[ novorodjence @ 22.12.2020. 13:59 ] @
Pozdrav,

Jel ima neko iskustva sa OpenWRT i SBB-ovim Ubee ruterom? U krajnjem slucaju: da uzmem neki bolji ruter -> nakacim na ubee -> dmz -> profit??

Gotivim da imam pristup "svom" hardveru i self-hostujem vecinu stvari koje koristim.

Medjutim nisam expert za networking, pa me zanima da li ima neko vise informacija sta bi mi OpenWRT pruzio u poredjenju na standardni soft koji je vec na ruteru.
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2020. 14:09 ] @
Ne može da se instalira nikakav custom firmware ni na jednom kablovskom modemu, jer se osnova DOCSIS protokola zasniva na tome da je korisnička oprema tj. modem, "bezbedna" i pod kontrolom provajdera i CMTS-a a ne korisnika. Ne postoji custom firmware za kablovske modeme, niti OpenWRT generalno podržava bilo kakve modeme osim par ADSL/VDSL modela, niti bilo ko podržava ovaj Ubee koji SBB daje.

Zaboravi na to jer je tehnički neizvodljivo iz više desetina razloga.

Umesto toga kupi ruter i stavi DMZ na Ubee ili im traži modem EPC3208 da ti daju ako ti odgovara brzina do 350 Mbps i manja stabilnost kablovskog neta.
[ novorodjence @ 22.12.2020. 14:16 ] @
Hvala na informaciji. Neverovatno mi je da sam bas juce naleteo na tvoj blog i hteo sam da ti pisem posto vidim da si networking guru, ali izgleda da si me prestigao.

Jel imas preporuku za neki kvalitetan ruter koji podrzava OpenWRT?

Nije mi bitan wireless, svi glavni uredjaji su mi na kabl, a gosti kad dodju nek se kace na ubee.
[ Predrag Supurovic @ 22.12.2020. 23:18 ] @
Razmotri Mikrotik hAP ac^2 (RBD52G-5HacD2HnD), Mali je mnogo zgodan za kućne i mini office konfiguracije. Cena mu je pristojna.
[ bachi @ 23.12.2020. 08:48 ] @
Bolje AC3 ako se pojavio kod nas?
[ novorodjence @ 23.12.2020. 11:43 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Razmotri Mikrotik hAP ac^2 (RBD52G-5HacD2HnD), Mali je mnogo zgodan za kućne i mini office konfiguracije. Cena mu je pristojna.


Citat:
bachi: Bolje AC3 ako se pojavio kod nas?


Pogledacu oba, hvala!
[ novorodjence @ 23.12.2020. 11:53 ] @
Citat:
bachi: Bolje AC3 ako se pojavio kod nas?


Na ovaj mislis?

https://techno-store.bg/2-lent...5hacd2hnd-rbd53ig-5hacd2hnd-vz
[ bachi @ 23.12.2020. 12:05 ] @
Da, prvi uređaj od MT za koji kažu da (će) podržavati AC wave 2.

Takođe CPU solidne jačine, pa kad si već u self-hosted fazonu, značiće ti zbog rutiranja/firewalla na većoj količini saobraćaja, AES akceleracije za VPN, itd.
[ novorodjence @ 23.12.2020. 12:32 ] @
Citat:
bachi: Da, prvi uređaj od MT za koji kažu da (će) podržavati AC wave 2.

Takođe CPU solidne jačine, pa kad si već u self-hosted fazonu, značiće ti zbog rutiranja/firewalla na većoj količini saobraćaja, AES akceleracije za VPN, itd.


Jel mozes u sustini da mi kazes, u sta se tacno upustam sa "svojim" ruterom?

Neke ocigledne prednosti/mane? ( U poredjenju na SBB-ov modem/ruter )
[ bachi @ 23.12.2020. 14:31 ] @
Pa najpre ti moraš da se izjasniš šta zapravo želiš da postigneš kupovinom novog rutera. Ako ti Ubee završava posao i zadovoljava sve tvoje potrebe, onda ne vidim razlog uzimaš bilo šta drugo.

