[ dragan775 @ 03.04.2021. 14:15 ] @
Zanima me koji tip procesora je najbolji za sto brzi rad kod surfovanja,yt. Znaci igrice ne igram. Vrlo cesto otvorim i 30+ stranica u chromu i zavisi kakve su stranice procesor pocinje da usporava dok se stranica ne otvori. Pa me zanima kakav cpu sa koliko jezgara tredova koja frekvencija za sto brzi rad? moze dd3 ddr4
Hvala
[ gilopile @ 03.04.2021. 14:17 ] @
Tesko je reci bez da malo preciziras oko toga sta sve imas od komponenti, koji budzet, koju plocu imas...trenutni CPU i koliko RAM memorije imas?

Uglavnom svaki malo jaci CPU novije generacije 4/4 i 8GB RAM-a ce se lako izboriti sa zahtevnim surfom. Igra ulogu i brzina GPU...Noviji ryzen i vega to sve samelje bez poteskoca...
[ Branimir Maksimovic @ 03.04.2021. 14:32 ] @
Za surf ti treba dosta memorije ako hoces da otvoris vise od 3 taba. Jedan tab uzme i 800mb, tako da gledaj minimum 16GB rama. Sto se tice snage procesora, mozda jedino
neki jaci za video materijal. No ne treba ti tu vise od 4 jexzgra.
[ gilopile @ 03.04.2021. 14:33 ] @
Moze sa 8GB da se surfa laganica.
Nije na odmet staviti 16GB, sto da ne, ali 99% vremena ce da mu zjapi pola te memorije.
Vise problema stvaraju slabiji procesori i mnogo zahtevnih tabova.
[ dragan775 @ 03.04.2021. 14:35 ] @
Asus P5ql - pro intel775-e8400, 4gb ram,ssd samsung 250gb i grafika hd4650
Znam da je staro ali radi i dalje uz malo gnjavaze. pa me zato interesuje jel bolje da ima vecu frekvenciju a manje jezgara ili kako?
[ gilopile @ 03.04.2021. 14:44 ] @
Moze i dalje taj da se izbori i uglavnom je upotrebljivo za surf, al ipak ne moze sa mnogo tabova i zahtevnih sajtova sa puno reklama i sl.
Tu nista ne mozes da pojacas sem RAM-a. Dobices dosta sa ubacivanjem jos toliko memorije. Ali za lagan surf mora novija konfiguracija.
Ta ploha podrzava cak 16GB RAM-a. Impresivno za tako matoru plocu.
Ako imas negde, ili mozes jeftino nabaviti, uzmi jos 4GB RAM-a i dosta ce se poboljsati stanje.

Koje module trenutno imas u slotovima? Mozes to videti sa programom CPU-z SPD tab i odabir slotova u padajucem menu-u.
Ako imas 2x2GB, uzmes jos toliko i to je max sto mozes uraditi sa tim kompom. Quad cpu ti nista znatno nece pomoci da ga stavis.
Testirao sam ja e8500 sa raznim q6000, xeon slicnih performansi quad-ovima i nista znatno ne dobijes po performansama.

Uglavnom ici na neki noviji i3, i5 8GB ram za pocetak i SSD.
Ako se ima para, Ryzen 5 sa SSD i min 8GB rama i cao :D

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.04.2021. u 15:54 GMT+1]
[ dragan775 @ 03.04.2021. 14:53 ] @
Ploca je izuzetna. Kada otvara zahtevnije stranice usporava tj. cpu ide na 100% a ram je recimo na pola ili malo vise sve zavisi. nekada usporava i sa otvorenih 10tak stranica. Zato pitam jer ne bih vise da ulazem u ovaj komp.
Imam 2gb kingstone prvi do cpu,2- 1gb hyperx i 3 prazan,i 4- 1gb hyperx
[ gilopile @ 03.04.2021. 14:58 ] @
Normalno je da taj CPU pri otvaranju zahtevnog sajta ode na 100% dok to sve ne poslozi.

