[ samuki @ 14.07.2020. 18:03 ] @
Kako zastiti kompjuter od udara groma?

A da nije , iskljuci iz struje ?!
[ samuki @ 14.07.2020. 18:04 ] @
Da li pomazu one uticnice sa zastitom?
[ Living Light @ 14.07.2020. 18:08 ] @
Generalni Odgovor:

-N I K A K O !

Nemas sanse protiv 200000 Ampera!

Možeš da angažuješ firmu iz Germanije,
nema šanse!!!
___________

Ostaje samo Molitva!
[ samuki @ 14.07.2020. 18:14 ] @
A ovo? Overload!
[ Living Light @ 14.07.2020. 18:18 ] @
Citat:
samuki: Da li pomazu one uticnice sa zastitom?

Pomazu, ali
Pa kad se razlete po kucu/stanu

Tu trava ne raste!

Od direktnog udara groma
samo Božja volja može da pomogne!
[ Living Light @ 14.07.2020. 18:22 ] @
Ne postoji prenaponska zastita
koja moze da spreci da se
PLC Ili DCS ne spali od direktnog udara Groma.


Može da bude "Made in Germany, ili USA"
ne vredi!

Samo molitva.....
[ Living Light @ 14.07.2020. 18:27 ] @
Citat:
samuki: A ovo? Overload

s ti poludeo ?

Ma kakav overload?

To kad rokne, spalice i tebe i taj tvoj overLOAD !
[ vucko47 @ 14.07.2020. 19:41 ] @
Meni pre petnaestak dana spalio jedan računar i ruter. Oba bila na UPS-u. Nekim čudom UPS ostao živ a ostalo zadimilo. Kako je ovaj nesrećnik preživeo a ostalo ne, ne znam. Jedini spas ti je vadjenje kablova iz utičnice.
[ Living Light @ 14.07.2020. 21:01 ] @
naravno vucko47,

To je jedini spas!
[ bekic.bb2 @ 15.07.2020. 10:19 ] @
Prenaponska zastita ?
Nije tesko instalirati u kucnu elektromrezu
[ gilopile @ 15.07.2020. 10:28 ] @
Moze.
Sve je bolje nego nista. Zavisi i kako grom zvekne. Ako zvekne u blizini, moze se spasiti, ali ako zvekne direkt u banderu, nema sanse, ugljenisu se cak i instalacije...
[ samuki @ 15.07.2020. 11:05 ] @
Citat:
bekic.bb2:
Prenaponska zastita ?
Nije tesko instalirati u kucnu elektromrezu


Kako ?
[ Brodoplovac @ 15.07.2020. 11:07 ] @
Struja iz groma se indukuje u žicama koje vode ka računaru i onda spali računar.
Moraju se isključiti svi kablovi iz kompa (miš, tastatura...) da bi računar bio bezbedan.
[ mjanjic @ 15.07.2020. 11:20 ] @
Pre 12 godina drmnuo komšiji u dimnjak, napravio haos u kući, ja uvek izvlačio utičnicu produžnog, međutim spržio ADSL ruter i mrežni port na ploči, a samo 2 sedmice ranije bio promenio ploču jer je odapela, tako da sam opet išao da kupim istu ploču po drugi put (dok ima sa tim socket-om, da ne mislim da li će ova da rikne posle X dana, a ionako su mrežne kartice bile već 10-15€, a ploča 30€).

Postoji prenaponska zaštita od udara groma, ali se radi na dalekovodima i trafostanicama, za kućne instalacije teško da ikakav odvodnik prenapona može da obori pola miliona do milion volti na 220V, jedna stvar je na dalekovodu 220kV, a na 220V teško, jer bi taj odvodnik morao da odvede struju od oko 2000A i veću, a uzemljenje nije predviđeno da to izdrži.

Kod mene je počela trafostanica udaljena 300-400m da ispada iz mreže kad grom udari u dalekovod 10kV koji je na 200m od trafostanice, jer su nakon zadnjih radova na tom dalekovodu nešto zeznuli. Vidim da na stubu sa kog je doveden napajanje do trafostanice postavljeni odvodnici prenapona, ali izgleda da nisu dovoljni. Pre manje od 10 dana kad je bila grmljavina, grom je udario u dalekovod na oko kilometar od tog mesta, ostali smo bez napona na nekih 5-6 minuta.

