[ calexx @ 23.05.2020. 10:49 ] @
Ne kupujem za sebe ali sam dobio zadatak da preporučim nešto što je jeftino i dobro, kao što se uvek i traži. Kupuje se novi komp za 18. rođendan i budžet je 50k, max 60k, toliko bi moglo da se ispruži. Bez monitora, neki plan je da se koristi televizor.

Pošto sam lenj da sklapam iz delova, prva ideja je neka gotova konfiguracija pa i laptop. Odavno se ne bavim ovim i više nemam pojma u startu za procesor dok je ostalo manje-više nebitno. Naravno da je poželjno da ima i SSD i HDD, što više memorije, za optički drajv nisam siguran ali je poželjan, sve ostalo već mogu sam da procenim. Najveći problem je procesor, Intel ili AMD, i3 ili Ryzen, koji da, koji ne i slično.

U pitanju je žensko dete koje ne zna mnogo o tome, imaju jedan komp koji je kupljen pre mnogo godina ali sada više ne mogu tri deteta (i odrasli, koje to takođe ne zanima previše) da ga koriste pa se hardver proširuje. Ostaje još razgovor posle koga ću da znam da li je optički drajv obavezan, da li je poželjan hard ako je neki plan da se malo sakuplja muzika/filmovi ali je to lakši deo posla.

Ili bi ipak bilo bolje da predložim kupovinu iz delova (što opet ja moram da predložim, sastavim, instaliram) jer u ovim gotovim obično idu slabije i bajate komponente. Pomenuti stari komp je kupljen pre mnogo godina kao gotov, tada je uzet i3 i ostalo iz neke starije generacije ali je odlično poslužio i radi i dalje bez problema. Korisnici su nezahtevni, nemaju pojma i samo je potrebno da radi onako pristojno.

Predlozi?
[ gilopile @ 23.05.2020. 11:33 ] @
Nema sta Calexx, samo Ryzen, 8GB RAM minimum, 256GB SSD + 1TB HDD, LC power 600W, kuciste po izboru i ploca.

To je ugrubo. Sad, moze neka grafa, mada i Ryzen ima vega8 sasvim dovoljna za sve osim teskog gaminga...

Znaci, samo Ryzen razmatraj i ostalo ti je sve standardno sto ide uz njega.
Recimo AMD ryzen 5 1600. Najbolji odnos cena performanse. Naravno, moze i jaci, a da se uklopi sve ostalo...+ grafa po zelji i zahtevima
[ calexx @ 23.05.2020. 11:41 ] @
Ja inače volem Intel ali vidim da je u poslednje vreme Ryzen odskočio pa sam ga pomenuo, pre nekoliko godina ne bih ni razmišljao o AMD procesoru. Sad je pitanje koji, koja generacija, koji model ... ili je to manje bitno? Deluje mi da su u ponudama gotovih neki zastareli pa da znam šta je šta.

Kao što si napisao, nema tu mnogo komplikovanja ni sa komponentama, 6-7 ukupno a za toliko ću da se izapnem i razgledam ponude.

Kao što sam napisao, sve osim procesora ću lako da izaberem, pitanje je bilo samo na tu temu a ostalo šta se nudi. Grafička neće da bude potrebna ako Ryzen ima uopšte upotrebljivu jer nije u pitanju gejmer a naročito ne težak slučaj.

Hm, na prvi pogled, sabrao sam neke komponente, procesor AMD AM4 Ryzen 5 2400G, osrednja ploča, jeftinije kućište, ssd+hard, 8GB ... i to se približilo cifri od 50k. Onda vidim da u jednoj od firmi nude gotov komp sa istim procesorom, malo jeftinijom Asus pločom, 8GB rama, 120GB SSD, 1T hard, DVD u nekom prostom kućištu za 39.900.

U drugoj firmi AMD Ryzen 5 3400G, 8GB rama, 240GB SSD, cena 43k. Da li se uopšte isplati sklapati?

Da li su ove Ryzen oznake jedinstvene, recimo Ryzen 5 2400G je jedan i nema raznih modela?

[Ovu poruku je menjao calexx dana 23.05.2020. u 13:12 GMT+1]
[ bachi @ 23.05.2020. 13:05 ] @
> U pitanju je žensko dete koje ne zna mnogo o tome,

Kupi crveno.
[ calexx @ 23.05.2020. 13:08 ] @
Kućište? Ne znam koliko ima takvih, procesor možda, ram možda, hard možda ali kućište moram da potražim. ;) A otkud znam, možda više voli rozle?
[ bachi @ 23.05.2020. 13:28 ] @
Moje dosadašnje iskustvo za peechokama što se kupovine laptopa tiče jeste da je najvažnije da je "lep", a često bi uzimali crvene boje zato što je crven iako je onaj crni mučenik bio za jedno 30 - 50% bolji.

Anyway, vidi da je minimum Ryzen 3/i3, da ima SSD od ~240GB i da ima 8GB RAMa iii da je crven. :D

E sad, ako upisuje neki tehnički faks, onda bi valjalo da ima zasebnu grafičku karticu i Ryzen 5/i5 procesor i za početak 8GB RAMa, ali u jednom stiku kako bi za par meseci moglo to da se podigne na 16.
[ ademare @ 23.05.2020. 14:26 ] @
Za nezahtevne korisnike Svakako AMD i to R3 3200 G .

Znaci onaj sa itegrisanom grafikom ! Ovi ostali bez oznake G mora i graficka da se kupuje , koje nisu Jeftine ! Ova integrisana kada bi se kupovala sama , posebno izadje takva slicna oko 80 Eura , mozda i malo vise !

Ovako za 100 Eura se dobije sve komplet i procesor i graficka , sa kojim moze da se odigra i po neka igrica , cak i novije na slabijim postavkama .

Intel nije konkurencija iako je pandan jeftiniji i3 9100F , ali nema graficku ! Pa na kraju ispadne skuplji .

Kupovati komplete se ne isplati .

Razlika izmedju R5 3400G i R3 3200G je vrlo mala i ne isplati se kupovati ovaj sa vecom cifrom . R5 ima otkljucane thredove , minimalno vecu frekvenciju i par jezgara graficke vise . Suvise mala razlika u realnom radu za cifru koju traze .
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2020. 14:42 ] @
"Za nezahtevne korisnike Svakako AMD i to R3 3200 G . "

I ja vidim da se cene krecu tu negde oko 50-60 za taj sa 8Giga rama i ssd-om.
[ calexx @ 23.05.2020. 14:56 ] @
Citat:
bachi: E sad, ako upisuje neki tehnički faks, onda bi valjalo da ima zasebnu grafičku karticu i Ryzen 5/i5 procesor i za početak 8GB RAMa, ali u jednom stiku kako bi za par meseci moglo to da se podigne na 16.
Koliko znam, a čuo bih pošto je u pitanju moja unuka po sestrinoj liniji, nema šanse za neki tehnički fakultet. Niti je to zanima, jedino od tehnike što koristi je mobilni po ceo dan i to verovatno FB i slično i sluša ove domaće pevaljke, ne bih znao da li su narodne ili zabavne jer je sve to meni sada isto.