Svaki ce da cepne skoro max u tom stadijumu, al noviji ce naravno to odraditi mnogo brze.
Nije bas sve u frekvenciji procesora, bitne su i novije instrukcije i optimizacija browsera...
Tako da, nece isto raditi stari p4 procesor na 3Ghz i novi ryzen sa istom frekvencijom kada se mere samo single core performanse...

Ne ulazi nista sem dodavanja, sada jeftinog, DDR2 RAM-a. Jos 4GB i to je to. Dobices dosta, al opet nista sto se tice sirove cpu snage, sto zna u nekim momentima da zafali kod tebe.
Izbacis ta dva od po 1GB i dodas makar jos 2x2GB da imas total 6GB.
Za lagan surf i da sve radi kao podmazano ipak mora novija konfiguracija sa brdo ram-a i neizbezan SSD jbg.
[ dragan775 @ 03.04.2021. 15:04 ] @
Jel da trazim neki ddr3 sa i5 4 generacije npr? ili da ipak idem na novo i ddr4 onda bi uzeo amd. jel bitna i frekvencija rama u celoj prici? Mozda neki predlog?
[ gilopile @ 03.04.2021. 15:08 ] @
Najbolje da preskocis i5 4th.
Ides na ryzen DDR4 i to je to. Zavisi od ploce, uames nwme ili SSD.
Onda ces da vidis kako sve leti :)

Frekvencija jeste bitna, ali nista znacajno neces dobiti i sa najbrzom. Bitnija je kolicina, a DDR4 je i najsporija svakako dosta brza :D
Uglavnom se kupuje za gaming najbrza, a za tvoje potrebe nemas potrebe da vijas tu najskuplju, jer bukvalno ne mozes da primetis nikakvu razliku u radu.
Sem da vrtis nekakve testove i divis se kako imas brz RAM, hehe
[ dragan775 @ 03.04.2021. 15:15 ] @
Svakako gledam da prodjem povoljnije. jel mislis da preskocim samo i5 4 gen ili inace? jer vidim da ima npr i5 6 generacije to je ddr4?
[ ademare @ 03.04.2021. 15:50 ] @
Najjeftinije ti je da kupis za postojecu plocu jos 4 GB memorije 1.000 din i neki Quad , ali ne 6600 jer trosi vise struje i greje se vec bar 9300 .

To je jos 1.500 din .

Ukupno za malo vise od 20 Eur si miran par godina za surf .


Ako hoces bolje , onda polovni komp .

Zavisno od budzeta .

Od tog quada 775 je brzi i i3 2100 ! Iako ima samo 2 jegra !

Znaci sve sto kupis pocev od njega pa na vise i skuplje ce ti resiti posao !

Mozes i Brendirane .

Brendirani i3 3gen su 50 Eur + ! Komplet sa 4 GB , pa bi i tu trebalo dodati jos 4 GB !
[ dragan775 @ 03.04.2021. 15:57 ] @
Hvala na odgovorima,ako ima jos neki predlog pisite
[ dragancesu @ 03.04.2021. 19:11 ] @
Ploča je (bila) izuzetna u svoje vreme, ali vreme je pregazilo.
tvoje pitanje je univerzalno, uvek se ponavlja i uvek je drugi odgovor.
Pošto znaš za šta ti treba onda je moj predlog i5 3/4 generacija i 8gb memorije, u oglasima oko 100 eur.
Varijanta i5 šeste generacije sa 16gb memorije je 200 eur.
SSD je poželjan, i razlika se oseti.

