[ ademare @ 27.09.2020. 19:52 ] @
Ko koristi Firefox , zna da se pre neki dan updejtovao na verziju 81 .

Od tada Browser krece da snima i da drzi na disku sve ! Nemam neki veliki protok net-a dnevno 3-4 GB i do verzije 81 FF je stalno imao oko 200-300MB podataka . Toliko u Cookies and Site Data i toliko otprilike u Cached Web Content .

Sada od verzije 81 , toliko se nakupi za sat vremena !

Dok je ranije Kes bio inteligentan i nije duplirao stvari , sve je bilo O.K. Sada posetom istih stranica koje je nekada dovlacio iz kesa , iste podatke zapisuje vise puta , a nista ne brise .

Za dan se nakupi skoro sve sto sam imao od protoka preko FF !

Da li je jos neko primetio promene oko ovoga od verzije 81 ?

Da li nekako to moze da se resi ? Ovako brisanje svakog dana mi je glupo jer ranije nisam nikada brisao , nije bilo potrebe , sada se brzo nakupi ogromna kolicina nepotrebnih podataka koji samo zauzimaju prostor na HDD-u .
[ Branimir Maksimovic @ 29.09.2020. 06:50 ] @
Znas kako, od apdejta je upisao 21GB, na disku cache mu je 1.2GB a u mozilla folderu 300mb. Kako mi je to kompresovano stvarno zauzece je otprilike /2.
[ ademare @ 29.09.2020. 11:59 ] @
To je mnogo bolje . Meni i dalje upisuje 3- 4 Gb dnevno !

Moram da ga pustim 2 dana da vidim ima li neku granicu .

Poceo sam da vise , prisilno koristim i Chrome . Tamo je kao i uvek sto je bilo par stotina MB .
[ Branimir Maksimovic @ 29.09.2020. 12:28 ] @
E meni je upisao oko 7GB dnevno, ali nije nakalemio nista vise u cache i u mozilla folderima.
[ Milan Kragujevic @ 30.09.2020. 09:28 ] @
Razlika je da se ranije cache nije delio po sajtu, što znači da se npr. https://code.jquery.com/jquery.min.js učitavao samo jednom, bez obzira koliko hiljada sajtova koje je korisnik posetio pozivaju taj fajl.

Sada, zbog problema oko privatnosti (cache-based timing attacks for user tracking and analytics), Firefox segmentira keš po domenu, što znači da će se za hiljadu posećenih sajtova jquery.min.js hiljadu puta keširati.

Kome to ne odgovara, može da ograniči veličinu cache foldera. Nažalost, ekstenzije već neko vreme ne mogu tako nešto da kontrolišu, tako da neki addon neće moći to da reši.

Nisam siguran da je promena načinjena baš u Firefox verziji 81, ali je moguće da je sada aktivirano korisnicima sa postojećim instalacijama koji ažuriraju browser.
[ ademare @ 30.09.2020. 12:03 ] @
Evo sada sam preko about:config pristupio configurisanju i rucno smanjio velicinu Kesa . Na otprilike koliko je bilo oko 300MB .

Videcemo da li ce da ispostuje zadatu vrednost ili mora jos nesto da se menja .

[ buda01 @ 30.09.2020. 17:31 ] @
Options -> History -> Clear history when Firefox closes -> Settings -> Cache
[ Branimir Maksimovic @ 30.09.2020. 17:57 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Razlika je da se ranije cache nije delio po sajtu, što znači da se npr. https://code.jquery.com/jquery.min.js učitavao samo jednom, bez obzira koliko hiljada sajtova koje je korisnik posetio pozivaju taj fajl.

Sada, zbog problema oko privatnosti (cache-based timing attacks for user tracking and analytics), Firefox segmentira keš po domenu, što znači da će se za hiljadu posećenih sajtova jquery.min.js hiljadu puta keširati.

Kome to ne odgovara, može da ograniči veličinu cache foldera. Nažalost, ekstenzije već neko vreme ne mogu tako nešto da kontrolišu, tako da neki addon neće moći to da reši.

Nisam siguran da je promena načinjena baš u Firefox verziji 81, ali je moguće da je sada aktivirano korisnicima sa postojećim instalacijama koji ažuriraju browser.


Ne znam evo nakon jos dva dana kako je upaljen ostaje ista velicina kesa a imam preko 100 otvorenih strana. Do sada za 5 dana je upisao 32GB, velicina kesa 1.2GB.
[ ademare @ 30.09.2020. 19:45 ] @
Na ovaj config , ima Zilion opcija . Kod mene je bilo preko 3 Gb kao opcija . Pored desne strane bila je polukruzna strelica i kada se ona pritisne postavi se vrednost na default .

Default je bas ovako kao sto kaze Branimir oko 1.3 nisam preracunavao jer pise u hiljadama kilobajta , mozda i oko 1.2x GB .

Zasto je kod mene bilo znatno vise od defaulta ne znam .


U svakom slucaju posle podesavanja na 300 MB sada se drzi toga , ne ide ni do defaulta .

Hvala Branimiru i Milanu na ucescu u temi i sto su me uputili ka resenju .