[ BBS @ 18.09.2020. 05:29 ] @
Kako najbolje particionisaati SSD (240 GB Patriot Burst) na laptopu (zbog čuvenog "poravnjanja" SSD-a)?


Ovaj disk ima dram keširanje a OS je Windows 10 Pro.

p.s.
Dva su razloga zašto praticionisati disk od 240 GB a pogotovu SSD.
1. U slučaju potrebe za reinstalacijom da nemoraju da se prabaciju svi fajlovi
2. Možda i važniji razlog je elegancija. Na C sistem i programi (plus keš i privremene datoteke koje nisu za čuvanje) na D svi korisnički fajlovi koje ne neophodno skadištiti
[ bachi @ 18.09.2020. 06:20 ] @
Šta je čuveno poravnjanje SSDa?
[ JankoNIS @ 18.09.2020. 08:01 ] @
Misli na trimovanje. Nema potrebe da se opterecujes. Neka bude sve jedna particija.
[ ademare @ 18.09.2020. 11:18 ] @
Kako je najbolje da svaki SSD ne puniti vise od 75 % onda je bez potrebe da se ostali deo deli .

Da imas onaj od 0.5 ili 1 Tb pa da delis .

Mada ako bas hoces podeli ga na 1/2 ! Ali nemoj takodje nijednu particiju puniti vise nego sto bi ceo .
[ bachi @ 18.09.2020. 11:55 ] @
Ouvaj, particije su logička stvar, ne fizička. Pa tako ako imaš particiju C 100% punu, a particiju D na 50%, i dalje SSD ima na raspolaganju slobodnog prostora da radi GC kako treba. Inače je 20% preporuka kada je SSD na sistemu koji ne šalje TRIM komandu, pa se čišćenje oslanja isključivo na interni GC mehanizam, kada sistem šalje TRIM, može da se rastegne na 10% slobodnog prostora.

A po meni SSD uopšte nema više potrebe particionisati. Što se lakše instalacije tiče, od Windowsa 7 kada radite instalaciju novog windowsa preko starog, on sve postojeće \Windows, \Program Files, \Users foldere premesti unutar Windows.old foldera.
[ BBS @ 14.10.2020. 20:54 ] @
@JankoNIS, @ademare
Ovo su razlozi zašto praticionisati disk od 240 GB a pogotovu SSD.
1. U slučaju potrebe za reinstalacijom da nemoraju da se prabaciju svi fajlovi
2. Možda i važniji razlog je elegancija. Na C sistem i programi (plus keš i privremene datoteke koje nisu za čuvanje) na D svi korisnički fajlovi koje ne neophodno skadištiti

@bachi
Ispravi me ako grešim ali Windows.old foldera funkcioniše samo u slučaju Windows upgrade. Gaženje tj. formatiranje npr C particije pa eventuačno nova isnatacija neće zadržati Windows.old folder
[ calexx @ 14.10.2020. 21:19 ] @
Ove razloge si već napisao na početku. Ja odavno delim na particije, tačnije od kako su hardovi postali dovoljno veći od pune instalacije pa je hard korišćen i za smeštaj fajlova. Čak i nekad davno, pravljen je tadašnji maksimum od jedne primarne i jedne exteded particije baš iz tih razloga.

Nisam kupovao manje SSD-ove koji su dovoljni samo za instalaciju a ovi malo veći (pa i taj od 240GB) imaju prostor za particionisanje, samo što ja to ne koristim za instalaciju i čuvanje fajlova nego za windows i više linuxa. Za mene je SSD još uvek neproverena tehnologija i ne bih tu čuvao (važne) fajlove sve dok ne legne malo više iskustva sa njima.

Bači je mislio na instalaciju preko postojeće, bez formatiranja particije i brisanja, tada verovatno (nisam nikada radio tako nešto) bude sačuvan stari sadržaj, mada ne znam zašto bi bio u windows.old a ne u običnom windows folderu. Upgrade pravi to da bi u nekom roku mogao da vratiš prethodno stanje ... mada mi se čini da je tako bilo i sa windows 7->windows 10, neki rok za odustajanje od novog sistema.
[ mjanjic @ 14.10.2020. 21:28 ] @
SSD je pogrešan izbor za čuvanje podataka, jer uvek mora da se radi Backup na HDD ili neki drugi medij. Ko hoće da se "igra", njegov problem. HDD ako odapne, podaci mogu da se izvuku, nađe se isti model sa ispravnom elektronikom, premeste ploče (košta koliko košta, ali može da se uradi), a SSD kad odapne, najbolje je da postane read-only, kao fleševi, ali najčešće crkne kontroler i podaci su nedostupni.

