[ puntoo @ 17.05.2020. 08:46 ] @
Imam PC računar nabavljen još negde 2002 godine,sve ukupno radio nekih 20h.Konfiguracija je ploča ASUS M2V-MX rev1,procesor SEMPRON 3200+,RAM 1 gb DD2 766,napajanje 400w.Prikačio sam ga na internet ali mi je malo spor pogotovo kad sadržaj ima dosta slika ili ako je u pitanju video materijal.
Za početak sam namislio da mu da sadašnji RAM zamenim sa 2x2 gb DDR2 800 koliko ploča podržava.Mada kad posmatram u task menadžeru uvek procesor ode u zasićenje dok meorije ima dovoljno.Sade sta ciniti,dodati vise memorije,dodati graficku karticu,overklok ili nešto treće pitanje je sad .Ko ima dobar savet?
Zaboravih da kažem operativni sitem je XP sp2,pretraživač Mozila
[ djoka_l @ 17.05.2020. 09:12 ] @
Da li si siguran za godinu?
Taj Sempron se prodavao od 2005. ili 2006. godine (zavisno od modela).

Nevezano za godište, taj PC pripada vremenu u kojem je nabavljen, čak ima i više nego dovoljno i memorije i CPU snage, ali od njega ne može ništa više da se izvuče.
Neće ti pomoći ni dodavanje memorije ni grafička kartica (ako možeš da nađeš neku dovolno bajatu) da računar bude brži.
[ Branimir Maksimovic @ 17.05.2020. 09:18 ] @
2002 godine nije postojao DDR2 sigurno. Ja sam kupio PIV 2003 i bio je DDR na 400 maks.
[ ademare @ 17.05.2020. 09:24 ] @
To je kompjuter iz 2007 godine . Dobro to i nije najvaznije .

Procesor mora da se menja . Ploca je AM2 i podrzava sve Athlon 64 X2 . Vidim da na oglasima ima 5000+ za 500 din i to je neki minimum koji se trazi . Nema mnogo tih procesora u prodaji pa imaju dobru cenu .

Znaci umesto Semprona , na 1,8 Ghz sa jednim jezgrom , 2 jezgra na 2.6 GHZ . Trebalo bi da ima min 2-2,5 vecu brzinu . Da bude dovoljno za net , youtube itd .

Memorija 2 GB min , ako hoces win 7 onda 4 . Graficka pozeljna , sve je bolje nego ta integrisana .
[ puntoo @ 17.05.2020. 09:50 ] @
Nisam siguran za godinu,računar je bio mog pokojnog oca,on ga je kupio negde tako posle 2002 nisam siguran baš,moguće da je to bilo ikasnije
[ ademare @ 17.05.2020. 10:48 ] @
Godina nije vazna .

Redosled je procesor , ako ti je cena ovog velika imas i 4400+ za 400 din . on je nekih 10 % sporiji u realnom radu . Sa oba ce provereno da radi YT i ceo net . Ja slican imam za roditelje i lepo radi net .

Posle memorija , moze i 667 nece tu za net biti neke razlike , vaznija je kolicina . 2 Gb za Xp , 4 ako hoces win 7 .

Na kraju graficka , mogu i one od 400-500 din . Sve je bolje od integrisane .
[ puntoo @ 17.05.2020. 12:42 ] @
Hvala na savetima,gde bi mogao naci procesor ako rešim da se upuštam u sve to.
[ ademare @ 17.05.2020. 12:49 ] @
Na oglasima Kupujem Prodajem ili na Limundo licitaciji .

Ranije je moglo da se poruci iz Kine sa Alija , ali sada ne jer su nas stavili na Crnu listu pa se ne isplati .
[ ineve74 @ 17.05.2020. 12:52 ] @
https://www.kupujemprodajem.com/
[ calexx @ 17.05.2020. 14:04 ] @
Ja mislim da od toga možeš da upotrebiš kućište, možda i tastaturu i miša. ;) Čak i poneki noviji ali slab komp štuca na internetu, kao što si pomenuo kod slika ili video materijala. Koliko god pojačao postojeći, nikad neće da radi dovoljno a internet će da postaje sve zahtevniji. Jedino da zameniš komplet unutrašnjost nečim polovnim ali da je relativno novijeg datuma da opet može da se nadogradi, možda odmah što novijim.
Posebna priča je OS, XP i 7 nisu odavno podržani pa tu može da se pojavi problem a za novije je potreban još noviji hardver.

