[ NePa @ 27.07.2020. 13:52 ] @
Zdravo svima,

pre 10 god tacno (kao da je juce bilo ) smo ovde kompletirali jednu extra konfiguraciju koja i dan danas sljaka kako treba, radila je i radila *za sve pare* - kako se u zargonu kaze.

link sta smo tada pisali : https://www.elitesecurity.org/t388044-1#2522776

U medjuvremenu zadnje 2 godine PC je pretrpeo malo nadogradnje, povecan je storage (em sto skoro vise nije bilo mesta, em sto su vec stari hdd-ovi), promenjeno je i stavljeno jace napajanje.

Dakle ovako, za novi PC ostaje, tj vec imam:

00 OS W7 64
01 Kuciste Cooler master STORM
02 Napajanje Chieftec CTG-750C 750W Full A-80 (kupljeno 2017)
03 HDD Toshiba 3TB P300 - 3kom (kupljeni 2019)
04 SSD Samusng Evo 860 500 GB - 1kom (kupljen 2020)
05 Graficka - imam nekoliko starijih, gtx 560ti, 7600gt, 4850hd, te mozda jedna ili nijedna da ide na novu plocu, ukoliko je moguce moj posao da zavrsava graficka na procesoru, ne bi ni stavljao klasicnu graficku na plocu
06 Ventilatori 4 kom 4 pin PWM za kuciste
07 CPU fan Cooler Master Hyper 612 PWM
08 HDD interna fioka u kojoj se cesto nadje neki HDD


Trebaju mi predlozi za:

09 Maticna (atx/1151/ * unutra * bar 3 x 4pin PWM chassis fan / usb 3.0 /1 x klasican PCI slot / 4 x slot za DDR4 / 1 x SPDIF (nije bas obavezno) / *pozadi* 1 x HDMI, 1 x DVI, 2 x USB 3.0 / 1 x SPDIF (nije obavezno) / da
graficka na procesoru radi preko dva digitalna izlaza na ploci, posto radim na dva monitora * buzdet 100-200e *

10 Procesor (Intel gen 8 ili 9, nesto sto je u danasnje vreme pandam onome sto je tada bio stari Intel I5 750 koji je kupljen 2010) / *budzet 150-250e*

11 DDR4 najmanje 16gb

Razlog kupovine je ipak dosta stara konfiguracija, a posto je racunar u mojoj firmi gde non stop radim na njemu, ne bi hteo da dodjem u situaciju da u trenutku ostanem bez PC-a koji mi je maltene osnovno sredstvo za rad.
Namena je kao i ranije graficki programi, dizajn i priprema za stampu kataloga, pomalo video, dosta veliki broj RAW fajla iz fotoaparata koji posle studijskog fotografisanja moram da preko ACR-a razvijem sredim itd. Igrice ne igram.
Ne zurim nista, kazem, ovo radi besprekorno jos uvek, ali moram polako, bar u narednih mesec-dva da ovo resim, tj da predjem na novi komp.

AMD procesore uopste ne poznajem, ostao bi kao i do sada na Intelu, znaci neki I5, 9600, 8600 itd
Kod ploce mi je bitan taj PCI slot zbog dobre stare muzicke kartice koju imam.
Prelazim takodje i na W10.

Dakle dajte predlog za plocu, procesor i memorije, da sve to radi pouzdano i kako treba (nadam se opet bar ovoliko vremena )
Kupujem iskljucivo novo, da li u prodavnicama ili na KP, nebitno.

Hvala





[ ademare @ 27.07.2020. 15:11 ] @
Prvo AMD procesori su trenutno , bez neke sanse u skoroj buducnosti da se to promeni , dosta bolja kupovina .

To ne mislim samo ja , vec mnogi ljudi , pa po podacima sa Amazona , po prodaji procesora , prvi Intel je na nekom 6-7 mestu , ispred njega je 5 AMD modela po kolicini prodatih primeraka .

Druga stvar je sto AMD ima dve serije , sa integrisanom i bez grafike . Ima i Intel ali dok njegova integrisana vredi 20 Eura , kada bi se kupovala posebno , AMD-ova vredi 100 .

Treca stvar da AMD sa integrisanom i nisu trenutno bas neki . Nisu ni losi , ali ovi bez graficke su mnogo bolji . Radi se o razlicitim serijama, Zen + i Zen 2 .

AMD je pre neki dan najavio novu seriju procesora , isti kao i ovi bez ali sa grafikom , ali nije izvesno kada ce biti u prodaji . Prvo po AMD zamisli idu samo Proizvodjacima brendiranih kompjutera , a neizvesno kada idu u prodaju . Mozda 3 , mozda 6 meseci .

Da ih ima sada u prodaji to bi ti sigurno najvise odgovaralo ! Ovako ako je u pitanju hitna kupovina , onda svakako razmisljanje izmedju AMD sa ili bez grafike .

Intel nije povoljna kupovina .
[ NePa @ 27.07.2020. 15:22 ] @
Ok, znao sam da nece biti ovo bas jednostavno ... ajde da vidim koji AMD od cca 200e bez grafike preporucujete ? To je neka okvirna cena za recimo I5 9600K ...
[ ademare @ 27.07.2020. 16:05 ] @
Zavisi sta radis sa kompjuterom . Da li ti je vaznija ukupna snaga procesora ili single thread .

Ako je vazniji single thread onda AMD Ryzen 5 3600 6 jezgara , 12 thredova . Intel je samo 6/6 .

Ako je vaznija ukupna snaga onda predhodna serija 2700X 8 jezgara , 16 thredova . To je top model predhodne serije , koji se uspesno takmicio sa i7 9 gen , a ne sa i5 .

Ako hoces da ustedis na grafici u ukupnoj ceni , onda R5 3400G , on je samo 4/8 ali grafika je na nivou nvidie 1030 i rx 550 , sto znaci ustedu 100 Eura , a cena mu je 150 .
[ Living Light @ 27.07.2020. 16:12 ] @
@Ade...

Svako dobro!
Brate, uživaj!
[ NePa @ 27.07.2020. 16:35 ] @
Citat:
ademare:
Zavisi sta radis sa kompjuterom . Da li ti je vaznija ukupna snaga procesora ili single thread .

Ako je vazniji single thread onda AMD Ryzen 5 3600 6 jezgara , 12 thredova . Intel je samo 6/6 .

Ako je vaznija ukupna snaga onda predhodna serija 2700X 8 jezgara , 16 thredova . To je top model predhodne serije , koji se uspesno takmicio sa i7 9 gen , a ne sa i5 .

Ako hoces da ustedis na grafici u ukupnoj ceni , onda R5 3400G , on je samo 4/8 ali grafika je na nivou nvidie 1030 i rx 550 , sto znaci ustedu 100 Eura , a cena mu je 150 .