Ako već moram podatke da držim na HDD, koristim eksterni, trenutno od 2TB. Ono što je važno, bekapuje se, ostalo ako ode, ode, šta ću im. Prednost je što radim na više računara, pa samo premestim eksterni HDD i to je to. Uostalom, cena eksternih diskova nije više toliko veća od onih "običnih", sećam se da je 2TB Transcend onaj gumiran plus antishock mehanizam, koštao oko 10-11k dinara, od 1TB je već imao za oko 7k, ne znam trenutno cene, ali ko radi na više računara, vredi svaku paru.

A SSD, može za neko "keširanje", kad se npr. obrađuje video i slično, da odradi brže, a čuvati bilo šta na njemu... bolje naučiti odmah na početku da se podaci drže na HDD nego da se to nauči kasnije kroz gorko iskustvo u vidu gubitka svih podataka.
[ calexx @ 14.10.2020. 21:53 ] @
To je sve stvar sreće. Ja sam imao jedan WD black 1T koji je samo odbio da radi, vrti se čudno, ne prijavljuje se ali sam srećom unapred procenio da umire pa sam na vreme prebacio sve sa njega. Kasnije je drugi WD 2T prosto "izgubio" kapacitet, bios ga vidi kao 0,00GB i nisam našao način da ga sredim. Mogao bi kod onih koji prilično naplaćuju svoj rad ali mi podaci nisu od životne važnosti pa za sada čekam neko drugo rešenje. Tu je bilo najviše muzike što je nikakav problem i par stotina GB svega i svačega, tu mi je jedino krivo što bar nemam u nekoj bazi šta je sve tu bilo ... ali opet mogu i bez toga.

Sve u svemu, backup za nešto svoje, to najčešće nije preveliko i mogu da se naprave 2-3 kopije a filmovi, muzika, igrice i razne druge gluposti i nisu za čuvanje. Sada su tu i razni oblaci pa je sve više opcija za backup.
[ bachi @ 15.10.2020. 11:16 ] @
Prilikom upgradea korisnička dokumenta ostaju gde jesu, a stara Windows instalacija se premešta u Windows.old folder i tada se ima mesec dana fore da se vrati na tu staru instalaciju, nakon čega ista bude obrisana.

Kada ti ručno reinstaliraš Windows kao svež install, bez formatiranja diska, sve do tada i program files i windows, ali i korisnička dokumenta, dakle users folder se prebacuje u Windows.old, nakon čega korisnička dokumenta ručno premestiš tamo gde želiš.

[ Binary Mind @ 18.10.2020. 00:33 ] @
Ništa se njie promenilo još od vremena hard diskova, tako da ako je zahtev da se napravi 2 ili više particija na SSD-u, proces je isti kao što je bio sa hardovima.
[ BBS @ 18.10.2020. 22:54 ] @
@calexx @mjanjic
Jasno je što se tiče pouzdanosti da garancija nema i da bekapovanje daje sigurnost ali ostaje ono što sam dva puta ponovio pa čak i boldirao

@bachi
Nisam radio nikad instalaciju win a da prethodno nisam formatirao disk. Doduše odradio sam samo nekoliko a gomilu na Linuxu


@Binary Mind
Tu i leži pitanje ako se odabere npr dve particije jedna sistemska i jedna za podatke moraju li one na ssd od 40GB da budu ulovno rečeno 120:120 ili ili 100:140 i sl.
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2020. 23:50 ] @
Ne mora, nigde ne pise da mora. Particije su cisto logicka stvar na disku.
[ BBS @ 31.10.2020. 18:04 ] @
A kakve je situacija ako se deo enkripuje? Npr 40GB sa VeraCript?
[ bachi @ 31.10.2020. 18:30 ] @
U kom smislu kakva je situacija?
[ BBS @ 31.10.2020. 18:46 ] @
I po pitanju bezbednosti (ako se šifruje samo deo diska tj. logička nesistemska particija) i kad je reč o oštećenju samom SSD odnosno msanjenu roka trajanja