[ nkrgovic @ 09.12.2020. 10:49 ] @
Ko nije procitao:

https://lists.centos.org/piper...unce/2020-December/048208.html

U sustini, CentOS 8 vise-manje prestaje sa sadasnjim modelom i prelazi na rolling release. Ideja je Fedora -> CentOS -> RH EL, gde CentOS ima ono sto ce tek da ide u RH EL, a ne kao do sad obrnuto. CentOS rolling postoji vec neko vreme, samo se "gasi" prica oko CentOS 8 releases...

Ja sam jos uvek pod utiskom, trenutno razmisljam o prelasku na Oracle Linux.
[ djoka_l @ 09.12.2020. 10:57 ] @
Nemoj da odbacuješ CentOS.
Kada meni treba OS za Oracle, onda idem na Oracle Linux, ali za sve ostalo koristim CentOS.
Oracle je dosta "konzervativan" i gomila softvera i dalje proverava da li je ispod CentOS i odbija da se instalira na OL.
[ nkrgovic @ 09.12.2020. 10:59 ] @
Ja koristim CentOS vec JAKO dugo - od kako je izasao. Problem je sto CentOS prestaje da bude "RH EL rebuild bez podrske" i prelazi na rolling update model, kao RH EL upstream. Ovo u praksi znaci da ono sto je u njemu vise nece biti stable - jer je rolling. Kad ti treba server koji mora da bude stable to bas nije nesto sto uliva poverenje.....

edit: Rekao sam razmisljam, naravno - jos uvek nista nisam odlucio, ne zurim sa odlukom... ali ovo nije dobro.
[ Branimir Maksimovic @ 09.12.2020. 15:58 ] @
Rolling svakako zahteva da intervenises kod svakog apdejta i po potrebi radi rollback. Ne kapiram kako misle sevrerski sistem da bude rolling?
[ Space Beer @ 09.12.2020. 17:11 ] @
Ne misle. Misle da CentOS više ne bude serverski sistem. Kome to treba, ima RHEL kao rešenje :D

Naravno, ko ne želi RHEL, ima Ubuntu LTS, Oracle, SLES....
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 10:31 ] @
A zašto mislite da ne misle ili da je to loše za servere.

Prvo, uopšte ne mora da znači da će da ubacuju pakete izašle ispod čekića. Rolling release model ne znači da se u repo ubacuju takvi paketi, a ne oni provereni. Obično je kod rolling release distribcija tako, ali rolling release model to ne nameće. Može i sa starijim verzijama paketa.

Drugo, ništa te sprečava da na serveru isključiš ažuriranja.
[ dr0id @ 10.12.2020. 12:29 ] @
Citat:
CentOS Stream, which tracks just ahead of a
current RHEL release. CentOS Linux 8, as a rebuild of RHEL 8, will end
at the end of 2021. CentOS Stream continues after that date, serving as
the upstream (development) branch of Red Hat Enterprise Linux


Prakticno postaje Fedora
[ Space Beer @ 10.12.2020. 12:53 ] @
Nije baš toliko nestabilno, ali nije ni za server

@Nedeljko
Evo vidiš iznad, CentOS je zvanično "(development) branch of RHEL". Kakavi god da su paketi, ovo development ostaje. Ja to ne bih stavio na server koji opslužuje kranjeg korisnika (a da to opet nisam samo ja :D )
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2020. 12:55 ] @
Svemirsko, IBM je resio da potencira RHEL. Centos je zavrsio.

https://itsfoss.com/centos-stream-fiasco/
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 13:04 ] @
A šta rpm-ovci koriste umesto synaptic-a?
[ Space Beer @ 10.12.2020. 13:19 ] @
YaST :d

@Branimir
To znamo. Ali ljudi koji su do sada koristili CentOS, a ne RHEL, sada traže alternativu. Pretpostavljam da IBM očekuje da deo njih pređe na RHEL i plaća podršku. Što je dobro za RHEL (IBM). Ali mi se čini da će mnogi preći na druge sisteme (Oracle, Ubuntu, (open)SUSE)
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 13:55 ] @
Kako IBM može da ugasi CentOS koji nije njihov? CentOS može da pravi distribuciju kakvu hoće. Može da ne radi rolling release ako neće. Može da radi rolling release sa starijim, proverenim paketima. Može da radi rolling release sa friške paketim. Može da radi dev branch RH-a, a može i da ne radi tako. Kakve to veze ima sa IBM-om?
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2020. 13:56 ] @
Nedeljko:"Kakve to veze ima sa IBM-om?"