Tnx @ademare, ovaj 2700x mi se bas cini ok, a dolazi u obzir i 3600x. Sto se tice diskretne grafike, to cu nazalost, ako uzmem AMD, morati da stavim, mada sam mislio da ceo posao mogu bez klasicne graficke da zavrsavam. Em sto ce na danasnjim plocama fakticki digitalni video izlazi da budu visak. Sta bi mogao od ploca da biram za 2700x ili 3600x, ima gore ispisao sam sta bi sve ploca trebalo da ima ? Hvala

PS .. mnogo sam se udaljio od komponenti, tako da ne zamerate ako smaram i lupam gluposti
[ ademare @ 27.07.2020. 19:03 ] @
Sad sam se setio ono sto mi promaklo . Win 7 !

Ako je on imperativ , onda mozes da zaboravis na Intel , jer graficka integrisana nije kompatibilna ni sa 8Gen . Mora posebna .

Sto se tice AMD -a , koliko znam sa Win 7 moze da radi serija 1XXX i 2XXX . 3 ne moze .

Widim da dole pise moze i win 10 , tako da je lazna uzbuna ;)

[Ovu poruku je menjao ademare dana 27.07.2020. u 20:16 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 27.07.2020. 19:09 ] @
Citat:
NePa:
Citat:
ademare:
Zavisi sta radis sa kompjuterom . Da li ti je vaznija ukupna snaga procesora ili single thread .

Ako je vazniji single thread onda AMD Ryzen 5 3600 6 jezgara , 12 thredova . Intel je samo 6/6 .

Ako je vaznija ukupna snaga onda predhodna serija 2700X 8 jezgara , 16 thredova . To je top model predhodne serije , koji se uspesno takmicio sa i7 9 gen , a ne sa i5 .

Ako hoces da ustedis na grafici u ukupnoj ceni , onda R5 3400G , on je samo 4/8 ali grafika je na nivou nvidie 1030 i rx 550 , sto znaci ustedu 100 Eura , a cena mu je 150 .


Tnx @ademare, ovaj 2700x mi se bas cini ok, a dolazi u obzir i 3600x. Sto se tice diskretne grafike, to cu nazalost, ako uzmem AMD, morati da stavim, mada sam mislio da ceo posao mogu bez klasicne graficke da zavrsavam. Em sto ce na danasnjim plocama fakticki digitalni video izlazi da budu visak. Sta bi mogao od ploca da biram za 2700x ili 3600x, ima gore ispisao sam sta bi sve ploca trebalo da ima ? Hvala

PS .. mnogo sam se udaljio od komponenti, tako da ne zamerate ako smaram i lupam gluposti :)


Ja imam 2700X, ali bih ti preporucio 3600X zato sto ima dosta poboljsanja i manju potrosnju struje. Verujem da u igrama daleko bolje izvlaci 3600X nego 2700X.
2700X ima 8 jezgara pa bi on bio bolji samo ako i uposljavas 8 jezgara, u svakom drugom slucaju 3600X.
[ NePa @ 27.07.2020. 20:10 ] @
@ademare @BMaksimovic hvala

Ceo problem se vrti oko toga kako da izbegnem, ako je moguce diskretnu graficku, jer mislim da mi ne treba. Igrice ne igram uopste. Na ovoj konfiguraciji sa starim I5, koristim diskretnu Radeon 4850 godinama, a bilo koji novi I5 ima mislim jacu graficku nego sto je ona. Ima dosta hdd-ova unutra (5 kom+ssd, Raid 0)+povremeno sata fioka. Ima 5 odlicnih ventilatora koja su skoro necujna. Znaci gledam da buducu potrosnju sa postojecim napajanjem svedem na sto manju, a da "luftiranje" bude jos bolje nego sada, a da postavim za Photoshop, Ilustrator, Corel itd, nesto sto je optimalno u danasnje vreme. Cpu, Ram i plocu.

Ne znam da li se te integrisane graficke u procesorima ponasaju isto kao i diskretne, primer...kada se recimo drze otvorena 3 graf programa u isto vreme i kada se na 10 formi koje su otvorene takodje u ta 3 programa i koje imaju po 50 lejera ... paralelno radi posao na 3 mesta...itd. A ddr4 cu vrv da odmah uzmem 32gb, jer sada imam 16ddr3, te primecujem u odredjenim situacijama da i one budu pune.

[Ovu poruku je menjao NePa dana 27.07.2020. u 21:21 GMT+1]
[ mjanjic @ 27.07.2020. 20:36 ] @
Bruka i sramota da 1030 bude 100€, to je grafička na nivou integrisane kod Intel-a, ja sam sve mislio da košta nekih 50-60€, a da su reda 30€ one GT710, ali izgleda da su cene "malo" otišle...


Ako već uzimaš novo, bolje uzmi ceo komp, ako bi uzimao npr. Ryzen 5 3400G, ima ovakva konfiguracija za 40k dinara, dodaš još 8GB rama i to je to: https://gigatron.rs/gigatron-r...n-aurora-3400g-pro-fury-363082
Međutim, kontam da ti ne odgovara ploča zbog nepostojanja PCI slota za tu audio karticu, mada je možda lakše da nađeš ploču sa 2 PCI-E slota pa da za zvučnu koristiš PCI-E to PCI adapter, kao npr. ovaj (ne znam da li ih ima kod nas): https://www.alibaba.com/produc....normalList.121.2ab1256d59a6xM
Time bi permanentno rešio problem te zvučne kartice u budućnosti, jedino je problem da li postoje drajveri za Win10, ako ne postoje, onda batali posao i gledaj ploču sa što boljom zvučnom ili kupi novu eksternu zvučnu sa USB interfejsom ako ti treba nešto što ne podržava integrisana.


Edit: Samo da dodam, ako tražiš nadogradnju sa mogućnošću da platiš preko računa (pošto je u firmi), bez obzira što može i preko Kupuje/prodajem i drugih sajtova (tj. nisi javno preduzeće pa da mora tender i slično), pitanje je da li ti se isplati nadogradnja, jer cene nisu kao za keš.
Sa druge strane, ako plaćaš kešom koji će ti dati firma kao neki honorar ili putne troškove, na to se obračunavaju doprinosi koji iznose oko trećine bruto iznosa, pa ti praktično izađe jeftinije da platiš direktno sa računa firme nego da ti na bilo koji način daju taj novac.
[ ademare @ 27.07.2020. 20:44 ] @
Oni u te komplete stavljaju lose ploce , lose napajanja itd .

Sto se tice ploce za AMD nikako ne treba uzimati one najjeftinije A320 , vec srednju klasu B .

Tu je sada stvar sto su se pre nekih mesec dana pojavile nove B550 , a odranije postoje B450 . Osnovna razlika je sto ove novije ce biti bolje za neke buduce procesore .

