[ Mladen MUNJA @ 07.10.2020. 22:57 ] @
Kad na onom prikljucku kao sto je na starim reso uredjajima prikljucim 220v i ovaj seletkor stiji na 220v na izlazi imam 6V
to je sve sto znam cemu je ovo sluzilo ???
[ guja011 @ 07.10.2020. 23:07 ] @
piše ti na papirčetu stabil trafo.
lići po obliku jezgra a i onih par kondova na stabilizator, sad zašto 6 volti..
[ aca_punk @ 08.10.2020. 00:10 ] @
Meni lici na neki trafo za kino masine... Konektori isti. Kuciste skoro isto. Nisam ih otvarao pa ne znam kako izgledaju unutra. Jos uvek ih cuvam namontirano gde je i bilo iako su masine izbacene. Imam pristum 6 velikih masina i nekoliko prenosnih ruskih... Podseca i lici, mada moze da bude i nesto drugo! Mozda za tonski deo, mada ne verujem. Pre bih rekao da moze da izbaci dosta struje za lampu...

Mozda gresim...
[ Mladen MUNJA @ 08.10.2020. 00:22 ] @
a na tom izlazu gde su 6V ima debela bakarna zica 2mm
[ Mladen MUNJA @ 08.10.2020. 00:41 ] @
Citat:
aca_punk:
Meni lici na neki trafo za kino masine... Konektori isti. Kuciste skoro isto. Nisam ih otvarao pa ne znam kako izgledaju unutra. Jos uvek ih cuvam namontirano gde je i bilo iako su masine izbacene. Imam pristum 6 velikih masina i nekoliko prenosnih ruskih... Podseca i lici, mada moze da bude i nesto drugo! Mozda za tonski deo, mada ne verujem. Pre bih rekao da moze da izbaci dosta struje za lampu...

Mozda gresim...



ja sam ovo cudo kupio za 1000 din mislio sam da je odvojni trafo ( da udje 220V da izadje 220V )

ali kao sto vidim to nije sigurno

da ga premotam ne verujem da se ispalti pa ako nekom treba a ima ovaj trafo sto meni treba moze zamena


*mozda i ja gresim ali mozda je napjao nesto oko rasvete na 6V (kao lampe u radio uredjajima , sijelice na 6v )
[ aca_punk @ 08.10.2020. 00:58 ] @
Kucajte 16 mm projector trafo ili tako nesto!

Ja imam jedan na poslu i samo trafo kosta na nekom americkom sajtu oko 1000$. Bez masine...

Ne kazem da sam u pravu ali dugo sam u tom poslu i vidjao svakakve masine, nazalost, ne otvorene!
[ aca_punk @ 08.10.2020. 01:01 ] @
Citat:
Mladen MUNJA:
Citat:
aca_punk:
Meni lici na neki trafo za kino masine... Konektori isti. Kuciste skoro isto. Nisam ih otvarao pa ne znam kako izgledaju unutra. Jos uvek ih cuvam namontirano gde je i bilo iako su masine izbacene. Imam pristum 6 velikih masina i nekoliko prenosnih ruskih... Podseca i lici, mada moze da bude i nesto drugo! Mozda za tonski deo, mada ne verujem. Pre bih rekao da moze da izbaci dosta struje za lampu...

Mozda gresim...



ja sam ovo cudo kupio za 1000 din mislio sam da je odvojni trafo ( da udje 220V da izadje 220V )

ali kao sto vidim to nije sigurno

da ga premotam ne verujem da se ispalti pa ako nekom treba a ima ovaj trafo sto meni treba moze zamena


*mozda i ja gresim ali mozda je napjao nesto oko rasvete na 6V (kao lampe u radio uredjajima , sijelice na 6v )




Ma kakvo motanje. Ili da nadjes nekog sa strane ko bi hteo da plati ili da ga cuvas dok ne nadjes takvog :)

Naravno, ako imas znanja, mozda od toga nesto valjda i da se napravi! Da sluzi za neku industirjsku masinu...

Mozda je i za neku masinu 35mm! Svaka masina, a u kabini su po dve, pored sebe ima: Trofazni trafo (x2), prigusnicu (x2) i ceo jedan rack sa audio delom...

