dobro.
[ EmmaR @ 04.05.2020. 18:59 ] @
Calexx, potrebno mi je uputstvo from scratch. Računari se uopšte ne vide. Mislim da je problem do onog XP-a na kome je fizički povezan štampač. Postoji lokalna grupa, ali ... tu nešto definitivno nije u redu. Ispred switcha je ruter na "udaljenoj" lokaciji. Štampač nije mrežni i nema mogućnost dodavanja mrežnog modula.
S obzirom da dele istu konekciju, oba se nalaze na istoj IP adresi. Kako se pravi zajednički korisnik (XP, 7)?

Living Light, za mene je sasvim normalno da priznam kada nešto ne znam.
[ calexx @ 04.05.2020. 21:19 ] @
Ko je na istoj adresi? Ako su to oba kompa, to ne valja i čudno je da uopšte radi. Ako misliš na štampač i XP, štampač i nema adresu. Koje su IP adrese jednog i drugog kompa? Da li je neki folder šerovan i da li se vidi na drugom kompu? Verovatno ne ali da pitam.

Isti korisnik ... pa recimo emmar i na jednom i na drugom sa istom lozinkom. Važno je da postoje, ne mora da bude ulogovan tako.
[ EmmaR @ 04.05.2020. 21:53 ] @
Citat:
calexx: Ko je na istoj adresi? Ako su to oba kompa, to ne valja i čudno je da uopšte radi. Ako misliš na štampač i XP, štampač i nema adresu. Koje su IP adrese jednog i drugog kompa? Da li je neki folder šerovan i da li se vidi na drugom kompu? Verovatno ne ali da pitam.

Isti korisnik ... pa recimo emmar i na jednom i na drugom sa istom lozinkom. Važno je da postoje, ne mora da bude ulogovan tako.


Oba računara imaju istu IP adresu. Ništa nije šerovano.
Pod korisnikom, misliš na Win korisnike?
[ Living Light @ 04.05.2020. 22:53 ] @
Svi WIN korisnici u istoj grupi bi trebali da su šerovani.

..ali, ne bi da nastavljam, u temi o kojoj pojma nemam.
[ Living Light @ 04.05.2020. 23:03 ] @
Citat:
EmmaR: potrebno mi je uputstvo from scratch.

Nemaš potrebe da se ljutiš.
I dalje ne znam odgovor na tvoje pitanje.

Jer da znam, odmah bi ti rekao šta i kako da se šeruje.

To če @calexx i @bakara da reše garant.
Samo malo strpljenja, ima da radi.


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 05.05.2020. u 07:39 GMT+1]
[ calexx @ 05.05.2020. 07:17 ] @
Citat:
EmmaR:Oba računara imaju istu IP adresu. Ništa nije šerovano.
Pod korisnikom, misliš na Win korisnike?
Kako ista adresa, koja i da li je upisana ručno ili je dodelio ruter? Za početak šeruj nešto pa da vidimo kako to mreža prepoznaje.
Da, win korisnici.
[ DUSKEZ @ 05.05.2020. 14:09 ] @
Ovako delis stampac na xp u ima tu i kako da se pridruzis lan u odnosno work groupu https://youtu.be/57M_LUxbqR8?t=81 ovako ga dodas na win7 https://www.youtube.com/watch?v=IvpHEdysM7Y
[ Living Light @ 05.05.2020. 14:30 ] @
Izvinjavam se na upadu, ovog mog "pacienta",
neče više da upada i da ruši IT sektor,
a on nije u Vinklu ni na svom sektoru.