Malopre me pitali da li bi za 53k ovo moglo.
Citat:
Opis matične ploče ASUS PRIME H310M-R
Tip procesora Intel® Core™ i3 Processor
Opis procesora Intel Core i3-9100F 3.6GHz (do 4.20 GHz, 4 jezgra, 4 treda, keš memorija 6MB, 14 nm)
Tip grafičke karte AMD Radeon RX 560
Opis grafičke karte AMD Radeon RX 560 4GB GDDR5
RAM memorija 8GB DDR4 2666 MHz
Opis memorije 8GB DDR4 2666MHz
HDD / SSD 240GB SSD
Opis HDD1 / SSD1 240GB SSD SATA3
Nov (nije refabrikovan)
HDD2 / SSD2 1TB HDD
Opis HDD2 / SSD2 1TB HDD SATA3
Nov (nije refabrikovan)
Citat:
ademare: Za nezahtevne korisnike Svakako AMD i to R3 3200 G .

Intel nije konkurencija iako je pandan jeftiniji i3 9100F , ali nema graficku ! Pa na kraju ispadne skuplji.
R3 3200G ili R5 2400G? Ne razumem se u njihove generacije i mogućnosti.

U istoj radnji bi slično sa AMD bilo otprilike:
Citat:
Opis matične ploče ASUS PRIME A320M-K
Tip procesora AMD Ryzen 3
Opis procesora AMD Ryzen 3 3200G 3.6GHz (do 4.0GHz, 4 jezgra, 8 tredova, 6MB keš memorije)
Tip grafičke karte Integrisana AMD Radeon Vega 8
Opis grafičke karte Integrisana AMD Radeon Vega 8 grafika sa deljenom sistemskom memorijom
RAM memorija 8GB DDR4 2666 MHz
Opis memorije SILICON POWER 8GB DDR4 2666Mhz CL19 - SP008GBLFU266B02
HDD / SSD 240GB SSD
Opis HDD1 / SSD1 GIGABYTE SSD 240GB 2.5'' SATA3 - GP-GSTFS31240GNTD
Nov (nije refabrikovan)
Optički uređaj Nema
Operativni sistem Windows 10 Pro 64bit

Prvi ima hard i nema OS, što nije neki problem, kao i posebnu grafičku.

U drugoj, takoreći istoj firmi, ali za 40k para::
Citat:
Model THM RAVEN PC
Matična ploča ASUS PRIME A320M-K
Procesor AMD Ryzen 5 4C/8T 2400G (3.9GHz 6MB 65W AM4) Box
Grafička karta Radeon RX Vega 11
Memorija 8GB DDR4 2400MHz
Hard disk 1 SSD SATA3 120GB SiliconPower Slim S55 556/475MB/s, SP120GBSS3S55S25
Hard disk 2 HDD 1TB
Optički uređaj DVD RW
[ ademare @ 23.05.2020. 15:11 ] @
Ovom kompletu sa win 10 , on nabija cenu . Bolje je uzeti bez OS , pa neki jeftini kljuc , to znas , mada imas ti posla da instaliras

Ovaj i3 je svakako najbolji za igranje , zbog dodatne grafike . Ove integrisane u seriju 3XXX AMD-a su na nivou Nvidia 1030 i AMD 550 . Ova 560 je jaca . Samo je pitanje da li vredi toliku doplatu ako igranje nije prioritet .

U sustini moze da se kupi kompletan R3200G za 30.000 ima kod Comtrejda , a dogovoris sa njima ako ti treba HD i Optika da dodaju uz doplatu . SSD je 240 .

Sto se tice kucista u boji , to ce tesko da se nadje . To obicno ljudi sami farbaju ili kod farbara , ali to onda moras sam da sklapas

Ja 2400G ne bih kupovao jer je to staro , pa ostao neki restl koji niko nece . Nov , ali cami negde u radnji 1,5-2 godine . Mozda je i izlozbeni model , pa ga i ukljucuju ?

U svakom slucaju nije greska ni 2400G uzeti . Mada je tu jos manja razlika u poredjenju sa 3200G . Cak 3200G ima brze taktove .
[ calexx @ 23.05.2020. 15:52 ] @
Pa komplet sa i3, grafičkom i hardom košta otprilike kao R3200G sa W10 i bez harda. Igre nisu prioritet ali se brzo dođe i do toga i posle ... ovo ne radi i tako to.
AMD procesore uopšte ne znam, intel se nekako i poređa po broju ali ovde ... 3, 5, 7 ... pa 1xxx, 2xxx, 3xxx su i stare i nove, mora da se gleda istorija da se izabere noviji.

Ovde je Comtrade nestao i ostaju samo oni na G i na T (i sve što je otišlo pod T) pa tu gledaju. Meni je svakako najlakše da bude sklopljeno a nije loše ni instalirano pa da nemam mnogo posla. Njih inače uopšte ne zanima da nešto nauče i zna se ko mora da opravlja.

Kućište u boji da preporučiš bačiju, on je prvi to pomenuo.
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2020. 15:57 ] @
callex:" Igre nisu prioritet ali se brzo dođe i do toga i posle "

e sad....
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2020. 16:00 ] @
Evo ti ovaj, sa ovim moze da se naigra:
https://www.gigatron.rs/gigatr...me_lider_r168g240s5704g-352660
Samo ubaci hard posle.
[ calexx @ 23.05.2020. 17:18 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
callex:" Igre nisu prioritet ali se brzo dođe i do toga i posle "

e sad....
Znaš kako to ide, ajde da uzmem komp samo da malo nešto pogledam na internetu, da odigram neku igricu i da slušam muziku. Posle to ide, ej a što secka sa ovim 4k youtube i zašto igrice koje drugari(ce) igraju neće da rade? Pa posle dodaj i oduzimaj.

Ovo što si predložio je slično, osim što se razlikuju procesori i što nema harda. Sve u svemu, ako se doda hard ispadne oko 10k skuplje, vredi li toliko ovaj procesor u odnosu na onaj? Vidim da ova grafička vredi čak 24k a tek u njih se ne razumem, meni je intel integruša dovoljna za ono što meni završava posao.
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2020. 17:19 ] @
calexx"meni je intel integruša dovoljna za ono što meni završava posao"

Rekao si da hoce da se igra...
[ calexx @ 23.05.2020. 18:13 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: calexx"meni je intel integruša dovoljna za ono što meni završava posao"

Rekao si da hoce da se igra...
Čitaj malo i ono što piše. ;)
[ ineve74 @ 23.05.2020. 19:45 ] @
Kad bih imo para uzeo bih naravno intel cpu i nvidia gpu
Al kad covek nema para onda uzima amd i ati

@Branimir Maksimovic taj komp ima previse mali ssd ...moze samo os da stane
Ta ati rx570 eno ima u jednoj radnji za samo 11000 dinara
Premalo RAM-a.Time moze da igra igrice 5-6 godina stare da rade dobro.
Uostalom sve ima svoje ...ko ima malo para za komp nema ni za nove igre
[ mjanjic @ 23.05.2020. 20:38 ] @
Čekaš neku akciju, prati sajtove najvećih prodavaca, često ostane jedan-dva primerka neke konfiguracije, pa ide ispod cene.

