[ sax6 @ 05.05.2020. 00:43 ] @
Nabavio sam neke reflektore koji rade na metal-halogene sijalice, i sve je ok, rade normalno medjutim piste bas iritantno to jest pisti nesto na elektronici onaj piskav zvuk koji ubija u pojam.
Elektronika je jako komplikovana ja ne znam sta je ovo.

Slika

Pitanje je prosto da li ovo pistanje moze kako da se neutralise, jer verujem da je vremenom nastalo usled necega, ne verujem da su ovako iz fabrike izasli da nepodnosljivo piste ?

[ baki. @ 05.05.2020. 06:22 ] @
Frekvencija invertera u čujnom opsegu, možda koji KHz...
Imaš li čime da izmeriš?
[ veselinovic @ 05.05.2020. 06:37 ] @
U principu te metal halogene, kao i bilo koja sijalica tog tipa, bas i nije za iznad radnog stola, zbog mnogo UV zraka.
Elem, cim cujes to pistanje znaci da si preblizu sijalice.
Cuvaj ocice i jos ponesto i makni te sijalice iz bliskog okruzenja.
[ Living Light @ 05.05.2020. 06:57 ] @
sax6,
Da, to ume da nervira, strašno.

Ta ploča je u stvari drajver za metal halogenu sijalicu.
Na toj ploči izvor pištanja obično budu samo kalemovi,
a tu ih ima podosta.

Ako baš-baš želiš da pokušaš da smanjiš/ukloniš/učutkaš pištanje
onda bi trebao na trafoima namotaje da premažeš nekim
neutralnim fixerom, da ne vibrijaju u čujnom opsegu.
Na primer nekim silikonom, onim belim,
(koji ne miriše na sirčetnu kiselinu)
i koji se inače maže na štampane ploče.

Ali je ipak bolje za zdravlje i najpametnije ovo što je rekao Jovan.
[ sax6 @ 05.05.2020. 10:32 ] @
A kakva je situacija da ja to zatopim toplim lepkom jel moze to ?

Slika

Posto pistolj i patrona vec imam, jedino sto je to malo vruce kada se topi i dok se ne ohladi a silikon je hladan kada se nanosi... I ono sto me zanima jos da li je ovo pistalo ovako kako je izaslo iz fabrike ili je to kasnije tek pocelo ?

Citat:
baki.:
Frekvencija invertera u čujnom opsegu, možda koji KHz...
Imaš li čime da izmeriš?


Bojim se da ne.

Citat:
veselinovic:
U principu te metal halogene, kao i bilo koja sijalica tog tipa, bas i nije za iznad radnog stola, zbog mnogo UV zraka.
Elem, cim cujes to pistanje znaci da si preblizu sijalice.
Cuvaj ocice i jos ponesto i makni te sijalice iz bliskog okruzenja.


Pa nisu za unutra naravno, bice montirane ispred kuce za osvetljenje iznad ulaznih vrata i slicno, ali bas ono pisti, cuje se, iritantno je..
[ Living Light @ 05.05.2020. 11:49 ] @
To kada se montira na neki kandalaber/banderu
onda i nije bitno ako pišti, ali u sobi ili blizu glave nije zgodno.

Sa tim pištoljem za plastiku-MOŽE.
Ali ne moraš da zatapaš kopletnu štampanu ploču,
nego plastiku nanesi samo po vidljivom delu namotaja trafoa.

Sačekaj da se pištolj dobro ugreje,
da bi plastika mogla da ucuri (nekako ako može) do samih namotaja.
Ne boj se nečeš ništa da oštetiš sa vručom plastikom,
ako baš nemaš "nasilne" pokrete, i ne grebeš po namotajima.

(nego, koliko šlepera toga imaš, ne treba mi, samo pitam :) )

Slobodno nanesi istopljenu plastiku,
za početak ovde na mesta obeležena sa drečavo-plavim "XXXXX":

[ JankoNIS @ 05.05.2020. 13:39 ] @
Kad predjes 40-u ne cujes nista od tog pistanja, veruj mi.
[ Living Light @ 05.05.2020. 14:01 ] @
Janko,
ja ne čujem dobro kad žena vrišti
[ guja011 @ 05.05.2020. 15:10 ] @
brzi tj 10 minutni epoksi je bolji jer je tečniji pa se bolje ukapa
[ sax6 @ 05.05.2020. 15:36 ] @
Citat:
Living Light:
To kada se montira na neki kandalaber/banderu
onda i nije bitno ako pišti, ali u sobi ili blizu glave nije zgodno.

Sa tim pištoljem za plastiku-MOŽE.
Ali ne moraš da zatapaš kopletnu štampanu ploču,
nego plastiku nanesi samo po vidljivom delu namotaja trafoa.

Sačekaj da se pištolj dobro ugreje,
da bi plastika mogla da ucuri (nekako ako može) do samih namotaja.
Ne boj se nečeš ništa da oštetiš sa vručom plastikom,
ako baš nemaš "nasilne" pokrete, i ne grebeš po namotajima.

(nego, koliko šlepera toga imaš, ne treba mi, samo pitam :) )

Slobodno nanesi istopljenu plastiku,
za početak ovde na mesta obeležena sa drečavo-plavim "XXXXX":



Imam par komada, kakvih crnih slepera, jedna sijalica koja se nalazi unutra kosta oko 2000 din, pa samo sijalice vrede ako nista drugo, kome su neophodne naravno, vecina danas prelazi na LED :)

Naneo sam najbolje sto sam mogao, tapkao sam jos da se sto bolje zalepi i pridje gde moze, ali to je jako gusto namotano da bi zasla izmedju onde jedino voda moze da prodje realno.

