[ anon70939 @ 24.12.2020. 08:47 ] @
Pozdrav,

moram da prebacim ruter u drugu prostoriju i treba mi 15m. Uspeo bih nekako i sa 10 ali bolje 15.

Pojma nemam koji je ovo kabl ni sta da trazim. Pisao sam netiksu, najduze sto imaju je 2m.
Ja sam mislio da su svi opticki kablovi isti, vidim "muzickih" optickih ima jeftino 15m pa za malo da uzmem, ali izgleda to nije to.

Evo fotki


APC SC / APC SC?

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 24.12.2020. u 10:04 GMT+1]
[ gilopile @ 24.12.2020. 09:04 ] @
https://www.nebo.co.rs/prodavn...-kabl-15m-ant-mp-detail-detail

Pitaj ovde, al izgleda da ti bas ovaj treba.
[ anon70939 @ 24.12.2020. 09:27 ] @
Taj je "dupleks" ali mozda mogu da iskoristim samo po jedan konektor sa obe strane :)
[ gilopile @ 24.12.2020. 09:40 ] @
Pa to.
Za svaki slucaj nazovi i pitaj, al mislim da ne bi trebalo da imas problema.
[ zivanicd @ 24.12.2020. 12:04 ] @
Treba ti patch kabl SC-APC/SC-APC. Stavi ga obavezno u kanalicu, jer je osetljiv. Sattrakt ima 15m duzine.

Probaj takodje Netix i Sampro.

[ ademare @ 24.12.2020. 12:29 ] @
Evo ti simplex

https://www.nebo.co.rs/prodavn...-kabl-10m-ant-mp-detail-detail
[ anon70939 @ 24.12.2020. 12:41 ] @
Sad kad citam malo, nisam vise siguran da je SC-APC/SC-APC.

Recimo opis sa ove slike, ovaj moj trenutni koji mi je MTS dao lici da je UPC



Pitao sam vec Netix, kazu da je 2m najduze sto imaju na stanju.

Samo da utvrdim da li je APC ili UPC pa cu da pitam i ostale.
Mada ako ce da mi radi bilo koji od ovih, meni je svejedno, mogu da uzmem i SC-APC/SC-APC
[ zivanicd @ 24.12.2020. 12:58 ] @
:-) Iz iskustva ti kazem da je SC-APC :D

UPC je plave boje btw. Ako imas samo internet, mozes i UPC da stavis, imaces gubitak signala oko 3-4db ali ako ima power bugget na instalaciji, neces da osetis.
Ako imas kablovsku televiziju, izgubices signal, tj pojavice ti se sum i smetnje na analogiji a digitala nece da ti radi :D


[ anon70939 @ 24.12.2020. 13:05 ] @
Posto iskustvo kaze, zovem onda sattrakt :)

Hvala
[ zivanicd @ 24.12.2020. 14:23 ] @
Ako ne nadjes nigde, javi mi se mailom pa ce da ti napravimo duzinu koju hoces. A mozda negde imamo te 15m mada ih nismo koristili.

Uglavnom koristimo od 1m u instalaciji kod korisnika.

[ zivanicd @ 24.12.2020. 14:26 ] @
A koji je konektor na modemu ? APC ili UPC? (zeleni ili plavi)?

Ako je plavi, po pravilu bi treba da imas APC na UPC patchkord.
[ B3R1 @ 24.12.2020. 14:33 ] @
Na malim rastojanjima (a 15 metara je nikakvo rastojanje) svejedno je da li imas UPC ili APC. Ali mnogo bitniji su neki drugi detalji.

Prvo, tip konektora - da li si siguran da je na oba kraja SC? Ili je na drugom LC? Jesi li siguran da ti treba simplex? Po fotkama gore reklo bi se da imas dva konektora na obe strane.