Tu vec vazi onokoliko para toliko muzike . Od proizvodjaca , mozes da izbegnes jedino Biostar , oni prave bas najjeftinije . Ostali su bolji , a odaberes po tim kriterijumima sta ti treba , koliko ventilatora , mada postoje i strujni razdelnici da se kupe itd .

Ove 450 su 70 Eur + , ovih 550 ima malo i one su 100 + Eur .

Integrisane Intel su lose ! Sad ja imam malo brzi 4890 , al to je isto to samo malo brze . I ne bih je menjao za integrisane Intel , ali ni za ovu AMD , pa ni 1030 Nvidia .
[ NePa @ 27.07.2020. 21:28 ] @
@mjanjic
To sa adapterima PCIe-PCI sam takodje i ja razmisljao. Sto se tice placanja apsolutno sve znam . Komp ipak necu potpuno nov komplet da uzimam, jer nemam nikakve potrebe za tim. Odlicno napajanje, kuciste, cpu cooler, nove hdd, vrhunske ventilatore ... sve to vec imam.

@ademare
Gledao sam malopre...ako idem na Intel tu bi mogla da dodje u obzir Asus Prime H370 Plus, ako idem na AM4 onda vrv Msi B350 Tomahawk. Ja druge, novije, ne nadjoh. I da hocu skuplje da platim , izgleda nema. Ogranicenje je PCI slot.

MSI ima mali defekt zbog samo 4 x sata3, ali to moze lako karticom PCIe-Sata unutra da se resi, a za Asus prime H 370 PLUS nisam siguran da moze 9 gen Intel ?

Sto se tice cpu grafickih, ako sam dobro razumeo, hoces da kazas da recimo Intel® HD Graphics 4600, nema iste mogucnosti kao sto je diskretna radeon 4600 ?
[ Nebojsa Milanovic @ 27.07.2020. 23:30 ] @
Upravo u istoj situaciji sam i ja ovih dana, pravim polu-novi računar, imam dva predloga pa molim komentar od upućenijih.

Cene su bez PDV-a



[ Branimir Maksimovic @ 27.07.2020. 23:37 ] @
Ako hoces da se igras onda je 1050 preslaba. Napajanje je jace nego sto je neophodno za tu kartu.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.07.2020. 23:52 ] @
Ne igram se uopšte :)

Kolika je realna razlika između procesora, ploča...ima li neke bolje ideje..

Btw, napajanje se i meni činilo kao overkill..
[ ademare @ 28.07.2020. 00:05 ] @
Zen 2 na istoj frekvenciji je oko 15 % brzi . Znaci posto se radi o procesorima sa istim brojem jezgara pogledas frekvencije , plus 15 % .

Kod ploca je mala razlika par % od najskuplje do najjeftinije . Razlike su u drugim stvarima . Overklok je najbolji sa X serijom cipsetova itd .

Plus ocekuje se da ce skuplja koja ima bolje delove i izradu van cipseta , duze da traje , mada tu nema pravila .

Grafika je dobra za neigranje ;)
[ Nebojsa Milanovic @ 28.07.2020. 00:12 ] @
Da dodam, disk nije naveden jer mi je na stolu još od prošle godine 860EVO koga nikako da stavim, i koji je eto dočekao da se (skoro) ceo računar menja..

Ako imate bolju ideju po tom pitanju...
[ ademare @ 28.07.2020. 00:14 ] @
Citat:
NePa:


Sto se tice cpu grafickih, ako sam dobro razumeo, hoces da kazas da recimo Intel® HD Graphics 4600, nema iste mogucnosti kao sto je diskretna radeon 4600 ?


Mislis na HD 4600 iz 2013 godine ?

To je 4 . generacija desktop procesora .

Ta grafika je uzas ! 160:20:2 je konfiguracija

4850 ima 800:40:16 . Ta integrisana je jadna .

Ako mislis na AMD 4650 ili 4670 , naravno da su mnogo jace od ove integrisane ! Jer integrisane iako rade na 128 bita realno jer dele memoriju rade kao da imaju samo 64 bita memorijski protok .

Ako poredimo godine ta grafika Intel nije bolja od r5 230 . Znaci najbednija iz tog perioda koja se prodavala . Sam intel ubacuje dosta lose grafike . Ima on i bolje ali njih stavlja u procesore za Apple , nece da ih prodaje nama ;)
[ Branimir Maksimovic @ 28.07.2020. 00:30 ] @
Citat:
ademare:
Zen 2 na istoj frekvenciji je oko 15 % brzi . Znaci posto se radi o procesorima sa istim brojem jezgara pogledas frekvencije , plus 15 % .

Kod ploca je mala razlika par % od najskuplje do najjeftinije . Razlike su u drugim stvarima . Overklok je najbolji sa X serijom cipsetova itd .

Plus ocekuje se da ce skuplja koja ima bolje delove i izradu van cipseta , duze da traje , mada tu nema pravila .

Grafika je dobra za neigranje ;)


Ne treba setnuti sa uma da Zen2 ima 256 bitni bus i da su mu FMA jedinice 256 bitne. To daje prilican bust AVX instrukcijama
+ dodatne optmizacije koje Zen2 AVX stavljaju u ravan sa Intelovim AVX512.
[ NePa @ 28.07.2020. 17:53 ] @
Ok, ne razumem se mnogo oko komponenti, ali koliko sam ukapirao ...

- U istom cenovnom rangu AMD procesori bez grafike su dosta bolji nego Inteli (koji imaju i grafiku)
- Nikako da dobijem odgovor ... da li sa grafikom koja je u I5 9600K, moze komotno da se radi obrada fotografija, dizajn, priprema za stampu ? Vec sam opisivao gore neku overkil situaciju koje moze da bude prisutna sa 3 programa u isto vreme

- Odprilke se kod mene sada svodi dvoumljenje izmedju

01 AMD 2700x + Asus GTX 560Ti DCII TOP/2DI/1GD5 + DDR4 16-32GB + nova AM4 ploca
02 AMD 3600x + Asus GTX 560Ti DCII TOP/2DI/1GD5 + DDR4 16-32GB + nova AM4 ploca
03 Intel I5 9600K + DDR4 16-32 GB + nova 1151 ploca

Graficku 560Ti vec imam, nova kupljena ranije, potpuno zdrava i sposobna. Znaci NOVU diskretnu graficku stvarno ne planiram da kupujem, a najradije bi i bez nje radio.