Slika1
Slika2
Slika3

Problem je ostao apsolutno isti, a evo i kako pisti ( pojacajte zvuk, mikrofon u telefonu ne moze ovo najbolje da uhvati ), u sustini nista nisam dobio apsolutno sa ovim, a pisti u mozak i dalje :(



Citat:
JankoNIS:
Kad predjes 40-u ne cujes nista od tog pistanja, veruj mi.


Cuo bi i da si nagluv, veruj mi.
[ sax6 @ 05.05.2020. 21:58 ] @
Hmm, nista mi nije jasno na mailu vidim 4-5 poruka a ovde ih nema, i iskren da budem nista mi nije jasno sta je onde napisano ali ocito da je moderator brisao ili ko god jer sta god onde pisalo i ko je god kome pisao jer ne moze da se rastumaci nema veze s mozgom :D

Epoksi nije jeftin koliko me secanje sluzi pa bih to kupovao samo ako sigurno moze da resi problem.

Danas sam malo slusao i to je jako nezahvalno reci i oceniti jer moze covek lako da se dovede u zabludu, ali definitivno najvece zujanje izgleda da dolazi sa ovog kalema.

Slika

Ne kazem da pistanja nema sa drugih, ali kada prinesem uvo odavde cujem taj najpiskaviji ton koji para usi.
[ Living Light @ 05.05.2020. 23:09 ] @
Niko nije imao potrebu da išta obriše,
a nije ni obrisano, veruj mi.
Nema šta da te lagim, nisam panker :)

Bolje od ovog mog predloga je Gujino rešenje.
To ima da udje u redove izmedju namotaja kalema.
Ima da Fiksira namotaje do bola.
[ sax6 @ 05.05.2020. 23:17 ] @
I dalje nista ne kontam, jedino sto mi pada na pamet je da je to neko vase prepucavanje koje se desava ko zna od kada i traje, nije ni bitno u sustini, samo se nemojte svadjati :)

Ajde pokusacu sutra da nadjem ako bude imala neka jeftinija varijanta, mada ne znam mnogo je ono gusto namotano i sabijeno, ne znam da li onde ima boze pomozi..
U svakom slucaju cu povaditi sijalice da prodam ako nista, pa kupiti kineske led reflektore za te pare :D
[ ziki_the @ 05.05.2020. 23:59 ] @
Prijatelju,
Ako prodajes vec prodaj ih sa elektronikom komplet.
Pa neka zuje nekom drugom.

Verovatno nisi cuo neki sa klasicnom prigusnicom kako zuji(na oko 50hz).
A epoxi nije skup u kolicini koja tebi treba mozda 300rsd.
Ja ga trosim godisnje oko 6kg.
[ guja011 @ 06.05.2020. 00:29 ] @
epoksi ume da bude skup ali ti ne moraš da juriš Bison ili neke napucne marke.
primer: duošpric u lidlu sa mešajućom mlaznicom je bio samo 150 dinara.
imaš i u bgmodelshop-u pakovanje brzog za 10€ ali je 200 kubika a ti proceni da li ti pasuje sobzirom na količinu tj broj komada.
trafo koji si zaokružio je sa očajno motanom žicom , vidi kako je grbavo motano. tu ti po trafou treba svega par kubika da u komorama
i to baš u prolazima kroz ferit naliješ i fiksiraš namotaje.
svakako je najjednostavnije izlemiti trafo, pa ga zaliti i vratiti.

što se tiče brisanih postova, obrisano je oftopičarenje.


[Ovu poruku je menjao guja011 dana 06.05.2020. u 10:47 GMT+1]
[ sax6 @ 06.05.2020. 15:45 ] @
Nema od ovog posla nista, 24ml 500 din najjeftiniji, sa cenom samo se ide na gore..
24ml koliko vidim ako bude moralo da se nanosi na sva tri kalema onda taj jedan ce da istegne za dva reflektora u vr glave sto se kaze, tako da moram da kupim jos, plus pitanje je da li ce da udje kako treba i da zavrsi posao, pa treba skidati stampanu plocu i razlemljavati da bi se lepo natopilo sa svih strana pa vracati... I na kraju ne uspe, covek da se ubije.

To je kao ona moja prica jednom mi neke crvene pantalone ofarbale ves, sve sto je bilo belo, postalo roze, imao novu kosulju, majice, carape, gace.. kazu zene kupi neki izbeljivac taj i taj sa njim probaj da skines, ja kupim negde oko 300 i nesto dinara, nije glonuo onu boju, samo dzabe prao ponovo, posle kaze ma ne moze sa tim moraju neke maramice cuda DR neki Bekam ili tako nesto ne secam se pa to bilo oko 600 i nesto din, prao i sa tim ma nije pomerilo boju a kamoli da skine, tako da na kraju pukao 1000 din i izgubio pare, mogao sam bar za tu crvenu da kupim carapa i gaca :D

Tako da ovo cu najverovatnije prodati ne vredi se ovde patiti i na kraju ne bude kako valja tacno bih ih izlupao :D
[ guja011 @ 06.05.2020. 16:49 ] @
pa prodaj onda ako ti je to jedino rešenje.
ako ne prodaš, navrati po dalje recepte
[ Living Light @ 06.05.2020. 16:59 ] @
Citat:
sax6: jednom mi neke crvene pantalone ofarbale ves, sve sto je bilo belo, postalo roze..kazu zene kupi neki izbeljivac taj...kupim negde oko 300 i nesto dinara, nije glonuo onu boju, samo dzabe prao ponovo, posle kaze ma ne moze sa tim moraju neke maramice cuda DR neki Bekam ili tako nesto ne secam se pa to bilo oko 600 i nesto din, prao i sa tim ma nije pomerilo boju a kamoli da skine, tako da..pukao 1000 din

I posle ovog posta, tebi je i dalje skup veoma koristan @Guja011 savet?

