[ DavidM22 @ 10.10.2020. 19:08 ] @
Pozdrav svima,

U potrazi sam za nekim netom (bilo kakav provajder) čija mesešna cena izadje do maksimum 2000 din. (ali što manje, to bolje).

Sve što tražim je (download) brzinu od 20Mbit/s - 50Mbit/s, upload bilo koji.

Bilo bi poželjno uzeti neki internet bez ugovora da se oprobam sa njima par meseca samo da vidim kakvi su, i da odlučim da li bi hteo da potpišem ugovor na duže vreme sa njima, ali ako nema neki takav sa ovim uslovima, onda može i internet sa ugovorom koji ne traje duže od 24 meseci.

Voleo bih da spomenem da samo tražim internet, ne gledam TV ili koristim fiksni telefon pa takvi paketi se slobodno mogu ignorisati. Isto tako, ne verujem da mogu da koristim optički/fiber net na svojoj lokaciji, pa za sada sve što gledam su samo Cable i DSL varijante.

Neki od provajdera koje sam našao su

- SBB
- MTS
- Beotel
- Telenor
- VIP

Za SBB ne vidim nikakvu opciju da se uzme samo net, uglavnom je TRIO ili DUO paket, pa ću ih morati nazvati da vidim da li će mi biti moguće samo net uzeti.

Telenor i VIP nažalost imaju ograničenje koliko maksimum podataka može da se potroši u mesecu, pa njih ostavljam kao poslednju opciju.

A Beotel i MTS liče jedna od boljih opcija.

Ako neko ima iskustva sa bilo kojim od ovih provajdera, ili ako imate predlog za nekoga bolje, rado bih čuo vaša mišljenja.

Hvala unapred.

P.S: Da li je preporučljivo uzeti svoj ruter i modem, ili je bolje koristiti provajderov?
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2020. 19:25 ] @
Imas i supernovu, mislim da je najjeftiniji net paket (bez tv)1400din, 50/5 brzine. To ako imas uopste mogucnosti da radis sa njima, oni su kabl.
[ ademare @ 10.10.2020. 21:53 ] @
Nema xDSL bez fiksnog nigde . Ne samo MTS vec ni svi ostali koji prodaju MTS-ov xDSL , a svaki je u sustini njegov .

SBB ima net bez TV-a ali se ne isplati . Prikljucna taksa je ogromna + net itd.

Za SBB imas u cenovniku sve detalje .

https://sbb.rs/wp-content/uplo...na-podrucja-od-15.07.2020..pdf

Prikljucna taksa najmanja 3.900 net 50/4 1.790 din. + odrzavanje 1.395 din

Nije da nema ali na kraju skuplje nego Eon duo .
[ DavidM22 @ 10.10.2020. 22:24 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Imas i supernovu, mislim da je najjeftiniji net paket (bez tv)1400din, 50/5 brzine. To ako imas uopste mogucnosti da radis sa njima, oni su kabl.


Za Supernovu sam čuo dosta negativnih stvari. Što više razgledam, to više ljudi govore kako ne preporučuju i da ih treba izbegavati, jer su aljkavi i nemarni. A i mislim da samo nude optički net, ne xDSL.

Citat:
ademare:
Nema xDSL bez fiksnog nigde . Ne samo MTS vec ni svi ostali koji prodaju MTS-ov xDSL , a svaki je u sustini njegov .

SBB ima net bez TV-a ali se ne isplati . Prikljucna taksa je ogromna + net itd.

Za SBB imas u cenovniku sve detalje .

https://sbb.rs/wp-content/uplo...na-podrucja-od-15.07.2020..pdf

Prikljucna taksa najmanja 3.900 net 50/4 1.790 din. + odrzavanje 1.395 din

Nije da nema ali na kraju skuplje nego Eon duo .


E jbg. Jel' imate onda neku preporuku za najjeftiniji paket (bilo to TV ili fiksni), da razgledam?

Još jednu stvar koju bih voleo da pitam je, da li je bolje ići sa xDSL ili Cable netom? Čujem da kod DSL neta, brzine umeju da budu 15% ispod reklamirane. Pa sve što mi je važno je stabilnost i konsistencija.
[ Branimir Maksimovic @ 11.10.2020. 06:35 ] @
David:"Za Supernovu sam čuo dosta negativnih stvari. Što više razgledam, to više ljudi govore kako ne preporučuju i da ih treba izbegavati, jer su aljkavi i nemarni. A i mislim da samo nude optički net, ne xDSL."

Oni su ti isto sto i SBB, kablovski operater. Optiku nude kao opciju. Tacno posto su kablovski operater ne nude DSL.
Ja sam inace na supernovi koja je kupila mog operatera. Ima problema jednom u dva meseca nesto prckaju, ali koliko vidim nista losiji ili bolji od SBB-a, koji je dosta skuplji.

edit:
ono sto supernovu izdvaja je sto moze net bez TV-a za razliku od SBB-a.


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 11.10.2020. u 07:47 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 11.10.2020. 07:43 ] @
Citat:
DavidM22:
Još jednu stvar koju bih voleo da pitam je, da li je bolje ići sa xDSL ili Cable netom? Čujem da kod DSL neta, brzine umeju da budu 15% ispod reklamirane. Pa sve što mi je važno je stabilnost i konsistencija.


Za ovako male brzine koje postiže VDSL, radije bih preporučio VDSL. Lično sam se više puta razočarao sa kablovskim operaterima, gde je normalno da svako veče opadne brzina drastično (više stotina megabita) zbog "zagušenja" i to je "normalno" i tu "ništa ne može da se uradi". Ping je strašno varijabilan, zbog zauzeća mreže i smetnji na kablu.

DSL je dedicated infrastruktura od korisnika do centrale, modemi su jednostavniji ili jeftiniji, a 15% brzine otpada na tzv. overhead samo kod ADSL-a. Meni je ping na VDSL-u oko 5-7ms a na kablovskom netu kod drugih bude 11-20ms.

Svejedno i na DOCSIS-u ne postoje garantovane brzine, i skoro niko nema punu brzinu svo vreme.

Prekidi na xDSL-u su vrlo retki, dok su na kablovskom netu učestali (par puta mesečno, negde češće, negde ređe).

Samo treba biti realan oko potreba kada je u pitanju VDSL, pošto je maksimalna brzina 100/10 Mbps, pritom je dosta mali broj korisnika dovoljno blizu centrale da bi ostvario navedene brzine. Kada se linija podesi kako treba i uzmu realistične brzine za tu liniju, ne bude problema.
[ Branimir Maksimovic @ 11.10.2020. 08:00 ] @
Milan:"Prekidi na xDSL-u su vrlo retki, dok su na kablovskom netu učestali (par puta mesečno, negde češće, negde ređe)."

pa ne bas tolliko cesto ajd jednom mesecno recimo, mada nije ni toliko.

"Meni je ping na VDSL-u oko 5-7ms a na kablovskom netu kod drugih bude 11-20ms."

Isti je ping i na kablu osim kad svi navale pa se CMTS zagusi, onda bude i preko 3 sekunde ;)
Ali ima lek, restart modema :P
[ Milan Kragujevic @ 11.10.2020. 08:14 ] @
@Branimir

Prekidi na DSL-u su jednom u 6 meseci ili ređe.

A što se tiče ping-a na kablu, upravo o tome pričam. Svi navaljuju svaki dan, pa je najpametnije "računati" zagušenje kao redovno stanje.

Takođe ne zaboravi da postoje lokacije koje su u lošijem stanju od tvoje, i operateri sa većim paketima nego tvoj, pa se i situacija kod drugih korisnika može razlikovati od situacije kod tebe.
[ calexx @ 11.10.2020. 08:59 ] @
Generalizujete, poslednja rečenica je najtačnija, najviše zavisi od lokacije. Ja sam ~10 godina bio na SBB-u i ne sećam se prekida, bilo ih je kad negde usput ili na čvorištu nestane struja ili eventualno nešto rade u zgradi pa otkače ali je to bilo reda par puta godišnje.
Dok je čvorište bilo stotinama metara od mene, bilo je i prekida, kada su doveli optiku do zgrade pored moje i tu postavili novo čvorište, bilo je lakše jer ako tu nestane struja, nema je ni kod mene pa ne obraćam pažnju na to. Pored toga u mom kraju dugo nije bilo previše korisnika, pomalo ruralni deo grada sa penzionerima ili onima koje internet tada nije zanimao pa je bilo malo korisnika što se lepo odražavalo na dobar signal. Posle se to nadogradilo, internet je postao obavezan ali ja ~5g ne koristim SBB kabl pa ne znam kako sada radi.
[ Milan Kragujevic @ 11.10.2020. 09:02 ] @
Ja sam razočaran kako je to loše i kilavo radilo, i da ne bude da kukam samo jednostavno ću zaobilaziti kablovski net. Ili xDSL (u kombinaciji sa 4G, preko MPTCP tunela) ili GPON. Kad se budem vraćao za BG ciljaću gde Orion ima optiku pa ću da uzimam one Prepaid pakete bez UO.
[ Java Beograd @ 11.10.2020. 09:09 ] @
U izboru operatera ima jedna, možda najvažnija stavka: da li je ili nije pojedini operater pokrio teritoriju, tj. adresu na kojoj je onaj koji traži konekciju.
[ calexx @ 11.10.2020. 09:12 ] @
Pa ima i obrnutih slučajeva, Milan će da traži gajbu tamo gde postoji neka optika. ;)
[ Milan Kragujevic @ 11.10.2020. 09:21 ] @
Milan nije tipičan primer.
[ Milan86 @ 11.10.2020. 11:30 ] @
Što se tiče kablovskih operatera, vodite računa da vam ne uvale CG NAT. Imaju običaj da uvaljuju CG NAT na najjeftinijim paketima.
[ DavidM22 @ 11.10.2020. 13:49 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
David:"Za Supernovu sam čuo dosta negativnih stvari. Što više razgledam, to više ljudi govore kako ne preporučuju i da ih treba izbegavati, jer su aljkavi i nemarni. A i mislim da samo nude optički net, ne xDSL."

Oni su ti isto sto i SBB, kablovski operater. Optiku nude kao opciju. Tacno posto su kablovski operater ne nude DSL.
Ja sam inace na supernovi koja je kupila mog operatera. Ima problema jednom u dva meseca nesto prckaju, ali koliko vidim nista losiji ili bolji od SBB-a, koji je dosta skuplji.

edit:
ono sto supernovu izdvaja je sto moze net bez TV-a za razliku od SBB-a.


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 11.10.2020. u 07:47 GMT+1]


Da li mogu da instaliraju preko koaksialnog kabla kao SBB ili samo optika kod njih?