Da ne nastavljam dalje. I ja imam osećaj da mi je računar dobar ali deluje sve sporije, svaki. Novi programi, tj novije verzije, traže veće resurse. To je to.
Jednom sam probao nešto jeftino, sampron 2800, u svoje vreme bauk. Ali pre dve-tri godine katastrofa. Može da se instalira samo verzija firefox koja je bila za xp. Razlog je što noviji programi, tj windows koristi novije instrukcije koje stari procesori nemaju. Za ovaj tvoj uskoro neće biti podrške jer će minimum za nove verzije biti i3/i5, napuštaju da program mora da radi na dual-core. Tako da hoćeš/nećeš moraćeš jednog dana da promeniš to što imaš. Mnogi se kunu da je i5/i7 druge generacije odličan ali ne bi išao na to. Pitanje je i koliki ti je budžet

ploča ko tvoja

bez namere da nekog reklamiram, ako krši pravili skinite
[ dragan775 @ 03.04.2021. 19:29 ] @
Ploce su slicne. Budzet mozda do nekih 300e, ali zavisi mozda zadrzim napajanje,ssd samsung koji je odlican,tako da ima opcija. samo me zanima npr jel bolje da cpu ima 4 jezgra 4 treda ili 4/8 i koje frekvencije su bolje za brzi surf?
[ megapyxeltoda @ 03.04.2021. 20:42 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Za surf ti treba dosta memorije ako hoces da otvoris vise od 3 taba. Jedan tab uzme i 800mb, tako da gledaj minimum 16GB rama. Sto se tice snage procesora, mozda jedino
neki jaci za video materijal. No ne treba ti tu vise od 4 jexzgra.


Ovo boldovano-da jedan tab uzme 800 Mb naprosto nije istina. Evo kod mene je otvoreno ravno 29 tabova-mrzelo da brojim al'ajde-i zauzece je=5,8 Gb, Znaci +jos koliko od toga Win uzme...
[ SlobaBgd @ 03.04.2021. 21:48 ] @
A da ne otvaraš 30 tabova u browseru? Ili da podesiš da se sadržaj stranice u tabu ne učita dok ne uđeš u taj tab?

Ako rešiš problem sa opterećenjem procesora i memorije dok imaš otvorenih 30 tabova, eto tebe ponovo za pola godine sa problemom da ti novi procesor i novi RAM koče kad otvoriš 60 tabova i sa pitanjem kakav procesor i koliko RAM-a ti treba da smanjiš opterećenje...
[ megapyxeltoda @ 03.04.2021. 22:30 ] @
^^Ne razumem kome odgovaras? Ako imam 16 Gb RAMa i sa otvorenih ~ 30 tabova imam zauzeto trecinu memorije=nemam problem.
[ gilopile @ 03.04.2021. 23:41 ] @
Win i Android su pametni sto se ram resursa tice.

Koliko god da uboses to ne mozes videti kao slobodnu memoriju, nego ce OS da sve iskesira u njega i sve ce raditi kako treba.

U surfu i 30, 50 tabova da otvoris sa 16GB ne moze ni pod razno da bude malo.

To sto neko gore rece da jedan tab zauzme 800MB je glupost. Chrome, a i ostali browseri sada imaju po 20-ak procesa koji rade i kad otvoris jedan tab i sve je individualno koliko ce RAM-a povuci, a sve zavisi koliko resursa imas, tako ce i da rasporedi, uzme koliko da sve radi kao podmazano, pa imao 8GB ili 16GB browser i win ce to pametno da rasporede. Kesiranje je cudo :)


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 04.04.2021. u 00:52 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 03.04.2021. 23:44 ] @
@megapyxeltoda
Odgovaram pokretaču teme. Mislio sam da je to jasno, izvinjavam se zbog nesporazuma.
[ Branimir Maksimovic @ 04.04.2021. 02:29 ] @
gilopile:'To sto neko gore rece da jedan tab zauzme 800MB je glupost"

Ma da. Pogledaj malo zauzece otvori 4 taba.
[ Miroslav Cvejić @ 04.04.2021. 11:42 ] @
Ja imam u proseku 20 do 30 tabova otvorenih po ceo dan, na 3 monitora.

