[ dragancesu @ 02.09.2020. 08:45 ] @
Sada imam konfiguraciju sa i5 četvrte generacije i gledam da je pojačam pa imam neke dileme

namena računara je programiranje, malo photshop, baze, ne za igre - išao bi na i3 sa 16 gb memorije

navedene generacije podržavaju DDR4, od sedme 2400
gledam dalje 8/9 generacija nije mnogo skuplja, čak ima i3-9100f povoljne cene, ali niža cena je da nema grafiku, srećom to imam
ovo 8/9 generacija mi se čini povoljnije, prvo novo je, a cene u rangu 6/7

posebnu glavobolju mi prave procesori G3xxx,G4xxx,G5xxx za koje nisam siguran koja su generacija, a verovatno lepo rade

za kućište/disk/napajanje/grafika ne gubite vreme, to je rešeno

Znači ploča/procesor/memorija za 200 eur, šta izabrati?


[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 02.09.2020. u 10:43 GMT+1]
[ ademare @ 02.09.2020. 10:12 ] @
Za te pare nemas sta mnogo da biras .

Celeron i Pentium se ne menjaju od 6 -10 . Gen . Eventualno stave 0.1 Ghz brzi i to je sve . Celeron je 2/2 , Pentium 2/4 , znaci 2 jezgra imaju .

i3 9100F je 4/4 tj. 4 jezgra pa je realni minimum . Cena nov u radnji oko 80 Eur . Ima jedna navodna nudi po 70 ali ta radnja mi je nesigurna jer ima ceo " muzej " sto je fantazija .

Memorija 70-80 Eur i ploca oko 50 .
[ Branimir Maksimovic @ 02.09.2020. 12:02 ] @
ademare:"Ima jedna navodna nudi po 70 ali ta radnja mi je nesigurna jer ima ceo " muzej " sto je fantazija"

radnje ostave iako nemaju. Zovem, imate to i to? nemamo, klasika...
[ since1986BC @ 02.09.2020. 12:10 ] @
^ Nemaju sinhronizovane lagere sa uvoznicima. Ali poziv brzo resi stvar.
[ mjanjic @ 02.09.2020. 13:12 ] @
A šta konkretno dobijaš prelaskom sa i5 (npr. i5-4690) na i3 devete generacije?
Čak i da uzmeš npr. i5-10210U, povećanje u multicore nije veće od 40%, jedino opravdanje je što možeš da uzmeš bržu memoriju, pa će pojedine periferije raditi brže (npr. SSD ako je dovoljno brz).

Uglavnom, bolje ostavi 200€, skupi još 100-200€ pa uzmi nešto što ima više jezgara ili sačekaj rasplet Intel vs. AMD, možda Intel izbaci nešto "normalno" za godinu-dve. Ako je za igranje, tu je i Pentium dovoljan, što znači da je i taj tvoj i5 četvrte generacije sasvim zadovoljavajući za sada.
Generalno, daćeš 200€, a da ne dobiješ ni 10% ubrzanja, opet kažem, jedino ako već imaš ploču koja ne prima više memorije ili je starija memorija skuplja...
[ dragancesu @ 02.09.2020. 13:52 ] @
Ovo što imam je oko 5 godina, sad treba prodati memoriju pa kupiti više, a opet će biti na 1600, da se razumemo nisam rob brzine računara, znam da su dobici akademski (5-10%), ali je s druge strane novo, memorija je bar 2400, tako da ima dobitaka sa svake strane. Bila mi je samo dilema da li 7 ili 9 generacija, ali novo je novo, sad više nemam dileme

Hvala svima
[ mjanjic @ 02.09.2020. 14:16 ] @
OK, nije samo rečeno za kakvo programiranje.
Znam da u nekim firmama kad puste testove, mašina može da zakuca ako nije baš jaka, što znači ne samo 16-32GB memorije, nego i "malo" više jezgara, mislim na veliki broj Unit testova.
Takođe, ako se koristi npr. Scala koja u realnom vremenu prevodi kod u Javu, i to ume da zakuca mašinu, Android tek da ne pominjemo...

A opet, ako je nešto za C/C++, .NET i slično, web (kakav god), biće zadovoljavajuće.

Photoshop CC za pojedine efekte/filtere koristi "pomoć" grafičke kartice, ali pretpostavljam da si to rešio iako nisi naveo model.
[ Branimir Maksimovic @ 02.09.2020. 14:39 ] @
mjanjic:"možda Intel izbaci nešto "normalno" za godinu-dve."

za godinu dve sve zivo ce biti zastarelo jer ce biti aktuelan DDR5 koji ce doneti
znacajna ubrzanja i kapacitet RAM-a.
[ mjanjic @ 02.09.2020. 16:56 ] @
Pa na to sam i mislio, ostavi tih 200€ i do tada prikupi još za kompletno nov kombo.
[ dvoglaviorao @ 05.09.2020. 14:47 ] @
Jedno mišljenje, bitno ili ne bitno, to nije bitno :)

Ako budeš čekao ima da se načekaš...

Dok dočekaš procesor ima grafika da ti "zastari" i tako u krug.

Uporedi ti koliko dobijaš da novim komponentama, da li vredi tih x% vremena kraće što će se nešto odrađivati.

Istraži da li ti programi koje koristiš više cene multicore-nost ili more powerfull single core-nost pa se odluči. Možda ti i jači stariji proc sa manje jezgara uradi dobar posao, nemam pojma lupetam...

Ja sam uvek za ceo komplet: matična, procesor, grafika, RAM, kad kupuješ da uzmeš i sklopiš u trenutnom vremenu, ovako stalno nešto juri nešto i nema tu stizanja...
[ Branimir Maksimovic @ 05.09.2020. 15:07 ] @
Kad se kupuje hardver nikada ne treba zuriti tim pre sto to zastareva vrlo brzo. Znaci bolje da prikupis jos para nego sa ogranicenim sredstvima da kupis nesto sto ce brzo da zastari.