Tako sam ja svojevremeno uzeo Pentium 4600, 8GB, 1TB, 1050 2GB, ne sećam se da li je bilo još nešto, osim kućišta, bilo tipa 42-43k, i doplatio za SSD 240GB, izašlo koji dinar manje od 50k.
A bukvalno sam sklapao konfiguraciju, gledao one gotove, i ništa normalno za 50-60k, ili stavili neki stari i5 procesor, ili nema normalna grafička, ili je igračka mašina od 100k... bukvalno kao da im idioti prave konfiguracije.

Ako je bitna boja, može ovo: https://www.gigatron.rs/gigatr...tron_aurora_3400g8g240s-329712
Samo treba dodati Hard disk.


Ne znam šta je ovo, kod emija i ww nema po 1 ili 2 konfiguracije bez OS-a, kod gigatrona ima poprilično (složeno po ceni): https://www.gigatron.rs/gigatr...p;poredak=rastuci&strana=3
Sad, od ovih konfiguracija koje imaju 8GB ili više rama, ili nema HDD, ili nema odvojena grafička ili nema oboje...
Bolje je gledati grafiku, ako je bitna (ne znam kakve su RX 560/570, znam da za igre preporučuju 590, ali cena...), jer HDD nije toliko skup da se uzme posebno.
[ calexx @ 23.05.2020. 22:20 ] @
Citat:
ineve74:Kad bih imo para uzeo bih naravno intel cpu i nvidia gpu

@Branimir Maksimovic taj komp ima previse mali ssd ...moze samo os da stane
Premalo RAM-a.Time moze da igra igrice 5-6 godina stare da rade dobro.
Uostalom sve ima svoje ...ko ima malo para za komp nema ni za nove igre
Pa ja sam za intel ali se za Ryzen svašta priča ... ma nek uzmu i3 konfiguraciju koju su sami našli, em ne moram da budem kriv ako nešto ne valja em je sklopljeno, meni ostaje samo da im instaliram desetku, ako im to ne urade.

Mali SSD 240GB?? Pa ja sam na takav instalirao 4-5 operativna sistema, sada je tu 512GB SSD i na njemu sedam OS i ostalo još 115GB da čeka još neki. Mada od tih sedam koristim 1,5 ali neka ih za probu. Kakve to os instalirate??

Nema tamo gejmera, biće verovatno za fejs i za slušanje muzike, ako i bude igrica onda će da bude nešto obično. Ako im se igra, neka kupe segu megu ili neka odu napolje da se igraju. Jesu deca ali je bar ova unuka ipak malo odrasla, za mesec dana punoletna pa ni za nju nisu igrice.
Pa ja sam do skoro imao 4GB pa ajde da malo trošim pare i uzeo još 4, meni i previše a igre sam ionako prerastao, jedino ono što stalno pominjem AoE RoR od pre 20+ godina a to ne može da bude zahtevno. ;)
I opet, boje predlažite bačiju, ne meni.

Ništa od čekanja akcije, rođendan je za mesecak dana i sada je plan da se nešto probere pa dok se reši plaćanje tj krediti ... da ne kasni.

Za sada je opcija ona i3 konfiguracija ili Ryzen 5 za 10k više ... ne znam da li da troše toliko više na procesor.
[ ademare @ 24.05.2020. 00:32 ] @
Citat:
mjanjic:
Ne znam šta je ovo, kod emija i ww nema po 1 ili 2 konfiguracije bez OS-a,


Pisao sam o tome u temi o Tehnomaniji .

WW i Emmi su Bankrotirali i preuzela ih je Tehnomanija . Tako da su sada to firme za izbegavanje isto kao i Tehnomanija .

Imaju isti asortiman kao i novi vlasnici , koji se nikada nisu pretrgli da imaju dobru Komp . ponudu .

Vise razmisljaju o ves masinama nego o kompjuterima .
[ Branimir Maksimovic @ 24.05.2020. 05:56 ] @
Citat:
ineve74:
Kad bih imo para uzeo bih naravno intel cpu i nvidia gpu
Al kad covek nema para onda uzima amd i ati

@Branimir Maksimovic taj komp ima previse mali ssd ...moze samo os da stane
Ta ati rx570 eno ima u jednoj radnji za samo 11000 dinara
Premalo RAM-a.Time moze da igra igrice 5-6 godina stare da rade dobro.
Uostalom sve ima svoje ...ko ima malo para za komp nema ni za nove igre


De 5-6 godina stare, sve ima da igra i to na full-u :P
rx570 je skoro isto kao rx580, a to mogu da potvrdiim vozi i najzahtevnije naslove
kod mene :P
[ Branimir Maksimovic @ 24.05.2020. 05:58 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
Branimir Maksimovic: calexx"meni je intel integruša dovoljna za ono što meni završava posao"

Rekao si da hoce da se igra...
Čitaj malo i ono što piše. ;)


Upravo citam, zato sam i predlozio sa jakom grafickom. Mislim ta je u klasi 1060 Nvidije sa cime ce se naigrati.
[ bachi @ 24.05.2020. 09:06 ] @
Citat:
ineve74:
Kad bih imo para uzeo bih naravno intel cpu i nvidia gpu
Al kad covek nema para onda uzima amd i ati

Dobro jutro nakon trogodišnjeg dubokog sna.


@Calex, mislim da je za tu klinku daleko pametnije rešenje laptop, a ne desktop. Po svoj prilici deskop će retko kad i koristiti, gledajući svoju klinku. Drugačija je ta generacija...

Laptop može da stavi na krevet, na terasu, da ponese sa sobom, a desktop će joj skupljati prašinu u ćošku u sobi posle par meseci od kupovine.
[ calexx @ 24.05.2020. 10:27 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Upravo citam, zato sam i predlozio sa jakom grafickom. Mislim ta je u klasi 1060 Nvidije sa cime ce se naigrati.
Citirao si da je meni dovoljna intel integruša a to nema veze sa planovima za ovu kupovinu. Dete teško da će da se igra, naročito ne zahtevne igre i neće da bude problem ako neka ne radi. Kao što sam pominjao, pretpostavljam da će da bude fb i možda malo surfa, možda slušanje muzike, poneki film, kako se apetiti otvaraju, tako će da bude zahtevnije ... ali nikako do nivoa ozbiljno zahtevnih igara.
Citat:
bachi: @Calex, mislim da je za tu klinku daleko pametnije rešenje laptop, a ne desktop. Po svoj prilici deskop će retko kad i koristiti, gledajući svoju klinku. Drugačija je ta generacija...