Drugo, tip kabla - single-mode ili multi-mode? Pogledaj oznaku na kablu. Single-mode najcesce ima brojcice 9/125, sto oznacava da jezgro kabla ima precnik od 9 mikrona, a omotac od 125. Multi-mode ima sire jezgro i dolazi u dve verzije - 50/125 ili 62.5/125 (ok, ovaj drugi je bas mator, to danas neces vise naci tako cesto).
[ anon70939 @ 24.12.2020. 15:18 ] @
sa kolikim predznanjem covek treba da prebaci ruter iz sobe u sobu :D

Evo par fotografija, ja sam prosli put gledao oznake ali izgleda sam corav pa nisam video da pise nesto na kablu.
Oba kraja su ista.
Na fotki sam savio kabal i slikao oba kraja odjednom, znaci po jedan konektor sa obe strane.

Obe strane su zelene, i na konektoru i na uticnicama (zid i ruter)

[ B3R1 @ 24.12.2020. 18:19 ] @
Ok, to je single-mode (sto se vidi po oznaci "G.652D"). Taj kabl moze da prenese signal i do 10 km. Za kucne primene nema preterano puno znacaja da li koristis SC/APC ili SC/UPC.

Konektori mi lice na SC na oba kraja. Tesko je videti da li je APC ili UPC. Treba ti simplex patch u svakom slucaju, jer ovaj duplex konektor ces tesko razdvojiti.

Najbolje da kontaktiras ovog isporucioca gore (nebo.co.rs), mozda imaju negde u magacinu neki simplex patch od 15-20 metara koji im se ne nalazi u katalogu? Ili da uzmes vec predlozeni kabl od 10 metara, mozda ti zavrsi posao?
[ whitie2004 @ 25.12.2020. 08:01 ] @
Jesam li ja dobro shvatio - kod internet dobavljaca (mts) su ti rekli da "nisu odavle" i da ti to sam sredis ? :-(
[ anon70939 @ 25.12.2020. 08:37 ] @
Hvala. Sad mi je jasno sta treba.

@whitie2004, iz MTS su pre mesec dana dosli i hteli da vuku opticki kabl po plafonu, 20m po stanu, bez kanalica i icega, samo da zalepe cist opticki kabl sa onim pistoljem za plastiku. Meni je to delovalo odvratno i ruzno pa za malo da odustanem od MTS i da ostanem na SBB gde sam iz cg nat-a pa mi puca net ako ostvarim malo vise konekcija.

Na kraju sam se setio da mi ne ulaze "na vrata" kao sto su hteli, nego iz hodnika zgrade direktno u radnu sobu. Tako da su probili samo jedan zid i tu spustili tu neku uticnicu i stavili ruter.
Problem je sad sto je zena odlucila da rotiramo sobe, tako da sad radna postaje spavaca pa ne bih da mi zvrji ruter pored glave celu noc.
Nisam zvao MTS da mi prebacuju ruter, jer i ako bih pristao opet bi verovatno razvlacili kabal po plafonu i umuljali zid kao sto mi vec jesu ovde. Attach-ovacu par fotki kako to izgleda.


Tako da mi je plan da razvucem tanke kanalice i kabal iznad lajsne parketa do centra stana, tu gde mi je dnevna soba i TV. A poosle odatle patch kabal i switch do radne sobe.

Evo kako izgleda to, koliko su umuljali zid se i ne vidi najbolje na fotografijama, sva sreca pa sam predvideo i nisam pristao da idu kroz ceo stan.
Hit mi je i kako su krimpovali kablove, ova dva sa izolirkom. Da ne gresim dusu koiko god dugacke da sam trazio pristali su i napravili, samo sto su oba prestala da rade pa sam slucajno imao kljesta i 2 konektora i popravio tu drugu stranu.
Sad sam kupio sve sto mi treba da odradim sve sam, pa je to razlog zasto ni ne zelim da ih zovem

[ tox master @ 25.12.2020. 20:24 ] @
Kako su bre krimpovali ove lan kablove sa izolirkom, ne kapiram kako su ovo odradili?
[ mrkabrka @ 25.12.2020. 23:44 ] @
Laserom bate...
[ anon70939 @ 26.12.2020. 12:46 ] @
Citat:
B3R1:
Ok, to je single-mode (sto se vidi po oznaci "G.652D"). Taj kabl moze da prenese signal i do 10 km. Za kucne primene nema preterano puno znacaja da li koristis SC/APC ili SC/UPC.

