[ lega99 @ 06.03.2021. 16:49 ] @
Doso update update-grub u Manjaro i Manjaro pobrljavio, sad vidi samo sebe, ostale linuxe ne vidi, boot meni ne prikazuje
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2021. 17:02 ] @
Vidi sta je u /etc/default/grub.pacnew pa dodaj sta nema.
[ calexx @ 06.03.2021. 17:34 ] @
Kasnije ću da probam, ja bih za početak prvo proverio da li su montirane particije sa ostalim linuxima i šta već sve imaš i onda odradio os-prober. E sad, ti dodaješ i u fstab svašta, ja tu nemam ništa osim / i swap particija.

U poslednje vreme Manjaro po instalaciji vidi samo sebe, ranije bi ažurirao spisak ostalih OS-eva ali odavno to više ne radi. Jedan od detalja kako sve rade naopako, što je bilo dobro izbacuju, što ne valja održavaju. Čudni neki razvojni tim, ovo se više odnosi na plazmu nego na manjara.
[ lega99 @ 06.03.2021. 17:52 ] @
Izgubio je vezu sa os-prober, samo izlista svoje kernele i zavrsi i tako napravi grub.cfg
Sad da se kecam Manjaro mora da bude vodeci linux tj. njegov grub i da on kupi ostale linuxe i win, ocito da to sad nece, sta je prslo, znam samo da zadnjih dana kad sam radio update-grub pojavljivao se os-prober sa svojim tekstom koji se dosad nikad nije oglasavao i samo je kupio ostale linuxe i windows i pravio ostatak grub.cfg fajla
[ calexx @ 06.03.2021. 18:45 ] @
Da, poludeo je, problem pravi grub-2.04-18-x86_64.pkg.tar.zst pa je rešenje da se vrati prethodna verzija. Verovatno su malo pukli, često žure, koriste grub i ostalo što drugi ne razumeju ...

Odradi sudo pacman -U /var/cache/pacman/pkg/grub-2.04-16-x86_64.pkg.tar.zst tj vrati prethodnika pa će opet lepo da apdejtuje grub.

edit: evo, odrađen apdejt gruba, vratili se svi ostali i opet sam na Arčiju. Ova verzija 18 brlja, verovatno će brzo da je zamene nekom koja radi. Manjaro ponekad preteruje i trči pred rudu umesto da bude iza Arčija.
[ lega99 @ 06.03.2021. 19:08 ] @
@calexx,

To je resenje, imaju jos kad se lista za download 2 verzije ispred, pozurili kako kazes.
Jel moze Arch da se stavi njegov grub kao glavni a da moze da pokupi Manjaro i da ga dize
Sad treba zakljucati ovu verziju al dok se setim kako.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2021. 19:24 ] @
Stavis u /etc/pacman.conf sta hoces da ignorises
Code:

# Pacman won't upgrade packages listed in IgnorePkg and members of IgnoreGroup
IgnorePkg   = binutils
#IgnorePkg   = glib2 glib2-git
#IgnorePkg   = libpulse 
#IgnorePkg   = ghc happy alex cabal-install
#IgnorePkg = gvfs  gvfs-afc  gvfs-goa  gvfs-google  gvfs-gphoto2  gvfs-mtp  gvfs-nfs  gvfs-smb
#IgnoreGroup =

[ calexx @ 06.03.2021. 19:29 ] @
Može da se stavi bilo koji ali će i on posle apdejta gruba da se vrati na prethodno i neće da startuje Manjara. Lakše ti je da normalno koristiš Manjara, ako ažurira grub na ovu krljavu verziju, samo ponoviš onu komandu koja vraća prethodnu i tako dok ne ubace ispravnu. Valjda neće dugo, verovatno ima još ovakvih koji koriste više operativnih sistema.

Mada ... pre nekoliko godina je PCLinuxOS imao sličan problem, apdejt gruba je nalazio samo njega i Pendžere. Na pitanje nekog korisnika zašto ne nalazi ostale Linuxe, odgovor je bio ... pa šta će vam još neki linux pored ovog?? Posle su opravili.
[ lega99 @ 06.03.2021. 21:10 ] @
Pa ovo je pravo izludjivanje, sad imam grub preko celog ekrana, pre toga dok je radilo kako treba grub meni je bio u prozoru a ne preko celog ekrana i sa ikonama svoje distribucije. E sad moz se slikam, veze nemam kako je ono bilo i zasto je tako bilo a nisam nikakeve grub customajzere koristio. Pa to samo problem za problemom, te se akam sa lokalizacijom koja ne moz da se odradi kako valja sad ovo...
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2021. 21:22 ] @
Kod mene je GRUB_THEME="/boot/grub/themes/starfield/theme.txt" od 2014 i nista se nije promenilo.
Verovatno imas grub themu manjarovu pogledaj da podesis ako ne moze da je nadje i slicno.

