[ oracle_kid @ 04.05.2020. 12:09 ] @
Kao sto naslov kaze, dajte predlog za jeftiniji ruter (AP) na koji mogu da instaliram dd-wrt
treba da ima AC, Gigabit portove i da moze dd-wrt
hvala
[ bachi @ 04.05.2020. 12:19 ] @
https://dd-wrt.com/support/router-database/

Ovde imaš spisak podržanih rutera, pa gledaj šta ima kod nas raspoloživo na tržištu, pa pretraži.

Pojedini TP-Link Archer modeli su podržani, oni nisu loši po pitanju odnosa cena:kvalitet.
[ Branimir Maksimovic @ 04.05.2020. 12:21 ] @
Problem su kriterijumi AC,gigabit, jeftino i da podrzava dd-wrt ;)
Ako to nadje neko za njega na konju je ;)
[ Binary Mind @ 04.05.2020. 20:53 ] @
Za takve muzičke želje je najbolje pratiti veće domaće oglasne portale i videti šta ima u ponudi od na primer netgear-a, asusa ili tp-linka... Ako je uslov da bude dostupno u domaćim maloprodajama onda se ponuda sužava a cene povećavaju...
[ oracle_kid @ 05.05.2020. 08:01 ] @
Nasao sam neki D-link DIR-842, kosta oko 60 Eur, u oglasima jeftinije, negde pise da podrzava ddwrt, ali ga nema na listi?
Do sada sam koristio uglavnom Asus, sta mislite o D-linku?
[ nkrgovic @ 05.05.2020. 09:06 ] @
Zasto ti treba dd-wrt? Vodi racuna da svi dd-wrt features ne rade ni ako je podrzan hardver, za VLAN-ove ti treba da ih ruter podrzava, svi ih ne podrzavaju.
[ bachi @ 05.05.2020. 09:15 ] @
Ja furam OpenWRT, podržan je na daleko većem broju uređaja.
[ nkrgovic @ 05.05.2020. 09:27 ] @
Good point @bachi: Zapravo ja radim isto, pisem dd-wrt po navici :)

Iskreno, batalio sam wrt pre nekog vremena, u korist pfSense, pa sad brkam ;)
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2020. 09:47 ] @
Ma open source drajver na ovim novim ruterima ne podrzava MU-MIMO i nema stednje na snazi
pa ruteri mogu brze da pregore;(
No imam Asusa gde mozes isto sto i sa openwrt :P, tj mozes da stavis Entware ;)

[ oracle_kid @ 05.05.2020. 09:48 ] @
Zato sto nisam ni znao za OpenWrt i ostale :)
Generalno, svidja mi se koncept OSa za ruter koji ce se redovno azurirati, biti opste prihvacen, sa vecim brojem korisnika, a samim tim i podrskom a ne da zavisi od dobre volje proizvodjaca da izbaci update jednom u godinu ili da prestane sa azuriranjem
[ bachi @ 05.05.2020. 09:55 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ma open source drajver na ovim novim ruterima ne podrzava MU-MIMO i nema stednje na snazi
pa ruteri mogu brze da pregore;(
No imam Asusa gde mozes isto sto i sa openwrt :P, tj mozes da stavis Entware ;)


Atheros i mediatek čipovi su sasvim korektno podržani, pogotovo Atheros.

Sad na 19.x i AC radi kako treba.