Onda ništa.
[ guja011 @ 06.05.2020. 17:40 ] @
yo, LL, ne moraš to tako da gledaš uvek preko cene- npr ako se čovek bavi svakojakim majstorijama, korisno je imati dvokompontni epoksi
jer onako razdvojen može da stoji jako dugo , pa kad ustreba eto ga.
ako čovek nije sklon majstorisanju, onda je epoksi skup jer nema malo pakovanjce , bar kod nas.
evo primer br 2: za zalivanje CDI ti treba 100ccm (dvokomponentne) gume. sve bi bilo fino da nije najmanje pakovanje 1kg.
i šta sad treba odustati od finiširanja posla jer je skupo (kilo je oko 25€)?
to se kilo očas potroši na npr zalivanje rupe torusa ili koječega i otplati n puta.


uzgred, bgmodelshop-ov magacin je kod tebe, par ulica dalje :D
[ vucko47 @ 06.05.2020. 17:55 ] @
Ima i poliester smolu koja je dosta jeftinija od epoksi al zato smrdi za dvesta. Kilogram, litar il šta već za oko 700din
[ ZAS011 @ 06.05.2020. 19:40 ] @
Sa poliesterom mora da se radi ili na otvorenom ili uz jaaaaaaako dobru ventilaciju i uz korišćenje maske sa dobrom filtracijom - aktivni ugalj.
Uz to, poliester ne voli da bude u debelom sloju, 'oće da se zapali pošto je reakcija poliesterske smole sa katalizatorom izuzetno egzotermna.
[ zica49 @ 06.05.2020. 19:41 ] @
Treba naci komponentu koja je izvor tog zvuka .
Uglvnom je jedna.
Pretpostavimo da je jedan od transformatora.
Izlemi se i ugrije koliko je god moguce toplim vazduhom.
Drzeci za jedan od izvoda klijestima potopi sve osim izvoda transformatora u parafin,
Parafin se nalazi u posudi koja je na ringli i kljuca.
Dovoljno je drzati u parafinu desetak sekundi dok udje u sve moguce supljine.
Ostvi se da okapa i ohladi.
Vizualnim pregledom zbog zaostale topline jedva ce se primjetiti da je parafina uopste i ostalo ugavnom se ocjedilo.
Koga briga,ostalo je sasvim dovoljno da uradi posao i da taj iritantni zvuk nestane.

Da tokom rada transformator ce se ugrijati se efekat parafina svest na toliku mjeru koliko tekucina moze da prigusi.
Okej je to dio ce prigusiti tekuci parafin a dobar dio nestaje sam po sebi jer se transformator zagrijavanjem mehanicki ustabiljuje posto se sve prosiri .

Parafin vidjen mnogo puta u raznraznim transformatorima po audio uredjajima.
Urado sam to mnogo puta i svaki put radi posao.
Ne moze jeftinije i ostavlja mogucnost za sve ono sto bi sa epoxi smolom bilo "ende".

[ sax6 @ 06.05.2020. 23:23 ] @
Da me ne razumete pogresno posto vidim da svacega ima, jednostavno mnogo je 500 din za jedno pakovanje a znam da jedno nece zavrsiti posao za sve, a pitanje je i da li ce da zavrsi uopste.
Svakako ako u Lindi slucajno nadjem za 150 din kada budem isao naravno da cu da uzmem probe radi ako nista drugo.

Ovo sto pise zica49 me zbunjuje, mozda bih mogao da instaliram neku aplikaciju na telefon tipa sound meter i da prilazim transformatorima da vidim odakle se cuje ''najjaci zvuk'', pa da onda prvo probam samo taj najjaci pa dalje.. Parafin sam negde imao neki ne znam ni gde mi je ali to je nesto sitno ostalo bas, imam i onaj hot air gun neki kineski tako da i to moze da se proba, ali mi nije jasno kako da se potopi u parafin koji je na ringli i kljuca ? Ja koliko sam onde na brzinu video ono je od neke plastike ili bakelita, ta konstrukcija tako da je nazovem oko koje su bakarni namotaji.. zar se nece i to istopiti u tom parafinu koji kljuca na ringli..

Onaj predlog za silikon isto ne znam koliko bi urodio plodom buduci da iz pistolja na topli lepak kada izlazi plastika a dobro je zagrejan to je tecno isto koliko i silikon..
[ guja011 @ 06.05.2020. 23:57 ] @
kakve sound meter aplikacije, dovoljan je "štap i kanap". budi malo mekgajver
nađi neku cevku kao karton od dompak folije, bilošta, (do 2cm fi) jedan kraj na uvo drugi na svaki trafo redom prinesi i u trenu ćeš znati odakle najviše pišti
[ gilopile @ 07.05.2020. 00:03 ] @
Mislim da ces dzaba da mackas.
Pre ce biti da je sprava degradirala u toj meri da je sve prozujalo.
Mozda zameniti te blokove i ostale kond...
To je radilo godinama...

