[ bigvlada @ 10.09.2020. 08:40 ] @
Imamo prvu zvaničnu najavu pa da otvorim temu.

https://www.anandtech.com/show...r-october-a-new-journey-begins

U uvodnom postu o prethodnoj, Zen 2 arhitekturi, maštao sam o procesoru sa osam jezgara, šesnaest niti, grafičkim čipom i HBM2 memorijom. Na kraju smo dobili Ryzen 4900HS koji je i dalje monolitan čip i nema HBM memoriju ali je u ostalom jako blizu onome što sam zamislio. Specijalizovani APU-ovi u novim Xbox sex i PS 5 konzolama su verovatno još bliže toj ideji.

U skladu sa tim, kao vrhunac Zen 3 arhitekture u malom pakovanju bih voleo da vidim 2 čipleta od po osam jezgara i 32 niti, RDNA 3 grafički čip i 8GB HBM memorije.
[ bigvlada @ 08.10.2020. 18:37 ] @
Predstavljen Zen 3. Po AMD-u konačno su prestigli Intel u single thread zadacima. U Sinebenču je R9 3900XT postigao 523 poena, Intel Core i7-1185G7 u Tiger Lake arhitekturi 595 a novi Rajzen 9 5900X 621 poen.

https://www.anandtech.com/show...9-ipc-claims-best-gaming-cpu/2

[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2020. 15:41 ] @
Meni samo nije jasno koja je politika sa nedostatkom 5700X koji bi kostao recimo 350-400e. Imaju samo 5800X.
U svakom slucaju zen3 koliko vidim nadilazi Intel poprilicno u IPC, pa valjda i tu zbog toga ide i jaca cena.
[ mjanjic @ 18.10.2020. 16:50 ] @
Ma lepo je to, da l' je 10, 15 ili 20% razlike, tu i tamo, nego što trenutno sa ovim što ima u radnjama AMD daje bukvalno 2x više jezgara - mislim na laptopove, gde za sličnu cenu imate Intel sa 4/8, dok je za maltene iste pare ili 10% više u ekvivalentnoj mašini AMD sa 8/16 jezgara. A da ne pominjem ako pogledate laptopove koji imaju 6 jezgara, jer se radi o i7 u laptopovima koji koštaju 50% više od ovih sa AMD 8/16, plus za manje para dobijete i daleko jaču grafiku (npr. 1650Ti sa 6GB).
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2020. 17:27 ] @
Dzabe je to kad intel mozes da poteras na vise Mhz ;0)
To je bio glavni argument, ali sada sa Zen3 i vecim IPC, pobili su i taj argument ...
[ Zlatni_bg @ 19.10.2020. 13:42 ] @
https://www.kitguru.net/compon...rfaced-in-sisoftware-database/

5600X izgleda ima da kida :)
[ mjanjic @ 19.10.2020. 16:56 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Dzabe je to kad intel mozes da poteras na vise Mhz ;0)
To je bio glavni argument, ali sada sa Zen3 i vecim IPC, pobili su i taj argument ...

Zavisi koji... evo, gledam npr. i7-1065G7, i5-10210U, Ryzen 7 4700U, svi su tu oko 3.9-4.1GHz za Turbo-Boost koji se odnosi samo na jedno jezgro. Kod Intel-a je čak "Base frequency" niži, ali do koliko GHz mogu da guraju sva jezgra istovremeno ne znam, nisam se time bavio, ali je činjenica da se ne radi o gigahercima, nego o tome da kod te generacije AMD-a i ranijih jednog jezgro nije brže nego kod Intel-a čak ni na istoj frekvenciji... ali zato kod AMD-a dobiješ duplo više jezgara, nekima je to važnije nego 10-15% bolje performanse u Single-Core. Posebno ako se radi o mašinama gde je istovremeno aktivno više intenzivnih aplikacija, pa je broj jezgara/niti značajniji nego pola gigaherca tamo-ovamo.


Sad, ako su ih stvarno stigli i u single-core na istom taktu, polako okreću situaciju i na laptop tržištu, ako mogu da namaknu procesora koliko traže proizvođači, jer im je verovatno primarno serversko tržište (valjda će kod TSCM izboksovati veći obim proizodnje sad kad znaju da je veća i potražnja), posebno što imaju 8/16 procesore maltene po ceni 4/8 ili 6/12 kod Intela.
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2020. 17:33 ] @
mjanjic:"do koliko GHz mogu da guraju sva jezgra istovremeno ne znam"

to je ona najniza frekvencija. na toj se ujedno i deklarise TDP.
[ ademare @ 19.10.2020. 17:56 ] @
Na laptopu ZEN 3 je pitanje kada ce biti .

ZEN 2 je predstavljen u januaru laptop , prodaja krenula od marta ali sve ide kilavo . I dalje je brojnija ponuda AMD ZEN+ laptopova , nego ZEN 2 laptopova ! Iako je prosla cela godina !

ZEN 3 nece brze od sredine sledece godine u laptopove i to pitanje kolicina ostaje isto .

Cipovi su skroz razliciti desktop i laptop . Desktop ima ciplete za CPU jezgrima , plus poseban deo Cipset . Kod Laptopova je sve u jednom komadu , pa je kolicina skarta mnogo veca u proizvodnji .

U sustini ZEN 3 ne postoji ni za desktop . Najavljena je prodaja za 5.11 . Videcemo da li i kod nas i u kolikim kolicinama . Da ne bude opet stigne 1.000 komada pa nema vise .
[ Zlatni_bg @ 19.10.2020. 18:42 ] @
Pa cena kod nas ce diktirati i potraznju. Ako 9700K bude na primer slicne cene kao 5600X, pitanje da li ce se ljudi zaletati da ga uzmu. Ne znam kako ce nasi prodavci tumaciti ovih 50$ vise. Koliko se secam, 3600X kad je izasao je bio oko 32-34 hiljade, znaci da sada mozemo da ocekujemo i do 40k za 5600X. Toliko je na primer kostao 7700K ako ne gresim kada je bio najbolji consumer procesor koji je mogao da se kupi kod nas. Ako cena bude oko 35k, bice konkurentno.

Mene vise zanima sto nema u ovom launchu modela koji nisu X i sto nema 5700X. Cene proizvoda koji ce biti lansirani ce biti visoke jer su i proizvodi koje menjaju bili najskuplji. 3700 je bio dosta jeftiniji procesor od 3800X, a sada nema ni 5700X a kamoli 5700 u najavi. Mislim da ce tek u narednim mesecima Zen 3 biti okej kupovina, dok se sve slegne malo.
[ ademare @ 19.10.2020. 19:12 ] @
Ovo ocigledno nije cela serija koja ce biti nego pocetak .

