[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 15:18 ] @
Kupio sam pre par dana u tehnomaniji (inace su ga oni povukli iz Rode) nov SSD hard disk
SSD SATA 3 128 GB Geil Zenith R3 550/490 MB/s GZ25R3-128G

Supruzi treba za laptop cisto da joj malo brze radi - office varijanta. Znaci ne radi nista posebno na njemu.

Nijedan sistem nece da radi sa ovim SSD-om. Probao sam da instaliram 3-4 verzije Windowsa 10 i 3-4 verzije Windowsa 7 takodje probao sam i da instaliram i sa flesa i sa DVD-a. Laptop nema UEFI samo Legacy ali mislim da to ne bi trebao da bude problem jer je na laptopu vec bio Windows 10 normalno instaliran.

Onda sam ubacio Hirens Boot DVD i pokrenuo Hard Disk Sentinel... Dobio sam da je Health SSD-a 57% i da ima 16 bad sectora. Nemam pojma kako kupio sam ga novog novcatog

Evo pogledajte ovde
https://prnt.sc/105qx4z

Da li da ga reklamiram tj vraim nazad tehnomaniji? Ovo mi se nikad nije desilo
[ Branimir Maksimovic @ 24.02.2021. 15:57 ] @
Tehnomanija...
[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 16:25 ] @
Pa dobro ne znam sad sta to znaci - nije ga pravila tehnomanija oni su ga samo prodali...
[ Branimir Maksimovic @ 24.02.2021. 16:33 ] @
Sa srecom sa reklamiranjem...
[ ademare @ 24.02.2021. 16:35 ] @
Mislio je na losu prodavnicu , koja retko prihvata reklamacije .

Ali sta je tu je . Moras se zaliti na neispravan uredjaj .

Ja na sajtu njihovom , uopste ne vidim da to imaju u ponudi . Ko zna sta su ti uvalili u smislu poslednji primerak , rashod , restl itd.


Evo nasao sam ga . Da to imaju samo u radnjama . To je znak da se ne kupuje . Ono sto imaju dosta to nude i Onlajn , restlovi samo u radnjama .

https://www.tehnomanija.rs/it-...-550-490-mb-s-gz25r3-128g.html

Uvoznik je Roaming tj. vlasnik Tehnomanije .
[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 16:48 ] @
A interesuje me na osnovu HDD Sentinel report-a da li je stvarno problem do SSD-a? Ja cu probati jos jednom da instaliram sistem na mom racunaru na kome imam Patriot SSD. Ako i tamo bude problema onda cu im odneti.
[ Branimir Maksimovic @ 24.02.2021. 16:58 ] @
Jorgovan:"A interesuje me na osnovu HDD Sentinel report-a da li je stvarno problem do SSD-a?"

Zivot SSD-a se racuna na osnovu podataka u tablici na disku,koliko je upisao od koliko ima deklarisano maks upisa.
Naravno to ne znaci da ces bas odmah da ode, nego da je deklarisan maks ispunjen.
[ ademare @ 24.02.2021. 17:01 ] @
Sentinel cita podatke iz tzv. S.M.A.R.T. i oni su upisani na samom disku . Ovo u procentima je procena programa , zdravlje tj. Health .

Ali ovi neispravni sektori , da ih je toliko to je zapisano na samom disku .

Tako da je moguce da zbog neispravnosti ne moze da se instalira .
[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 17:02 ] @
Citat:
Zivot SSD-a se racuna na osnovu podataka u tablici na disku,koliko je upisao od koliko ima deklarisano maks upisa.
Naravno to ne znaci da ces bas odmah da ode, nego da je deklarisan maks ispunjen.


