[ stameni @ 05.12.2020. 20:11 ] @
Duže vreme koristim "kameno stabilni" Delphi 7, jer je u njemu moguće izvesti "sve" Ipak, razmišljam o prelasku na neku noviju verziju, pa mi zato treba preporuka za koje izdanje da se odlučim.

Viđam po sajtovima da neke verzije (poput npr. XE7) mogu da prave probleme u redovnom radu, pa mi treba nešto od čijeg korišćenja neće da me "boli glava" (tj. bar ne mnogo

Meni je mnogo važnije da ceo sistem funkciniše stabilno; sa druge strane, nije mi mnogo bitno da ima baš naj-najnovije opcije

Hvala na preporuci...!
[ savkic @ 05.12.2020. 21:38 ] @
Tesko pitanje, meni je XE7 glavni, imam i 10.3 ali mi on nije stabilan.
Dosta zavisi od paketa, dodataka koje imas instalirane i samog windowsa. Koju god verziju da probas, imaces neki problem, samo je pianje koliko cesto ce to biti.
[ stameni @ 06.12.2020. 12:47 ] @
+1

A kakva je situacija sa Lazarusom? Da li je relativno stabilan za svakodnevni rad?

Uopšte, šta to ima Lazarus, a da nema Delphi 7?

Pitam, jer razmatram i Lazarus kao mogućnost za programiranje.
[ savkic @ 06.12.2020. 18:07 ] @
Ja ga ne koristim nesto previse, nema sve nove Delphi opcije ali je izgleda stabilniji. Planiram da ga pocnem aktivnije koristiti naredne godine uz novi racunar i virtuelizaciju.
Za instalaciju pogledaj fpcdeluxe, prilicno je dobar.
[ tkaranovic @ 06.12.2020. 18:43 ] @
Imam isto nov racunar i probao sam tu virtualizaciju koju pominje Savkic.
VMWare radi kao RD konekcija.

Inace ovde kaze WIN8 i kad napisem poruku sa WIN10.
To je zato sto koristim Browser koji sam pravio i koristi IE.

Inace sam uzeo Delphi 10.4 PRO ali sam samo probao kako radi.

Bilo bi interesantno uporediti PRO I ARC jer imaju razlicit kod.
Ako je PRO nestabilan to mozda ne vazi za ARC.
[ savkic @ 06.12.2020. 19:04 ] @
> Imam isto nov racunar i probao sam tu virtualizaciju koju pominje Savkic. VMWare radi kao RD konekcija.

I kakvo ti je iskustvo, jesi zadovoljan?

> Inace ovde kaze WIN8 i kad napisem poruku sa WIN10.

Ja cu da stavim Win7, Win10 je blagi uzas, svaki updejt (sto je na mesec dana) mi nesto zezne.

> Bilo bi interesantno uporediti PRO I ARC jer imaju razlicit kod.

IDE je razlicit? Nisam to znao. Mislio sam da je razlika samo u alatima i paketima/komponentama.
[ tkaranovic @ 06.12.2020. 19:41 ] @

> I kakvo ti je iskustvo, jesi zadovoljan?

Ja sam stari racunar virtualizovao i jedno je velicina poveca.
Sad gledam kako moze da se smanji da bekapovanje krace traje.
Kad se virtualizuje treba iskljuciti diskove, ako ih ima vise.


> Ja cu da stavim Win7, Win10 je blagi uzas, svaki updejt (sto je na mesec dana) mi nesto zezne.

To je za neki drugi forum ali sam ja poiskljucivao sve sto radi automatski...


> IDE je razlicit? Nisam to znao. Mislio sam da je razlika samo u alatima i paketima/komponentama.

Nisam to nigde nasao kao informaciju ali bi rekao da su PRO i ARC razliciti projekti.
Zato bi me i interesuje (da negde procitam) sta je sve tacno razlicito.
[ Rapaic Rajko @ 08.12.2020. 12:29 ] @
1) Je li Lazarus konacno dobio podrsku za dinamicke pakete komponenti?

2) Exe koji pravi Lazarus je poprilicno veci od od exe-a iz Delphi-ja. To zato sto Lazarus ima neverovatnu podrsku za platforme i procesore; verovatno treba poiskljucivati razne opcije, pa bi se dao i smanjiti exe.

