[ reb0rn @ 18.08.2020. 11:19 ] @
Danas mi je odbijena reklamacija za graficku kartu Palit GTX1080 istu sam predao u tehnomaniji Novi Sad, kupljena je u emmi-ju

Obrazlozenje koje sad dobio od servisa je samo:
"U skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, obaveštavamo Vas da je završena dijagnostika i Vaša reklamacija se odbija.
Reklamacija je odbijena zato što uređaj nije adekvatno korišćen u skladu sa uputstvom."

Naravno radi se o cistoj nebulozi jer je grafika slikana pre podnosevna na servis i koriscena u mom licnom komjuteru na Seasnoc X750W gold cert napajanju

Inspekcija me je uputila na tuzbu jer ima dosta zalbi i istih slucajeva...

Ako neko ima savet ili za kolektivnu sluzbu nek mi se javi
Takodje ako neko zna da mi preporuci advokata u Novom Sadu ili je bolje neki iz Beograda jer iskreno ne znam kako idu te procedure
[ reb0rn @ 18.08.2020. 11:45 ] @
Udruzenje za zastitu potrosaca me je uputili na sudskog vestaka za IT i kao da posle toga ih ponovo pozovem

Zvao sam jednog u NS i cena vestacenja je kaze zadnju put bila oko 50 000 din

Svaki savet dobrodosao, kartica je inace slikana pa predaje na servis i nema ama bas nikakvih ostecenja
[ Branimir Maksimovic @ 18.08.2020. 12:11 ] @
Vise ce te kostati sud. Pamet u glavu i ne kupuj u tehnomaniji...
[ reb0rn @ 18.08.2020. 12:31 ] @
Kupljena u emmi ima 2+ godine... poenta je da ovo sad resim nekako, znam da vestak u sud kosta ali ako bi dobio sud a ne vidim zasto ne bi svi troskovi bi pali na njih

trenutno pisem palitu jos cekam da mi neko predlozi advokata i dal ima da jos neko oce da tuzi da se ide grupno
[ pctel @ 18.08.2020. 13:16 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Vise ce te kostati sud. Pamet u glavu i ne kupuj u tehnomaniji...

Savet je veoma kancerogen - ako niko nece da tuzi onda nakon konacno mnogo vremena nijedna firma nikom nece priznavati nikakvu reklamaciju. Nekada treba gledati i opstu korist, ne samo sopstvenu. Ako treba da se posveti neko vreme i novac opstem dobru, ja bih svakako posvetio.
[ reb0rn @ 18.08.2020. 13:21 ] @
Ja svakako razumem da su isti problem ali koja je alternativa kad nemamo bas nekih uslova da kupujemo iz EU, masa domacih firmi zavisi od istih uvoznika i ovde je u problemu alti doo koji je u proslosti radi verovatno najveci uvoz IT kod nas

Takodje proizvod sam bas zato predao u tehnomaniji, ali izgleda to nista ne menja jer je poslovna praksa izgleda ista i verovatno ce biti samo gore vremenom
[ Branimir Maksimovic @ 18.08.2020. 13:22 ] @
Jel kupi ti onda od tehmonanije pa placaj sudske troskove na sporu koji ne dobijas garantovano... kakvo crno opste dobro?
Jedino sto efektivno tu moze da se uradi da talmbasas na svim drustvenim mrezama da su lopovi... e to ako ih ne potakne
da nesto preduzmu, nista nece...
[ mjanjic @ 18.08.2020. 13:28 ] @
A garancija je 2 godine ili duže?
Ako je garancija 2 godine, a kupljena je pre više od 2 godine, onda više nemaš garanciju.

Kod nas se uvozi sve i svašta, Palit proizvodi grafičke za druge brendove, čak je odavno pretekao Asustek po tome, ali je moguće da su kod nas i ko zna gde sve završili primerci koji nisu mogli da prođu kontrolu kvaliteta za druge brendove pa su ih plasirali pod svojim imenom direktno u prodaju u zemlje "trećeg sveta" - da se ogradim, možda je tako, a možda i nije, mada znajući za kvalitet onoga što se prodaje u Srbiji kad su neki brendovi u pitanju, nije daleko od istine i za ovo.

Druga stvar je da računar mora redovno da se čisti od prašine, ako kućište nema neku zaštitu (filtere i sl., mada onda moraju da se čiste filteri). šptp, statički elekstricitet, ako si sam ubacivao grafičku, mogao je statički elektricitet da izazove delimično oštećenje koje nije uticalo na funkciju, sve do sada, osim ako si koristio antistatičke rukavice ili narukvice. Ja uglavnom iskoristim kesu od same komponente, koja je antistatička i izbergavam da komponentu dodirujem direktno rukama, nikad se ne zna.
Treće, grafičke jednostavno crkavaju, kao i sve drugo... ja sam imao grafičku koja je posle nekog vremena počela da brljavi u 3D (npr. google mape, čim zumiraš ili skroluješ, haso), a i Acrobat je brljavio kad se skroluje PDF, sve ostalo radilo kako treba (u 2D)... nije do drajvera, uvek je bila zadnja verzija, a desilo se i kad sam promenio OS, jednostavno je nešto otišlo na čipu ili je do video memorije.

Sa Emijem za sada nisam imao problema, sve što sam kupio kod njih radi ok, laptop će još malo 3 godine, a desktop je tačno 2 godine u kome je 1050, i sve se kanim da očistim prašinu, ali po onoj crnogorskoj "što možeš danas, ostavi za sutra, što možeš sutra, ostavi za prekosutra" nikako da to odradim.

Biće da jednostavno nisi imao sreće, a ovi iz tehnomanije gledaju da te 'olade, zašto bi ti oni sad menjali grafičku kad je nisi ni kupio kod njih... mada, uopšte i nisam u toku sa Emijem, oni su kao bili deo Winwin-a, pa su se posle odvojili, ali je roba i dalje dolazila iz istog magacina, i bili su najjeftiniji od svih, mislio sam da će ostati posebna firma, ali je i njih progutala tehnomanija zajedno sa ww?
[ reb0rn @ 18.08.2020. 13:35 ] @
garancija je 3 godine ima garantni lsit koji potvrdjuje da je 36 meseci

masa ljudi se zali na garancije iz emmi/winwin jer je firma pukla 100%

da sad su preuzeti od tehnomanije zato sam i predao u istu jer emmi i winwin svakog dana kao brand mogu da nestanu
[ ademare @ 18.08.2020. 13:56 ] @
Tehnomanija je prosle godine kupila Bankotirale Emmi i Win Win .

Tako da Tehnomanija sve odlucuje .

Ja godinama pisem postove , ali bez efekta da se u Tehnomaniji nista ne kupuje . Naravno niko ne moze da zna unapred da ce Tehnomanija nekoga da kupi .

Savet o tuzenju je moguc , evo bas je bilo reci o tuzbi , ima link sa YT gde se kupac zalio sudu i posle 8 godina sudjenja dobio novac nazad . Ali to je za auto od 12.000 Eur , ne za karticu .

Troskovi suda bili 4.000 . Ukinut je automatizam da onaj ko izgubi placa troskove . I to odavno .

I to mora da se tuzi .
[ ademare @ 18.08.2020. 14:11 ] @
Sto se tice garancije postoji zakonska i produzena garancija .

Zakonska garancija je 2 godine i to se resava na relaciji Prodavac - Kupac !

Sve preko toga je garancija koju daje uvoznik , i ona se resava na nivou Uvoznik - Serviser - Kupac .

Znaci ako je proslo vise od dve godine , nisi trebao da Angazujes Tehnomaniju vec uvoznika i ovlasceni servis .
[ Miroslav Cvejić @ 18.08.2020. 14:20 ] @


Šta je bio razlog rekalamacije?

[ reb0rn @ 18.08.2020. 14:25 ] @
@ademare
kave to veze ima uvoznik je alti, takodje kontaktirao sam emmi koji vise nemaju maloprodajna mesta i oni sami su rekli da graficku nosim u tehnomaniju
tehnomanija je istu prihvatila na reklamaciju jer su u obevezi jer su nosioci prava i duznosti emmi/winwin

@Miroslav

Grafika ne radi ne baca sliku, kompjuter je ne vidi uopste....
[ pctel @ 18.08.2020. 15:17 ] @
Citat:
ademare:
Ukinut je automatizam da onaj ko izgubi placa troskove . I to odavno .

Naravno da nije ukinut, niti ce ikada biti. Troskovi se podnose pre svakog rocista i automatski ulaze u obracun. Jedimo mislim da pisanje tuzbe i zalbe ne ulazi u troskove, onako po secanju, nemoj da me drzis za rec, ali dolazak advokata na rocista ulazi.
[ reb0rn @ 18.08.2020. 15:28 ] @
Inace jos nisam dobio preporuku za advokata (koga znam ceka da mi jave ali sita saznaju), ja sam iz NS i graficka je tu predata ma servis, ako neko ima predlog moze na PM ili ovde

Takodje me interesuje ako dodje do suda gde se on vodi, NS, BG ili Cacak i da li se tuzi tehnomanija (verovatno ona jer je isti proizvod odbila da resi reklamaciju)

Nisam do sad imao posla sa advokatima previse i stvarno nisam upoznat sa procedurom

Takodje jos nije dopremljena u NS shop da mogu da je preuzmem, nasao sam jednog sudskog vestaka koji nije spominjao cene i rekao je da moze u bilo koji IT servis da se odnese i on da bude prisutan da potvrdi a posto nije govorio o cenama ocekujem da bi bio povoljan (ali taj rece da ide za 2 dana na more) takodje garancija je do kraja semptembra + ovo produzenje za koje je bila na servisu od 2 + nedelje pa i na to treba da obratim paznju da ne kazu istekla je kad ja sve sredim oko sudskog spora
[ ademare @ 18.08.2020. 16:00 ] @
Citat:
reb0rn:

kave to veze ima uvoznik je alti, takodje kontaktirao sam emmi koji vise nemaju maloprodajna mesta i oni sami su rekli da graficku nosim u tehnomaniju
tehnomanija je istu prihvatila na reklamaciju jer su u obevezi jer su nosioci prava i duznosti emmi/winwin


Alti , Emmi , Win Win je sve bila jedna firma .

Ako je Tehnomanija kupila i Alti , onda ucestvuje i u produzenom roku .