Konektori mi lice na SC na oba kraja. Tesko je videti da li je APC ili UPC. Treba ti simplex patch u svakom slucaju, jer ovaj duplex konektor ces tesko razdvojiti.

Najbolje da kontaktiras ovog isporucioca gore (nebo.co.rs), mozda imaju negde u magacinu neki simplex patch od 15-20 metara koji im se ne nalazi u katalogu? Ili da uzmes vec predlozeni kabl od 10 metara, mozda ti zavrsi posao?

Pokusao sam da napravim fotku malo bolju, ali ne uspevam sa mojim telefonom.

Golim okom mi deluje kao da je malo zasecen vrh, pa pretpostavljam da je UPC, a i zeleni je konektor, a i Zivanic je potvrdio.
SC je sigurno.

Pisao sam Nebo-u pa cu videti.

Evo pokusaja Makro fotke
[ blaki @ 26.12.2020. 18:19 ] @
Citat:


.... iz MTS su pre mesec dana dosli i hteli da vuku opticki kabl po plafonu, 20m po stanu, bez kanalica i icega, samo da zalepe cist opticki kabl sa onim pistoljem za plastiku. Meni je to delovalo odvratno i ruzno pa za malo da odustanem od MTS i da ostanem na SBB gde sam iz cg nat-a pa mi puca net ako ostvarim malo vise konekcija.

Na kraju sam se setio da mi ne ulaze "na vrata" kao sto su hteli, nego iz hodnika zgrade direktno u radnu sobu. Tako da su probili samo jedan zid i tu spustili tu neku uticnicu i stavili ruter.
Problem je sad sto je zena odlucila da rotiramo sobe, tako da sad radna postaje spavaca pa ne bih da mi zvrji ruter pored glave celu noc.
Nisam zvao MTS da mi prebacuju ruter, jer i ako bih pristao opet bi verovatno razvlacili kabal po plafonu i umuljali zid kao sto mi vec jesu ovde. Attach-ovacu par fotki kako to izgleda.

Tako da mi je plan da razvucem tanke kanalice i kabal iznad lajsne parketa do centra stana, tu gde mi je dnevna soba i TV. A poosle odatle patch kabal i switch do radne sobe.

Evo kako izgleda to, koliko su umuljali zid se i ne vidi najbolje na fotografijama, sva sreca pa sam predvideo i nisam pristao da idu kroz ceo stan.
Hit mi je i kako su krimpovali kablove, ova dva sa izolirkom. Da ne gresim dusu koiko god dugacke da sam trazio pristali su i napravili, samo sto su oba prestala da rade pa sam slucajno imao kljesta i 2 konektora i popravio tu drugu stranu.
Sad sam kupio sve sto mi treba da odradim sve sam, pa je to razlog zasto ni ne zelim da ih zovem



Skratio sam citat da ne ponavljam opet ove odvratne slike radova ljudi koji o montiranju (kablova, kanalica i bilo čega drugog - nebitno) pojma nemaju, a da slučajno i imaju, nemaju čime uraditi. Ovo je slika i prilika bezbroj firmi kojima je Telekom kao svojim podizvođačima dao "mrvice kolača", a oni opet malo "mrvica" odvojili nekim firmama "pod", pa tako nekoliko puta "izvođačima", a ti krajnji za tako sitne pare jednostavno ne mogu ni pomisliti na neke kanalice, jedva se namire neophodni troškovi goriva, izlazaka na teren i angažovanja žutokljunaca, koji za opet mizerno sitne pare i hoće da rade (podrazumeva se "na crno") i koji su za pojam "majstor" nedavno saznali i ubeđeni su da to postoji samo u borilačkim veštinama.
Sve se svodi na to, da to što se uradi i privremeno proradi, i da se što brže napusti mesto rada jer su dnevne norme i planovi poslodavaca naravno nenormalni i gotovo uvek neostvarivi u toku "radnog" vremena koje je naravno fleksibilno - može trajati "od jutra do sutra" sve u pokušaju da se plan za taj dan i ostvari.