Kolika je ta razlika izmedju 9500K vs 2700x i 3600x ? Gledam recimo ovo ...

https://cpu.userbenchmark.com/...s-AMD-Ryzen-5-3600X/4031vs4041
https://cpu.userbenchmark.com/...s-AMD-Ryzen-7-2700X/4031vs3958

pa mi opet nije jasno

Sta da biram i cemu da se nadam

Hvala

Edit: Klokovanja nece biti ni u jednoj varijanti




[Ovu poruku je menjao NePa dana 28.07.2020. u 19:22 GMT+1]
[ dvidovic @ 28.07.2020. 18:59 ] @
Citat:
NePa

01 AMD 2700x + Asus GTX 560Ti DCII TOP/2DI/1GD5 + DDR4 16-32GB + nova AM4 ploca
02 AMD 3600x + Asus GTX 560Ti DCII TOP/2DI/1GD5 + DDR4 16-32GB + nova AM4 ploca
03 Intel I5 9600K + DDR4 16-32 GB + nova 1151 ploca

Edit: Klokovanja nece biti ni u jednoj varijanti]


Ako te OC ne zanima, 9600k ti ne treba. Ja Intel ne bih gledao uopšte, da budem iskren. 3600x je bolji izbor od 2700.
Zadrži tu grafičku, uzmi R5 3600x, 32GB rama (dva štapa po 16GB brzine 3200Mhz, ako novčanik dozvoli)
i MSI B550 Tomahawk ploču. I uživaj narednih par godina.

[ ademare @ 28.07.2020. 19:12 ] @
User benchmark nije merodavan , kao ni Passmark . Nisu zato sto je to nesto kao benchmark , niko ne zna sta stvarno na User-u konkrektno , i nema kredibilitet . Te hiljade sto su se kao javile su ko zna od kada , sigurno ne sa poslednje verzije programa .

Imas Veliki test za 3600 na sledecem linku . Verovatno nigde na internetu nema detaljniji sa vise testova . 3600X je to samo malo brzi

U cemu je razlika izmedju ovoga sa Usera , Pass i slicno sa ovim testom ?

Razlika je u Laboratorijskim uslovima ! Znaci ne javi se Pera sa nekom sklepanom krntijom, ili Mile sa Overklokom , pa se onda trazi prosek kao na Useru , vec u ovom slucaju Laboratorija sajta , isprobava navedene procesore , pod istim uslovima !

U svakom testu pise koja ploca, i sve ostalo , hi end grafika , da bi se pod istim uslovima videlo sta je razlika u samim procesorima , a ne u Perinom i Miletovom kompjuteru kao celini .

U testu ima u silnim grafikonima i Intel u vecini i 2700X itd . Naravno da je u nekim programima brzi Intel , ali to zavisi od programa do programa .

Link testa https://www.anandtech.com/show...eview-amazons-best-selling-cpu

Test ima 17 stranica , na kraju teksta imas link za sledecu stranicu ili meni za izbor .
[ Branimir Maksimovic @ 28.07.2020. 19:55 ] @
userbench je prikupljen info, da, sa user masina, koje su vozile bechmark, sto nije bas da nije merodavno, sa obzirom
da je sirok dijapazon konfiguracija.
[ NePa @ 28.07.2020. 20:28 ] @
@ademare, tnx, shvatam .. i evo pogledacu malo kasnije link kako treba, detaljnije
@dvidovic, tnx takodje, ova MSI B550 sto si preporucio je stvarno odlicna, jes da nema PCI, ali sam to u medjuvremenu progutao
@BMaksimovic tnx, takodje

Dakle, kako stvari stoje, izgleda da cu prvi put u zivotu da imam AMD

Imam jos nekoliko pitanja...nikada kraja

- da li se ploce B450 i R5 3600X se uparuju bez update bios-a ili ne ?
- koja je prednost B550 u odnosu na B450 ? Ovo pitam zato sto sa istom opremom mogu podosta jeftinije da se nadju ploce B450 sa AM4
- koji je u danasnje vreme chipset da kazem najoptimalniji shodno cenama, znaci neka gornja srednja klasa ploca (ako sam ovo dobro srocio)
- za puni Intel sam uvek imao i dobar cpu cooler (trenutno je CM 612S vec 10 g u racunaru i ne cuje se), iako nikada nije bio klokovan. Kakva je sada situacija sa recimo AMD R5 3600X, treba li nesto dodavati ili ne ? Vidim da u ponudi sa 3600X postoji Wraith Spire. Da li to klasican BOX cooler ili ne ?

- i najbitnije , obzirom da nisam do sada (tamo od 1995) nikada imao AMD, zna li se mozda (makar pretpostavka) koja je pouzdanost na duze staze sadasnjih ZEN2 AMD procesora ? Da li ce da traju kao Inteli ?

Nekada davno, za AMD sam samo znao da mnogo trose, mnogo se greju, da su dosta jeftiniji od punog Intela, a uvek su bili u perfomansama slabiji od konkurancije, zato nikada nisam njih ni razmatrao kada kupujem. Ovo sada izgleda drugacija situacija.

@dvidovic rece da treba da budem miran par godina ... ovo kupujem za posao, konfiguracije menjam na prosek 5 - 7 godina, evo ova sadasnja traje punih 10 , sa Intelom Core i5-750, Gigabyte P55 UD4, tako da sledecih 5 god najmanje ne bi da nista menjam, ako moze

[Ovu poruku je menjao NePa dana 29.07.2020. u 18:15 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 28.07.2020. 20:54 ] @
NePa:"- i najbitnije , obzirom da nisam do sada (tamo od 1995) nikada imao AMD, zna li se mozda (makar pretpostavka) koja je pouzdanost na duze staze sadasnjih ZEN2 AMD procesora ? Da li ce da traju kao Inteli ?"

Proc je iz 2019. Sto se tice Zen arhitekture izgleda da je prilicno pouzdana sa obzirom da je iz 2017.

"- da li se ploce B450 i R5 3600X se uparuju bez update bios-a ili ne ?"

Ja imam x470 i mora bios apdejt, svakako. No verujem da noviji primerci
imaju vec ugradjenu podrsku, neko me je na forumu bar jednom ispravio...
[ ademare @ 28.07.2020. 21:34 ] @
Evo ovo bi ti nekako kao testovi bilo najbolje . Znaci ako koristis Photo shop , onda ti je najvazniji brzinski testovi koliko je koji procesor brz u Photo shopu .

Ima dva linka za ove najnovije Intel i Amd , i za predhodnu seriju . Tako da mozes da uporedis sve procesore koji su aktuelni .

https://www.pugetsystems.com/l...l-9th-Gen-Intel-X-series-1529/

https://www.pugetsystems.com/l...ndup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1295/

[ dvidovic @ 28.07.2020. 23:02 ] @
Citat:
NePa:

- da li se ploce B450 i R5 3600X se uparuju bez update bios-a ili ne ?
- koja je prednost B550 u odnosu na B450 ? Ovo pitam zato sto sa istom opremom mogu podosta jeftinije da se nadju ploce B450 sa AM4
- koji je u danasnje vreme chipset da kazem najoptimalniji shodno cenama, znaci neka gornja srednja klasa ploca (ako sam ovo dobro srocio)
- za puni Intel sam uvek imao i dobar cpu cooler (trenutno je CM 612S vec 10 g u racunaru i ne cuje se), iako nikada nije bio klokovan. Kakva je sada situacija sa recimo AMD R5 3600X, treba li nesto dodavati ili ne ? Vidim da u ponudi sa 3600X postoji Wraith Spire. Da li to klasican BOX cooler ili ne ?