Svidelo bi mi se ako mogu samo net da ti ugrade, bez TV-a, ali nigde ne vidim da to spominju na njihovoj stranici. Da ne znaš možda gde mogu naći više informacija o ovome?


Citat:
Milan Kragujevic:
Za ovako male brzine koje postiže VDSL, radije bih preporučio VDSL. Lično sam se više puta razočarao sa kablovskim operaterima, gde je normalno da svako veče opadne brzina drastično (više stotina megabita) zbog "zagušenja" i to je "normalno" i tu "ništa ne može da se uradi". Ping je strašno varijabilan, zbog zauzeća mreže i smetnji na kablu.

DSL je dedicated infrastruktura od korisnika do centrale, modemi su jednostavniji ili jeftiniji, a 15% brzine otpada na tzv. overhead samo kod ADSL-a. Meni je ping na VDSL-u oko 5-7ms a na kablovskom netu kod drugih bude 11-20ms.

Svejedno i na DOCSIS-u ne postoje garantovane brzine, i skoro niko nema punu brzinu svo vreme.

Prekidi na xDSL-u su vrlo retki, dok su na kablovskom netu učestali (par puta mesečno, negde češće, negde ređe).

Samo treba biti realan oko potreba kada je u pitanju VDSL, pošto je maksimalna brzina 100/10 Mbps, pritom je dosta mali broj korisnika dovoljno blizu centrale da bi ostvario navedene brzine. Kada se linija podesi kako treba i uzmu realistične brzine za tu liniju, ne bude problema.


U čemu je onda razlika izmedju ADSL i VDSL ako samo na ADLS-u opada brzina? Mislio sam da sve DSL varijante imaju ovaj problem, ili je ovo zavisno od lokacije?

Mnogo se zahvaljujem svakom korisniku koji je odgovorio na threadu, ali sada sam još više zbunjen u vezi šta da uzmem :(

Ako neko ima bilo kakvu dobru preporuku za najjeftini net paket do 50MB/s (sa ili bez TV/fiksnog), slobodno preporučite. Ja sam blizu Novog Sada, ako je bitna lokacija.
[ Milan Kragujevic @ 11.10.2020. 15:20 ] @
Citat:

Da li mogu da instaliraju preko koaksialnog kabla kao SBB ili samo optika kod njih?


Supernova nudi usluge i preko koaksijalnog kabla, i nudi i samo Internet.

Citat:

U čemu je onda razlika izmedju ADSL i VDSL ako samo na ADLS-u opada brzina? Mislio sam da sve DSL varijante imaju ovaj problem, ili je ovo zavisno od lokacije?


VDSL ima maksimalnu brzinu od 150/50 Mbps, dok ADSL2+ ima maksimalnu brzinu od 24/1.5 Mbps.

Svakako, najbolje bi bilo da pozoveš call centre svih navednih operatera, pa kada saznaš koji operateri nude usluge na tvojoj lokaciji možeš da pređeš na deo upoređivanja ponude.

Od navedenih, samo Orion, Supernova i mobilni operateri nude samo Internet. Telekom (mts) naplaćuje i fiksni uz xDSL uslugu, isto kao i preprodavci xDSL pristupa (Beotel, Orion), a SBB naplaćuje održavanje 1395 din što je zapravo televizija, uz cenu Internet paketa (kojih imaju 3 ako mi se čini) i plaća se priključna taksa 9600 din za kuću ili 6900 za stan za TV i 4900 za internet za basic modem odnosno 6900 din za advanced modem, i ako se dobro sećam 2900 din za D3 mini.

Orion ima prepaid optiku koja je jako povoljna, pa bi mogao to da razmotriš kao bolji izbor ukoliko su dostupni na lokaciji kod tebe.
[ DavidM22 @ 12.10.2020. 20:54 ] @
Citat:

Supernova nudi usluge i preko koaksijalnog kabla, i nudi i samo Internet.


Još jednu negativu što sam čuo za Supernovu je da koristi CGNAT kao što je Milan86 rekao. Da li neko zna šta je ovo i koliko loše utiče na net? Isto tako, koji još provajderi to "uvaljuju" svojim korisnicima?

@Branimir - Jel' ti znaš možda nešto o ovome?

Citat:
VDSL ima maksimalnu brzinu od 150/50 Mbps, dok ADSL2+ ima maksimalnu brzinu od 24/1.5 Mbps

Ok, ali zašto baš VDSL nema taj overhead što ADSL ima? Jel' ima neke razlike u tehnologiji, ili je samo stvar brzine?

Citat:
a SBB naplaćuje održavanje 1395 din što je zapravo televizija, uz cenu Internet paketa (kojih imaju 3 ako mi se čini) i plaća se priključna taksa 9600 din za kuću ili 6900 za stan za TV i 4900 za internet za basic modem odnosno 6900 din za advanced modem, i ako se dobro sećam 2900 din za D3 mini


Zar se ne isplati onda uzeti EON Duo silver/light paket onda?

Citat:
Orion ima prepaid optiku koja je jako povoljna, pa bi mogao to da razmotriš kao bolji izbor ukoliko su dostupni na lokaciji kod tebe


Ovo liči super, ali problem je što je ovo trajalo do 30.09. pa mislim da sam zakasnio.
[ calexx @ 12.10.2020. 21:26 ] @
Za cg-nat se zna da ga SBB najviše uvaljuje. Za ostale nemam pojma, kako ko i kako kad. Svakako može da se doplati javna adresa kome je potrebno. Inače je u pitanju uvaljivanje jedne javne adrese za više korisnika što može da ima dosta negativnih rezultata, od bleklistovanja na nekom sajtu pa do nemogućnosti pristupa od spolja.

Verovatno je ADSL imao redovan overhead (koji postoji i u teoriji) a za VDSL bi pustili malo veću brzinu da pokriju. Možda i zato što je ADSL uglavnom iz vremena očajnih parica pa je to nekome i pomagalo. ;)

Većina nudi pojedinačne pakete po malo manjoj ceni ali kada se pogledaju krajnji troškovi, više se isplati neki paket sa dvogodišnjom ugovornom obavezom. Računaj da duo paketi skoro sigurno dobijaju natovanu adresu.
[ Milan Kragujevic @ 12.10.2020. 21:43 ] @
ADSL i VDSL su u potpunosti različite tehnologije koje imaju zajedničko samo to da koristite bakarnu telefonsku paricu za prenos podataka.

ADSL koristi ATM i pakete pakuje u "ćelije" koje se nikako ne uklapaju sa TCP paketima, pa postoji fiksan overhead.

VDSL koristi PTM i predstavlja All-IP mrežu, pa u tom slučaju ne postoji overhead. Gubici koji mogu biti primećeni nastaju zbog PPPoE overhead-a, ili zbog pogrešnih podešavanja linije kada je više usluga u pitanju (npr. 20/2 Mbps linija + IPTV bude setovana na 20480/2048 Kbps umesto 24576/2048 Kbps, ili 20/2 Mbps se podesi kao 20000/2000 Kbps jer 1 Mb ~= 1000 Kb).

Telekom xDSL korisnici većinski nisu na CGNAT-u, a ko jeste može vrlo lako da dodeli sam sebi javnu dinamičku IP adresu na opšte poznat način (javna tajna već 10 god). Supernova sve nove korisnike na optici stavlja pod CGNAT. SBB ima trenutaka kada ne daje i kada daje, zavisi kako ko potpiše ugovor.
[ zexoni70 @ 13.10.2020. 22:20 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Supernova sve nove korisnike na optici stavlja pod CGNAT.


Evo samo da potvrdim da sam na Supernova optici iza CGNAT-a!
[ DavidM22 @ 14.10.2020. 20:17 ] @
Citat:
calexx:
Za cg-nat se zna da ga SBB najviše uvaljuje. Za ostale nemam pojma, kako ko i kako kad. Svakako može da se doplati javna adresa kome je potrebno. Inače je u pitanju uvaljivanje jedne javne adrese za više korisnika što može da ima dosta negativnih rezultata, od bleklistovanja na nekom sajtu pa do nemogućnosti pristupa od spolja.

Verovatno je ADSL imao redovan overhead (koji postoji i u teoriji) a za VDSL bi pustili malo veću brzinu da pokriju. Možda i zato što je ADSL uglavnom iz vremena očajnih parica pa je to nekome i pomagalo. ;)

Većina nudi pojedinačne pakete po malo manjoj ceni ali kada se pogledaju krajnji troškovi, više se isplati neki paket sa dvogodišnjom ugovornom obavezom. Računaj da duo paketi skoro sigurno dobijaju natovanu adresu.


Ok, još samo bih želeo da pitam, kako da znam da li mi je provajder uvalio CGNAT na trenutnom netu koji koristim, i da li to provajderi rade samo na kablovskom netu ili i na DSL netu?

Kada odem na IP blacklist check kao ovde: https://whatismyipaddress.com/blacklist-check , vidim da mi se IP adresa nalazi u nekim anti-spam bazama.

Isto tako, ako potpisujem ugovor, kako bih mogao da znam da li će mi ovo podesiti?

Jbg, prvi put uzimam internet na sebe, i nisam radio ovo ranije, pa bih voleo da izbegavam neke probleme koje uvaljuju provajderi.
[ calexx @ 14.10.2020. 21:28 ] @
Nebitno je kakav je provajder, svi mogu da daju ako pilićare. Nove IPv4 adrese se teško dobijaju, neki dokupljuju od drugih, neki ovdašnji prodaju pa uvaljuju više korisnika pod nat i tako će da bude do IPv6 a kaće, ne zna se.

Pogledaš koju adresu dobijaš od rutera i koju adresu prijavljuju razni myip sajtovi. Ako se razlikuju, verovatno si natovan, ako su iste onda je OK. Te anti-spam baze ne moraju da znače ništa. Obično je natovan onaj ko dobije adresu u rangu 100.64.0.0–100.127.255.255 ali poneki provajderi čak daju i privatne adrese pa je ono najsigurniji način.

Jedino da pitaš i obećaju ti, mada je najbolje da i napismeno garantuju ali ne verujem da će neko da pristane. Pre potpisivanja UO svi obećavaju i brda i doline a posle može da ispadne i mućak.
[ bordzija @ 06.11.2020. 19:02 ] @
Ja sada gledam optika telekom trio paket, koliko sam razumeo optika 50-100 mbs tel teve internet izađe 24 meseca po 1500-1700 din? Dobijaju se dva box uređaja za buljenje u tv i dodatno može još neki smart tv ili tel da se nakači na tv?

https://mts.rs/Privatni/BOX/BOX-3/FIKSNA-TV-NET

Imamo fiksni tel koji ničemu ne služi a plaća se mesečno 800 din.