Imam jedno 20tak raznih rutera u upotrebi koji rade 24/7 kao ruteri i kao VPN klijenti, neki imaju uptime i pola godine i ni jedan nije pregoreo. :D
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2020. 09:59 ] @
Cuj nece oni da pregore, samo sto bez MU-MIMO koji podrzavaju svi ti AC gigabitni ruteri i jos koje cake sa stednjom
snage nece biti optimalno iskosrisceni. Cuj, radi to, kako tako.
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2020. 10:03 ] @
Citat:
oracle_kid:
Zato sto nisam ni znao za OpenWrt i ostale :)
Generalno, svidja mi se koncept OSa za ruter koji ce se redovno azurirati, biti opste prihvacen, sa vecim brojem korisnika, a samim tim i podrskom a ne da zavisi od dobre volje proizvodjaca da izbaci update jednom u godinu ili da prestane sa azuriranjem


Ja sam sa openwrt spalio flash na ruteru upravo zbog stalnih apdejta, jer sam bildovao iz sorsa ko lud. Sva sreca dobio sam drugi ruter pa sad vozim entware sa stock firmware-om na eksternom hdd ;)

[ Miroslav Cvejić @ 05.05.2020. 11:32 ] @
Citat:
oracle_kid:
Zato sto nisam ni znao za OpenWrt i ostale :)
Generalno, svidja mi se koncept OSa za ruter koji ce se redovno azurirati, biti opste prihvacen, sa vecim brojem korisnika, a samim tim i podrskom a ne da zavisi od dobre volje proizvodjaca da izbaci update jednom u godinu ili da prestane sa azuriranjem


Da malo razbijemo taj mit.

To sve ti nudi Asus, na primer, sa svojim fabričkim firmverom.
Još imaju mobile app koji poprilično dobro radi.

Ja na svakih mesec dva dobijam nov firmver na uređaju starom 6 godina (RT AC68U).

Do sada nisam naišao da mi treba nešto što neki wrt nudi a da ovde nema "out of the box".
[ Binary Mind @ 05.05.2020. 11:54 ] @
Pa Asus-ov firmware se zove Asuswrt ;). Nastao je od Tomato firmvera. A Tomato je opet nastao od starog HyperWRT-a... Ja na svom Asus-u koristim Asuswrt Merlin.
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2020. 12:03 ] @
Citat:
oracle_kid:
Nasao sam neki D-link DIR-842, kosta oko 60 Eur, u oglasima jeftinije, negde pise da podrzava ddwrt, ali ga nema na listi?
Do sada sam koristio uglavnom Asus, sta mislite o D-linku?


Moze openwrt, sto ti je jos bolje od dd-wrt. No prvo vidi za sta ce ti uopste openwrt, kada nece raditi MU-MIMO
koji ovaj ruter podrzava.
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2020. 12:04 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
Citat:
oracle_kid:
Zato sto nisam ni znao za OpenWrt i ostale :)
Generalno, svidja mi se koncept OSa za ruter koji ce se redovno azurirati, biti opste prihvacen, sa vecim brojem korisnika, a samim tim i podrskom a ne da zavisi od dobre volje proizvodjaca da izbaci update jednom u godinu ili da prestane sa azuriranjem


Da malo razbijemo taj mit.

To sve ti nudi Asus, na primer, sa svojim fabričkim firmverom.
Još imaju mobile app koji poprilično dobro radi.

Ja na svakih mesec dva dobijam nov firmver na uređaju starom 6 godina (RT AC68U).

Do sada nisam naišao da mi treba nešto što neki wrt nudi a da ovde nema "out of the box".


Asusi imaju dobar stock firmware, a firmware-i izlaze svaki drugi mesec cini se :P

[ Binary Mind @ 05.05.2020. 12:10 ] @
I Asusi su teški za brick-ovanje jer imaju softver zvani "Asus firmware restauration tool" kojim se lako popravljaju "soft brickovi". Mislim da su najbolja opcija za one koji vole da se igraju. Plus popularni modeli podržavaju armiju custom firmvera.
[ DUSKEZ @ 05.05.2020. 13:19 ] @
mozda ovako nesto https://www.kupujemprodajem.co...s/67009802?filter_id=652479344 ili ako hoces high power ac imas rt 68u sto je vec pomenuo miroslav https://www.kupujemprodajem.co...s/62941174?filter_id=652479344

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 05.05.2020. u 14:51 GMT+1]