A ako hoćeš da se igraš sa samohostovanjem svega i svačega, moja pretpostavka da ćeš se igrati sa virtualizacijom, kontenjerima, samim tim tim je i networking neizbežan deo cele priče, tipa inter-vlan rutiranje, DMZ-ovi, VRF i slično, jer poslednje što želiš jeste da hostuješ mail server koji će biti u istoj mreži kao tvoja kućna mreža i ako ga ownuju da ostaneš bez svega, već da ga izoluješ u poseban VLAN i ograničiš ga tako da ne može da mrdne nigde po drugim vlanovima. Možda ćeš hteti da spolja pristupaš kućnoj mreži preko VPNa, neki managment network, itd...

E ako tako želiš da se igraš, onda ti je potreban neki takav ruter koji ti omogućava sve to, a razlika između ac2 i ac3 jeste što ac3 ima jači CPU i moći ćeš da izvučeš gigabitni saobraćaj bez problema, dakle, "future proof" je.
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2020. 14:44 ] @
Napominjem da ako mu Ubee smeta jer se restartuje ili zaglavljuje ili ima problema sa WiFi, neka prvo traži da mu se zameni modem sa Technicolor CGA2121 pa ako mu ni to ne valja neka onda kupuje drugi. SBB je dužan da pruži saobraznu uslugu a Ubee je poznat kao problematičan modem (sva 3 modela koje koriste a koje mi zbirno zovemo "Ubee" ili "zli crni pakleni šporet").
[ novorodjence @ 23.12.2020. 15:23 ] @
Citat:
bachi: Pa najpre ti moraš da se izjasniš šta zapravo želiš da postigneš kupovinom novog rutera. Ako ti Ubee završava posao i zadovoljava sve tvoje potrebe, onda ne vidim razlog uzimaš bilo šta drugo.

A ako hoćeš da se igraš sa samohostovanjem svega i svačega, moja pretpostavka da ćeš se igrati sa virtualizacijom, kontenjerima, samim tim tim je i networking neizbežan deo cele priče, tipa inter-vlan rutiranje, DMZ-ovi, VRF i slično, jer poslednje što želiš jeste da hostuješ mail server koji će biti u istoj mreži kao tvoja kućna mreža i ako ga ownuju da ostaneš bez svega, već da ga izoluješ u poseban VLAN i ograničiš ga tako da ne može da mrdne nigde po drugim vlanovima. Možda ćeš hteti da spolja pristupaš kućnoj mreži preko VPNa, neki managment network, itd...

E ako tako želiš da se igraš, onda ti je potreban neki takav ruter koji ti omogućava sve to, a razlika između ac2 i ac3 jeste što ac3 ima jači CPU i moći ćeš da izvučeš gigabitni saobraćaj bez problema, dakle, "future proof" je.


To je to, nije me tesko ubediti da trosim pare na tehniku.

Hvala na informacijama :D

Citat:
Milan Kragujevic: Napominjem da ako mu Ubee smeta jer se restartuje ili zaglavljuje ili ima problema sa WiFi, neka prvo traži da mu se zameni modem sa Technicolor CGA2121 pa ako mu ni to ne valja neka onda kupuje drugi. SBB je dužan da pruži saobraznu uslugu a Ubee je poznat kao problematičan modem (sva 3 modela koje koriste a koje mi zbirno zovemo "Ubee" ili "zli crni pakleni šporet").


Da budem iskren i imam malo problema sa wifi-jem, ume nekada da zabode skroz ili recimo ako torrentujem neki veliki fajl cela mrezna pukne dok ne restartujem ubee-a.

Jel imas neki "tips" sta da im kazem da bi prosla zamena ili samo da budem direktan, ne radi mi wifi dajte novu aparaturu.
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2020. 15:31 ] @
Budi direktan, traži CGA2121, znaju oni da je Ubee krš, ali insistiraj i budi uporan, zovi ih nekoliko puta ako te odbiju prvi put (verovatno hoće). Ako monteri donesu novi Ubee, oteraj ih, nemoj da ti montiraju. Moraju CGA2121 da donesu.
[ novorodjence @ 23.12.2020. 16:21 ] @
Citat:
Milan Kragujevic: Budi direktan, traži CGA2121, znaju oni da je Ubee krš, ali insistiraj i budi uporan, zovi ih nekoliko puta ako te odbiju prvi put (verovatno hoće). Ako monteri donesu novi Ubee, oteraj ih, nemoj da ti montiraju. Moraju CGA2121 da donesu.