Kad su vec mogli da biraju koji ce modeli biti startni , oni su odabrali ove najskuplje .

Pitanje je i koliko ce njih biti , ne zbog potraznje , vec kolika ce biti ponuda .

Ono sto su lansirali pre 6 meseci , pominjano je u temi Intel , 1200 AF , 1600 AF , 3300X , nema u prodaji nigde na planeti . Predstavili , poslali svugde koju mrvicu i fajront ?

Tako i ovo , videcemo prvo kada ce da stigne kod nas i koliko ce biti komada . Ako bude kao sa ovim nabrojanim , ne moraju ni da stizu .

Kod nas je trenutno tesko naci , da neko stvarno ima , ne racunam neazurne sajtove i one koji pecaju kupce , tipa nema taj , ali imamo ... Znaci tesko je naci i 3200G !! Kod uvoznika nema !

Ima kupaca nema procesora !
[ Zlatni_bg @ 19.10.2020. 19:48 ] @
Imas 1600AF kod nas. Oko 15k je. Problem je sto je prva serija Ryzena bas ono "testna". Em imas probleme sa memorijom, em su dosta nizi klokovi, dosta nizi IPC... Mislim da je 3600X 50% brzi od 1600AF, ne znam, pogotovu kad ga upogonis sa raznim komponentama. Ako ti treba slabiji 6/12 1600AF je definitivan izbor, ali su cene 2600/3600 dosta snizene pa ako je bal...
[ ademare @ 19.10.2020. 20:40 ] @
Uh ne vredi 1600AF 15.000 din .

Toliko novca traze za 2600 koji je bolji procesor od 1600 AF .

To je druga strana medalje . Ko ima nesto sto uvoznici nemaju , taj dize cenu . I 3200G ima ona radnja na G. ali takodje trazi 16.000 din ?

Realna cena za oba je oko 100 Eur max . 1600 AF je prodavan i za manje . Euro stoji , US $ je manji nego prosle godine u din . samo sve uvozno poskupljuje . Ne samo AMD procesori , poskupljuju i mali kucni aparati i ostale budalastine . Stalno se dizu cene .

Naravno AMD i iz drugih razloga , jer kada uvoznik nema , onda oni koji su kupili da preprodaju dizu cenu misleci da ce nekog na upecaju .

[ Zlatni_bg @ 20.10.2020. 11:38 ] @
Pa rad od kuce, sta mislis koliko racunara/komponenata je i na koje nacine moralo da se nabavi... :)
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2020. 21:45 ] @
Zavisi sta radis od kuce :P
[ Zlatni_bg @ 20.10.2020. 22:16 ] @
Pa sta god radili, svima su trebali low-end, mid-range laptopovi, vecina ljudi koja radi imalo ozbiljniji posao ili jednostavno zeli PC je ili kupila gotove stanice (kod nas misaona imenica) ili sklopilo nesto, prodavalo se to sigurno lepo, prodavace se i dalje lepo.

Inace, upravo videh da je bilo 3080 i 3090 kartica u jednoj radnji kod nas, nevezano za temu... dodajte na one cene nekih 30% i to su cene kod nas u najboljem slucaju jer je radnja uvek bila korektna. Tako ce verovatno i sa Zen 3. 3080 sa 7xx$ je bila oko 110-120k, 3090 je preko 200k.
[ mjanjic @ 20.10.2020. 22:31 ] @
Pa siguran sam da niko nije morao da kupi mešalicu ili brusilicu da bi radio od kuće :)

A za laptopove... vidim lika kome se Win10 podiže 15 minuta, prikaže se desktop, ali 7-8 minuta ništa ne može da klikne niti otvori, "malo" stariji, a verovatno krš od HDD-a, pitanje je i da li ima "slabih" sektora, i tako, još krene da ga hvali kako ga eto dobro služi, što da baca pare na novi kad je ovo sad 5 puta lošiji kvalitet, njemu treba samo da otvori poneki Word dokument i PowerPoint prezentaciju, pročita Gmail... i sad mu traže Teams, ako uključi kameru, vidi sebe kao na usporenom snimku :)

I onda je masa njih tako pokupovala laptopove još tamo u martu/aprilu/maju, ali ima onih koji ne daju lako pare, čak ni sada kad je izvesno da će ovo da ide ovako bar tamo do proleća 2021.
[ Zlatni_bg @ 23.10.2020. 15:58 ] @
Pa bar SSD nije skupa investicija danas. Znam da ljudi vole da zabloatuju racunare, tipa drugar uzeo pre 2 god i5 8250U/MX250/1TB HDD laptop, podesili ga uz kafu, instalirali igre i sve ostalo sto mu treba... radilo okej. Sada, toliko je gluposti instalirao na njega da se Windows dize bez preterivanja 10 minuta, unzip preko nekog zip programa koji je on instalirao maltene ne radi, katastrofalno je.

HDD je super za igre, sadrzaj koji se sastoji iz ogromnih fajlova itd, ali sve ono sto radi sa malim fajlovima i koristi se svaki put kad se upali racunar, SSD. Znaci ima i 250GB NVMe sada za 6k RSD, bukvalno nema izgovora. Svakome ko ne obradjuje video snimke (mada taj moze da uzme i eksterni disk) ili mu nije primarno da igra igrice od 100+GB, ne treba vise od 250GB SSDa. Posle se lepo kupi 1TB 3.5" za 4-5k rsd i ima se sve.

Ali bukvalno isto iskustvo moze da pruzi Athlon iz 2010. godine kao i novi i5/i7 r5/r7 ako se koristi HDD za sistem.
[ Branimir Maksimovic @ 23.10.2020. 23:13 ] @
wow 5600x 10% brži od najbržeg intel a...
https://m.hexus.net/tech/news/...x-takes-passmark-1t-cpu-crown/
[ mjanjic @ 24.10.2020. 12:11 ] @
Da, u single-core, što nije nešto novo, ali ne kontam što ga porede sa Intel CPU koji je 10/20, svejedno, može da bude i 4/8, kakve veze ima ako se mere single-core performanse?

Drugo, taj AMD je cenovno tu negde kao i5 koji je takođe 6/12 kao AMD, ali to je preporučena cena, kako će se odraziti na cene krajnjih proizvoda je neko drugo pitanje, jer na cenu utiče značajno i cena matične ploče.

Što se tiče aktuelne ponude, dovoljno je kod prodavaca isfiltrirati npr. laptopove sa 6 i 8 jezgara, pa videti da trenutno Intel vrlo slabo konkurentan, posebno što nema modela laptopova sa 6-jezgarnim procesorima, već samo sa 8-jezgarnim i7 sa kojim su konfiguracije poprilično skuplje nego ekvivalentne sa 8-jezgarnim AMD-om.