Ako nije onda samo u zakonskom , jer produzenu garanciju ne daje prodavnica , vec Proizvodjac tj, za stranu robu uvoznik .
[ calexx @ 18.08.2020. 16:43 ] @
Citat:
reb0rn:Danas mi je odbijena reklamacija za graficku kartu Palit GTX1080 istu sam predao u tehnomaniji Novi Sad, kupljena je u emmi-ju
Kada si podneo reklamaciju i kada je stigao ovaj odgovor? Koliko znam, većina ima neki generički odgovor kojim odbijaju kvar ali kasnije prihvate i odrade posao. Dok stručniji od onog ko prima reklamaciju pogleda šta se desilo.

Neadekvatno korišćenje? Jesu li napisali šta to konkretno znači i kako se grafička kartica koristi u skladu sa uputstvom?
[ reb0rn @ 18.08.2020. 16:56 ] @
Posle podnosenja 8mog dana dobijam genericki odgovor da nije prihvaceno i da se i dalje testira...
Sad 20 dana od podnosenja dobijam poslednji odgovor da je odbijeno i da je poslata nazad za NS gde cu dobiti poruku kad bude stigla da je preuzmem

rekao sam cela poruke je smesno jednostavno znaju da skoro istice garancija, uvoznik ko zna kako ju je uvezao jer alti vise ne radi palit program, cak se i na kutiji vidi sticker nekoh shopa u nemackog odakle je uvezena....

Cela poruka od servisa:
"U skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, obaveštavamo Vas da je završena dijagnostika i Vaša reklamacija se odbija.
Reklamacija je odbijena zato što uređaj nije adekvatno korišćen u skladu sa uputstvom."

to je sve a odgovor i komunikaciju dobijam samo do tehnomanija "Care&Repair" da li je to sad alti ili oni prosledjuju i da li je i on u vlasnistvu tehnomanije nemam pojma i to nije moje da ja brinem
[ ademare @ 18.08.2020. 17:41 ] @
Kako nije za brigu ?

Resis da tuzis Tehnomaniju , pokrenes postupak , napise ti advokat tuzbu itd . i sud ti to odbije jer Tehnomanija nije Kuplila Alti , ako nije ?

Jer ako Emmi kaze javi se Tehnomaniji , to ne znaci da tako treba , vec navlace kupce na pogresan put .

Treba to sve dobro proveriti , pre eventulnih postupaka sudskih .

Vidi opet zovi i pitaj za savet udruzenje potrosaca , samo im objasni da je istekla Zakonska garancija i da se radi o produzenoj .

Jer ako Tehnomanija tu odlucuje o Produzenoj garanciji , a ne uvoznik , zasto Tehnomanija na svu robu ne da po 5 godina , vec samo na neku 3 , na neku 5 , a na vecinu zakonske 2 ?


Ovaj primer za Auto , gde je preko suda dobijeno , nije tuzen diler koji je prodao auto , vec uvoznik Verano !
[ reb0rn @ 18.08.2020. 18:02 ] @
tehnomanija je kupila winwin/emmi naravno da u garanciju nosim u tehnomaniji pogotovo sto na servisnom listu od 36m PISE EMMI (WINWIN)
alti je u sklopu njih ili kako vec pravno i na istom listu se nigde ne posminje alti vec svuda pise winwin i pecat emmi-a

sto komplikujete kad nije komplikovano?

mene kao kupca interesuje ko mi je dao garanciju napismeno i u cijoj je sad nadleznosti, da nisu oni nadlezni pa ne bi je ni prihvatili prvog dana!

Inace Alti sajt ne radi vise, offline, cao!

[Ovu poruku je menjao reb0rn dana 18.08.2020. u 19:14 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 18.08.2020. 18:08 ] @
reborn:"da nisu oni nadlezni pa ne bi je ni prihvatili prvog dana! "

Stvar je mozda u tome sto rutinski prihvataju i isto tako odbijaju? Da ih tuzis pozabavili bi se time poblize...
[ mrkabrka @ 18.08.2020. 18:14 ] @
Uvatiš lepo tu grafiku pa u centar za zaštitu potrošača sa sve računom...
[ reb0rn @ 18.08.2020. 18:17 ] @
@mrkabrka

nemam je u rukama jos nije stigla za NS da je preuzmem, zvao sam i inspekciju (nemaju vise ovlascenja)
I za zastitu koji su rekli uzmem sudskog vestaka platim 50 000din da izvestaci da je karticom ispavno postupano pa ih ponovo nazovem........

Za sad jednog koji je speman da to odardi kaze da nadjem advokata da pravno potvrdi i taj je preman u nekom servisu da konstatuje da nije nepravilno koriscenja a da me pri tome ne odere verovatno (taj isti ide na more za 2 dana pa otpada)

U NS mi se jedino jes jedan javio i taj drugi trazi 50 000 da potvrdi a posle ja da radim sa advokatom dalje
[ Branimir Maksimovic @ 18.08.2020. 18:38 ] @
Ne isplati ti se palit jetstream gtx 1080 polovna na ebayu 300$.
[ reb0rn @ 18.08.2020. 18:43 ] @
Nije u tome poenta poenta je da ih finansijski unistim iskreno ako mogu da platim a da se drugi cimaju (advokati) tako cu i uraditi
Ako ne tabla sa natpisom da su lopovi i ispred shopa pa nek vide ko je veca budala
[ ademare @ 18.08.2020. 19:31 ] @
Srecno u borbi sa vetrenjacama !

Ko je jos protiv Drzavne mafije dobio neki spor ?

Cela tema ti je Fantazija i Zaludjivanje , ali neka mozda ti je tako lakse .
[ bachi @ 18.08.2020. 19:42 ] @
Druže, svoj defetizam zadrži u svoja četiri zida, ok?
[ reb0rn @ 18.08.2020. 19:52 ] @
Citat:
ademare:
Srecno u borbi sa vetrenjacama !

Ko je jos protiv Drzavne mafije dobio neki spor ?

Cela tema ti je Fantazija i Zaludjivanje , ali neka mozda ti je tako lakse .


Pa zato i tako zivimo drzavom vladaju najgori negativnom selekcijom a ni takozvana elita nam je sve gora......

Jednostavno para imam i da izgubim icu da im napravim 10x vecu stetu, sto online sto licno sto pravno
[ pctel @ 18.08.2020. 20:34 ] @
Citat:
ademare:
produzenu garanciju ne daje prodavnica , vec Proizvodjac tj, za stranu robu uvoznik .

Nisam odavno citao zakon o zastiti potrosaca ali ovako po secanju gresis - potrosac nema nikakav poslovni odnos ni sa proizvodjacem ni sa uvoznikom, vec iskljucivo sa prodavnicom ciji poreski i maticni broj stoji na racunu koji mu je izdat.
[ pctel @ 18.08.2020. 20:41 ] @
Citat:
ademare:
Ko je jos protiv Drzavne mafije dobio neki spor ?

Nije drzava toliko nenormalna da ce zbog jedne graficke da ide u strazbur! Ko je dovoljno lud da tuzi platice mu zajedno sa sudskim troskovima i gotovo. A 99,9% ljudi nece tuziti i kad se sve sabere Tehnomanija je u plusu, bez obzira na sudske troskove.
[ Branimir Maksimovic @ 18.08.2020. 20:49 ] @
pctel:"platice mu zajedno sa sudskim troskovima i gotovo."

Sta ce mu platiti? 300$ zarad 50k dinara samo za vestaka? Mislim bas ce ih upropastiti...
[ gilopile @ 18.08.2020. 20:54 ] @
Pravda nema cenu.
Kako li su samo ustanovili da kart. nije koriscena adekvatno, ccc, kakvi muljatori i lopovi.
Nista cudno, odneses im tel, kapnu mu kap vode na stiker i odbiju garanciju. A sad ti dokazi suprotno...
Goni ih na sva vrata.
[ Branimir Maksimovic @ 18.08.2020. 21:08 ] @
gilopile:"Goni ih na sva vrata."

Tacno. Zato kupujes u postenim radnjama...
[ reb0rn @ 18.08.2020. 21:26 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
pctel:"platice mu zajedno sa sudskim troskovima i gotovo."

Sta ce mu platiti? 300$ zarad 50k dinara samo za vestaka? Mislim bas ce ih upropastiti...


Oni ce snositi sve troskove.. ako ne licno cu im napraviti 10x troskova preko medija i sedanjem sipred radnje dok im ne ubijem promet 50%

Takodje svi su oni isti dok se ne desi ovako nesto ipak je kartica kupljena 2017
[ pctel @ 18.08.2020. 21:26 ] @
Citat:
Zato kupujes u postenim radnjama...
Da bi bio potpuno siguran - najbolje je da opste ne kupujes.
[ vucko47 @ 18.08.2020. 21:32 ] @
Ovo mu dodje isto kao i kupovina preko onih sa kp sto dovlace iz Madjarske. Garanciju imas al mozda je i nemas. Da nije nesto cackano oko biosa na karti pa su tako zakljucili to sto su zakljucili u servisu.
Ako mogu da pitam samo, koje su to postene radnje?
[ pctel @ 18.08.2020. 21:39 ] @
Branimire, evo moze jedno pitanje za tebe -sretnem te ja na ulicini lupim ti samar. Tvoje rezonovanje ide otprilike - "ok, dobio sam samar, ali ako pruzim otpor mogu dobiti jos nekoliko, pre nego sto nokautiram nasilnika... vise mi se isplati da se pravim da se nista nije dogodilo i da se razilazimo". Uzmi malo procitaj Gorski Vijenac, pa da prodiskutujemo onda:
Vuk na ovcu svoje pravo ima
kao tirjanin na slaba čovjeka;
ali tirjanstvu stati nogom za vrat,
dovesti ga k poznanju prava,
to je ljudska dužnost najsvetija!

Sta bi sad rekli nasi slavni preci koji su hrabro dali svoje zivote u borbi za svoja prava, na to "klecanje" pred najobicnijim nenaoruzanim jajarama? Nije to pitanje novca. To je pitanje casti.
[ reb0rn @ 18.08.2020. 21:55 ] @
Citat:
vucko47:
Ovo mu dodje isto kao i kupovina preko onih sa kp sto dovlace iz Madjarske. Garanciju imas al mozda je i nemas. Da nije nesto cackano oko biosa na karti pa su tako zakljucili to sto su zakljucili u servisu.
Ako mogu da pitam samo, koje su to postene radnje?