Laptop može da stavi na krevet, na terasu, da ponese sa sobom, a desktop će joj skupljati prašinu u ćošku u sobi posle par meseci od kupovine.
To je takođe u planu, mada mi se čini da mi je sestričina juče pomenula da neće laptop ... ili sam samo umislio. Proveriću to opet, koliko znam ona ne ispušta mobilni iz ruke, retko sedne za komp koji imaju (ili je mlađi brat nikada ne pusti) a veliki problem je što niko od njih nije pažljiv i odgovoran pa smem da se kladim da će laptop da strada u prvih nekoliko nedelja, ili će da ispadne i razbije se ili će da ga nekako prelome ili će da prospu nešto na njega ... znam ih. Desktop ipak stoji malo sakriven i na sigurnom.
[ Branimir Maksimovic @ 24.05.2020. 10:49 ] @
Rekao si: callex:" Igre nisu prioritet ali se brzo dođe i do toga i posle "

Sta to znaci? Integrusa je dovoljna za 90% igara....

"To je takođe u planu, mada mi se čini da mi je sestričina juče pomenula da neće laptop ..."

Problem je sto za 50-60k mozes kupiti low end laptop i mid desktop.
[ calexx @ 24.05.2020. 11:22 ] @
Otprilike tako, problem sa laptopom je što posle teško može nešto da se doda/zameni pa uglavnom slabije razmišljam o njima.

Rezime, malo sam razgledao i ostaje ono što su oni pronašli i3, RX560, SSD i HDD za 53k ili eventualno Ryzen 5 1600, RX560 bez harda za 50k pa dodatak harda oko 6k ali nisam siguran da se isplati da se dodatno ubacuje hard (ne znam da li mogu da se menjaju ove gotove konfiguracije ili bi to bio moj posao, a onda je upitna garancija) dok Ryzen sa RX570 teško da mogu da predložim, kako da im objasnim 10k veću cenu? To što bi integruša bila dovoljna za 90% igara samo znači da bi im RX560 bila dovoljna za 99% pa može da prođe.

Sad sam pogledao i kupovinu pojedinačnih komponenti i zbir ovoga što je u pominjanim, sa najgorim opcijama (najjeftiniji hard, ssd, kućište, ram ...) prelazi 50k, ide otprilike do 60k pa se ne isplati, možda i može da se napravi pametnija kombinacija a dobro je kad se nešto već ima ali mi deluje da je u ovom slučaju komplet pravo rešenje. Briga njih da li je kućište IG-MAX ili bilo koje preskupo i da li je RX560 ili RX590.
[ Branimir Maksimovic @ 24.05.2020. 11:51 ] @
Hard eksterni nek uzmu. Isto je kao i interni. Ja sam uzeo 4TB za 100 evra eksterni. Ovaj od tera ne bi trebalo da kosta vise od 20-30 evra.
[ Brodoplovac @ 24.05.2020. 12:14 ] @
Izem ti rođendanski poklon, ako moraš da ga deliš sa svima.

Ipak, mogu da se kupe 2 ovakve konfiguracije i još jedan monitor za 2 x 24.605 + 11.921 = 61.131 dinar.

Alternativno, može da se kupi jedna ovakva konfiguracija i laptop 24.605 + 34.990 = 59.595 dinar.

Konfiguracija => 24.605 dinara
https://www.monitor.rs/ram-memorija/4GB-DDR4-2666MHz-A-DATA-AD4U2666W4G19-B
https://www.monitor.rs/procesori/AMD-Athlon-3000G
https://www.monitor.rs/maticne-ploce/Gigabyte-GA-A320M-S2H
https://www.monitor.rs/ssd-diskovi/240-GB-Transcend-TS240GSSD220S
https://www.monitor.rs/kucista/MS-Industrial-Fighter
https://www.monitor.rs/napajanja/420W-LC-Power-LC420H-12-V1.3

Monitor => 12.290 dinara + 3% popust = 11.921 dinar
https://www.bcgroup-online.com/monitori/philips-243v7qsb%5c00-led-48608

Laptop => 34.990 dinara
https://www.emmi.rs/mobilni-uredaji/laptop-tablet-racunari/laptop-racunari/15-db1109-athlon300u.html
[ ademare @ 24.05.2020. 12:53 ] @
Athlon 3000G je na nivou Pentiuma , ima dva jezgra . Ocigledno da zele nesto jace . Koliko sam shvatio temu nije cilj kupiti nesto najjeftinije , vec najbolje za odredjenu cenu .

Uzmes komplet i ne razmisljas . Samo ako hoces nesto sto nije u kompletu , dogovori se sa prodavcima uz doplatu . Svi oni stavljaju nalepnice garancijske , pa nikako covek sam ne moze da stavlja, menja sta hoce , vec moras da im odneses kuciste , ako zelis naknadno nesto da dodas .

Zato bolje u startu sa njima videti ako nesto treba dodavati .

Jos se kod nas nije pojavio na Zapadu ga ima nekih 2-3 nedelje , Ryzen 3 3300X . Cena mu je 120 Eura , a na svim testovima je brzi od Intela i7 7700K . 4 jezgra - 8 thredova . Bice i jeftiniji model R3 3100 , nekih 10-15 % sporiji , isto 4/8 za 100 Eur.

Kada stigne to ce biti Best buy .

[Ovu poruku je menjao ademare dana 24.05.2020. u 14:04 GMT+1]
[ calexx @ 24.05.2020. 13:12 ] @
Pa ne baš, imaju jedan desktop na kome se uglavnom igra mlađi brat ali je on valjda upisao neku srednju IT školu (ili je već pred kraj prve godine, ne pamtim te stvari) a najmlađa sestra sedne tu i tamo, više vole da kuckaju na mobilnom. Ono, slikaju nešto pa dele pa čitaju i smeju se ... dečja posla. Sada bi najstarija sestra dobila svoj komp pa bi mogla da malo radi i kad hoće a ne kad je brat pusti. Sestričina i zet nisu iz te priče, oni bi kao da koriste komp ali se to svodi na poneki oglas ili sitno kuckanje, njima bi posao završio neki laptopčić koji bi koristili jednom nedeljno ili ređe. ;)

Dve konfiguracije su tek loš poklon, onda bi deo toga bio namenjen ostalima a još je i slabije pa mi se ne čini kao dobra alternativa.

Monitor nije u planu, skoro su deca dobila po jedan omanji televizor pa bi se to koristilo.
Citat:
Branimir Maksimovic: Hard eksterni nek uzmu. Isto je kao i interni. Ja sam uzeo 4TB za 100 evra eksterni. Ovaj od tera ne bi trebalo da kosta vise od 20-30 evra.
Mislim da 1T idu od malo ispod 50€ za interne do malo preko za eksterne. Taman posla za 4T pa još eksterni pa još 100€, ni ovo neće da im bude malo.
Citat:
ademare: Uzmes komplet i ne razmisljas . Samo ako hoces nesto sto nije u kompletu , dogovori se sa prodavcima uz doplatu . Svi oni stavljaju nalepnice garancijske , pa nikako covek sam ne moze da stavlja, menja sta hoce , vec moras da im odneses kuciste , ako zelis naknadno nesto da dodas .
Zato i mislim da je ovaj sa SSD i HDD bolje rešenje, ako im zatreba prostor neka kupe eksterni. Jedino što će da se dodaje je DVD jer će sigurno da bude potrebno da se nekad sluša audio disk, pogleda neki DVD i slično.