Pa mislim ja mu nisam nista posebno radio sto inace ne radim SSDovima - par puta je formatiran i pokusano je da se snimi nekoliko puta Win 10 nekoliko puta Win 7 to je to... Sta sam ja sad tu mogao za 1 dan da lose uradim
[ calexx @ 24.02.2021. 17:03 ] @
Ja se za početak uopšte ne bih oslanjao na taj program. Ako dobro vidim, u pitanju je prastara verzija za koju je vrlo moguće da ne zna šta testira. Poveži SSD na neki sistem, pogledaj da li se i kako vidi, formatiraj ga onako, kopiraj na/sa ... pa da vidimo kako dalje. Sama instalacija može da ima ko zna kakve probleme. Na kraju, šta znači Nijedan sistem nece da radi sa ovim SSD-om? Ne vidi ga, neće da se instalira, javlja greške ili nešto treće. Kad nešto ne radi, ništa ne znači ovakav opis.
[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 17:08 ] @
Citat:
Ne vidi ga, neće da se instalira, javlja greške ili nešto treće.


Instalira se pa se resetuje pa tu zakuca - upadne u reset loop

Nece da se instalira... Jednostavno u instalaciji stane.

Instalira se pokrene se windows sve ok - instaliram neki program drivere resetujem vise nece da se bootuje...

Instalira se sve pokrene se windows - brljavi ne radi start dugme kao da neke stvari fale nema sata sa datumom i vremenom....

Instalira se sve pa se resetuje par puta pa hoce da radi System repair pa se pojavi ovo
https://prnt.sc/105szig

I tako malo....

Probao sam i sa razlicitim USB flesevima i sa DVD
[ Branimir Maksimovic @ 24.02.2021. 17:09 ] @
U smart tablici ima jos korisnih podataka, recimo koliko je upisao i koliko je imao power ciklusa. Ako je nov to treba da bude blizu 0.
[ vbbojan @ 24.02.2021. 17:32 ] @
Vrati ga i nadaj se da te vraćanje neće koštati više od samog SSD u valuti izgubljenog vremena i živaca.
Srećno.

Moje iskustvo sa preko 1000+ ugrađenih raznih SSD.
Samo poznatiji brendovi, sve ostalo, vrlo, vrlo, diskutabilno i velika šansa za problem.

Znači:
- Ko može/želi da plati - Samsung
- Pristojan kvalitet / cena - Kingstone (AS400 serija je recimo pristojnog kvaliteta i cene, a nisam imao više od 1-2 otkaza u zadnjih 2-3 godine, a njih sam najviše trošio)
- Ima verovatno još brendova koji valjaju (na primer: WD, Gigabyte, Cruical).
- Geil Zenithi i slično, samo za izbegavanje, odmah liči na nevolju.
[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 17:46 ] @
Prikljucio sam ga na kompjuter i instalirao novu verziju HDD sentinela

Imam Biostar SSD koji je ono skroz ok i HGST obican hard od 500GB

Evo ga ovaj Geil
https://prnt.sc/105tkl3
Evo ovde njegovi SMART podaci (ne znam u sta tacno treba da gledam :) )
https://prnt.sc/105tmdo

Probao sam malopre da instaliram sistem na njega (dok je prikacen na kompjuter) - instalira se sve i kada se jednom resetuje upadne u reset loop. Stalno se resetuje kod pocetnog screen-a tako da cu sad da ga formatiram tj da obrisem particiju i sutra cu da im ga vratim.

Evo cisto da vidite SMART podaci od mog Biostar SSD-a
https://prnt.sc/105torl
Vidim da je sve zeleno (iako i dalje ne znam u sta treba da gledam :) )

ovo cu sve da im odstampam i sutra da im odnesem
[ vbbojan @ 24.02.2021. 17:58 ] @
Pa po ovom SMART sve je u redu.
E sad kako Sentinel računa health % je verovatno diskutabilno.
Ako si probao na različitim računarima i dobio isti problem onda je najverovatnije do SSD.
Jesi probao da napraviš na primer najnoviji Win 10 instalacioni USB?



[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 18:05 ] @
Citat:
Jesi probao da napraviš na primer najnoviji Win 10 instalacioni USB?