Ako hoces da koristis te lampe, baci to u smece i kupi lepo klasicnu prigusnicu, jer ce te vise remont izaci.

Ja imam ovakvu 10 godina bukvalno 150W i necujna je.

http://ixbt.photo/?id=photo:993714

Imam jos jednu koju trenutno ne koristim, kuciste i prigusnica 150w i isto je necujna. Ne odgovara mi termeratura svetla na njoj. Bela ubitacna.

Ova mi se najbolje pokazala. Nisam mogao dugo da je nadjem, ne znam sada kakva je situacija...Ako imas takvu 150/830 bilo kakvo grlo, javi mi. Najprirodnije svetlo daje.
Trajala mi je jbmlga, nekoliko godina, min. 8 sati dnevno je tukla, a neretko i po ceo dan. Vremenom malo oslabi, al nista strasno. Moze se koristiti sve dok vise ne moze da se upali...onda je finito. :)

https://www.lighting.philips.c...-cdm-t/928083705125_EU/product
[ zica49 @ 07.05.2020. 20:51 ] @
Citat:
sax6:
ali mi nije jasno kako da se potopi u parafin koji je na ringli i kljuca ? Ja koliko sam onde na brzinu video ono je od neke plastike ili bakelita, ta konstrukcija tako da je nazovem oko koje su bakarni namotaji.. zar se nece i to istopiti u tom parafinu koji kljuca


Izvini tek sad vidim da je nejasno.
Nedostaje mi par recenica.
Manja posuda u vecoj posudi.
U vecoj voda u manjoj parafin (imas onih bijelih sveca svugdje).
Cilj je da parafin dosegne 100 stepeni i tad je jako fluidan.Uci ce u svaku mogucu supljinu.

[ sax6 @ 08.05.2020. 00:40 ] @
@gilopile, a pokusacu na ovom jednom da nesto kao probam pa sta bude bice, kad su se vec ljudi potrudili da pomognu i ja cu da pokusam ono sto je u mojoj moci, pa ako ne bude nista sta da se radi nece biti ni prvi ni zadnji put da nesto nije uspelo.

Sto se tice sijalica, ja sam to kupovao od jednog coveka uzimao sam tada za oko 1000 din, evo ti slike da vidis sta sam ja od njega kupovao.

Slika1
Slika2

E upravo ova prva sa grlom G12 mi pase na ove reflektore sto piste.. ako si zainteresovan mogu da ga pitam da li ima jos sijalica i ako ima sta ima, ili da ti dam broj pa ga zovi..

@zica49, sad je malo jasnije, ali opet mi nekako tih 100 stepeni deluje kao da je mnogo za ubacivanje komplet transformatora jer sam ga danas skidao sa ploce i vidim da je neka plastika u pitanju pa se bojim da se to ne istopi i ne osteti kada ga ubacim u takvu veliku temperaturu..

Tek kada sam ga skinuo sa ploce dobro sam osmotrio i uvideo da nema sanse onako da se on komplet i dobro zalije da zapravo mora da se skine, posto se mora uci sa sve cetiri strane a onako to nije moguce.

Slika1
Slika2

Takodje sam misljenja da epoksi ovde nista ne bi mogao da uradi, mnogo je ovo gusto i sabijeno, tako da nesto bas bas tecno kao voda mora biti da bi moglo da se zavuce i prodje svuda, mozda gresim, ali mi tako deluje. Osluskivao sam i deluje mi da najjace pistanje upravo dolazi sa njega.

Takodje ovo da se skine je muka samo takva, mozda sam cak i plocu ostetio, vidi se gde je nagorelo malo, mnogo je veliki razmak izmedju nogica a lemilica ne moze da uhvati sve tri u isto vreme, tako da je bilo bas zeznuto, ali sada kada sam ga vec skinuo, moram ga zaliti sa necim makar i sa rakijom :D

Slika
[ zica49 @ 08.05.2020. 20:00 ] @
Papafn na 100 stepeni nece uraditi nista zlocesto.
U odnosu na bilo sta drugo uci ce u najmanju supljinu.
U ime nauke nadji nekakav rashodovan elektronki uredjaj i probaj sa transformatorom od toga kao trening.
[ sax6 @ 09.05.2020. 00:20 ] @
Ne mogu ni da probam i da hocu, noge su mi danas otpale, u apotekama privatnim i drzavnim, u gvozdjarama, u pcelarskim radnjama, kod voskara, nigde nema, samo ima parafinsko ulje..
Moracu da narucim ili ako nadjem negde blizu drugara u BG posto dolazi sledece sedmice..
[ ZAS011 @ 09.05.2020. 01:53 ] @
A da kupiš običnu belu sveću
To ti je parafin.
[ Living Light @ 09.05.2020. 07:24 ] @
Ja bi ipak pre tog parafina po onom Gujinom receptu
naslonio papirnu rolnu iz alu folije na te trafoe,
čisto da budem siguran koji element pišti tim iritirajučim zvukom.

isto kao kada auto-mehaničar stetoskopom
traži na motoru auta
- odakle dolazi taj "klokot", koji ume jako da nervira.
[ sax6 @ 09.05.2020. 22:53 ] @
Ma jesam napisao sam da sam radio to i da mi se cini da najjace pistanje dolazi sa ovog trafoa koji sam i odlemio.

