[ strš @ 13.12.2020. 14:04 ] @
Samo da podelim sa Vama jedan problem koje se odnosi na paralelno povezivanje više LED panela (konkretno paneli od 18W).
Pošto su stanari zgrade odlučili da zamene sva svetla u hodnicima sa LED panelima kupljene su jačine 18W x 42 komada.
Uspeo sam sve da ih zamenim u hodnicima, i stvarno sijaju extra.

Ali tu nastaje problem, a to je da su otprilike po 12 komada LED panela povezana na jedan stepenišni automat (ukupno ih ima 4) koji u momentu uključenja "zalepe".

Mislio sam da su istrošeni kontakti rele-a od starih sijalica, i vođen tom idejom, kupim releje i iste zamenim u stepenišnim automatima, ali onog momenta kada sam uključio LED panele automati opet "zalepe".

Ne bude mi teško, te otvorim rele iz stepenišnog automata da pogledam kakvi su kontakti. Kada su potrošači obične sijalice kontakti većinom pocrne i stvara se "skrama" na njma, ali sada su kontakti kao punktovani (zavareni) bez trunke crnila ili "skrame".

Čitajući malo literaturu uvideo sam da je problem u početnoj struji pri paljenju, koja može da bude i do 30 puta veća od radne.

Srećom po mene imao sam jedan SSR (Solid state relay) od 25A i njega sam (privremeno) stavio između stepenišnog automata i LED panela, tj. stepenišni automat uključuje SSR a on LED panele.

Za sada sve radi kako treba i nadam se da neće biti nikakvih problema, mada sam sigurnosti radi, naručio SSR od 40A. Za svaki slučaj.

Ovo sam podelio sa Vama da, ako neko povezuje više LED panela na paralelu, uzme u obzir i ovaj propratni problem .

Pozdrav.
[ scoolptor @ 13.12.2020. 14:15 ] @
SE pravi LED kompatibilne kontaktore, koji bi trebalo da se koriste u tim aplikacijama https://www.se.com/ww/en/produ...0vac/?range=64061-acti9-ict%2B
[ Predrag Supurovic @ 13.12.2020. 15:38 ] @
Kod nas smo stavili sve sa LED ali smostavili LED sa senzorima tamo da se uključuju samo oni koji su potrebni.
[ strš @ 13.12.2020. 18:06 ] @
U dokumentaciji koju je poslao scoolptor piše da ako se LED uključi na vrhu sinusoide (90°) početna struja može biti i 250 puta veća od radne, a ako se uključi na 0° sinusoide onda je početna struja znatno manja. (vidi prilog)

LED kontaktor koji ste mi predložili je oko 8.000,00 dinara. SSR je oko 1.500,00 dinara + stepenišni automat oko 2.500,00 dinara što je duplo jeftinije.

Pošto SSR uključuje potrošač u 0°, zaključujem da je on odličan kontaktor za LED.

Ako neko ima komentar na moj zaključak, slobodno neka napiše da bi došli do najboljeg rešenja.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao strš dana 13.12.2020. u 19:33 GMT+1]
[ pctel @ 14.12.2020. 07:23 ] @
Kako bi se ponasao panel ako ga dok je iskljucen napajas sa npr. 2% snage? Kod mene neke led sijalice rade tako vec godinama.
[ scoolptor @ 14.12.2020. 09:14 ] @
Citat:
strš:
U dokumentaciji koju je poslao scoolptor piše da ako se LED uključi na vrhu sinusoide (90°) početna struja može biti i 250 puta veća od radne, a ako se uključi na 0° sinusoide onda je početna struja znatno manja. (vidi prilog)

LED kontaktor koji ste mi predložili je oko 8.000,00 dinara. SSR je oko 1.500,00 dinara + stepenišni automat oko 2.500,00 dinara što je duplo jeftinije.

Pošto SSR uključuje potrošač u 0°, zaključujem da je on odličan kontaktor za LED.