E da, ostaje pitanje interneta pa ako mogu da provuku kabl, rešen problem. Ako ne, onda možda neki wifi usb adapter. Da li je bolje ovo za 2.099 ili posao završava i ovo za 1.290?
[ ademare @ 24.05.2020. 14:24 ] @
Ja sam zadovoljan sa tim malim WIFI , sto ide u USB . Ovi sa linkova mi izgledaju medjusobno isti, moj je obican .

Ja sam kupio sa Alija obican 2.4 GHz i radi max . Mada moj net nije brz 20 MB , toliko moze . Ali placen je 2 $ . Unutra klasican Realtek cip. Otvarao sam ga da vidim tacnu oznaku i nasao odgovarujuci drajver .

Uz dobar Ruter ako dobacuje jak signal , upotrebljivo . Jedino sto su mi Kinezi poslali roze boje , ne moze da se bira boja . Ali kako to stoji pozadi nije vazno . Na prednjim USB-ovima hoce da zeza . Pozadi radi dobro .

Naravno i Kinezi su mi poslali micro CD , ali na Kineskom , zato sam morao da trazim drajvere sa neta .
[ calexx @ 24.05.2020. 17:29 ] @
Mislio sam da li može onaj jeftiniji ili da uzmu TP-Link koji je realno skuplji? Ili neka provlače kablove, kako im više odgovara.
[ ademare @ 24.05.2020. 19:21 ] @
Naravno da moze . Pisao sam da kad meni radi onaj od 2 $ to je 200 din , sto ne bi ovi mogli . Samo da se stave odgovarajuci drajveri i da se utakne pozadi u USB .

Kolika ce biti brzina ne znam . Ti mali imaju na stampanoj plocici , odstampan kao zmija u telefonskoj igri , odsampan vod koji predstavlja antenu , tako savijeno pod pravim uglom . Meni radi na max interneta koji imam tj. 20 MB . Unutra je standardni Realtekov cip .

Imaju i sada Kinezi i takve modele po 5 $ , ali trenutno ne salju u Srbiju nista .
[ mjanjic @ 24.05.2020. 23:24 ] @
Taman posla da je 50-60k baš low-end laptop. Mislim, jeste kad je u pitanju igranje ili biznis klasa, meni je low-end ono što je 200-300€.

Ja sam bratanici kupio laptop za oko 300€, slučajno naišao u emi, bio im na akciji primerak sa Pentium CPU, 4GB ram, 240GB ssd, FullHD ekran... mislim, nije sad neka konfiguracija, ali u odnosu na moj stari laptop koji je dobila kad sam ja kupio neki od 13.3" (na akciji, "samo" 99k) bukvalno da progleda, win se podiže za 5-10s, programi otvaraju trenutno, baterija drži poprilično...

A imajući u vidu za koga je poklon, takav neki laptop bi bio idealan, posebno ako sutra treba za neke studije i sl.
A desktop kačiti na televizor, naročito ako je "HD Ready"...
[ calexx @ 25.05.2020. 00:35 ] @
Ako im ne smeta takav televizor, neće da smeta ni komp zakačen na njega. Sve je ionako više da se nešto ima, odredili su cenu i ovo se uklopilo. Ako predložim nešto drugo, laptop bolji ili gori, procesor bolji ili gori ... pa nešto ne valja, zna se ko će da bude kriv. Ovako su sami izabrali, ako ne valja slika bar monitora ima u ponudi a ako će laptop da bude jednom bolji, onda ću i to da razgledam.
[ dvidovic @ 25.05.2020. 08:38 ] @
Citat:
calexx: Ako im ne smeta takav televizor, neće da smeta ni komp zakačen na njega. Sve je ionako više da se nešto ima, odredili su cenu i ovo se uklopilo. Ako predložim nešto drugo, laptop bolji ili gori, procesor bolji ili gori ... pa nešto ne valja, zna se ko će da bude kriv. Ovako su sami izabrali, ako ne valja slika bar monitora ima u ponudi a ako će laptop da bude jednom bolji, onda ću i to da razgledam.


Što se tiče onog ''zna se ko će da bude kriv'', uvek ti naravno. Tebi veruju, tebe su pitali za savet, teško da ćeš se provući sa tim ''Sami ste birali''.
Ja ovo iz iskustva...

Intel je za izbegavanje, AMD daje više za manje para i to je fakat. Sa integrušom (Ryzen 3 3200G) može i da se igra na slabijim podešavanjima, ako se i do
igrica dođe (pomenuo si ih u nekoj od prethodnih poruka). Ja bih THM, WW, Gi i ostale CT izbegao u širokom luku. Ima i malih igrača od kojih može da se
pazari, a da ne brineš oko garancije i izbegneš frku ako se i desi nešto sa računarom.

Moj predlog:

AMD Ryzen 3 3200G
ASRock B450M PRO4-F
2x8GB DDR4 3200MHz
MS Spider
FSP SP500-A, 9PA4507901 500W
1TB Seagate Barracuda Guardian
250GB SSD WD Blue M.2
DVD (Asus, LG isti klinac i cena)

Sve ovo kosta malo ispod 52k.

B450 čipset je bolja (iako skuplja) opcija od A320. Ako ništa drugo, upgrade path je sam po sebi dovoljan da A320 ispadne iz igre. ASRock ploča?
Dobra, brdo USB portova (od kojih je jedan USB-C), podrška za tri monitora (HDMI, DVI pa čak i bajati D-Sub). Ryzen prosto voli brzu memoriju,
a dual channel je must have. Možda se 16GB čini puno, ali klinci vole da otvore brdo tabova (Chrome, Firefox, isti klinac) koji pojedu memoriju očas
posla. Kućište bilo koje do 2k, ovo mi je prvo palo na pamet, FSP napajanja su ipak bolja od LC-Power, a i cenovno su prihvatljiva. Tu su i disk i
SSD (M.2), košta kao klasičan 2.5'' SSD (kabl manje u kućištu) pa sam ga zato i predložio. Tu je i DVD, mada stvarno ne znam koji će joj klinac,
bolje umesto njega kupiti onaj Wifi dongle i rešio si i mrežu (ako nema kabla u blizini). Ovo je bez OS-a, naravno. Ali siguran sam da to tebi ne
predstavlja problem... ;)

Odužih, ne zameri :)
[ Branimir Maksimovic @ 25.05.2020. 08:58 ] @
Ne treba DVD, bolje eskterni, zato sto ovaj ode posle par godina zbog prasine. Eksterni moze da se razmenjuje a i traje mnogo duze. Inace konfa je puslica +1
[ whitie2004 @ 25.05.2020. 10:11 ] @
Citat:
calexx: ... Sada bi najstarija sestra dobila svoj komp pa bi mogla da malo radi

Cerka mi je vazda imala bar 2 racunara na stolu, ali mi je slozila pricu da radi ozbiljno u fotosopu i da joj _stvarno_ treba ozbiljan racunar ! I dadoh otprilike ove pare koje se ovde spominju! Posle 6 meseci i dosta zalosnih pogleda dadoh jos toliko za graficku karticu ... jbg! A da bi video te sijne frejmove trebao posle i drugi monitor. Po prirodi te tehnologije -> boje isprane bljutave, nije ni za gledanje a kamoli za crtanje u fotosopu ....