Pascal NV i da ocu ne mogu da cackam bios a karta ni ne postuje.... na integrusi ukljucenoj win je ne vidi, pci-e slot sija crveno jer je asus ploca koja ima led za svaki slot
[ SASA M. @ 19.08.2020. 02:24 ] @
Dobro pogledaj / slikaj kartu kada je preuzimas da je ne dobijes dodatno ostecenu mehanicki. Ne znam kako stoji situacija da odbijes da je preuzmesh ako je vidljivo ostecena, a po tvojim ranijim slikama nije...
[ reb0rn @ 19.08.2020. 02:51 ] @
Svakako cu prvo da je pogledam pa cu onda zvati advokata, ne preuzimam nista ni ne potpisujem bez istog
[ Branimir Maksimovic @ 19.08.2020. 04:19 ] @
Citat:
reb0rn:
Citat:
Branimir Maksimovic:
pctel:"platice mu zajedno sa sudskim troskovima i gotovo."

Sta ce mu platiti? 300$ zarad 50k dinara samo za vestaka? Mislim bas ce ih upropastiti...


Oni ce snositi sve troskove.. ako ne licno cu im napraviti 10x troskova preko medija i sedanjem sipred radnje dok im ne ubijem promet 50%

Takodje svi su oni isti dok se ne desi ovako nesto ipak je kartica kupljena 2017


Znas kako nisu to nikakvi troskovi za njih, a ti ces cekati jos jedno 3-4 godine. Cak i da donesu presudu u tvoju korist oni ce se
zaliti sve dok to bude moguce i to ce tako odloziti. Znam jer sam tuzio drzavu za vrtic da vrate pare sto su uzeli i cekali
smo jeno 4 godine zbog tih zalbi...
[ reb0rn @ 19.08.2020. 04:32 ] @
Znam ja to dobro mada nisam se niakd preganja sudom... ali ne radi se o parama...
Inace svaki portal ima da im bude zatrpan sa bezobrazlukom koji izvode, to ce im biti daleko veci minus
[ Miroslav Cvejić @ 19.08.2020. 05:02 ] @
Može malo više detalja šta je prethodilo samoj reklamaciji?

Kartica naprasno prestala da radi?
Bilo nekih simptoma ranije?

Neki troubleshoot rađen?

Probana kartica na drugom računaru? Probana druga kartica na prvom?

Neki pokušaj popravke?

Ipak je ovo tehnički deo foruma, red je i taj deo da pokrijemo. Ako bi samo da isteruješ pravdu, onda da ovo selimo na neki drugi deo foruma.
[ Zlatni_bg @ 19.08.2020. 05:17 ] @
Realno pricano, maksimalno objektivno, bez uvrede ikome, od mene koji sam vise puta ostecen sa vise strana...

1. Koji portal mislis da ce da pise "Odbijena garancija kupcu koji se zalio na neispravnu graficku kartu! FOTO/VIDEO" ??? Pa brate, dnevno se odbijaju garancije k'o Ali sto lupa po glavi, spomenut je vec Telekom. Znam LICNO bar 5 osoba koje su ne pedantne, nego telefon bukvalno ususkaju u maleni krevetac pred spavanje, krene da im crkava nesto na telefonu posle mesec dana koriscenja, odbijena garancija jer je telefon upao u vodu!!! Po njima svaki telefon koji je otisao na servis je bio u vodi! I sta ti da radis tu? Da otvaras telefon, slikas markere za vodu, pa kazu da si otvarao telefon? Inace, burazeru koji je kupio Iphone 6S cim je izasao su rekli da mu "fale srafovi" posle 5 dana kako je kupio telefon jer nije hteo da se puni i odbili garanciju. Zasto bi, za Boga miloga, iko, otvarao iPhone 5 dana star? Da li si ikada video na TVu, portalima, YTu, biiilo gde, da je neka radnja NAPLJUVANA zbog takvog ponasanja? NE! Da jesu, znali bismo i van foruma da se prica o tome!

2. Ovo jeste borba za svacija prava i tu se slazem sa pctelom i drugima koji su to rekli. Ako svi krenemo da popustamo i budemo u fazonu "jbg, uradicu damage control i sasecicu troskove, bicu pametniji sledeci put", ovo samo ima da bude gore. Situacija je VEOMA LOSA. I napisacu jos jednom velikim slovima, VEOMA LOSA. Zasto? Jer nemamo drzavni organ da nesto ovako sankcionise vec maltene privatna udruzenja koja ti kazu "da, ostecen si, treba ti advokat". AJDE?!?! To nisam znao? I kako ste mi pomogli? I onda ulazis u vilino kolo. Preporuci ti neko advokata, advokat ti preporuci vestaka, ovaj preporuci ovo, onaj ono... sta god da se desava neko zaradjuje na tome, a ti gubis zivce. Prava potrosaca u drzavi Srbiji... :D Svuda kao "2 godine obavezne zakonske garancije"... jeste, ako radnja zeli da vam izadje u susret, bukvalno. Bre, prodaju se mobilni telefoni od devedesetih u istim radnjama bez fiskalnih racuna, svi to znaju, nikome nista?! Roba iz Madjarske se otvoreno prodaje, svercuje, i to je maltene "legalizovano" uz malo mazanja? Ja sam bio osoba koja je uzela GPU iz Madjarske. Vrisnuo ventilator posle godinu dana. Sta uradim? Kontaktiram prodavca, iako je pisalo da ima 3 godine garancije. Kaze "pa, provericu da li ima garancije". Onda mi kaze "nisam siguran, posalji ti meni iz BG to za **, pa cu ja to kad budem isao po robu njima da odnesem u prodavnicu, prodavnica ce da da servisu, oni ce da utvrde o cemu se radi, onda ce servis da odradi ili nece da odradi sta treba, onda ce da mi jave, onda kad ja budem isao u Madjarsku donecu ti tu karticu, pa kad se vratim saljem ti je postom". HAHAHHAHAHAHA. Garancija je vrh ako hoces da ostanes bez necega na jedno pola godine i mozda cak i ne bude uvazena. Sta uradis onda, porucis sa AliExpressa ventilator koji ti je crkao za 10$ i zamenis ga. Garancija... smesna rec ovde, zaista. Kakva bre garancija?

Ko mi garantuje? Sta mi garantuje? Sve sto treba da garantuju je da ce ti odgovoriti za 8 dana inicijalno, za 40 dana finalno, ako te odbiju, ODRADILI SU SVOJ DEO PREMA ZAKONU I DRZAVI. Ako se ti ne slazes sa odlukom, NE, NE MOZES DA SE ZALIS DRZAVI, MORAS DA UZMES ADVOKATA, VESTAKE, P MATERINE i ili radis to iz hobija ili ostanes bez zivaca!

Dokle god DRZAVA ne bude kontrolisala ove stvari, a ne advokati koje treba mi, osteceni da placamo iz svog dzepa (dete skupi 100eur da kupi zvucnike koji crknu i odbiju reklamaciju, sta ce da radi? trazi soma evra da tuzi firmu? hah) nema nista od "GARANCIJE".

Znaci nije problem ni Tehnomanija ovde, ni Emmi, ni ti, niti bilo koja druga firma. Drzava je problem jer ove stvari idu svakodnevno istim tokom. I to kriminalno ponasanje prolazi. Za svaki vracen uredjaj, proizvod kupljen bilo gde, butiku kupljena majica za 500 dinara, da se ide na sud? Pa znaju svi da rade svoj "damage control"... pogodite ko izvlaci deblji kraj?

Jedina garancija koju imate je da ce firma kod koje kupite mozda imati dobru volju da vam izadje u susret i pomogne pri problemu. Iskreno, vecini njih ne bi toliko ni trebalo da bude tesko. To se vrati iz ovlascenog servisa uvozniku, uvoznik sredi sa maticnom firmom, oni sa fabrikom, kako god i to je to. Samo sto kod nas iz nekog razloga to ne funkcionise tako.

Pa pobogu, u Americi su se izborili za RIGHT TO REPAIR! Znaci da niko ne moze nikome da brani da popravi proizvod koji se pokvario i time izgubi garanciju zato sto zna da ga popravi i nece da ceka servis. Ako ga pri popravci osteti, da, gubi pravo na garanciju, ali ako ga popravi i ne nanese stetu, proizvod i dalje ima garanciju.

Pa sad, odakle da se krene, od borbe nas malih, nebitnih, ili da drzava konacno uradi nesto povodom ovoga? Posto se SJAJNO "bore" protiv korupcije, uzimaju harac na sve strane, a nista i dalje nije drugacije nego pre 20 godina kada se kupi?

Ja razumem da je tema otvorena jer je reb0rn izgoreo zbog toga sto mu se desilo, i jeste, nas ne dotice toliko koliko njega, ali ovo je problem svih nas, a ne samo njega. Sutra je neko drugi od nas na njegovom mestu, i sta onda? Reci ce da ne priznaju garanciju na stolicu koja je pukla isti dan jer je seo neko "preterano tezak" sto takodje znaci da je uradio istu stvar kao i ovde, "nije koristio po pravilima"? Upisao je 10TB u SSD u toku jednog dana, pa se smatra da ga je maltretirao? Rudario je grafickom, a to iz nekog razloga nije dozvoljeno? Zasto graficka ne bi mogla da radi 24/7? Zasto dajete garanciju od 2 godine onda? Zasto garancija navodno ne vazi ako nesto overklokujem, a opcija mi je dostupna? Pipnuo sam RAM memoriju dok su mi prsti bili MOZDA naelektrisani pa ne radi? I treba da dokakzujem da nisam? Kako?!

Zasto kupac mora da dokazuje da je sve radio kako treba, a prodavac ne treba da dokaze da kupac nije koristio robu kako treba na sudu pre ovoga???
[ reb0rn @ 19.08.2020. 05:35 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
Može malo više detalja šta je prethodilo samoj reklamaciji?

Kartica naprasno prestala da radi?
Bilo nekih simptoma ranije?

Neki troubleshoot rađen?

Probana kartica na drugom računaru? Probana druga kartica na prvom?

Neki pokušaj popravke?

Ipak je ovo tehnički deo foruma, red je i taj deo da pokrijemo. Ako bi samo da isteruješ pravdu, onda da ovo selimo na neki drugi deo foruma.