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 08.10.2020. u 09:56 GMT+1]
[ emiSAr @ 08.10.2020. 07:07 ] @
Nista od premotavanja. To je magnetski stabilizator za grijanje elektronskih cijevi. @guja011 te vec upozorio na papirić koji si uslikao-fino pise : stabil trafi i 6,36. Najvjerovatnije za tonski dio neke kinomasine.-
Jezgro na kom je motano je specificno-u seriji sa primarom je najvjerovatnije onaj kondenzator oznacen brojem 17.-
pOz
[ Mladen MUNJA @ 08.10.2020. 12:44 ] @
Dobro sad znamo cemu je sluzio
znamo godinu proizvodnje
znamo primarni / sekundarni napon

Jos kad bi imao ko da ga kupi u srbiji :D
[ guja011 @ 08.10.2020. 13:08 ] @
ima ko da kupi.
otpadi a "na kilo"
[ ademare @ 08.10.2020. 13:19 ] @
To ovi Ganci - Sekundarci , vade iz kontejnera ili pored kontejnera svejedno .

Da su mogli da dobiju na otpadu 1.000 din , ne bi ni prodali Munji
[ aca_punk @ 08.10.2020. 15:17 ] @
Prigusnica o kojoj sam ovde saznao detalje zamalo da zavrsi na otpadu. Ukupno je teska 20kg, a unutra je 5kg bakarnog flaka. Ponudjena mi je cena za limove 8 dinara, a za bakar 300. Plus morao bih da je rasturim i onda rasturenu prodam. Cirka 1.620 dinara. Nasmejah se i otidoh! :)

Nikada, nikada, ne bih prodao takvo nesto u bescenje! Isto kao i taj trafo! Bolje neka ceka pa ce se ukazati prilika ili da se iskoristi za neki projekat ili da neko kupi po nekoj razumnoj ceni!
[ Mladen MUNJA @ 08.10.2020. 17:18 ] @
Ako nekom treba eto vam za 1000 din samo pare da izvucem

meni je ovakav trafo na 6V nepotreban


a da li bih nesto dobio ako bi preko arduina programirao i preko mosfeta da na 6V stvara 220V da li bi to barem moglo
[ branko tod @ 08.10.2020. 19:21 ] @

Ta skalamocija je trafo-stabilizator za projekcionu lampu G45 6v5a
i obično se koristila u manjim projektorima za 35 mm filmove.



[ Mladen MUNJA @ 08.10.2020. 20:09 ] @
Ceo ovaj trafo je samo za ovu jednu lampu koja je GLAVNA u projektoru
[ aca_punk @ 08.10.2020. 21:07 ] @
Sijalice 6V/5A:
[ Mladen MUNJA @ 08.10.2020. 21:21 ] @
Citat:
branko tod:

Ta skalamocija je trafo-stabilizator za projekcionu lampu G45 6v5a






da li je moguce da su krajem 50 tih godina bili ovoliki transformatori za ovu jednu sijelicu od 5A
[ aca_punk @ 08.10.2020. 21:53 ] @
"Tonske zarulje! (Citam iz teksta koji je na srpsko-hrvatskom pa cu tako i prepisati)

Ove tonske zarulje apsolutno zaodvoljavaju sjetlosni ucinak, jer su u modernim uredjajima ugradjene tonske optike i visoko osetljive fotocelije. Prednost je tih zarulja i ta, sto se mogu grijati izmenicnom strujom preko transformatora ili istosmjernom strujom iz narocitog (suhog) ispravljaca."

Radi se o tome da filmska traka ima na jednoj strani "tonski deo", to izgleda kao neka bordura, crna linija. Ova sijalica kroz sociva projektuje gotovo svetlost kao laser i tako iscitava tonski deo koji se posle pretvara u zvuk. Postoje drugaciji standardi za sijalice u Americi, kao i kod nas! Ali su uglavnom ili od 10W, ili ove koje smo Branko i ja postavili.

Ispravljac novijeg datuma za tu namenu sam pominjao u mojim temama...



Malo sam parafrazirao i nisam se strucno izrazavao u nadi da ces bolje shvatiti o cemu je rec. Evo jos jedne slike koja bas prikazuje tonski deo. Ne znam da li ova knjiga postoji u PDF formatu... Izdanje: "TEHNICKA KNJIGA" IZDAVACKO PREDUZECE, ZAGREB; Za izdavaca odgovara: Kuzman Raznjevic.

Ima svih vrsta masina, pogotovu one koje su bile najkomercijalnije. Slike lose kao sto se moze videti... Nije u pitanju knjiga nego skripta, zato ne znam ko je autor. Mozda su izvlaceni fragmenti iz nekoliko knjiga...

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 08.10.2020. u 23:04 GMT+1]
[ branko tod @ 09.10.2020. 00:17 ] @
Tonska lampa je radila na 6v, ali je njena potrošnja bila 1A.
Za razliku od projektorske lampe, tonska ima vetikalnu nit.
Možda i imam još neku u nekom budžaku.