- i najbitnije :) , obzirom da nisam do sada (tamo od 1995) nikada imao AMD, zna li se mozda (makar pretpostavka) koja je pouzdanost na duze staze sadasnjih ZEN2 AMD procesora ? Da li ce da traju kao Inteli ?

Nekada davno, za AMD sam samo znao da mnogo trose, mnogo se greju, da su dosta jeftiniji od punog Intela, a uvek su bili u perfomansama slabiji od konkurancije, zato nikada nisam njih ni razmatrao kada kupujem. Ovo sada izgleda drugacija situacija.

@dvidovic rece da treba da budem miran par godina :) ... ovo kupujem za posao, konfiguracije menjam na prosek 5 - 7 godina, evo ova sadasnja traje punih 10 :), sa Intelom Core i5-750, Gigabyte P55 UD4, tako da sledecih 5 god najmanje ne bi da nista menjam, ako moze :)


Sve novije proizvedene ploče, bez obzira na čipset rade i sa Zen2 generacijom Ryzen procesora. O pouzdanosti ne moraš da brineš, Intel ima problema da stigne AMD u tehnologiji štampe. AMD procesori su napravljeni u 7nm procesu, Intel još uvek gura 14nm. AMD manje troši pa se i manje greje, a kuler koji ide uz njih je sasvim dovoljan ako nemaš nameru da overklokuješ CPU. A rekao si da to nećeš raditi. I da, nije bučan. Ono za par godina mira je bila šala :) Poslužiće ti on i više od par. Što se tiče B550 ploča, dobijaš PCIe 4.0 (bitan, za sad, zbog NVMe diskova) i native podršku za Zen3 generaciju. Ako u narednih nekoliko godina poželiš da promeniš procesor nećeš morati da menjaš i ploču. A ova MSI ploča stvarno jeste dobra, VRM sekcija momačka, odlično (pasivno) hlađenje, a od mana, po meni samo to što pozadi ima malo USB portova. Ono što je tebi bitno ima, 6 SATA portova.
[ bigvlada @ 29.07.2020. 07:54 ] @
Osnovu za stabilnu konfiguraciju koja može da traje 10+ godina su odlična matična ploča i napajanje. Na svemu ostalom može da se štedi.


Ako ti računar ne treba bukvalno sada, sačekaj par meseci dok ne izađe nova AMD Rajzen 4000 serija desktop procesora koja bi trebala da budu pristojno brža od postojećih. Za par meseci izlaze i APU-ovi serije 4000 (ista procesorska jezgra kao Rajzen 3000 serija ali sa Vega grafikom i 25% L3 keša u odnosu na procesore bez integrisane grafike).

Apsolutna preporuka za ploču je MSI MAG X570 Tomahawk. Naponska sekcija joj je gotovo ravna pločama koje koštaju oko 700 dolara a u nju možeš da ubodeš i Rajzen R9 3950X sa 16 jezgara i 128GB DDR4 memorije na 4600MHz. To neće skoro zastariti.

https://www.msi.com/Motherboar...70-TOMAHAWK-WIFI/Specification


Pošto se tek pojavila, cena joj je oko 29.000 dinara, što će polako padati.

https://www.eponuda.com/maticn...wifi-maticna-ploca-cena-526435


Koliko je Intel propao možeš da vidiš na ovom videu. Mali Asus sa procesorom koji troši 35 vati se poredi sa igračkim laptopom sa I9 9980HK koji nominalno troši 90 vati a koji je po gabaritima bar 4 puta veći od njega.

https://www.youtube.com/watch?v=ZYqG31V4qtA

U ovom detaljnom pregledu imaš dosta testova iz oblasti obrade slika, videa i renderinga. U Premijeru je laptop sa Rajzen 4900HS procesorom od 35 vati sa osakaćenom Nvidia Geforce 2060 grafikom brži od Laptopa sa Intel I9 9980H devedesetovatnim procesorom i osakaćenom Nvidia Geforce 2080 grafikom kada se radi sa 4K videom. Za 26%.

https://www.youtube.com/watch?v=Y9JcW_LtXH8 Taj test je na 13:05.

Rekao si da se ne igraš ali ovo stavljam da vidiš šta može da se uradi sa AMD integrisanom grafikom u procesoru srednje klase koji troši 15 vati u igri koja je prilično procesorski zahtevna.

https://www.youtube.com/watch?v=gSJAwTGolCA


Sve u svemu, skupljaj pare za ploču a kada se rešiš na kupovinu vidi da li ti je integrisana grafika u APU-u dovoljna ili će ti trebati diskretna grafika. S obzirom da nova Nvidia Geforce 3000 serija kartica izlazi otprilike u Septembru a nove AMD Radeon grafike serije 6000 paralelno sa novim X Box Series X i Sony Playstation 5 konzolama (koje takođe imaju u sebi Zen 3 jezgra i radeon grafiku sa novim Navi jezgrima) par meseci posle njih, Oktobar bi bio mesec gde bi imao dobar pregled trenutne ponude iz sva tri tabora. Doduše, grafike srednje i niže klase verovatno neće pre sledeće godine.

ps. A očekuj i Intel desktop grafiku, prvu posle Intel 740 grafičkog procesora, čisto da papazjanija bude veća.
[ dvidovic @ 29.07.2020. 15:25 ] @
Odličan klip, možda ti pomogne da se odlučiš.

https://www.youtube.com/watch?v=Qf0-JoQLeJo

Ubićemo te ovim informacijama, jel da?

[ NePa @ 29.07.2020. 17:26 ] @
auu
A ja sam mislio da najjednostavnije kupim jedan procesor, jednu plocu i dve ram memorije i zavrsim posao, bez mnogo cimanja i razmisljanja.

Salim se, hvala svima koji su se prikljucili raspravi, pogledacu detaljno sve ovo sto ste linkovali i pisali ... ako imam jos neko pitanje, napisacu ga
[ mjanjic @ 29.07.2020. 21:13 ] @
Ma kad pogledaš oglase, to što tebi treba nema ni polovno za 500€, sve neke "A klasa računara" i slično, stavljena malo bolja grafika tipa 1060, a procesor i7 treće ili četvrte generacije, pa u cena kao da je i7 8. generacije, a konfiguracija od pre 7 i više godina... pa ni auto posle 5 godina ne može da se proda za polovinu cene koliko je plaćen nov.
[ NePa @ 29.07.2020. 22:42 ] @
^
ma nisam ni planirao da sve ovo bude jeftino. Svaka nova konfiguracija mi je bila 1000+ e bez monitora i kucista, cak i ranije pre uvodjenje evra, u ondasnjim DEM. I uvek su nekako birane komponente iz gornje srednje klase...prema visokoj klasi. Niti sam preterivao, niti sa druge strane stedeo. Sem grafickih, koje su uvek bile spram ostalog unutra "crne ovce" . Njih sam uvek dobijao gratis od sina, kada ih on izigra 4-5 godina . Ostalo je uvek kupovano novo, i ne secam se da je bilo ikada problema sa bilo kojom komponentom, sem sa jednim hdd-om. Recimo da su skoro povadjeni 10 god stari black wd-ovi, bez bed sektora, a podaci bekapovani na nove diskove, jer su ovi ipak mnogo stari.