Citat:
ZAS011:
A da kupiš običnu belu sveću :)
To ti je parafin.


Mozes da verujes ili ne, belih sveca nigde nema.. Gde god pitas nema, ili kazu za sta ce vam to, ili kazu ih od kada to nismo imali.. I onda sam angazovao jos neke ljude i uspeo bivsi kolega da mi nadje kod Kineza u radnji ! Da nema Kineza ne bi imali belog luka i belih sveca, strasno.

U sustini, odradio sam evo kako je ispalo.

Slika1
Slika2

E sada naravno ja nisam iskusan sa ovim ali sam provalio odmah kako je najbolje da se uradi. To dok je parafin jos na ringli i dok je skroz zagrejan nije bas najbolje resenje, jer je onda kao voda bukvalno i kao sto se moze videti na ovom plasticnom tanjiru kada se tad stavi i izvadi napolje da se iscedi, ono se i sve isedi iz transformatora jer je mnogoo tecno, tako da najbolje je sacekati malo to jest kada se skine sa ringle i onda kada se malo ohladi a i dalje je jako jako tecno onda ubaciti, jer onda nece lako da iscuri i spadne sa transformatora nego ce da se zadrzi.. a i dalje je jako tecno da zadje svuda, to je neko moje iskustvo. Inace ovaj parafin kada se rastopi bas mu dosta treba vremena da se stegne ako ostaje u toj posudi koja je skinuta sa vatre..

Kada sam sve sklopio i upalio dobio sam rezultat da i dalje ima pistanja ali da je ono dosta manje nego sto je pre bilo. E sada ili je to maksimum ili treba potopiti i ova druga dva koja nisam, da bi se skroz eliminisalo, neki utisak je da se pre culo sa nekih 2-3 metra razdaljine a sada se cuje kada sedis recimo na pola metra od reflektora. Tako da u sustini radi posao za male pare, samo treba naci svece ili ti parafin :)

Ono sto bih hteo da pitam jos ako neko zna slucajno a posto sam te probleme zatekao ovde pa eto ako neko ima neki predlog kako da se ociste ove male rupice od lema najbolje ?

Slika

Znaci odatle su izvadjene te ''nogice'' transformatora i rupice su ostale pune lema, rodio sam magarca dok sam ih ocistio da bih ponovo mogao da provucem te ''nogice'' tuda i da ih zalemim..

Drugo pitanje je da li iko zna kako se vade provodnici odavde kako god da se ovo nazivalo jer ga nikada nisam video.

Slika

Znaci uklonim ovaj beli ''pipak'' ili kako vec da se zove, izvucem ga jedva jer se tesko izvlaci i provodnik i dalje ostaje unutra ne moze da se izvuce, vukao sam kao sivonja i nema sanse, znaci da ima neka fora kako je ovo postavljeno i kako se skida ?

[ PedjaZ @ 09.05.2020. 23:06 ] @
Citat:
Znaci uklonim ovaj beli ''pipak'' ili kako vec da se zove, izvucem ga jedva jer se tesko izvlaci i provodnik i dalje ostaje unutra ne moze da se izvuce, vukao sam kao sivonja i nema sanse, znaci da ima neka fora kako je ovo postavljeno i kako se skida ?


"Pipak" pritisneš.
[ Living Light @ 09.05.2020. 23:43 ] @
Pod itno ↑↑↑ da dodješ po OSC i SIG-GEN , jer ču ih frknem u kont.
[ baresi @ 10.05.2020. 06:39 ] @
@sax6, za čiščenje rupa kod dvostrane štampe, ja koristim male burgije, 0,4do 0,8 mm, u ovisnosti od fi rupe. Nasloniš burgiju na rupu, zagriješ lemilicom i gurneš je kroz rupicu. Može pomoći i čačkalica za zube, najbolje su bukove. Za čiščenje ostatka lema, meni je najbolja pletenica,(solder wick, soldering remover). https://www.ic-elect.si/pletenica-za-odstranjevanje-cina-3mm.html
Za "pipak", ti je već rekao @PedjaZ.
[ sax6 @ 13.05.2020. 00:10 ] @
Znaci za ''pipak'' kakva budalastina, stiskao, gurao, vadio, meljao.. Kad ste mi rekli da treba da se stisne navalio sam bas dobro i to je bilo to, ima neka djavoljska opruga unutra bas jaka ne znam zasto su ono onoliko jako stavili, mora bas da se navali zato iz prve i nisam mogao nista da uradim.

Sto se tice rupica i ja sam to radio cackalicom, reko da nema neki drugi efikasniji nacin, pletenicu imam ali na zalost nista ne pomaze kod rupica...

E ovako odmah na pocetku da kazem da sam zas**o stvar ne znam ni sam sta se desilo ali evo da objasnim ukratko. Potopio sam i druge bakarne namotaje u parafin.

Slika

Vratio, upalio reflektor, radilo normalno minut-dva.., ugasio. Ostavio tako par sati ( otisao negde ), vratio se upalio ponovo i kabummm.. Nije ni radilo ono tipa sekunda-dve i odmah se cuo kurslus, naravno odmah cupanje iz struje i da vidim sta se desilo.

A desilo se sledece.

Slika

Ovo je koliko vidim katastrofa se desila na jednoj od tih ''nogica'', da je tu doslo do nekog cuda cega vec...