Pa ocigledno RH koji je u vlasnistvu IBM-a, stoji iza CentOS-a.
[ djoka_l @ 10.12.2020. 13:57 ] @
IBM > Red Hat > CentOS

IBM je vlasnik Red Hat, a Red Hat je odavno preuzeo CentOS
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 14:05 ] @
Na koji način RH "stoji iza CentOS-a"? Je li vlasnik ili nije vlasnik? Ako je vlasnik, onda to nije ni bio community driven enterprise operating system. Ako RH nije vlasnik, onda CentOS može da radi šta hoće.
[ djoka_l @ 10.12.2020. 14:10 ] @
Od 2014. godine CentOS je deo Red Hat-a. Kao, nezavisni, ali rade šta im Red Hat kaže...
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 14:59 ] @
Pa, onda to nije Community driven enterprise operating system.

Ima li fedora yast ili nešto slično? Meni je synaptic ekstra.
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 15:08 ] @
Ima jedan koji je RH zasnovan i nezavisan, samo što je...

Scientific Linux - prave CERN i Fermilab.

Jasno je na šta to može da liči, kada prave naučnici.
[ Space Beer @ 10.12.2020. 15:15 ] @
Scientific Linux je takođe ugašen nakon verzije 7. Odličili su da nema potrebe da prave svoj distro kada je CentOS odličan (i) za njih :)

Inače, Gregory Kurtzer je već najavio novi fork/distro

Mislim da packagekit radi isti posao kao i synaptic, ali od rpm distribucija koristim samo opensuse, pa znam samo za yast i zypper (Discover i gnome software ne računam)
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 15:34 ] @
O, da. Discover, GNOME Software, Ubuntu Software Center, ne zna se šta je gore.
[ nkrgovic @ 10.12.2020. 16:17 ] @
@Nedeljko: Zar synaptic nije GUI aplikacija? CentOS je obicno bez GUI-ja, imas doduse yum i dnf, oba rade odlicno i prilicno su mocni.

@All: Da, Gregory je najavio Rocky Linux, ali to je samo pocetak price .... Tipa, OKD/OpenShift i oVirt verovatno nece podrzati Rocky, posto i njih kontrolise IBM. Ovo jako lici na klasican Embrace, Expand, Extinguish scenario.... Videcemo jos, ima dosta otpora. Problem je sto se CentOS koristi na dosta mesta gde je placanje komplikovano - tipa dev pipelines, gde nije jednostavno platiti licencu sve i da zelis, ili efemerni sistemi gde je licenca za RH EL jako veliki procenat TCO-a.... Rolling release na time mestima nije dobro resenje, jednostavno, zajednica je navikla na "free as in beer" resenje koje je bug-for-bug compatible sa RH EL.
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 18:24 ] @
Synaptic jeste GUI aplikacija i to ne menja činjenicu da postoje desktop distribucije koje su rpm zasnovane (Fedora Workstation, Red Hat Enterprise Linux, SUSE, openSUSE...), kojima sledstveno tome treba nešto kao synaptic.
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2020. 18:31 ] @
Citat:
nkrgovic:
@Nedeljko: Zar synaptic nije GUI aplikacija? CentOS je obicno bez GUI-ja, imas doduse yum i dnf, oba rade odlicno i prilicno su mocni.

@All: Da, Gregory je najavio Rocky Linux, ali to je samo pocetak price .... Tipa, OKD/OpenShift i oVirt verovatno nece podrzati Rocky, posto i njih kontrolise IBM. Ovo jako lici na klasican Embrace, Expand, Extinguish scenario.... Videcemo jos, ima dosta otpora. Problem je sto se CentOS koristi na dosta mesta gde je placanje komplikovano - tipa dev pipelines, gde nije jednostavno platiti licencu sve i da zelis, ili efemerni sistemi gde je licenca za RH EL jako veliki procenat TCO-a.... Rolling release na time mestima nije dobro resenje, jednostavno, zajednica je navikla na "free as in beer" resenje koje je bug-for-bug compatible sa RH EL.