Sada koristimo sbb 3500 din internet plus teve što je ukupno 4300 din. Download 20 mbs.
[ ademare @ 06.11.2020. 19:35 ] @
Jel ti zgrada ima MTS optiku ?

12 meseci po 1 din , je samo ako se uvodi optika , a ima se trenutno samo fiksni MTS .

Za sve ostale je 6 meseci , 3 meseca i 1 mesec .

Tipicno kaznjavanje dosadasnjih korisnika !

Ja posto imam box 4 , uzimanjem Box 3 paketa , pitanje je da li bih dobio i 1 mesec po 1 din !

Treba procitati uslove , pre pisanja posta !

I nisi razumeo cak ni brzine ??

Optika je min 100, manje cifre su xDSL !
[ Milan Kragujevic @ 06.11.2020. 19:55 ] @
@bordzija nema smart tv i na mobilnom je blagi užas aplikacija i često ne radi.

Molim te, radi tebe, pogledaj kod nekoga ko ima Telekomov IPTV, pardon "mts TV uslugu", kako im izgleda i radi platforma i kakav je STB, da ne bude posle "Jao!". Takođe, znaj da nema CAM modula i ne može da se gleda preko coax-a već ide preko Interneta, i za STB mora odvojeni LAN kabl koji ide na LAN 2 ili LAN 3 port a za net ide LAN 1 i LAN 4, dakle ne možeš svič i na njega STB i komp. Proveri i listu kanala, da ti ne zafale neki koje sada imaš i očekuješ da imaš a onda nemaš.

Ako nemaš optiku piši propalo, ne može 2 HD IPTV i NET 50 Mbps, a o NET 100 Mbps tek da ne govorim. Može da se provuče tek tipa 2 SD IPTV i NET 50 ili 1 HD/SD IPTV i NET 100. Naravno zavisi od lokacije. Ko nema optiku dobija 6 meseci po dinar, i gledaš manju brzinu u paketu (npr. srednji BOX 3 ima 200/40 Mbps na optici a na VDSL-u ima 50/8 Mbps).

Dostupnost optike možeš da proveriš na 0800/100-150.

zaboravio sam dodam da je internet odličan i besprekoran, mnogo ispred svih operatera na coax-u tipa sbb ili supernova
[ bordzija @ 06.11.2020. 20:41 ] @
Zgrada ima uvedenu optiku (debeli sivi kabl ide odozdo do gore kroz svetlarnik) imamo fiksni tel koji badava plaćamo 800 din.
sada imamo sbb koji je 10 mbps

Pazi ja sam planirao simultano plivanje između sbb i telekoma kao što se svuda u svetu radi najnormalnije, kao danas što menjaš operatera za mobilni telefon e tako isto i sve ostalo.

Kako ne može to da se gleda preko smart televizora? Imamo 4 televizora u kući. I ako ne može uzeću iptv ništa me ne košta nema veze.

Tehnički gledano mesečno dajemo 4300 din a preko trio boxa bi to bilo u proseku 1400-1700 din i još su besplatni telefonski razgovori tašta okrene poneki put nekoga ili nešto.
[ Milan Kragujevic @ 06.11.2020. 21:01 ] @
> Kako ne može to da se gleda preko smart televizora? Imamo 4 televizora u kući. I ako ne može uzeću iptv ništa me ne košta nema veze.

Pa ne može. Max. 3 TV-a je. I to treći doplaćuješ 300 din mesečno.

> Zgrada ima uvedenu optiku (debeli sivi kabl ide odozdo do gore kroz svetlarnik) imamo fiksni tel koji badava plaćamo 800 din.

Proveri mogućnosti, to što postoji vertikala ne znači da su postavili razvodne kutije po zidovima niti da je zgrada spojena na magistralni vod. Nemoj da ti poture ADSL2+ ili VDSL pa da ostaneš na 10 Mbps.
[ ademare @ 06.11.2020. 21:48 ] @
Milan je u pravu , ko zna kakav je to kabl ?

Tamo gde je optika , kao kod mene imas MTS Kutiju u blizini vrata , na svakoj etazi .

Kod nas u zgradi niko nije jos uzeo ?!

Ja sigurno necu jer nemam nikakav 1 din mesecno . Nego idem kod SBB-a .
[ Branimir Maksimovic @ 06.11.2020. 21:57 ] @
A kod mene su izvezli (supernova, tj AVCom) optiku pa od optike obican koaksijalac po stanovima. Jel se to racuna pod optiku pa da trazim da mi dignu na 200/20 (posto je ista cena)?
[ bordzija @ 06.11.2020. 22:05 ] @
Ma telekom je uveo, dolazili su kod nas da im potpišemo odobrenje za uvođenje infrastrukture u zgradu još prošle godine.

Dovoljno je dva boxa i još 2-3 smart boxa na iptv nije problem. Kada se gleda tv ne surfuje se. A i dosadili mi sbb krš koaksijalni kablovi kojima stalno riknjavaju one spojnice. Poslednjih nekoliko godina internet stalno zeza ili televizija.

Jedina pogodnost sbb je što imamo tri boxa + 5 eon naloga za pametne uređaje što je ukupno 8 televizora. Nama je dovoljno 4.
[ Milan Kragujevic @ 06.11.2020. 22:18 ] @
@Branimir Maksimovic: Ne računa se, to je HFC+ (Hybrid Fiber Coaxial mreža, gde + označava da je optika jako blizu korisnika, kao "FTTN" glorifikacija običnog VDSL-a). To što je SBB uveo to farbanje korisnika da spominju optiku gde nema nikakve veze sa optikom (a ima i SBB GPON), pa Supernova operateri iskopirali pre 5 godina, ne znači ništa. Kod Supernove je jasno definisano da su brzine na optici samo na GPON mreži, što znači ONT i FTTH. Coax dobijaju coax brzine, ma gde se nalazio CMTS.

@bordzija Ne shvataš, imaju jedan jedini uređaj i to je IPTV STB. Ne mešaj Supernovu u ovo. I imaš ih 3 max. Supernova daje 6, eventualno sa novim paketima 5 komada max.

OVO (ispod) je ONO što dobijaš. Nema tu Smart Box-a, to je IPTV uređaj koji ti dozvoljava samo da gledaš televiziju i ništa drugo. Ima Huawei interfejs i neku proprietary Linux distribuciju za embedded set top box uređaje.



napomena: ignoriši sve do 01:20 na videu jer se tiče xDSL opreme preko telefonske parice, a ti imaš optiku, ali je STB identičan kao i način rada.

Kod Telekoma SVE ide preko IP mreže na optici, čak i fiksni. Supernova optika, koja je POTPUNO RAZLIČITA STVAR (i pravno i tehnički) ima DVB-C mux preko optičkog vlakna i ima modulator koji prizmom "izvlači" okvirno te talasne dužine svetlosti a onda elektronikom pretvara svetlosni signal u RF signal i to ide na koaksijalnu mrežu u kući, i dobijaš klasično STB ili CAM modul. Vraćanje ide preko OTT STB-a koji se kači samo na LAN port i ima Android. Ali ako imaš stvarno mts optiku, ništa to tebi ne znači, ti dobijaš ONT i do 3 maksimalno STB uređaja.
[ bordzija @ 06.11.2020. 22:44 ] @
Ma nisi ti mene razumeo, od telekoma dobijam 2 smart boksa a još dva kupim i instaliram na njih iptv aplikacije i ubacim liste i gledam ko čovek televiziju (pred spavanje).

U suštini mene to ništa ne zanima nego da smanjim račune sa trenutnih 4300 din na 1500 din mesečno a usput podignem brzinu interneta sa 10 mbps SBB na 55 mbps telekom optika.

Drugo pitanje, kako stoje sa razvlačenjem kablova po stanu? Tv u dnevnoj sobi ima barem 50 metara koaksialnog kabla od ulaznih vrata. Jel može da se bira boja kablova? Kod ujaka sam video žuti?!??

Bajdvej modem koji ide uz optiku JE VELIKI KAO KUĆA!

A ovo iz videa sam imao još pre 15 godina. Adsl +iptv.
[ Milan Kragujevic @ 06.11.2020. 23:23 ] @
@bordzija Dobro, to nema veze sa operaterom niti si naveo pa nisam mogao da znam da ćeš da piratuješ iptv na druga dva tv-a.

Brzina na optici ti je 100 mbps a ne 55 mbps, ne znam odakle ti ta cifra.

Kablove stave obično sive.

ONT je veliki, ali dobro, šta to smeta, ne greje se, odličan WiFi ima, ne zaglavljuje se, ... Bolje to nego da su sve strpali u malu furunu zvanu Cisco EPC* serija kao za kablovsku kod SBB i Supernove. Ili onaj Ubee krš što se greje kao sâm Inferno.

Bitno mi je samo da znaš u šta se "upuštaš", slali su mi ljudi mejlove koji su sa SBB i EON sistema prešli na Telekom optički IPTV i onda posle potpisa ugovora plaču gde im je CAM modul, gde je Android Box, gde su N1, Nova S, Sport Klubovi, i šta već sve još ima samo SBB, i kao hoće da raskidaju. Naravno da ne može, mislim to je vrhunac bezobrazluka da slepo potpišeš nešto a ne znaš ni šta. I sigurno Telekomovci nisu lagali da može CAM i Android i da imaju SBB kanale. Šta je babi milo to se babi snilo, a ove babe su čule "SBB ali brže i jeftinije" pa se razočarali kad su shvatili da je to druga ponuda još iz doba pre ovih "operatersko-političkih ratova" gde Telekom "otima" SBB-u korisnike, već je kod Telekoma ovako još od kako su imali Intracom-ov "Open IPTV" i "Open Home ADSL" sa Click paketima. Samo su sada kinezi to odradili i na optici je.
[ SASA M. @ 07.11.2020. 00:06 ] @
Sto se tice tih brzina, imam primer prijateljice koja je na mts uzela optiku, 200 dl 70 up. Prvih par meseci je bila ta brzina i onda su oborili na 100 dl, up je ostao isti, na 70. Nakon zalbi silnih razgovora, natezanja sa ko zna kim preko telefona, obecanja da ce doci da proveri teh. sluzba i sl. (mislim da nikad nisu dosli) Posle jedno 7 dana su vratili na 200 i to je trajalo jedno desetak dana da bi opet bilo oboreno na 100. I sad ne zeli da ponovo prolazi kroz celu torturu zalbi...
Tako da moze da se desi da dobijete nesto drugo posle nekog vremena... Naravno vecina nece ni primetiti razliku, ali je ipak bezobrazluk placati jednu uslugu, a dobijati drugu.
[ Milan Kragujevic @ 07.11.2020. 00:23 ] @
Do kabla je ili WiFi koristi.