8GB M1 macbook air.

Nema nikakvih problema ni kočenja u radu.

[ dragan775 @ 04.04.2021. 14:42 ] @
Citat:
SlobaBgd:
A da ne otvaraš 30 tabova u browseru? Ili da podesiš da se sadržaj stranice u tabu ne učita dok ne uđeš u taj tab?

Ako rešiš problem sa opterećenjem procesora i memorije dok imaš otvorenih 30 tabova, eto tebe ponovo za pola godine sa problemom da ti novi procesor i novi RAM koče kad otvoriš 60 tabova i sa pitanjem kakav procesor i koliko RAM-a ti treba da smanjiš opterećenje...


Ako znas kako da se podesi reci da znam
[ SlobaBgd @ 04.04.2021. 15:11 ] @
U Firefoxu je to "Do not load tabs until selected", a u Chrome moraš preko ekstenzije Auto Tab Discard ili Sloth. Ranije je to moglo bez ekstenzija, preko adrese chrome://flags/ ali Google stalno nešto menja...
[ megapyxeltoda @ 04.04.2021. 17:36 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
gilopile:'To sto neko gore rece da jedan tab zauzme 800MB je glupost"

Ma da. Pogledaj malo zauzece otvori 4 taba.

Braaaate mili...Ali ja stvarno nemam nameru tebi da titram...Veruj ne veruj ne zanima me..Ali nisi u pravu. Ni blizu. Tvojom logikom-30 tabova zauzima 24 Gb RAM? + sistem-znaci oko 26-27 HAHHA?!? A meni ustvari zauzima manje od 6 Gb?
[ Flo33 @ 04.04.2021. 19:48 ] @
Macbook M1


bez teksta sam kako radi novi mac. A tek je prva generacija.

Intel je u problemu.

[ gilopile @ 05.04.2021. 08:57 ] @
Citat:
SlobaBgd:
U Firefoxu je to "Do not load tabs until selected", a u Chrome moraš preko ekstenzije Auto Tab Discard ili Sloth. Ranije je to moglo bez ekstenzija, preko adrese chrome://flags/ ali Google stalno nešto menja...



Slobek, imas i Tab Supender ekstenziju
Jako dobra stvar kada se otvori puno tab-ova, jer ce nakon nekog ( podesivog ) vremena da se izbrisu iz memorije sve dok se strana kasnije ne refresh-uje. Ogromna usteda memorije, a opet je tab tu i ne mora da se kopa u bookmarku i sl. Dobro je kad se zaboravi ili ne tako cesto pristupa tab-u.
Svaki pristu tabu resetuje taj counter, tako da ce oni najposeceniji biti u memoriji standardno, dok ce oni za koje zaboravis biti izbrisani i na taj nacin oslobodi mem, a potreno je samo reload i opet je tu.

Ovo je za chrome
https://chrome.google.com/webs...abciakcmgepblmdkmemdbbkilneeeh
[ mstevic @ 05.04.2021. 08:57 ] @
Sta radite sa 30+ otvorenih tabova? KAko stignete to da pročitate?
[ SlobaBgd @ 05.04.2021. 09:28 ] @
Citat:
gilopile:
Slobek, imas i Tab Supender ekstenziju
Ovo je za chrome
https://chrome.google.com/webs...abciakcmgepblmdkmemdbbkilneeeh