I Z V I N I T E

EmmaR, izvini,
[ srdjan ub @ 05.05.2020. 19:46 ] @
Win7 i WinXP bi trebalo da se vide najnormalnije u mrezi ako je WinXp SP3, a ako je XP SP1 il 2 moze da ima problema, tako da to prvo treba videti. Jos nesto moze da predstavlja problem a to je ako win nalozi na oba racunara nemaju sifre za pristup to bi trebalo postaviti. Treca stvar je koji je stampac, ako je npr neki stariji tipa HP1010 on nece moci da radi cini mi se na Win7 64bit jer nema drajver ne vidi ga.
Normalno stampac se seruje na onom racunaru na kojem je zakacen, a na drugom ga pretrazis u mrezi ili jednostravno kucas u liniji za pretragu \\NAZIV_DRUGOG_RACUNARA i dobices sve sto je serovano na njemu
[ EmmaR @ 06.05.2020. 20:54 ] @
Win 7 je Win 7 SP1
Win XP je Win XP SP3 (jupii)
Oba imaju istu ip (automatski dodeljena od rutera, info sa www.whatismyip.com javne IPv4 adrese dok IPv6 ne vidi (omogućena je na oba računara). Ovde je možda moj previd, jer sada sam upravo videla da sajt ne vidi moju stvarnu adresu, moraću sutra da proverim).
Korisnici su različiti i nemaju šifre. (ni meni se to ne sviđa, ali "veži konja tamo gde gazda kaže")
Iako dele istu vezu, računari se jednostavno ne vide. (Mislim da mi je ovo najveći problem. Kada se ovo reši, mislim da će biti relativno lako da se pristupi štampaču)
Nemam apsolutno nikakvo iskustvo u radu sa mrežama. I, u ovom slučaju, ograničenu mogućnost za eksperimentisanje i "pokušaje na slepo".

Nevezano za mreže: da li možda postoji kabl takav koji omogućava da jedan štampač bude fizički povezan sa dva računara? (nešto poput trokakog VGA kabla)
[ bakara @ 06.05.2020. 21:28 ] @
Postoji napisao sam vec


https://www.aliexpress.com/ite...rchweb201602_,searchweb201603_

[ calexx @ 06.05.2020. 22:44 ] @
Citat:
EmmaR:Oba imaju istu ip (automatski dodeljena od rutera, info sa www.whatismyip.com javne IPv4 adrese dok IPv6 ne vidi (omogućena je na oba računara). Ovde je možda moj previd, jer sada sam upravo videla da sajt ne vidi moju stvarnu adresu, moraću sutra da proverim).
Kada se priča o lokalnoj mreži, misli se na lokalne IP adrese a ne na one koje su za internet. Za početak pogledaj koje su i da li su unete ručno ili ih je ruter dodelio. Ta adresa koja se vidi na pomenutom sajtu je adresa koju ima ruter (pod uslovom da nije natovano) i nema nikakve veze sa lokalnom mrežom i sa deljenjem štampača na primer.
Hint:
Code:
ipconfig /all
Citat:
EmmaR:Korisnici su različiti i nemaju šifre. (ni meni se to ne sviđa, ali "veži konja tamo gde gazda kaže")
Teško da će Windows da dozvoli da mu pristupa neki nepoznati korisnik koji nema ni lozinku na nalogu, tu već postoji prvi problem. Drugo, da li je nešto uopšte šerovano? Mislim, ne možeš da koristiš nešto ako nije šerovano, da bi se sami računari videli moraš da šeruješ nešto, kao i štampač. Kada budeš to radila, možda vidiš rešenje.

E da, kako različite adrese, koje adrese uopšte gledaš? Koja je tvoja stvarna adresa a šta sajt vidi?
[ EmmaR @ 07.05.2020. 17:04 ] @
USPELA SAM! :D

Rešenje je bilo više nego jednostavno, samo je trebalo uneti:
Code:
\\NazivRacunara_na_koji_je_povezan_štampač\Identifikacija štampača

kao IP/hostname štampača (nije ga pronašao kroz automatsku pretragu).

Sada imam drugi problem za koji ne znam da li je rešiv. Taj štampač je u stvari multifunkcionalni uređaj i sada se vidi štampač, ali ne i skener. Da li to nekako može da se reši?

Idealno rešenje bi bilo
Da li tako nešto može da se kupi na domaćem tržištu i gde? (ne dolaze u obzir preprodaje i polovna roba) Mislim da su u Gigatronu imali takvo nešto.