A cela stampana ploca je smestena u neko ne znam nisam proveravao da li je aluminijumsko ili od obicnog lima malo kuciste i izmedju ploce i metala ima kao ova neka plastika tanka da bi sprecila sa donje strane kratak spoj..

Slika

Naravno i to je izgorelo kada je doslo do varnicenja ili cega god...

E sada da sam ja odmah to upalio i da se ovo desilo mene nista ne bi bunilo nesto sam zeznuo i to je to, mada ne znam sta... ali radilo je normalno minut-dva onda sam ugasio i kada sam posle par sati krenuo opet da upalim odmah se desilo ovo..

Eto ako neko ima neku ideju sta se moglo desiti i poci po zlu onako me zanima cisto informativno posto od ovoga nema nista moze samo da ide u kantu..

EDIT. Da dodam, kada se desio problem, ''puklo je'' sto se kaze.
[ gilopile @ 13.05.2020. 00:25 ] @
Kratki spoj se nekako potkrao.
Mozda lem bio siljat i probio zastitnu plastiku i spojilo direkt na masu/lim kucista.
[ mikikg @ 13.05.2020. 01:03 ] @
Ja stvarno ne znam odakle vam ideja da se parafinom nesto "zaliva" u SMPS-baziranim spravama i to jos potpuno zatvorenoj kutiju i to sve od sijalice koje se greeeejeee ...

Ako niste primetili na jednom od bulk elktrolita na jednoj fotki se nazire deo oznake "05℃" ili ti sto je puna oznaka "105℃", to su "bezveze" napisali?

A jezgra od PFC prigusnice su "hladna" dok rade?

Totalno ste promasili temu sa tim parafinom za tu konkretnu primenu, ostalo je sve dodatan splet nesrecnih (neiskusnih) okolnosti ...

Sad bar vise nece da "pisti" ...



[Ovu poruku je menjao guja011 dana 14.05.2020. u 22:17 GMT+1]
[ gilopile @ 13.05.2020. 01:06 ] @
Parafin se razljigavi i na 50c.
Sijalica ne da se greje, nego mozes da przis kobaje i jaja na staklu bez problema. Unutra je pakao.
Rekoh vec dzaba mackanje bilo cim, sprava degradirala od upotrebe.
Zamenom blokova i elkosa bi resio problem pistanja.
[ zica49 @ 13.05.2020. 14:06 ] @
Nisam se javio sa rjesenjem da bi koga namagarcio ili napisao glupost.
Ja ga nisam ni osmislio nego vidio te probao i cudio se.
Probajte sa parafinom pa onda stavite komentare!
Napisao sam da ce zagrejavanjem postati tecan ali opet usutkati skalameriju!
Naravno da na elektrolitima pise 105 stepeni ali nikad nisam vidio komad elektronike koji je ispravan i radi da mu je radna temperatura blizu toga.
Ne govorimo o komadicu peleta PN spoja nego o komponenti ili pcb.
[ mikikg @ 13.05.2020. 16:16 ] @
@zica49
Verujem ti da si video po Audio spravama, verujem da si video i po "tranzistorima" za fiksiranje namotaja na fertnim antenama ALI sumljam da si video u SMPS-ovima, posebno ne u onima koji se unutra zestoko greju i koji su potpuno zatvoreni i bez ventilatora za forsirano hladjenje.

Dalje, 105℃, kao sto znas to nije "radna temperatura uredjaja" nego vrednost temperature za koju se garantuje radni vek kondenzatora pri nekoj deklarisanoj riple struji. Takav kondenzator je tu postavljen jer je inace VRELO u tom pretvaracu koji na svu muku sijalica veoma ozbiljno podgreva.
Nije iskljuceno da je bas taj kondenzator i "izlapeo" zbog visoke temperature unutra.
Stavio bi kinez sigurno 85℃ varijantu elektrolita unutra da to zbog okolnosti (temperaure) nije moralo tako da se uradi.

Dalje, forsirali ste "zataskavanje" problema bez odklanjanja uzroka problema. Kao sto znas u 95% slucajeva ceo problem nastaje zbog istrosenih kondenzatora (sto bi bilo veoma ocekivano za ovakav uredjaj posle XYZ radnih sati), promeni se totalno rezim rada pretvaraca i onda oblici struje pocinju da dobijaju vrlo haoticne oblike pune harmonika koji izmedju ostalog dovode do "pistanja".

I na kraju, skidanje transformatora/prigusnice, jos jedan pogresan i bespotreban korak, ko zna sta se sa PCB desilo i sa samim feritnim jezgrom prilikom te operacije, mozda je i naprslo jezgro posle takvog "drndanja".

Sve u svemu vrlo nepromisljeni saveti bez uzimanja u obzir svih okolnosti ...

PS: To sto je na trenutak pretvarac proradio, ne znaci da su svi problemi bili odklonjeni, ko zna sta se sa pik naponima desavalo na tom kriticnom mestu gde je probila izolazija i na kraju napravilo kabum.


[Ovu poruku je menjao mikikg dana 13.05.2020. u 17:37 GMT+1]
[ zica49 @ 13.05.2020. 20:08 ] @
Nisam za zataskavanje problema ni u kom slucaju,ako je neki od elektrolita rikavela zamjena obavezno.Zamjena svega sto moze biti problem.
I poslije svega toga ostaje iritirajuci zvuk te problem neki od ndukrivnih komponenti.
One si uglavnom nenabavljive.Tad fiksranje problema sa parafinom.
Istopljen parafin sasvim solidno prigusi sve ono sto se zagrijavanjem ne prigusi samo od sebe.