edit:
teme se postavljaju pod /usr/share/grub/themes/
[ calexx @ 07.03.2021. 11:21 ] @
Citat:
lega99:Pa ovo je pravo izludjivanje, sad imam grub preko celog ekrana, pre toga dok je radilo kako treba grub meni je bio u prozoru a ne preko celog ekrana i sa ikonama svoje distribucije.
Kod mene je isto kao što je bilo pre ove lude verzije gruba, mada mi iskreno više odgovara grub preko celog ekrana jer je ovo loše smišljeno. Ranije je bio grub na celom ekranu a usput se videlo odbrojavanje pre starta default operativnog sistema. U jednom trenutku su ubacili zelenu temu, skratili spisak OS-ova na manje od pola ekrana u sredini pri čemu poslednji red pokriva odbrojavanje ali ... ništa što mi je bitno. To da li je grub preko celog ekrana ili u prozoru, da li su tu ikone ostalih OS-ova, da li je pozadina crna, zelena ili je slika broda ... mi uopšte ne znači ništa. Ionako traje 5 sekunde osim ako menjam OS, pri čemu mi i dalje nije bitan izgled ekrana. Uglavnom i ne pogledam ekran, osim ako neću drugi OS.

Ne znam da li si još nešto menjao od kako se ovo desilo, proveri da nisi probao sa nekom od izmena u pominjanim conf fajlovima.
[ lega99 @ 07.03.2021. 11:36 ] @
Nemma pojma sta je bilo ali sam nasao neku skriptu na gitu koja uradi sve sta treba, dobio grub podlogu (zamenio njihovu) dobio sve u koloru i taj sistem prozora gde su izlistani linuxi ali sad je sve u koloru. Pre je bil malo farbe na vrhu ekrana i onda prozor u kome su linuxi (ikona i tekst) to je bilo uramljeno a dole je imao tekst sta da stisnes ako hoces edit i odbrojavanje. Uglavnom ovo cudo sad lepo izgleda, podloga mu je ista kao i login ekran, ja patim od toga da sve podgloge budu iste, grub, login ekran, screen lock, shutdown (restart itd). Koliko vidim grub za update i dalje stoji nevaljasna verzija al me vise nece zeznuti, obrisao sam cache inace bi odmah uradio downgrade ovak sam mora da skidam sa neta stariju verziju pa install. Ko zna sta je to bilo, mozda neka globalna tema koja je u sebi imala i sminku gruba. Hvala na pomoci :)
[ calexx @ 08.03.2021. 17:37 ] @
Opet nešto eksperimentišu a odgovor se nađe malo kasnije, kad se svi iznerviraju. ;)
Citat:
Through a recent patch, os-prober seems to have been disabled by default. See here for details: https://gitlab.manjaro.org/pac...b814a14651e1ccbd0dd6b08de2a129

I had the same issue and could resolve it by manually adding the line GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
to /etc/default/grub.
Lakše mi je da ovo uradim nego da preskačem apdejte ili peške odrađujem sve ostalo. Deluje i da nije greška i da neće da se opravi sledećim verzijama pa je ovo rešenje.
Ne verujem da mnogo njih ima gomile operativnih sistema ali mnogi imaju bar windows pored manjara pa će morati da smisle nešto. Makar da sami ubace ovu liniju u default/grub.

Moguće je i da je ovo zabrljalo tvoje boje i grafiku u grubu.
[ lega99 @ 08.03.2021. 19:36 ] @
Stigla je novija verzija gruba i os-prober ali bez patch sa onom linijom fajla /etc/default/grub nema ostalih linuxa

Code:
Warning: os-prober was executed to detect other bootable partitions.
It's output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
Found KDE neon User Edition 5.21 (20.04) on /dev/sda1
Found KDE neon User Edition 5.21 (20.04) on /dev/sdb2
Found Manjaro Linux (20.2.1) on /dev/sdb9
Found Kali GNU/Linux Rolling on /dev/sdc3
Found Arch Linux (rolling) on /dev/sdc6
Found Windows 10 on /dev/sdd1
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
done