Ako treba izdvojiti jednu stvar dobru po kupce, to je bar činjenica da ne može Intel više da nas dere sa 2-jezgarnim i7 procesorima u laptopovima, što se promenilo još kod 8. generacije, jer kod 7. generacije smo imali neke i7-7nnnU sa DVA jegra, pa bi se svako normalan zapitao koja je to drastična razlika između i5-7nnnU i i7-7nnnU, kad oba imaju DVA jezgra.... a, da, Intel je tu smislio "varijante" sa i bez Turbo-Boos, sa ovoliko ili onoliko keša... u bukvalnom smislu šišajući kupce kao ovce sa prividno ogromnom ponudom različitih modela da ni koni koji se bave hardverom ne mogu da pohvataju koji je procesor zaista najbolji za određenu cenu.
[ Branimir Maksimovic @ 24.10.2020. 12:38 ] @
mjanjic:"Da, u single-core, što nije nešto novo"

De nije novo, pa glavni razlog sto je neko kupovao 14nm Intela je upravo zbog tog single core ;)
To znaci i kad pustis recimo 8 threadova bice tih 10% po koru prednost...
Sad se situacija okrenula...
[ mjanjic @ 24.10.2020. 13:06 ] @
Ma mislim nije novo danas ili juče, o tome se pričalo mesec dana unazad ili tako nešto.
[ Zlatni_bg @ 24.10.2020. 15:28 ] @
Videcemo kako radi infinity fabric, kako se brzina RAMa odrazava na performanse, ima tu jos dosta promenjivih :) Moze da se desi da multi-core bude sporiji ako chipleti ne pricaju brzo jedni s drugima :)

Mada ako je verovati brojkama, 8-10% IPC poboljsanje, ako ne gresim 200MHz vise, to je to, na nivou su.

Inace, porede se najjaci Intel modeli mozda zato sto je na njima najveci turbo boost na single coreu? Isto je i kod AMDa, ako hoces sto bolji single core, neces ga dobiti od 6/12 vec moras da kupis 10/20 jer ima najveci turbo ili kako god ga zvali. To me malo smara u celoj prici, 5600X nikad nece imati SC performanse kao 5800X, ne moze ni da se overklokuje toliko. Ryzen master mozda moze nesto da izvede ali veze nemam s overklokovanjem Ryzena, pogotovu ne po "najboljem jezgru u CCXu". Ako se desi ove godine da konacno predjem na Ryzen, prenecu iskustva sa per-core overklokom ovde.
[ mjanjic @ 24.10.2020. 19:30 ] @
Heh, pa možda je zato Asus stavio u ProArt StudioBook One i9-9980HK koji je "samo" 8/16, ali ide Turbo-Boost do 5.0GHz, jedino što su "cepidlačili" pa staviše RTX6000 sa 24GB umesto RTX8000 sa 48GB vram-a, ipak za 9,999.99... al' su lepo napisali na Amazonu, za Srbiju troškovi transporta i POREZ 2,276.73, zamislimo u onoj temi o frilenserima da nekome treba ovakva mašina...
[ Zlatni_bg @ 24.10.2020. 23:50 ] @
Pa pazi, po golim performansama, to su 2 MBP-a :) Meni samo nije jasno kako ce to da se hladi, vidim da ima reviewova po netu, ali sam siguran da je taj turbo upotrebljiv u vrlo retkim situacijama :) Gotivno izgleda naravno, ali ne mogu da zamislim da to moze da radi tiho i hladno sa 50% performansi zbog toplote, ako i toliko.

Za takve laptopove koji su ipak solidno prenosni, maltene ultrabookovi, voleo bih da vidim neku ekstenziju/ekspanziju u vidu dodatnog hladnjaka koji moze da se zakaci, bukvalno kao dock. Ne znam kako je sa metalima to sa izvodljivo, znam da je Asus jednom napravio hibridni gejming laptop gde kacis vodeno hladjenje pozadi i nije bas bilo proslavljeno, ali ono... treba ti ogroman heatsink fin array unutra da bi to mogao da hladis. Ovo sto ima standardno u laptopovima (otvarah danas svoj) je bukvalno 20-30W da moze da hladi aktivno po ventilatoru. Stavis dva, imas mozda 60W koje mozes u kontinuitetu da hladis, ali gabariti, velicina i tezina... maltene su svi poceli da guraju i9 i ove nove Ryzene u laptopove ali malo njih uspeva da ih ohladi kako treba, pa izmedju modela imas po 30-40% razlike u performansama.

Znam da mnogi preferiraju laptopove tog tipa, ali po meni je bas suludo tako nesto uzeti, moze da se uzme desktop za 5k eur (istina, nece biti taj GPU, ne znam sta moze da mu bude pandan, t4, k80, t100?) i uzmes ultrabook kakav hoces. Ostane ti i za solidne periferije :)
[ mjanjic @ 25.10.2020. 02:56 ] @
Pa baš je poenta u GPU, jer pojedini AI modeli trenirani na karticama koje imaju preko 10GB vram-a ne mogu ni da se puste na ovim karticama koje imaju 4/6/8GB, dakle treba nekim istraživačima koji često putuju, mada koliko znam, većina bi trebala da ima udaljen pristup serverima koji imaju gomilu kartica za tu namenu, pa bi ovo moglo da im posluži za igranje. Ili nekom da pusti neki render koji zahteva ovoliko video memorije...

A što se hlađenja tiče, rekao bih da je ovde grafika u ekranu, sudeći prema debljini, jer nema šanse da su je upakovali ispod tastature zajedno sa hlađenjem, posumnjao bih čak i da je CPU tamo...

Ovde bi bilo pogodno da su ubacili Epyc, pa šta košta da košta, mašina bi bila jača od bilo kog iMac Pro ili Mac Pro, mada dovoljan bi bio i Ryzen 9 5950X :)


[Edit] Sad pogledah neki tekst, jesu sve glavne komponente iza ekrana, mogli su onda tastaturu da naprave da se odvaja, tako da može da se koristi i kao tablet :)

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 25.10.2020. u 03:07 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 02.11.2020. 17:09 ] @
https://www.notebookcheck.net/...00K-in-Cinebench.501605.0.html

Pffffffffff. Ako nije hoax, itekako vredi tih 50$/50eur vise od 3600X pri startnoj ceni. Ako i ovaj overklok od 4.7GHz na svim jezgrima moze da se drzi a da se neko nije igrao sa LN2, dovidjenja prijatno :D
[ Branimir Maksimovic @ 03.11.2020. 01:18 ] @
https://itsfoss.com/kernel-5-10/
Citat:

AMD Zen 3 Processor Support

The new Ryzen 5000 lineup is one of the biggest buzzes of 2020. So, with Linux Kernel 5.10 release candidate version, various additions are being made for Zen 3 processors.