[ DUSKEZ @ 07.05.2020. 18:04 ] @
Skener tesko da ces dodati ako ne znas koji je model multi functional printer a mfp i onda ukucas model i marku u google i trazis drivers za taj win u tvom slucaju winxp sp3 i ako ti treba za win7 za njega su jos bolje sanse da ces naci drajver i onda samo instaliras to ali to ti je uglavnom onaj cd/dvd koji si dobila kada si kupila taj mfp printer ako jos znas i gde je samo instaliras driver sa tog diska i to je to.
[ EmmaR @ 07.05.2020. 21:41 ] @
Citat:
DUSKEZ: Skener tesko da ces dodati ako ne znas koji je model multi functional printer a mfp i onda ukucas model i marku u google i trazis drivers za taj win u tvom slucaju winxp sp3 i ako ti treba za win7 za njega su jos bolje sanse da ces naci drajver i onda samo instaliras to ali to ti je uglavnom onaj cd/dvd koji si dobila kada si kupila taj mfp printer ako jos znas i gde je samo instaliras driver sa tog diska i to je to.


To znam. Nešto sam pokušala, ali nije proradilo. Traži da uređaj bude fizički povezan dok se instalira drajver (nije problem), ali posle ne radi ako nije i dalje fizički povezan.
[ MajorFatal @ 07.05.2020. 23:26 ] @
Citat:
EmmaR:
Dva računara su priključena na internet preko istog swich-a.
Na jednom računaru je instaliran Win XP, na drugom je instaliran Win 7. (tako je kako je, nema mogućnosti promene)
Na računar sa Win XP povezan je običan laserski štampač.

Pitanje: Da li je moguće i kako formirati funkcionalnu mrežu tako da oba računara mogu da koriste štampač? (teoretski, oba računara pripadaju istoj lokalnoj grupi, ali se u isto vreme ne vide?!) Potrebno mi je detaljno uputstvo.


Kao jedan dummie drugom, imam pitanje, verovatno će biti sumnjive vrednosti ali: Da li su ta dva računara fizički povezani nekim kablom, kako se to zvaše ethernet kabl, ili isključivo tako preko swicha u koji su oba ukopčani, zato što ... sad nisam siguran ni šta hoću da kažem ali ... da je to mreža od 30 računara išlo bi ruter pa komp (master da kaže čovek) pa swich pa ostali kompovi (slave da se kaže), i onda imaju uputstva na netu kako podići mrežu na master računaru da se svi vide, šerovati štampač, da svi vide i koriste štampač itd... A kod tebe je trenutno oba ukopčana u swich i ne vide se...?

Davno je bilo ali mislim da "pripadati istoj grupi" na win, i imati funkcionalnu dobro konfigurisanu mrežu pa makar i od samo 2 računara nije isto.

Roberte opusti se, kad su ljudi dobre volje nije zabranjeno dobacivati, evo mene si podsetio da sam dummie, anegdota sa mog nekog davnašnjeg posla, firma, vidim računare tri kancelarije dalje, ali ne vidim od ovog što sedi preko puta mene, niti on moj komp, sin od vlasnika "održava" mrežu, kad bilo ko hoće bilo šta da štampa - odiseja, ovaj preko puta mene naruzuje podatke na rw disk kad treba nešto da odradim i dodaje mi preko stola, ja odrađujem isto narezujem i vraćam mu, (iako su oba kompa i u istoj grupi, i na istoj mreži itd...) oko nekog doba on provali da od celog mog kompa vidi samo folder MyMusic, ubaci podatke u MyMusic ja preuzmem odredim posao, al sad ja i još jedan pripravnik totalno zbunjeni kako sad da mu vratimo odrađene podatke s obzirom da ne vidimo njegov komp pa čak ni Music folder, na šta on ladno kaže: Ubacite u MyMusic folder na svom kompu pa ću ja uzeti :) jes vala, tačno, o čemu li smo razmišljali, tad je dobio nadimak Mića haker zbog neuobičajene veštine rešavanja komplikovanih problema.
[ Living Light @ 08.05.2020. 06:54 ] @
Majore odličan primer za "dummies".
Ne postoji veći dummie za IT sektor od mene.