Ako neko ima komentar na moj zaključak, slobodno neka napiše da bi došli do najboljeg rešenja.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao strš dana 13.12.2020. u 19:33 GMT+1]


SSR je dobro resenje ako se resi hladjenje.
Sa SE LED kontaktorom i dovoljnim brojem LED potrosaca, disipacija ce biti 20 puta manja nego sa SSR-om.
[ veselinovic @ 14.12.2020. 10:20 ] @
Rjesenje grijanja SSR-a je u kontakteru paralelno spojenim sa SSR-om.
Naravno kontakter kasni pri uklopu dok se ne razrijese prelazne pojave - dovoljno je sekunda.
[ scoolptor @ 14.12.2020. 16:08 ] @
Upravo tako radi SE LED kompatibilan kontaktor.

https://www.elitesecurity.org/...lektronsko-mehanicki-kontaktor

Evo na toj temi smo pisali o njemu. Samo sto je naslov pogresan
[ strš @ 14.12.2020. 17:43 ] @
U SSR-u trijak je spojen na kućište tako da, ako se SSR postavi na metalnu ploču i stavi termo pasta (što je kod mene slučaj) mislim da neće imati problema što se tiče grejanja. U dokumentaciji SSR-a stoji da je grejanje poželjno održavati do 40°. Posle toga "pada" struja koju SSR može da izdrži (vidi prilog).

Dobra Vam je ideja da se posle 1 sekunde uključi rele koji će da "odmara" trijak. Ali pošto (u mom slučaju) imam 12 LED panela po 18W to je otprilike 12x18W = 216W, a to je, gledano kroz struju otprilike 1A. To je za SSR, koji može da trpi 40A, ništa. Tako da smatram neće ni da se greje.

Ali ako bude prevelikog grejanja, poslušaću Vaš savet i dodaću vremenski rele (sa NE555) da se uključi posle 1 sekunde i prespoji triak.

Kod kuće sam, pre godinu dana, ugradio SSR koji uključuje bojler od 2KW i montiran je na metalno kućište kutije osigurača (stari tip). Za sada nemam nikakvih problema.
[ mjanjic @ 14.12.2020. 18:06 ] @
Bilo je ovde nekih tema oko pravljenja ili popravke drajvera za LED panele, pa ako se neko bavio tim, neka prokomentariše.
Koliko sam ja nekada davno učio iz energetske elektronike, može kondenzator iza Greca da se stavi paralelno tako da se maltene trenutno napuni kad mu se dovede napon (ako izvor dozvoljava tako veliku struju), a može da se stavi i prigušnica pa da se ograniči struja punjenja, što je poželjno zbog produženja veka komponenti u ispravljaču.

Meni prema opisu ponašanja tih LED panela, tj. koliku struju povuku pri uključenju, izgleda da je proizvođač poprilično uštedeo na drajveru, odnosno tu se pri kupovini gledalo samo na cenu, a ne i na vek trajanja. Ako se na drugi način ne ograniči struja pri uključenju, čak i da relej/automat može da izdrži tu struju bez posledica, stanari će biti srećni ako drajver izdrži garantni rok, a ako dođe do kvara u garantnom roku, prodavac će im objasniti da je do kvara došlo zbog lošeg napona.

U tom smislu, ovde bukvalno važi "ko ne plati na mostu, plati na ćupriji". Ja sam pre nekoliko godina platio LED plafonjerku 4000 din. (24W, bila je u ponudi i nešto manja, od 18W, upola jeftinija, ali je imala sa strane neprovidnu lajsnu, tj. predviđena je za ugradnju kao potapajuća), nisam žalio taj novac, jer sam posle nekoliko štedljivih sijalica od po 250-600 dinara koje nisu izdržale po nekoliko meseci, računao da 2 godine garancije i reč prodavca da nisu imali reklamacija na tog proizvođača ipak nešto znači. I evo, plafonjerka još uvek radi :)


Ukratko, ako ima neko ko se ovim bavi, da li postoje LED paneli sa drajverom koji u sebi ima ograničenje struje koju može da povuče pri uključenju? Pretpostavljam da ima, jer to je relativno smešan trošak u odnosu na ukupnu cenu panela, a može poprilično da utiče na vek trajanja.