Ne dešavaju se ovakve stvari. Telekom zakida do 9 Mbps na upload-u i to je to.

Neka kupi novi kabl sa 8 žica dužine 1 (jedan) metar i neka proba. Takođe neka proveri da uređaj koji koristi (laptop, desktop) ima Gigabitnu mrežnu karticu. Preporučljivo je probati sa još jednim uređajem.

A za WiFi joj pošalji ovaj članak: Zašto nemate punu brzinu Interneta preko WiFi?
[ whitie2004 @ 07.11.2020. 10:20 ] @
Malo mi tanka ta prica da kabl malo propusta 200, pa onda par meseci 100 pa se opet na kratko vrati na 200 .... ono - bas te okrugle cifre. Posebno je simpaticno kad mrezna kartica od 100M resi da nedelju dana radi duplom brzinom - ni sami cipovi u njoj nisu verovali da mogu i umeju to ...

Nije mi jasno sta ste napali coveka... Pustite ga da se prebaci. Imacemo iz prve ruke sve utiske - znacemo i boju tog kabla. Nije Bogi od onih sto cute kad se zahebu ! Imacemo detaljan opis svega !
[ Milan Kragujevic @ 07.11.2020. 11:48 ] @
@whitie2004

Vrlo je jednostavno, paket od 200 Mbps, mrežna gigabitna, ali kada ne rade svih 4 parica tj. 8 žica kako treba onda spadne na 100 Mbps. Nije bitno da li je 200 Mbps ili 400 Mbps paket, isto bi spalo na 100 Mbps. I sigurno nisu okrugle cifre, ko je na 100 Mb paketu ima 94-96 Mbps uvek.

Šta je problem da se ovo shvati? I da se proba patch kabl od 1 metar? Sertifikovan?

Ili je bolje da optužujemo Telekom za gluposti koje ne rade (umesto za prevare koje stvarno rade a kojih ima na pretek)?

A što se mrežne tiče, ako prijateljica koristi na WiFi i ima te probleme, ako proba preko kabla neka proveri da je mrežna Gigabitna. Nisam rekao da ima 100 Mbps mrežnu i da preko kabla koristi i da joj tu ide brzina gore-dole 100-200 Mb, već U SLUČAJU da je na WiFi, kad proba kablom, neka proveri kakvu mrežnu ima.

U postu od @SASA M. ne piše ništa od informacija da bih mogao da znam da li koristi kablom, WiFi-jem..
[ SASA M. @ 07.11.2020. 11:53 ] @
Ne bi smeo da bude kabl nikako kao sto je white napisao, prvih par meseci je imala deklarisanu brzinu koja je oborena na pola. Upload je uvek pokazivao maksimum, ping koliko s e secam uvek odlican (nekoliko ms). Na mobilnom je mislim pokazivao 150Mbps kada je na kompu pokazivalo 200 i u razgovoru sa tim nekim iz podrske, ona mi kaze da je ovaj kao cudio kako samo toliko za njen telefon, pa je nesto dodatno konfigurisao i kao uspeo da izvuce 170Mbps.
Znam da sam jednom ulazio preko njihovog (MTS) naloga u njen ruter i da mi se mozda cinilo da u nekoj stavci pise da je brzina podesena na 100Mbps. Mozda gresim jer ne poznajem dovoljno dobro sta znace sve stavke u onim konfiguracionim poljima, a bilo ih je dosta. Tada sam joj ostavio network monitor na desktop-u da moze da vidi trenutne brzine i znam da mi je rekla kada sam pitao sta se desava sa teh. podrskom da se brzina nakon tih razgovora podigla na 200 i kazem trajalo je tako sigurno nedelju dana. Brzine koje sam navodio sam pisao okvirno 100 ili 200 radi lakseg pracenja... prilikom merenja kada je kazem limit bio 100Mbps na testovima su se pojavljivalje npr 97-98Mbps a kada je bila 200 recimo blizu toga 198 i sl.

edit: pisao sam kada i Milan... dakle komp je na kablu, 2 mob bezicno i tv isto kabl... kada smo testirali raskacila je sve ostalo i iskljucila tel tako da je samo pc ostao povezan ali nije bilo razlike. koliko se secam nije pokusavala drugi kabl jer mislim da nema, znam da je bilo razgovora da eventualno kupi drugi kabl i da proba, ali kako se tada ( letos) brzina podigla, mislim da na kraju nisu uzimali drugi, a kazem meni je bilo nelogicno da je do kabla ako je imala vecu brzinu, pa nisam inistirao da se cima da menja zbog testa.

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 07.11.2020. u 13:04 GMT+1]
[ SASA M. @ 07.11.2020. 12:13 ] @
Pronasao sam jednu sliku iz maila koju mi je slala iz jula meseca kada se to sve desavalo.. ako treba otvoricu novu temu, da ne bi skretali previshe od ove...



[ Milan Kragujevic @ 07.11.2020. 12:16 ] @
@SASA M., upravo si potvrdio ono što sam napisao.

>da mi se mozda cinilo da u nekoj stavci pise da je brzina podesena na 100Mbps.

To što vidiš je Link speed, tj. brzina ethernet porta. Brzina paketa se NE VIDI u ONT ruteru NIKAD. Do kabla je.

Brzina je do 100 Mbps na Fast Ethernet ili kada je oštećen kabl. Može i da varira sa gigabit na 100 i nazad na gigabit. Nije bitno da li joj je paket 200 ili 1000 Mbps, imala bi 100 Mbps. Da joj je paket 50 Mbps imala bi "pun paket" tj. 50 Mbps.

Vrlo je logično, pročitajte osnovne stvari vezane za Ethernet mrežu i sve će biti jasno.

Više neću pisati na ovu tem oko lošeg kabla i brzine mrežne kartice, već 100 puta sam pisao. A i za WiFi, imate na mom sajtu.

edit: Nakon ove slike @SASA M., JASNO JE, nedvosmisleno i očigledno, da je to ETHERNET PORT SPEED, i da je do kabla. Neka nabavi bolji kabl. To je sve.
[ SASA M. @ 07.11.2020. 12:33 ] @
OK ako bude bilo prilike i potrebe, reci cu im ponovo da uzmu drugi kabl, ako imas neku preporuku za neki konkretan kabl, napisi ili posalji na pp.
[ Milan Kragujevic @ 07.11.2020. 12:47 ] @
Bukvalno bilo koji, nije do kvaliteta kabla, nego je oštećen, precvikan, loše krimpovan. Bilo koji kabl sa 8 žica. Fabrički krimpovan patch kabl. Do 50 metara, posle toga je klimavo da li će da radi kako treba. Ako treba duži npr. 100m, stavite gigabitni svič i neka uzme dva kabla od 50 metara.
[ SASA M. @ 07.11.2020. 12:57 ] @
Naravno, ne mogu da znam u kakvom je stanju njen kabl, u svakom slucaju cu joj reci da proba drugi, ne treba joj sigurno vishe od 5-7 metara, mislim da je ruter toliko udaljen jer je stan u pitanju. Meni nje delovalo da je kabl zato sto se ni preko mobilnog tada nije mogla postici veca brzina. Sliku sam sacuvao jer sam tu video da je izmedju njenih uredjaja i rutera na svima 100Mbps pa me je to asociralo da je brzina svima limitirana na 100.
[ Milan Kragujevic @ 07.11.2020. 13:05 ] @
Verovatno ga je zgazila ili precvikala nečim. Tako sam ja imao problem u stanu da sam zgazio kabl previše puta jer sam ga jako loše postavio i onda je počela brzina da opada periodično na 100 Mbps što se reši ako isključim i uključim uređaje na oba kraja kabla ili samo isključim i uključim jedan kraj kabla. Na kraju sam zamenio kabl i postavio ga tako da se ne gazi i nije bilo problema. Još uvek je u tom stanu, koriste novi stanari :)
[ bordzija @ 09.11.2020. 00:46 ] @
Ohh kakav je meni oglodan telefonski kabl bio pa je vukao 50mbs 10 godina se gazilo po njemu, spoljašnja izolacija otpala, prelepljen izolirkom tu gde se preko njega zatvaraju vrata. Oni iz tcoma svaki put krimpovali na ulazu u modem i to je to :)
Utp kabl mi je uvek ličio na neuništivi bič božji
[ Milan Kragujevic @ 09.11.2020. 00:54 ] @
@bordzija pa za brzine manje od 50 Mbps neće biti problema. Nisam ni rekao da bi bilo. Ali probaj da proguraš 200 Mbps (ili više) kroz njega pa ćeš proći kao prijateljica od @SASA M.
[ SASA M. @ 09.11.2020. 12:31 ] @
Koliko ja znam, njeni kablovi su uredno postavljeni, ne gaze se ili vuku po zemlji i sl ali uvek moze da se desi da nesto nije ok
[ bordzija @ 09.11.2020. 12:58 ] @
Pa možda treba da se krimpuju kod mene su to svaki put radili po difoltu za adsl. Recimo da i kada kod sbb postoji neki problem odmah prvo izmenjaju one spojnice i razdelnike bez da se nešto razmišlja i smišlja. To ide po difoltu onda bih rekao da je to najslabija tačka svih tih kablova. Nek proba druge kablove ali rekao bih da je ovo problem. Mi imamo jedan utp koji visi kroz prozor, ide ispod vrata pa kroz prozor u drugu sobu i gnječi se stalno nema rupu i šta? Radi stalno isto, problem je samo u provajderu i njegovim uslugama, nikakav utp kabl i gaženje po istom. Postoji tu i izvesna oksidacija bakra i prašina, valja te kablove povremeno razdvojiti izduvati i opet spojiti.
[ calexx @ 09.11.2020. 17:19 ] @
Citat:
SASA M.:
Koliko ja znam, njeni kablovi su uredno postavljeni, ne gaze se ili vuku po zemlji i sl :) ali uvek moze da se desi da nesto nije ok
Pominjao si nešto tipa 7m kabla, da li su to namestili i krimpovali majstori iz mts-a (ili čiji je već internet) ili su kupljeni negde ili je pravio neko treći?
[ SASA M. @ 10.11.2020. 00:29 ] @
Mogu da proverim danas, mislim da su ga oni kupili, da je iz radnje.. ali ne znam tacno. Imali su pre ovog sbb, a pre mislim orion. :) Svi oni su donosili svoju opremu i menjali. Negde od feb-marta im je mts, jednu godinu je bio sbb, pre ovaj orion.
[ dragancesu @ 10.11.2020. 07:30 ] @
Mislim da je dilema koji net uzeti već rešenja pa ću izneti moje iskustvo

Dugo godina imam Eunet ADSL i kad sam tražio brže ponudili su mi VDSL. Praktično samo se drugi ruter stavi ali zavisi od blizine centrale, plaćam 50/5 a realno imam 30. Zadovoljan sam,cena je 1700
[ Milan Kragujevic @ 10.11.2020. 08:12 ] @
@dragancesu pa kako kome, vidiš ovde pričamo od 200/80 Mbps i zašto je 100/80 Mbps.