Sve izrečeno je iz kratkog radnog iskustva montera koje sam imao "zadovoljstvo" i lično iskusiti i pogađate nisam sebi dozvoljavao baš ovakav fušeraj, pa sad sedim kod kuće i pišem komentar na ovom forumu.
[ scoolptor @ 26.12.2020. 19:22 ] @
Da li Telekom jos uvek vuce onaj tanak 2mm opticki kabel, do splajs boksa:
[att_img]
Stavio sam 6mm PVC pneumatsko crevo kroz zidove specijalno za taj opticki kablic.
[ zivanicd @ 28.12.2020. 21:37 ] @
Ma da... to izvucete usisivacem bez problema :) Obican usisivac ce izvuci 300m optike za uduvavanje kroz okiten bez problema :D:D:D
[ anon70939 @ 23.01.2021. 09:53 ] @
Nisam mogao ranije da se javim.

Kabl je SC/APC-SC/APC. Zivanicd mi napravio 15m i poslao. Hvala jos jednom :).
[ blaki @ 23.02.2021. 13:31 ] @
Citat:
CoyoteKG: Nisam mogao ranije da se javim.

Kabl je SC/APC-SC/APC. Zivanicd mi napravio 15m i poslao. Hvala jos jednom :).


Kako se približava dan (polovina sledećeg meseca) kada bih i ja trebao preći na optiku, pokušavam da nađem što sitnije kanalice za taj jedan tanki optički kablić, da izbegnem brljotine po zidovima kao kod člana CoyoteKG, sve manje su mi neke stvari jasne, pa i po cenu da ispadnem glup moram pitati ovde, a tema nije tako "bajata" pa se nadam odgovorima ( i kritikama za neznanje, ako treba):

- Kako su monteri spojili optički kabal na taj modem sa slike iz prethodnih poruka, konkretno ove

https://static.elitesecurity.o.../9/3982488/20201225_093047.jpg

Gde je tu priključak za optiku? Sve što vidim su RJ-45 za priključenje bakra, STP (UTP), zar ne?

Kako je član CoyoteKG iskoristio taj kabal što mu je napravio Zivanicd kada na modemu nigde priključka za optiku? Na slikama koje daje Google kada se ukuca ta skraćenica "SC/APC-SC/APC" dobije se optički kabal sa naravno priključcima za optiku, evo slika

https://www.specialized.net/me...pli-fiberxp-pc556ssp005-bi.jpg

Zar ne mora ispred modema da ima i nešto ovako:

https://i.imgur.com/rPLv1Il.png

Hvala unapred na odgovorima.


[Ovu poruku je menjao blaki dana 23.02.2021. u 14:59 GMT+1]
[ djoka_l @ 23.02.2021. 13:52 ] @
Skroz desno na slici se vidi nešto što liči na optički kabl (zeleno-žuta mrlja iza uređaja).
Ono što se, uglavnom, vidi je, s leva na desno, USB, dva siva konektora za RJ11 (telefon) i 4 žuta LAN konektora.
I užasno napravljeni Fly kablovi za LAN, uz jedan normalan.
[ ademare @ 23.02.2021. 14:08 ] @
Opticki kabl bi trebao biti ovaj zuti , sto se vidi da prelazi sa desne strane preko uredjaja , iznad ovih zutih LAN portova .

Ne vidi se gde je prikljucen .

Ovo je link uredjaja na Huawei sajtu , samo je na Portugalskom ?

https://support.huawei.com/ent...echolife-hg8245q2-pid-21989531

[Ovu poruku je menjao ademare dana 23.02.2021. u 15:18 GMT+1]
[ B3R1 @ 23.02.2021. 15:59 ] @
Mnogo jasnije je ovde:
https://support.huawei.com/car...100524517&topicId=86c8fe40

Opticki port se ocigledno nalazi levo od 4x UTP/RJ45. U pitanju je SC/APC port.
[ zivanicd @ 23.02.2021. 20:40 ] @
Najbitnije je da budes kod kuce kada monteri dolaze da sve spoje. Tada ih lepo zamoli da montazu urade kako trba i da dovuku kabl tamo gde ti odgovara. Razmisli dobro jer premestanje kabla nije jednostavna stvar i u slucaju prekida mora da dodju serviseri i sa posebnim aparatima da kabl ponovo "zavare".