Dopada mi se potpis jednog člana foruma, koji kao da opisuje mene. :)
Ovakve neke sam ti ja fele:



a @EmmaR će da uzme varjaču i da namlati i mene i tebe,
pod izgovorom "digitalizacije" :)
[ DUSKEZ @ 08.05.2020. 07:42 ] @
Evo ja sam sa mojim hp mfp om povezan sa 6 laptopova i nijedan nije fizicki vec bezicno :) i svaki novi komp konkretno pre 5 5 6 dana koji sam dobio mogao sam bez fizickog povezivanja na koje mislim da mislis usb povezivanja da instaliram i printer i skener ali osnovno u tome je da je sharing ukljuceno i da nema prepreke to najbolje postizes time sto jedan komp vidi drugi pa tako i sve ostale mrezne komponente tako onda udjes kao u folder u svoj uredjaj i samo instaliras to on sto posto ima drajvere kad mu mrezno pristupis sad ne znam mozda je komplikovanije ali u sustini veoma je slicno ,naravno utp ide u swich swich to je kao razvodna kutija za net.... ako nemozes da nabavis taj usb splitter jednostavno ubodi utp u ruter i deli ga na bez fizicki,,, wifi om mozes da podelis i komp i usb ove povezane za po svaki komp i hdd na ruteru .ali isto tako i u lan u ja nemogu tacno razumeti zasto neradi ako nije fizicki povezan pa kako dobija napajanje? usb om? ima i tih slucajeva kao recimo mustekov skener :) 1200cu plus kupis ga i traje duze nego zivot 2 3 psa :((((( al radi "D

ne vredi varjaca mora da se uvezba https://i.imgur.com/103kdEP.jpg instaliraj pokusavaj trazi uredjaj ne odustaj dok ne uspes :) srecno ema


[ valjan @ 08.05.2020. 08:00 ] @
Citat:
EmmaR:
To znam. Nešto sam pokušala, ali nije proradilo. Traži da uređaj bude fizički povezan dok se instalira drajver (nije problem), ali posle ne radi ako nije i dalje fizički povezan.


Obično negde na sajtu proizvođača štampača možeš skinuti program pomoću kojeg skeniraš, a on u sebi sadrži i drajver, samo drajver obično nije dovoljan. Ako bi nam rekla proizvođača i model tog štampača sa skenerom, brže bismo ti pomogli...
[ DUSKEZ @ 08.05.2020. 08:13 ] @
A da pa mislio sam na taj utility softwer program kad instalras dobijes ikonicu skenera na desktopu,koji ja oduvek zovem drajver ne znam valjda zbog toga sto to pise na disku :D

Emma probaj da u setupu uredis da startuje bez da je povezan usb om vez wfi mozda uspe.....

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 08.05.2020. u 11:29 GMT+1]
[ Living Light @ 08.05.2020. 13:58 ] @
Duskez,
Zamolio bih te da ne pišeš u Hi-End temama,
jer ako doQurčiš gospodinu @calexx,

ni ja neču moći da te povadim iz bureta.

(EmmaR izvini, morao sam, da mu došapnem)
Hvala na razumevanju.

MOD: Slobodno obrišite/očistite temu od "offTopičarenja" u Full-u.

Svako Dobro.
[ MajorFatal @ 08.05.2020. 14:55 ] @
Citat:
EmmaR:
Citat:
DUSKEZ: Skener tesko da ces dodati ako ne znas koji je model multi functional printer a mfp i onda ukucas model i marku u google i trazis drivers za taj win u tvom slucaju winxp sp3 i ako ti treba za win7 za njega su jos bolje sanse da ces naci drajver i onda samo instaliras to ali to ti je uglavnom onaj cd/dvd koji si dobila kada si kupila taj mfp printer ako jos znas i gde je samo instaliras driver sa tog diska i to je to.


To znam. Nešto sam pokušala, ali nije proradilo. Traži da uređaj bude fizički povezan dok se instalira drajver (nije problem), ali posle ne radi ako nije i dalje fizički povezan.