Nekome je dovoljno malo, a nekome mnogo.

Pak, nekome je dovoljno malo a ima mnogo, npr. svako ko ima optiku i automatski dobija 200/80 Mbps po ceni od 2409 din (bez popusta za eRačun), a neko dobije 50/8 Mbps što realno ispadne negde između 22/5 i 50/8 Mbps, kako kome "zapadne". I još 12 meseci po dinar dobiju.
[ bordzija @ 10.11.2020. 12:57 ] @
Tehnički gledano svako dobije otprilike koliko starudija od infrastrukture to daje, može samo da se peca na "brže" ponude. Eventualno prelaskom na optiku i slično ali sve je to pažljivo iskalkulisano i preračunato po glavi. :)
[ Milan Kragujevic @ 10.11.2020. 13:04 ] @
Telekom je do pre dva meseca prodavao 20/4 i 50/8 na optici ako ne uzmeš IPTV tj. BOX 3. Tako da, ono, nije ni do tehnologije uvek
[ bordzija @ 10.11.2020. 22:21 ] @
Tehnologija na balkanu uvek kasni barem 100 godina hehe
[ SASA M. @ 10.11.2020. 23:33 ] @
Zaboravih danas da udjem da napishem... ukratko:
kabl im je dugacak 7-8m ide unaokolo ide duz zida, iza vrata kroz zid, pa u drugu sobu. Kabl je kupljen u radnji najverovatnije u g...tronu pre 14god.

Danas mi je poslala SH sa moba... rekao sam joj da izmeri par puta sa nekim razmacima... otprilike su rezultati 50/50, najvise je bilo 65/65 sa nekih metar udaljenosti od rutera. Sa kompa je 95/75

Tada kada su imali razgovore sa podrskom kaze mi da se sluzbenik iznenadio kada je cuo da sa moba (a7 samsung) ima 120Mbps, a po njemu bi trebao da ima vishe, bar 170. Onda je nesto konfigurisao i nakon toga mi je rekla da su im ugasili firewall i da su im aktivirali jos jednu wifi mrezu i da su joj rekli da ce nesto da zamene (nije zapamtila sta). Sada imaju dve mreze, jedna je sporija i ona je mislim 50 ili 100Mbps dl/ul. a ova druga brza bila 200Mbps dl. Testirala je par dana i onda im je javila da je stalno 198 na toj brzoj i zato ekipa koja je trebala da dodje i utvrdi sta se desava nije ni poslata. Posle nekog vremena sam joj rekao da joj ukljuce firewall (ne znam kakav ima uopste taj ruter fw). Uglavnom jos neko vreme je radilo ok.


[ Milan Kragujevic @ 11.11.2020. 00:10 ] @
Pa da, naravno, dešavalo se to gomilu puta, da nije uključena 5 GHz mreža.

Dakle do LAN kabla je, pošto je isti "izvor" Interneta i za WiFi i za LAN mrežu.

Naravno, razlog zašto ima 2 mreže je zato što je jedna na 2.4GHz a druga na 5GHz, i na 2.4GHz može da očekuje do 100/100 Mbps, naravno u realnosti to bude oko 50/50 ili manje u zavisnosti od broja antena na telefonu ili laptop računaru kao i broja susednih WiFi mreža.

5GHz može da izgura do nekih 280 Mbps sa jednom antenom na telefonu (1x1) i oko 390 Mbps sa 2 antene tj. sa 2x2 MIMO konfiguracijom.

Sve detalje možete pronaći na blogu: Zašto nemate punu brzinu Interneta preko WiFi?

Firewall je poželjno da bude uključen, ali svakako NAT na strani rutera takođe štiti od nekih "upada".

Generalno "od prvog dana" sve piše u tom blog postu, posebno delovi Dodatak: Ethernet kablovi “do 100 Mbps”? i Koliko utiče kvalitet provajderovog rutera na ostvarene WiFi brzine?.

Konkretno,

Citat:
U poslednje vreme, kako sve veći broj korisnika prelazi na pakete brže od 100 Mbps, javlja se naizgled nelogičan problem - veza kablom im je uvek do 100 Mbps, obično 95 Mbps!

Loš kabl varijanta 1: Kabl poseduje samo 4 žice, i podržava Fast Ethernet brzine do 100 Mbps.

Loš kabl varijanta 2: Kabl poseduje svih 8 žica, ali je negde oštećen ili je predugačak i usled auto negotiation protokola brzina se podešava na 100 Mbps.

Loša mrežna kartica - podržava samo Fast Ethernet brzine: Ovaj problem se sve češće dešava u poslednjih par godina jer proizvođači jeftinijih laptopova masovno ubacuju Fast Ethernet mrežne kartice radi uštede novca, i u određenim situacijama ubace WiFi AC1200 karticu da to “nadoknade”.


Citat:

Na optičkoj infrastrukturi, Telekom Srbija korisnicima ustupa na korišćenje Huawei HG8245Q2 ONT uređaj koji podržava do 300 Mbps na 2.4GHz (2x2 MIMO + 40 MHz) ili 866 Mbps na 5 GHz (2x2 MIMO + 80 MHz), što znači da ćete imati punu brzinu iz paketa za sve pakete, osim za najbrži paket NET 1000, gde ćete imati 60% od ugovorenog protoka.
[ bordzija @ 11.11.2020. 03:28 ] @
Kao slučajno nije uključeno, nudi se veća brzina za ugovor a ona ostaje ista ili čak manja ostala od prethodnog ugovora jer retko ko i proverava. Jadnici iz telekoma. Isto tako je i mene vaćario tcom u hrvatskoj, plaćali smo za 10 puta brži internet.
[ whitie2004 @ 11.11.2020. 08:46 ] @
Sta se iskristalisalo iz ove diskusije:

- na samom pocetku, devojka/zena ima 120, a operater ocekuje 170M iako je aktivno samo 3GHz i koristi se kabl iz vremena Cat0 ( ??? )

- onda operater ocita molitvu svetom MTS-u i prorati i 5GHz, a onaj 'truli' kabl ladno pumpa 200 na sat ...

- onda preokret, bez vidljivog razloga, 5GHz vise ne pomaze, isti kabl, iste kartice - samo je brzina 50-65 Mbps ...

Ja bre nista ne kapiram !
[ Branimir Maksimovic @ 11.11.2020. 08:54 ] @
cat5 kabl ne može više od 100....
[ bachi @ 11.11.2020. 10:44 ] @
Može, može.
[ Milan Kragujevic @ 11.11.2020. 11:29 ] @
@whitie2004 ne kapiraš zato što ne pokušavaš da shvatiš već troluješ.

Dakle: Brzine na WiFi NIKADA nisu zagarantovane i to piše ne samo u Opštim uslovima operatora već i u ZAKONU O ELEKTRONSKIM KOMUNIKACIJAMA, Parametri kvaliteta usluge širokopojasnog pristupa Internetu,

Citat:
Srednja vrednost protoka u kbit/s za upload i download: ≥ 80% od ugovorenog protoka u kbit/s(*) * Osim za bežični pristup


Drugo, priča je subjektivno prepričana bez činjenica i nije dokumentovana, pa mi svi spekulišemo ovde o situaciji i uzroku.

SVEJEDNO, nisi uhvatio uopšte "tok" "priče":

0. Prijateljica ima svih 200/80 Mbps na kablu
1. Odjednom primeti da ima 100/80 Mbps na kablu
3. Na WiFi ima oko 120 Mbps na Galaxy A7, a Telekom očekuje da ima bar 170 Mbps [jer se povezivala na 2.4GHz]
4. Telekom se loguje preko TR069 interfejsa i pali SSID5 tj. 5GHz WiFi na HG8245Q2 ONT
5. Prijateljica se povezuje na 5GHz WiFi mrežu [sada ih ima dve, jedna na 2.4GHz i jedna na 5GHz] i ostvaruje ~99% od protoka tj. 198/? [pretpostavljam da je upload 80 Mbps, ne piše]

Eto, drama razrešena - DO KABLA JE, korisnik nije pročitao "Uputstvo za brzi početak" ONT-a niti pogledao Help i Self service troubleshooting stranice na sajtu Telekoma, konkretno

- Da li je internet brzina zagarantovana?
- VIDEO: Uputstvo za podešavanje parametara za Wi-Fi na ONT modemima
- Rešavanje problema - mts Kućni Internet

Dakle, čak i raspali državni Telekom ima minimum informacija o navedenim temama.

Apsolutno mi nije jasno kako to da i dalje raspravljamo o tome kako Telekom krade Internet korisnicima, kada je JASNO u pitanju da je greška na delu infrastrukture koji je u ISKLJUČIVOJ NADLEŽNOSTI KORISNIKA. U Opštim uslovima je navedeno da je u slučaju xDSL pristupa nadležnost korisnika do razvodnog ormarića Telekoma u dvorištu ili na zgradi u slučaju kuće, odnosno do telefonske utičnice u stanu koja je postavljena od strane ovlašćenog lica u slučaju stambene zgrade. Nadležnost korisnika je ograničena na vezu DSL modema sa centralom, kao i povezivanje SVIH uređaja na modem. U slučaju GPON optičke mreže, nadležnost korisnika počinje od optičkog terminala (ONT).

Kvar na LAN kablu je krivica korisnika. Brzine na WiFi nisu zagarantovane.

Ovo mi je smešno jer vi nemate pojma koliko korisnika stvarno ima pogrešno podešenu opremu od strane Telekoma, ili im je prodat paket od 50 Mbps na liniji gde ne može ni 20 Mbps, ili su im prodata 3 IPTV-ja a linija može da podrži samo 1, pa im onda secka i koči ili im je Internet umanjen za oko 15 Mbps, a vi se ovde blamirate raspravljajući o nekoj ZAVERI TELEKOMA da na optici krade Internet korisnicima.

Jedino što kradu je 15% upload-a na optici i to je poznato od prvog dana, tako je svim korisnicima na svim lokacijama. Download ih posebno ne zanima.