Citas ih kao knjigu.

Ubedjuje me momak da ce da mi resi problem menjanjem "naprednih podesavanja" (verovatno menja control channel) i kako ce TC da radi isto kao ubee jer imaju istu antenu, nisam ga ni razumeo sta mi objasnjava jer su im mikrofoni stvarno losi.

Pokusacu opet sutra.

I ne znam po koji put ih zovem, svaki put mi ukljuce 5g iako sam im rekao da sam ga ja iskljucio i da ga ne koristim.

[Ovu poruku je menjao novorodjence dana 23.12.2020. u 17:34 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2020. 16:46 ] @
Normalno, drugaru sam pre nedelju dana pomagao da dobije CGA2121 koji su mu obećali. Imao je Scientific Atlanta DOCSIS 2.0 modem i ugovor od pre 13 godina, i sada je uzeo EON FULL, rekao sam da traži CGA2121, tražio je CGA, obećala mu je šalteruša, pitao je call centar, isto je pisalo da mu donesu CGA, i skotovi mu doneli Ubee. Naravno pristao je jer su ga ubedili da je Ubee isti, i onda mi se žali da mu ne radi WiFi često (nije DFS problem, odmah sam mu rekao da promeni kanal na 5GHz), i da mu se modem bukvalno RESTARTUJE svakih par sati, što se meni isto dešavalo na Ubee a nikad na CGA2121. I onda su ga 3 puta odbijali za CGA, dođu sa novim Ubee i kao izvolite novi, on je odbijao, i onda su mu doneli CGA i nema problema.

CGA2121 se jednom mesečno zakuca da mu ne radi web interfejs ali sam internet radi, i tu pomaže restart.

Možeš da ga skriptuješ da se restartuje jednom u 3 dana u 4 ujutru npr., ako već hoće, ali nema potrebe jer na moj SBB portalu imaš dugme "restartuj modem" pod Uređaji pa Internet, koje kreira zahtev da CMTS pošalje docsDevResetNow, i on će se odmah restartovati, nebitno koliko je zakucan, jer se to ne radi na nivou user interfejs procesa već se radi na nivou DOCSIS modema pošto je to osnovna komanda protokola i neophodno je da radi uvek.

Ako misliš da će ti smetati to sa zakucavanjem, veruj mi neće, nije svaki primerak takav, a CGA je najbolje što imaju, i jednostavno bolje nećeš dobiti. Nekima se ne zakucava, ali nekima se zakucava, meni prvi primerak jeste a drugi nije, tako da eto.
[ novorodjence @ 23.12.2020. 17:14 ] @
Citat:
Milan Kragujevic: Normalno, drugaru sam pre nedelju dana pomagao da dobije CGA2121 koji su mu obećali. Imao je Scientific Atlanta DOCSIS 2.0 modem i ugovor od pre 13 godina, i sada je uzeo EON FULL, rekao sam da traži CGA2121, tražio je CGA, obećala mu je šalteruša, pitao je call centar, isto je pisalo da mu donesu CGA, i skotovi mu doneli Ubee. Naravno pristao je jer su ga ubedili da je Ubee isti, i onda mi se žali da mu ne radi WiFi često (nije DFS problem, odmah sam mu rekao da promeni kanal na 5GHz), i da mu se modem bukvalno RESTARTUJE svakih par sati, što se meni isto dešavalo na Ubee a nikad na CGA2121. I onda su ga 3 puta odbijali za CGA, dođu sa novim Ubee i kao izvolite novi, on je odbijao, i onda su mu doneli CGA i nema problema.

CGA2121 se jednom mesečno zakuca da mu ne radi web interfejs ali sam internet radi, i tu pomaže restart.

