[ Branimir Maksimovic @ 01.02.2021. 04:54 ] @
Elem probao sam i ovo. Glavne izmene su to da je sada sve horizontalno umesto vertikalno.
Znaci expo view ide levo-desno umesto gore-dole i dash je premesten horizontalno dole, umesto vertikalno levo.
Rade top icons i open weather, dash to dock naravno ne radi, sve u svemu za alphu prilicno stabilno.
[ calexx @ 01.02.2021. 16:27 ] @
Umesto levo sad je desno, umesto gore sad je dole. I obrnuto. Vrlo bitne promene. ;) Gnome me nikada nije zanimao, uvek mi je nešto falilo, a mrzelo me da mu instaliram svašta da bi ponešto proradilo.
[ Branimir Maksimovic @ 02.02.2021. 00:25 ] @
Znas kako, Gnome mi najmanje vremena uzima dok radim, ne smeta mi. Na drugom mestu je KDE. Sve ostalo nekako imam osecaj da se mucim.
Valjda sam navikao, ne znam.Ovaj Gnometov expo je vrhunac po meni :P
[ Panta_ @ 02.02.2021. 16:08 ] @
Citat:
Ovaj Gnometov expo je vrhunac po meni

Ima to i3 podrazumevano. A, možeš i da imenuješ radne površine, kao i da startuješ programe na određene radne površine. Na primer, da na DP sa imenom Web startuju browser i mail progrmi, dok na npr. Work startuju programi koje koristiš za rad, na Media media programi, itd. Tako da po pokretanju imaš sve potrebne programe otvorene i razvrstane po kategorijama. Ma milina jedna ;).

https://i3wm.org/docs/userguid...orkspaces_moving_to_workspaces

Sve to naravno podešavaš kroz jedan jedini konfiguracioni fajl. I nema više glava da te boli posle svakog updatea, da li su ovo ostavili, a ono izbacili, gde se sada nalaze podešavanja za ovo/ono, itd.

Takođe, pogledaj GNOME Shell Tiling Window Extension, pa se možda odlučiš za i3. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 02.02.2021. 16:41 ] @
Znas kako i3 ;)
Pleaseeeeeeeeeeeeeeee
[ Bradzorf012 @ 02.02.2021. 20:15 ] @
Desetak godina sam bio na mintu, uglavnom mate, ređe xfce ili cinnamon. Skoro godinu dana sam na gnomu, Pop!_OS je vrhunski. Ne mogu da verujem da je gnome ovako dobar.
[ zorzj @ 12.02.2021. 15:31 ] @
Ne znam kako i zašto ali Pop!_OS radi munjevito. Interakcija samog sistema je fenomenalna. Sirov na početku, ali se lako prilagodi.
Svaka čast Pop!-u.

Samo još da vidimo Gnome 40 jer su izjavili da će biti efikasniji i poprilično manje zahtevan od KDE-a?!

Čekamo kraj Marta tj. početak Aprila.
[ Branimir Maksimovic @ 12.02.2021. 15:33 ] @
Da si ti ziv i zdrav ja odavno vozim Gnome40 ;)
[ zorzj @ 12.02.2021. 15:59 ] @
Znam i svaka čast na trudu ali nisam nešto raspoložen sa Alfama da se bakćem.
Ovog puta sačekaću Official izdanje
[ Branimir Maksimovic @ 12.02.2021. 18:15 ] @
Pa mislim ono isto je samo sto je sve horizontalno umesto vertikalno. To je primer presipanja iz supljeg u prazno ;)

edit:
imas temu moj desktop na linux desktop okruzenja, predzadnji post je moj i tu imas sliku kako izgleda Gnome40.
[ zorzj @ 13.02.2021. 02:37 ] @
Sada pogledah slicku.
Skockao si ga po PS-u

Nego, kakav je po pitanju zauzimanja resursa, hendlovanju procesima, brzini (odzivu)...? (u odnosu na sadasnji Gnome)

TNX
[ Branimir Maksimovic @ 13.02.2021. 04:14 ] @
zorj:"Nego, kakav je po pitanju zauzimanja resursa, hendlovanju procesima, brzini (odzivu)...? (u odnosu na sadasnji Gnome)"

To ne mogu da procenim na svojoj masini nikako. Recimo non stop vozim 8 threada WCG na 100% pa mi je opet sve responsive.
Ne vidim razliku iskreno. Sta su radili ispod haube ne znam ali vidi ovo:
Code:

~ >>> ps -A --sort -rss -o comm,pmem,rss | grep -i gnome                                                                                                                                                                              
gnome-shell      0.8 281152
gnome-software   0.2 75704
gnome-terminal-  0.1 60048
gnome-system-mo  0.1 50392
chrome-gnome-sh  0.0 26776
org.gnome.Weath  0.0 19820
gnome-shell-cal  0.0 11524
gnome-session-b  0.0 10252
gnome-session-b  0.0  8260
gnome-keyring-d  0.0  6460
gnome-session-c  0.0  3420

Znaci 280 mega je proces. Moze da stane u giga, ali malo ostaje.
[ zorzj @ 13.02.2021. 04:40 ] @
Pa odlicno je svakako, a odlican je i njihov underhaube rad
Dok dodju do Public Release ima da utegnu jos bolje. Bas se svojski trude (devs).