E sad...ovde je kod mene trenutno nastala privremena tarapana, jer nisam nista godinama pratio oko hdw-ra, pa prvobitna moja zamisao Intel iz gornje srednje klase (cca 200-250e) i njegova grafika (kao jedina grafika u racunaru) ... plus solidna i komforna ploca 1151 (cca 200e), plus ddr4 ram, ... izgleda, hmmm... pada u vodu.

Jednostavno nisam pratio Amd CPU, i sve oko njih godinama. A nikada i nisam imao nijedan Amd Pc, nijedan bukvalno.

A sve ovo sto gledam, sto mi linkujete i pisete, govori da je AMD zen2 bez grafike u sebi... trenutno bolja kupovina.



[Ovu poruku je menjao NePa dana 29.07.2020. u 23:53 GMT+1]
[ NePa @ 30.07.2020. 13:54 ] @
... ovako, pogledao sam sinoc sve sto ste linkovali i pisali jos jednom, te 95% da uzimam MSI B550 Tomahawk + R7 3700x (ili 3600x) + 32 GB DDR4 ram

Pitanja ..
-imate li bolji predlog za plocu u tom cenovnom rangu ?
-kolika je opravdana razlika u ceni od 70-80e 3700x vs 3600x ? Meni upalo u oko da 3700x i manje trosi od 3600x, jel to tacno i u praksi ?
-ako uzmem ovo, predlozite mi koje DDR4 memorije da uzmem ?

Hvala
[ ademare @ 30.07.2020. 14:25 ] @
Da li vredi ili ne vredi razlika u ceni , to ti sam mozes najbolje da procenis .

Na primer ako sa njim obavljas posao 5 ili 10 % brze , pa onda na neki rok od nekoliko godina .

Ako ti to neko ubrzanje ne znaci , onda ne vredi . Tako nekako , to svako sam treba da odluci sta njemu i koliko znaci .

Koji god da izaberes neces pogresiti jer svaki i 3600 bez X je ko raketa prema onom koji sada imas .
[ dvidovic @ 30.07.2020. 21:38 ] @
Citat:
NePa:
... ovako, pogledao sam sinoc sve sto ste linkovali i pisali jos jednom, te 95% da uzimam MSI B550 Tomahawk + R7 3700x (ili 3600x) + 32 GB DDR4 ram

Pitanja ..
-imate li bolji predlog za plocu u tom cenovnom rangu ?
-kolika je opravdana razlika u ceni od 70-80e 3700x vs 3600x ? Meni upalo u oko da 3700x i manje trosi od 3600x, jel to tacno i u praksi ?
-ako uzmem ovo, predlozite mi koje DDR4 memorije da uzmem ?

Hvala


Ja ne bih gledao dalje od Tomahawk ploče. Za ono što ti radiš X570 je overkill. Što se procesora tiče, da ja kupujem sebi, uzeo bih 3600 (sa ili bez x-a, razlika
u ceni između ta dva je u nekoliko stotina dinara) i sačekao par godina, a onda uzeo novu generaciju. Ploča će to ispratiti sigurno. Oko memorije, gledaj latenciju.
Što niža to bolja. Na memoriji koja radi na 3200Mhz CAS (obeležavaju je i sa CL) je 16ns. Gledaj da je proizvođač kršten i bićeš miran.
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2020. 22:13 ] @
Dusan:"Na memoriji koja radi na 3200Mhz CAS (obeležavaju je i sa CL) je 16ns"

Osim ako nije samsung B-die koji radi na 14 :P
[ NePa @ 30.07.2020. 22:31 ] @
ok, ... nego nesto ne stima izgleda sa cenama za 3600x, 3700x, jedna cena u oglasima (manja), druga , veca za 15-25e u konkretnom odgovoru-ponudi prodavca na oglasima. Ne razumem o cemu se radi. Evo tek sada stigoh da razledam inbox tamo. Doduse samo jednom prodavcu sam postavio danas upit za nekoliko stavki i za oba cpu mi je dao vece cene nego sto ih oglasava. 204e i 288e.

@dvidovic ...99% da cu tako i da uradim
[ ademare @ 30.07.2020. 22:43 ] @
O kakvim oglasima se radi ?

Postoje ovi sto donose iz Madjarske , tamo se cene menjaju , pa i oni koriguju cene .

Postoje i domace radnje , tu se cene retko menjaju .

Ako je iz legalne prodavnice , koja ima sajt , slobodno objavi link sa sajta da vidimo sta se dogadja . Ako su neki oglasi tipa Kupujem prodajem , tamo ima svasta , pa i laznih oglasa .
[ NePa @ 31.07.2020. 09:43 ] @
Ovi sto donose iz Madjarske. Videcu danas kod jos nekog.
[ ademare @ 31.07.2020. 10:55 ] @
Evo jednog primera iz Madjarske , mada je mala sansa da oni kupuju bas ovde . Link je zbog toga sto ima grafikon cena u zadnjih godinu dana , koje se menjaju skoro svaki dan .

Cene su u Forintama , tako da je ovaj 3600 186 Eur .

https://ipon.hu/shop/termek/am...orral-100-100000031box/1743888
[ dvidovic @ 31.07.2020. 12:12 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Dusan:"Na memoriji koja radi na 3200Mhz CAS (obeležavaju je i sa CL) je 16ns"

Osim ako nije samsung B-die koji radi na 14 :P


Da, samo treba naleteti na njih :) Ali svakako nije to tolika razlika koju bi čovek koji radi pripremu štampe osetio.
Bar mislim da nije...
[ NePa @ 31.07.2020. 12:42 ] @
Nije, cak i sporija ram memorija zavrsava posao, mozda su neke milisekunde u pitanju, meni to nebitno. Bitna kolicina i stabilnost.
Kazite mi kako su se uopste pokazale GSkill memorije ? I kako su se pokazale sa AMD procesorima ? Gledam neki kit 2x16 GSkill Ripjaws- 3200 mhz ... 125e

edit: tacna oznaka G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-32GVK
[ NePa @ 31.07.2020. 12:57 ] @
@ademare

tu je 3600x - 222 e https://ipon.hu/shop/termek/am...orral-100-100000022box/1743894
a 3700 x - 314 e https://ipon.hu/shop/termek/am...orral-100-100000071box/1743905
[ ademare @ 31.07.2020. 13:34 ] @
Da ta radnja ima prilicno jake cene .

