[ Mladen MUNJA @ 24.11.2020. 18:32 ] @
Ima vise problema

ne meri tacno
lna 15V opseg sa naponom od tacno 12V pokazuje 10 ili 11V

skazaljka kad podesim na strogu nulu i kad ode do kraja i kad se vrati uopste ne stoji na nulu ide u plus oko 0,5V
rasturao sam ga celog probao pomeriti skazaljku na njenom srafu dotegnuo otegnuo i sad je totalno sve rastelovano

probao sam i direktno skazaljku da napojim bez elektronike sa 1,5V desava se isto da se nece vratiti do kraja kao da glavi nesto

sva merenja sam uradio sa klasicin unimerom
[ aca_punk @ 24.11.2020. 21:22 ] @
Ja imam ISKRU MI 7046. Otvarao sam tih dana nekoliko instrumenta. Neispravan instrument! Ako se dobro secam, sav je u smd tehnologiji ili bar jedna strana plocice. To ja ne bih pokusavao da popravim i eto stoji. Nisam siguran kakav je kretni kalem... Mislim i da je neko pokusavao da je popravi ili je bas mnogo lose uradjena plocica, mada ne verujem. Pre bih rekao da je neko cackao! Ukoliko ti treba za delove napisi mi adresu u PP, tvoja postarina! :)

Pozdrav!
[ boleel @ 25.11.2020. 07:32 ] @
Radi se o Iskrinom Unimeru 43, odnosno MI 7043, razlike su kozmetičke i sitne. Kretni kalem definitivno nije ispravan. Moguće da je od pada, udarca ili moguće prodora nekih nečistoća koje su se smjestile u procjep kretnog kalema između magneta i tijela. Struja kretnog kalema je 50,2 mikro ampera, tako da ga bilo kakvo priključivanje direktno na 1,5 V može samo još dotući, odnosno uništiti.
Najbolje bi bilo naći neki Unimer 43, odnosno MI 7043 koji je neispravan i nije ga moguće popraviti (oštećene štampane veze ispod preklopnika i sl.) a da mu je ispravan kalem i cijeli kretni sistem sa sklaom, koja je ista, prebaciti na taj, naravno ako je na IMI 7043 ostalo ispravno. Značajnije popravke na kretnom kalemu su u rangu časovničarskog posla, i nisu za kućnu radinost.
Pozdrav.
[ Mladen MUNJA @ 25.11.2020. 14:16 ] @
Hvala na dgovoru