A ko je i u jednom trenutku poverovao u tu pricu da ce se ozbiljno raditi na njemu ? :-) Kupite detetu igracku!

[ calexx @ 25.05.2020. 10:29 ] @
Ma ovde nije u pitanju ozbiljan rad, da ume da koristi PS onda bi umela i da izabere a ona verovatno i ne zna šta je to. Biće ovo ... e, imam svoj komp koji radi a nemam pojma šta je unutra. Taman posla da im pričam o SSD i HDD, o AMD i Intelu, o grafičkim i integrušama i slično. Slušali bi par sekundi i onda odustali. Za njih je komp kao neki uređaj, kao DVD plejer, video rekorder, pojačalo ... ima nešto unutra i to radi i to je to.
Citat:
dvidovic:Što se tiče onog ''zna se ko će da bude kriv'', uvek ti naravno. Tebi veruju, tebe su pitali za savet, teško da ćeš se provući sa tim ''Sami ste birali''.
Obrni, okreni, nekako mi deluje lakše da kupe ono za šta su pitali nego da im sada ja predložim nešto drugo pa ne bude baš baš najbolje. Ovako uvek mogu da kažem ... to je to, koliko para toliko muzike, šta god da ste uzeli bilo bi otprilike tako. A druga varijanta ... ma mi smo hteli nešto a ti si rekao da uzmemo drugo ...
Citat:
dvidovic:Intel je za izbegavanje, AMD daje više za manje para i to je fakat. Sa integrušom (Ryzen 3 3200G) može i da se igra na slabijim podešavanjima, ako se i do igrica dođe (pomenuo si ih u nekoj od prethodnih poruka).
Igrice su u drugom planu ali ipak, ako krene da koristi pa sutra garant hoće da proba nešto novo (otkud znam da li je neka drugarica gejmer pa je ubedi) i onda ne radi najbolje a kupljen novi komp za brdo para (čim je ovde granica, to je brdo) pa mi se čini da bi se posebna grafička ipak malo bolje pokazala.
Citat:
dvidovic:Ja bih THM, WW, Gi i ostale CT izbegao u širokom luku. Ima i malih igrača od kojih može da se pazari, a da ne brineš oko garancije i izbegneš frku ako se i desi nešto sa računarom.
Ovde su se mali igrači loše pokazali, bar dva takva su pukla tj nestala što sa zarobljenom robom što sa nezavršenim narudžbinama. Postoje još neki ali u fazonu ... naruči pa ćemo da pošaljemo a od garancije ono zakonsko 2 godine. Kada sam kupovao napajanje, kod jednih je bila ok cena ali niti imaju niti su davali više od dve godine a za to napajanje su veće firme davale ili 5 ili 8 godina, nisam siguran. A još će da bude i kredit i slično, nije za mene i ne ulazi mi se u takav rizik. Naročito ne da se naručuje od negde.
Citat:
dvidovic:Sve ovo kosta malo ispod 52k.
Gledao malo, po ovom spisku ide blizu 60k, možda si našao kod nekoga popuste ali po cenama koje ovde nalazim je malo više.
Citat:
dvidovic:SSD (M.2), košta kao klasičan 2.5'' SSD (kabl manje u kućištu) pa sam ga zato i predložio. Tu je i DVD, mada stvarno ne znam koji će joj klinac, bolje umesto njega kupiti onaj Wifi dongle i rešio si i mrežu (ako nema kabla u blizini).
Za SSD bi po sličnoj ceni mogao da upadne i neki nvme a DVD će verovatno da bude potreban jer su još u opticaju audio diskovi, menjaju se i ostali a svakako ću da im predložim da ono važno čuvaju na DVD a ne na fleškama ili hardu. Ako i to umeju da urade, još uvek me ponekad zovu da pitaju kako se reže audio a kako nešto drugo. Oni spadaju u vrstu koja nikako da nauči da radi na kompu jer imaju koga da pozovu a i uvek postoji nešto preče nego da razmišljaju o tome.
Wifi dongle će svakako da bude predlog ako ih mrzi da razvlače kabl, oni uvek izaberu lakše rešenje pa makar koštalo više. Mada su skoro prezidavali stan i pravili male sobe da svako dete ima svoj sobičak i vrlo je moguće da je baš blizu i da neće da bude potreban veliki kabl. Ali o tome će sami da odluče.

Sve u svemu, hvala za dobar predlog, mislim da bih za sebe razmišljao na taj način ali je ovde druga priča. Manje posla i brige za mene a za njih bi posao završila i najjeftinija konfiguracija koja se nudi jer će ovo verovatno da zameni mobilni pa ne moram baš da pravim ekstra komplet.
[ dvidovic @ 25.05.2020. 10:58 ] @
Citat:
calexx
Sve u svemu, hvala za dobar predlog, mislim da bih za sebe razmišljao na taj način ali je ovde druga priča. Manje posla i brige za mene a za njih bi posao završila i najjeftinija konfiguracija koja se nudi jer će ovo verovatno da zameni mobilni pa ne moram baš da pravim ekstra komplet.


Sve razumem, nije meni želja da te ubeđujem, samo da malo pomognem

Što se cene tiče, ništa popust, ništa akcija, regularna prodajna. WD M.2 jeste NVMe I kredit je moguć. Doduše na 6 rata, što tvojim rođacima
sigurno ne bi odgovaralo. Kad sam pomenuo male igrače, mislio sam na one koji dugo rade to što rade i ne vode posao iz garaže. Od tih koje si
pomenuo ni ja ne bih pazario, naravno. Pomenuo si 50k kao cifru preko koje se ne bi išlo, pa sam ja zato ono iskuckao. Kad već pazare, da pazare
nešto što će potrajati i biti upotrebljivo neko duže vreme. Ali tvoj rezon je skroz OK. Neka ih, njihova je lova

[Ovu poruku je menjao dvidovic dana 25.05.2020. u 12:09 GMT+1]
[ calexx @ 25.05.2020. 11:22 ] @
Citat:
dvidovic: Što se cene tiče, ništa popust, ništa akcija, regularna prodajna. WD M.2 jeste NVMe :)

Kad već pazare, da pazare nešto što će potrajati i biti upotrebljivo neko duže vreme. Ali tvoj rezon je skroz OK. Neka ih, njihova je lova :)
Znam za te "manje" igrače ali da ja sada njima predložim da gledaju ponude na internetu, da naručuju pa da stigne a nema gde ovde da provere, pitaju, traže garanciju ... nije to za njih. Iskreno, ni ja za sebe ne bih kupovao tako mada često i ovdašnje radnje šalju na adresu ali bar znam gde mogu da odem ako nešto zabrlja. Kao što ću uskoro da prošetam zbog USB fleške koju sam dao drugaru a ona počela da otkazuje i više ne uspevam da je oživim. Da je kupljena negde daleko, bacio bih je, ovako ću da svratim u radnju i tražim rešenje.