Eto, ako ima problema da se obezbedi 10kV od udara groma, možete misliti kako je sa kućnom instalacijom od 220V. Mislim, može, ali je totalno neisplativo. Plus, odvodnici prenapona moraju imati brojač reagovanja, jer posle nekog broja reagovanja gube karakteristiku. Takođe, na kući bi morala da se uradi zaštita u više nivoa, prvo na stubu neko iskrište ili ZnO odvodnik prenapona koji će prenapon spustiti na bar nekoliko hiljada volti, a potom na razvodnoj tabli sekundarna zaštita koja će taj prenapon spustiti na nivo 220V.
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2020. 11:40 ] @
A gromobran? Vredi necemu?

edit:
u 90ima sam video kako izgleda drvo u parku na nbg kad udari grom, pa pitam ;)
[ vucko47 @ 15.07.2020. 12:42 ] @
Opet, samo čupanje kablova iz utičnice će rešiti problem. Što se tiče drveta posle udara groma mogu slikati odmah tri do četiri komada ako ih nisu posekli :). Ako je udar u stub neće gromobran ništa da pomogne a neće ni sitna elektronika. Meni je prenelo preko isključene fidovke i preko UPS-a.
Pre možda nekih desetak do petnaest godina smo pretrpeli takav udar groma da je to teško i opisati. Nije bilo baš u blizini moje kuće ali je skoro sve što je moglo da izgori i izgorelo. Bukvalno su i kablovi u zidu svetleli plavom bojom. Komšiji razvodni orman izvalilo iz zida a osigurače razbacalo na sve strane. Na takvom sam mestu da čim krene malo oblaka stiže i grmljavina pa imam dosta iskustva sa svim tim zaštitama. Od nekog manjeg pražnjenja može pomoći UPS ili slične naprave al od kvalitetnog udara nema adekvatne zaštite za kuću. Fora je što se čovek opusti kad ugradi tako neku "zaštitu" pa posle par uspešnih reagovanja desi se haos. Isto kao i ja zadnji put, sve je na ups-ovima pa će me spasiti opet kad možeš misliti jedan me shebao kvalitetno.
[ mjanjic @ 15.07.2020. 12:47 ] @
Gromobran vredi, ako grom udari u njega, ali ako je povezan npr. sa olukom, a imaš instalaciju koja prolazi blizu oluka, indukcijom pređe na kućnu instalaciju, pa bude još gore (ništa ne vredi ako je zaštita kod brojila na razvodnoj tabli). Ali ako udari u banderu ili vod, šta ti tu vredi gromobran?
Ali, da ti ne udari u dimnjak ili krov, svakako jeste bolje, nema nikakve štete, osim ako dođe do indukcije u električnoj instalaciji unutar objekta pa stradaju neki uređaji.
[ plavusan @ 15.07.2020. 12:50 ] @
Citat:
vucko47:
Meni je prenelo preko isključene fidovke i preko UPS-a.


Koja je marka UPS-a? Da li je offline ili online?
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2020. 12:54 ] @
Vuchko:"Što se tiče drveta posle udara groma mogu slikati odmah tri do četiri komada ako ih nisu posekli :)"

Ovo je izletelo iz korena i ko da je neko nekim preciznom testerom seckao :P

edit:
i posto je koren bio ispod cigala, povuklo je i gomilu cigala, blokova
[ peca89 @ 15.07.2020. 13:15 ] @
Do sada je jasno da od direktnog udara groma nema zastite, ali grom retko udara direktno u gradovima jer uvek u blizini postoji neki gromobran. Medjutim, svaki gromobran mora tu struju da odvede u zemlju, čemu i služe one debele čelične trake što idu po fasadama zgrade u zemlju. Naravno, kada kroz tu traku proleti, kako neko reče, 200kA biće toliko magnetnog polja da će svaku žicu ili savijeni komad metala u blizini pretvoriti u sekundar transformatora i indukovati pozamašnu struju i napon. E od toga već prenaponska zaštita može da pomogne. Koliko će se indukovati i koliko daleko, nemoguće je predvideti. Kolika će naponska zaštita biti dovoljna, isto je nemoguće sa sigurnošću predvideti. Znači, samo se igramo sa verovatnoćama. Što je veća prenaponska zaštita, veća je verovatnoća da će spasiti nešto iza nje. I da, uvek je bolje išta nego ništa, ali pošto je svako "išta" beskonačno puta skuplje od "ništa", opet je teško reći da li je smanjena verovatnoća štete isplativa. :D Zarad mirnije glave, bilo koji produžni sa zaštitom je bolji neko ništa...