Ali sam taj link objavio , da vidis onaj svetlo ljubicasti grafikon , kako se u toku jedne godine cena menja svakih par dana . Ovaj 3600X je pre 15 dana bio skoro 20 Eur manje .

Zato prodavci nasi , sto donose iz Madjarske ne mogu da objave neku fiksnu cenu , kada se tamo menjaju cene cesto . Nego kada se neko interesuje oni provere trenutnu itd .
[ Branimir Maksimovic @ 31.07.2020. 14:22 ] @
Citat:
NePa:
Nije, cak i sporija ram memorija zavrsava posao, mozda su neke milisekunde u pitanju, meni to nebitno. Bitna kolicina i stabilnost.
Kazite mi kako su se uopste pokazale GSkill memorije ? I kako su se pokazale sa AMD procesorima ? Gledam neki kit 2x16 GSkill Ripjaws- 3200 mhz ... 125e

edit: tacna oznaka G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-32GVK


Do 3200 Zen2 podrzava, tako da do te brzine potpuno svejedno...
[ NePa @ 02.08.2020. 15:38 ] @
sve poruceno, javljam utiske cim stignem da sve postavim i intsaliram
Hvala svima
[ NePa @ 09.08.2020. 17:57 ] @
Ajde da se javim, sve namontirano juce popodne i radi extra

E sad .. da ne bi bilo sve bas kako treba, isprecio se problem graficke , a toliko sam hteo da iskoristim bilo koju od dve stare . Asus GTX 560ti ili Radeon 4850 HD, ali mucak, nijedna nema sliku na ovoj ploci.
Tek kada sam stavio sinovljevu R9 380x, sve radi kako treba. Kakav problem je u pitanju ? Uefi bios mozda ?
Ima li sanse da GTX 560 ti proradi na ovoj ploci ? Gde da vidim sa sigurnoscu koje su od starijih grafickih kompatibilne sa MSI B550 Tomahawk ? Ako sve ovo ima veze sto sam napisao, ali jednostavno ove kartice nisu kompatibilne sa plocom, izgleda.
[ ademare @ 09.08.2020. 18:50 ] @
Nazalost meni se cini da je ovo poslednje u pitanju . Da kartice jednostavno nisu kompatibilne jer su stare .

To je na nivou ploce . Teoretski bi proizvodjac mogao da postigne kompatibilnost sa tim starim modelima, ali nece da gubi vreme sa tim . Za tako nesto je potrebno vreme i rad .

Mozda neka sledeca verzija BIOS-a , jer je ploca nova . Mada je sansa mala i za buducnost .
[ NePa @ 09.08.2020. 19:54 ] @
Ok , imam prilike da mozda uzmem R7 240 2 GB DDR3, ili RX 570 4 GB DDR5. Oce li one da rade ? Mogu povoljno polovne da nadjem sutra ...
[ ademare @ 09.08.2020. 20:45 ] @
U sustini sto novija to je veca verovatnoca . R7 240 je GCN 1 , Ta sto si probao R9 380x je GCN 3 , a RX 570 je GCN 4 .

Tako da ona nije sporna , ali je ova 240 jeftinija , pa nju treba probati . Sve su one PCI-E 3.0 . A one stare sto nece da rade su PCI-E 2.0 .

Naravno ako mozes da zamenis , mogla bi se probati ta 240 .
[ NePa @ 09.08.2020. 21:16 ] @
ok, tako sam i planirao, bas 240 mogu i da uzajmim od prijatelja na jedan dan, da probam, pa posle da trazim polovnu. Javljam vrv sutra ishod. Tnx
[ NePa @ 10.08.2020. 14:01 ] @
Asus R7 240 radi, probano danas sat dva na dva monitora. Probao sam neki test sa 50 fajla kroz automatsku obradu i snimanje kroz Photoshop CC, ne razlikuje se po vremenu uopste u odnosu na mnogo jacu i skuplju R9 380x. Trazicu takvu, tj R7 240 ...
[ NePa @ 10.08.2020. 14:03 ] @
@ademare, hvala
[ NePa @ 15.08.2020. 19:57 ] @
Evo da se javim
Uzeo sam pre neki dan sasvim dobru polovnu Gigabyte R7 240, radi odlicno ... za ono sto meni treba, savrsena.

E sad da malo proanaliziramo ovaj CPU ... aj mi kazite sta se dogadja sa temperaturama kod ovih Ryzen procesora
Negde u ovoj temi sam napisao da sam AMD Cpu znao ranije samo kao grejalice, koje ne mogu da se ohlade i mnogo trose . 3700x ne trosi mnogo-naprotiv, ali su temperature u najmanju ruku cudne.

Pratim ovaj 3700x nekoliko dana u radu ...

Idle ... 35-45 C, skokovi nenormalni, u sekundi bude 38, pa u drugoj sekundi 44, pa 49, pa se opet spusta polako na 37 .. zauzetost 1-5%
Surf na netu, nekoliko tabova otvorena, temperatura 39-50-52-55, pa opet nazad .. zauzetost 1-5 %
Rad u grafickim programima 45-50,52, zauzetost 5-45%
Aida stres test cpu, dodje do 62,63,64,65C i tu se zakuca pola sata, duze nisam probao ... ovo, recimo, da je savrseno... zauzetost 100%

Naponi za sve ovo gore 0.8-1.47V, clock 2800-4300Mhz, sam automatski sve to radi.

Znaci, donja granica temperature retko bude manja od 40-42C, kada se nista ne radi. Jednostavno mu je idle mnogo visi nego sto sam bio navikao kod Intela godinama, normalno, sa dobrim CPU kulerom.

Bios na ploci je po defaultu, ukljucen CPB, iskljucen Game Boost, procesor ide na trenutke i do 4.3 GHZ, kada se recimo radi u Photoshopu ... i to somoinicijativno klokovanje mi je jasno. Nisu mi jasne T kada nista ne radi
U kucistu novi CPU kuler Arctic freezer 34 DUO + 5 odlicnih ventilatora sa pwm kontrolom.

Ovaj CPU kuler 34 DUO je malo cudan (da sam ga video pre kupovine, verovatno ga ne bih uzeo) ... zasto ... zato sto njegovo podnozje ne pokriva celu povrsinu CPU-a, nego recimo oko 85%. I o tome su pisali na netu, mnogi se slazu da to nema veze sa hladjenjem, jer se pokriva bas deo procesora koji je bitan. Mada meni to malo cudno , jer greje se, valjda i deo CPU koji nije pokriven, samim tim je pozeljan i tu kontakt da bi se odvodila toplota. Ali mislim da nije do 34 DUO ...


Citao sam malo o svemu ovome, imaju mnogi ljudi cudjenje u vezi ovoga, menjali kulere, paste, menjali napone, iskljucivali CPB mode ... samo da bi idle temp sredili na 3700x, ali i drugim Ryzen procesorima.