Sadasnji grub

[ lega99 @ 09.03.2021. 10:04 ] @
Mogu samo da zakljucim da je ljudska glupost bezgranicna kao i uobrazenost, videli da su na drugom mestu na stranici distrowatch pa misle da su uhvatili boga za jajca i da samo njihov distro ljudi koriste.
Poceli su da gube kompas kao i ovi sto prave plazmu, epohalna izmena izmenjam raspored u system setovanju, izmenjam raspored dugmeta u instaleru i stavim da moze da se stavi-setuje prvi dan u nedelji (kao da to nije postojalo u Ubuntu kao komanda). Da li ti ljudi misle da smo mi dementni, ako bas se nesetim odmah setim se za pola sata i vidim da se izmisljalu "novotarije" koje su u stvari samo jedna opsena i privid da se nesto i napredno uvodi u distro.
[ lega99 @ 09.03.2021. 11:26 ] @
E izem ti djubre od update Manjara, uradim update gruba i os-probera, onu liniju patch i sad kao Manjaro radi. ALI drugi manjaro nece da radi, podize se samo u failsafe modu, koje su to opiceni tipovi, drzim dva Manjara bas zbog tih gluposti sto mora da bude vodeci grub i da kupi ostale. Sad treba da vracam opet na staro rolback da proradi, nisam stigao da probam ostale linuxe ako i oni tako budu radili ima da obrisem sve linuxe i vise nikad necu da ih stavim na masinu.
[ lega99 @ 09.03.2021. 12:30 ] @
Evo probao sam dalje shebao mi i Arch, vratio sam grub i os-prober na stare verzije i sad prepoznaje kako treba sve linuxe.

Code:
Warning: os-prober was executed to detect other bootable partitions.
It's output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.


Sta ovo znaci? to pise sa tim novijim verzijama. Po meni znaci sta god nadjem a butabilna je particija (a mora da bude da bi Manjaro ostao glavni boot i grub da bi pokupio ostale)
ja cu da promenim grub i particiju sa koje se sistem butuje.
[ Branimir Maksimovic @ 09.03.2021. 16:46 ] @
Imas u anoucmenentz dizejblovali su os-prober zbog nekakvog bug-a.
[ calexx @ 09.03.2021. 16:52 ] @
Nisam još stigao da probam novi grub i ostalo, to ću kasnije ali ja Manjara jedva da koristim. Tačnije, koristim mu grub da bih startovao neki od MBR operativnih sistema, za GPT iliti EFI mi nije potreban.

Koristim Arčija, Manjaro mi je bio zanimljiv zbog nekoliko sitnica (lako nalaženje najbržeg mirora, onaj dodatak podešavanjima gde se manipuliše kernelima i slično) ali mi deluje nekako svojeglavo pa ga preskačem. Tako sam probao sve klonove Arčija i od svakog pre ili kasnije odustao. Tako radim i sa Kubuntu klonovima, original je original.
[ calexx @ 09.03.2021. 17:45 ] @
Citat:
lega99:Evo probao sam dalje shebao mi i Arch, vratio sam grub i os-prober na stare verzije i sad prepoznaje kako treba sve linuxe.
Sad sam probao i evo šta su uspeli da urade.

Od pre nekog vremena su uveli onaj opis u poslednjem redu gruba za neki OS pa kod njih mora da piše
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.11-x86_64.img
ali ostali linuxi (osim mislim ili Suse ili PCLinuxOS) to ne umeju da urade pa kod njih ispiše samo
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img
i onda ne može da se podigne.

Za razliku od njih, Arči je tu imao ispisano
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-linux.img
pa i nije zavisilo od verzije.

E sada, sa ovom novom izmišljotinom, Manjaro samo za sebe u grubu ispiše kako valja, dok za ostale (i neki drugi Manjaro na kompu i za Arčija) ispiše samo prvi deo i naravno ni oni ne mogu da se startuju. To se lako izmeni tj doda ali ... svaki apdejt gruba ga vrati.

Epilog ove priče je da ću sada iz Arčija da uradim
Citat:
sudo grub-install /dev/sdb
i od sada na dalje i ubuduće će Arči da startuje i sebe i ostale linuxe, osim Manjara a njega ću da zaboravim neko vreme dok ne odluče kako će dalje. Bio sam blizu toga kada su zamrsili to da drugi linuxi ne mogu da ih ubace u grub ali sam izabrao da Manjaro to radi, ovoga puta su preterali, ako ne mogu ni sami sebe da vide, a što mi je bitnije, više ni Arčija, onda sledi doviđons.
[ calexx @ 09.03.2021. 18:02 ] @
Mislio sam da dodam na prethodnu poruku ali mislim da je bolje da je odvojeno, da se jasnije vidi.