Možeš da ga skriptuješ da se restartuje jednom u 3 dana u 4 ujutru npr., ako već hoće, ali nema potrebe jer na moj SBB portalu imaš dugme "restartuj modem" pod Uređaji pa Internet, koje kreira zahtev da CMTS pošalje docsDevResetNow, i on će se odmah restartovati, nebitno koliko je zakucan, jer se to ne radi na nivou user interfejs procesa već se radi na nivou DOCSIS modema pošto je to osnovna komanda protokola i neophodno je da radi uvek.

Ako misliš da će ti smetati to sa zakucavanjem, veruj mi neće, nije svaki primerak takav, a CGA je najbolje što imaju, i jednostavno bolje nećeš dobiti. Nekima se ne zakucava, ali nekima se zakucava, meni prvi primerak jeste a drugi nije, tako da eto.


Ne verujem da moze da bude gore od "ubija".

Cimuno sam ih opet, oni obicni me prosledili na tehnicku podrsku, pita me momak sta je problem, ja objasnio pregrejavanje, los wifi itd, i kaze on meni "pa znate ne mozemo na osnovu ovoga da zamenimo uredjaj", mislim ne znam da li treba kuca da mi se zapali da bi oni zamenili. Uglavnom nema veze, zapisao je on primedbu i moju "zelju" za Technicolor-om, pa ce da dodje kolega tehnicar u roku od dva dana da "pogleda sta je problem".

Je l cu i sa njim morati da se objasnjavam ili ce biti dovoljna jedna crvena?
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2020. 17:26 ] @
Nemoj bre crvenu da im daješ, jedino crveni karton, mora da ti da CGA.

Ja sam pre imao saosećanja sa tim terencima, ali sam shvatio da oni lažu i mažu da pokriju svoje lenjo dupe mnogo češće nego što njih SBB nešto maltretira.

Ako urade dobar posao tek onda dobiju nešto.

edit: mada, da se pokrijem, zavisi od čoveka.
[ novorodjence @ 23.12.2020. 17:44 ] @
Citat:
Milan Kragujevic: Nemoj bre crvenu da im daješ, jedino crveni karton, mora da ti da CGA.

Ja sam pre imao saosećanja sa tim terencima, ali sam shvatio da oni lažu i mažu da pokriju svoje lenjo dupe mnogo češće nego što njih SBB nešto maltretira.

Ako urade dobar posao tek onda dobiju nešto.

edit: mada, da se pokrijem, zavisi od čoveka.


Hahahah crveni karton je hit.

Javljam se ovde kad dodju.


Mada da ne skrecem puno sa teme thread-a,

Samo ovaj ruter sam nasao za sada. Hold my beer dok nadjem nekog kamiondziju da ga pokupi na brzinu. Ovi svi sa KP su na odmoru.

https://techno-store.bg/2-lent...5hacd2hnd-rbd53ig-5hacd2hnd-vz
[ novorodjence @ 24.12.2020. 13:05 ] @
Samo da proverim jos jedan put, dakle DMZ bi u sustini funkcionisao isto kao bridge?
[ Milan Kragujevic @ 24.12.2020. 13:24 ] @
Da.
[ novorodjence @ 24.12.2020. 14:54 ] @
Stigao Technicolor, momak sto je doneo isto isprozivao Ubee da su najgori.

Inace apsolutno sam odusevljen kad uporedim web UI sa Ubee-jevim..

Videcemo kako radi, prvi utisci 10/10.
[ pringles80 @ 30.12.2020. 12:24 ] @
Da se nadovežem. Imam CGA2121 na SBBu koji radi odlično (trenutni uptime 48 dana).

Od početka mi je povezan na drugi ruter sa OpenWRT-om, ali nisam nikad stavljao u DMZ, krenuo sad da probam i javlja mi "Error converting one or more entries:
DMZ IP address is invalid."

Na CGA2121 je isključen firewall, uključen DHCP, i moj openwrt ruter stavljen pod DHCP IP Reservation, kada ukucam taj IP pod DMZ Hosting javlja mi gornju grešku.

Da li možda treba da ugasim DHCP i prebacim na statički?