Znas kako kad mogu da se placaju Oracle i M$ licence moze i ovo ;)
Ili sam napravis distro ;)

[ nkrgovic @ 10.12.2020. 19:12 ] @
Donekle razumem, ali ti moras da shvatis da je RH EL prvenstveno serverska distribucija, kojoj treba koliko-toliko funkcionalan package manager - ali ne i desktop aplikacija. Realno, sve manje se odrzava i kroz shell, sve vise ide kroz alate za automatizaciju, na potpuno drugu stranu od desktop-a.

Naravno, ti si u pravu, treba imati i desktop, ali onima koji finansiraju to nije prioritet.
[ nkrgovic @ 10.12.2020. 19:13 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Znas kako kad mogu da se placaju Oracle i M$ licence moze i ovo ;)
Ili sam napravis distro ;)


Oracle Linux je zapravo free. Neverovatno, zar ne? Mislim da je deo (ne)popularnosti vezan za imidz koji Oracle ima - a ne na sam Linux ili licence.
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2020. 19:22 ] @
Nikola:"Oracle Linux je zapravo free. Neverovatno, zar ne?"

Pa kad je isto sto i CentOS, derivat RHEL ;)
Mislio sam na licence za Oracle bazu.
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 20:13 ] @
Citat:
nkrgovic: Donekle razumem, ali ti moras da shvatis da je RH EL prvenstveno serverska distribucija, kojoj treba koliko-toliko funkcionalan package manager - ali ne i desktop aplikacija. Realno, sve manje se odrzava i kroz shell, sve vise ide kroz alate za automatizaciju, na potpuno drugu stranu od desktop-a.

Naravno, ti si u pravu, treba imati i desktop, ali onima koji finansiraju to nije prioritet.

Ko finansira sve žive rpm distribucije? Jedan centar? Teško.

Ja ne pričam o Red Hat-u. nego o rpm distribucijama. Ima ih dosta.
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2020. 20:18 ] @
Nedeljko:"Ko finansira sve žive rpm distribucije? Jedan centar? Teško."

Svi se oni mogu kupiti i to jedva cekaju.
[ Space Beer @ 10.12.2020. 20:23 ] @
Pa ie nema ih baš dosta (u porešenju sa Debian i Arhc derivatima). I osim Fedore i CentOS-a koji su Red Hat (IBM) projekti i openSUSE-a koji ima podršku SUSE-a, svi su one-man distribucije
[ Nedeljko @ 10.12.2020. 20:56 ] @
Kupiš ih i iskrsnu neke nove.

Znaš kako, Stiv Balmer bi ih rado pokupovao još 2002, da je to tako lako.
[ Zlatni_bg @ 11.12.2020. 16:26 ] @
Evo neaktivan sam mozda mesec dana na forumu, listam ponekad s telefona jer mi nema zanimljivih tema, i sad sam se ulogovao posle 3 dana pi@$!%nja.

Jos od CentOS6 sam na tom distrou, presao na CentOS7 nekih godinu-dve posto je izasao (uvek sacekam malo peglanja jer i yum repoi nemaju ono sto mi treba), i sad sam cekao osmica konacno da bude dovedena u red. Kao sto verovatno znate, podosta softverskih resenja sam napravio, za dosta i trenutno radim tehnicku podrsku po potrebi, i sve zahtevnije sto je na VPS-ovima i metalu mi je na CentOS7 trenutno. S obzirom na selinux koji sam stvarno uzeo kao neku dodatnu fortifikaciju i navikao sebe na koriscenje istog (a garantujem da 90% ljudi nije) ovo sto su uradili mi je nerealno pljuvanje u facu. Na 10% servera imam RHEL umesto CentOSa, negde sam ranije koristio Fedoru ali mi se vise svidja 10-year cycle jer uvek znam sta cu da dobijem kad instaliram OS. Radi se o monolitima naravno, ne mikroservis arhitekturi aplikacija jer u vecini slucajeva tada nije bila potrebna (a u doba nekih resenja ni aktuelna).

