[ ziki_the @ 17.05.2020. 11:10 ] @
Cime rastvoriti ovu masu?
U pitanju je regler sa motora.
Pokusao sa raznim acetonima,nitro,pvc prajmer,zagrevanje..

Naravno ostaje cekic,sekac,biax i brener..
Ako ima neko nesto provereno..

Hvala unapred😁
[/url]


[ guja011 @ 17.05.2020. 12:57 ] @
ako je samo gornji sloj, kao korica, onda vredi igrarija sa minibrenerom, pa posle kopanje dvokomponentne gumaste zalivotke
ako je celom zapreminom, onda i nije vredno vađenja, recimo ako ti treba kućište u koje bi uvaljao svoju elektroniku reglera.
[ ziki_the @ 17.05.2020. 13:06 ] @
Verovatno je samo gornji sloj, jer ipak treba kontakt sa hladnjakom zbog prenosa temp.

Znaci brener.😀
[ baki. @ 17.05.2020. 15:43 ] @
Ne vidim da preko ičega može da kontaktira sa nekim hladnjakom...
[ ziki_the @ 17.05.2020. 17:02 ] @
Naravno da nije uocljivo jer je kuciste hladnjak..
Inace dok je toplo, kopa se kruni. Cim se ohladi koska.
[ ZAS011 @ 17.05.2020. 17:49 ] @
Otmi ženi rukavice za rernu, pa lepo grej i kruni dok je vruće. I sam si primetio da dok je vruće ponešto može da se uradi.
Ili ako imaš rernu koja se ne koristi za spremanje namirnica, Zagrej na 150 i dok je vruće kopaj, kada se ohladi nazad u rernu i tako redom.
[ ziki_the @ 17.05.2020. 18:00 ] @
Uuuu znaci samo kopkanje, kaze drugar sto mi donese uzmi brusilicom odseci aluminijum.
Ako ga ne iskopam za par dana, ide na ispiranje u sono kupatilo na 450stepeni, pa ce izaci kao plastelin.
[ guja011 @ 17.05.2020. 19:52 ] @
tu bi za početno oranje radio posao onaj jeftini brener na kartuše a kasnije kada je na radu umetnos kopanja onaj manji na plin.
znači smola se ugreje i odma kopa, regler na stolu negde napolju jer to smrduka...
uglavnom greješ smolu a kopaš nečim nalik na šrafcigre. u finalu se koriste bambus štapići, ne mogu da oštete tajnovitu zalivenu elektroniku.

[ branko tod @ 18.05.2020. 22:58 ] @
Ovo je odlično za demoliranje takvih stvari:

[ ziki_the @ 18.05.2020. 23:11 ] @
Ajd da ne budem neki totalni amater posedujem par stvari ali mi treba malo slobodnog vremena, iako sam na godisnjem.
Inace malo komedije, drugarov cale vrstan metalostrugar uvek musteriji kaze: "dobar sam ja majstor, al ovo ce da te kosta".
Nazalost ja takav nisam, pokusacu posle nekih drugih obaveza da odradim ovo, uzdao sam se u hemiju ali vatra i led ce da budu resenje.



[ baresi @ 18.05.2020. 23:35 ] @
Problem je u tome što hemija nije reverzibina. Malo za šalu, kad jednom od prasca napraviš kobasice, od istih kobasica ne možeš napraviti prasca.
[ ziki_the @ 19.05.2020. 00:17 ] @
Slazem se.
Obicno pravim kobaje u vecim kolicinama
Prasce samo tovim, posmatram ih kao sunke, slaninicu itd..
Jbg...sad cu ispadnem ko monstrum, kad neko kaze da mu smrdi ko stajnjak ja kazem mirise mi na snincle...