Nisam pisao puno jer je stvar prosta, kartica zamrzla racunar posle restarta crn ekran, posto mi je ukljucana i intel integrisana istom se dize system ale se NV gpu ne nalazi u device managery, pci-e slot signalizuje neispravnost, ubacena na drugom kompu gde testiram HW ne baca sliku, takodje moje napjanje bolje ne moze Seasonic gold x750

Sta mogu da pokusam ako je pci-e slot ne vidi... a i ne bi jer je u garanciji i nije cackana jer su i sve nalepnice preko srafova tu (ima ih vise), ista uslikana spakovana i odneta na servis

Inace da je ispravna vratili bi je kao ispravnu a ne bi odbijali garanciju

Inace prilikom preuzimanja su bili duzni da provere dal kartica ima fizicka ostecena i ako ima da odbiju u tom momentu i odma mi je vrate jer sam ionako cekao pola sata da odstampaju prijamni servisni list ..... ja realno ne znam ikog da je ikad odbio garanciju ako je fizicki ok a da nije bilo zlonamerno (pilicarenja, propao uvoznik itd... sto i tad ne smeju da rade ali eto)
[ Branimir Maksimovic @ 19.08.2020. 05:53 ] @
Zlatni:"Zasto garancija navodno ne vazi ako nesto overklokujem, a opcija mi je dostupna?"

Heh kod AMD-a sada stoji da ne vazi garancija ako ukljucis PBO ;)
Ima ono accept/deny u BIOS-u)


[ Branimir Maksimovic @ 19.08.2020. 05:59 ] @
Citat:
reb0rn:
Znam ja to dobro mada nisam se niakd preganja sudom... ali ne radi se o parama...
Inace svaki portal ima da im bude zatrpan sa bezobrazlukom koji izvode, to ce im biti daleko veci minus


Tako ces da vidis kolko su poslovni, pobrini se da oni to vide, specijalno, ako vide da si u USA dali bi ti dve kartice
samo da zacutis :P
[ Zlatni_bg @ 19.08.2020. 06:28 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zlatni:"Zasto garancija navodno ne vazi ako nesto overklokujem, a opcija mi je dostupna?"

Heh kod AMD-a sada stoji da ne vazi garancija ako ukljucis PBO ;)
Ima ono accept/deny u BIOS-u)




Vrlo zanimljivo... mislim da sam i kod FXova to video na jednoj ploci, slagacu te da l' je bio Sabertooth. To bi bilo super da od overkloka moze da ti vrisne ploca, ali uglavnom vrisne procesor, jer na primer, safe-voltage za FX je 1.55V, a Sabertooth ti dozvoli da odes na 1.75V i valjda nesto oko 2V ako izaberes azot kao tip hladjenja, sjajno. I posto ce procesor da strada, ko ce da zna da li je vrisnuo od toga sto sam ja pustio 2V na njega ili je jednostavno pregoreo? Koliko znam, bar za te generacije procesora, nije imao nikakav vid zastite da "procita" i zabrani boot ako pustis 1.65V na njega - veruj mi, pustao sam i radilo je sve kako treba, ali da je crkao zbog toga sto mi maticna ploca dozvoljava da uradim to i upozorava me da gubim garanciju na... na sta, na drugi deo sistema koji ne moze od toga da se odbrani? :D Daj... hvala Bogu u belom svetu to prolazi, RMA se radi vrlooooooooo lagano preko proizvodjaca, newegg, ili kupovina direktno sa sajta, bukvalno sto ti kazes poslace ti novu nece ti ni traziti da im saljes ovu nazad uz par slika i eventualni video jer drze do brenda... ovi nasi drze do toga da imaju sto veci obrt.

Evo na primer, doba kada sam preferirao vodena hladjenja, u drugom sistemu sam imao Cooler Master Nepton 240M, dobio 5 godina pisane garancije kod nas. Otisli mi lezajevi na ventilatorima, i pre toga registrovao proizvod na CM sajtu na svom nalogu, rek'o ajde da im pisem da vidim koja je procedura, ovi nasi menjaju ceo proizvod ako jedna komponenta ode a ne ceka mi se na hladjenje... prva poruka od njih - da li mi je tacna adresa koju sam naveo? Kazem jeste, sto, sta cemo da radimo? Sledeca poruka - Dragi Nikola, poslat vam je nov set ventilatora, nema potrebe za bilo kakvim proverama, bio je dovoljan serijski broj. Posle godinu-dve opet krenu malo da ribaju ventilatori, rek'o ajde opet da pisem... ista prica, posalju mi nove ventilatore bez pogovora. Odusevljenje!!! E onda krenu problemi sa pumpom, usao nekako vazduh u sistem ili je isparila voda kroz mikrootvore... odem u prodavnicu gde sam kupio, kazem ispravno je hladjenje ali je pumpa nerealno bucna, krci i plasim se da ne crkne u jednom trenutku i ne ubije mi CPU. Momak koji radi u prodavnici poveze pumpu na 4pin pwm, isproba je i kaze da ne cuje nista preterano, ja kazem jedno je kad je u ogromnoj radnji gde ima buke, drugo je kad je u akusticnom kucistu. Onda krece show, izmenjali smo 3 modela zamenskog modela hladjenja istog tipa jer CM Nepton vise nije bio u ponudi, neki krs ventilatori, vibriraju k'o blesavi... posle treceg menjanja, izgubili i oni u prodavnici zivce, izgubio i ja da menjam svakih nedelju dana hladjenje jer je malo poduzi proces skini ovo, skloni ga, stavi pastu, stavi novo hladjenje, testiraj da l' je sve okej... i kazu mi nema frke, vraticemo ti novac. Iscimali su se posteno i odlucio sam da uzmem drugo hladjenje kod njih, Noktuu D15 da budemo sigurni i oni i ja da nece biti buke ponovo, i svi srecni i zadovoljni.

E kod njih cu ponovo da kupim, ali je zabranjeno reklamiranje na forumu, pa nazalost postene "manje" firme (nije cak ni toliko mala) nece imati svoju stranu price ovde gde govorimo o tome ko kako resava garanciju. Postovanje za CM koji mi je maximalno izlazio u susret, i postovanje za malu firmu kojoj cu postovanje pokazati tako sto cu kupovati stvari kod njih. A nista strasno nije bilo u pitanju jer to hladjenje svejedno ide natrag odakle je i doslo dok uvoznik dobija drugo. Ne znam sto svi palamude oko garancije po domacim firmama ovako onda. Retko sta se i popravlja, uglavnom se menja za novo i salje nazad u fabriku ako je neispravno.
[ GAGA KG @ 19.08.2020. 07:52 ] @
Citat:
reb0rn:
Udruzenje za zastitu potrosaca me je uputili na sudskog vestaka za IT i kao da posle toga ih ponovo pozovem

Zvao sam jednog u NS i cena vestacenja je kaze zadnju put bila oko 50 000 din

Svaki savet dobrodosao, kartica je inace slikana pa predaje na servis i nema ama bas nikakvih ostecenja


Cena vestaka 50.000 din?A koliko vestak onda trazi za vestacenje u slucaju da ti investitor koji gradi zgradu osteti kucu u susednom dvoristu?
[ reb0rn @ 19.08.2020. 10:24 ] @
Sad sam bio da shopa, garficka nije ni pupnuta svi stickeri na srafovimasu i dalje tu........
Oni tvrde da je bila u servisu asbis-a i da su im oni samo ovo obrazlozenje dali, ni njima nimalo nije jasno sta znaci adakvetno koroscenje, graficku nisam preuzeo, oni mogu poslati nazad opet u servis ili da ja vidim sa advokatom sta da radim!

Sad sam pricao sa Asbis servisom oni KAZU da nikad nisu culi sa firmu palit i da to oni nisu uvezli vec da me ovi lazu!

AHHAAHAHA

[Ovu poruku je menjao reb0rn dana 19.08.2020. u 11:39 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 19.08.2020. 11:10 ] @
reborn:"vec da me ovi lazu!"

ma verovatno nisu ni pogledali da li je jos pod garancijom. verovatno automatski to rade...
[ maks319 @ 19.08.2020. 22:44 ] @
Ja kupio desktop kuciste 30 000din u Emmi-u crklo posle par meseci reklairam ga 28.04.2020 i dobijem odgovor da ce mi vratiti novac izdiktiram im telefonskim putem ziro racun na koj da vrate novac,na pitanje kada ce za 15 dana od poziva (a cekao sam 60+dana da shvate da su izgubili racunar negde na servisu) i evo danas 19.08.2020 nit su uplatili nit koj djavo skoro puna 4 meseca,
Zvao molio da uzmem drugi uredjaj i doplatim,ne moze,..
Pozvao sam advokata i sutra mu dajem punomocje da ih tuzim,Ne mogu da verujem da zbog j*benih 30 000din moram da angazujem advokata iako su priznali garanciju ne isplacuju.A od operatera dobijam razlicite odgovore,
Jedan kaze pocele su isplate za jun mesec ko je tad reklamirao,
Drugi kaze pocele su isplate za mart mesec ko je tad reklamirao...
Bolje da sam o svom trosku zamenio plocu ili sta je vec crklo...

Drzava nam je katastrofa nema zakona,ko koga pre*ebe
[ mjanjic @ 19.08.2020. 23:45 ] @
Citat:
reb0rn:
Sad sam pricao sa Asbis servisom oni KAZU da nikad nisu culi sa firmu palit i da to oni nisu uvezli vec da me ovi lazu!


Neko pomenuo onaj slučaj sa Pežoom čiji vlasnici su se 8 godina sudili sa uvoznikom, i na tom YT video neko ostavio komentar kako je čovek otišao u ovlašćen servis, oni mu rekli da parkira auto na parkingu, da će biti gotovo za ne znam koje vreme i da će ga oni zvati... međutim, čovek nije bio tu iz mesta, ne zna gde će, pa uzeo drugi ključ i seo u auto da čeka, prošlo neko vreme, zvoni mu telefon, zovu iz servisa da mu kažu da je servis završen, on u čudu izađe iz auta i ode do kancelarije, oni ispečatirali servisnu knjižicu, a nisu ni gledali auto, a kamoli uradili servis :)


A što se tiče "dijagnostike" da karticom nije rukovano kako treba, 90-ih mi je neko pričao kako je jedna firma u BG, koja se bavila prodajom računara, u servisu imala ogromnu lupu sa ugrađenim osvetljenjem pomoću koje su navodno na komponentama proveravali da li ima sitnih oštećenja i ogrebotina koje nisu lako vidljive golim okom. Konkretno kod kartica bi gledali kontakte, i ako je kartica nekoliko puta ubacivana i vađena iz PCI slota, ostale bi ogrebotine na kontaktima i to im je bilo dovoljno da se odbije garancija.