Ja inace malo tako servisiram laptopove - ovaj win10 sto imam sam gurao svima. Ovaj Win10 sam instalirao sigurno do sad na 30-40 latopotova i desktopa. Probao sam Activated Home i Pro a probao sam i Clean ISO untouched - nijedan ne radi sa ovim SSDom. Takodje probao sam i Win 7 Clean i Win 7 Activated SP1 - nista.
[ Branimir Maksimovic @ 24.02.2021. 18:20 ] @
Citat:
Jorgovan88:
Prikljucio sam ga na kompjuter i instalirao novu verziju HDD sentinela

Imam Biostar SSD koji je ono skroz ok i HGST obican hard od 500GB

Evo ga ovaj Geil
https://prnt.sc/105tkl3
Evo ovde njegovi SMART podaci (ne znam u sta tacno treba da gledam :) )
https://prnt.sc/105tmdo

Probao sam malopre da instaliram sistem na njega (dok je prikacen na kompjuter) - instalira se sve i kada se jednom resetuje upadne u reset loop. Stalno se resetuje kod pocetnog screen-a tako da cu sad da ga formatiram tj da obrisem particiju i sutra cu da im ga vratim.

Evo cisto da vidite SMART podaci od mog Biostar SSD-a
https://prnt.sc/105torl
Vidim da je sve zeleno (iako i dalje ne znam u sta treba da gledam :) )


ovo cu sve da im odstampam i sutra da im odnesem


Smart za geik ne daje ispravne podatke. Verovatno koristi nestandardnu tabelu pa ti se lifetime remain nikako ne slaze sa upisima, kojih bi trebalo da imas daleko vise (posto si ga koristio) nego sto tamo pise.
Na osnovu ovih podataka se nista ne moze zakljuciti.
edit:
a to sto se smrzava u toku instalacije lici na read only mod kad se ssd smrze usled nekog problema. Imaju ogroman bafer pa kad se bafer popuni i kad ide pokusaj upisa, zbog toga sto je smrznut jedmstavno otkaze i pocne da izbacuje greske.
Takodje je simptom ako ne dodje do gresaka kad uradis reboot da ostanu stari podaci.
[ Jorgovan88 @ 24.02.2021. 18:40 ] @
Ja cu njima da vratim SSD kao da je neispravan sto i jeste. Mislim sta ja da radim sa njim kad ne moze da se snimi sistem - Jedino da probam XP ili Win98 to nisam probao. Ceo dan sam izgubio zbog njihovog SSD-a...
[ Branimir Maksimovic @ 24.02.2021. 18:41 ] @
Po borju upisa u smart tabeli, SSD nista ne upisuje. Koliko je win10 instalacaija? Bar 10GB, toliko bar treba da ima upisa, a on nema nista. Verovatno je neispravan i nece da upisuje.
[ Jorgovan88 @ 25.02.2021. 13:07 ] @
Vratio sam ga danas rekli su mi da ce im trebati oko 30 dana da mi vrate pare... Pa sam narucio neki GIGABYTE SSD online. Valjda ce raditi
[ ademare @ 25.02.2021. 13:57 ] @
Nadam se da nisi kupio kod njih ili kod radnji koje su u vlasnistvu Tehnomanije Win Win i Emmi .
[ mjanjic @ 25.02.2021. 22:05 ] @
Kad tako neka sitnica ima u nekoj drugoj prodavnici pa oni kao mogu da dobave, nikad to ne prihvatam. Zašto - koriste brzu poštu, a ovi ko zna kako se ponašaju prema paketima. Vide kuriri da je nešto lagano u onoj kartonskoj koverti, pa možda misle da su neka dokumenta, tj. da se ne može oštetiti (a znak lomljivo sad lepe svi, jer i ako su dokumenta, ne sme npr. da se previja koverta), a da ne pričam kad preturaju po kombiju tražeći neki paket...
Ako pak transportuju šleperom sa ostalom robom, onda je još gore, te sitnice natrpaju u neku kutiju sa ko zna čime, kablovima i sl., bacaju kutije...
Uglavnom, nije isto kad se dobavi fabričko pakovanje sa 10 ili 20 diskova u kutiji koja je zaštićena od udaraca, i kad oni jedan SSD, ma kako upakovan, bacaju po kombiju ili ga stave u kutiju sa ko zna čime. Misle, nema mehaničkih delova, pa može da trpi sve.

