[ gti2 @ 29.03.2021. 20:47 ] @
Dakle, treba da doskočim klincu, dvanaestogodišnjaku 🙂
Pitanje je, koji je najjednostavniji "nevidljivi" način za to.
Kažem "nevidljivi" jer su aplikacije tipa firewall, Guglov roditeljski nadzor itd "vidljive" pa ih deinstalira.
Imam Sat Trakt-ovu optiku, ruter je Eltex NTU-RG-1421G-Wac:rev.A1
Probao sam da podesim parental control sa MAC adresom koju telefon pokazuje, ali ne radi pa ako može neka pomoć oko toga, to bi mi bilo najelegantnije rešenje.
[ bakara @ 29.03.2021. 20:55 ] @
Zakljucaj mu aplikaciju.

Zapravo sta ti znaci "nevidljivi" nacin?
[ vujkev @ 29.03.2021. 20:59 ] @
Koliko znam Google Family link ne može da obriše bez saglasnosti roditelja. Za deinstalaciju roditelj mora da ukuca svoju šifru.
[ gti2 @ 29.03.2021. 21:01 ] @
Citat:
bakara:
Zakljucaj mu aplikaciju.

Zapravo sta ti znaci "nevidljivi" nacin?

Ako instaliram neku "third party" aplikaciju, da ona ne bude vidljiva u telefonu jer je on onda deinstalira.
Kako da zaključam aplikaciju?
Inače, nije rešenje onesposobiti samo aplikaciju nego zabraniti i pristup preko pretraživača...
Opet, ne mogu da onesposobim ceo pretraživač, zbog škole...
[ gti2 @ 29.03.2021. 21:02 ] @
Citat:
vujkev:
Koliko znam Google Family link ne može da obriše bez saglasnosti roditelja. Za deinstalaciju roditelj mora da ukuca svoju šifru.


Deinstalirao je, veruj mi, ne znam kako, to sam prvo probao.
[ ctrl alt del @ 30.03.2021. 10:49 ] @
E onda ti se klinac snalazi mnogo bolje nego što si mislio. Nemoj dalje da ga nerviraš ili ćeš kroz neku nedelju otvoriti novu temu tipa:

- Ne mogu da se ulogujem na moj imejl nalog

Ili

- Ne mogu da pristupim ibankingu...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.03.2021. 11:19 ] @
Filtriranje na osnovu MAC adresa mora da radi, treba samo da vidiš što ti nije pošlo za rukom da to podesiš.
Možeš okačiti screenshot ovde i pokazati kako si to namestio, možda ti je promaklo nešto ključno za podešavanje.

Alternativno, ako je noviji Android možeš da napraviš drugog korisnika, koji neće moći da briše aplikacije, već samo da ih ažurira. Nisam proveravao da li je i instalacija novih ograničena, verujem da jeste. Na prvom korisniku, koji će biti vlasnik promeniš šifru, dete uloguješ na novog korisnika i time si efektivno zaključao telefon.
[ iculibrk @ 30.03.2021. 17:04 ] @
Koji telefon je u pitanju? Ako je Samsung, ima njihova app Samsung Kids gde ti određuješ sve, on čak ne može sa pristupi nikakvim podešavanjima. Što se tiče tvog rutera, mislim da mu je verovatno najmanji problem, verovatno se nakači na komšijin :)
Uglavnom, odabereš otključavanje pin-om i onda mu je za bilo šta što mu nisi dozvolio potreban isti.
Uglavnom imaš ovde o aplikaciji.
[ gti2 @ 30.03.2021. 17:11 ] @
Citat:
ctrl alt del:
E onda ti se klinac snalazi mnogo bolje nego što si mislio. Nemoj dalje da ga nerviraš ili ćeš kroz neku nedelju otvoriti novu temu tipa:

- Ne mogu da se ulogujem na moj imejl nalog

Ili

- Ne mogu da pristupim ibankingu...


Nije to ništa čudno za današnju decu :)
Ja sam prvi internet (dial up) imao tek kad sam se oženio, a oni se rađaju uz kojekakve megabite...

Elem, sinoć posle otvaranja teme sam opet instalirao Family Link, podesio sve i rekoh da probam ja da ga deinstaliram, deinstalirao se najnormalnije.
E sad ono najzanimljivije... Danas došao sa posla, kaže klinac, ne može da se uloguje u učionicu, traži mu roditeljsku dozvolu :)
Pogledam u telefon, Family Link se opet pojavio i neće da se deinstalira bez dozvole.
Tako da za sada ostajem pri tom rešenju.