Sad maltene dobijamo Fedoru koja je isti q kao CentOS po novom. Bez palamudjenja, Oracle i IBM prilicno ubijaju linux ekosistem u poslednje vreme. Al' jbg, pare. Bicu na sedmici dok ne istekne support, posle cu da vidim da li ce da menjaju licencing za RHEL (sad je 800$ sa supportom) pa da lepo placam koriscenje ili da se vratim na Debian.
[ nkrgovic @ 11.12.2020. 17:15 ] @
Moze info sta Oracle radi lose? Ja gledam Oracle Linux i malo gledam Rocky.
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2020. 17:26 ] @
Nikola:"Moze info sta Oracle radi lose?"

Ukino OpenSolaris?
[ djoka_l @ 11.12.2020. 19:33 ] @
Citat:
nkrgovic:
Moze info sta Oracle radi lose? Ja gledam Oracle Linux i malo gledam Rocky.


Ono što mene nervira kod Oracle Linuxa su dodatni paketi. Non stop moram da dodajem repoe da bih yumovao ono što mi treba. A to se obično nalazi na RHEL/CentOS/Fedora ekosistemu.
Kada sam rekao da je OL konzervativan, mislio sam baš na repoe koji nisu na Oracle sajtu. Onda kada dodam nešto iz drugog ekosistema, uvek strepim da nešto ne za*ebem i ono što je "unbreakable kernel" ne postane "breakable".
Nije da sam naleteo na nagaznu minu, al uvek me grize savest, ono, kao, ako Oracle nije stavio taj paket, da li je bezbedno?
[ nkrgovic @ 11.12.2020. 19:41 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Nikola:"Moze info sta Oracle radi lose?"

Ukino OpenSolaris?

Mislio sam sa Linux-om, to sto su radili sa Solaris/Sparc je prica za sebe....
[ djoka_l @ 11.12.2020. 19:44 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Nikola:"Moze info sta Oracle radi lose?"

Ukino OpenSolaris?


Realno, ko je još STVARNO koristio OpenSolaris. Sve što je radio OpenSolaris, Linux je radio bolje. Oracle je nešto čak i iz Solarisa donirao Linux projektima, ali, realno, Open Solaris nije bio nešto za šta bi se bilo ko vezao. Kao vlasnički Linux koji baš i nije Linux.

Oracle može da napravi mnogo gore stvari ako počne da minira Javu i MySql. Recimo, na Oracle Linuxu po defaultu dolazi Open Java JDK, a ne ono što je na Java sajtu. I dalje može da se skina Oracle Java, ali samo sa onim "I Agree" i nalogom na OTN. Uz Licence Agreement da ne može baš sve iz Oracle Java distribucije da se koristi bez posebnih licenci.

Ako je neko propustio, već godinu i po je poluilegalno da se koristi Java:
Citat:
License Rights and Restrictions Oracle grants You a nonexclusive, nontransferable, limited license to use the Programs, subject to the restrictions stated in this Agreement and Program Documentation, only for:

(i) Personal Use,
(ii) Development Use,
(iii) Oracle Approved Product Use, and/or
(iv) Oracle Cloud Infrastructure Use.

[ nkrgovic @ 11.12.2020. 19:56 ] @
OpenJDK nije ilegalan, zato ga svi i koriste. Verovatno je ubacen u Oracle Linux zbog licence. MySQL koji ide uz Oracle Linux je isto vanilla GPL MySQL.
[ djoka_l @ 11.12.2020. 20:21 ] @
Iza OpenJDK isto stoji Oracle. Može kad kod poželi da promeni licencne uslove...
Jasno mi je da Oracle verzija Jave ne mora baš da bude Open projekat, ali bar očekuješ da na svoj Linux ne stave svoju verziju Jave. A to je bila situacija i kada Oracle Linux nije bio baš besplatan. Kao bio je besplatan, ali se plaćao support (neobavezno) da bi mogao da radiš upgrade, pa su i to ukinuli (i dalje možeš da plaćaš support, ali možeš i bez njega da radiš upgrade).
[ Zlatni_bg @ 11.12.2020. 23:11 ] @
Sa Linuxom konkretno ne, ali sa bukvalno osnovnim stekom koji je podignut na 50%+ self-hosted resenja gde je i DB na istom serveru, pa MySQL. Fora je sto su svi imali free resenja sem enterprise za glavne usluge koje nude (oracle npr nudi javu naravno ali i DB resenja) dok RedHat nudi Linux distroe pre svega. I jedni i drugi su "ugrozili" mnogo servisa/servera/aplikacija odlukama koje su doneli. Sto se Oracla tice, bar je samo jedan fork zaziveo. Sada gledam 501 CentOS kako se forkovao i katastrofu u najavi jer koliko znam, par ljudi iz Oracla je otislo i nastavilo da radi na Marii, a iz IBMa/RHa izgleda niko nece otici vec podrzava ovaj rolling release koji je po meni najveca katastrofa ikada.