Ene de, sigurno su napravili podrsku za nove TLB instrukcije ;)
[ Zlatni_bg @ 05.11.2020. 15:32 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=72AHENDeTEI

Konacno overklok!!!! Vracaju se dani Vishere i FXa, vreme je da se kupuje! :D
[ Branimir Maksimovic @ 06.11.2020. 01:57 ] @
Zlatni citam 5600X vozi prime95 na 4.7Ghz all core no problem :P
[ Zlatni_bg @ 06.11.2020. 11:51 ] @
Vozi se i 5950X na 4.7GHz, ali sa ~260W na procesoru :) Nisu ga gurali dalje zbog temperature, znaci da sa boljim hladjenjem moze i jos :D Ovo mi se ultra svidja, konacno opet ogranicenje po temperaturama a ne po silicijumu :D Znaci da proces polako prerasta u bas bas bas ozbiljan proces, zadrzace ga za zen4 sigurno, onda najverovatnije paralelno razvijati nesto dalje. U sledecoj generaciji prebijaju 5GHz, sto je ono sto je Intel uradio tek oko 9th gena.

Pogledacu danas bas kako se vrti 5600X i koliko je to vrelo. GamersNexus je juce najavio 4 reviewa, najvise me interesuju razlike izmedju 5600X i 5800X (8-core?). Da vidim koliko je limit silicijum a koliko temperature, mozda je i 5800X bolja solucija, zavisi od temperatura :)

Ali ova generacija je san snova, to je ono cemu sam se nadao od samog pocetka, da se probije zid od 4.5GHz i to je to. Sad se overklokuje kao moj FX, samo sto radi jedno 10x brze :D
[ Zlatni_bg @ 07.11.2020. 14:59 ] @
Gledam zvanicne reviewove za 5600X, i da, konacno su temperature granica a ne kvalitet silicijuma, kvalitet je na veoma visokom nivou.

Upravo gledam najlaksi moguci overklok na 5600X na 4.8GHz. To bukvalno gazi i5 i i7 u maltene svemu. Jedino mislim da je malo "secen" u odnosu na 8/16, ali ne verujem da je ista strasno.

Znaci bez premca, 5600X u midrange kategoriji je definitivno pokidao. Ceo Zen3 je pokidao. Sad jos da vidimo cene kod nas. Nadam se da 5600X nece preci 300EUR, jer je jedini CPU kom MSRP nije menjan od prosle generacije.

Nabavljajte Noktue! :D Znaci ovoliko odusevljen nisam bio ni kad je prvi Zen izasao.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2020. 06:57 ] @
Kod nas izgleda bolji availability nego na zapadu. Procesori su tu, i to samo 10% skuplji sto je u skladu sa carinom.
[ ademare @ 15.11.2020. 11:53 ] @
Nemoj da Fantaziras !

Carina za firme koje uvoze Kompjutere i kompjuterske delove je 1 % !

Postoji izvestaj da iako Madjarska ima PDV 27 % , Srbija 20 % da je sva tehnicka roba jeftinija u Madjarskoj ! Valjda su izracunali nekih 13 % . Izvestaj drzavne komisije .

Znaci nije do Carine i poreza ! Vec zbog Gramzivosti prodavaca - uvoznika !!


U Srbiju je morao da dodje Nemacki Lidl da bi oborio cene hrane !! Cene su skoro iste kao Nemackoj ! To je dokaz da Nista ne mora da bude skuplje od Zapada , vec da je u pitanju Pohlepa i Gramzivost !


Posto ti gledas , samo onu radnju na G . ajde objasni nam , kako 450 US$ postaje 65.000 dinara ! Kada je US$ 100 dinara !! Razlika je 44 % !!!
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2020. 12:19 ] @
Pa dobro, samo 10% jr skuplje. Ne, ne, gledam G za procesore, tu su ekstra skuplji, mada opet u 12 rata ne boli toliko, ako nemas odmah da iskesiras, a kolko vidim.
I kad nesto kosta u USA 450$ to kosta u EU 450e, pa tako i kod nas. E sad 65k je 550e, sto je nekih 15% skuplje?
Mozda sledeci proc kupim bas tamo :P
Gledao sam cenu u monitoru, koji je cak bolji od G za hardver. Ali sad vidim da je rasprodat taj model.
[ nkrgovic @ 15.11.2020. 12:28 ] @
Ta cena od 450$ je bez poreza, cisto da znas. US sajtovi daju cene bez poreza, jer se on razlikuje od drzave do drzave, pa zavisi gde se prodaje i gde se kupuje. Pogledaj cene u Nemackoj, obe sa ukljucenim PDV-om (mwst.), pa onda uporedi. Nije bas 44%...

Slazem se da deru - deru. Ali, s'druge strane, sta predlazes, osim pisanja sa mnogo uzvicnika i bespotrebnih velikih slova?

edit: Proverih, Ryzen 9 3900X je do skora bio 506 EUR u notebooksbilliger, a 66,000 dinara u radnji na G. Sad su oni spustili na 412EUR a ovi domaci na 60,000 dinara.

Jeste, mozda su mogli vise. Ali samo mozda, posto, pre nego sto pocnes da ponovo pises uzvicnike, probaj da se raspitas da li je neko nekad prodavao uvoznu robu po ceni ispod one po kojoj joj je uvezao? Mozda zvuci "OK", jer "svi spustaju" ili "stize novo" ili stagod, ali moras da razumes da, kad dodje inspekcija i to vidi njima to lici na "izvlacenje para iz zemlje", i zavrsi se jako, jako komplikovano.... Jednostavo, popusti kod nas su ograceni i birokratijom.
[ ademare @ 15.11.2020. 13:02 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ta cena od 450$ je bez poreza, cisto da znas. US sajtovi daju cene bez poreza, jer se on razlikuje od drzave do drzave, pa zavisi gde se prodaje i gde se kupuje. Pogledaj cene u Nemackoj, obe sa ukljucenim PDV-om (mwst.), pa onda uporedi. Nije bas 44%...

Slazem se da deru - deru. Ali, s'druge strane, sta predlazes, osim pisanja sa mnogo uzvicnika i bespotrebnih velikih slova?