Odlično, hvala, drugar! Eto, imamo još jedno rešenje.
Problem sa ekstenzijama (u Chrome, nešto manje u Firefoxu) je što često postaju nekompatibilne sa novijim verzijama programa. Tako je jedna izvrsna ekstenzija - EHTip - ostala pusto sećanje.
[ zvezdana1 @ 05.04.2021. 10:45 ] @
Slazem se da je 16gb minimum za kvalitetan gejming. Imam 8 na poslovnom i 16 na privatnom i malo mi je.
[ megapyxeltoda @ 05.04.2021. 10:52 ] @
@Zvezdana 1
1. preterujes-ja imam 16 i sasvim je OK cak i za multitasking-igra + browser + Photoshop npr
2. Naziv teme nije CPU za gaming-nego za surfovanje
[ gilopile @ 05.04.2021. 14:29 ] @
Ne preterujte, 8GB je sasvim dovoljno za normalan surf.
Ako otvarate po 200 tabova`teskasa`, nece vas ni 32GB pokrpiti, al to je vec ekstremno.
Cak i sa 4GB moze sasvim lepo da se surfa, sve ispod je mucenje.
Al ako imate brz SSD paging ce brzo i da radi, pa se koliko toliko to kompezuje i opet je podnosljivo.

Ko ima novaca, stavi 16GB i ne razmislja.
[ mjanjic @ 05.04.2021. 17:02 ] @
Citat:
mstevic:
Sta radite sa 30+ otvorenih tabova? KAko stignete to da pročitate?

Imam kolegu koji stalno drži po 50 tabova, zatvori browser i kasnije kad otvori, pootvara mu sve tabove. Gomilu strana i aplikacija na cloud platformi, sećam se kad je sređivao stan, imao bar 10-15 tabova sa sajtovima prodavnica...
Eto, mrzi ljude da koriste Bookmark, nego hoće da im sve bude otvoreno. Onda i sa 16GB rama i 6/12 jezgara plus SSD računar počne da štuca, posebno kad se otvori i nekoliko desktop aplikacija.
[ dragancesu @ 05.04.2021. 19:11 ] @
Tema je presla sa procesora na browser,
onda pogledajte Opera GX
[ dragan775 @ 06.04.2021. 10:40 ] @
Ja sa 4gb sasvim lepo radim ono sto mi treba,ali naravno kada se otvaraju zahtevne stranice CPU usporava,tako da predpostavljam da sa dd3 ili ddr4 i 8GB rama sve ce biti glatko. gilopile u pravu si.
Verovali ili ne pre par godina sam sa intel e5200 i 2gb rama radio sve na yt kanalu renderovanje itd.. Tako da smatram da ne treba preterivati sa kupovinom skupih komponenti koje se realno nece iskoristiti.
I da kazem da nije SSd-a odavno bi menjao ovaj komp--ZIVELI SSD-ovi

[Ovu poruku je menjao dragan775 dana 06.04.2021. u 12:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dragan775 dana 06.04.2021. u 12:19 GMT+1]
[ dragan775 @ 06.04.2021. 10:47 ] @
Gilopile mozda znas-jel ima negde opcija da se stranice same refresuju da ne moram ja na svakih par minuta?
I dalje me zanima jel ima neko konkretan odgovor koji tip CPU je dobar za brzi surf. Na primer nasao sam da kod intela hyper treding znaci samo kod igrica ali ne i za brze otvaranje tabova.
[ ademare @ 06.04.2021. 13:29 ] @
Sto brzi procesor , brzi rad u browseru !

Nebo je granica !

Imas na Anandu testove simulacije rada u browseru i najbrzi u igrama , pobedjuje i tu .

Znaci oni sa 16 jezgara "siju" one sa 4 ili 8 .

Samo ne verujem da je to tebi potrebno . A i ti procesori su skuplji od sume novca koju zelis da potrosis .


Konkretno za tvoje potrebe dobar savet ti je dao @dragancesu

Ako kupujes polovno gledaj da bude oko 100 Eur komplet , skuplji nisu mnogo brzi . Za nove je ipak 300 Eur malo i svakako neces kupiti 3 X brzi od tog polovnog od 100 .

Samo dobro otvori oci sta kupujes , da ima standardno napajanje koje mozes da stavis to tvoje itd.