Molim vas da ponovo proučite sve navedene izvore i pročitate nekad sajt raspalog Telekoma jer i tu ima nešto pametno da se nađe, pre nego što potegnete teorije zavera da Telekom "slučajno nije ostavio 5GHz uključen". Jeste slučajno jer meni nisu palili, samo je bilo upaljeno. 20 ljudi znam koji su dobili Q2 sa upaljenom 5GHz mrežom. A isto tako znam 3 osobe kojima nije bio upaljen 5GHz WiFi što sam im ja rešio preko TeamViewer-a za minut, bez potrebe da zovu Telekom, a mogli su i sami preko onog Telekomovog video tutoriala na YouTube.
[ SASA M. @ 11.11.2020. 14:16 ] @
Prvo, ispricao sam ono sto znam, logicno, ono sto ne znam, nisam. Na slikama imate trenutno stanje za ta dva uredjaja. Mobilni telefon i ostvarene brzine bezicno preko 2 wifi mreze i pc preko kabla.

Samo da pojasnim ovo pod 5... Ta brzina od 198 je ostvarena na kablu. Ne znam koliko je bila maxx brzina tada na wifi. Naravno redovno vise meseci, i kada se ponovo vratila jedno vreme je bila tolika sa iskljucenim i nakon ukljucenog fw. Kao sto sam rekao, predlozio sam im da zamene kabl.

Takodje, po mojoj logici korisnik nema razloga da ne veruje da oprema koju donese i postavi strucno lice nece raditi optimalno i da ce svakako biti tada testirana i da ce biti receno korisniku, nesto tipa: Sve je podeseno, mozete koristiti nasu uslugu... Zato verujem da bar kod ovakvog slucaja gde imas tehnicku podrsku tokom trajanja ugovora vise se oslanjash na njih nego na sebe kada imash neku dilemu...
[ Milan Kragujevic @ 11.11.2020. 15:12 ] @
@SASA M. Kritika nije upućena bila tebi, već @whitie2004 koji pokušava da ismejava činjenice.

Svejedno, jedini ko može da rešava probleme daljinskim putem je Telekom, jer oni to ne rade preko foruma. Generalno ne mora se menjati kabl već može da se proba i onaj koji se dobija uz IPTV STB (crni od 3 metra) pa ako je brzina u redu onda da se menja, tako se nepotreban trošak svodi na 0. Poenta je da moramo nešto da uradimo, diskutovanje nikad ništa rešilo nije. Da jeste političari bi odavno ispolitisali sve što se ima ispolitisati.

Dobro je što si prosledio informaciju da se proveri sa drugim kablom. Za WiFi ne mogu da znam, jer zavisi od mnogo faktora, počevši od telefona do uticaja okruženja.

Što se tiče Telekomovih terenaca, oni koji rade montaže su podizvođači koje angažuje Telekom sa blagoslovom Huawei-ja. Reklamacije rešavaju Telekomovi radnici, osim ako treba infrastruktura da se sređuje, onda opet rade podizvođači. A ti podizvođači nisu najstručniji za mreže jer je njihov posao "monter telekomunikacionih mreža" što obuhvata splajsovanje optičkih vlakana, bušenje zidova, postavljanje dermakacionih tačaka u vidu završnih ili razdvodnih kutija po zidovima, sprovođenje i lepljenje vlakna po zidovima u objektu korisnika i montaža ONT-a koja obuhvata uključivanje optičkog kabla u njega, kao i sprovlačenje kablova za IPTV ukoliko im je dobro počeo dan i raspoloženi su, a inače kažu korisniku da sam kupi kabl, jer se IPTV oduvek postavljao samostalno. Nije idealno, ali eto, bolje i to nego da svi imamo ADSL 10/1 Mbps a da košta isto kao Gigabitna optika, što rade u Hrvatskoj, Nemačkoj i Austriji koliko vidim.
[ zexoni70 @ 11.11.2020. 15:46 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Jedino što kradu je 15% upload-a na optici i to je poznato od prvog dana, tako je svim korisnicima na svim lokacijama. Download ih posebno ne zanima.


Izgleda da kod Supernove malo kraduckaju i na downloadu ;), paket GPON SUPER SVE PLUS trebalo bi da bude 200/20 Mbps!





I download je konstantno 180 Mbps kad god i u bilo koje doba merim... :)
[ Milan Kragujevic @ 11.11.2020. 15:52 ] @
Pa dobro, Supernova je discount operater

Cene su niže, a i brzine
[ whitie2004 @ 11.11.2020. 22:45 ] @
Citat:
@whitie2004 ne kapiraš zato što ne pokušavaš da shvatiš već troluješ.

:-) ti ispises 'tihi don', izspinujes 10 nepovezanih tema i JA trolujem !

Covek lepo napise da je to sve lepo radilo u jednom trenutku i ti napravis neku konstrukciju da je to proradilo na WiFi jer je ukljucen 5GHz - dakle kriv kabl.

Onda te covek direktno ispravi i kaze da su ti rezultati bili sa kompa a kroz taj kabl .... a ti odgovaras kako kritika nije upućena njemu, već @whitie2004 koji pokušava da ismejava činjenice.

Jesi car !

I da ti kazem - ne garantuju oni nikom nista. Za njih zakon ne vazi.
[ bordzija @ 12.11.2020. 02:01 ] @
Jedno pitanje, jel može optički kabl da se savija pod pravim uglom? Da prati ćošak zida, štok vrata i slično? Da ne pravi nekakav luk recimo po ćoškovima? Baš me živo zanima, evo danas sam merio sbb sa kompa pokazuje 100 mbs download. Kažu uskoro ide na 150. Baš mi bilo čudno pre neki dan preko wifi samo 10 mbs download. Valjda domet msm nebitno mene to ne dotiče dok radi strim, jutjub i vajber u isto vreme.
[ Milan Kragujevic @ 12.11.2020. 08:09 ] @
@whitie2004 Da, troluješ i te kako, ili iskreno ne razumeš osnove funkcionisanja računarskih mreža. Svejedno, krajnji rezultat je isti. Za konkretnu situaciju ne mogu da komentarišem jer nemamo sve neophodne informacije, SpeedTest mi ne znači ništa, jasno je da nešto ne radi kako treba, ali da bi se otkrilo šta tačno ne radi treba proveriti RF uslove, WiFi PHY rate, kao i broj CRC grešaka u Rx i Tx smeru na LAN interfejsu. I opet ni to ne garantuje da ćemo znati zašto se dešava problem.
[ bordzija @ 12.11.2020. 13:16 ] @
Pa valjda se ovako proverava, to montažeri odmah vide zar ne?

[ Milan Kragujevic @ 12.11.2020. 13:24 ] @
@bordzija naravno da se NE proverava tako, pričamo o 1) optici, 2) brzini na LAN kablu. To je tester za xDSL. Ne znam na šta bi ga priključili. Drugo, oni ne testiraju korisničku instalaciju po Opštim uslovima i Parametrima kvaliteta kao što sam naveo.
[ bordzija @ 12.11.2020. 14:11 ] @
Pa valjda imaju neki uređaj za testiranje optike svašta, na to sam mislio a ne konkretno na xdsl. Ili je ko u Hrvatskoj da najnovije digitalno brojilo dolazi da očitava sa sveskom i olovkom zato što mu je aparat težak ili loša baterija? Na balkanu čovek ne može da se nadivi silnim čudesima modernog doba
[ Milan Kragujevic @ 12.11.2020. 15:05 ] @
Naravno da imaju, ali se to ne odnosi na KORISNIČKU INSTALACIJU tj. LAN kabl, niti ispravnost WiFi-ja na korisnikovim uređajima, u skladu sa Opštim uslovima i Parametrima kvaliteta, kao što sam naveo. A ovde evidentno nije problem optika jer je u interfejsu modema na skrinšotu koji je okačio @SASA M. jasno vidljivo da je link speed LAN porta 100 Mbps.
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2020. 17:29 ] @
Pa ako nakacis CAT5 kabl link speed i bude 100mb. Isto je bilo i kod mene, pa otiso da kupim 2 cat5e kabla i sad imam 120mb umesto 100 ;)
[ Milan Kragujevic @ 12.11.2020. 17:45 ] @
Ok, mada ne znam gde si našao Cat 5 kabl. Meni su Gigabit brzine radile na svakom Ethernet kablu sa 8 žica ako je kraći od 5 metara, za duže sam uzimao sertifikovan 5e i radi bez problema. I sada imam jedan 70 metara i gura gigabit bez problema. Obično kad neće gigabit preko kratkog i neoštećenog kabla to je zato što ima 4 žice. Nedefinisane tolerancije za gubitke na većim frekvencijama oko 100 MHz kod Cat 5 ne bi trebalo da prave problem na malim dužinama.
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2020. 17:53 ] @
To su kablovi koje sam nabavio pre 10+ godina i nijedan nije hteo da tera preko 100mb i nisu nesto preterano dugi...
[ Milan Kragujevic @ 12.11.2020. 18:01 ] @
Da je pre 20 god, ok, ali posle 2004. skoro svi kablovi su 5e. Svejedno, jel imao 4 ili 8 žica?
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2020. 19:15 ] @
Kazem kablovi su od pre 10 ak godina. Nisu mi pri ruci.
[ Milan Kragujevic @ 12.11.2020. 19:44 ] @
U tom slučaju je realistična mogućnost da su imali 4 žice. Skoro svi Telekomovi žuti su imali samo 4 žice jer su ADSL modemi Fats Ethernet, a sam Internet oko 24/1.6 Mbps teoretskog maksimuma
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2020. 20:10 ] @
Beli i plavi... kupio
[ bordzija @ 12.11.2020. 21:37 ] @
Moj oglodan utp star 10 godina mestimično lepljen izolirkom na suncu i kiši 10 godina dugačak 20 metara gura 90 mbps.
[ bordzija @ 13.11.2020. 14:34 ] @
Gledamo ovu telekom ponudu i razmišljamo na glas: Samo 2 box uređaja, nema gledanja unazad, svuda moraju dupli utp kablovi da se vuku (aj dobro kod ovih ide koaksial)
Elem ono što mene buni je ta aplikacija za pametni uređaj to go što koliko vidim nema ni pola programa koji su u paketu?!??

