[ Predrag Supurovic @ 09.12.2020. 01:31 ] @
Kada su mi uvodili SBB tražio sam da stave modem ane ruter što su oni i uradili. Iz amodema je Mikrotik ruter koji odražuje sve oko mreže.

Prilikom instalacije su mi rekli da STB pošto ima modem (na kome nema posebnih portova za STB) mora da se nakači na moju mrežu da bi radio, pa je i to urađeno.

Međutim, na STB ne radi vraćanje kanala unazad.

Zna li neko, mogu li ja šta tu da uradim da to proradi?


Modem: EPC3208 DOCSIS 3.0 modem
STB: PDS2100 i D3 Mini



[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 09.12.2020. u 11:47 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 09.12.2020. 07:45 ] @
Koji STB je u pitanju? EON ili D3?

EON bi morao da radi spojen na bilo kakav Internet jer je to OTT servis.

D3 za vraćanje koristi odvojeni VLAN koji je na "Voice Gateway" modelima (dakle modem+ruter combo) na portovima LAN 3 i LAN 4 (valjda, ne znam, nikad nisam imao D3, znam da ima odvojene portove).

Ako jeste D3 onda ti neće raditi jer tvoj modem ne vidi taj VLAN uopšte, uopšte nije dostupan na interfejsu za kablovski internet koji je zapravo dostupan tebi kroz onaj jedan Ethernet port.

Rešenje je u tom slučaju ili da pređeš na EON Box, ili da tražiš da dobiješ PDS3121 koji ima ugrađen DOCSIS modem koji koristi za vraćanje unazad, pa se može i samostalno koristiti bez drugog modema.

Ako imaš EON, a ne radi ti, trebao bi da probaš prvo da EON spojiš direktno u modem (svakako su mu svi portovi zatvoreni), pa ako tada ne radi onda otvoriš tiket kod SBB podrške da ti to provere jer EON koristi običan Internet i morao bi da radi. A ako radi, onda je problem sa konfiguracijom na tvojoj strani mreže, tj. na Mikrotik-u, pa trebaš proveriti da li mu nije blokiran pristup nečemu i da li DNS server ne blokira *.cdn.united.cloud domene.
[ bachi @ 09.12.2020. 07:48 ] @
Ako SBB koristi IGMP, možda ti je blokiran IGMP saobraćaj na ruteru ili treba da se uključi igmp-proxy.
[ Milan Kragujevic @ 09.12.2020. 07:50 ] @
@bachi ne koriste, koriste običan HLS preko HTTPS.
[ Predrag Supurovic @ 09.12.2020. 10:51 ] @
Modem je EPC3208 DOCSIS 3.0 modem

To je stvarno modem, ima samo jedan RJ45 port.



STB imam dva PDS2100 i D3 Mini. ZA D3 mini nisam ni očekivao da ima vraćanje unazad.

PDS2100 ako nije zakačen na moj lan se žali da nema internet konekciju tako da mora da bude zakačen. Izgleda da mu internet treba da bi preuzimao programsku šemu radi prikaza.

Ali, preko moje konekcije nemam ove dodatne ocije (praktično ne samo vraćanje unazad nego nijednu dodatnu opciju koja zavisi od Interneta, mogu samo da menjam kanale).

[ bachi @ 09.12.2020. 11:35 ] @
D3 nema vraćanje unazad, niti video klub niti bilo koje napredne funkcije.

PDS2100 traži LAN da bi moglo da radi vraćanje unazad, video klub, itd.

Ostaje jedino da vidiš da li neko firewall pravilo na MT blokira izlaz PDS-a, a ako je sve u redu, da pozoveš SBB.



[ Milan Kragujevic @ 09.12.2020. 11:50 ] @


Prvo, D3 != D3 Mini. D3 usluga sadrži i vraćanje unazad i video klub. D3 Mini naravno da nema.

D3 PDS2100 se spaja na skroz drugi VLAN koji je odvojen od Internet VLAN-a i nije dostupan nikako sa klasičnim modemom jer se konfiguracija za portove šalje od CMTS-a i LAN port može da radi ILI internet ILI D3 "IPTV".

Dakle, sa ovim modemom NE MOŽEŠ da koristiš D3 usluge. Možeš da tražiš da ti zamene D3 sa PDS3121 koji ima ugrađen DOCSIS modem koji koristi za "napredne funkcije" i njemu ne treba modem i ne spaja se LAN kablom.

Firewall na Mikrotiku nije problem, jer neće raditi ni ako direktno spojiš na modem, jer se njegovi interni servisi ne vide sa internet izlaza koji je trenutno dodeljen tom jednom jedinom LAN portu.

Zato HGW uređaji imaju 2 porta za D3 i 2 porta za net, a to se može i daljinski remapirati, pa ko nema D3 uopšte dobije sva 4 za net.
[ bachi @ 09.12.2020. 12:24 ] @
Eeeeeeee, u pravu si.

EON STB može da radi tako što se poveže bilo kako, samo da ima Internet.

[ Predrag Supurovic @ 09.12.2020. 13:37 ] @
Hvala, probaću da tražim da mi daju taj PDS3121.
[ bachi @ 09.12.2020. 17:07 ] @
Probaj, ali mislim da ti neće izaći u susret i da će gledati da ti uvale EON STB uz novi ugovor, naravno.
[ Milan Kragujevic @ 09.12.2020. 18:49 ] @
Neka proba, pa kad ga odbiju da proba još 2-3 puta. Anything goes, it's just a question of how much are you willing to work for it...
[ Predrag Supurovic @ 22.12.2020. 22:33 ] @
Zamenio sam STB. Sad radi premotavanje i ostalo.
[ bachi @ 23.12.2020. 08:54 ] @
Eon?
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2020. 09:10 ] @
Pre mislim da je onaj fenseraj D3 PDS3121, EON ne daju bez obnove ugovora.
[ bachi @ 23.12.2020. 09:22 ] @
Pa to me zanima, da li su ga ubeđivali (i ubedili) da potpiše nov ugovor i dobije EON ili je uspeo da izvuče taj D3.
[ Predrag Supurovic @ 23.12.2020. 15:11 ] @
Da, ubeđivali su me da doplatim ili potpišem novi ugovor.

Njihovo zvanično stanovište je bilo da nema veze što i po aktulenom ugovoru treba da mi obezbede da to radi. Neću to dobiti ako ne doplatim ili uzmem novi ugovor.

Onda sam išao manje zvaničnim kanalima i zamenjen mi je uređaj.