[ BBS @ 08.11.2020. 21:01 ] @
Ažuriran legalan Windows 10 na laptopu neupotrebljiv za rad. Maksimalno zauzeće procesora, GPU kao i diska.

Kako rešiti ovaj problem?
[ calexx @ 08.11.2020. 21:04 ] @
Za početak naći ko ili šta jede sve pomenuto. Neki apdejt ili neki uljez? Laptop je dovoljno jak da radi posao?
[ BBS @ 08.11.2020. 21:12 ] @
Problem je što što nije jedan servis već se konstanto menjaju.

Prvo sam mislio da je reč o ovome https://blog.emsisoft.com/en/2...ntimalware-service-executable/

Ali u servisima ne može da se isključi tako da se i dalje pojavljuje u procesima. Ali nije vidim da se gomila procesa smenjuje koji procesor i disk guraju do 100%

Lenovo laptop V145-15AST nije šamipion brzine ali da procesor skače na 100, diska takođe u stanju mirovanja
[ Branimir Maksimovic @ 08.11.2020. 22:15 ] @
Oce Windows 10 da hoguje kad u pozadini priprema apdejt.
[ BBS @ 13.11.2020. 08:39 ] @
Ovo se dešava i posle ažuriranja
[ zoran_dojkic @ 13.11.2020. 09:13 ] @
Probaj neki Windows 10 lite.
[ Branimir Maksimovic @ 13.11.2020. 11:01 ] @
Citat:
BBS:
Ovo se dešava i posle ažuriranja


Windows 10 mulja azuriranje i kad ne prijavljuje da je azuriranje. Povremeno nesto priprema,
i onda par dana posle uradi azuriranje.
[ Miroslav Cvejić @ 13.11.2020. 14:27 ] @
Stavi da je mrežna konekcija sa merenjem protoka ( na engleskom je "metered") i neće ni pokušati da skida ažuriranja. Moraćeš ručno da ih pokrećeš kad poželiš.
[ BBS @ 14.11.2020. 03:53 ] @
@Branimir Maksimovic
Ok i ako mulja ali je neverovatno da zakucava od 90 do 100. Laptop neupotrebljiv.

@Miroslav Cvejić
Nisam sigutran da sam te razumem
[ Branimir Maksimovic @ 14.11.2020. 08:48 ] @
Pa imas na Windows-u da postavis da je internet ogranicen, metered, pa da ne trosi nece skidati nista.
E sad to 100%, koliko traje? Ako nakon nekog vremena prestane, onda je Windows (ipak on to zavrsi), a ako ne mozda imas malware.
[ SlobaBgd @ 14.11.2020. 09:21 ] @
Je l' to friško instaliran Windows ili je problem počeo da se dešava posle nekog vremena na Windowsu koji je ranije radio kako treba?
[ Miroslav Cvejić @ 14.11.2020. 09:57 ] @
To podešavanje je za svaku sačunavu mrežu posebno. Tako da ako se promeni ruter u kući, mora to opet da se podesi. I dok je uključeno sam OS neće pokušavati da skida ažuriranja.
[ Dexic @ 14.11.2020. 15:08 ] @
Skini Windows 10 Updates Disabler, iskljuci updates i antivirus, reboot, pa vidi sta se desava.
Ne postoji nacin da se sigurno iskljuce skroz updates, ali ovo je koliko toliko dovoljno za probu barem.