3) Nedavno sam nesto pokusao u Lazarusu, i otkrio nedoslednost sintakse u odnosu na Delphi. Konkretno, ako imamo dodelu funkcija/metoda u Delphi-ju

Code:

  // Delphi
  MyFunc := AnyObject.AnyFunc;


u Lazarusu to mora ovako

Code:

  // Lazarus
  @MyFunc := AnyObject.AnyFunc;


4) Brzina kompajlera nije za poredjenje, Delphi 7 je sampion (bio i ostao). Opet kazem, moguce da se stosta moze optimizovati, ima more opcija.

E sad, i nesto pozitivno, poodavno sam pravio za WinMobile (ne secam se koji procesor, sinov smart) aplikaciju s mojim custom komponentom. I to je proradilo isprve.
Bar nesto ;)

[ Milan Milosevic @ 09.12.2020. 16:35 ] @
Beni je poslednja stabilna verzija bila 10.2.3. Bio sam prezadovoljan kako je stabila i kako radi.
Posle nje sa ostalim verzijama sam se baš mučio do ove poslednje.
Preporučujem 10.4.1. Version 27.0.38860.1461. Svi noviteti rade veoma dobro i nema bagova.
[ Branimir Maksimovic @ 09.12.2020. 16:53 ] @
Rapaic Rajko:"2) Exe koji pravi Lazarus je poprilicno veci od od exe-a iz Delphi-ja. To zato sto Lazarus ima neverovatnu podrsku za platforme i procesore; verovatno treba poiskljucivati razne opcije, pa bi se dao i smanjiti exe."

Velicina exe-a uveliko zavisi da li dinamicki ili staticki linkuje svoje libove po defaultu. Mozda sa nekom opcijom to moze da se natera da linkuje dinamicki.
Recimo Go, Rust i vecina novih jezika linkuje staticki po defaultu.


[ tkaranovic @ 10.12.2020. 09:49 ] @
Uzeo sam da probam Lazarus 2.0.10.
Interesantno.
Ako budem imao vremena kasnije probacu jos kako radi.

Za velicinu koliko vidim ima opciju: "Generete info for debugging..."
i pise increses exe size.
To je izgleda slicno TD32 debug info u Delphiju.
[ stameni @ 11.12.2020. 18:33 ] @
Citat:
tkaranovic: Uzeo sam da probam Lazarus 2.0.10.
Interesantno.
Ako budem imao vremena kasnije probacu jos kako radi.


Ne bilo ti teško, javi ovde svoje utiske. Naravno, ne moraš mnogo da žuriš, već onako, "natenane", kad ti dođe
[ tkaranovic @ 12.12.2020. 07:54 ] @
Hteo sam da kazem da mi na prvi pogled izgleda kao alat koji moze da se koristi.

To je na prvi pogled a da bi ga stavio na listu alata koji moze da se koristi moram da ga proucim jos :)

Mada, sad ga imam pri ruci i kad budem odlucivao sta cu da koristim uzecu i njega u obzir.
To ce zaviti od toga sta je konkretno potrebno i da li odgovara za to sto treba.

Izvinjavam se ako sam bio nejasan :)
[ kraki @ 03.02.2021. 07:42 ] @
Citat:
Milan Milosevic:
Beni je poslednja stabilna verzija bila 10.2.3. Bio sam prezadovoljan kako je stabila i kako radi.
Posle nje sa ostalim verzijama sam se baš mučio do ove poslednje.
Preporučujem 10.4.1. Version 27.0.38860.1461. Svi noviteti rade veoma dobro i nema bagova.


Na žalost ima.
Ne znam da li samo kod mene ili i drugi imaju taj problem.
Na Win10 pro, u dual monitor modu, ne radi Fields editor. Jednostavno se taj mali prozorčić ne pojavljuje ni na jednom monitoru.
Ne radi ni u verziji 10.3 ni na 10.4.1. Kad isključim dual monitor mod i restartujem program sve proradi automatski.
[ Milan Milosevic @ 05.02.2021. 12:55 ] @
Citat:
kraki: Na žalost ima.
Ne znam da li samo kod mene ili i drugi imaju taj problem.
Na Win10 pro, u dual monitor modu, ne radi Fields editor. Jednostavno se taj mali prozorčić ne pojavljuje ni na jednom monitoru.
Ne radi ni u verziji 10.3 ni na 10.4.1. Kad isključim dual monitor mod i restartujem program sve proradi automatski.


Moguće. Ja sam ovo napisao za programe koje sam ja razvijao, da dobro rade na ovim verzijama.