U slučaju postavljača ove teme jednostavno se ponašaju kao 99% prodavaca u Srbiji kad je u pitanju tehnička roba, odbija se garancija za svaku glupost. Neko pomenu lelekom i telefone. Ja sam upravo imao problem kad sam uzeo telefon u radnji koja je imala ugovor sa operaterima tako da se dobijao popust ili se plaćalo uz telefonski račun. Manje od mesec dana od kupovine na N95 je otišla kamera, odnosno onaj mehanički zatvarač ispod običnog stakla (a mislim da je ispred objektiva) nije hteo da se otvori. Oni utvrdili da je ušla voda u telefon, napravili fotografije kako je korodirala pločica, zamena kamere bi bila 27k dinara... naravno, odbio, odneo telefon u neki privatan servis da mi očiste, posle par sati zvali da ponude kameru iz razbijenog telefona koji im je neko prodao za delove, uzeli 50€. Posle godinu dana opet mene počne taj zatvarač da zeza, nađem na internetu kako je neki hindus "popravio" taj zatvarač kad mu je telefon ispao na stepenice - i stvarno, kad tresnem telefon o drugu šaku, taj zatvarač se otvori ili zatvori, verovatno se namagnetisao ili tako neka glupost, dakle to je fabrička greška sa tim delom koji nije ni potreban.
Posle sam 2 telefona uzeo kod operatera i nisam nikakvih problema imao, evo Lumiu 920 dao nekom detetu i samo je udaren u ugao pa ima pukotine na zaštitnom staklu, telefon radi i dalje posle 5 ili 6 godina, a ova Motorola Z2 je već dve i po godine bez problema. Ali sam isključivo tražio telefon u kutijij koja nije otvarana! A recimo ona N95 je bila zadnji primerak u radnji i stajala u vitrini, još je kupio u januaru, tako da je verovatno u toku zime nakupila kondenza i ta pločica je ko zna od kada počela da korodira, jer kod mene telefon nije video kišu ili sneg.

Uglavnom, kad su u pitanju telefoni, vidim da ljudima jedva izdrži 2 godine kad se uzme neki model koji je za dinar ili za neku malu doplatu, ako se uzme skuplji telefon uglavnom bude u redu.


A opet da se vratim na grafičku, ako je korisnik sam ugrađivao, probao drugi PCI slot, drugi računar, tu bi već oni mogli da traže svog veštaka koji bi pokazao da je grafička više puta stavljana u PCI slot ili tako nešto, pa bi na osnovu toga mogli da tvrde da je stradala od statičkog elektriciteta ili ko zna čega...


Mislim da je korisniku bilo mnogo lakše da nađe veštaka kome bi rekao da je grafička prestala da radi kad je bila neka grmljavina, to prolazi uvek maltene 100% i dobio bi obeštećenje od Elektrodistribudije. Pričao sam sa jednim inženjerom iz Elektrosrbije Kraljevo, kukao je na sudske veštake koji ih "uništiše", jer uvek veštače u korist potrošača, a Elektrodistribucija nikad ne može da dokaže da uzrok nekog požara ili stradanja uređaja nije prenapon u njihovoj mreži.
[ reb0rn @ 19.08.2020. 23:58 ] @
Ja se bavim servisom (ranijih godina vise sad slabo) ali svoj racunar ne cackam i sluzi mi za rad... tako da karticu prvi put vadim iz pci-e slota :)

Tako da ni to i da imaju lupu ne bi mogli da detektuju, i 99% odbijanje se poziva na fizicku anomaliju koja se primeti prilikom primopredaje iste na servis, kod ove bas nema nista sto bi moglo sa se zameri jer je i dalje ko nova samo ne radi
[ since1986BC @ 20.08.2020. 00:16 ] @
Sa Tehnomanijom samo strpljivo i polako. Iz iskustva sa kombinovanim friziderom.
Citam temu, ne brini sto reklamacija istice u septembru jer si ti slucaj pokrenuo pre isteka garancije.
Bitno je da imas neki papir ili bar sluzbeni mail o prijemu proizvoda na servis.

Cuvaj se da ti ne podvale uredjaj "kao popravljen" (opet neispravan) po isteku garancije.
Odmah test.

Tako je sa velikim igracima.
[ ssi @ 20.08.2020. 11:39 ] @
Ne znam da li ce pomoci:

Imao sam problem sa 1TB Western digital black diskom. Kupljen posle nedelju dana i prestao da radi.
Odneo sam ga na reklamaciju u Alti.

Cekao skoro 2 meseca i dobio odgovor:

nemam kutiju (dobio u kesi ), nemam originalni racun ... tralalalaal nije saobrazno i sta ja znam.

Sledi zalba WD supportu, sa fotografijama, dokumentacijom, njihovom supportu, na engleskom, na zvanicnom sajtu.

Par dana kasnije, stize tel. poziv da altiju donesem HDD u beograd. Moj odgovor - mogu da vam poslaljem post ekspresom na vas racun.

I stize novi HDD.
[ reb0rn @ 20.08.2020. 11:49 ] @
Da verovatno jer su zvanicni servis istog i moraju da slusaju kad ih ovi nacepe...

Ja sam moju karticu uspeo da pronadjen gde su je kupili i nije usla preko zvanicnih uvoznika za Palit u srbiji

Vec su je kupili u nemackoj sa ovog sajta https://www.siewert-kau.de

Verovatn je zato garancija tamo istekla i oni ne zele da se cimaju i salju za nemacku a mozda ni nemaju nikakav dil da ovi ispostuju garancije po datumima kad su obi prodali finalnim kupcima jer su i verovatno uzeli za sebe a ne za preprodaju

Tehnomanija ni na jedan upit ne odgovara, samo su potvrdili prvu nebuloznu konstataciju:
"Vaša reklamacija se odbija, iz razloga što uređaj nije adekvatno korišćen u skladu sa uputstvom"
[ ssi @ 20.08.2020. 12:08 ] @
Citat:
reb0rn: Da verovatno jer su zvanicni servis istog i moraju da slusaju kad ih ovi nacepe...

Ja sam moju karticu uspeo da pronadjen gde su je kupili i nije usla preko zvanicnih uvoznika za Palit u srbiji

Vec su je kupili u nemackoj sa ovog sajta https://www.siewert-kau.de

Verovatn je zato garancija tamo istekla i oni ne zele da se cimaju i salju za nemacku a mozda ni nemaju nikakav dil da ovi ispostuju garancije po datumima kad su obi prodali finalnim kupcima jer su i verovatno uzeli za sebe a ne za preprodaju

Tehnomanija ni na jedan upit ne odgovara, samo su potvrdili prvu nebuloznu konstataciju:
"Vaša reklamacija se odbija, iz razloga što uređaj nije adekvatno korišćen u skladu sa uputstvom"


Obrati se na oba suporta sa fotografijama racuna, grafe, serijskih brojeva i svega, za svaki slucaj.
[ reb0rn @ 20.08.2020. 12:23 ] @
Ma tehnomanija ne odgovara direktno ni na jedno pitanje, samo ko papagaj su ponovili zasto je odbijeno i cao.... vidi se da ne zele da ista objasnjavaju ili ulaze u polemiku

Ovima nisam slao racun vec samo serijski jer je kod njih garancija ionako istekla jer ko zna kad su grafike uvezene i po kojim uslovima
[ since1986BC @ 20.08.2020. 13:23 ] @
Citat:
reb0rn:
Tehnomanija ni na jedan upit ne odgovara, samo su potvrdili prvu nebuloznu konstataciju:
"Vaša reklamacija se odbija, iz razloga što uređaj nije adekvatno korišćen u skladu sa uputstvom"


Insistiraj da si sve propisno radio. Nadam se da jesi jer si naveo da si neko ko se razume iole u tehniku.
Trazi da ti se citira koji deo uputsva nisi ispostovao i kako su to ustanovili? Za sve mora dokaz s njihove i s tvoje strane.

Mislim da si ti jos daleko od vestacenja uredjaja.
Ovo zvuci kao da ce trajati pa ako imas vremena i zivaca ili volis svoj novcanik... tiha voda breg roni.
[ reb0rn @ 20.08.2020. 13:33 ] @
Ma odbijaju svaku komunikaciju, na broj se javlja "salterusa" koja prenosi genericki status, na email, slike, pritanja odgovaraju sa GENERICKIM odgovorom kao i u prvom i da imam 30 dana da podignem grafiku iz shopa

Znaci 1000000% me odjebali jer znaju da su oni u krivu i ne zele da daju ikakve podatke koje cu ja iskoristiti za tuzbu

[Ovu poruku je menjao reb0rn dana 20.08.2020. u 14:47 GMT+1]
[ BluesRocker @ 20.08.2020. 14:27 ] @
Citat:
reb0rn:
Ovima nisam slao racun vec samo serijski jer je kod njih garancija ionako istekla jer ko zna kad su grafike uvezene i po kojim uslovima

Zar garancija ne važi 2 godine (ili koliko još dodaju na to 2,3 godine) od momenta kupovine, ono što ti piše na fiskalnom računu? Kakve veze ima kad je to neko uvezao, to nije tvoj problem.
[ reb0rn @ 20.08.2020. 14:53 ] @
Ne vec prodavac nemacka firma je na iste davala 2 godine a ne 3 (to su mi potvrdili na email da je na doticnu garfiku garancija bila 2godine)

emmi/winwin su kupili od njih jer je 2017 bila velika zarada u a graficke zbog mininga i nisu isli preko zvanicnih uvoznika kao kimtek i greskom (ili namerom) su na iste 2017 davali 3 godine pisane garancije (fiskal i winwin ioveren obrazac na 36m)
znaci prvo su prekrsili proceduri jer tako kupljene grafike imaju garanciju kod prodavca samo od datuma kupovine

Sve to mene nije briga ali oni se vade na tehnikalije "nije adekvatno koriscena" jer otekako znaju da su dali garanciju na nesto sto oni sami ne mogu da izvuku od originalnog prodavca vec moraju da plate iz svog dzepa

Takodje i da dodje do suta mene jedino plase tehnikalije na primer na garantnom licu pise model, proizvodjac, datum ali nije unet serijski broj sto ovi iz winwin masovno ne unose jer im uzima vreme i takve garancije se uvazavaju ali mene definitivno zele da odjebu
[ mjanjic @ 20.08.2020. 15:32 ] @
Možda da pišeš direktno Palit-u?
[ reb0rn @ 20.08.2020. 15:41 ] @
Pisao sam rekli su za nas region, retailer/prodavac je duzan da prihvati reklamaciju i resi
[ since1986BC @ 21.08.2020. 13:43 ] @
Prosledio si im mail?

mali offtopic
Može li neko da mi potvrdi ovo: račun je dovoljan kao garancija.
Sve češće kupujemo on-line a malih preprodavaca ima ko pečuraka. Obično kada šalju pakete kurirskom službom,
pošalju samo fiskalni/štampani A4 račun uz kupljeni predmet. Ne vidim popunjene garantne listove.
Gde su evidentirani serijski brojevi uredjaja ukoliko do reklamacija dođe?
[ Branimir Maksimovic @ 21.08.2020. 14:04 ] @
since:"Gde su evidentirani serijski brojevi uredjaja ukoliko do reklamacija dođe?"

ako nisi dobio garantni list, nista od garancije. mozes da probas ali je njihova dobra volja...
[ ademare @ 21.08.2020. 15:17 ] @
Da fiskalni racun je garancija , za zakonski period od 2 godine .