Fan sam softvera koji dostigne "maturity" i ostane ono sto jeste. Zato ne volim ni Win10 na koji sam silom prilike nateran, jer svakih pola godine nesto mora da vrisne, bio to zvuk, Samba, stagod. Ne volim promene koje ne znam sta ce da donesu. Sa CentOS7 sam uvek znao sta gde da ocekujem i pokriven sam narednih 10 godina. Bar osmicu su mogli da ostave kao 10 year release, ali onda niko ne bi obracao paznju na Stream celu deceniju. Ovako ce to da bude par godina, gde ce ili svi da predju na Debian ili plate licencu za RHEL.

Da me ne shvati niko pogresno, nije meni niti verovatno bilo kome skupo da plati RHEL za produkciju. Problem je staging i ostali serveri, kao i free aplikacije/servisi koji su sad pod znakom pitanja da li ce ostati na CentOSu. Mada sa kontejnerima i sve manje monolita, postavlja se pitanje koliko je to i bitno.
[ Zlatni_bg @ 11.12.2020. 23:15 ] @
Sto se tice Rockyja, stvarno je pitanje da li ce on ostati ili nesto drugo, vreme ce pokazati. Poenta je da se stvorila jos jedna Fedora. Nesto od ta dva mora da nestane, sta ce nam sad i Fedora i CentOS?
[ Branimir Maksimovic @ 12.12.2020. 05:55 ] @
Djoka:"Realno, ko je još STVARNO koristio OpenSolaris."

Pa ima ih sigurno. Open Solaris zivi jos kao IllumOS, i ima derivata kao sto je i desktop orijentisana OpenIndiana.
[ Nedeljko @ 12.12.2020. 10:11 ] @
Wikipedia i mnogi drugi su koristili OpenSolaris kao storage server.
[ nkrgovic @ 12.12.2020. 10:22 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Sto se tice Rockyja, stvarno je pitanje da li ce on ostati ili nesto drugo, vreme ce pokazati. Poenta je da se stvorila jos jedna Fedora. Nesto od ta dva mora da nestane, sta ce nam sad i Fedora i CentOS?

Fedora nije upstream za RH EL, vec, recimo za CentOS (mada, labavo, kao sto je Kubernetes "upstream" za OKD) - ono sto oni tvrde da zele je Fedora > CentOS > RH EL, tako da CentOS uzme "sta hoce" iz Fedora-e, onda to integrise, i onda ide u RH EL. Problem je sto je to proces u kome ne mora sve da uvek radi, naravno, Takodje, ne bi bio prvi put da, za bitne stvari, preskoce CentOS - u ciklusu Kubernetes > OKD > OpenShift, kad je izasao OpenShift 4, OKD 4 nije postojao - i tako je ostalo preko godinu dana. Red Hat je namerno odlagao f/oss verziju da bi sto vise ljudi preslo na komercijalnu.

Drugi problem je sto postoje bitni projekti vezani za RH EL / CentOS, tipa RH EV / oVirt. Sve i da neki drugi distro zameni CentOS, pitanje je da li ce npr. oVirt podrzati instalaciju na npr. Rocky Linux. OpenShift vise-manje, OKD moze da se instalira bez CentOS-a, na Fedora Atomic, to donekle ima smisla - immutable distribucija za base bi trebalo da radi OK, ali klasicna virtuelizacija ce da pati. Isto vazi za RDO / RH OpenStack. Imamo godinu dana da se sve iskristalise, ali, trenutno, CentOS 7 ima duzi vek od CentOS 8 - sto je nenormalno. Pri tom RDO i oVirt su jako bitni projekti. Red Hat uzima lep novac od komercijalnih varijanti, sto ce otezati podrsku za varijante tipa Rocky, sto je isto problem. oVirt npr ne radi na Oracle Linux, ali Oracle ima svoj klon i tog projekta - bukvalno su samo tako mogli da rese. Da li ce zajednica moci ovo da uradi za Rocky? Ima dosta srednjih/velikih ISP-ova i Telco-a koji koriste RDO kao OpenStack, ovo je jako bitan projekat koji je osakacen ovime.