Ovo govorim iz iskustva sa druge strane, tj kao neko ko pruza usluge. Desava nam se da korisnik nije kod kuce vec ostavi zenu, babu, dedu da budu kod kuce za vreme montaze i onda mu ne odgovara gde je pozicioniran ruter i slicno.

Evo kako izgleda instalacija kod mene:










[ zivanicd @ 23.02.2021. 20:53 ] @
Citat:
ademare:
Opticki kabl bi trebao biti ovaj zuti , sto se vidi da prelazi sa desne strane preko uredjaja , iznad ovih zutih LAN portova .

Ne vidi se gde je prikljucen .

Ovo je link uredjaja na Huawei sajtu , samo je na Portugalskom ?

https://support.huawei.com/ent...echolife-hg8245q2-pid-21989531

[Ovu poruku je menjao ademare dana 23.02.2021. u 15:18 GMT+1]



Ako uredjaj ima RF izlaz (za kablovsku TV) na njemu ces imati zeleni prikljucak, tako da ce pri montazi da momci zavare APC konektor ili stave APC patchkord ako formiraju mali ZOK (zavrsnu opticku kutiju).

Kod mene je RF prijemnik poseban (vidi se gore na slici) i od njega imam patch kabl UPC/UPC (plavi na plavi) do ZTE modema za internet.

Evo slike kako je povezan modem.

Nema tu mnogo mudrosti. Sve je plug&play.

[ blaki @ 24.02.2021. 07:19 ] @
Citat:
B3R1:
Mnogo jasnije je ovde:
https://support.huawei.com/car...100524517&topicId=86c8fe40

Opticki port se ocigledno nalazi levo od 4x UTP/RJ45. U pitanju je SC/APC port.


Bravo @B3R1 ovo je to. Dakle tu se nalazi taj priklljučak za optički kabal. Sada je sve jasno. Hvala!!!
[ Windows2 @ 16.03.2022. 20:28 ] @
Verovatno cu uvesti opticki internet pa sam nesto zamislio kako to da napravim. Zelim da mesto za zavrsnu opticku kutiju bude u predsoblju gde ce stajati i ruter, wifi mi ovde nije bitan jer cu ga retko koristiti i to samo za telefon. Zelim da ruter u predsoblju bude povezan direktno sa kompjuterom u sobi, preko utp kabla koji ce biti u zidu gde ce biti po jedna ista zidna mrezna uticnica, znaci jedna u predsoblju a druga u sobi gde mi stoji komp.

Znaci: Iz opticke zavrsne kutije opticki kabl (onaj zeleni) uboden u ruter -> iz rutera obican lan kabl sa zabicama ustekan u mreznu uticnicu u predsoblju -> iz mrezne uticnice u mojoj sobi isti takav obican lan kabl u moj komp. Mislim pretpostavljam da moze na ovakav nacin al' reko ajde da pitam da nesto ne propustim pre nego sto krenem da ugradjujem utp kabl u zid od predsoblja do sobe. Znaci prvo pitanje jel' ne smeta nista da bude ovako povezano?

Drugo pitanje posto ce taj mrezni kabl koji ce ici u zid biti 15 metara duzine koji tip kabla je najbolje da ugradim? Utp 5e ili sesticu. Da li tu ima neke razlike i za uticnicu koji je tip?
Evo i slike kako sam to zamislio da bude jasnije.

[ Living Light @ 18.03.2022. 03:53 ] @
.
[ calexx @ 18.03.2022. 09:16 ] @
Kakva tri lan kabla?