Po zakonu je zabranjena prodavcima rec garancija , ako ne nudi nista vise od zakonom propisane zastite .

Tako da se za zakonski period od 2 godine i ne sme izdavati " garantni list " . Evidenciju o serijskim brojevima , bi trebao da ima prodavac i ona ne utice na zakonska prava kupca .
[ Branimir Maksimovic @ 21.08.2020. 15:23 ] @
ademare:"Po zakonu je zabranjena prodavcima rec garancija , ako ne nudi nista vise od zakonom propisane zastite ."

U ovo cisto sumnjam. Garancija moze da bude i manja od 2 godine... recimo godinu dana... ili da je nema uopste, i opet ti treba garantni list...
Mislim cime ce na sudu da se brane oni ili ti da ih tuzis?
[ ademare @ 21.08.2020. 15:24 ] @
Nemas ti sta da sumnjas tako pise u zakonu :

"Zloupotreba izraza garancija

Član 55

Pri zaključenju ugovora o prodaji robe i oglašavanju povodom prodaje, trgovac je dužan da se uzdrži od upotrebe izraza "garancija" i izraza s tim značenjem, ako po osnovu ugovora o prodaji potrošač ne stiče više prava nego iz zakonske odgovornosti trgovca za nesaobraznost robe ugovoru, odnosno drugih prava u skladu sa ovim zakonom. "


Za novu robu mora biti 2 godine . Za polovnu robu koju prodaju Pravna lica kao delatnost je 1 . godina . Zato za tzv. Outlet daju 1 godinu .

Manja garancija od ovih rokova je nemoguca po zakonu .
[ mjanjic @ 21.08.2020. 15:35 ] @
Ma pod "garancija" se misli na garantni ili servisni list, koji u slučaju popravke u toku garantnog roka koriste servisi (gde se evidentira izvršena popravka), u tim papirima uglavnom nigde nećete ni videti reč "garancija", već "garantni rok", "garantni list" i slično.
[ Branimir Maksimovic @ 21.08.2020. 15:37 ] @
"Manja garancija od ovih rokova je nemoguca po zakonu . "

Hm, bez veze, onda znaci da ako roba nema 2+ godine garancije onda ne moraju da daju garanciju uopste...
Mislim opet sta znaci? Robu koja ima godinu garancije ne mozes uopste da prodajes?
[ Branimir Maksimovic @ 21.08.2020. 15:39 ] @
Citat:
mjanjic:
Ma pod "garancija" se misli na garantni ili servisni list, koji u slučaju popravke u toku garantnog roka koriste servisi (gde se evidentira izvršena popravka), u tim papirima uglavnom nigde nećete ni videti reč "garancija", već "garantni rok", "garantni list" i slično.


Mene samo zanima ako nema garantni list, gde se definise pod kojim uslovima garancija vazi, a u kojim slucajevima ne vazi?

[ reb0rn @ 21.08.2020. 15:46 ] @
Do 2 godine uz dokaz kupovine vazi po zkaonu o saobraznosti....... i da do 2 godine se ona ne izdaje jer sam dokaz kupovine je garantuje

Za garanciju koja se izdaje ona je duza od 2 godine i ne moze da bude po losijim uslovima od one koja je propisana saobraznoscu
[ BluesRocker @ 21.08.2020. 18:43 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Manja garancija od ovih rokova je nemoguca po zakonu . "

Hm, bez veze, onda znaci da ako roba nema 2+ godine garancije onda ne moraju da daju garanciju uopste...
Mislim opet sta znaci? Robu koja ima godinu garancije ne mozes uopste da prodajes?

Nisam 100% siguran, ali godinu dana je normalan rok za garanciju za tehnčku robu u svetu. Ako kod nas zakon kaže 2 godine, to znači da uvoznik mora da "osigura" robu u toj drugoj godini i to onda utiče na krajnju cenu. Zato je kod nas sva tehnička roba skuplja nego u Mađarskoj i okolo. Inače mnogi uvoznici najjeftinije tehničke robe daju i 5 godina garancije, ali tako što plate osiguravajućem društvu premiju za te ekstra godine. Ti onda vidiš neki žnj brend koji i nije tako jeftin, ali ima 5 godina garancije i izabereš ga pre nego neki jači brend sa 2 godine garancije, za malu razliku u ceni (jer je na nju uticala i premija osiguranja).

@reborn
Jesi ti išao lično u prodavnicu da ih cimaš, ili si samo zvao kontakt centar? Možda ne živiš u mestu gde je Tehnomanija pa nemaš mogućnosti da ih cimaš? U tom slučaju, možda da probaš da zoveš tu konkretnu prodavnicu, gde si predao grafičku, telefonom i pitaš ih da ti objasne da li su slali u servis i slično. Ponekad se isplati biti dosadan.
[ reb0rn @ 21.08.2020. 18:55 ] @
Jesam u poslovnici, cak skoro da nemaju HW opreme gde sam predao, i tamo je poslovodja zbunjen i ne zna sta da mi kaze osim sto mu pise na ekranu
[ anon70939 @ 22.08.2020. 10:40 ] @
Citat:
reb0rn:
Do 2 godine uz dokaz kupovine vazi po zkaonu o saobraznosti....... i da do 2 godine se ona ne izdaje jer sam dokaz kupovine je garantuje

Za garanciju koja se izdaje ona je duza od 2 godine i ne moze da bude po losijim uslovima od one koja je propisana saobraznoscu

Branimirovo pitanje mislim da se ne odnosi samo za trajanje garancije, nego gde su napisali kako se to “pravilno koristi”, s obzirom da ti je to razlog odbijanja.
Mora da postoji neki list gde je opisano na srpskom jeziku u kojim slucajevima ne vazi garancija, pa probaj da se pronadjes tu.
[ Zlatni_bg @ 22.08.2020. 11:34 ] @
https://youtu.be/FBR8IvXVwsE

Kako se USA (htedoh da napisem normalna drzava al' ae) bori sa ovakvim problemima.
[ Miroslav Cvejić @ 22.08.2020. 11:41 ] @
Da ne bude posle "kupac je dužan da proveri da li je garantni list popunjen" i da na tu foru izbegnu odgovornost.
[ since1986BC @ 22.08.2020. 12:15 ] @
Pa bas to. Zato sam pitao gore.
ademare je u postu gore https://www.elitesecurity.org/p3962844 citirao clan 55 a clan 54 je preskocio ;)

Zakon o zastiti potrosaca
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html

Citat:
Davalac garancije i garantni list

Član 54

Garancija je svaka izjava kojom njen davalac daje obećanje u vezi sa robom, i pravno je obavezujuća pod uslovima datim u izjavi, kao i oglašavanju u vezi sa tom robom.

Garantni list je isprava u pisanom ili elektronskom obliku, odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa, koja sadrži sve podatke iz garancije, navedene na jasan i čitljiv način, lako razumljivim jezikom, a naročito podatke o:

1) pravima koja potrošač ima na osnovu ovog zakona i da garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača koja proizilaze iz zakonske odgovornosti prodavca za nesaobraznost robe ugovoru;

2) nazivu i adresi davaoca garancije;

3) nazivu i adresi prodavca ako on nije istovremeno i davalac garancije;

4) datumu predaje robe potrošaču;

5) podatke koji identifikuju robu (model, tip, serijski broj i sl.);

6) sadržini garancije, uslovima i postupku ostvarivanja prava iz garancije;

7) trajanju garantnog roka i prostornom važenju garancije.

Davalac garancije je dužan da na zahtev potrošača izda garantni list iz stava 2. ovog člana, koji se po pravilu sačinjava u pisanom obliku, na papiru.

Ukoliko se potrošač saglasi, garantni list se može izdati i u elektronskom obliku, odnosno na drugom trajnom nosaču zapisa koji je dostupan potrošaču.

Na punovažnost garancije ne utiče povreda obaveze davaoca garancije iz stava 2. ovog člana, i potrošač može da zahteva da se garancija ispuni u skladu sa datom izjavom.

Garancija ne isključuje niti utiče na prava potrošača u vezi sa saobraznošću robe ugovoru.
[ mjanjic @ 22.08.2020. 12:23 ] @
Ne znam samo ako kućište računara nije hlađeno kako treba, kako bilo ko može da utvrdi da li je grafička stradala od dugotrajnog rada na višim temperaturama od preporučenih od strane proizvođača?
Da se ogradim, uređaji crkavaju i ako su radili u optimalnim uslovima, proizvođač sa druge strane može da pretpostavi da je neko dete igralo 10 ili više sati neprekidno igricu koja je zakucala grafičku na 100%, u prostoriji koja nije klimatizovana u kojoj je temperatura preko 30C, a kućišteračunara nema adekvatnu ventilaciju, ali sa druge strane prodavci i proizvođači mogu uvek da se vade na takve pretpostavke, pa običnan korisnik mora da instalira sertifikovanu opremu za praćenje svih parametara korišćenja nekog uređaja da bi sutra mogao da dokaže da je ispravno koristio taj uređaj.
Na proizvođaču je da spreči "nepravilno" korišćenje uređaja kad je u pitanju računarska oprema, konkretno kad je temperatura u pitanju, može da se ugradi senzor za temperaturu (a on već postoji, jer programi za očitavanje temperature komponenti mogu da prikažu temperaturu grafičke kartice, što se uglavnom odnosi na temperaturu GPU čipa) i može softverski da spreči dalji rad uređaja ako temperatura pređe neku granicu ili čak da isključi uređaj (kao što se dešava sa CPU-om ako je uključena zaštita od visoke temperature).