Drugi deo problema je sto nije lako platiti RH EL za sve. Postoji nekoliko scenarija gde je to problematicno:

- Pipelines: Kako da platim RH EL licence za runnere? To su kontejneri koji ce se vrteti preko svih masina, imace ih neki broj (preko nekoliko), jako je tesko za licenciranje. Postoje oni "bundle" paketi gde mozes da stavis "bilo sta RedHat (OpenShift, OpenStack, RH EL, RH EV, JBoss.... )" ali to se placa tipa desetak hiljada za 2 core-a.
- Startups: Jednostavno, startups nece da licenciraju RH EL, oni krenu sa CentOS, pa u jednom trenutku predju za neke masine. Banke ce da plate RH EL, ali internet startup koji se vrti na raznim provajderima i cloud-ima, teze. Problem su ugovori, problem je i cena - previse je dinamicna kolicina koja se koristi.
- Efemerni sistemi: File server za malu firmu, pomocna masina koja stoji negde kao jumpbox, mali server koji vrti CentOS + Zabbix i crta grafike, postoji mnogo scenarija gde niko nije placao RH EL.

Ovo trece moze da predje i na nesto drugo, ali problem je sto su svi koristili CentOS zbog unifikacije alata. SE Linux je jako dobro resenje koje je prakticno nemoguce kalemiti na Debian (moze, ali je PITA), drugih distroa prakticno nema, a da nisu rolling. Pipelines moraju da budu bug-for-bug compatible, ili postoji problem - ne mozes da imas "nesto slicno" na testovima i u produkciji, to onda nije test. Startupovi su prica za sebe, oni ce najpre preci na nesto drugo i to ce tek biti haos - jer ce vecina jednostavno reci "OK, ne koristimo SE Linux", a onda ce security posture da trpi. Postoje mnoge uloge koje je CentOS ispunjavao koje su bile jako, jako bitne. Ma kako zvucalo cudno, Mandatory Access Control je nesto sto je jedino CentOS / RH EL gurao, uz veliku inerciju gomile developera koji "znaju bolje", "njima to ne treba", "oni ne prave bugove" i slicno.... Ovo moze da bude jako lose ako dovede do prelaska na labavije modele - jer to ima potencijal da poveca broj zarazenih racunara....

IBM ce sigurno videti kratkorocni skok, sledecih par kvartala, ova i sledeca fiskalna godina. Tasna masna moroni ce dobiti bonuse, kratkorocno, posle mogu i da promene firmu. Dugorocno, ostace vakuum koji je pitanje kako ce se popuniti. Ovo, btw, nije prvi put da se ovo desava, isto se desilo kad je RH lansirao RH EL i ukinuo Red Hat Linux. Tad je CentOS uskocio brzo i "resio stvar", videcemo kako sad ide. Gregory je bas cvrst u stavu da Rocky nece biti organizovan na nacin da moze neko da ga kupi i taj projekat ima ogroman momenat trenutno - videcemo. Oracle, koji je sve samo ne sampion OpenSource-a iskace na scenu jer "ima nesto", videcemo kako ce to da ide i da li ce oni da nastave da se ponasaju kako treba - oni isto imaju poziciju da niko ne moze da ih kupi, ali su i oni vec imali izlete u F/OSS koji su se zavrsavali sa "salili smo se".
[ Nedeljko @ 12.12.2020. 14:32 ] @
Ako će opensource da propadne zato što je X kupio Y ili Z promenio politiku, onda i ne zaslužuje da postoji.

To su normalne stvari, koje se dešavaju ko dobar dan.
[ mjanjic @ 12.12.2020. 15:15 ] @
Sun kupio MySQL AB, njih godinu dana kasnije kupio Oracle, deo programera otišao i napravio Maria DB, ali koliko vidim mnogi i dalje po inerciji koriste MySQL, a ne MariaDB.