Imas li ti neku racunicu - Dokaz (veliko slovo) , za cene sajtova u USA ! (znak uzvika ) Ili samo tako Bezveze pricas neku pricu , tlalala ! (znak uzvika )

Ajde napisi nam za taj ili neki drugi CPU , koliko Amerikanac iz Nju Jorka plati porez , ali ne iz neke stranice dokaz , nego sa sajta , da vidimo Racunicu Amazona koliko je porez ! (znak uzvika )

Bez dokaza ovo je samo prazna prica ! (znak uzvika )

Drzavna Agencija (veliko slovo) utvrdila da su cene Naduvane u Srbiji a ti se slazes ? (znak pitanja) (smajli)


Nema resenja do dolaska nekog pravog , ozbiljnog stranog prodavca koji ce oboriti cene ! (znak uzvika)

Zato sam i naveo Lidl kao primer . Mozda je ovde trebao znak uzvika ? (znak pitanja)

Jer niko , nikome ne moze da propisuje cene , osim ako utvrdi da postoji dogovaranje , Kartrelizacija (veliko slovo) .

Ali kako su firme koje vrse Kartelizaciju , bliske Vlasti , ovo je samo zamazivanje ociju . Ocigledno ih neko pritiska iz EU , gde je Srbistan opet na Crnoj listi , za Korupciju , Pranje novca i finansiranje Terorizma !!
[ Miroslav Cvejić @ 15.11.2020. 17:18 ] @
U Americi se porez dodaje na kasi i u maloprodaji. Ekvivalent tome je checkout kod online kupovine. Radim za firmu koja pravi POS sistem pa to gledam svakodnevno. I porez se razlikuje od grada do grada, ne samo po državama.

Ja sam naručivao sa gomile sajtova u US na adresu u LT a i slao kolegama u US pakete. U zavisnosti od destinacije se plati porez pri online kupovini. Za LT se ne plati prilikom naručivanja, plati se prilikom carinjenja. Može se platiti poštarina sa "tax and customs fee" prilikom naručivanja kada se koristi DHL i onda nema dodatnih troškova kad paket stigne.

[ ademare @ 15.11.2020. 18:11 ] @
Naravno da je tako za Lt , jer ona ima standardni EU zakon , koji vazi u svim EU drzavama za robu van EU .

Za pakete do 22 Eur - nista
Za pakete od 22-150 Eur PDV
Za pakete vise od 150 Eur Carina + PDV .

Amazon posto mi nismo clan EU odmah trazi naplatu i Srpske Carine i PDV-a , kao i cuvene spedicije !
Newegg takodje !

Neki sajtovi traze samo cenu , a porezi i eventualno carine, spedicije su problem kupca .

Poznato je da Amazon za domaca trzista ne trazi dodatnu postarinu . U cenu robe koju sam Amazon prodaje , uracunata je i obicna , ne neka expres varijanta .

Tako je moguce da on nudi i neku , ne svu robu , koju prodaje sam Amazon , sa vec uracunatim porezima ?

Ne kazem da je tako sigurno ali da postoji mogucnost za lokalno USA trziste . Kao sto je cena postarine vec uracunata da bude uracunat i porez na promet .

Inace ko iz USA kupuje robu sa Alija nikada nije platio nikakav dodatni porez ni carinu , ako porucuje neku normalnu kolicinu koja stane u jedan paket !

USA drzava se ne bavi takvim sitnicama . Australija na primer takodje . Kod njih nema nikakvih dazbina do odredjene granice , tipa XX hiljada AUS $ godisnje .

Rusija je skoro uvela ogranicenja , ranije je bilo takodje neograniceno paketa bez dazbina . Nema vise onog Ruskog bota na forumu , on bi to znao mnogo bolje da objasni promene .

CG je takodje uvela ogranicenja isto kao i EU , dok su ranije imali do 150 Eur nista !

[ ademare @ 15.11.2020. 18:50 ] @
Evo podataka za Kanadu !

Tamo je poreski sistem slicniji sa USA nego sa Evropom .


Alberta, Yukon, Northwest Territories, Nunavut: 5% Goods and Service Tax (“GST”)
Ontario: 13% Harmonized Sales Tax (“HST”)
New Brunswick, Nova Scotia, Newfoundland and Labrador, Prince Edward Island: 15% HST
British Columbia: 7% Provincial Sales Tax (“PST”) and 5% GST
Saskatchewan: 6% PST and 5% GST
Manitoba: 7% Retail Sales Tax (“RST”) and 5% GST
Quebec: 9.975% Quebec Sales Tax (“QST”) and 5% GST

Vidi se da stope zavise od toga gde ko zivi i iznose od 5 do 15 % , sto je mnogo manje nego PDV po evropskim drzavama !


Mada po ovom tekstu , te stope se odnose na Marketplace , gde ucestvuju razni prodavci ! Nigde ne pise da te stope vaze za robu koju prodaje sam Amazon !

A Marketplace Facilitator is defined as a marketplace that contracts with third party sellers to promote their sale of physical property, digital goods, and services through the marketplace. As a result, Amazon is deemed to be a marketplace facilitator for third-party sales facilitated through Amazon's global marketplaces.

https://www.amazon.com/gp/help.../display.html?nodeId=202211260
[ nkrgovic @ 15.11.2020. 19:00 ] @
OK, ali zasto ponovo i ponovo pricas o tome? Hoces da nam dokazes da imamo velike poreze, ili da imamo kartelizaciju trzista? Znamo mi to.

Mi svi zivimo u istoj zemlji i svesni smo toga. Niko ne kaze da su kod nas cene fine, povoljne, da je trziste slobodno... svi smo svesni problema koje imamo.
[ ademare @ 15.11.2020. 21:01 ] @
Koliko se secam , Branimir je prvo napisao da je kod nas cena jaca 10 % zbog Carine !

Ja sam napisao da nije tako i da je Carina 1 % .

Onda si ti Reagovao , prilicno Besno , ti znas valjda zasto . Prigovorio si zbog mog pisanja sa Velikim slovima u sred recenice i zbog Znaka ! na kraju !

Takodje si pitao sta je resenje ?

Onda sam ti odgovorio i na jedno i na drugo , jer si pitao ?

Sada pitas zasto pisem o tome ?

Pa zato sto si pitao o tome !!

Da nisi Besno reagovao i postavljao pitanja , prica ne bi ni isla dalje od toga da carina nije 10 % vec 1 % !
[ nkrgovic @ 15.11.2020. 21:25 ] @
Ne, ja ne razumem zasto uporno pises tako, velikim slovima, sa puno uzvicnika - to je sve. Ton mi nije bio besan, i nije tako trebalo da deluje, samo sam ukazao i na to da kod nas prodavci imaju problem ako pozele da, za uvoznu robu, daju popust takav da prodajna cena bude manja od nabavne. Ovo nije retkost kad neko "cisti zalihe", ali kod nas, eto, postoji problem. Opet, ne pisem to "besno", vec krajnje smireno. To kolike su marze je drugo pitanje, kao sto je i pitanje nabavnih cena koje, verovatno, nisu iste kad se uvozi 50 ili 5000 necega - jer veliki uvoznik za Nemacku ima mnogo veci promet on nekog ko prodaje u Srbiji.