Slabo se razumem u SSD-ove, imam dva SATA koji mi završavaju posao ali nemam mesta na ploči za one novije. Koliko se razumem, postoje ti M.2 koji su u rangu SATA sa tim brzinama i oni koji su nekoliko puta brži. Ovaj WD spada u prve a mislio sam da to nije NVMe. Nemam pojma ali po onome što sam video su njegove brzine na SATA nivou.
[ Branimir Maksimovic @ 25.05.2020. 11:55 ] @
Dusan:"WD M.2 jeste NVMe "

Samo je M2 ali kao sto sam ja uzeo pre par godina to je SATA3 preko M2 interfejsa. Bio je WD ili Crucial, NVMe su bili jako skupi tad.
Prednost ovih je velicina, ja sam uzeo terabajt a za slicnu cenu tad NVMe bih uzeo cetvrtinu od toga :P
[ dvidovic @ 25.05.2020. 12:07 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Dusan:"WD M.2 jeste NVMe "

Samo je M2 ali kao sto sam ja uzeo pre par godina to je SATA3 preko M2 interfejsa. Bio je WD ili Crucial, NVMe su bili jako skupi tad.
Prednost ovih je velicina, ja sam uzeo terabajt a za slicnu cenu tad NVMe bih uzeo cetvrtinu od toga :P


Izvinjavam se, u pravu ste. Moja greška.
[ calexx @ 25.05.2020. 12:11 ] @
Vrlo je moguće da bih sebi uzeo neki takav ali bih pre toga morao da menjam ploču pošto ova nema podršku što znači i procesor i ram što znači da će da sačeka neko drugo vreme. Sada koristim Biostar 512GB koji sam uzeo za 5k a MX500 250GB čuči u rezervi, možda ga ubacim u drugi (još veći krš) komp koji čeka na sklapanje ... i tako čeka par godina. ;)

Kažu da je prelazak HDD->SSD mnogo veći napredak nego SSD SATA->NVME, ali bi mene to još i mnogo koštalo. ;)
[ Brodoplovac @ 25.05.2020. 15:57 ] @
NVME diskovi mogu da idu u PCI-express preko adaptera. Adapteri su jeftini.
https://www.amazon.com/GLOTRENDS-Adapter-Aluminum-Heatsink-PA12-HS/dp/B07GDFX3YJ/ref=redir_mobile_desktop?ie=UTF8&aaxitk=5NNgVPKH1Rgss2QTMPBBug&hsa_cr_id=6606237840801&ref_=sb_s_sparkle
[ calexx @ 25.05.2020. 16:36 ] @
Postoji i opcija sa eksternim kućištem ali je ovo svakako bolje. Da znaš da ću da naručim neki jeftin sa alija, uz obavezan free šiping jer su u poslednje vreme počeli samo sa skupim DHL prevozom. A SSD kad kupim, kupim.

edit: jedini problem je što moja ploča verovatno nema ni brze PCIe slotove. Možda će ipak da sačeka novu ploču, a taman rešio da trošim ovih 100€ što podeliše. ;)

[Ovu poruku je menjao calexx dana 25.05.2020. u 17:50 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 25.05.2020. 17:36 ] @
Ako je laptop u pitanju (malo sam se pogubio u diskusiji, vidim da je otisla u 2 smera), ja sam ovo uzeo: https://www.comtradeshop.com/h...ntel-uhd-620-plavi-3-cell.html

Nije sve u surovim brojkama na papiru. Ovo je najbolji odnos dobre baterije, kvalitetnog ekrana (za ovu klasu bar, 6-bit IPS, non-PWM), laganog kucista, vrh zvuka, super procesora i integruse koja moze da potera neke manje zahtevne igre. Ali bas manje zahtevne. 256GB NVMe je oko 2000MB/s / 1200MB/s. Koristio sam ga 6 meseci kao primarni dev/multimedia racunar, onda sam se vratio sad pocetkom "situacije" na desktop. I iskreno, u produktivnosti ne vidim neku preteranu razliku niti mi pomaze veci ekran, mehanicka tastatura, mis od 10k i slicno. Cak mi nedostaje touchpad kad treba da pejstujem nesto na putty, sto ne mogu tap sa dva prsta nego moram da prelazim na misa (znam da ima ins+nesto precica al i to mi je cimanje posle touchpada).

U pravu su ljudi da devojke vise vole laptopove. Ja sam svojoj desktop sklopio tek kad se primila na ozbiljnije igrice jer lap koji neke jace moze da gura ide preko 1000eur :)

I iskreno, te Vege mogu da guraju osnovne igrice, ali ko ce na 1080p ekranu da spusta rez na 1366x768? UZASNO izgleda sve sto nije nativna rezolucija za monitor. Vega 10 moze da potera nesto moooooozda malo jace al' ono, sve to na lapovima batalite. Za desktop, mozda posluzi za neku igru ali ako ce neko stvarno da igra igrice od 2010. na ovamo, bez bar 560X nece moci lepo. A laptop sa vegom na kojoj se vrti igrica kapiram da u isto vreme moze i jaja da przi.

Takodje, ako se gledaju serije, desktop ne moze da se nosi u krevet :) Tako je i za gomilu stvari.
[ since1986BC @ 25.05.2020. 21:03 ] @
^nije losa preporuka.

Kome treba office varijanta, za ispod 60k (a da dobije monitor, zvucnici kakvi-takvi, mis tastatura) i usteda prostora.
All in one varijanta?
https://www.comtradeshop.com/h...-ssd-radeon-vega-3-dvd-rw.html

[ Zlatni_bg @ 26.05.2020. 10:56 ] @
https://www.emmi.rs/6at35ea.ht...=u_sredistu_akcije_emmi_ponuda

Ima i 14ica za 50k sa istim specs.
[ bojan_bozovic @ 26.05.2020. 11:51 ] @
Citat:
since1986BC:
^nije losa preporuka.

Kome treba office varijanta, za ispod 60k (a da dobije monitor, zvucnici kakvi-takvi, mis tastatura) i usteda prostora.
All in one varijanta?
https://www.comtradeshop.com/h...-ssd-radeon-vega-3-dvd-rw.html



Nije to nikakva usteda prostora ako kuciste ide pod sto, kako su tower kucista nekada postavljana. Problem je sto ljudi zele da se kompjuter vidi, ukljucujuci i raznobojnu rasvetu koju stavljaju u njega, pa to nece da rade.
[ since1986BC @ 26.05.2020. 14:19 ] @
@Bojan
Ako nesto ne vidis, ne znaci da to nesto ne postoji.
[ plague @ 26.05.2020. 15:16 ] @
Ako ne zna sta hoce da radi, napravi joj racunar za mnogo manje pare od tih 50k.

Vecina laptopova danas radi super i sa 4 core-a dokle god su upareni sa bar SSDom. Na poslu koristim MBP is 2015 i nema sta ne moze da radi.
Preporucio bih Ryzen 3200G - desktop procesor sa 4 cora - sa plocom koja moze podrzati procesor iz iste serije sa 6 core-a ako nije velika razlika u ceni ali mislim da nije neophodno.