Nešto slično je već zadesilo određene Linux distribucije...
[ bachi @ 12.12.2020. 15:16 ] @
Pa baš i nije normalno da Centos 7 ima podršku od 2024. a da Centos 8 skrate podršku i da traje do 2021.

Ljudi su koristili Centos upravo zbog desetogodišnje podrške.

Srećom na VPSu sam ostao na sedmici.
[ Zlatni_bg @ 12.12.2020. 17:20 ] @
Normalno nije, ali narednih 10 godina niko ne bi koristio Stream jer ima rock-solid distro umesto toga. Mada sedmici nece nista faliti narednih par godina. EPEL resava problem uvek :)
[ nkrgovic @ 12.12.2020. 17:25 ] @
Stream ima drugaciju publiku, za npr. desktop je rolling distro korektan, posebno ako je tipa CentOS Stream - gde ipak imas stabilnije pakete. Dobar je i ko prvi hoce da proba nesto, VM sa stream je koristan. Ali - ima drugaciju publiku nego CentOS 8.

Takodje, stream jepostojao i pre. Ovo nije "Red Hat prelazi sa CentOS 8 na CentOS Stream", ovo je "Red Hat GASI CentOS 8 jer - moze im se". Bitno je naglasiti da ovo nije "jedno ili drugo" bilo je oba, pa su ugasili jedno.
[ Branimir Maksimovic @ 12.12.2020. 18:13 ] @
Citat:
mjanjic:
Sun kupio MySQL AB, njih godinu dana kasnije kupio Oracle, deo programera otišao i napravio Maria DB, ali koliko vidim mnogi i dalje po inerciji koriste MySQL, a ne MariaDB.

Nešto slično je već zadesilo određene Linux distribucije...


Mala diverzija, samo pitanjce? Da li MySQL moze oba konektora na Windows-u u verziji 8. I 64 bit i 32 bit istovremeno?
Ja sam stavio Mariu jer nekako nisam video opciju da to stavim, a marijini konektori rade sa mysql pa igra i ta kombinacija ;)
[ Srđan Pavlović @ 20.12.2020. 14:22 ] @
@Zlatni_bg

Citat:
CentOS7 sam uvek znao sta gde da ocekujem i pokriven sam narednih 10 godina


Ja sam bio ubedjen da je ovo u IT svetu naucna fantastika... :)
[ Zlatni_bg @ 21.01.2021. 11:20 ] @
Pa i nije fantastika, dobijes zastarele repoe ali je osnova stabilna, i uvek znas sta te ceka, gde se sta nalazi, automatizacija stvari ti ostaje ista u 99% slucajeva.

Inace, glavna vest verovatno.

Zbog celog ovog fiaska... RHEL postaje besplatan. Ne, nije prvi april.
[ Nedeljko @ 21.01.2021. 22:42 ] @
Gde piše da RHEL postaje besplatan?
[ Shadowed @ 21.01.2021. 23:06 ] @
https://arstechnica.com/gadget...r-up-to-16-production-servers/
[ Branimir Maksimovic @ 21.01.2021. 23:25 ] @
Time su pokrili vecinu korisnika.
[ nkrgovic @ 22.01.2021. 10:25 ] @
Pa ne... Pokrili su male korisnike. Sto je ok. Nisu pokrili:

- Korisnike koji imaju velike test sisteme. Jednostavno, neko ko ima par hiljada nodova ima i test sistem od par stotina nodova. Njemu treba bug-for-bug-compatible za test.
- Korisnike koji imaju nepoznat broj sistema, uz dinamicko skaliranje. Ovi se vec ubrzano sele na Fedora Atomic i slicne sisteme, uz druge metode rada...
- Akademske korisnike koji su koristili besplatne sisteme - tipa CERN.

I najvaznije:

CentOS je, pod okriljem istoimene fondacije, OBECAO korisnicima da ce CentOS 8 trajati do 2029-te. Onda je Red Hat (IBM) uskocio kao "veliki igrac" u toj fondaciji i promenio to. Ono sto je izgubljeno - je poverenje.

Da li sada mozemo da verujemo da ce IBM nastaviti sa ovom politikom? Ili ce za godinu ili dve smanjiti sa 16 na 3? Ili nazad na 1? Ili na nula?