Interesuje me jel može ta app da se instalira na smart box i koristi za gledanje makar i tako sakata lista programa?
Piše da je besplatna do 31 decembra za sve korisnike telekoma a dal to znači da i mi koji kao dobijemo u paketu ostajemo bez iste 31 decembra? Ili traje 24 meseca kolika je ugovorna obaveza?
Jedini problem je što nema n1 i nove valjda, to nam je jedini problem jer ne želimo da ostanemo u totalnom medijskom mraku. Mi u suštini ne gledamo tv sem tašte ali ipak ne treba biti potpuno slep u 21 veku naročito ne u Srbiji.

Opet postoji i iptv kao alternativa, orion tv i slično za neki 4ti uređaj.

Baš bezveze što se ne dobijaju 3 stb uređaja kao kod sbb. Kako zamišljaju da im pređu ljudi u telekom a poznato je da svako domaćinstvo ima po 2-3 penzoza nekad i više. Jako loš menadžment u telekomu ako se ja pitam. Stisli se za 10 evra koliko košta stb i još bi 300 din mesečno doplatu. Kladim se da onda i ne važi ova ponuda koja je stavljena 2800 din sa zvezdicom.

Vrlo konfuzan sajt komentar iz struke.
[ ademare @ 13.11.2020. 14:49 ] @
Evo ovde svi clanovi rade na Call centru Telekoma , pa znaju detalje oko neke leve aplikacije ?

Ako te zanima , telefon u sake pa pitaj te sto prodaju , sta te zanima , oko tih levih detalja .

Ponuda vazi uz doplatu , sto ne bi vazila ?

Ja sam zbog toga letos i odustao od novog ugovora , jer sada imam 3 STB-a , a nudili mi skuplje paket koji imam , plus da doplatim za 3-ci !

Prica o " cenkanju " ne pali sem u lovackim i pecaroskim Forumskim pricama !

Kad sam rekao da necu zbog 3-ceg STB-a i da ne vredi on ceo 300 X 24 meseca , rekli mi u redu , dovidjenja !
[ Milan Kragujevic @ 13.11.2020. 15:10 ] @
Evo ja hvala bogu ne radim u Telekom Call centru ali znam više od njih svakako.

@bordzija Ima gledanje unazad to je standardna opcija. Aplikacija za mobilni ima iste programe kao i na IPTV STB-u. Aplikacija može da se instalira na STB ali ne radi skoro nigde jer zahteva Verimatrix DRM koji kineski krš boxevi ili ne podržavaju ili ne prolaze validaciju. Svakako se koristi mišem, ne radi daljinski. Treći IPTV STB može da se doplati.

@ademare Uz BOX 4 paket daju 3 STB-a besplatno. Pre su davali i uz BOX 3 3 komada ali jako kratko, a još pre toga se plaćao svaki dodatni. Takođe možeš da pozajmiš od nekoga STB i priključiš i četvrti, peti, deseti kod sebe, ako si na optici (jer na xDSL ne može više od 3 komada svakako zbog protoka). Naravno radiće po paketu tog drugog korisnika, a ne po tvom paketu.
[ bordzija @ 14.11.2020. 02:45 ] @
Aha ok a jel može da se instalira na neki smart tv android ili recimo na mi box s? Može da se šeruje preko moba u krajnjem slučaju? Msm ko još normalan gleda tv preko telefona?

Nama sbb ugovor ističe za 15 dana valja se odlučiti.
4500-5000 din svakog meseca ili 1500 din a duplo brži internet?
[ Branimir Maksimovic @ 14.11.2020. 08:41 ] @
bordzi:"4500-5000 din svakog meseca ili 1500 din a duplo brži internet?"

Pa SBB nudi i TV, a ako ti ne treba TV, onda ovo drugo :P
[ zelvel @ 14.11.2020. 16:03 ] @
Pobegao sam od Telekoma pre 11 godina. Da li se zovu Telekom ili Supernova ne zanima me. Moja iskustva su negativna.

Kada uzmem u obzir da se po BG raskopvaju ulice da bi Suprnova postavljala kabal i koristila za prljavu političku propagandu. Ulaze u zgrade i postvljaju nezakonito kablove bez odobrenja stanara. I dali 200 miliona evra, članu glavnog odbora SNS, da bi moga da kupi dve nacionalne TV stanice. Onda samo SBB pa da crknu lopovi. To je moj savet.
[ bordzija @ 14.11.2020. 16:53 ] @
Pa imam trenutno sbb internet i tv za 3800 din mesečno plus plaćam 800 din fiksni taštin broj.

Ovako bi u telekomu dobio tv internet i tel fiksni za cca 1500 din mesečno.
[ Milan Kragujevic @ 14.11.2020. 17:22 ] @
> Aha ok a jel može da se instalira na neki smart tv android ili recimo na mi box s? Može da se šeruje preko moba u krajnjem slučaju? Msm ko još normalan gleda tv preko telefona?

Možda može, zavisi konkretno od TV-a, na Mi Box S mora 3rd party launcher jer je to app za telefone. Čak i da ti uspe moraš miš da priključiš da bi koristo app, ne radi preko daljinskog. Ne može da se šeruje preko mobilnog.

@bordzija ako ti je TV bitan, preporučio bih ti da ostaviš to u SBB a da u Telekomu uzmeš optički BOX 2 paket sa odgovarajućom brzinom gde ćeš isto dobiti tih 12 meseci po dinar, i on će obuhvatiti taštin fiksni broj.

Razočaraćeš se u Telekomovu TV ponudu i sam STB uređaj, aplikaciju, podršku, itd. Cena sa uračunatim popustom od 12 meseci za brzinu 100/20 Mbps u BOX 2 "izađe" na 24 meseca proprocionalno 1129 din mesečno. + naravno SBB TV.
[ bordzija @ 14.11.2020. 22:08 ] @
Pa vidim ja da je telekom tv ponuda programa katastrofa (pink vhs 1,2,3...500) ali mene to najmanje zanima. Bitno mi je da srežem račun i internet ubrzam.
U krajnjem slučaju i neki iptv dolazi u obzir. Čudno da telekom pored tolike brzine optičkog interneta jedva daje dva boxa plus ta kilava app. Sbb daje 3 boxa plus još 5 uređaja (komp, smart tv, tel) Radoznao sam i koliko čega tih 5 uređaja može na sbb? Dva kompjutera, jedan smart tv, jedan tv i šta još?

A jel može da se instalira ta telekom aplikacija i gleda tv na novom fox 55" android televizoru? Miš nije problem, svi boksovi i televizori ga podržavaju. Mali optički bežični i poso gotov.
Imam na mobu app za kontrolu televizora preko wifija, infrareda isto, imam olovku, imam i mini tastaturu.

Al mi je bitno da i treći tv može da se koristi po potrebi. Uglavnom jedan radi a ostali retko kada ali.

Al opet kad pogledam sa 5000 din mesečno na 1500 din telekom... Samo da mi ne iskače vučić kao spam sve drugo je podnošljivo 😁

I ja mrzim klasičan adsl preko žice jedino optika dolazi u obzir.
[ Milan Kragujevic @ 14.11.2020. 22:14 ] @
Aplikacija može na TV ako ti je miš OK. Pošto jeste, kad potpišeš ugovor aktiviraš na moj mts portalu i uloguješ se sa moj mts nalogom.



Daju inače 3 TV-a free ali samo uz BOX 4.

SBB daje jer moraju, oni su prvenstveno provajder televizije, kao i svi kablovski operateri, a drugo - kad su ukinuli analognu ne mogu tek tako ljudima da otmu sve.
Zato je 3 TV-a free u digitalizovanim gradovima, a gde ima analogne plaća se priključak + renta za svaki STB osim prvog koji je besplatan, čak i za onaj "glupi" D3 mini koji nema vraćanje i nikakvu vezu sa netom.
[ bordzija @ 14.11.2020. 22:29 ] @
E al taj box 4 je sa mobilnim koji nemamo i skuplji je i samo 6 meseci po dinar. Ako treći tv može preko smart tva problem rešen, i sada gledam preko kompa sa olovkom umesto daljinca.
[ Milan Kragujevic @ 14.11.2020. 22:32 ] @
Naravno da je BOX 4 isto sa 12 meseci po dinar. Ne kažem da treba da uzmeš, samo sam spomenuo da ipak nude, a sada spominjem da je na svim paketima na optici, bilo BOX 2, 3 ili 4, ide 12 meseci po dinar. Ko nije na optici na BOX 2 dobije 3 meseca, na BOX 3 i BOX 4 dobije 6 meseci, naravno samo za nove korisnike.
[ bordzija @ 15.11.2020. 00:26 ] @
Citat:
Svi korisnici BOX paketa sa mts TV uslugom mogu besplatno koristiti mts TV GO uslugu do 31. decembra 2020. godine.


Klasična navlakuša, na dnu stranice piše :D
Otprilike bi nam odgovarao ovaj plavi komplet, bolje bi bilo umesto telefona recimo sat tv?!?? Za vikendicu? Ali nisu oni maštoviti.

A nebi mogao da se uzme ovaj box 3 i doplati jedan stb mesečno za 300 din? Čak je i internet brži koliko mi se čini.
[ Milan Kragujevic @ 15.11.2020. 00:33 ] @
To za mts TV Go piše tako već 3 godine. Samo pomere svakih 6 meseci.

Uz BOX sa IPTV možeš po povlašćenoj ceni da uzmeš m:sat TV. Ali je m:sat još gora usluga i STB je neviđeni krš.

Uz svaki BOX paket sa IPTV možeš da doplaćuješ 300 din mesečno za svaki dodatni IPTV STB do maksimuma od 3 STB-a ukupno, ukoliko postoje tehničke mogućnosti (na optici uvek postoje).
[ bordzija @ 15.11.2020. 13:25 ] @
Pa da al piše da popust ne važi ako se uzima neki uređaj 🤔 vrlo konfuzne ponude ako se ja pitam. Ja pismen se ne snalazim kako li tek prolazi ostatak srbadije?
[ Milan Kragujevic @ 15.11.2020. 13:35 ] @
Popust koji važi ili ne važi se odnosi na umanjenu mesečnu pretplatu ako uz BOX 4 uzmeš mobilni telefon, pošto je Omorika tarifa sastavni deo tih paketa, a tu imaš mogućnost da uzmeš mobilni telefon i plaćaš punu cenu usluge ili da uzmeš bez telefona i plaćaš umanjenu cenu. Cena koju vidiš na sajtu je bez telefona, a sa telefonom cena se vidi kada uđeš u proces naručivanja i odabereš neki telefon.

To nema nikakve veze sa korisničkom opremom (modem/ONT, STB, itd.)