Slazem se da je problem tesko resiv, ne mislim da nisi u pravu, samo probam da ti skrenem paznju da ti je post tezak za citanje, zbog nestandardnog pravopisa.
[ ademare @ 15.11.2020. 21:38 ] @
Velikim slovom kada mi se svidi , pisem , zato sto mi se tako svidja !

Kome se ne svidja ni Vizuelno , ni Sadrzajno sta pisem , neka preskoci , Ne mora da cita . Nije obavezno !
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2020. 21:48 ] @
Citat:
ademare:
Koliko se secam , Branimir je prvo napisao da je kod nas cena jaca 10 % zbog Carine !

Ja sam napisao da nije tako i da je Carina 1 % .

Onda si ti Reagovao , prilicno Besno , ti znas valjda zasto . Prigovorio si zbog mog pisanja sa Velikim slovima u sred recenice i zbog Znaka ! na kraju !

Takodje si pitao sta je resenje ?

Onda sam ti odgovorio i na jedno i na drugo , jer si pitao ?

Sada pitas zasto pisem o tome ?

Pa zato sto si pitao o tome !!

Da nisi Besno reagovao i postavljao pitanja , prica ne bi ni isla dalje od toga da carina nije 10 % vec 1 % !


Pa evo ti 5600X u monitoru imaju za 38k dinara. To je cak manje od 10%. Mislio sam da je carina, dobro pogresio sam,
nisam znao da njima ne naplacuju 10% ali sam hteo da racionalizujem razliku od 10%.
[ Zlatni_bg @ 16.11.2020. 04:36 ] @
Pa dobro, i da nije carina, porez je 20%. To je manje vise to. Imamo skroz okej cene, ja sam ocekivao cca 300EUR za 3600X u najboljem slucaju da se spusti za pola godine, ovo je idealno. Generalno dobija se najnoviji mainstream CPU, nije bas ni 2016. bila bolja cena za i5 4/4. A cene su otisle dole koliko mogu, sta, juce smo svi jurili npr GTX970 koja je mene bar kostala 300EUR iz HUN i to kada je 900 serija bila najnovija (jos nije bilo 1000 serije), danas je 3080 700$ i smatra se nekom "visom srednjom klasom" isto kao GTX970 sto je bio.

Ne moze jeftinije. I da bude za koji mesec par hiljada jeftinije, ispod 30k taj CPU nece skoro, ako i ikad. Kome je mnogo jbga, nije nigde osakacen, i brzi je od 90-95% procesora u trenutnim racinarima u Srbiji.

Bukvalno nema sta da pricamo o 5600X, cena je maksimalno korektna i vrlo niska. Skupo je za nas kojima treba i dalje DDR4 i ploca, ali sam CPU je prilicno jeftin. Neki rok trajanja mu je sigurno 3-6 godina. Dobijate najbolje i od SC i MT performansi u jednom. Aj' mozda bih isao na 5800X zbog ta 2 jezgra vise da ne razmisljam u igri sta mi radi u pozadini, al' i to je "luksuz" u odnosu na pre 2-3-4 godine.
[ ademare @ 16.11.2020. 10:56 ] @
Ne treba se zanositi , ova cena sa Monitora je Fejk !

Bilo je rec vise puta na forumu , da je sajt ITsvet Nepouzdan !

Totalna debilana ! Bez ikakvog smisla .

Evo sad sam otisao do njega , tvrde da imaju u pregledu 164 razlicitih Procesora !!

Ovoliko tesko i Wikipedija da iskopa , a ovde u Srbiji se toliko razlicitih modela prodaje trenutno ??

Po defaultu sam sajt slaze prozivode od najmanje cene ka vecoj .


Prvi u ponudi je Intel Celeron G1610 ?! Gde su to iskopali tu starinu ? Cena 990 din i to u Emmiju ?

Naravno na sajtu Emmia nema nista od ovog muzejskog primerka . Da vidimo sledeci .

AMD A6-9500 , ovo se vec prodavalo prosle godine , opet Emmi 2.990 . I open nista na sajtu , drugi Monitor , koji nema , treci Duocom koji nije azuran , pa ko zove videce da nema !

I cemu sluzi ovakav sajt gde je 99.9 % od tih 164 procesora i 15-tak prodavnica sve Lazno ?


Da se vratimo na Fejk ponude 5600X !

Cak nema ni Fejk slika procesora , vec nesto sto ako nije otvarac za Pivske flase mozda prodje kao nekakav flesh , ko ce ga znati . Da vidimo ponude !

BG Goup kao najskuplja 379.22 Eur pise Uskoro , posteno , Nisu ni imali !!
Vip 353.45 Eur Rasprodali ? Rasprodali nesto sto nije ni stizalo ? Ali ajde nemaju !
Baito 348.53 Eur . Nemaju . Posteno nije ni dolazilo . Vazno da su jeftini , sto CPU nisu nikada ni imali koga briga !
Monitor 328.19 € . Evo ovi najjeftiniji imaju ali u magacinu ? Ovi skuplji Rasprodali , ovi najjeftiniji imaju koliko treba i vise od toga ? Samo nisu napisali u kom magacinu imaju ? Da li u nekom u USA ili verovatno Tajvanskom ?

Znaci sve su ponude Fejk i nigde fakticki nema , tako da se te fiktivne cene ne mogu uzimati za ozbiljne !
[ Branimir Maksimovic @ 16.11.2020. 11:05 ] @
Pazi monitor je mala radnja, kad pise da ima u magacinu ima po toj ceni. Uvek do sada bilo, kod njih isto cesto kupujem.
[ ademare @ 16.11.2020. 11:27 ] @
Ne kazem ja da Monitor nece imati Nikada , vec da sada nema !

Male firme nemaju magacin !

To je opste poznata stvar ! Magacin malih firmi , je najcesce magacin Uvoznika !

Ovaj CPU kod Uvoznika jos nije stigao , pa je sansa da Monitor ima ravna 0 % !

Kada Uvoznik bude imao , imace i Monitor u magacinu , do tada Fejk !
[ Branimir Maksimovic @ 16.11.2020. 11:31 ] @
Pazi, do sada, uvek kad porucim, ako ima u magacinu dodje za dan. Nee vidim kako si video da nema, osim ako nisi narucio?
[ ademare @ 16.11.2020. 11:37 ] @
A jesi li narucivao od Monitora , nesto sto nema 99 % planete , sto jos ni u Americi nigde nema , A Monitor ima ?

Ili si narucivao kada je nesto standardna ponuda ?

