[ sasa.je @ 19.01.2021. 14:12 ] @
Nadam se da sam dobro definisao naslov teme. Naime, treba da iz jedne kolone izdvojim sva pojavljivanja svih imena ali po jednom, a da u sledećoj koloni prebroji ta pojavljivanja. U prikačenom prilogu sam to uradio ručno, ali je moja tabela veća pa bih naravno da to odradim kako treba, tj. kroz formulu. Kako sam vidio po netu, nova verzija Excela ima ugrađenu UNIQUE formulu gdje se čekira DISTINCT i to se odradi.
Ja nažalost još uvijek nemam novu verziju a treba da ovo odradim. Prije sam to radio sa DATA --> Advanced filter i čekirao Unique record only ali sam vidio da to ne radi dobar posao.
Tražio sam po netu rješenje i došao do neke formule =IFERROR(INDEX($A$1:$A$10; MATCH(0; COUNTIF($C$1:C1; $A$1:$A$10); 0)); "") ali mi kao rezultat izađe broj 0
U mom primjeru kolona B je nebitna.
[ sasa.je @ 19.01.2021. 14:22 ] @
Da napomenem, prije svega me muči to izdvajanje jedinstvenih vrijednosti. Brojanje poslije toga ne bi trebalo biti problem.
[ sasa.je @ 19.01.2021. 16:16 ] @
Mislim da sam nešto na kraju riješio. Formula je:

=IFERROR(INDEX($A$2:$A$290; MATCH(0; COUNTIF($B$1:B1; $A$2:$A$290); 0)); "")

Ovo je iz mog originalnog dokumenta, odatle vuče 290 redova.
Ako postoji nekakvo elegantnije rješenje, volio bih vidjeti.
[ Jpeca @ 19.01.2021. 16:26 ] @
Bez formule - na Data Tab imaš opciju Remove Duplicate - Znači kopiraš kolonu A nekde sa strane npr H pa onda u H primeniš ovu alatku.

Ako ti je potrebno samo brojanje - koliko ima jedinstvenih vrednosti - imaš na forumu array formulu koju je postavi FOX028 https://www.elitesecurity.org/p2632543
[ djoka_l @ 19.01.2021. 16:36 ] @
A uvek imaš i pivot tabelu gde možeš jednostavno da dobiješ i jedinstvene vrednosti i broj ponavljanja. I radiće brže od array formula za veće tabele>
[ sasa.je @ 21.01.2021. 15:06 ] @
Nekako mi djelovalo kao da puškom gađaš muvu ako bih to rješavao Pivot tabelom, ali uradiću i tako pa vidjeti kako bolje odgovara. Hvala :)
[ djoka_l @ 21.01.2021. 15:31 ] @
Meni deluje upravo obrnuto.

Ja godinama učim ljude koji pogrešno koriste Excel, da razdvoje PODATKE od IZVEŠTAJA. Ako si programer, čuo si za koncept MVC - Model-View-Controller
https://en.wikipedia.org/wiki/...2%80%93view%E2%80%93controller

Tvoja tabela (Kolone A i B) predstavlja MODEL podataka.
Tvoj rezultat (Kolone D i E) predstavlja IZVEŠTAJ (View) nad modelom

Ništa logičnije u Excelu nije nego da se koriste Pivot tabele za kreiranje sumarnih izveštaja nad podacima. Array formule i druge egzibicije su toliko netransparantne i teške za održavanje, da su mučenje kada nešto prestane da radi.
Koliko puta sam imao situaciju da, recimo knjigovođa vidi neku grešku u podacima, pa u ćeliju sa formulom =SUM(a1:a11) doda =sum(a1:a11)+3 jer mu se za toliko ne slaže. Posle dva meseca više niko ne zna šta predstavlja ono +3
Ja sam imao običaj da Sheet sa izveštajem zaključam, da ne mogu da se menjaju formule, pa ako treba korekcija, dodaj batice red u tabeli sa podacima, a nemoj da mi đubriš formule.
[ sasa.je @ 23.01.2021. 16:30 ] @
Hvala na sugestijama. Nisam baš progamer, ali osnove znam. Pokušaću dakle da ubuduće u ovakvim situacijama koristim PIVOTe. Sa njima nisam baš na ti, ali sam ih koristio. KOd njih me najviše nuče podešavanje samog izgleda (naslovi kolona, izgled tabela itd). Kad god sam ih koristio, dobijem ono štp trebam, ali ne budem zadovoljan samim izgledom tabele. Još jednom, hvala.
P.S. Probao sam i ovaj problem da riješim PIVOT tabelom, slažem se da je elegantnije. Još samo da ga ušminkam.