Ili je jednostavno primerak sa fabričkom greškom - s obzirom od kada više niko ne proizvodi 128GB diskove, pitanje odakle im taj, ja tu najviše sumnjam da neko prepakuje vraćene diskove negde u inostransvu ili čak u Kini, i onda oni nekako nađu put do naših uvoznika.


Ja sam imao susret sa jednim laptopo na kome se tako ponašao Windows, "random" greške u radu, a pri pokušaju ponovne instalacije zakuca - samo, u pitanju je bio HDD sa gomilom loših sektora. Izgleda da nisu problem sektori sa podacima, nego nulti sektor ili sektori sa Master file table. Čuči negde u fioci, čeka da dobijem vreme da ga povežem na neki Linux, pošto nisam našao alat za Win koji može da očita podatke, polovinu otprilike pročitao i onda je Win odbio da dalje bilo šta čita, više ne vidi ni to što sam pročitao niti bilo koji alat za Win.

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 25.02.2021. u 23:15 GMT+1]
[ Jorgovan88 @ 25.02.2021. 22:32 ] @
Ovaj Gigabyte sam kupio od WinWin-a. A odakle da kupim kad su sve firme jedna te ista ekipa?? Jedino da idem negde u madjarsku da ga kupim.
[ ademare @ 25.02.2021. 23:48 ] @
Tehnomanija je losa radnja . Vara ljude , prodaje svasta , ne uvazava reklamacije itd.

I to sto su ti rekli da vracaju novac za 30 dana ?

Uzeli novac odmah a sad cekaj 30 dana . Ne znam da li imaju neki zakonski rok , al mi to 30 dana nekako mnogo .


Oni su kupili Win Win i Emmi . Tako da mozes da ocekujes isto , a mozda i gore ako slucajno bude problema .


Ja odavno nista ne kupujem u Tehnomaniji od kada su me prevarili za TV . Nekada sam kupovao u ove dve radnje , ali od kada je to Tehnomanija sa drugim imenom , ne kupujem vise u njima .


Ima dosta drugih radnji i manjih i vecih , koje nemaju veze sa Tehnomanijom . Osim roba koju uvozi Roaming , tj. Tehnomanija . To je svejedno gde se kupi , kada Tehnomanija odlucuje o reklamaciji .
[ Branimir Maksimovic @ 26.02.2021. 02:18 ] @
Tehnomanija(Win Win, Emmi) privlaci ljude nizim cenama, dok zapravo pordaju robu diskutabilnog kvaliteta i nemoguce ih je naterati
da uvaze reklamaciju. Zato za skuplju kompjutersku robu ima dosta drugih radnji, sa vecim cenama, al ako se nesto pokvari dobijes
adekvatnu zamenu odmah (monitor.rs gledam u tebe).
[ Zlatni_bg @ 26.02.2021. 18:38 ] @
Ma de nize cene. Gotovo da ne postoji stvar koju ne nadjes jeftinije na ctshopu, monitoru, bcgroupu, duocomu, novi g-tronu kad ima akcija... ako nema u ponudi samo posaljes mail.
[ ademare @ 26.02.2021. 20:19 ] @
Imaju ponekad akcije , sad bas ovih dana su im SSD na rasprodajama ?

Kada je otvorena tema Verbatim je bio kao i kod ostalih oko 2.500-2.800 sad vidim kao imali su rasprodaju navodno po 2.170 . Da li je rasprodaja bila prava ne znam , nema vise na stanju . Prva sledeca radnja je 2.500 plus postarina . Tu hvataju jer oni salju bez placanja za sve preko 2.000 din .

Ovaj Gigabyte o kome je rec je 2.352 din , a kod Atoma i Deska 2.500 plus slanje .

Gail iz prvog posta , posto je restl ima samo u radnji 2.390 din. Jeftino ali videli smo sta je u pitanju .

Crucial WW 2.446 din , Atom 2.660 . CT 2.800 plus postarine . ITD.