Javljam se kad uradim nesto, do tad jok..
Eventualno cu rostilj da vam posaljem,regler dok ne otvorim ne saljem.
[ gilopile @ 19.05.2020. 04:34 ] @
Koliko se secam, zaliveno je to skroz kao LED drajveri, nema sile da dodjes do komponenti.
Nabavljaj nov regler. Ne gubi vreme i zivce.
[ ZAS011 @ 19.05.2020. 08:22 ] @
Dragane ne budi skeptik, SVE može da se izčeprka.
[ guja011 @ 19.05.2020. 09:19 ] @
mož se izčeprka, samo je pitanje šta posle.
trofazni je regler , a po moldovima u rebrima, i nema baš rupe tj šrafove gde bi se očekivalo.
to znači da je 6 smd mrga zalemljeno ili za vitro pcb ili nešto nalik alumini a tu prepravka ume da bude smor.
svakako kao raskopačko iskustvo vredi. osim ako je za dukatija, to u startu baciš.
kod kopanja valja grejati manju, kontrolisanu površinu tako da ako fen nema mlaznicu (kapu-usmerač) onda je preglomazan.
isto i ovaj surovi mapgas brener. prejako to.
[ gilopile @ 19.05.2020. 11:23 ] @
ZAS, veruj mi, nemoguca misija u fulu.
[ baresi @ 19.05.2020. 12:30 ] @
Sličnom masom su zaliveni transformatori za PCB, neki mali bi možda bio dobar za trening, mada i ja mislim da je tu masu nemoguće "kulturno" odstraniti.
[ hrmnk @ 20.05.2020. 14:41 ] @
davnih dana prije 35 godina radio sam u firmi u odjelu razvoja i konstrukcije industrijske elektronike i dobio sam sličan zadatak od tadašnjeg šefa da rasturim propaljivač za HQ lampu koji smo kupovali od neke švicarske firme. Bio je isto tako zaliven u limeno kućište. Smjesa kojom se to zaljevalo bio je dvokomponentni araldit i kad s jednom pomješa i izreagira ne otapa ga ništa od kemikalija. Primio se posla i nakon dosta muka uspio sam riješiti problem. Uzeo sam lemilicu i namontirao bakreni vrh i malo po malo njome kopao. Dok je bilo vruće araldit se pretvarao u prašinu. jest da je to trajalo skoro tri tjedna, ali sam na kraju uspio sve dobro odstranit, Na kraju sve oprao u trikloretilenu kojeg smo koristili u firmi za čišćenje metalnih djelova prije galvanizacije. Jednom sam to radio i nikad više. Tada me baš bilo briga , radno vrijeme i onako prolazi radio ovo ili ono. Međutim danas ako ti ko ne plati taj trud, žali bože izgubljenog vremena. Bilo je to vrijeme kad se reverzibilno mnogo toga kopiralo u Jugi. Ako ti se baš da pokušaj lemilicom zagrijavat malo po malo i skalpelom skidat jer na temperaturi postane lagano gumast. Čim se ohladi ponovno je tvrd .
[ gilopile @ 21.05.2020. 12:55 ] @
Upravo to. Nije da je nemoguce, ali je toliko zeznuto da ni u kom slucaju nije vredno truda. Bukvalno mrvicu po mrvicu skidati, pa oko komponenti, nozica, lemnih tacaka...ma idi begaj, razlupaj ga macolom i nabavi novi i cao.
[ emiSAr @ 21.05.2020. 13:20 ] @
Ova tehnika koju je @hrmnk opisao moze ali sa onom "bezobraznom" UZV lemilicom. (malo poskupa igracka).-
pOz
[ hrmnk @ 22.05.2020. 10:22 ] @
Ja sam to radio sa Welericom samo mi je tokar u firmi napravio bakrenu špicu jer su originalne bile preskupe za uništavanje
[ emiSAr @ 22.05.2020. 10:43 ] @
Spomenuh UZV jer kavitacijom skida mikro sloj epoksija-araldita cime je ovo cudo zaliveno-ujedno grije i povlacenjem skida sloj.-
Ne mora biti "duboko oranje"
-----
U "zivotu" -ispravne su mi jos dvije WTCP (Škljocare) iz 1979 godine. Od tada sam samo jedan vrh unistio-mehanicki ostetio-
rucka pala na vrh na tvrdu podlogu.-
pOz
[ ziki_the @ 22.05.2020. 10:53 ] @
Za pocetak, hvala svima na savetima i iskustvu😊

Prema postovima i stanju u radionici,
naručen drugi(Kinez) za cifru od citavih 900rsd.
Pa kad stigne preradjujem samo konektore..
Ipak bih sacuvao vrhove erse jos neko vreme.
Ponadao sam se hemiji, ali zagrevanjem se moze uraditi samo je proces malo duzi.
Sad odustajem od toga, ali ce u ime radoznalosti kad tad pasti kopanje do kraja.

Jos jednom hvala svima.