Elem, još gore je nego što sam mislio. Pogledao sam stari grub na jednom od Arčija koji slabije koristim i tamo je pomenuta linija samo
Citat:
initrd /boot/initramfs-linux.img
i to je funkcionisalo. Sada je Arči ipak dobio ono
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img
ispred pa i on sada ne ume da radi. Konkretno, više ni Arči ne može da startuje druge Arčije na kompu, kao što ni Manjaro ne može da startuje druge Arčije i druge Manjaro linuxe. Kubuntu se provlači ali ne smem da startujem neki i apdejtujem ga, bojim se da i on ne počne tako.

Sve u svemu, bliži se vreme kraja korišćenja više linuxa, od sada verovatno samo ovaj koji inače koristim a ostale ću jednom mesečno da apdejtujem reda radi. Dosta je i bilo, sigurno se desetak godina igram sa stotinama distribucija, uvek imam po nekoliko na kompu, možda je vreme da ih i sklonim. Sutra ću da "prođem" kroz ostale i očistim koliko mogu.
[ lega99 @ 09.03.2021. 20:28 ] @
Ja cu ga zakucam na ovome sto radi, update ta dva fajla necu da radim, pa dokle izdrzi.. Kad vise nebude radilo adio imam win on ima posebno svoj disk i boot, tako sam ga pravio, sto bi se ja do kraja zivota kecao sa linuxom, ocu film ono nesto zahebava, opravljaj, ocu muziku ne radi palyer, opravljaj; sad sam uveo praksu sve sto pocne da zahebava deinstaliram, ne se zezam vise. Ima dva playera razlicito se zovu a isti su i rade uvek i u linuxu i u windowsu. Ne znam dal to keca samo KDE plasma ili i ostala okruzenja, dosta mije bilo one sarene laze oko srpskog koji gura mesanu salatu, podrzavas kao 100x jezika a kad probas ono corak.
[ Branimir Maksimovic @ 10.03.2021. 02:16 ] @
Citat:

New issues:

OS prober does not run and adds other operating systems
Please click the ► at the beginning of this line to view this solution

Manualy add the line GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false to /etc/default/grub
Run sudo update-grub


[ calexx @ 10.03.2021. 07:14 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Manualy add the line GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false to /etc/default/grub
Run sudo update-grub
Ne, ovo je samo delimično rešenje, ono omogućava da Manjaro tj njegov update-grub uopšte vidi druge operativne sisteme.

Verovatno nisi koristio Manjara uz ostale linuxe, već dugo skoro nijedan linux ne može da pokrene Manjara svojim grubom. Dodali su onu liniju sa initrd /boot/intel-ucode.img pa posle toga konkretan /boot/initramfs-5.11-x86_64.img i ostali se ne snalaze. Zato smo 99 i ja koristili Manjara jer on vidi sve, ostali ne vide njega. Sada je došlo do toga da više ni on ne vidi ostale ali i do toga da je i Arči dodao pomenuti intel-ucode pa sada ni on nije dobro "viđen" apdejtom gruba. Pretpostavljam da je u pitanju grub 2.0x jer je tada počelo ali se i nadam da će to da reše.
Ili će da bude po onom starom PCLinuxOS razmišljanju, šta će vam drugi linux u kompu kada imate PCLinuxOS?

Sve u svemu, rešenja (osim peške ispravljanja tih linija) nema ili još niko nije predložio a ja prestajem da koristim druge linuxe i ne zanima me više šta se sa njima događa. Mada je slično bilo i do sada, iako sam povremeno probao.

Možda ću da spremim jedan super-grub i on da startuje te druge jer sada praktično niko nikoga više ne vidi.
[ calexx @ 10.03.2021. 18:15 ] @
Trebalo je da uradim ono što obično radim, sačekam malo i problem bude rešen. Grub je išao 18-19-20 i sada valjda 21 uz "pripadajući" os-prober i opet radi kao i ranije. Nisam probao i da ukinem onu liniju iz default/grub ali mi ne smeta. Probaću kasnije na drugom Manjaru.