[ Mladen MUNJA @ 09.10.2020. 11:45 ] @
Citat:
aca_punk:
Malo sam parafrazirao i nisam se strucno izrazavao u nadi da ces bolje shvatiti o cemu je rec. 1]


nisam znao da su ti projektorii radili na tom principu za zvuk
[ aca_punk @ 09.10.2020. 12:48 ] @
Posto te interesuje, bar sam stekao takav uitisak. Slike gde se vidi tonski deo na traci i slika koja ide posle onog dela pod navodnicima koji sam prepisao!




Znaci posle ove druge slike ide citat koji sam napisao...

Ima nekih ispravljaca ali kao taj tvoj nisam nasao. Kucaj Stabilisani Ispravljac ITL.2 EI Nis. To je i verovatno zadnji, sto se tice modernizovanih stabilizatora u te primene!

Interesantni linkovi: http://www.filmski.net/vijesti...3011/rfp-formati-filmske-vrpce
Iskra MP-21 (na njima sam radio): https://eng.msub.org.rs/exhibi...wim-janssen-salon-of-the-mocab
Probaj da se raspitas na ovom forumu: http://www.film-tech.com/vbb/

I jos jedan osvrt. Tu se mogu videti karakteristike lampi koje su se nalazile npr u NP-21. Ksenonke od 900 - 1200W. Slicno kao i kod mene. Trenutno sam na bolovanju ali obecavam da cim mi se ukaze prilika slikacu moju masinu i njene lampe! Xenonka koja se nalazi u mojoj masini se nalazila u plasticnoj providnoj kutiji koja je = litarskoj flasi! http://kinodobrepolje.appspot.com/?zgodovina=1

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 09.10.2020. u 17:29 GMT+1]
[ Mladen MUNJA @ 09.10.2020. 16:02 ] @
zanimljiva cinjenica da sam trazio po netu slike bar slicnog ovog stabilizatora ali nista ni traga ni glasa
da nije imalo ovaj papiric unutra bio bi ubedjen da je ovo neko rusko cudo (mozda ga rusi i jesu napravili ali ne verujem)
[ Mladen MUNJA @ 09.10.2020. 16:05 ] @
Citat:
aca_punk:
Slike gde se vidi tonski deo na traci
]

da sad nisam saznao da je to tonski deo mislio bi da ima neki citac da projektor zna dokle je stao ili tako nesto
[ aca_punk @ 09.10.2020. 16:27 ] @
Ako pogledas drugi link iz zadnjeg posta mog posta sa linkovima, videces na trecoj slici po sredini masine jedno kuciste koje je tonski deo. Na njemu ima kao tri rebra za hladjenje, tri srafa i jedan tockic. Isto tonski deo mozes da vidis i na cetvrtoj slici ali iz drugog ugla.

Ova prva slika je bitna (odnosno treca), zato sto se tu vidi kuciste tonskog dela. Takva kucista bivaju uglavnom "Iskrina". Opet kazem ne mora da znaci, moje misljenje...
Zar ne podseca kuciste jedno na drugo? Kada bi ti slikao ostalo na poslu sto je "Iskrino" i ti bi tako mislio! :)

Probaj da iskoristis onaj strani sajt o filmofilima i tehnologiji. Tamo su sve zaljubljenici! Mozda budes imao vise srece. Engleski pretpostavljam da nije problem...

Od masine do masine je sve razlicito. A mozes da vidis da se radi o dosta velikom asortimanu kino masina, od 8mm pa njegove verzije sve do 35mm i njegovih verzija.

Konkretno moje masine, bile su na ugljen (o tome ne znam mnogo jer nisam radio sa tim, opet neka pokusa neko drugi ako bi znacilo), zatim prebacene tj. modernizovane ksenonkama ali ne znam kojim. Rekoh pogledacu. I modernizovano je to sto je ubacen "dolby surround" bas kada je menjan i tonski deo!
[ aca_punk @ 28.10.2020. 11:36 ] @
Bio sam pisao u temi da cu slikati moje lampe iz masine ISKRA MP-21 (godina proizvodnje 1956.).

Slike su posle zadnje modernizacije masine, odnosno tonskog dela. Takodje i slika Xenon lampe, glavne lampe za projekciju i ispravljackog dela! Zao mi je sto ne mogu da rasturim i slikam semu ispravljackog dela koja se vidi unutra. Mozda neki dan... :)