@VOYAGER Okačiću večeras screenshotove podešavanja rutera jer bih hteo i to da rešim pa da imam keca u rukavu ako zatreba :)

@iculibrk Jeste Samsung, A5, pogledaću i to što si predložio.Hvala
[ iculibrk @ 30.03.2021. 17:39 ] @
Imaš je u Samsung app Store, uglavnom jako korisna stvar, jer možeš vremenski ograničavati sve aplikacije. Ja sam je stavio na A7 i kada se pokuša nešto što nisam odobrio dobije se ovo na slici
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.03.2021. 17:53 ] @
I ovo što kaže Ćulibrk, da se možda kači na komšijin net, vidi šta je od Wi-Fi mreža sačuvano kada uzmeš telefon :)
A možda je i mobilni net, ako ga ima.
[ gti2 @ 30.03.2021. 19:38 ] @
U podešavanjima ima ili vremenska zabrana za određeni uređaj (preko MAC adrese) ili URL filter.
Ako stavim vremensku zabranu, taj telefon onda, naravno ne može na net.
Ako stavim URL filterisanje, svi uređaji mogu na net uključujući YouTube koji sam stavio u filter...Probao sam i include i exclude list, isto je tj ne radi.
Zar ne postoji mogućnost da blokira određeni uređaj, ali samo za određene adrese, navedene u filteru?





[Ovu poruku je menjao gti2 dana 30.03.2021. u 20:56 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.03.2021. 23:31 ] @
Nešto neće da mi otvori sliku na telefonu, pogledaću sutra.
Nego, ako vremensko ograničenje radi, što ne ograničiš tako, neka neta ima za školu i sat-dva posle?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.03.2021. 23:33 ] @
Blokiranje uređaja po adresama kojima smeju ili je smeju pristupati postoji na skupljim uređajima koji se koriste u firmama, a nisam video nešto slično na kućnim modelima sa kojima sam se susretao.
[ gti2 @ 30.03.2021. 23:39 ] @
Ma ta škola je luda kuća, nikad ne znaš kad će poslati neki zadatak na Viber tako da ne mogu da mu ograničim komplet net na neki period...
Neka ostane ovako za sada, zadovoljan sam 🙂
Hvala svima na pomoći
[ dragancesu @ 31.03.2021. 11:19 ] @
Kolega @gti2 ja te rezumem, imam isti problem (14 godina) i to mora da se reši pre nego stigne signal na računar i telefon

Uzeo sam mikrotik ruter i on radi šta treba, imaš zaključavanje po MAC adresama, drugačije ne može
i onda nameštaš dozvoljeno vreme, zaključavanje portova (za igre), a youtube ide preko nekog layer7 protokola

Ovo pod pretpostavkom da imaš adsl/optiku za internet i onda deliš dalje
mikrotik ruter hap mini je oko 3000, i još da nađeš nekog da ti to podesi
a tvoj tuter preko koga dobijaš internet najbolje prebaciti u bridge mod, samo da internet prebaci i ništa više da ne radi

Nadam se da sam pomogao
[ gti2 @ 31.03.2021. 13:14 ] @
Ostaje za sada ova varijanta sa Family Link-om jer na ovaj način mogu da vremenski ograničim korišćenje svake aplikacije posebno, a među njima i offline igrice.
Mikrotik si kupio u Subotici ili si naručivao?
[ dragancesu @ 31.03.2021. 14:40 ] @
Naručio sam, lako je naći

zaboravio sam da napišem da je lako ograničiti protok
[ iculibrk @ 31.03.2021. 20:52 ] @
U vezi aplikacije koju sam predložio: prilično beskorisna kada sam malo pogledao, postavke su super, ali treba razmišljati poput deteta. Otišao na YouTube ukucao čuvenu "How to" i dobio predlog :) ući u safe mode i chrome i youtube su opet dostupni. Ne znam da li to radi na Family Link-u, ali ako može tako onda neka sigurna zabrana ne postoji. Što se tiče rutera, nije ni to loše rešenje, ali kao što reče @-V-O-Y-A-G-E-R- opet je tu druga pre paid kartica...

[Ovu poruku je menjao iculibrk dana 31.03.2021. u 22:11 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 01.04.2021. 01:57 ] @
Ma sa ruterom nema smisla, mali samo prebaci na mobilni net i cepa. Jedino da se zabrani na samom telefonu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.04.2021. 09:30 ] @
Pa sad, ako može da plaća mobilni net, onda može da kupi i drugi telefon :)
[ gti2 @ 01.04.2021. 09:34 ] @
Pripejd kredit je sveden na minimum 🙂
[ iculibrk @ 01.04.2021. 10:55 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Pa sad, ako može da plaća mobilni net, onda može da kupi i drugi telefon :)