U nekim državama se zakonski bore protiv onih koji zloupotrebljavaju nemogućnost kupca da dokaže da nije "nepravilno" koristio uređaj, jer je svako veštačenje stručnih laboratorija i lica preskupo i postoji rizik da se opet izgubi sudski spor, a postoje i države koje ne preduzimaju ništa protiv prevaranata - eto, kod nas su neki preko sajtova za kupovinu i prodaju ljudima umesto telefona slali kamen ili komad cigle, pa je neko reagovao tek kad se to ponovilo više puta.
[ reb0rn @ 22.08.2020. 12:34 ] @
Ma ne mogu da se vade na ista, to se tako ovde samo misli, nemojte te glupe rasprave ni da pokrecete!!

Jedina napomena za racunarske komponente kao sto je grafika je jacina napajanja a i tu ao je napajanje neadekvatno u vecini 95% crkava sam ovo pa cak i kod kineza retko kad napajanje zbog preoterecenja povuce neku komponentu, (da kinesko napjanje sprzi maticnu se desi JAKO retko jedino kad je strujni udar)
Bavim se servisom i preko 97% otprilike kad cak i onaj najgori kinez zvekne ne povuce nista, osim ako nije bilo grmljavina ili lokalnog strujnog udara u zgradi jer ista bas i nemaju zastitu od istih

Bas znam lika kojem je sad usled grmljavine ubijeno 30 grafika jer je grom udario u elektricni stub a hala njegova ja bila u blizini, sve sto je imao garanciju (naravno ne od winwin idota) je prinzato jer nema fizickih ostecenja ostale komponente su odnete u drugi servis na opravku i javlja mi da je 70% moze opraviti jer su izgoreli otpornici i VRM, tek na par grafika je otisao GPU

Poenta je i da se takve komponente moraju primiti jer ne poseduju fizicka ostecenja pa cak i u pitanju groma, it o se ne moze dokazti jer kako bi ako je crklo par otpornika ili koji mosfet od prakticno udara struju jer je grom udario u jednu fazu
[ Branimir Maksimovic @ 22.08.2020. 13:37 ] @
MEni je 2014 vrisnulo collermaster napajanje i spalilo grafiku i maticnu plocu...
[ ademare @ 22.08.2020. 13:42 ] @
@ since1986BC

Ako pazljivo procitas i clan 54 i 55 videces da se oni ne iskljucuju ! Nisu ni u kakvoj medjusobnoj suprotnosti .

Tako da ostaje ono sto je receno .

Garancija u trajanju od 2 godine , koja nudi ista prava kao i zakon se ne izdaje .

Garancija moze biti samo sa vecim pravima od onih koja nudi zakon ukljucujujuci i duzinu trajanja .

To je uradjeno da bi se sprecile zloupotrebe kako pise u clanu 55 . jer nudeci ista prava koji ima svaki potrosac po zakonu , on se dovodi u zabludu , da mu bas taj Prodavac , cini neku uslugu , daje mu neku povoljnost itd.

Takodje se ne moze izdavati ni garancija , koja bi davala manje prava potrosacu od zakonskih .

Clan 55 je citiran zato sto je clan Branimir tvrdio da Mora da se izda garancija uvek , sto naravno nije tako . Zato je citiran bas clan 55 gde to konkretno pise .
[ reb0rn @ 22.08.2020. 13:47 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
MEni je 2014 vrisnulo collermaster napajanje i spalilo grafiku i maticnu plocu...



Bilo je davno onih CM od 380w ne secam se oznake ta su bila bas jako losa....
CM sad barem u vecem cenovnom rangu je slican seasonic, corsair ....
Ali generalno ne posto je crkavanje napajanja kod nas 95% jer se kupuju gotove konfiguracije winwin, gigatron i ostali ugradjuju najgore djubre ipak spaljivanja komponenti ima jakooo malo, i verujem da je vecini slucaja EPS problem, strujni udar ili pojava faze na nuli, nema uzemljena, itd
[ pctel @ 22.08.2020. 14:21 ] @
Citat:
pojava faze na nuli, nema uzemljena

Pojava faze na nuli ne postoji kao problem. Uzemljenje je totalno nepotrebno racunaru.
Ko ne veruje, pristajem da dobrovoljno donesem svoj racunar da mu dovede fazu na nulu i da mu odsece uzemljenje pa da vidimo sta ce da se dogodi.
[ since1986BC @ 22.08.2020. 14:54 ] @
@ademare Hvala na konstruktivnoj diskusiji.

Procitao sam i clan 56. Osim ove recenice:
Citat:
Potrošač može da izjavi reklamaciju usmeno na prodajnom mestu gde je roba kupljena, odnosno drugom mestu koje je određeno za prijem reklamacija, telefonom, pisanim putem, elektronskim putem, odnosno na trajnom nosaču zapisa, uz dostavu računa na uvid ili drugog dokaza o kupovini (kopija računa, slip i sl.)


i ove
Citat:
Nemogućnost potrošača da dostavi prodavcu ambalažu robe ne može biti uslov za rešavanje reklamacije niti razlog za odbijanje otklanjanja nesaobraznosti.

ne vidim druge obaveze potrosaca o tome da treba da dokaze kupovinu i karakteristike kupljenog prizvoda.
Isto tako u clanovima 54, 55, 56 ne vidim da prodavac ne moze da se ne pozove na mogucnost da kaze - to nije taj proizvod.

Jer recimo sta ako, regularno u ovlascenom servisu nadogradim RAM u laptopu, kasnije se laptopu desi nesto i sledi reklamacija.
Kako prodavac / servis zna da je to taj uredjaj jer sam mu izmenio inicijalni opis?

Da li je ovo rupa u zakonu?
Zna li se ko u lancu prodaje prati serijske brojeve? Negde mora biti zapisano, uredjaj se nekako identifikuje.
Ili to nase prodavce mrzi da (i o tome) drze evidenciju?

----
Jos situacija kada pominjemo "zabranjenu rec" - garancija, da se zapitamo i oko specificnih situacijia:

primer #1: Dell 5 godina garancije - produzena garancija u odnosu na standardne 2 godine, ako svake godine saljes laptop na redovan serivis.
Tu verovatno prilazemo dokument/potvrdu od nadleznog servisa?
Da li se tu sme reci "garancija"?

primer #2: 10 godina na motor (npr vesmasina)
primer #3: 10 godina na kompresor i slicno (firzideri/klima uredjaji)

Da li se onda popunjava garantni list ili ne?

Koliko mi je jasno po clanu 54. zakona o zastiti potrosaca - moze i ne mora. Na potrosacu je da zahteva.
[ reb0rn @ 22.08.2020. 15:05 ] @
Dodatna garancije onda mora imati uslove iste i ista je samo za kad istekne 2 godine, i u njoj jasno mora biti navedeno da moras isti laptop slati na servis 1 godisnje itd....
Takodje ako nema nalepnice ti mozes ubaciti ram oni tada ne mogu prigovorit tebi, a za svaku komponentu je zvanican servis duzan da zna dal je on iz original racunara ili nije, ako ne zna onda mora i podmetnutu komponentu servisirat (ako nema dokaz da ona nije deo racunara)

Generalno znam da za HDD proizvodjac laptpova belezi serijske brojeve ali to sve zavisi od branda do branda
[ mjanjic @ 22.08.2020. 15:15 ] @
Citat:
pctel:
Pojava faze na nuli ne postoji kao problem.

Postoji ako se radi o klasičnom vazudšnom vodu gde se prekine nulti provodnik i na strani potrošača ostane da visi u vazduhu, tj. ne dodirne zemlju.
Tada se "nula" ponaša kao veza između faza, i ako je na jednoj fazi bojler, a na drugoj računar, računar će da strada jer je na njemu 5-10 puta veći napon od onog na bojleru (proporcionalno snazi uređaja), a pošto je napon između faza 380V (efektivno, amplituda je tipa 535V), onda na računaru napon bude preko 300V. Ovo je sve ako nije izvršeno "nulovanje", tj. povezivanje nule i uzemljenja, što se ne preporučuje za domaćinstva, pa je rešenje FID sklopka koja reaguje na pojavu napona između nule i uzemljenja.
[ Living Light @ 22.08.2020. 15:46 ] @
@pctel i @mjanjic,
I jedan i drugi ste u pravu, jer ne govorite o istom slucaju.

pctel prica ako se umesto nule slucajno pojavi ista faza
na mestu gde treba da bude nula.
Normalno da nece nista da se desi ako se poveze ista faza
na oba prikljucka.

A ovo sto govori mjanjic je isto tacno,
jer racunar koji ocekuje 230Vac
od jednom dobije 400Vac (380V) medjufazno
preko bojlera, rerne, ringle ili drugog jaceg potrosaca,
ima racunaru da popuca ceo primarni deo u coperskom napajanju,
ima da bude delova u celoj sobi.

[ gilopile @ 22.08.2020. 16:26 ] @
Svako napajanje za racunar, pa i nagori raspali kinez ima prenapon zastitu, i u nagorem slucaju moze odapeti varistor ili par komponenti u primaru. Sekundar i komponente u racunaru prezivljavaju u velikoj vecini slucajeva.
Napajanje se sredi za 10 min i teraj dalje.
[ ademare @ 22.08.2020. 16:27 ] @
Naravno da kompjuter mora da bude uzemljen . Strujni kabl je trozilni ide u tzv. " Suko " uticnicu .

Ja sam licno imao problem sa svojim kompjuterom gde me je bas dobro drmnula struja !

Sta je tacno bilo uzrok ne znam . Rastavio sam , ga pregledao sve , posle sastavljanja vise nije bilo problema . Da li je negde bio neki kratak spoj , u sustini se moralo sve pregledati , jer nije dobro ni po zdravlje ni po kompjuter da tako "drma" struja .
[ ademare @ 22.08.2020. 16:35 ] @
Sto se tice verodostojnosti kupovine i da li kupac moze da reklamira nesto sto nije kupio ?

Teoretski ta mogucnost postoji ali je vrlo mala . Jer u citavom lancu nabavke vrsi se vodjenje evidencije . Pocev od stranog proizvodjaca koji snabdeva magacine u Bugarskoj ili Rumuniji na primer . Oni tacno znaju sta je otislo u te magacine , a sta u magacin na primer u Nemackoj .