Evo gledam Americki BHphoto Nema ??

Veci je i jaci MIlion puta od Monitora , pa nije uspeo da nabavi ! Nije rasprodato , vec nije ni stizalo !

U Nemackoj 1 prodavnica ima ogranicenu kolicinu ? Neki njihov Monitor ? Neka Nemacka mala radnjica , Veliki lanci nemaju , nisu ni dobijali ?


U sustini mozes da verujes sta god zelis . NIje moje nikoga da ubedjujem u nesto pa ni tebe .

AMD je ocigledno omanuo da ispostuje rok 5 .11 koji je sam odredio !!

[ Branimir Maksimovic @ 16.11.2020. 11:40 ] @
Znas kolko je cekanje za Zen3 napolju? po dva meseca. Ne znam ni sam kako nasi imaju... Evo exceed kao na lageru! i to 5800X ;)
[ Zlatni_bg @ 18.12.2020. 00:29 ] @
I evo i kod nas 5600X cena ode gore. Bila je 36 ili 38k u monitoru. Sada je 39k "tray" verzija (ne znam razliku a ni nema je na stanju) a standardna koja se inace svuda prodaje 48k. Znaci 100EUR gore u odnosu na ono sto je bilo.

Nije bas primamljiva cena. A MSRP-jem poslednjih godina moze dupe da se brise.
[ Branimir Maksimovic @ 18.12.2020. 01:48 ] @
Tray verzija je bez kulera. Prodali su po jeftinijim cenama, sad ide ova tura ko i napolju, korona cene. Zen 2 medjutim imas po povoljnim cenama. Evo ti 3600X bez kulera po 25k dinara u doticnom monitoru.
[ Zlatni_bg @ 18.12.2020. 04:12 ] @
Pa iskreno ako ce 5600X da kosta ~100EUR vise od 3600X, malo je suludo uzimati 3600x :D Razlika je nebo i zemlja, s obzirom da se vise ide na sirovu snagu jezgara pre nego kolicinu.
[ Branimir Maksimovic @ 18.12.2020. 05:34 ] @
A cuj benchmarci 5600X mu daju bust, ali nije bas toliko bolji. Ne za toliku razliku u ceni.
[ Branimir Maksimovic @ 22.12.2020. 17:19 ] @
Citat:
Comparing the Ryzen 7 1800X to the new Ryzen 7 5800X, both 8-core CPUs of course, Golem.de’s gaming testing found that the latter was 80% faster in a small selection of games (including GTA 5 and Total War: Troy). And when it came to apps, the 5800X offered 72% faster speeds comparatively.


https://www.techradar.com/news...t-as-original-ryzen-processors
[ Branimir Maksimovic @ 18.02.2021. 17:03 ] @
Citat:



Post by agner » 2021-01-31, 16:22:39
I have now tested the AMD Zen 3 (Ryzen 5800) architecture.

The Zen 1 design from AMD was quite successful with substantial improvements over previous models. Zen 2 made significant improvements over Zen 1, and Zen 3 now turns out to be still faster. There are more execution units and several other improvements in Zen 3. AMD's claims about improved performance are basically confirmed by my tests. See link.

The throughput of the Zen 3 is now as high as six instructions per clock cycle. This may be six integer instructions or six floating point/vector instructions, or any mix of these. This is a record so far. It can do three memory operations per clock. The clock frequency is 3.8 GHz with boosts up to almost 5 GHz.

A serious bottleneck is a decoding rate of 4 instructions or 16 bytes per clock. To compensate for this, the Zen 3 has a micro-op cache with 4096 entries after the decoder.

The increased throughput in terms of instructions per clock may be difficult to utilize if the software has long dependency chains (where each calculation must wait for the result of the preceding one). It is now more important than ever to avoid long dependency chains.

The bottleneck in the decoder appears to be difficult to overcome. This is a consequence of the messy x86 code structure where instructions can have any length from 1 to 15 bytes, and it is complicated to determine the length of each instruction. Intel processors have the same bottleneck and the same decoding rate. The programmer must make sure the critical part of a program fits into this micro-op cache if you want to get the maximum throughput. It is important to avoid loop unrolling where possible in order to economize the use of the micro-op cache. (The Clang compiler often makes excessive loop unrolling).

The AMD Zen 3 has a higher instruction-per-clock throughput and a bigger micro-op cache than the best current Intel processors. This makes the Zen 3 the best choice for many applications. The Zen 3 does not support the AVX512 instruction set, however. Therefore, Intel processors are likely to be faster for software that can utilize the 512-bit vector instructions. AMD have focused on higher throughput where Intel have focused on larger vectors.

The Zen 2 had the surprising feature that it can mirror memory operands inside the CPU, as I have described here. The Zen 3 does not have this feature. This feature is no doubt costly in terms of hardware complexity and temporary registers. This feature is likely to be more useful in 32-bit mode than in 64-bit mode. Therefore, it makes sense to prioritize the hardware resources for other improvements.

I have made a detailed description of the Zen 3 architecture in my microarchitecture manual and my list of instruction timings (link).



Dakle 6 mikroopa po taktu, to nije lose.
[ ademare @ 18.02.2021. 18:11 ] @
Desktop je ispao dobro , to se znalo od ranije .

Laptop je katastrofa .

Umesto 19 % ubrzanja na istom taktu u odnosu na ZEN 2 , laptop postize znatno manje 7-8 % max .

Ocigledno da nisu hteli ili mogli da posvete dovoljno vremena-novca pa su otaljali posao . Prastara Vega grafika je samo jos jedan dokaz toga .

Iako su smanjili latenciju jezgara novog CPU , rezultat je jadan i dosta losiji nego kada se posmatra odnos ZEN 3 - Zen 2 desktop .
[ Zlatni_bg @ 18.02.2021. 20:22 ] @
Jesi li siguran da je Zen3 vec na laptopovima? Zar ne ide uvek predjasnja generacija na laptop, maltene dok ne izadje sledeca?
[ ademare @ 18.02.2021. 20:25 ] @
Jeste imas test na Anandu H serije .

https://www.anandtech.com/show...eview-ryzen-5000-mobile-tested
[ Ivan Dimkovic @ 18.02.2021. 21:22 ] @
@Bane,

A sto nisi citirao dalje - 6 mikroopa po taktu i... ?

Citat:

A serious bottleneck is a decoding rate of 4 instructions or 16 bytes per clock. To compensate for this, the Zen 3 has a micro-op cache with 4096 entries after the decoder.


Citat:

The increased throughput in terms of instructions per clock may be difficult to utilize if the software has long dependency chains


Citat:

The bottleneck in the decoder appears to be difficult to overcome. This is a consequence of the messy x86 code structure where instructions can have any length from 1 to 15 bytes, and it is complicated to determine the length of each instruction. Intel processors have the same bottleneck and the same decoding rate.


