[ erngab @ 30.10.2020. 11:53 ] @
Savet za tabelu uz pomoć koje mogu pratiti svoj napredak u stvaranju novih navika.
Naveden je primer za ustajanje do 7 sati.
- Kada jedan dan u nizu ne uspem ustati do 7 to oprostim sebi, samo upišem broj od predhodnog dana (ovaj broj mi je bitan u mom pitanju) i narednih dana nastavim upisivati brojeve po uzlaznom nizu.
- Ako 2 dana i više ne ustanem na vreme brojanje počinjem iz početka.
- Želeo bih taj drugi, duplirani broj u koloni C (u primeru obeleženo žutim - 5, 8 i 7) nekako da obeležim u koloni C da se vidi da sam tu imao ponavljanje (možda da ćelija ima svetlo plavu pozadinu)

https://1drv.ms/x/s!Avwp5MCA2PZTkvJqiA3GG3Old7bVPw

Unapred hvala!


[Ovu poruku je menjao erngab dana 30.10.2020. u 13:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao erngab dana 30.10.2020. u 13:17 GMT+1]
[ Jpeca @ 31.10.2020. 08:30 ] @
Možeš da postaviš Conditional Format, uz uslov da je ćelija iznad jednaka tekućoj ćeliji u opsegu. Da bi izbegao prazne ćelije dodaj uslov da ima nešto u ćelij npr LEN(addresa) >0. Kad formiraš uslov prvo selektuj opseg na koji želiš da primeniš uslovno formatiranje npr. C19:C53 i onda unesi formulu. Kod unosa formule obrati pažnju da koristiš relativne adrese - bez $ za broj reda, conditional format stavlja apsolutnu adresu po defaultu. Ovo možeš da promeniš ručno ili pritisko F4 na selektovanu adresu u formuli. Tako postavljena formula treba da važi za prvu ćeliju iz opsega i onda će preko relativnih adresa važiti i za ostale iz selektovanog opsega.


[ erngab @ 31.10.2020. 10:03 ] @
Bravo!
Hvala Predraže. To je to što mi treba.
[ erngab @ 05.11.2020. 12:10 ] @
Još jedno pitanje.
Želeo bih od ukupnog zbira (C8) odbiti ponavljanja koja sam sabrao u D8 (tako da u C8 dobijem zbir bez ponavljanja).
Voleo bih da ne moram da pravim novu kolonu (D - TRUE/FALSE) za svaku naviku.
Dakle pomenuti rezultat u C8 bez (D) kolone.

https://1drv.ms/x/s!Avwp5MCA2PZTkvRK3R1fM5qN__wI8gnull

[ Jpeca @ 06.11.2020. 07:52 ] @
Kažeš zbir, ali se radi o prebrojavanju(COUNT). Koristiš prebrojavanje pod uslovom. U ovom slučaju ima dva uslova (COUNTIFS):
1/ Odgovarajuća ćelija u koloni C nije prazna (> 0)
2/ Odgovarajuća ćelija u koloni D FALSE

Dakle formulau C8 bi bila:
Code:
=COUNTIFS(C11:C45,">0",D11:D45,FALSE)
[ erngab @ 06.11.2020. 08:36 ] @
Hvala za to, ali mi i dalje ostaje kolona D.
Ja sam zamislio (ne znam da li je to moguće) da se sve smesti u kolonu C bez da pravim novu kolonu za svaku naviku, u ovom slučaju kolona D - TRUE/FALSE (sada kada razmislim nije ni problem ako se mora praviti dodatna kolona, to samo sakrijem, mada bih voleo bez te kolone)
[ Jpeca @ 06.11.2020. 16:16 ] @
Očigledno da nisam pročitao pažljivo šta si napisao u prvobitnom pitanju.

Možeš da izbegneš kolonu D ako iskominuješ dva uslova u array (matričnoj) formuli
Code:
{=SUM(IF((C12:C45>0)*(C12:C45<>C11:C44),1,0))}


Ako se nisi susretao sa array formulama, unosiš ih bez vitičastih zagrada, kao standradnu formulu, ali završiš unos sa Ctrl+Shift+Enter.

Da li je bolje sa ili bez kolone D ima razloga i za i protiv.
[ erngab @ 07.11.2020. 11:44 ] @
Hvala na rešenju!
Dobar ovaj excel.