Još kad bi Arči ili ostali mogli da "vide" Manjara ... ali ne može, čak sada Manjaro ima prednost jer Arči ne vidi ni druge Arčije. :(
[ Branimir Maksimovic @ 10.03.2021. 20:57 ] @
calexx:"ali ne može, čak sada Manjaro ima prednost jer Arči ne vidi ni druge Arčije. :( "

to dizejblovanje os probera nije manjaro thiing, ali oni su bili prvi da povuku. Enabluj tj dizejbluj za Arch isto sto si za Manjaro.
[ lega99 @ 10.03.2021. 21:25 ] @
Zavisi sta povuce sa update, ja sam uradio rolback na onu verziju sto je @calexx rekao i os-prober na staru verziju i svako svakog vidi, nikakakv patch sve radi. Ja ima staru masinu uefi se tek pojavio kad sam je kupio i nijedan linux nije znao i nije imao ko da kaze kako. Od tad zbrisao sam uefi. Prvo sam instaliro ponovo win 7 bez uefi,onda otkacio disk i krenuo sa linuxima na druge diskove. Posle je dosao win 10, bez greske uradio upgrade sa win 7 na 10, nikkave veze nema sa linuxima, moz se digne sam ako ga stavim tako u biosu ili ga dize Manajro grub kako sam namestio. Manjaro je napravio karambol sa tim sto bas on mora da nosi sve, pa sad jos ne vidi ni svoju drugu instalaciju, ne vidi Arch, Neon vidi. Pre toga bilo je njesra sa btrfs ne vide ga OS bazirani na Debianu-Ubuntu-Neonu itd. Onda sam zbrisao sve brtds particije i linuxe i vratio se na ext4 i sve je lepo bilo dok sad Manjaro nije krenuo sa ovim. Ne zaradjujem leba od linuxa, mator sam sta meni treba da se kecam toliko, ako ga uprskaju jos odo ja nazad na win, jedino sto me kod njega nervira je update koji je spor do bola, programi sta god stavim radi, ima dzabaka od samog M$ programa, ostalo programi koji rade i u linuxu i u windowsu, libreoffice, win legalan, to sto ce da me spijunira sta me gabri. Hiljade njih koriste linux i facebook, spijunira ih do koske i nikom nista, ja sam to zlo makno sa masine, nedam zeni vise da sedne za moj PC, dao sam joj stari mob Lenovo i facebook-lite i milina, moj mob zakljucavam sa mojim vrljavim otiskom prsta
[ calexx @ 10.03.2021. 21:31 ] @
Ne, to sa os-proberom je počelo pre neki dan i sada je rešeno a ovo sa Arčijem nema veze sa tim. Manjaro je prestao da vidi druge operativne sisteme i to sa os-proberom je vratilo funkciju ali je tek sada, novim grubom i os-proberom, sve vraćeno na staro.

Pre nekoliko poruka sam pomenuo da je ranije Manjaro a od skoro i Arči počeo da menja detalje i dodao ono initrd /boot/intel-ucode.img i Manjaro se snalazi i doda šta je potrebno, Arči još ne. Očekujem da i oni to reše, do sada nisu imali ovo, sada imaju i moraće da razmisle o tome.

Da ne bude da samo pišem a ne radim, malopre sam obrisao nekoliko linuxa. Sa GPT harda sam obrisao tri, mislim standardno Arči, Manjaro i Kubuntu a sa drugog harda sam obrisao mislim istu trojku, ostavio sam samo dva oldtajmera, jedan Arči sa KDE4 koji više ne može da se ažurira ali ga još ne brišem i Kubuntu 14.04, takođe KDE4 koji još mrda. Ostala je pomenuta trojka na SSD-u plus jedan PCLinuxOS koji će verovatno da bude sledeći jer tek oni brljaju.

Sve u svemu, tri linuxa na SSD i to je to, nema više desetine raznih, eksperimentisanje je završeno. Vrlo je moguće i da napravim imidže ovih oldtajmera pa i njih sklonim jer ih ionako ne koristim.
[ calexx @ 10.03.2021. 21:34 ] @
Citat:
lega99:Manjaro je napravio karambol sa tim sto bas on mora da nosi sve, pa sad jos ne vidi ni svoju drugu instalaciju, ne vidi Arch, Neon vidi.
Kao što sam napisao, grub 21 i novi os-prober i Manjaro opet sve normalno vidi. Arči je dobio onu intel liniju i moraće da srede da to prepoznaje i kod ostalih instalacija pa očekujem da to promene, onda će da bude manje potrebe za Manjarom.