Pa ne baš, 30 dana facebook-a na mts košta čitavih 70,00 dinara, instagram, facebook i twiter čitavih 300,00 isto 30 dana, ja sam mislio da dečak ima postpaid karticu (po meni bolje tako), ali u ovom slučaju mu je još lakše, karticu već ima :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.04.2021. 11:36 ] @
Citat:
iculibrk: Pa ne baš, 30 dana facebook-a na mts košta čitavih 70,00 dinara, instagram, facebook i twiter čitavih 300,00 isto 30 dana, ja sam mislio da dečak ima postpaid karticu (po meni bolje tako), ali u ovom slučaju mu je još lakše, karticu već ima :)


Ima li neki na kom može da arči YT? :)
[ iculibrk @ 01.04.2021. 11:53 ] @
Nema, samo za 200,00 dinara 7 dana 1 GB interneta, plus društvene mreže besplatno :)
[ Branimir Maksimovic @ 01.04.2021. 11:58 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Citat:
iculibrk: Pa ne baš, 30 dana facebook-a na mts košta čitavih 70,00 dinara, instagram, facebook i twiter čitavih 300,00 isto 30 dana, ja sam mislio da dečak ima postpaid karticu (po meni bolje tako), ali u ovom slučaju mu je još lakše, karticu već ima :)


Ima li neki na kom može da arči YT? :)


Ima, recimo ovaj moj zmaj ima 10GB specijalno za YT.
[ iculibrk @ 01.04.2021. 12:11 ] @
Zmaj je postpaid tarifa :)
[ calexx @ 01.04.2021. 17:32 ] @
O čemu se ovde uopšte radi? Klinac koristi previše telefon, troši previše interneta, koristi aplikacije koje nisu dobre za njega, gubi vreme umesto da uči? Ili je samo takmičenje kako mu doskočiti a da on ne sazna?

Meni deluje da se on sasvim dobro snalazi u svemu ovome i da je potrebno napraviti veliku akciju da se spreči ... u čemu? Mislim, to se lako odradi, uzme mu se telefon, ne daju pare za kredit, noralno mu se kaže da to i to ne sme da radi ... kakvi su ovo planovi koji su unapred osuđeni na neuspeh? Šta on uopšte loše radi?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.04.2021. 17:52 ] @
Verovatno provodi previše vremena gledajući gluposti po YT i roditelj želi da to umanji.
Svaki drugi savet bi bilo mešanje u roditeljstvo, a to čovek nije tražio :)
[ calexx @ 02.04.2021. 16:46 ] @
Pošto vidim da je bilo brisanih komentara, da dodam. Osnova priče je da se očigledno klinac više razume u mobilne i zamke i zabrane koje mogu da se postave pa se sada ovde traži način da mu se zabrani da sve to koristi. Zar i to nije mešanje u roditeljstvo? Mislim, ubaci softver koji neće da mu dozvoli da nešto radi, šta god da je, vs, kaži mu lepo da to što radi ne sme da radi. Ovo mi deluje kao pokušaj da se pronađe način da mu se sve zabrani pa da on protiv toga ne može ništa. Po čemu je to različito od oduzimanja telefona ili ukidanja para za kredit? Svi se takmiče da li bolje znaju mobilne od deteta?

Ili da roditelj malo bolje nauči sve zamke koje može da postavi pa da još bolje kontroliše dete?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.04.2021. 17:35 ] @
Mešanje u roditeljstvo je kada roditelju kažeš "nemoj ganjati program nego detetu uzmi telefon".
Odgovaranje na pitanje koji program može nešto da uradi nije mešanje u roditeljstvo, u smislu nametanja svog mišljenja.

A kako bi drugi vaspitali svoje (ili tuđe:) dete, nije predmet ni teme ni ovog tipa foruma generalno :)
[ gti2 @ 02.04.2021. 17:45 ] @
@calexx
Tebe je ovo baš pogodilo 🙂
Sve to što si spomenuo/predložio je već probano (i lepa reč i usmena opomena) i to ne jednom nego ne znam ni ja koliko puta i nije urodilo plodom.
Jednostavno, treba shvatiti da nisu sva deca ista.Ovo mi je mlađe dete, sa starijim nisam imao takvih problema.
[ calexx @ 03.04.2021. 08:20 ] @
Nije me pogodilo nego hoću da kažem da sa tehničke strane nemaš šanse da uspeš pa moraš da tražiš neki drugi način. Ako lepa reč ne pomaže ... onda se baci na izučavanje starih kineskih veština ... kako biti bolji od deteta u korišćenju mobilnih telefona. Sutra kompjutera, preksutra automobila ...

Pazi da ne popiješ kontru pa on tebi ograniči upotrebu mobilnog. ;)
[ gti2 @ 03.04.2021. 09:36 ] @
Ovo treba posmatrati kao "nove mere kriznog štaba" 🙂