Tako pecaju , stvarno su neke akcije plus besplatno slanje i ljudi kupuju .
[ mjanjic @ 26.02.2021. 23:06 ] @
Pa sve zavisi ko je ovlašćen servis ili zastupnik. Kupio u Tehnomaniji Tesla TV 40", i to zadnji sa police (i razmišljam koliko li ima radnih sati), posle tačno godinu dana odapeo (pisao sam negde, par sedmica pre toga je zezao pri uključivanju, ja sumnjao da su elektroliti jer su simptomi slični, osim što se nije čuo relej kao kod monitora na kome sam dosta pre toga imao problem).
Odeno kod njih, oni poslali u ovlašćen servis (CT), sećam se da sam odneo u petak, u prodavnici bio u sledeći petak, na servisnom listu pisalo da je zamenjena glavna ploča.

E, sad, ako se kupi neka sitnica kao što je SSD... ne znam šta reći. Ja sma baš kod njih kupio Gigabyte 240GB (ili 256, više ni sam ne znam koji su 240, a koji 256) za komp na poslu jer nisam imao vremena da čekam proceduru da mi se kupi, neki od 120GB bukvalno bio na izdisaju sa slobodnim prostorom, ostalo 7-8GB. Bio tada 4500 din., evo godinu ili čak više radi bez problema.


Možda je najbolji savet, koji je dao neko jednoj od raniji poruka, da se izbegavaju "ŠLJ" brendovi. Ne samo što generalno imaju loš kvalitet, nego još u Srbiji mogu da završe primerci koje je neko vratio ko zna gde, pa kad im se nakupilo 1000 vraćenih, neko to lepo prepakovao i poslao u zemlje gde je zaštita kupaca nikakva.

Isto kao što kinezi prodaju preko neta za 5-10$ one fleševe od 1TB (a na Amazonu cena klempa, sad možda i nije kao pre nekoliko godina, sećam se da su kod nas koštali nešto tipa oko 2000€), pa ko je naivan i misli da će stvarno dobiti 1TB fleš po ceni onog od 16GB, neka naruči. Isto važi i za manje kapacitete, tipa naruče ljudi 64GB, a ono realno 8GB (može da se upiše svih 64GB, ali je čitljivo samo 8GB, koliko stvarno ima memorije).
[ @ 27.02.2021. 12:47 ] @
Citat:
mjanjic: Možda je najbolji savet, koji je dao neko jednoj od raniji poruka, da se izbegavaju "ŠLJ" brendovi. Ne samo što generalno imaju loš kvalitet, nego još u Srbiji mogu da završe primerci koje je neko vratio ko zna gde, pa kad im se nakupilo 1000 vraćenih, neko to lepo prepakovao i poslao u zemlje gde je zaštita kupaca nikakva.

Isto kao što kinezi prodaju preko neta za 5-10$ one fleševe od 1TB (a na Amazonu cena klempa, sad možda i nije kao pre nekoliko godina, sećam se da su kod nas koštali nešto tipa oko 2000€), pa ko je naivan i misli da će stvarno dobiti 1TB fleš po ceni onog od 16GB, neka naruči. Isto važi i za manje kapacitete, tipa naruče ljudi 64GB, a ono realno 8GB (može da se upiše svih 64GB, ali je čitljivo samo 8GB, koliko stvarno ima memorije).

Da probam da pojasnim te pojmove tih dobrih i loših brendova. Prvo što treba znati postoji svega nekoliko proizvođača NAND "ploča" (iz kojih se kasnije režu i prave čipovi): Micron, Kioxia (ranije – Toshiba Memory), SK Hynix, Samsung, Intel. Isto tako, i proizvodnja kontolera se svodi na nekoliko proizvođača: Phision, Sand Force, Marvell, Jmicron, Silicon Motion, Realtek, Samsung Phoenix, Yeestor.
Onda sledi podela memorija na SLC, MLC, TLC i QLC tipove. Razlika u ceni između SLC i QLC je ogromna i ona ne zavisi od imena pod kojim će se prodavati disk. SLC su predviđeni za rad na serverima i cena je za običnog korisnika izuzetno visoka. Samsung u svojim evo diskovima koristi 3 MLC tip memorije. MLC SSD diskovi su brži i imaju duži životni vek od TLC SSD diskova a TLC od QLC diskova.
Danas, u najvećoj meri prodaju se diskovi sa TLC i QLC tipom memorije i najčešće podržani Silicon Motion kontrolerima.
Koja je suštinska razlika iumeđu brendiranih i silnih kineskoh kingova? Evo, poređenje Seagate Barracuda SATA i Goldenfir SATA:





Kod Seagate, sem memorije TLC i imena samog diska, vidi se i kontroler i količina DRAMa dok na "kinezu" toga nema, sem što se vidi da je memorija Intel i tip QLC. Intereantno, oba se podudaraju po količini memorije koja se hardveski nalazi na samom disku ali "kinez" se deklariše na 360Gb?
To govori o tome da je "kinez" sklepam od čipova koji nisu prošli kontrolu za brendirane i oni takve čipove odkupljuju za svoju proizvodnju. Znači, namakli su 360Gb koji se mogu koristiti a dokle će, to je cveć drugo pitanje?!

Test zapisa na Segate:


Test zapisa na Goldenfir:


Ima situacija, kao u lutriji, da možete "ubosti kineza" odličnog kvaliteta ali rekoh, lutrija.
Evo za primer, opet Goldenfir ali od 256Gb i test zapisa:


i dobro poznatog Kingstona A400:


Ali kao što rekoh, lutrija.

Nedavno sam gledao na ebay disk "Oscco", "kinez" koji se reklamira MLC/TLC memorijom?! Znači, niko vam ne garantuje šta će pod haubom vašeg diska biti. Na kraju može biti i QLC?!
Ovo je u najkraćem suština podele diskova, ne računajući i podele na interfejz. Ima tu još finesa ali mislim da sam uspeo da objasnim suštinu. Ako sam nešto propustio, dopunite informacije.

Lično, držim se proverenih imena jer treba imati na umu, ako SSD otkaže, šanse da se sa istog da nešto spasiti gotovo su nikakve!

[ Jorgovan88 @ 03.03.2021. 17:43 ] @
Tehnomanija mi vratila pare

A Gigabyte iz WinWin-a radi bez problema instalirao sam sistem sve je ok ;)
[ ademare @ 03.03.2021. 19:09 ] @
Na kraju je sve lepo ispalo . Red je da i jedna prica ima srecan kraj ;)
[ Branimir Maksimovic @ 03.03.2021. 19:35 ] @
Citat:
Jorgovan88:
Tehnomanija mi vratila pare

A Gigabyte iz WinWin-a radi bez problema instalirao sam sistem sve je ok ;)


To je lepo. No mogao si se nacekati. Mozda i oni citaju forum, pa da ljudi ne pocnu da ih izbegavaju :P
[ calexx @ 03.03.2021. 20:06 ] @
Sve te priče su političke jer je valjda reč o nečijem bratu koji ima veze sa nekom od firmi. Sve firme su tu negde, postoje iskustva i dobra i loša sa valjda svakom, samo što se loša iskustva sa drugim firmama ili prećutkuju ili ih pravdaju dok kod ovih svako doda neko svoje negativno razmišljanje (ne iskustvo) pa deluje da su mnogo gori.

Ja prvo pogledam cene pa kupim, najčešće su to E i W, ionako svu robu neko isti uvozi. Ne sećam se nekog baš lošeg iskustva sa bilo kojom firmom, većina komponenti višestruko preživi garantni rok mada se ionako kvari samo potrošna roba tipa napajanja ili hardovi.
[ ademare @ 03.03.2021. 21:36 ] @
Ta prica o necijem bratu je ostala samo prica .

Zvanicno je vlasnik Win Wina i Emmia bio sadasnji predsednik FSS ! On je prodao firme , Roamingu .

Sad sto je od pre neki dan taj covek iz FSS poceo po tabloidima da se provlaci cak i za planiranje najtezih zlocina , su neke price sa nejasnim ciljevima za sada .
[ filip3ff @ 29.03.2021. 23:30 ] @
Kupio u Gigatronu pre nekih 14 meseci Apacer od 240GB. Za sada, sve pohvale! Brz, stabilan, nikakvi bagovi...preporučujem.