[ Danijel Bulic @ 25.03.2021. 14:15 ] @
Pozdrav,

polagao sam jedan ispit i dobio sam jako čudno pitanje (barem prema mom mišljenju).

Dakle, u zadatku sam između ostalog morao proračunati kratki spoj na sekundarnoj i tercijarnoj strani energetskog transformatora. Od podataka sam imao podatke o transformatoru i struje kratkog spoja na sabirnicama trafostanice (tropolni i jednopolni). Preko njih sam dakle izračunao impedanciju mreže i prebacio na 10,5 kV stranu, izračunao impedanciju transformatora pri KS i uradio proračun za struju KS.

E sad, na ispitivanju sam dobio pitanje:

"Prema kojoj nazivnoj snazi ste izračunali struju kratkog spoja" ?

Ja jednostavno ne razumijem šta je pitanje i na šta se mislilo. Prvo sam mislio da je pitanje upućeno na to kako sam uzračunao impedanciju transformatora, pa sam rekao prema nazivnoj transformatora, a barem reakciji koju sam dobio mislim da sam "mašio ceo fudbal". Pitao sam se da nije možda trebalo odgovoriti prema snazi kratkog spoja na sairnicama , ali taj dio je vezan za proračun impedancije ekvivalenta mreže. I nije mi jasno kako je mislio prema kojoj snazi kada ja računam struju kratkog spoja, dakle u isto vrijeme računam i snagu kratkog spoja (je li Uˇ2/Z ili U/Z sasvim nevažno).

Ima li kakav "profesor" da mi može pojasniti šta ovo pitanje znači ?