Pretvori se u filozofiju kraj odgovora :D
[ gilopile @ 15.07.2020. 13:20 ] @
@peca89
Upravo tako.
[ peca89 @ 15.07.2020. 13:46 ] @
Još jedna stvar. Jedina zaštita od nepopravljive štete prouzrokovane udarom groma je bekap!
[ plavusan @ 15.07.2020. 13:50 ] @
Offsite backup.
[ gilopile @ 15.07.2020. 14:12 ] @
Citat:
peca89:
Još jedna stvar. Jedina zaštita od nepopravljive štete prouzrokovane udarom groma je bekap!


To se podrazumeva i u neiscekivanju groma.
Podaci u svakom momentu u kompu vise o konac.
[ Living Light @ 15.07.2020. 15:25 ] @
Imao sam priliku da vidim ostatke
pocinkovane trake 30x5mm,
koja je sa 10-o spratnice
ista sa krova od gromobrana do
zemlje,
pa na temeljni uzemljivac.

kad je udario grom,
traka se istopila, a na betonu dole,
samo gomila istopljenog metala.

Gromobran je dobar da spreci pozar.

Jer da njega nije bilo,
grom bi udario u krovnu kontrukciju,
i zapalile bi se drvene grede i rogovi.



https://www.youtube.com/watch?v=sHU039CG8VQ

[ bekic.bb2 @ 15.07.2020. 21:12 ] @
Citat:
samuki:
Citat:
bekic.bb2:
Prenaponska zastita ?
Nije tesko instalirati u kucnu elektromrezu


Kako ?



Iz vise slojeva.
Prva linija odbrane ide kod brojila, druga na razvodnoj tabli, treca na samoj uticnici.
Ni tada nije 100% sigurno ali jeste vise nego dovoljno da se "ne zivi u strahu".

Ako zivis u zgradi u gusto naseljenom podrucju, vec si poprilicno zasticen. Ali ako si u kuci na osami onda je malo teze.
Realno, da ti grom direktno pogodi kucu - ne bi stigao ni da zalis za tehnikom. Nije samo do amperaze i voltazua, nego ubijaju i udarni talas i temperatura ( bas kao eksplozija)
[ Living Light @ 15.07.2020. 21:32 ] @
bekic.bb2,

BRAVO!!!
[ bekic.bb2 @ 16.07.2020. 11:37 ] @
@Living Light


Sluzimo narodu :)
Nisam znao da vas ovo pitanje toliko muci?
Meni se samo jednom desio problem sa gromom ali to je bilo zbog divlje razvucene LAN mreze ( preko krovova) i preko SBB kablova takodje razvucenih preko krovova.

Meni je tada crkla lan karta (integrisana) jer u nju bio uboden taj "komsijski LAN" ali drugima su pocrkali televizori

+1
[ samuki @ 16.07.2020. 13:21 ] @
Znamo da od direktan udar nema spasa, ali ako je udar dalje, pomazeli uticnica sa prekonaponskom zastitom?

I uzeti wifi adapter za povezivanje interneta umjesto kabla.
[ bekic.bb2 @ 16.07.2020. 16:07 ] @
@samuki

Rekoh, solidna zastita je zamisljena kao slojevita odbrana.
Kao takva sigurno pomaze, ali da li 80 ili 99% - to su finese.

Ja bih bio bezbrizan u tom slucaju ( stan u zgradi + viseslojna prenaponska zastita ) a sto se wifi tice - to te 100% stiti od visokog napona iz UTP kabla:) ali ti brzina pada bar 30% a pouzdanost konekcije jos vise
[ mjanjic @ 16.07.2020. 23:38 ] @
Ni to nije sigurno, znam čoveka koji drži prodavnicu elektronike, a na spratu objekta mu je stan, udario je grom na manje od 100m od njega, i crkao mu je jedan Wifi ruter i svič povezan na njega, lan adapter na računaru povezanom na taj svič, ali recimo ruter od interneta nije stradao, pa sad neka neko bude pametan, ispada da je ovaj Wifi ruter stradao od nekog indukovanog napona ili ko zna čega.
Jedino je izgleda sigurna optička veza :)
[ Living Light @ 16.07.2020. 23:55 ] @
Optika je sigurna sa strane NET-a.

Ali i u kuci trebas imati neko napajanje,
osim ako ne preturujemo,
pa vozis sve na zaseban agregat :)
Sto bi u 21. veku bilo suludo.

Na poslu, montirali ogroman displej,
koji je imao svoj PLC.
PLC je bio "sluga" za "master" DCS u komandnoj sali,
udaljeno oko 1km.
Povezani komunikacionim kablom.

