[ Loketic87 @ 16.03.2021. 15:00 ] @
Pozdrav svima. Imam jedan problem sa OFFICOM. Naime, odjednom su ikonice promenile izgled. Ne sve, ali većina. Ja mislim da se radi o tome što su neki dokumenti sada U DOC a neki u DOCX file-u. Ne znam zašto jer do sada su sve ikonice isto izgledale. Sve funkcioniše, sve radi, ali jedne ikonice su čisto bele, a druge izglčedaju kao što je i klasični izgled. Trebam li nešto učiniti ili ne? Hvala
[ B3R1 @ 17.03.2021. 12:16 ] @
Mislim da se to desava kada predjes na Office365. Iz nekog razloga nakon instalacije i aktiviranja 365 svim fajlovima kreiranim u Office <= 2003 (doc, ppt, xls) brisu se default asocijacije i ikonice. Ideja je da te nateraju da sve snimis u Office >= 2007 format (docx, pptx, xlsx ...). Ne bi me cudilo da za par godina vise neces moci ni da ucitas te stare fajlove, bas kao sto je jos pre 10 godina postalo nemoguce ucitati Word 2.0 fajlove bez cackanja po registry ... ideja je jasna - naterati korisnike da uvek kupuju najnovije smece. Ako ne mogu milom, oni to rade (veoma rado) silom.

Nazalost, pocev od Windows 7 vise nije moguce prosto zakrpiti taj problem. U starijim verzijama mogao si da jednostavno izlistas tipove fajlova i svakoj dodelis default aplikaciju i ikonicu. Sada ti treba neka alatka za to poput FilesTypeMan. Ima i drugih. Nisam bas siguran koliko je pametno koristiti to ... moze da ti pobrlja druge stvari.

Tebi se fajlovi normalno otvaraju, tako da ... if it ain't broken, don't fix it.

Mene u Ofisu generalno nervira to sto u svakoj verziji pretumbaju sve opcije u UI s jedne strane ekrana na druge, odjednom pogase neke stvari koje su mi bile dostupne i uvek me teraju da se navikavam na nesto sto MS misli da je bolje. To su oni momenti kada mi dodje da razbijem sve oko sebe!
[ Shadowed @ 17.03.2021. 12:44 ] @
Citat:
B3R1: Nazalost, pocev od Windows 7 vise nije moguce prosto zakrpiti taj problem. U starijim verzijama mogao si da jednostavno izlistas tipove fajlova i svakoj dodelis default aplikaciju i ikonicu.

Mozes to i sada, upravo sam proverio i na Win7 i na Win10. Tj. ne mozes ikonu da menjas ali mozes koji program otvara koji tip fajla bazirano na ekstenziji a takodje i na protokolu (xyz:). U Win10 dodatno imas i izvrnutu varijantu: da vidis drupisano po aplikacijama koje ekstenzije su joj dodeljene.
[ mjanjic @ 17.03.2021. 13:32 ] @
Ja sam maltene do "juče" koristio Word 2003 paralelno sa 2013, jednostavno navikao i maltene žmureći znam gde je šta od opcija. Takođe, najčešće korišćene opcije su mi dostupne na toolbar-u, a mogu da dodam i bilo šta od dostupnih opcija kao taster.
Od verzije 2007 uveli su "ribbon", gde ja mogu da dodam nešto svoje, ali to je maltretiranje... kad kliknem na tabelu, on mi prikaže opcije za tabelu, ali su podeljene u 2 "trake", jedna za dizajn, a druga za formatiranje ili šta već. Opcije za formatiranje objekata, slika i sl. totalno pretumbane...

Recimo, kod 2003 sam lepo na glavnom toolbar-u imao polje koje prikazuje stilove za tekst, tu samo ukucam stil koji hoću da primenim, i to je to. U panelu sa stilovima nekoliko zadnjih koje sam koristio su na vrhu, pa ne moram da skrolujem kroz celu listu kad hoću da ih primenim. Od verzije 2007 to ne funkcioniše tako, dodao sam npr. sekciju na "traci" sa poljem gde mi se prikazuje naziv stila za odabrani sadržaj, ali zbog ograničenja širine ne vidi se lepo. U panelu sa stilovima ne prikazuju se u vrhu nekoliko zadnjih koji su korišćeni, pa i posle 50 klikova na izbor stila za neki paragraf, opet moram da skrolujem...
[ B3R1 @ 17.03.2021. 13:44 ] @
Citat:
Shadowed: Mozes to i sada, upravo sam proverio i na Win7 i na Win10. Tj. ne mozes ikonu da menjas ali mozes koji program otvara koji tip fajla bazirano na ekstenziji a takodje i na protokolu (xyz:). U Win10 dodatno imas i izvrnutu varijantu: da vidis drupisano po aplikacijama koje ekstenzije su joj dodeljene.

Mapiranje ekstenzija fajlova u aplikacije nije problem - to se radi tako sto kliknes desnim tasterom misa, pa odaberes opciju "Open With" i nadalje je intuitivno. Problem je ikonica. Nju ne mozes vise da menjas pravolinijski.

Ali postoji resenje, upravo sam ga namestio na svom laptopu i provereno - radi bez problema. Odes u registry editor i odaberes kljuc koji se zove:
HKEY_CLASSES_ROOT\.docx

Prvi parametar se zove "(Default)" i tu ces videti nesto poput Word.Document.12. Zapamti to. Ne diraj jos uvek nista. Odaberi sada registry key:
HKEY_CLASSES_ROOT\Word.Document.12\DefaultIcon

Opet, u parametru "(Default)" ce stajati koju ikonicu Word koristi za .docx fajlove. Klikni na taj "(Default)" dva puta misem i dobices nesto poput:
C:\Program Files\Microsoft Office\Root\VFS\Windows\Installer\{90160000-000F-0000-1000-0000000FF1CE}\wordicon.exe,13

Na tvom laptopu moze da bude drugacije. Kopiraj rezultat, a onda otvori:
HKEY_CLASSES_ROOT\.doc

Opet ces videti "(Default)". U tom polju kod mene je stajalo doc_auto_file. Sada otvori:
HKEY_CLASSES_ROOT\doc_auto_file

Iz nekog razloga, da li je to Office 365 ili Windows 10 - ne znam, tek u tom kljucu nedostaje sub-key "DefaultIcon". Njega dodajes tako sto desnim tasterom misa u levom delu editora kliknes na "doc_auto_file" i odaberes opciju New => Key. Tu ukucas DefaultIcon. Pojavice ti se "(Default)", klinkni dva puta na to i paste-uj putanju do ikonice koju si zapamtio u prethodnim koracima ("Program Files\Microsoft Office\ ...").

Restartuj masinu. I .doc fajlovi ce imati Word ikonice.