[ kajtaz98 @ 06.06.2020. 23:31 ] @
Pozdrav svima posto dosta ljudi ima problema sa aparatima, najcesce da pljucka var ili ne gura zicu, i meni je potrebna pomoc pa eto mozemo ovde predstavljati probleme i pokusati resiti...
ja sam smislio nesto za guranje zice e sad radi bez greske u nekoliko aparata, al desilo mi se na jednom da vrv je motor los ili ga nesto dodatno opterecuje pa mi spali potenciometar inace elektronika je jednostavna i svidja mi se zato sto ne izbacuje zicu nakon pustanja tastera..
ukoliko el za guranje zice nema odvojeno napajanje ugradim trafo jedan relej koji ce da pokrece tu el kad i trafo i ventil..
e sad evo te seme po kojoj radim i stvarno do sada mi super zavrsavala posao dok se nije pojavio ovaj varstroj gorenje 140-160 star nekih 25 god a bacio u vodu xD
znaci zanima me da l mogu jos nesto da dodam na ovoj elektronici sto ce mi zastititi potenciometar od pregorevanja inace ovaj 2n-nac trpi silovanje dobar hladnjak protok vazduha i neunistiv evo i dan danas sljakaju elektronike u nekim aparatima...
evo seme pa ako moze pomoc imam jos pitanja al da vidimo ovo hvala unapred...
[ ziki_the @ 07.06.2020. 05:20 ] @
Ja sam ubacivao uglavnom ovako nesto kao na linku link, kad nisam mogao da popravim postojecu.

Ovo tvoje cist minimalizam, ali ako su zadovoljni time odlicno.
Imao sam slucaj jednom da de odlomilo parce magneta iz motora i mehanicki ga povremeno blokiralo.
[ kajtaz98 @ 07.06.2020. 18:37 ] @
ovo mi se idealno pokazalo u dosta aparata i preko 300A sve zavisi od stanja motora evo npr ovaj sto sam pokusao da uradim skoro nema sile spali mi potenciometar, jedino sam zab da proverim sraf za stezanje zice mzd je previse gusio motor, kad bi malo modernizovao ovaj sklop bio bi idealan, bolje je od pwm koja npr nastavi da gura zicu jos par trenutaka pa moras dodatno stavljati releje i td zavisi
[ kajtaz98 @ 07.06.2020. 18:39 ] @
jesi li morao ugradjivati nesto za blokadu motora nakon pustanja tastera da ne izgura zicu nakon toga?
[ ZAS011 @ 07.06.2020. 19:09 ] @
Šema koju koristiš je go k...
Ako 2N3055 ima malo pojačanje, prevelika struja baze ti prži potenciometar.
Bolje da si napravio PWM regulaciju sa NE555.
[ veselinovic @ 07.06.2020. 20:19 ] @
Slazem se sa Zokijem i Zikijem, poslusaj ih.
Obavezno stavi ili relej za kocenje motora ili neki tranzistor ( predlazem relej zbog tvog iskustva).
Nego, na drugoj temi se pominje obavezno poseban trafo za pogon motora i tu imam dilemu.
Ako se koristi isti trafo ( trafo koji vari) za pogon motora javlja se jedan fini efekat.
Kad zalijepi zicu napon pada i motor se sporije okrece i daje sansu aparatu da otkloni kratak spoj.
Kad se u radu odmakne zica od predmeta napon skoci i motor brze doda zicu.
Meni se to svidja i kad god sam mogao sam koristio napon sa glavnog trafoa.
[ kajtaz98 @ 19.06.2020. 19:52 ] @
moze li sema za pwm sa ne555 ili da jednostavno kupim gotovu od 10-15A?
[ Z31RM @ 15.07.2020. 18:35 ] @
Moze li mi neko pomoci oko sheme za ISKRA aparat za zavarivanje model MM200F , model sa elektrolitskim kondenzatorima za peglanje napona ? Unapred hvala! Todor
[ ziki_the @ 15.07.2020. 19:21 ] @
Moze, sta te muci oko seme?
Ako imas semu?
iskra

[Ovu poruku je menjao ziki_the dana 15.07.2020. u 21:09 GMT+1]