Proveri da li je real-time protection za Windows Defender iskljucen. Ako nije, ume on da ubije sistem, dok ne ispregleda sve zivo 100 puta ;)
[ SlobaBgd @ 14.11.2020. 18:56 ] @
Zašto ste svi uvereni da je uzrok svim nevoljama Windows Update? Zato što je to Branislav procenio? Možemo da se vrtimo oko Updatea jš pet dana, a da ne uradimo ništa. Ovde može da bude gomila drugih stvari, od malvera, preko pregrevanja, do falične instalacije Windowsa.
[ ademare @ 14.11.2020. 20:49 ] @
Ne znam ko je Branislav , ali kad se Branimir upusti u neku temu van programirnja uvek bude suprotno
[ SlobaBgd @ 14.11.2020. 21:17 ] @
Ko je Branislav? Pa Branimir, ko drugi!
Izvinjavam se zbog nenamerne greške!
[ Miroslav Jeftić @ 14.11.2020. 22:00 ] @
Dosad ga je mogao i reinstalirati, moguće sasvim da je nešto tokom poslednjeg ažuriranja pošlo kako ne treba.
[ mjanjic @ 14.11.2020. 22:29 ] @
Možda da ažurira BIOS ploče i drajvere skine sa sajta proizvođača ploče, dešava se da Win zabrlja oko drajevra (ako je uključeno da ažurira i njih), ili da ima neki problem sa BIOS-om, jer brljavi sa nekim senzorom na ploči. Ja sam tako rešio problem u par slučajeva, gde je Win zakucavao resurse kad se ne radi ništa na računaru, bukvalno je ličilo kao da računar radi neki "majning" kad ništa od aplikacija nije pokrenuto, međutim problem je bio ili sa nekim od sistemskih drajvera ili sa BIOS-om, ne znam tačno, jer sam ažurirao oboje kad bi to počelo da se dešava.
[ BBS @ 19.11.2020. 11:11 ] @
Sav lenovo softver ažuriran. I izvršena provera da nije neki deo neispravan - nije. Isključen update ali problem i dalje postoji
[ Miroslav Jeftić @ 19.11.2020. 15:07 ] @
Nešto slabašno deluje taj procesor, a i disk, da li je taj laptop uopšte fabrički došao s Win 10 ili je to neka "kućna" instalacija?
[ Branimir Maksimovic @ 19.11.2020. 16:00 ] @
Da zauzima 100% CPU jer je slab procesor ok, ali da zauzima 100% diska? E to samo apdejt ili neki malware.
[ Mord @ 19.11.2020. 20:03 ] @
Pokreni Strelec WiniPE sa fleške ili diska pa kada se učita proveri da li je i kod njega zauzeće veliko?
[ BBS @ 19.11.2020. 23:27 ] @
@Miroslav Jeftić
Nisam siguran na šta aludiraš kad kažeš "kućna" instalacija, ali ako misliš na Windows u pitanju je pro varijanta LEGALNA. Dakle ne neke krekovanje verzije ili neka kupovina po 15 evra sa neta i slične gluposti.

@Branimir Maksimovic
CPU definitivno nije šampion brzine ni aktuelnosti, ali da u idle bude zauzeće procesora 100% nije i ne može da bude normalno

@Mord
Nikad dosad čuo Strelec WiniPE, da li je reč o ovome:
https://m.majorgeeks.com/files/details/sergei_strelecs_winpe.html
[ Miroslav Cvejić @ 19.11.2020. 23:44 ] @
Koji procesi u idle troše resurse? To je bar lako videti.
[ BBS @ 20.11.2020. 00:33 ] @
Verovao ili ne nije jer se konstantno i brzo smenjuju a zauzeće je različito po CPU i po zauzeću diska kao i memorije. Ako odaberem prikaz po maksimalnom zauzeću CPU vidi se da nekoliko procesa zauzima 100% diska a kad odaberem po zauzeću diska vidi se da se smanjenju sa zauzećem CPU. NA momente oba su na 100% tako da računar nije upotrebljiv.

Ono što dodatno buni je nprdefender koji bi trebalo da je isključen pokazuje malo zauzeće memorije a istovremeno deluje da zaukucava disk i procesor na 100. ALi definitivno nije jedini jer se brozo smenjuje sledeći proces odmah potom sledeći...
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2020. 03:41 ] @
Hm, a kako stoji situacija sa svapovanjem? Deluje kao da je mozda i to? Koliko imas slobodno RAM-a?Kao da sistem non stop svapuje, ili kao malver neki?
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2020. 03:58 ] @
https://www.drivereasy.com/kno...disk-usage-windows-10-fixed/#b

Ne znam kazu da superfetch servis moze da izaziva ovakve probleme. Nista nisam nasao u vezi svapovanja,
ali svakako da na bilo kom operativnom sistemu koji non stop svapuje disk usage bude 100% i sistem
je neupotrebljiv. To sto se procesi smenjuju takodje govori u prilog tome. No probaj ovo sa superfetch,
ne znam.
[ Miroslav Jeftić @ 20.11.2020. 10:29 ] @
Ja bih prvo proverio još jednom da li je instaliran najnoviji BIOS (ako nije, ažurirati na novu verziju) i onda reinstalirao ceo sistem.
[ BBS @ 24.11.2020. 03:53 ] @
@Branimir Maksimovic
Proveriću po navedenom upustvu

@Miroslav Jeftić
Pokrenuo Lenovo aplikaciju za proveru ažuriranosti softvera i rezulatat je da je sve ažurirano uključujući i BIOS. Što se reinstalacije tiče to naravno staje kao mogućnost ali kao zadnja opcija kad su sva druga rešenja iscrpljenja.
[ mrkabrka @ 24.11.2020. 20:17 ] @


Od prilike loš Win 10 ., koja verzija.,malo guglovanja....
[ BBS @ 28.07.2021. 15:45 ] @
Nije loš Win jer je Windows original. Zamenjen HDD za SSD. Izgleda je prevashodni problem bio u prezenteru koji je imao i ulogu miša