[ gilopile @ 15.05.2020. 16:09 ] @
Miki man, al jbg kad ne slusaju ljudi savete.
U startu sam rekao da je sprava degadirala i da bi zamenom el kond i blokova resio problem zujanja, jer sprava kad je ispravna ne zuji. Zujanje upravo potjece zbog raznih anomalija u naponu usled losih rasusenih kondenzatora i naravno prigusnica se tako ponasa i zuji i nista vise.
Greje se unutra nenormalno, nema nikakvo hladjenje, sve je hermeticki bukvalno zatvoreno i naravno da ce da se rasuse kond vremenom iako su 105c.
I da je zalepi propisno sa dvokomponentnim lepkom, samo bi mozda malo smanjio zujanje, ali bi ono i dalje definitivno ostalo. Ne moze namotaje u slojevima da uhvati lepkom...
Napravio je kratak spoj sigurno kad je skidao i vracao prigusnice i zato je puklo, sto se i vidi na slici. Sve i da je ferit pukao, ne bi se desio ovaj kurslus.
[ zica49 @ 15.05.2020. 20:23 ] @
Heh
Tek sad vidim da me se nije razumjelo.
Parafin ne rjesava "iritirajuci zvuk" bez zamjene defektnih komponenti.
Ali ako pored svega toga sa zamjenom svega moguceg iritirajuci zvuk i dalje cupa zivce.
A neki od induktiviteta pravi taj problem parafin je idealna stvar.
To tvrdim 100% jer sam uradio nekoliko puta.
Respekt za Mikija respekt za Dragana ali to sa parafinom radi posao :)
[ gilopile @ 15.05.2020. 20:43 ] @
Nema ljutnje Zicka, naravno da cu da usvojim to sa parafinom, dobro ce doci nekad sigurno. Sveca uvek ima fala Bogu :D
[ sax6 @ 15.05.2020. 22:43 ] @
Evo i mene.
Kaze sveca ima, pa ja sam jedva nasao par komada i to kod Kineza, u radnjama nidge nije bilo ni za lek sto se kaze :), inace juce sam opet nesto bio kod Kineza i nasao da i oni imaju epoksidni lepak, sasvim slucajno sam ugledao i nije pisala cena, mrzelo me da trazim radnicu da pitam cenu, ali verovatno je dosta povoljnija nego u radnjama kod nas, naravno i kvalitet bi trebao da je losiji.

Ok, pratio sam sta ste svi pisali i dalje mi nije jasno nesto. Neki od vas kazu da bi se zamenom kondenzatora resio uzrok pistanja.. Parafin samo resava problem ali ne i uzrok ok to mi je jasno od samog pocetka, pitao sam takodje da li ovo pisti ovako kada je novo ( sto mi nije logucno ) niko nije nista odgovorio, tek sam sada skontao sta je uzrok pistanja i kako do istog dolazi.

Reflektor to jest kuciste nije potpuno zatvoreno, otvoreno je sa svih strana + ima sa donje strane resetka koja je predvidjana za hladjenje znaci nije ono hermeticki zatvoren sa gumiranim delom da bude vodootporan i slicno, sa sve cetiri strane ima linija duz celih strana ne znam sada nisam merio mozda 3-5mm da vazduh moze da struji. Ali pored toga naravno prednji deo gde je staklo se bas greje jer jednostavno takav je tip sijalice, sada sta se desava sa delom gde je elektronika nisam proveravao i koliko se zapravo tu greje i koliko je strasno...

Sto se tice parafina on jeste umanjio jacinu pistanja, ali se ono i dalje culo kada se priblizis samom reflektoru, no vise nije bilo toliko iritantno kao pre, mislim to dok je radilo tih par minuta sto sam mogao da cujem :D, a sto se tice skidanja, apsolutno ga nije moguce potopiti u parafin ako se ne skine skroz..

E sada ako sam dobro razumeo treba da se promene kondenzatori ja ovde sto vidim ovde ima i elektrolitskih i blok i keramickih kondenzatora, ako je potrebno sve promeniti onda ta investicija daleko premasuje vrednost ove naprave. Cak sam i guglao ovaj najveci po dimenzijama blok i nema ovde ni da se kupi, nasao sam kod Kineza da se poruci ali je cena prilicno visoka, kompletna oznaka mu je : b32922 x2 mkp/sh 40/105/56/b, izadje oko 200-300 din komad i to iz Kine..

Naravno i dalje mi nije jasno sta je krenulo po zlu da se desi kabum, jedino cega se secam da sam morao da uradim jeste da je bakarni namotaj spao sa te jedne nogice u procesu skidanja sa ploce i onda sam morao namotaj da zalemim na tu nogicu umesto da ga obmotam kako je i bio obmotan...
[ guja011 @ 16.05.2020. 01:34 ] @
rečeno ti je za elektrolitske kondenzatore, ta 2 velika crna Rubikon i onaj mali do njih, kao komponente koje bi usled grejanja mogle da budu manjeg kapaciteta i da onda pretvarači ne rade dobro.
sredi jedan komad da ne pišti pa ćeš imati matematiku za celu količinu.

od početka ne ide priča dobro, kažeš da pišti a ne kažeš da li si kupio glanc novo i da je pištalo odma ili je to polovnjak koji u početku nije pištao nego se to desilo kasnije..
ili npr, nije pištalo pa si kupio novu cevku pa sada pišti.