Mobilni telefon, tablet, računar, PS4, trotinet = Uređaj
Modem, ONT, STB, bilo šta što je NEOPHODNO za ostvarivanje usluge = Oprema

Čak i kad uzimaš mobilni net paket, ista cena je i kada je samo SIM kartica i kada uzmeš 4G modem, ali je veća ako uzmeš tablet npr.
[ bordzija @ 15.11.2020. 13:51 ] @
Ok taj deo sam skapirao al ne i sa mobilnim telefonom... Imam broj u 064 mreži kome ističe ugovor u januaru ili februaru, može taj da se ubaci? To je mislim omorika 50%

Jel može taj br da se ubaci ili je to samo ponuda za dodatni mobilni internet? Može li taj internet da se pridoda mom telefonu?

Može li taj internet da se koristi preko modema to bi nam koristilo za vikendicu, sitan surf i automatizacija kuće, eventualno nadzor kamere?
[ Milan Kragujevic @ 15.11.2020. 14:40 ] @
Samo mobilni na Omorika tarifama može u BOX 4 da se doda.

Mobilni internet sam naveo kao primer da se modem ne plaća ni na mobilnim tarifama. Ne ide uz BOX 4 niti se može koristiti kao glavni broj u BOX paketu.

Ugovor možeš da obnoviš 3 meseca ranije ako se dobro sećam, pa bi mogao da uštediš nešto uz taj 064 broj kada uzimaš sad već optiku, jer su poprilično poskupele tarife u prethodne 2 godine.

Inače uz BOX 4 možeš 100 GB neta da dobiješ na bilo kom drugom postpaid broju, čak i ako se ne vodi na tvoje ime, ako ga pridružiš svom paketu. Onda svi brojevi (tvoj glavni iz paketa i svi dodatni) dobijaju deljenih 100 GB interneta, što znači da možeš npr. sa ženom da podeliš ako ima mts postpaid broj, ili da uzmeš još jedan npr. Morava 1 broj i da dodaš u paket i tako dobiješ 100 GB na njemu, ili nekog iz komšiluka dodaš da bi ti (a i on) dobio 100 GB koji sleduju po toj promociji - ako baš nemaš nijedan dodatni mts postpaid broj. Promocija se zove 4uBOX4.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2020. 15:06 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Da je pre 20 god, ok, ali posle 2004. skoro svi kablovi su 5e. Svejedno, jel imao 4 ili 8 žica?


Slucajem ti mogu dati podatak. Pas mi danas pregrizao jedan od tih kablova. 8 zica, nece preko 100mb ;)
[ Milan Kragujevic @ 17.11.2020. 15:17 ] @
[ calexx @ 17.11.2020. 18:21 ] @
Au, pa kupi mu nešto da jede. ;)
[ SASA M. @ 17.11.2020. 18:57 ] @
Izgleda da psu fali gvozdje...
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2020. 03:21 ] @
Citat:
calexx:
Au, pa kupi mu nešto da jede. ;)


Beba je jos, sve zivo grize po kuci ;)

[ Milan Kragujevic @ 20.11.2020. 08:15 ] @
Upravo sam istraživao 2.5Gbps Ethernet i dođem do ove tabele sa Wikipedia



Tako da mogu da potvrdim svoje ranije tvrdnje da Gigabit može na Cat 5, kao što je i bachi.

Ili je kabl oštećen ili nije po specifikaciji. Cat 5e sa svojih 100 MHz opsega "navodno" "može" 2.5Gbps po novom standardu koji istražujem.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2020. 08:45 ] @
Au bre, kazem lepo 8 zica i nisam sam pravio, imam jedan fensi plavi sa sakrivenim zabicama i taj ne moze preko 100 ;)
[ Milan Kragujevic @ 20.11.2020. 08:58 ] @
Ajde da budem SBB podrška pa da te pitam lepo: Jel ti imaš 100 Mbps port na obe strane kabla?
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2020. 09:28 ] @
E ne evo sa cat5e gigabitne brzine ;)
Gigabitni LAN fercera preko gigabitnog rutera, imam 120/15 internet ;)

edit:
sve dok nisam promenio kablove gorela narandzasta na ruteru sat se zeleni ;)
[ bordzija @ 29.11.2020. 22:12 ] @
Pre nedelju dana kažem prijateljici da ima super akcija (radi od kuće online) sa optičkim internetom Telekom blabla bla i ona ode, potpiše ugovor, vrati se kući kad ono ni interneta, ni telefona ni televizije 😂😂😂 odlepila je totalno. Uglavnom nit imaju optiku nit znaju šta rade, sad neće da joj ponište ugovor sve se vade na koronu.
Koliko sam ja ukapirao samo gledaju da nakupe što više ugovora i ništa više. Od optike su u centru grada beograda udaljeni milionima godina.
[ Branimir Maksimovic @ 29.11.2020. 23:07 ] @
Pitao sam za ovu moju supernovu za optiku, nisu izvezli do zgrade ;)
Doso lik iz mts-a da trazi odobrenje za uvodjenje u zgradu po drugi put, ja da o potpis prvi put, a on opet ;)
[ Milan Kragujevic @ 30.11.2020. 07:20 ] @
@bordzija Pa čekaj, ne razumem priču nimalo. Jel ona imala xDSL pristup i htela da pređe na optiku, ili nije imala internet kod njih? I po čemu su oni ustanovili da optike ima a kasnije da je nema? Da li su bili podizvođači? Da li to "nema net+fix+tv" znači da je imala xDSL kod njih i nakon potpisivanja optike više to nema? Jer to tako radi, broj se odmah "otima" za optički priključak i prebacuje na BBTF i moraju odmah da raskreiraju stari paket i raskinu sve usluge. Ne može da se radi optika sa istim brojem fiksnog dok se taj broj ne promeni u BBTF iz POTS i dok se ne ugasi stari DSL port i IPTV STB. Ako joj je sad "nestalo", neka sačeka da dođu da nameste optiku. Ugovor ne može da se poništi ako nije kupljeno online. Ako raskine ugovor naplatiće joj minimalno priključne takse za NET+FIX i IPTV. Ako optike nema, oni mogu OPET da uvedu xDSL pristup jer su svi BOX paketi sa dve brzine, jedna za xDSL i jedna za optiku, i ako uvedu xDSL onda su ispunili svoju obavezu. Inače prilikom sklapanja ugovora vrše se provere dostupnosti, i tu često piše da ne može a može, ali nikad ne piše da može a stvarno ne može, jedino ako je ona dala netačnu ili nepreciznu adresu.
[ ademare @ 30.11.2020. 12:09 ] @
Ispada bas tako kako je Milan napisao .

" Kada je dosla kuci " valjda iz poslovnice , nema neta, tv-a itd .

Ne moze se ocekivati da majstori dodju za 5 minuta , da je " preteknu " da dodju brze nego ona iz poslovnice , plus kako ce bez nje da udju u stan i nameste opremu ?

Meni su rekli iz MTS da ima optike bar 6 meseci posle " uvodjenja " . Sa sve kutijama MTS na svakoj etazi . Jer ocigledno da instalacija u zgradi i posle izvodjenja radova , nije bila prikljucena na glavni sistem .

Zato sam ti i napisao pre mesec dana da i ti kod sebe dobro proveris sta imas ne samo neki kabl , vec da li je sve operativno , da ne bude isto ovako ?
[ bordzija @ 30.11.2020. 18:24 ] @
Pa imala je internet kod njih preko fix telefona, uglavnom ništa od usluge. Dal su joj uzeli stari modem i dali novi pa zato ništa nije radilo nisam je baš najbolje razumeo jer se spremala da putuje iz zemlje. Prvom prilikom ću je pitati za sve telekom pikanterije
[ Milan Kragujevic @ 30.11.2020. 19:09 ] @
Prvo, za optiku joj modem nisu dali sigurno, čak i da ima u zgradi optiku do stana i ZOK na zidu u sobi, jer se kod Telekoma SVA oprema montira na adresi korisnika u poslednje dve godine, uz izuzetke u nekim poslovnicama, kao nova politika firme.

Dakle, ne znam šta je očekivala ako joj demonitraju priključak, da će joj iste sekunde montirati novi? Čeka se za montažu optike neko vreme dok ne dođu do tebe. Ne vidim ništa sporno tu. I sumnjam da joj je iko rekao da će magično proraditi Internet kad dođe kući.

Ovo je standardna procedura kod Telekoma ODUVEK. Jedino je možda obećan kraći rok za montažu, tu se obično čeka nedelju dana, ali svakako se nisu obavezali već kao "rok je generalno do X dana ali može biti duži ili kraći..."

A što se poništavanja ugovora tiče, good luck with that. A nema ni osnova.

Ljudi previše traže, ne znate šta imate dok ne dođete u neku selendru pa uživate na ADSL-u od 5-6 Mbps dok je najmanji paket VDSL 20 Mbps.

[ bordzija @ 30.11.2020. 19:29 ] @
Meni je logično da imaš to što imaš dok ekipa ne dođe u nekom razumnom roku da ti instalira priključi novu opremu ili šta već. Ovo može samo totalni debil da podržava, mogu da razumem ako prelaziš sa jednog na drugog provajdera pa da se desi neki prazan hod ali ovo da isti provajder zeza korisnike to mi je sumanuto.
Kako se prelazi mobilni operater, dobiješ novu karticu i kada prestane stara da radi, staviš novu i voziš. Jedina nebuloza je što ti stari operater ne pošalje poruku da ti gasi karticu nego te pusti ceo dan da ti telefon ne zvoni. Ako sediš kući ili na poslu nakačen na wifi nema šanse da ukapiraš.

Ali ovo sa telekom zezanjem korisnika je za nagradu godine najgori operater u svemiru.
[ Milan Kragujevic @ 30.11.2020. 19:33 ] @
Citat:
Ali ovo sa telekom zezanjem korisnika je za nagradu godine najgori operater u svemiru.


Normalno, ja to znam odavno. Samo čekam da i vi shvatite pa zajedno da pijemo.

Citat:
Meni je logično da imaš to što imaš dok ekipa ne dođe u nekom razumnom roku da ti instalira priključi novu opremu ili šta već.


Pa ona je zaobišla normalnu proceduru koja je da podnese zahtev telefonom i onda monteri dolaze i to rešavaju na adresi. Ja sam konkretno selio xDSL sa jedne adrese u Zemunu na drugu gde nije bilo parice pa sam prešao na optiku. Tom prilikom sam zahtev podneo u poslovnici a modem sam vratio na dan montaže. Dakle, oprema se vraća PRE montaže optike. E, sad, da sam podneo zahtev online, tj. da nije bila seoba nego promena na optiku, doneli bi mi monteri ugovor i uzeli stari modem. Ovako sam morao u poslovnici da vratim modem pre montaže doduše nisam morao odmah već na dan montaže.