Kad sevne grom iz oblaka u oblak,
(cak ni ne sa neba u zemlju)
a to bude nekako
paralelno
kablu za Rx-Tx,
onda redovno spali portove i na
PLC, i na DCS.

Ugradio OVP zastitu
(Over Voltage Protection)
na komunikacioni kabl,
i to, na oba kraja kabla
i resio ispad displeja.

Ali,
sve ovo važi dok ne udari grom
direktno u displej,
ako se to desi,

-Lete stuke, lete avioni,
bice delova na sve strane :)


[ Horbi @ 17.07.2020. 09:52 ] @
Običan UPS je dovoljna zaštita kompa u 90% slučaja.
X puta mi je ups odreagovao na prenapon i spasao komp, čak u nekoliko slučajeva kada mi je po kući otišla tehnika od grmljavine ups je sačuvao komp.
[ Living Light @ 17.07.2020. 11:32 ] @
To si u pravu.

Ali nije ni sve jedno o kakvom se UPS-u radi.
Obican korisnik racunara,
obicno nema UPS (mozda gresim).

Dobri kvalitetni UPS nisu jeftini.
A oni manje dobri nemaju kvalitetni RSO filter
na ulazu 230Vac.
Isto kao i napajanja za racunare od 10e,
kad bacis pogled na PCB vidis da
nedostaju komponente,
nisu zalemljene,
zalemljeni samo djamperi(brikne)

Evo primera ulaznog dela APC UPS-a.

Nije denostavan,
i bas mi se svidja kako je uradjen.
Koliko su OVP zastite ugradili,
svaka im cast.

Evo seme ulaznog dela sa 230Vac:
[ vucko47 @ 17.07.2020. 16:04 ] @
E upravo mi je jedan APC dobro ispraznio dzep svojim odbijanjem da zastiti racunar . Pored strujnih kablova preko njega idu i telefon i internet al izgleda da sa te strane nije bilo udara. Rutera i telefona se nije moglo namenjati dok se nisu nabavili UPS-ovi jbg.
Uglavnom, situacija posle zadnjeg udara je sledeca: Ruter i SmartBOX, Napajanje za racunar, Graficka, Maticna ploca ne daje nikakve znake zivota a dal je Procesor ziv jos ne znam jer ga nisam probavao na drugoj ploci. Jedino sto je tu 100% prezivelo je kuciste . Sve preko pomenutog UPS-a prikljuceno al jbg. Ostali su odradili posao.
[ Living Light @ 17.07.2020. 17:46 ] @
Citat:
vucko47: pre petnaestak dana spalio jedan računar i ruter. Oba bila na UPS-u. Nekim čudom UPS ostao živ a ostalo zadimilo. Kako je ovaj nesrećnik preživeo

Citat:
vucko47: Ruter i SmartBOX, Napajanje za racunar, Graficka, Maticna ploca ne daje nikakve znake zivota a dal je Procesor ziv jos ne znam jer ga nisam probavao na drugoj ploci.

Malo teorije iz germanije:

[ Horbi @ 17.07.2020. 23:10 ] @
Slabo divanim nemački, ovi mi izgleda kao odvodnci prenapona?
[ flighter_022 @ 18.07.2020. 01:16 ] @
Radio sam u Africi dugo... Tropske oluje tokom perioda maj'novembar su svakodnevna pojava. Elektro'distribuciona mreya im je u haosu. I telefonska isto tako.

Jednom prilikom sam video, na par metara ispred sebe, kako na telefonskoj distribucionoj tabli preskače varnica između dva kontakta koji su bili jedno 15-20 cm jedan od drugog. Puklo je kao velika petarda. Mi jesmo imali neku zaštitu telefonskog sistema, ali je posle toga retko koja od dvadesetak kartica (svaka za po 8 ili 16 lokalnihbrojeva) ostala neoštećena.


[ Living Light @ 18.07.2020. 18:37 ] @
flighter_022,
Sjajan primer iz Afrike,
drago mi je da si podelo sa nama!

Hvala Ti Lepo!
[ Living Light @ 19.07.2020. 03:32 ] @
Ako se za obican vazduh racuna
probojni napon (normalna vlaga i normalni pritisak)
30 kV/cm
onda se lako preracuna
kako u Africi "Pichhhe Gromovi"

HAOOOS!!!

Ne dao BOG da Grom rokne
u naše postojenje Vodonika!



[Ovu poruku je menjao Living Light dana 19.07.2020. u 05:12 GMT+1]