Ram 8GB jedan stap - ploca sa bar 2 slota.

SSD disk od 256/512GB - danas vise od toga ne treba.
Bez HDDa. Lako je dodati jos jedan disk, ali mislim da je overkill imati 20 igrara od 10gb instaliranih i katalog svih marvel filmova i serija u poslednjih 5 godina koji se gledaju jednom i eto - da se ima.

Procesor ima grafiku koja je ok za AAA naslove.
Ako bude potrebe za necem ozbiljnijem, lako je dodati grafiku.

Minimalizam.
[ ineve74 @ 26.05.2020. 15:23 ] @
Moze da se napravi komp i za 20-25000 al da ima integrusu GPU
Posle moze uvek da se nadogradi CPU ,RAM, graficka
Ja sam 2011 kupio komp za 25000 pa sam posle menjo cpu,kupio graficku, ram, windows
Tero sam linux u pocetku
[ calexx @ 26.05.2020. 16:11 ] @
Citat:
plague:Ako ne zna sta hoce da radi, napravi joj racunar za mnogo manje pare od tih 50k.

Priča kaže ... hoću da kupim ćerki za rođendan komp, dajem 50k, možda i do 60k, šta je dobro za te pare? Onda su izabrale nešto za 52k, ovde je preporučeno nešto bolje ali ne toliko da će njima da znači a i ovo je lakša varijanta, one izabrale, one plaćaju, one će da koriste. Da kupujem za sebe* ili da ja spremam poklon, onda bih pravio druge kompromise. Da predložim nešto od 20-30k pa posle bude problema, ne valja. Da predložim nešto skuplje, uvek će da bude ... pa i ono bi radilo.

Hard je mislim obavezan jer će sigurno da se sluša muzika, da se kopiraju filmovi a koliko ih znam, jednom iskopirano bude zaboravljeno i začas se prepuni. Pa ako se još neko "prikači" onda eto začas punog SSD-a. ;)

*Ne mogu da verujem, malopre razgledam šta bih mogao sebi da apgrejdujem (ne još, možda do jeseni, a možda i ja zaslužim nešto za rođendan jula) i gledam AMD varijante. Ja koji sam od Durona tvrd da neću AMD a sada se nešto menja. Poslednji put (pre ~7 godina) sam išao realno na kompromis i uzeo G3220 i 4GB rama. Sa pločom, otprilike 15k para. Sada gledam sličan procesor (neki G5420) za 7-8k, i3 bez grafike je 50% skuplji, i3 sa grafikom meni preskup, ostaje Ryzen 3200G koji je za nijansu skuplji od i3f ali bar ima grafičku a ne daje mi se dodatnih 15k ili tu negde.
Mogao bih i sada da uzmem pomenuti Pentium procesor, 4GB rama i neku ploču i da bude tu negde ali ajde, ako je apgrejd, neka bude bar nivo iznad.

Sada ne planiram ali ako naiđe neka kinta, videću šta se nudi. Opcije su opet jeftino (taj P procesor, ploča i 8GB rama) ili skuplje, Ryzen 3200G i ostalo isto. Sve zavisi od toga koliko će pare da kaplju. ;)

Inače ovaj moj sadašnji procesor ima intel integrušu, neku prastaru HD koju daleko šije i novi Pentium a i Ryzen pa mi tu nije problem, igrice ne igram, da ne pomenem opet jednu jedinu iz prošlog veka.
[ ademare @ 26.05.2020. 17:03 ] @
AMD Athlon 3000 G je pandan Pentiumu .

2 Jezgra Zen , 3.4 Ghz . integrisana 3 jezgra Vega , bolja nego sto ima Pentium .

Osnovna razlika izmedju 200GE i 3000G je osim 0.2 Ghz vece Frekvencije je da 3000G nije zakljucan . Ali kako za to treba extra ploca onda to i nije neka prednost .

R3 je naravno u konkurenciji sa i3 . Mada napisao sam jos nije stigao kod nas ali R3 3300X za 120 Eur , prestize u svim testovima i7 7700K ! Koji se jos prodaje u prodavnicama . To polovno niko ne nudi . 4 jezgra , 8 thredova oba .

High end Intel za 3 godine je spao na low end osim po ceni , kosta oko 400 Eura . Na zapadu 350 .

[ calexx @ 26.05.2020. 17:45 ] @
Otprilike sam tako i video, ako idem na niži nivo, onda je Pentium moguć izbor ali ako hoću malo više, ostaju i3 ili Ryzen. Ovaj Ryzen 3 3200G mi deluje kao dobra ponuda, uz integrušu i cenu od ~100€ je bolje nego i3 od 20k para a mnogo bolje od P4.

Ipak, to je još uvek u nekom planu, mada možda mogu da ubrzam otplatu televizora pa posle pustim novi kredit a onda ko zna šta bude aktuelno i koliko ću da se ispružim.
[ Zlatni_bg @ 26.05.2020. 18:04 ] @
Ja ipak mislim da treba sacekati R3 3300X ili 3100 (bolje prvi) koji ne bi trebalo da je vise od 100EUR kod nas, i potrositi ostatak novca na sto bolji GPU. Klokovanje moze fino da se odradi s obzirom na mali broj jezgara. A prvi ima jedan CCX ako ne gresim, samim tim je latency NENORMALNO mali izmedju samih jezgara. Parira mnogim intelima za gejming, a ima istu konfiguraciju kao 7700K.
[ calexx @ 26.05.2020. 18:41 ] @
Odmah otpadaju, za 100€ bez GPU može svašta da se nađe, meni je plan ta cena sa GPU. Otprilike 3200G ili ako se još nešto pojavi. Niti igram niti mi znači neka grafička da bih dao nekoliko stotina € za taj triling. Verovatno će svašta da se pojavi do jula a možda odlučim da dam malo više ... ili pre toga potrošim pare na nešto pametnije. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 26.05.2020. 23:55 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ja ipak mislim da treba sacekati R3 3300X ili 3100 (bolje prvi) koji ne bi trebalo da je vise od 100EUR kod nas, i potrositi ostatak novca na sto bolji GPU. Klokovanje moze fino da se odradi s obzirom na mali broj jezgara. A prvi ima jedan CCX ako ne gresim, samim tim je latency NENORMALNO mali izmedju samih jezgara. Parira mnogim intelima za gejming, a ima istu konfiguraciju kao 7700K.


Po benchovima 3300X razvaljuje, zaista, cujem.
[ calexx @ 27.05.2020. 00:28 ] @
To je za one koji koriste benčove ali za priču iz teme a i moju ličnu je preskupo. A što se gejminga tiče, jel se oseća kad obrćem patience iliti freecell? ;)

Možda i odustanem od apgrejda hardvera, za otprilike 30-35€ mogu da uzmem polovan i3-4170 što će za sada da bude primetan napredak. :)
[ Branimir Maksimovic @ 27.05.2020. 00:42 ] @
Nisam mislio na tebe, nego generalno, 3300X je brz ko munja za tu cenu.