Pa ostavi fizički povezano? :)

Citat:
Living Light:
Majore odličan primer za "dummies".
Ne postoji veći dummie za IT sektor od mene.

Dopada mi se potpis jednog člana foruma, koji kao da opisuje mene. :)
Ovakve neke sam ti ja fele:



a @EmmaR će da uzme varjaču i da namlati i mene i tebe,
pod izgovorom "digitalizacije" :)


Ma ti si kao i obično dao najbolji savet, da pozove stručno lice i posle sve kao magijom proradi, ali pošto imaš žlezdu i taštu ljudi te malo lošije razumeju :)

Citat:
DUSKEZ:
Evo ja sam sa mojim hp mfp om povezan sa 6 laptopova i nijedan nije fizicki vec bezicno :) i svaki novi komp konkretno pre 5 5 6 dana koji sam dobio mogao sam bez fizickog povezivanja na koje mislim da mislis usb povezivanja da instaliram i printer i skener ali osnovno u tome je da je sharing ukljuceno i da nema prepreke to najbolje postizes time sto jedan komp vidi drugi pa tako i sve ostale mrezne komponente tako onda udjes kao u folder u svoj uredjaj i samo instaliras to on sto posto ima drajvere kad mu mrezno pristupis sad ne znam mozda je komplikovanije ali u sustini veoma je slicno ,naravno utp ide u swich swich to je kao razvodna kutija za net.... ako nemozes da nabavis taj usb splitter jednostavno ubodi utp u ruter i deli ga na bez fizicki,,, wifi om mozes da podelis i komp i usb ove povezane za po svaki komp i hdd na ruteru .ali isto tako i u lan u ja nemogu tacno razumeti zasto neradi ako nije fizicki povezan pa kako dobija napajanje? usb om? ima i tih slucajeva kao recimo mustekov skener :) 1200cu plus kupis ga i traje duze nego zivot 2 3 psa :((((( al radi "D

ne vredi varjaca mora da se uvezba https://i.imgur.com/103kdEP.jpg instaliraj pokusavaj trazi uredjaj ne odustaj dok ne uspes :) srecno ema


Ma sve se ja slažem to što pišeš, ali za sve to preduslov je da ima podignuta i nekako konfigurisana mreža, ona je već u prvoj poruci rekla da su računari "u istoj grupi" ali da "se međusobno ne vide", đabe šeruje sa jednog računara ako drugi to ne vidi, mora bar na jednom kompu da podigne mrežu, nije dovoljno što su uštekani (ili wifi povezani) na switch? Valjda?
[ popusicko @ 08.05.2020. 22:29 ] @
Šerovanje USB štampača i skenera nije ista stvar.
Dok je štampač lako namestiti da radi sa svih računara u mreži
skener je malo problematičan pošto ne dozvoljava šerovanje.
Druga stvar su mrežni printer/skener uređaji.
Pre dosta godina sam bio iskopao jedan programčić koji je dozvoljavao deljenje i USB skenera ali
da me ubiješ ne mogu da se setim imena.
[ calexx @ 09.05.2020. 10:09 ] @
Pa ni korišćenje štampača i skenera nije isto. Za štampu nije problem, može svako sa bilo kog kompa da štampa ali da bi se nešto skeniralo, ipak je potrebno da se bude pored skenera jer mora da se ubaci pa možda i zameni to što se skenira. Možda je i najbolja opcija da se tu i radi.

Eventualno može da se pogleda uputstvo za konkretan model ali se ne sećam da sam ikada tako skenirao.

Mada ... ako je štampač šerovan, ne vidim zašto nije i skener. Probaš da ga "vidiš" u mreži pa kada potraži drajver, onda ga podmetneš.

Pogledaj https://support.microsoft.com/...s-10-install-and-use-a-scanner
[ Living Light @ 09.05.2020. 10:25 ] @
calexx,
"Numem" ni da objasnim što sam hteo da objasnim.

U firmi ubodem štampač/skener u desktop, ovaj ga vidi,
-mogu da štampam,
-mogu i da skeniram, bez ikakvih kerefeka oko štampač-skener posebnih drajvera.