Uzmi neki noviji, šesticu recimo, a taj kroz zid će naravno da bude sa punim presekom ili baš kako se zove, wall kabl. Ne bavim se time godinama, valjda ima neke razlike i u utičnicama pa gledaj da bude odgovarajuće. Dužina nije prevelika ali obavezno poveži prema standardu a ne bilo kako. Imao sam prilike da vidim kako kabl od 20-30m brlja jer su ga "majstori" iz servisa povezali pin2pin a ne po standardu.

Da li si isplanirao i internet u ostalim prostorijama?
[ Living Light @ 18.03.2022. 09:20 ] @
1)Jedan koji dolazi u uticnicu u predsoblju od rutera,
2) Kabl koji ide od uticnice u predsoblju do sobe na uticnicu pa na PC,
3 Kabl koji ubodes u predsoblju u LAN uticnicu,

Znaci u predsoblju u nekom momentu može da ima 3 kabla u istu tacku,
(u istoj uticnici u predsoblju)
ako ubode laptop u uticnicu u predsoblju.
[ B3R1 @ 18.03.2022. 09:22 ] @
Cemu ti sluzi mrezna uticnica u predsoblju? Koliko vidim, ti od rutera vodis samo jedan kabl i na njega kacis kompjuter u sobi. Na jedan port rutera mozes da prikljucis samo jedan uredjaj. Ako zelis da koristis uticnicu u predsoblju za nesto drugo ispravna instalacija bi bila:


A sto kaze Robert najbolje bi bilo da sve portove rutera izvedes na tri posebne uticnice (ili da uzmes uticnicu sa 2-3 porta ili neki RJ45 patch panel) i time obezbedis da mozes da koristis vise portova na ruteru u buducnosti.
[ Living Light @ 18.03.2022. 09:54 ] @
A to znaci da uticnica u predsoblju mora biti posebna-PROLAZNA.

Jedan kabl dolazi od rutera i zavrsava u samoj uticnicu u predsoblju.
A drugi kabl opet ide od rutera i zavrsava u uticnici u predsoblju
ali se ne dodiruje ni sa cim vec odande nastavlja do dnevne sobe do racunara.

Uticnica u predsoblju nije neka obicna, vec mora da ima i prolaz za dalje za jedan kabl,
a za drugi kabl IZLAZ u samoj uticnici.

mada je to sve sviranje...

Oba kabla DIREKT od racunara/laptopa u ruter,
i nakrivis šešir.

Znaci 2 kabla, svaki za sebe krecu od rutera,
i završavaju kod korisnika.
Jedan zavrsava u predsoblju,
a drugi zavrsava u dnevnoj sobi.

Če, ček, ček..

Je ovo neko YT pitanje ili skrivena kamera?
[ calexx @ 18.03.2022. 11:21 ] @
Citat:
Living Light:
1)Jedan koji dolazi u uticnicu u predsoblju od rutera,
2) Kabl koji ide od uticnice u predsoblju do sobe na uticnicu pa na PC,
3 Kabl koji ubodes u predsoblju u LAN uticnicu,
Ako sam dobro razumeo, plan je da se fly kabl dovede iz rutera u utičnicu a da utičnica bude povezana sa sličnom u sobi kablom koji ide kroz zid. Po tome nema ništa od korišćenja utičnice za neki komp jer će od nje da ide veza samo u sobu.
Citat:
B3R1:Cemu ti sluzi mrezna uticnica u predsoblju? Koliko vidim, ti od rutera vodis samo jedan kabl i na njega kacis kompjuter u sobi. Na jedan port rutera mozes da prikljucis samo jedan uredjaj. Ako zelis da koristis uticnicu u predsoblju za nesto drugo ispravna instalacija bi bila:
Koliko vidim, plan je da se kabl provuče kroz zid i iskoriste utičnice za vezu. Nije baš dobra varijanta da iz rutera ide kabl u utičnicu u sobi jer u ruter ide licnasti kabl a u utičnicu wall kabl. Moguća varijanta je fly kabl od rutera do kompa ali je verovatno ružno ubacivati ga u zid a i da u sobi izlazi iz zida pa je u planu elegantnije rešenje sa utičnicama.