P.S. Kako da skinem ovu ikonicu sa podignutim palcicem gore uz "Re: Gnome 40alpha i jos po nesto" (belo/plava) (greskom sam je kliknuo)?
[ zorzj @ 13.02.2021. 05:16 ] @
Jedno pitanje.

Mogu li i kako da promenim visinu/sirinu i velicinu fonta na Gnome Top Panelu?
[ Branimir Maksimovic @ 13.02.2021. 09:59 ] @
Mislim da to ne moze, osim preko Tweaks, a to vec ne radi na Gnome 40 (jos).
[ zorzj @ 13.02.2021. 11:04 ] @
Ne može ni preko Tweaks.
Probao sam i na sadašnjem Gnometu i na Gnome 40
Ne-će ili ja ne-znam...
[ Branimir Maksimovic @ 13.02.2021. 11:17 ] @
Ako nema preko gui, onda moras da vidis gde se to odredjuje mozda preko gsettings.
Gnome je pravljen da bude krajnje prost i funckionalan, nije zamisljen za power korisnike
koji bi sve da kastomizuju. E sad postoje teme, ne znam one menjaju izgled. Moraces
da se snadjes sam majstore ;)
[ Bradzorf012 @ 13.02.2021. 12:50 ] @
Ne znam zašto bi to radio. Ranije sam imao običaj na mintu da podesim veličinu fonta na osmicu ili na desetku, ali sada ostavim podešavanja po difoltu. Jedino što ubacim papirus ikonice i temu sa gnome look i to je to.
[ Panta_ @ 13.02.2021. 20:39 ] @
Citat:
Mogu li i kako da promenim visinu/sirinu i velicinu fonta na Gnome Top Panelu?

Mislim da to možeš da odradiš u gnome-shell.css fajlu. Vidi da li u /usr/share/gnome-shell/theme postoji navedeni fajl, ili kreiraj isti u ~/.themes/moja-tema/gnome-shell/gnome-shell.css i probaj sledeće:

Code:
stage {
    font-size: 12px; // podrazumevano 11px
}

#panel {
    height: 2.5em; podrazumevano 2.2em
}


Zatim, u Tweak Tool izaberi moja-tema i vidi da li ima promena. Takođe, pogledaj _common.scss i _panel.scss fajlove pa izmeni prema potrebi. Ne koristim Gnome pa ne mogu navedeno da isprobam.
[ zorzj @ 14.02.2021. 04:15 ] @
Ok. Sace proba svega navedenog pa javljam sta se desava
[ zorzj @ 14.02.2021. 06:17 ] @
Sve je isprobano i ne menja se velicina fonta na Panelcicu...
Neka ovako pa nek' ide zivot
[ Panta_ @ 14.02.2021. 08:36 ] @
Treba u Tweaks -> Extensions da omogućiš User themes, zatim umesto Default izabereš custom-theme. Pre toga u ~/.themes/custom-theme/gnome-shell/gnome-shell.css unesi sledeću liniju, npr:
Code:

#panel { height: 3.9em; font-size: 18px; }


Izmeni height i font-size u veličinu koja ti odgovara.

Evo, nisam bio lenj pa sam isprobao.

Default:



Custom:

[ zorzj @ 14.02.2021. 08:44 ] @
Probacu isto tako ali kasnije dok zena zavrsi WIN
Pa javljam ali nije htelo ich
[ zorzj @ 14.02.2021. 10:00 ] @
U Tweaks uopste nemam Extensions.
Imam posebno Extensions ikonu gde imam User Themes opciju ali tu nema moje "custom-teme" opcije. Dodao sam Yaru-Dark u /usr/share/themes i tek onda mi se pojavio u User Themes da mogu da odaberem...
Ovako kako si ti napisao ne-ce
Jedino da obrisem iz ~/themes/custom-themes ovaj Yaru... pa da dodam rucno empty fajl gnome-shell.css i da mu dodam ove dve linije koje si napisao...

Sada cu to isprobati pa javljam.
[ zorzj @ 14.02.2021. 10:11 ] @
Ispravka!!!
Moja greska je bila. Nisam kreirao gnome-shell folder pa u njega da stavim .css fajl!

Kada sam to odradio, U User Themes se sada vidi moja tema ali sa na gornjem panelu ne menja velicina fonta niti bilo sta kada izaberem moja-tela ili neku drugu temu.

[ Branimir Maksimovic @ 14.02.2021. 10:16 ] @
zorzj:"ali sa na gornjem panelu ne menja velicina fonta"

KDE, -> u onom pravcu

edit:
pomoc od gugla, takodje na temu teme.
https://www.modmy.com/how-change-font-gnomes-top-bar

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 14.02.2021. u 11:29 GMT+1]
[ zorzj @ 14.02.2021. 10:34 ] @
Zavrseno sve i sve je proradilo savrseno.

Samo sam ovako prepravio fajl
Citat:
#panel { height: 1.4em; font-size: 18px; }
da Top Bar bude svega za liniju siri od najduzeg slova J i to je to. Gnome Top Bar sredjen (greska je bila moja u sintaksi sa debeljuskastim prsticima ).
Ceka se Gnome 40 a sada napadm KDE