Tu bi mi bio kraj,
da sam trebao drajvere posebno da instaliram za štampač posebno za skener.

kliknem na ACDsee program za obradu slika (ili kako se već zove)

opcija -IMPORT,
Importujem sa skenera, skeniram (hočeš 300 ili 600 dpi),
scan je u .jpg

i više nemam pojma ko tu kome Rx-Tx,
ali radi.
[ EmmaR @ 09.05.2020. 19:54 ] @
U pitanju je HP LaserJet M1132 MFP

Instalirani su drajveri na oba računara (original sa HP sajta, ne zna se gde je disk nestao). Kada je fizički povezan radi i skener i štampač. "Daljinski" radi samo štampač.
Mreže su za mene španska sela.
IP adrese su najverovatnije (99,99%) automatski dodeljene od strane rutera. Računari nisu fizički povezani, osim posredne veze preko switch-a.
Počele su da se dešavaju "zanimljive" stvari. Uređaj, kada se duže ne koristi, uspava se i ne pomaže "buđenje" pritiskanjem dugmadi: Mora da se isključi pa ponovo uključi. Ništa nije dirano u postavkama.
Druga stvar, dve nedelje aktivno sam pokušavala da "ubedim" računare da vide jedan drugog i da dele štampač, tj. MFP uređaj. Onda, prvo proradi štampač (bez skenera) i ... sada se vide, tj. vide deljene direktorijume. Nije funkcionisalo, iako je po teoriji i po googlu trebalo da se uveliko vide. Opet, ništa nije bitnije menjano. Tihi update? Dobri duhovi? Win "mušice"?
Pokušala sam da pronađem nestandardni drajver, tačnije besplatan program za skener koji bi dozvolio ručni unos lokacije uređaja. Mada, kako stvari stoje, ne bi me iznenadilo da u ponedeljak skener proradi sam od sebe.



[ EmmaR @ 09.05.2020. 20:01 ] @
Citat:
calexx:
Pa ni korišćenje štampača i skenera nije isto. Za štampu nije problem, može svako sa bilo kog kompa da štampa ali da bi se nešto skeniralo, ipak je potrebno da se bude pored skenera jer mora da se ubaci pa možda i zameni to što se skenira. Možda je i najbolja opcija da se tu i radi.

Eventualno može da se pogleda uputstvo za konkretan model ali se ne sećam da sam ikada tako skenirao.

Mada ... ako je štampač šerovan, ne vidim zašto nije i skener. Probaš da ga "vidiš" u mreži pa kada potraži drajver, onda ga podmetneš.

Pogledaj https://support.microsoft.com/...s-10-install-and-use-a-scanner


Na XP skener i štampač se vide kao dva odvojena uređaja. Na 7 vidi se samo štampač.

Koliko vidim, to je uputstvo za Win 10. Pokušala sam nešto slično, ali vidi se samo štampač i osobine štampača. Na XP u postavkama štampača samo su opcije za štampač, a u postavkama skenera samo opcije za skener (nema opcija za deljenje istog).
[ popusicko @ 09.05.2020. 22:27 ] @
Napisao sam vec da skener ne moze lako da se seruje ako je usb.
Moze ali treba dodatni softver koji bas to radi.Ako se zainatim naci cu ti
[ tox master @ 10.05.2020. 01:12 ] @
Prilicno dugo se bavim servisom kopir aparata (doduse ne HP) i mislim da ne postoji nacin da skeniras sa drugog racunara ,samo sa tog koji je povezan direktno usb kablom posto taj stampacic najverovatnije koristi takozvani TWAIN protokol za skeniranje.
Da uredjaj ima mrezni prikljucak bila bi druga prica.
U jednoj firmi sam samo uspeo to da napravim ali preko posebnog print servera (mali eksterni mrezni uredjaj) koji i nije bio bas jeftin ali eto ljudi zapeli da hoce to da im radi.
A bas bi voleo da vidim taj softver koji Popusicko spominje iako je taj vid skeniranja vec davno prevazidjen ali nije na odmet znati da je moguce .
[ Living Light @ 10.05.2020. 01:22 ] @
Citat:
popusicko: Ako se zainatim naci cu ti

Leba ti, nadji to za me, jedinu na ES-u, valjanu!
Koja i ne mora da zna da levom rukom mota sarme,
samo da je Ljudina!!! ___Od čoveka!