Ja imam relativno star komp, mislim da sam pre ~7 godina kupio osnovu (ploča, proc i ram) i kasnije dodavao hard, ssd, ram, menjao napajanje .... jeste prastaro ali funkcioniše. Ako se pojave pare, možda nešto apgrejdujem ali pošto se sve svodi na pomenuti triling, potrebno je prilično para. ;)
[ puntoo @ 17.05.2020. 15:30 ] @
Hvala na savetima,računar sam nasledio od oca koji ga je kratko vreme upotrebljavao za pisanje nekih tekstova,sve vreme do sada je stajao zaboravljen.Eto sad kuckam sa njega i nije da je neupotrebljiv za internet i ostalo ali u odnosu na moj laptop ponekad nervira.Pa eto ako to može da se nešto poboljša za neke razumne pare a malo i iz sentimenta uradio bih to.
[ ademare @ 17.05.2020. 15:53 ] @
Naravno da moze .

Cim promenis procesor , ima da zivne drasticno . Sada za cas ode na 100% . Sa 2 jezgra ne ide nikad . Jedino na youtubu moze , na full HD da bude sporiji . Znaci na 1080. HD 720 radi bez seckanja .

Ja kucam sa grafickom 6450 placena 700 din ide i 1080 bez seckanja .

Ali to sve mozes postepeno ne moras odjednom , samo idi po redosledu . Jer ako na Sempron dodas RAM neces dobiti nista , jer je on najuze grlo .

[Ovu poruku je menjao ademare dana 17.05.2020. u 23:31 GMT+1]
[ calexx @ 17.05.2020. 20:27 ] @
Šta je 1084?
[ ademare @ 17.05.2020. 22:30 ] @
Zar se ne sme pogresiti u kucanju ?

Trebalo je da bude 1080 . Nisam primetio da je 4 dok nisi reagovao

Evo ispravljam .

[ calexx @ 18.05.2020. 09:02 ] @
Ne bih reagovao ali si dva puta napisao pa sam pomislio da ima nešto što ne znam. ;)
[ ademare @ 18.05.2020. 10:44 ] @
Meni se i to desava ponekad . Jednom pogresim , a drugi put u istom postu bez razmisljanja prepisem ono ispred .

I treba da reagujes
[ sax6 @ 19.05.2020. 00:51 ] @
Ja bih ga iskreno bacio, cim vidim da kod nekoga kada dodjem racunar pocne da secka i da koci i da moram da cekam za nesto kroz prozor bih ga bacio, jednostavno mora da radi iole fluidno da bi mene licno zadovoljio.
No ako si pak iz vise razloga resio da ga malo ubrzas i ozivis, ja bih ti skrenuo paznju na par stvari koliko su meni ostale u secanju..

Pretpostavljam da je na sempronu BOX kuler, TDP tvog semprona je 62W a ako ides na neki abgrejd i recimo athlon 64 x2 6000+ njegov TDP je 89W ! Sto sam prilicno siguran da taj BOX ne moze da ohladi kako valja, tako da kada ides na abgrejd sto se tice procesora budi siguran da si dobro proverio da li ce stari kuler moci da hladi novi cpu bez problema sem ako ne planiras da menjas i kuler.

Takodje napajanje 400w to jedino ako je neko iole brendiranije Chieftec, Zalman, Cooler Master i slicna.. pa da imaju blizu te vrednosti tipa 350w, ali ako su ona Frontier, MS, Rexpower, Intex i slicna.. onda je to pitanje koliko zapravo ima snage ali sigurno da nema ni blizu toliko koliko pise. Tako da ako planiras veci abgrejd, ubacivanje procesora sa vecim TDP-om, vise rama, grafiku.. proveri ti da li ce to napajanje moci to da ti gura bez problema, a isto tako ne bi bilo zgore ni da prekontrolises to napajanje da vidis u kakvom je stanju..