Onda sam magacin zna sta je kome prodao na veliko , koji u nasem slucaju uvoznik je sta kupio itd . Onda uvoznici vode evidenciju kojoj su radnji sta isporucili itd.

Ovo kod produzene garancije , tu je kupac zainteresovan da dobije garantni list i cesto on sam treba da trazi . Prodavci bas i ne zure i ne insistiraju . Ako se kupac seti , dobice , cesto prodavci " zaborave " .
[ reb0rn @ 22.08.2020. 18:36 ] @
To da sam treba da trazi je kod neke domace mafije, vecina ili ne trazi dodatne papire jer im ne sluze nicemu ili sami daju sve potrebne garancije po zakonu jer im je zadovoljstvo kupca veoma vazno

Shodno mom poslu znam minere koji su kupovali xx domacih uvoznika (ne od alti/winwin) i na osnovu serijskog imaju punu garanciju od 2 ili 3 godine, cak sta vise ne znam da im je i jedan pravio problema osim budjavog i zlog tehnomanije/winwin!
A oni su definitivno neko gde se produzena garancija moze osporiti jer nije koriscenju u kucnim uslovima
[ pctel @ 22.08.2020. 21:00 ] @
Citat:
ademare:
Naravno da kompjuter mora da bude uzemljen .

Radi i na dvozilni najnormalnije. To sto drma je druga prica (inace ide preko malih blok kondenzatora i potpuno je bezopasno po zdravlje). Pokusaj da smislis jedan scenario gde ce racunar da se osteti ako je vezan na dvozilni kabl.
[ Living Light @ 22.08.2020. 22:48 ] @
Citat:
gilopile: Svako napajanje za racunar, pa i nagori raspali kinez ima prenapon zastitu,
Napajanje se sredi za 10 min i teraj dalje.

Sj Dragane, ne sehhhrinjaj!
Jer da je tako kao sto kazez,
redovi bi stojali ispred tvoje kuce, kada popravljas napajanje za 10 minuta!
Mani me tih popravki od "10 minuta",
za to vreme ne moze ni ženska da se odradi,
a kamo li napajanje.

Urealizuj se, i prizemlji se.
10 minuta nije ni da je zagrejes, a kamo li sve ostalo...
A Ti bi da za to vreme zameniš grec, elektrolit, i FET,
i da premeris trafo,
daj ne lagi nas...

Kod Tebe je je sve na 10 minuta,
tako i živiš, na 10 minuta.

I nikad nisi u dometu....
[ mjanjic @ 23.08.2020. 00:15 ] @
Eh da je na vreme napisao knjigu "repair any.... in 10 minuts" ili "10-minute repairs", obogatio bi se ;)
[ Living Light @ 23.08.2020. 03:20 ] @
@mjanjic : xexexexexe,
Ma on je vec bogat!
Cim moze 2 minuta da "vari" a 8 minuta da pise knjigu! :)

...samo da nadje gde je zapisao...

i gde mu je mobilni...
[ reb0rn @ 02.09.2020. 17:54 ] @
Nasao sam povoljnijeg sudskog vestaka, saljem istu sutra i placam i onda nema nazad jer mora preko medijacije i sudom

Istom treba da podnesem za sta tarzim misljenje: isptavnost, ostecenje , dal je koroscenja po upustvu itd....

I dalje me korisnicki servis drzi da cekam jer sam im rekao da pokrecem tuzbu, preuzao sam istu i nista ne pise dodatno iz servisa jedina kontatacija je ta koja nema smisla da nije koriscenja adekvatno po upustvu ( a sami znate sta je uptsvo kako da se instalira driver to je sve sto dobijes uz palit grafiku tako da ta konstatacija nema smisla nimalo!)
[ Zlatni_bg @ 03.09.2020. 02:22 ] @
Pa sta kaze servis na kraju? Je l' su ispitali ili nisu ispitali?
[ reb0rn @ 03.09.2020. 10:56 ] @
Ma ne kazu nista, samo da je odbijena garancije jer karta nije koriscenja adekvatno u skladu sa upustvom to je sve...

Svakako ko god je konstatovao tu nebulozi ne zeli da dodatno laze jer i ovako sama konstatacija nema smisla.. jer isti moraju da obrazloze kako to lose koriscenja sudu

Njihva nada je da vecina se odlucuje da ne udje u sudski spor i odustanu
[ CabbageMan @ 28.09.2020. 09:43 ] @
Pozdrav svima, registrovao sam se da se ukljucim u temu jer imam isti problem kao clan reb0rn.


Radi se o grafickoj kartici Gigabyte RX580, sve sto je reb0rn napisao se desava i meni.

Graficka karta skoro da nije koriscena, inace sam citavu konfiguraciju koja radi bez problema sa drugom (starom) grafickom karticom uzeo u Emmiju.

Moja grafika nije samo prestala da radi nego je izgorila, bukvalno, na idle je zavarnicila i zadimila se, racunar je i dalje radio dok ja nisam preklopio sklopku na napajanju.

Danas sam dobio potpuno isti genericki odgovor da je reklamacija odbijena zbog "neadekvatnog koriscenja i rukovanja"

Takodje sam osmi dan od reklamacija dobio prvu poruku u kojoj su "na osnovu prvog testiranja odbili reklamaciju, te da se testiranje nastavlja i da cu biti obavjesten"

Ja mislim da je stvar ista kao i sa reb0rnom ali ja ne mogu da dokazem kako su oni nabavili graficku kartu.

Razmisljam koje su mi opcije, jedna od njih je da pisem direktno Gigabyte-u, ali zbog nacina poslovanja prosle firme a i sada ove koja je preuzela staru firmu mislim da gigabyte nije nadlezan za bilo kakvu odgovornost.

Sledece je da kontaktiram direktno servis u kome je radjeno testiranje, ali ne znam kako da dodjem do te informacije.

Da li postoji nadlezna laboratorija za testiranje tehnicke robe, posto sam to negdje procitao i sada ne mogu nikako da nadjem nista vise o tome.

[ Branimir Maksimovic @ 28.09.2020. 10:36 ] @
Na koje napajanje si zakacio RX580?
[ reb0rn @ 28.09.2020. 11:35 ] @
Desi se da VRM sekcija popusti onda karta se zadimi, ja sam imao ranije madjarske MSI ali je u oba slucaja garancija prosla ok, generalno kod mene se izgorene komponene nisu videle, kontam da je neki deo ispod coolera izgoreo, ako se vidi izgoren PCB na poledjini onda se mogu vaditi da je strujni udar, mada u vecini slucajeva nije vec je karti popustio VRM

Kad napajanje propusti napon pa i u slucaju udara groma fizicka ostecenja se uglavnom ne vide jer IC komponente crkavaju lako i u 98% slucajeva nema nekih bas vidljivih ostecenja.....
Generalno nigde u svetu se ovakve stvari ne odbijaju
[ Branimir Maksimovic @ 28.09.2020. 11:57 ] @
reborn: "Generalno nigde u svetu se ovakve stvari ne odbijaju "

Naravno da se ne odbijaju, ali u normalnim radnjama. Tehnomaniju izbegavati.
[ reb0rn @ 28.09.2020. 12:18 ] @
ja sam moju grafiku opet dao na servis kod njih, da im dam jos jednu sansu, pre nego sto skipim sav info sa advokatima....
[ CabbageMan @ 28.09.2020. 23:07 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Na koje napajanje si zakacio RX580?


Seasonic 520W 80 bronza,nije neko najbolje, ali sasvim dovoljno za moju konfiguraciju. Kvar se desio na idle, bez ikakvog opterecenja, sada to isto napajanje tjera puno zahtjevniju grafiku sasvim ok.

Citat:
reb0rn:
Desi se da VRM sekcija popusti onda karta se zadimi, ja sam imao ranije madjarske MSI ali je u oba slucaja garancija prosla ok, generalno kod mene se izgorene komponene nisu videle, kontam da je neki deo ispod coolera izgoreo, ako se vidi izgoren PCB na poledjini onda se mogu vaditi da je strujni udar, mada u vecini slucajeva nije vec je karti popustio VRM

Kad napajanje propusti napon pa i u slucaju udara groma fizicka ostecenja se uglavnom ne vide jer IC komponente crkavaju lako i u 98% slucajeva nema nekih bas vidljivih ostecenja.....
Generalno nigde u svetu se ovakve stvari ne odbijaju


Cipovi koji su sprzeni su vidljivi, na poledjini karte odmah iznad jednog od hdmi izlaza. Da, da je srece ne bi mi morali nista da objasnjavamo, da im govorimo vremensku prognozu toga dana kad se desio kvar...gore sam napisao, sve ostalo radi savrseno.

Citat:
Branimir Maksimovic:
reborn: "Generalno nigde u svetu se ovakve stvari ne odbijaju "

Naravno da se ne odbijaju, ali u normalnim radnjama. Tehnomaniju izbegavati.


Dobro sam ja to znao i uvijek izbjegavao sve radnje osim emmi-ja i ponekad gigatron-a, ali nema djavo mira pa tehnomanija dodje nama, vec sam poceo svima da govorim da ih izbjegavaju i prije sam, ali sad bas ono smaracki.

Da napomenem i ja i clan reb0rn smo uzeli karte u emmi-ju, koji je sada WinWi koji je sada Tehnomanija! hehe

Citat:
reb0rn:
ja sam moju grafiku opet dao na servis kod njih, da im dam jos jednu sansu, pre nego sto skipim sav info sa advokatima....


Zelim ti puno srece, posto ovo sada sve traje i ne zelim previse informacija da iznosim, bas zbog moguce tuzbe, a posto sam novi clan ne mogu da ti pisem privatne poruke, ako ti mozes da mi posaljes privatnu poruku sa nekim kontaktom da ti napisem to sto sam saznao, mozda i tebi bude od koristi. Pozdrav i hvala vam na odgovorima.
[ miki069 @ 16.02.2023. 22:24 ] @
I šta bi na kraju?
[ ademare @ 17.02.2023. 00:41 ] @
A jesi li citao od pocetka ?

Napisao sam sta ce biti , iako nisam vidovnjak !

Malo covek pisao temu da olaksa svoju muku , da mu bude lakse i to je to .


Onda mi neki clanovi zamerili da sirim Defetizam ? Kao da je neko u ratu sa nekim i pada mu moral ?