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 10.05.2020. u 03:03 GMT+1]
[ nkrgovic @ 10.05.2020. 08:03 ] @
Nesto se secam da je to moglo, kroz Twain sahre na Samba-i, pod uslovom da oba racunara budu Linux - bio je neki samba-twain driver.... nesto.... Ne kazem da ne radi za windows, znam da sam ja pravio za linux i da je tako radilo, ali to je bilo tamo.... 2008-me ili tako nesto.
[ calexx @ 10.05.2020. 09:28 ] @
Citat:
tox master:A bas bi voleo da vidim taj softver koji Popusicko spominje iako je taj vid skeniranja vec davno prevazidjen ali nije na odmet znati da je moguce .
Mislim da sam video da nude neki poseban softver baš za to mada tu i tamo postoje i neka uputstva za "običnu" varijantu.


Recimo How To Share Scanner Over Network predlaže upotrebu par programa za ovo ali su trial i posle nekog vremena traže pare ili uopšte ne rade bez toga. Treća opcija je klasično šerovanje ali uz dodatak:
Citat:
This does not work on Windows XP, there is no such option. To share printer on Windows XP try either of the above methods.
što može da bude još jedan razlog apgrejta OS-a.

Možda pomogne i https://www.wikihow.com/Network-a-Scanner ali mi se čini da se ni ovde ne pominje XP.
[ MajorFatal @ 10.05.2020. 10:10 ] @
Citat:
EmmaR

Kada je fizički povezan radi i skener i štampač. "Daljinski" radi samo štampač.


Pa poveži fizički ako tako radi, u čemu je problem? :)

Citat:
Mreže su za mene španska sela.


I za mene, pre 20 godina učio i nikad primenio u praksi, ali onako po sećanju već dva puta si spomenula da su računari deo iste grupe, lokalne grupe, po sećanju ono workgroup na windowsu znači samo to workgroup, to nije mreža, više nešto kao preduslov za mrežu, da su računari fizički nekako povezani i u istoj grupi, a mreža ti je nešto kao šef/nastavnik ima komp preko switcha povezani još 4 - 5 radnika/učenika, šta bi se desilo da dođe novi radnik/učenik novajlija, ušteka svoj komp u switch da bi dobio internet, i odmah ima pristup i svim računarima u workgroup, uključujući šefa/nastavnika, pa mu izmeni softwer koji je radio mesecima za banku za kredite od milion, i rasporede časova, a ostalim radnicima/učenicima domaće zadatke i posao koji rade? Zato switch nije plag-n-play već mora neko da dodeli uloge ko šta vidi, ko šta ne vidi, ko čemu pristupa...

Mislim da je zato procedura za tebe da iz control panel klikneš na onu ikonicu kao kućica Network Setap Wizard, pa redom ideš kroz menije dok ne dobiješ mrežu, već u prvom dijalogu xp ti kaže da možeš tako da šeruješ štampač (skener ne spominje)



Posle ti kaže da ti sve bude uključeno kompjuteri, štampači, da imaš internet, drajvere, modeme, kablove... tu je check lista šta sve treba, kao što vidiš zahteva da jedan comp proglasiš za residential gateway (ili host), to je onaj kod šefa/nastavnika, u tvom slučaju xp gde je prikopčan mfp.