Ram bih stavio maksimalno koliko ploca podrzava, rama nikada dosta u danasnje vreme, graficku bih isto stavio neku, sada ne znam koliko ti finansije i napajanje dozvoljavaju da se siris.. U sustini ako ti se ne zuri na limundo pa posmatraj kada izadju tebi zanimljive aukcije, cesto se desi da takvi predmeti budu prodati budzasto..
[ puntoo @ 19.05.2020. 09:36 ] @
Nameravam da ugradim procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+,disipacija mu je oko 65w,Sempron 62w,u nekoj mojoj furdi sam iskopao neko gejmersko napajanje od 590w koliko videh neupotrebljavano,radi necuje se.Danas treba da mi stigne procesor pa se nadam da ce to sve funkcionisati.
[ puntoo @ 19.05.2020. 18:23 ] @
Procesor stigao,Sempron napolje Atholn ubačen,proradilo iz prve.Računar je sad neuporedivo brži,internet ide glatko bez seckanja,opterećenje procesora ide do 60% a memorija do 480 MB na sajtovima koje uobičajeno posećujem. Na Yt.procesor ide do 80% a memorija do 600-700 Mb.Vrlo zadovoljan za ivensticiju
od 800 din koliko me je koštao procesor.Ono što me iznenađuje da koristi skoro duplo manje RAM memorije nego Sempron.Zamenio sam i originalno napajanje sa napajanjem ATLAS AT580R14A deklarisan na 580w,kupio sam ga pre par godina na buvljaku za 300 din.Hteo sam da u njegovu kutiju ugradim elektroniku
za regulisanu lemilicu jer već ima ugrađene BNC konektore,kad sam ga otvorio video sam da je ispravno i nepotrebljavano pa sam ga poštedeo
U perspektivi je RAM 2x2 GB DDR2 800,vidim da je ranije bilo u ponudi i novih RAM memorija.Buni me što pojedini prodavci naglašavaju da je memorija
koju nude za AMD procesore.Nekada sam se malo više bavio računarima,zadnjih desetak godina baš i ne pa me interesuje dali sam nešto propustio u međuvremenu postoje li RAM memorije optimizovane za pojedine marke ili tipove procesora, i štabi bila preporuka za RAM.

[Ovu poruku je menjao puntoo dana 19.05.2020. u 19:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao puntoo dana 19.05.2020. u 19:46 GMT+1]
[ ademare @ 19.05.2020. 19:37 ] @
Bas lepo sto je procesor uneo zivost .

Sto se tice memorije tu nemoj kupovati sto je za AMD . To je Kineska sa Alija , ali je losa . Prodaju je Kinezi kao novu , mada je to sumnjivo jer se to odavno ne proizvodi . I to je neka No name . I ja sam to prvi put cuo kada sam video da Kinezi to prodaju . Ali jeste , ne radi sa intelom . Ali mnogi kupci na Aliju se zale .

Bolje kupiti proverenu polovnu na oglas, jer se memorije retko kvare pa nema ta " nova " nikakvu prednost nad polovnom . Naprotiv polovna je cesto kvalitetnija jer je od poznatijih proizvodjaca .


[ Branimir Maksimovic @ 19.05.2020. 20:47 ] @
puntoo:"Ono što me iznenađuje da koristi skoro duplo manje RAM memorije nego Sempron."

Nece to biti do procesora, nego do nove kolicine RAM-a. Verovatno OS to nekako drugacije rasporedi,
pa ti deluje tako, (ili vise swapuje). U svakom slucaju ne mogu da poverujem da zamena CPU-a povlaci
zauzimanje vise ili manje RAM-a.
[ puntoo @ 20.05.2020. 07:33 ] @
Kod logovanja na ovaj forum,Sempron je išao na 100%,a memorija na 750-800 Mb,Atholn ide na 60%,memorija na 480 Mb.
RAM memorija je ostala ista nisam još nabavio drugu.Možda keš memorija igra neku ulogu,Sempron je nema dok Atholn ima 1Mb ukupno.
[ puntoo @ 21.05.2020. 13:00 ] @
Zahvaljujem se ademaru na pomoći oko ovog mog sokoćala