Primetio sam i da je port forwardovan onaj CPE management port 7547, to sam izbrisao al kontam da će mi to vratiti SBBovci pri nekom njihovom updejtu ili pri restartu

[ Milan Kragujevic @ 30.12.2020. 12:40 ] @
Iskreno mislim da nema to puno veze. Probaj da resetuješ CGA2121 na fabrička podešavanja i onda da dodaš IP adresu OpenWRT ruteru. IP adresa OpenWRT treba da bude u DHCP opsegu jer tako radi validaciju.

edit: idem na opciju factory reset odmah zato što je meni radilo na CGA bez problema, a to mi deluje da je zaboravio negde koji opseg koristi ili je IP rutera izvan DHCP opsega modema i onda neće da prođe validaciju. reset bi to trebalo da normalizuje.
[ Branimir Maksimovic @ 30.12.2020. 14:44 ] @
Hm, ja namerno stavim staticki odredjenu van DHCP opsega iz nekog razloga, valjda sam tako negde procitao. Nemam nikakvih problema.
[ Milan Kragujevic @ 30.12.2020. 14:57 ] @
Negde radi negde ne. Tj. Neki ruteri ne dozvoljavaju da static DHCP reservation bude izvan DHCP opsega. A neki ruteri ignorišu rezervisane adrese u DHCP opsegu pa se ne gaze.

CGA2121 nemaš a softver modema se razlikuje, ne postoji "univerzalno rešenje"...
[ pringles80 @ 30.12.2020. 15:56 ] @
nisam dirao CGA2121, samo sam openwrt-u stavio statički izvan dhcp opsega i sada radi. Ko će ga znati.
[ clydefrog @ 31.12.2020. 09:00 ] @
Milane, ja se secam da si ti pljuvao po cga2121, a sada ga preporucujes drugima, moze li se znati sta se desilo u medjuvremenu?

Pored toga, EPC3208 NE MOZE da izvuce preko 170Mbps. Govorim iz licnog iskustva. A cga je najvece djubre koje je ikad napravljeno.
[ Milan Kragujevic @ 31.12.2020. 09:18 ] @
Desilo se da sam ustanovio da je Ubee još veće neupotrebljivo đubre, i da svi Cisco uređaji nemaju dovoljno downstream kanala da rade stabilno uz GIGA pakete kod dosta korisnika, povećane brzine i rad od kuće.

Bukvalno ne postoji bolji uređaj kod SBB-a, pa je sam kvalitet CGA2121 nebitan dokle god je veći od Ubee ili Cisco uređaja.

A uređaj sa 24/8 kanala je neophodan u današnje vreme sa ogromnim saobraćajem i radom od kuće.
[ miki-bgd89 @ 09.05.2022. 20:07 ] @
Da ne otvaram temu jer sam u sličnoj situaciji,.

Imam SBB Ubee EVW327, i da kazem odmah da radi ok, ispunjava neke potrebe. Zivim u stanu, pa mi je i domet ok.

Ipak, hteo bih da odradim upgrade. Nisam se nesto puno bavio mrezama do sada, pa ne mogu tacno da napisem specifikacije, ali gledam da uzmem sa sto vise mogucnosti (u budzetu).
Ideja je da ruter povezem na Ubee (Ubee da radi samo kao modem). Nesto osnovno je da bude dual-band, USB za NAT, bar 4 eternet porta... Ali kapiram da su te stvari (kao i servisi) nesto standardno za iole naprednije korisnike.

Citat:
bachi:
A ako hoćeš da se igraš sa samohostovanjem svega i svačega,

To mi je ideja. (npr da imam posebne wifi mreze u stanu, da postavim DHCP server - vise u istrazivacke svrhe nego iz potrebe, media server, itd...)

Po onome sto sam gledao, stekao sam utisak da OpenWRT ima dosta naprednih mogucnosti.
Budzet sam planirao negde oko 15k (isao bih mozda i do 20k).
Gledao sam malo uredjaje podrzane od strane OpenWRT, koji podrzavaju i 802.11ax, i nisam uspeo nesto ih bas i nema u pomenutom cenovnom rangu.
Npr dosta se spominje TPLink AX 50, ali nije na spisku OpenWRT.