Rade li uopsteno ovi Ryzeni bas tako sa temperaturama, pogotovo u situacijama kada su skroz neoptereceni ?
Kako to podesiti po vasim misljenjima da idle temperatura bude konstantnija, niza ... ?

Da je dobar, dobar je, brz itd ... ali ne znam bas da li je pametno ovako ga ostaviti, da sam krlja sa njegovom automatikom, ili da se ide u neko finije podesavanje ?

Edit ... probao sam sinoc 2-3h da menjam krive za rpm kod fanova, nista znacajno se nije dogadjalo, mozda nesto malo, skoro nabitno - kada se naprave malo agresivnije krive za njihov rad.







[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:28 GMT+1]
[ ademare @ 16.08.2020. 00:51 ] @
Meni ovo izgledaju sasvim O.K. temperature . Posebno ovo sto je na forsiranom loadu 100 % posle pola sata 62-65 .

Nema potrebe da maltretiras ni sebe ni procesor sa takvim stvarima .

Idle oko 40 stepeni je sasvim normalno . Posebno kada su ovakve vrucine .

Ajde da sacekamo da se jos neko javi , ali meni to izgleda O.K.
[ Branimir Maksimovic @ 16.08.2020. 09:11 ] @
Citat:
NePa:
Evo da se javim :)
Uzeo sam pre neki dan sasvim dobru polovnu Gigabyte R7 240, radi odlicno ... za ono sto meni treba, savrsena.

E sad da malo proanaliziramo ovaj CPU ... aj mi kazite sta se dogadja sa temperaturama kod ovih Ryzen procesora :)
Negde u ovoj temi sam napisao da sam AMD Cpu znao ranije samo kao grejalice, koje ne mogu da se ohlade i mnogo trose :). 3700x ne trosi mnogo-naprotiv, ali su temperature u najmanju ruku cudne.

Pratim ovaj 3700x nekoliko dana u radu ...

Idle ... 35-45 C, skokovi nenormalni, u sekundi bude 38, pa u drugoj sekundi 44, pa 49, pa se opet spusta polako na 37 .. zauzetost 1-5%
Surf na netu, nekoliko tabova otvorena, temperatura 39-50-52-55, pa opet nazad .. zauzetost 1-5 %
Rad u grafickim programima 45-50,52, zauzetost 5-45%
Aida stres test cpu, dodje do 62,63,64,65C i tu se zakuca pola sata, duze nisam probao ... ovo, recimo, da je savrseno... zauzetost 100%

Naponi za sve ovo gore 0.8-1.47V, clock 2800-4300Mhz, sam automatski sve to radi.

Znaci, donja granica temperature retko bude manja od 40-42C, kada se nista ne radi. Jednostavno mu je idle mnogo visi nego sto sam bio navikao kod Intela godinama, normalno, sa dobrim CPU kulerom.

Bios na ploci je po defaultu, ukljucen CPB, iskljucen Game Boost, procesor ide na trenutke i do 4.3 GHZ, kada se recimo radi u Photoshopu ... i to somoinicijativno klokovanje mi je jasno. Nisu mi jasne T kada nista ne radi :)
U kucistu novi CPU kuler Arctic freezer 34 DUO + 5 odlicnih ventilatora sa pwm kontrolom.

Ovaj CPU kuler 34 DUO je malo cudan (da sam ga video pre kupovine, verovatno ga ne bih uzeo) ... zasto ... zato sto njegovo podnozje ne pokriva celu povrsinu CPU-a, nego recimo oko 85%. I o tome su pisali na netu, mnogi se slazu da to nema veze sa hladjenjem, jer se pokriva bas deo procesora koji je bitan. Mada meni to malo cudno :) , jer greje se, valjda i deo CPU koji nije pokriven, samim tim je pozeljan i tu kontakt da bi se odvodila toplota. Ali mislim da nije do 34 DUO ...


Citao sam malo o svemu ovome, imaju mnogi ljudi cudjenje u vezi ovoga, menjali kulere, paste, menjali napone, iskljucivali CPB mode ... samo da bi idle temp sredili na 3700x, ali i drugim Ryzen procesorima.

Rade li uopsteno ovi Ryzeni bas tako sa temperaturama, pogotovo u situacijama kada su skroz neoptereceni ?
Kako to podesiti po vasim misljenjima da idle temperatura bude konstantnija, niza ... ?

Da je dobar, dobar je, brz itd ... ali ne znam bas da li je pametno ovako ga ostaviti, da sam krlja sa njegovom automatikom, ili da se ide u neko finije podesavanje ?

Edit ... probao sam sinoc 2-3h da menjam krive za rpm kod fanova, nista znacajno se nije dogadjalo, mozda nesto malo, skoro nabitno - kada se naprave malo agresivnije krive za njihov rad.







[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao NePa dana 15.08.2020. u 21:28 GMT+1]


Ryzen im core performance boost koji boostuje i zato variraju temperature. Ako ti to smeta onda iskljuci CPB i rucno ga klokni. Ali tad nemas onaj boost preko 4Ghz...
[ NePa @ 16.08.2020. 12:47 ] @
Ok, kada se iskljuci CPB u biosu, temperature su extra sredjene, za idle i bilo kakav lagani posao su one non stop 30-35C, napon 0.975 - 1.0062V, Aida stess test pola sata temperatura ne mrda od 52C. Moracu malo da se pozabavim ovim ... tnx
[ NePa @ 16.08.2020. 13:01 ] @
Jos nesto ... vrv ce sluziti nekome ..
Posto sam ovih dana dosta eksperimentisao sa ventilatorima, uzeo i neke nove posto su stari CM vec podosta odradili svoje ...

Fanovi Arctic sa oznakom P i F, konkretno F12 PWM |PST CO, F14 PWM PST CO, P12 PWM PST CO se jednostavno cuju preko 1000 rpm, ne mnogo, ali se ipak cuju. Pogotovo kada je tisina u prostoriji cuje se neki zavijajuci zvuk, koji kada se obRati paznja na to, dosta iritira.
Sa Arctic Bionix-ima F i P, P120 PWM, F120 PWM itd .. to nije slucaj, dosta su tisi na vecim obrtajima. Skoro pa necujni sa istom postavkom u odnosu na ove prve. Hocu da kazem, da za malU razliku u ceni ipak treba uzeti ovde druge. Ne znam samo na duze staze koliko ce biti takvi, ali se Bionix na 2000 rpm, cuje isto kao obican na 1200 rpm, bar za moje uvo. Nisam nicime merio buku, sem odokativne metode.
[ NePa @ 18.08.2020. 11:16 ] @
Ovih dana cu da isprobam rucno podesavanje, kada nadjem vremena. Da se zahvalim svima koji su pomogli oko izbora ...