[ zica49 @ 16.05.2020. 21:57 ] @
Bravo Gujo ljuta :)

Drugacija snaga sijalice moze biti problem.
Ukljuci to tako otklopljeno,pokusaj zapamtiti jacinu zvuka koji nervira,zagrij pcb fenom.
Mjenja li se intenzitet na jace, na slabije ? To sU bitni podatci.
Ako je novo i pisti onda je sastavljeno od ha-hu komponeti ili onoga sto se naslo pri ruci.
Ako je polovno a pisti te odgovarajuca sujaica trebalo bi promjenti zaokruzeni kondezator.
[att_img]
Nemoj odlemljavt nista( ne ide te vas to koliko sam shvatio),predgrij fenom cjeli pcb i potopi u prafain sve osim "klemberta" za zice.
Odradi onako kako sam opisao pusti da visak parafina okapa i sastavi.

Znaci prvo provjera jel odgovarajuca sijalica!
Zatim provjera eventualnih defektnih komponenti!
Tek onda fiksiranje parafinom ima smisla.
Ako je projektovano da pisti onda se ne moze pomoci.
[ sax6 @ 17.05.2020. 01:37 ] @
Odakle znam kada ljudi pisu da bi se zamenom blokova resio problem, mene to jedino asocira na blok kondenzatore.
Iz prvog posta se vise nego jasno moze zakljuciti o cemu se tu radi, sto je vecina i zakljucila. Ali opet da kazem nabavio sam polovne i cim sam ih ukljucio pistali su, dakle sve onako u kompletu kako sam nabavio tako sam i probao, nista nisam menjao.
Sijalice koje su unutra odgovaraju snazi koja pise na sijalici a koja je takodje napisana na samom kucistu reflektora.

Sto se tice elektrolitskih kondenzatora ova dva velika crna i malog, crni su 315V i 68 mf, a mali je 50V i 10 mf. E sada mali ima da se kupi koliko vidim, ovi veliki nemaju a i da imaju osecam da im je cena prilicno visoka..

Mali kondenzator mogu da odlemim i da proverim kapacitivnost, to je jedini nacin i metod koji ja znam za utvrdjivanje ispravnosti kondenzatora.. sto opet koliko ja znam moze da bude da uopste ne znaci da je ispravan i ako pokaze kapacitivnost koja je napisana na stampi, bar sam tako negde citao..

Moze malo da se pojasni ovo zagrevanje ploce fenom, sta se tacno tada desava da bi se taj zvuk pistanja menjao ? Ajde da pretpostavim, povecava se radna temperatura kondenzatora i njegove performanse opadaju sto dalje u strujnom kolu nekako prouzrokuje da to vise/jace pisti ?
[ zica49 @ 17.05.2020. 09:19 ] @
Zagrijavanjem vecina upotrebljenih materijala povecava dimenzije.
Treba biti oprezan i ne pretjerati.
Ako postoji" luft" na transformatorskim jezgrima, namotajima i slicno zagrijavanjem se sve manje vise mehanicki poveca. Smanji se medju prostor "zaglavi" te mora postati tise.
Zagrijavanjem elektrolitski kondezatori u nekoj mjeri popravljaju perfomanse ako su oslabili.
Zahvat nece trajno da rijesi problem i ako dodje do utisavanja ali je putokaz u kom smjeru ici.
Zamjeni za novim taj mali zaokruzeni od 10 uf .
Kondezator moze iati uredan kapacitet ali los ESR.
Vecina kapacitetmetara mjeri jako malim strujama (stednja baterije) i skoro nikakvim tranzicijama tako da je zamjena novim elektrolitom najbolja opcija.
[ sax6 @ 17.05.2020. 22:17 ] @
Upravo zato sto bih mogao da preteram necu to jos raditi.
Nista ponece mi drugar i te od 50V 10uf ali koliko vidim u mikroprincu imaju samo od 85 stepeni, a ovi su koliko se secam 105..
Pa kada mi donese, da zamenim njega prvo da vidim sta ce da se desava mada nisam neki optimista, ali smesne su pare on je 5 dinara..
Ove druge velike i da hocu, nemaju, tako da cu javiti kada nabavim i zamenim sta se desava.
[ ybeelsec @ 18.05.2020. 09:13 ] @
ima za nabaviti ovdje:
http://www.interhit.rs/elektro...R-5-10-000h-2000000193243.html
[ sax6 @ 24.05.2020. 18:56 ] @
Stigli ovi mali od 50V i 10 uf, zamenio ista prica pisti kao i pre, tako da do njega nije.

Sto se tice temperature ostavio sam reflektor da radi sat vremena, od napred gde je staklo je bas toplo jer se tu najvise toplote disipuje, i dole gde je grlo reflektora je toplo ali ni blizu tome da ne mozes da drzis ruku tu, onda dole kuciste gde je elektronika je ono toplo nista specijalno greje se ali to nije nista strasno... Inace kompletan reflektor je od aluminijuma.

Tako da ovo sa parafinom radi posao da se zvuk pistanja smanji ali je mnogo komplikovano da se odradi, dok se sve poskida, pa potopi u parafin i vrati, moze opet da se desi kabum kao sa ovim prvim sto sam probao.