Ne znam kakav je konačan plan, da li će da bude interneta u još nekoj prostoriji, da li se planira kasnija mreža ... ideja ima nedostataka, možda je ok ako utičnica bude baš uz kutiju/ormarić gde će da bude ostala oprema. Mada se za takve varijante koriste peč paneli koji su ipak skupi za kućno povezivanje. U sobu može da ubaci dodatni ruter pa da kabl iz utičnice ide u taj drugi ruter za još neki komp.
[ Windows2 @ 18.03.2022. 15:47 ] @
Mislio sam da ce biti jasno onako kako sam opisao i uz skicu koju sam dao sta hocu, ali ako nije evo da probam da pojednostavim. Zelim samo da opticki internet koji mi uvedu u stan to jest u predsoblje gde ce stajati zavrsna opticka kutija, ima fizicku intermet konekciju sa mojm kompom u sobi, a ne preko wifi-a. Znaci da imam opticki net na kompu u sobi putem fizicke veze sa optickim kablom to jest ruterom koji hocu da stoji u predsoblju. I to sam zamislio na opisan nacin preko lan kabla u zidu i dve uticnice. Kao sto rece covek necu da mi bilo koji kabl samo onako ruzno izlazi iz zida, a mislim i da nije dobro jer bi se tako vremenom i pomeranjem krivio i bio bi izlozen savijanju i ko zna cemu. Pa reko ajde onda lepo uticnice, samo se usteka i tu nece biti nikakvog mrdanja, savijanja ili bilo cega.
E sad vidim da to mozda nije pozeljno ali ne shvatam zbog cega, da li bi tako mozda bilo nekih problema u funkcionisanju interneta? Mislim na ovo:
Citat:
calexx:
Koliko vidim, plan je da se kabl provuče kroz zid i iskoriste utičnice za vezu. Nije baš dobra varijanta da iz rutera ide kabl u utičnicu u sobi jer u ruter ide licnasti kabl a u utičnicu wall kabl.

Ne znam sta znaci "fly" kabl, ali taj od 15 metara sto ide u zid mora da se stavi onaj bez zabica pa da se posle onom alatkom za guranje zizice povezu sa uticnicom. Mislim da se zove "kron" ta alatka. Jedino takav kabl bez zabica moze da se provuce kroz crevo, rebrasto ili koje vec budem stavio pa tako u zid.
A za vezu od uticnice u presdoblju do rutera ide onaj kratki sa vec namontiranim zabicama sa obe strane. Kao onaj sto dobijes u opremi reciimo za povezivanje adsl-a. I istim takvim veza od uticnice u mojoj sobi do kompa. Ima li nesto pogresno u takvom povezivanju?

Citat:
calexx:
Da li si isplanirao i internet u ostalim prostorijama?

Citat:
calexx:
Ne znam kakav je konačan plan, da li će da bude interneta u još nekoj prostoriji, da li se planira kasnija mreža ... ideja ima nedostataka, možda je ok ako utičnica bude baš uz kutiju/ormarić gde će da bude ostala oprema. Mada se za takve varijante koriste peč paneli koji su ipak skupi za kućno povezivanje. U sobu može da ubaci dodatni ruter pa da kabl iz utičnice ide u taj drugi ruter za još neki komp.

To nije bitno uopste, to mi je mesto za komp i to je to. Nikakve mreze kucno umrezavanje ili slicno nece biti potrebno. Zelim samo ficiku vezu, kabl od rutera u predsoblju do kompa u sobi.
Citat:
B3R1:
Cemu ti sluzi mrezna uticnica u predsoblju? Koliko vidim, ti od rutera vodis samo jedan kabl i na njega kacis kompjuter u sobi. Na jedan port rutera mozes da prikljucis samo jedan uredjaj. Ako zelis da koristis uticnicu u predsoblju za nesto drugo ispravna instalacija bi bila:

A sto kaze Robert najbolje bi bilo da sve portove rutera izvedes na tri posebne uticnice (ili da uzmes uticnicu sa 2-3 porta ili neki RJ45 patch panel) i time obezbedis da mozes da koristis vise portova na ruteru u buducnosti.