Svaka cast AMD-u za dizajn, ali kao sto se vidi - jasno je sta je kocnica. Ovo ce samo postajati veci i veci problem.

Tj. nece onima koji ce celu x86 za*anciju lepo prebaciti na softverski nivo, kao sto je Apple to uradio.
[ Branimir Maksimovic @ 18.02.2021. 21:47 ] @
Sve sam citirao. Ako ikad budem imao Zen3 procesor videcu da li moze 6. Zen1 max 4 pod idealnim uslovima, testirao.
Naravno da ne moze vise od par njih ukoliko jedna zavisi od druge i tako u lancu. Oduvek bilo.
Zato se pravi mix instrukcija. To radim vec dugi niz godina. Mislim ono kad je to pocelo? Kad je pentium dobio dva pipe-line-a?
Sto se tice varijabilne duzine instrukcija naravno da to usporava stvar, ali stedi na memoriji i posebno cache-u.



[ Zlatni_bg @ 18.02.2021. 23:24 ] @
Citat:
ademare:
Jeste imas test na Anandu H serije .

https://www.anandtech.com/show...eview-ryzen-5000-mobile-tested


Hvala ademare, mislio sam da jos uvek nisu presaltali przoizvodnju za laptopove, nisam ni pratio toliko CPU scenu jer mi se nesto ne svidja preterano bilo sta posle 8th gen refresha na Intelu i 3xxxU laptopova sa AMD, i naravno H jace serije koja je kidala.

Zbunjuje me mnogo nomenklatura. Znaci i ovde su naveli ovo:

Code:
Cezanne     Ryzen 5000 Mobile     8 x Zen 3     Vega 8     TSMC N7
Lucienne     Ryzen 5000 Mobile     8 x Zen 2     Vega 8     TSMC N7


Ima bukvalno Zen 2 i Zen 3 procesora sa istim pocetnim brojem a 2 razlicite generacije?

Necu puno da se pravim pametan, U modeli su po meni bili zadovoljavajuci ali power-saving opcije u pocetku nisu radile kako treba i Intel je imao ogromnu prednost u tom spektru, sto je po meni bar kad imam laptop i desktop vrlo bitno. Zato sam i uzeo Intel laptop a imam AMD desktop. Evidentno je da je Vega imala svoju svrhu pre par godina kada je izasla za laptopove, isto kao i AMD APUi proslih godina, mogao si da pokreces neke igre, mozes i danas, ali kako je sada min rezolucija 1080p, vise ne moze da bude konkurentna i pasce u rang Intel UHD. Fora je sto ako imas diskretnu graficku u laptopu, vreme trajanja baterije bukvalno prepolovis. Nema sanse laptop sa dodatnom grafickom da izgura 8 sati, pa i da je ne koristis.

Sto se tice drugih stvari... iz iskustva sa 8th gen refresh intelom na laptopu, kada malo undervoltujes CPU i spustis nekih 20% potrosnju, dobijes neke ok performanse gde turbo drzi oba jezgra na max sa 15W TDP. Ali to je dual-core. Nemoguce je uzeti 4 ili 8 jezgara, klokovati ih preko 3GHz, pa cak bila ona i na 7nm i sa 15W to sve gurati. A pokusavao sam negde 2010. godine da zbudzim dosta jace hladjenje na jednom laptopu (lemio heatpipe-ove, dodavao ventilatore, sta sve nisam) i nema teoretske sanse u normalno laptop kuciste da spakujes nesto sto ce hladiti 50W. Treba ti 300 grama aluminijuma koji negde moras da zguras, bar 2 jaka, bas jaka ventilatora i pola povrsine laptopa u hladnjaku. Zato je uglavnom i ta granica od 15-35W koja je nedovoljna za 8 jezgara na nekom primetno vecem kloku. Kada predjes 3-3.5GHz, potrosnja i potreban napon dosta skacu. Vidim da renderi i ostalo prilicno brzo zavrse i sa 35W, ali ono, ostaje dosta stvari koje nisu iskoriscene sa toliko dobrim procesorom.

Kako mi se cini, ovaj mobilni 8-core je u rangu sa 5600X? To i nije zapravo lose, pogotovu za lap top :)
[ ademare @ 19.02.2021. 11:12 ] @
Da sto se tice U serije postojace 2 X 3 CPU , za sada . 3 komada ce biti ZEN 2 , a 3 Komada ZEN 3 !

Nikome nije jasno zasto je to uradjeno ? Da se Rebrendiraju CPU serije 4XXX u seriju 5XXX ali imace oznake 100 nize ?

U pitanju je totalno samo razlika u nazivu , potvrdjeno da ni jedna sitnica nije razlicita .


Za sada su predstavili samo H modele i to 3 vrste ! Tu ima i dosta vise modela , samo R9 ima 4 razlicita ! Moglo bi se reci da se AMD vise okrenuo tom segmentu nego U segmentu ! Mada najavljuje navodno 150 razlicitih Laptopova , valjda u snovima

Kod ZEN 3 su stavili naravno ZEN 3 jezgra , stavili su vise kesa i napravili Full monolitni dizajn , 4XXX su imali kes ipak iz dva segmenta . Takodje su undervotovali jezgra .

Na kraju u realnom radu Na platformi istog proizvodja ASUS ROG , proslogodisnji model sa R9 4XXX HS i ovogodisnji sa R9 5XXX HS ne vidimo prvo onih 19 % Koje bi trebao da donese ZEN 3 u odnosu na ZEN 2 .

Nema ni boljeg rada na bateriji itd .

Ostaje nam da vidimo da li ce neki drugi Vendor napraviti nesto drugacije , jer ROG je ipak zamisljen kao Gejming pre svega .


Inace kada je AMD od Laptop CPU 4XXX , napravio APU seriju za desktop , koju sada zvanicno prodaje samo OEM Vendorima za kanc masine , sa TDP 65 wati , ocekivalo se da budu i brzi od klasicnih desktopova jer nema Cipleta koji usporavaju protok podataka . Ali su tek tu negde . Integrisana grafika je veliki korak unazad u odnosu na stare modele R5 3400G pa su samo za kancelarije . Promaseni APU , a ako bude i ZEN 3 APU , verovatno ce biti jos jedan promasaj u nizu .

APU ZEN 2 je promasen , jer je grafika losija , a sa Diskretnom postize dosta losje rezultate od ne APU modela , tako da ostaje samo za Kancelarije . On je PCI-E 3 jos uvek , kao i nova ZEN 3 serija za Laptop . Tako da sporije radi sa diskretnom grafikom .