I dalje pratiš korake po redu, evo ja sam na osnovu tvog izveštaja odradio prvi korak skicirao kako bi mreža trebalo da izgleda: Na slici 1 je "neka" mreža, ruter, host (sa mfp), switch, ostali kompovi... Na slici 2 je kako je trenutno kod tebe ako sam dobro razumeo, udaljeni ruter, pa switch, pa dva kompa uštekana u njega ali koji se ne vide sem hakerskim metodama i dovijanjem, Na slici 3 je kako bi trebalo da bude, iako su samo dva računara topologiju mreže moraš da ispoštuješ jedan mora biti host a drugi klijent... Valjda :)



Citat:
IP adrese su najverovatnije (99,99%) automatski dodeljene od strane rutera. Računari nisu fizički povezani, osim posredne veze preko switch-a.
Počele su da se dešavaju "zanimljive" stvari. Uređaj, kada se duže ne koristi, uspava se i ne pomaže "buđenje" pritiskanjem dugmadi: Mora da se isključi pa ponovo uključi. Ništa nije dirano u postavkama.
Druga stvar, dve nedelje aktivno sam pokušavala da "ubedim" računare da vide jedan drugog i da dele štampač, tj. MFP uređaj. Onda, prvo proradi štampač (bez skenera) i ... sada se vide, tj. vide deljene direktorijume. Nije funkcionisalo, iako je po teoriji i po googlu trebalo da se uveliko vide. Opet, ništa nije bitnije menjano. Tihi update? Dobri duhovi? Win "mušice"?
Pokušala sam da pronađem nestandardni drajver, tačnije besplatan program za skener koji bi dozvolio ručni unos lokacije uređaja. Mada, kako stvari stoje, ne bi me iznenadilo da u ponedeljak skener proradi sam od sebe.


Bla, bla duhovi, radi bre kako treba pa neće biti duhova :) Calexx me pretekao, ok imati šerovan štampač ili faks, štampaš sa svog kompa pa samo preuzmeš, ili pošalješ fax, ali čemu tačno služe ili kako se koriste šerovan skener, ili fotokopir? U oba slučaja moraš da budeš pored uređaja da bi skenirao, fotokopirao? Šta tačno šeruješ kad nešto skeniraš? Ili kome?
[ EmmaR @ 10.05.2020. 22:17 ] @
Citat:
popusicko:
Napisao sam vec da skener ne moze lako da se seruje ako je usb.
Moze ali treba dodatni softver koji bas to radi.Ako se zainatim naci cu ti


Zainati se, molim te.

Citat:
tox master: Prilicno dugo se bavim servisom kopir aparata (doduse ne HP) i mislim da ne postoji nacin da skeniras sa drugog racunara ,samo sa tog koji je povezan direktno usb kablom posto taj stampacic najverovatnije koristi takozvani TWAIN protokol za skeniranje.
Da uredjaj ima mrezni prikljucak bila bi druga prica.
U jednoj firmi sam samo uspeo to da napravim ali preko posebnog print servera (mali eksterni mrezni uredjaj) koji i nije bio bas jeftin ali eto ljudi zapeli da hoce to da im radi.
A bas bi voleo da vidim taj softver koji Popusicko spominje iako je taj vid skeniranja vec davno prevazidjen ali nije na odmet znati da je moguce .


Jeste, TWAIN protokol. Našla sam i ja neke trial programčiće koje treba da rade, ali ... u trial rade samo kada je skener fizički povezan. Postoji opcija promene IP adrese, ali trial verzija ne dozvoljava: Dozvoli, ali onda neće da radi jer nije ista kao IP računara na koji se pokreće.

Citat:
MajorFatal: Bla, bla duhovi, radi bre kako treba pa neće biti duhova :) Calexx me pretekao, ok imati šerovan štampač ili faks, štampaš sa svog kompa pa samo preuzmeš, ili pošalješ fax, ali čemu tačno služe ili kako se koriste šerovan skener, ili fotokopir? U oba slučaja moraš da budeš pored uređaja da bi skenirao, fotokopirao? Šta tačno šeruješ kad nešto skeniraš? Ili kome?


Za duhove sam se šalila. XP Čarobnjak je odradio svoje.
Koleginicu mrzi da skenira, a još više da "deli". Jedino da pokušam da preokrenem, pa da 7 postane vlasnik od MFP, a XP korisnik štampača. Ili to, ili naizmenično "kopčanje". Uglavnom nije neki veliki obim posla. Imali su već sličnu situaciju koju su rešavali "kopčanjem".
Za kopir nije problem. To radi i bez računara.