Kao sto vec napisao nista od toga, nemam i nece biti potrebe za prikljucivanjem nekog drugog kompa ili laptopa ili bilo cega. Znam da mozda to nekome deluje cudno ali tako je. Znaci samo mi treba povezanost na internet kablom od ulaznih vrata do sobe, eto.
[ calexx @ 18.03.2022. 16:14 ] @
Fly kabl je licnasti mrežni kabl i na njegove krajeve idu konektori. To su oni kojim se povezuju komp i ruter. Wall kabl je onaj sa žicama punog preseka koje se "uguraju" u utičnice ili patch panel. Alatku smo obično zvali puškica, nemam pojma da li ima neko redovno ime. Znači za taj kabl kroz zid, od utičnice do utičnice, kupi wall kabl, valjda znaju u prodavnici gde kupuješ i obrati pažnju na raspored, obično uz utičnice ide papirić na kome je to nacrtano. A i konektori u njima imaju obeležene boje koje tu idu.

Nema ništa pogrešno u ovoj ideji, najbolja moguća varijanta za ovakav plan.
[ Windows2 @ 18.03.2022. 19:32 ] @
Ok hvala svima. Za montiranje uticnica i raspored zicica po bojama sam pogledao vec nekoliko videa to jest tutorijala kako se to ispravno radi tako da mislim da cu moci to da napravim. Najverovatnije cu kupiti po dva mrezna rj45 modula posto i tamo i u sobi imam modularne uticnice pa cu samo tu ubaciti po jedan. Umesto suko euro utikaca koje sam planirao.
[ calexx @ 18.03.2022. 19:37 ] @
Pa uzmi odmah one duple utičnice pa imaš za dva kabla, nema potrebe da stavljaš dve utičnice. Ako sam dobro razumeo.

E da, dok sam se time bavio, važilo je da se po firmama ne namešta onoliko utičnica koliko ima računara nego onoliko koliko ima radnih mesta tj koliko će ljudi da bude unutra. Razmisli još malo, možda ti sutra nešto naiđe pa moraš opet da kopaš zidove ili razvlačiš kablove onako, kad se radi neka bude propisno.
[ Windows2 @ 18.03.2022. 21:59 ] @
Kopanje zida ide samo 40-ak santima dela ispod uticnice, od poda do nje gore, tu samo kabl ide u zid. A ostatak ide po podu tik uz spoj poda i zida pa ispod lajsne od parketa. Samo na jednom mestu moram da probusim zid da ga provucem iz jedne u drugu prostoriju.
Iskreno da kazem i ovaj komp i njegov ekran u koji buljim je vec nesto sto mi predstavlja sve veci napor, ne mogu ni da zamislim da cu dobiti potrebu za jos jednim kompom. I ovaj jedan je skoro pa previse.
[ calexx @ 19.03.2022. 08:59 ] @
Aha, ja sam razumeo da hoćeš da kopaš zidove i postavljaš crevo ili je crevo već postavljeno.

Drugi komp za devojku, ženu, decu, roditelje ... na to sam mislio. Što se buljenja u ekran tiče, možda ti monitor nije najbolji, ja po ceo dan gledam u monitor i nikakav problem ali ako uzmem laptop ili mobilni, posle kratkog vremena bole oči. U ovaj monitor mogu da gledam satima i da sve i dalje bude normalno.
[ Windows2 @ 19.03.2022. 11:02 ] @
Jeste naporan i za oci i za telo zbog dugog sedenja. Ali sam mislio na napornost najvise u smislu koliko sam vezan da ne kazem privezan za komp. Koliko mi vremena i energije prozdire svaki dan. Koliko budem otrovan sa interneta. Pa gledam da se postepeno sve vise udaljavam od kompa.

Devojka, zena, deca...https://translate.google.rs/?h...amp;text=sigh&op=translate