[ Zlatni_bg @ 20.09.2020. 16:27 ] @
Pozdrav,

Interesuje me na koji nacin mogu najefikasnije i najpreciznije da merim signal pozadinskog osvetljenja na ekranima. Naime, problem nisam imao duzi period dok mi nije crkao mobilni telefon (A5 2017) i uzeo sam Xiaomi Mi 10 koji takodje koristi AMOLED sa 240Hz PWM osvezavanjem osvetljenja. E sad... LCD ima nezavisno refresh piksela i nezavisno pozadinsko osvetljenje koje je u poslednje vreme najcesce DC, ali AMOLEDi imaju PWM jer bi se boje "krivile" pri promenjivom naponu - svaki subpixel ima drugaciji napon paljenja (plavi, crveni, zeleni). Pocela je glava da me boli, treperi mi svetlo kad zatvorim oci pred spavanje...

Razlog zasto mi je potrebno ovo merenje, iako ga je notebookcheck odradio vec i ustanovio PWM freq od 240Hz je jer Xiaomi i OnePlus imaju od poslednjih apdejta DC dimming koji se softverski pali. Isprobali su ga na OnePlusu i radi super, na Xiaomiju koji im je bio test model navodno malo pegla krivu i to je to. Zeleo bih da vidim da li se ista poboljsalo i kako izgleda signal. Preko standardnog testa telefonom sa shutter speedom vrlo brzog okidanja, ne vidi se maltene nista sem 60Hz osvezavanja ekrana, ali ne i treperenje osvetljenja.

Razmisljao sam da stavim fotodiodu ili tako nesto kao probe za osciloskop, ili bukvalno da koristim zvucnu karticu na laptopu zbog niske frekvencije osvezavanja. Ono sto me brine je brzina reagovanja fotodiode u ovom slucaju. Na netu za sada sam naletao samo na DIY resenja.

Ukratko, ko zeli neka baci pogled ovde: https://www.notebookcheck.net/...t-the-flickering.423121.0.html

Prikazuju grafike kako je sa i bez DC dimminga na AMOLEDu, ali je clanak godinu i po star, zanima me da li se nesto poboljsalo i da li ima zavisnosti od modela do modela.
[ Zlatni_bg @ 20.09.2020. 23:57 ] @
Da li fotodioda sa rise/fall vremenom od 50-100ns moze da zadovolji potrebe merenja? Sta je predlog za testiranje?
[ mikikg @ 26.09.2020. 11:06 ] @
Ta foto-dioda je relativno brza, u teoriji bi mogla da detektuje brzinom od 10-20MHz, neka je prakticno i 10x sporije to je opet dovoljno da se prate pojave u kHz.

Najprostije ti da uzmes tu diodu, dovedi joj neki napon preko otpornika (bias, reda 5-10mA) i to prikaci na ulaz osciloskopa pa vidi sta se desava ...
[ branko tod @ 26.09.2020. 19:03 ] @
Foto dioda treba da bude inverzno polarisana da bi mogla
da vrši detekciju. Kako je promena struje do nekoliko uA,
pri struji od 5 mA kroz diodu to nije moguće detektovati.
Kada je inverzno polarisana i te male struje daju jak signal.
Sa većim naponom polarizacije raste i maksimalna brzina
diode jer se smanjuje kapacitet spoja. Normalno paziti na
maks dozvoljeni napon.



Uzmi bateriju za daljince od 12V, otpornik od 10-20 koma
i, recimo, ovu diodu: https://www.vishay.com/docs/81521/bpw34.pdf