Kapiram da je malo zbrkano i pitanje, ali zato i pitam, da uzmem korektan hardver pa da unapredjujem znanje :)
Razmisljam da Ubee koristim samo kao modem.
Pa ako moze neka preporuka...
Hvala
[ Milan Kragujevic @ 10.05.2022. 08:52 ] @
@miki-bgd89

OpenWrt nije baš najsrećniji izbor kada ti treba 802.11ax, i generalno WiFi zna biti problematičan i sa 802.11ac ako je u pitanju Mediatek/Ralink čip koji koristi mt76 drajver.

Da li si razmišljao o nekom MikroTik kombo uređaju AP+ruter? Nemaju 802.11ax ali bi se usrećio za sve ostale potrebe koje imaš.

Eventualno Ubiquiti kombinacija AP U6 Lite i EdgeRouter X i cloud key? Ili ako hoćeš all in one uređaj onda Dream Router

https://store.ui.com/collectio...consoles/products/dream-router
[ miki-bgd89 @ 10.05.2022. 11:37 ] @
@Milan Kragujevic
Hvala na odgovoru!
Za OpenWRT i ax, nisam znao. Malo me ponele nove tehnologije pa sam krenuo od ax... Ali mi nije nesto presudno, da budem iskren.

Mikrotik jesam gledao, ali mi je delovalo da prelaze budzet pa sam preskocio...
Ovako na brzinu sam naisao na "Mikrotik hAP ac3 RBD53iG-5HacD2HnD" koji mi bar po specifikacijima deluje ok.

Vidis, nisam nesto ni razmisljao o router + AP kombinaciji.
Moram malo da istrazim to sto si predlozio.


PS. Da li ima mozda neka preporucena radnja za mreznu opremu? Ili je mozda bolje porucivanje iz inostranstva?
Za Mikrotik recimo dosta iskace Sampro.
[ Milan Kragujevic @ 10.05.2022. 11:43 ] @
Ja sam konkretno pre naručivao od Netiksa a u skorije vreme gomilu Ubiquiti i MikroTik opreme sam uzeo preko Mađara na KP, stigne za par dana i super je cena. Od ovog lika sam naručivao https://www.kupujemprodajem.co...-su-bg-ns/svi-oglasi/2465928/1
[ miki-bgd89 @ 14.05.2022. 20:01 ] @
Bavio sam se istrazivanjem, pa imam jos par pitanja...
(ako ima bolja tema moze tamo da se nastavi...)

Prvo da pitam, listao sam neku temu gde je bilo diskusije o konfiguraciji Ubee-ruter (Ubee radi samo kao modem), kako za Ubee ne dozvoljavaju bridge mode, itd...
Da li to moze da predstavlja problem (u smislu da ne moze da se postigne brzina, ili da ce da se oseti pad ako se poveze 5-6 uredjaja)?

------------
Opcija 1: Router sa integrisanim Wifi
Opcija 2: Ruter bez Wifi, sa povezanim AP... U tom slucaju treba da se rade podesavanja na oba uredjaja, ali je prednost sto AP moze da se nadogradi (npr sad uzmem ac, pa onda ax), bez da se menja ruter.
Razmatram obe opcije, nemam trenutno neku preferencu, osim da uporedim dobavljivost proizvoda i cene..

Ali, novo sto sam utvrdio je da definitivno hocu mogucnost kreiranja vise VLAN mreza.

Moze neki predlog za Mikrotik, sa/bez wifi (15-20k)?
[ miki-bgd89 @ 24.05.2022. 16:45 ] @
Uzeo sam "Mikrotik Hap ac3".
Krecem odatle, povezivanje sa Ubee, pa videcemo kako ce ici.
[ vladimirhr98 @ 11.09.2022. 18:46 ] @
Pozdrav ljudi. Zanima me da li bilo koji od ovih kablovskih rutera moze da se koristi kao wireless access point . Posto vidim da imaju solidne performanse zeleo bih ih povezati na adsl ruter posto to smece od telekoma nema ni stabilnih 10mbps kad pustim video stream dok inace internet ide do 40mbps