Gledaj da bude 3. generacija jer oni imaju SATA 3 , pa ce SSD jos brze i bolje da radi nego sada !
[ gilopile @ 06.04.2021. 13:45 ] @
Imenjace, kucaj u pretragu `auto refresh extension` za svoj browser. Ima toga brdo sto ce ti odraditi posao.
[ Branimir Maksimovic @ 06.04.2021. 17:17 ] @
Citat:
dragan775:
Ja sa 4gb sasvim lepo radim ono sto mi treba,ali naravno kada se otvaraju zahtevne stranice CPU usporava,tako da predpostavljam da sa dd3 ili ddr4 i 8GB rama sve ce biti glatko. gilopile u pravu si.
Verovali ili ne pre par godina sam sa intel e5200 i 2gb rama radio sve na yt kanalu renderovanje itd.. Tako da smatram da ne treba preterivati sa kupovinom skupih komponenti koje se realno nece iskoristiti.
I da kazem da nije SSd-a odavno bi menjao ovaj komp--ZIVELI SSD-ovi

[Ovu poruku je menjao dragan775 dana 06.04.2021. u 12:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dragan775 dana 06.04.2021. u 12:19 GMT+1]


Ne usporava CPU nego nema dovoiljno RAMA. Kad surfujem CPU zauzece jedva nekad predje 5%, ali browser uzme glat 20Giga rama od 32GB mogucih.
[ dragan775 @ 06.04.2021. 17:40 ] @
Uz postovanje Branimire
Dovoljno sam pismen da znam i vidim sta usporava ako ja lazem cpu usage u task menageru ne laze. akoji cpu ti imas to ne znam
[ megapyxeltoda @ 06.04.2021. 21:26 ] @
Evo da ne bude rekla kazala-(iako ovo zauzece je-sa otvorenim oko 30tak tabova u browseru, Manga studiom, klijentom jedne igre, itd. itd. 6,6 Gb od 15,9. Ne znam sta treba da iuradim da mi bude zauzeto drasticno vise-OK kad upalim Photoshop, Bridge, igru, browser obicno bude mislim oko 12 Gb zauzece. I opet-nista ne koci. CPU od 6 jezgara(6 virtuelnih + 6fizickih)
https://images.guru/i/mS3pY
[ dragancesu @ 07.04.2021. 08:08 ] @
Da, za današnje vreme solidno i to radi
ali u odnosu na njegovo procesor je 10+ godina noviji, memorija duplo brža, grafika oho-ho puta bolja i to je to

Ne pratim AMD, ali u ovoj klasi bi bio i5 6/7 generacije, sa 8-6gb memorije i solidnom grafikom bi koštalo 250 eur, naravno polovno
pitanje je samo koliko ostalih komoponenti još treba da se zameni mislim na napajanje i kućište, ali bi i to trebalo da se uklopi u 50 eur
sve u svemu uklapa se u 300 eur koliko ima, i još mu ostaje stari kompjuter za uspomenu i dugo sećanje
[ Branimir Maksimovic @ 07.04.2021. 11:18 ] @
dragan:"Dovoljno sam pismen da znam i vidim sta usporava ako ja lazem cpu usage u task menageru ne laze. akoji cpu ti imas to ne znam "

Sa CPU iz 2008 sigurno imas zauzece i kad cucis na desktopu. Mani me toga, ja ti kazem kolko treba RAMA za surf i da moderan procesor prakticno cuci dok to ide....
[ Branimir Maksimovic @ 07.04.2021. 11:20 ] @
Citat:
megapyxeltoda:
Citat:
Branimir Maksimovic:
gilopile:'To sto neko gore rece da jedan tab zauzme 800MB je glupost"

Ma da. Pogledaj malo zauzece otvori 4 taba.

Braaaate mili...Ali ja stvarno nemam nameru tebi da titram...Veruj ne veruj ne zanima me..Ali nisi u pravu. Ni blizu. Tvojom logikom-30 tabova zauzima 24 Gb RAM? + sistem-znaci oko 26-27 HAHHA?!? A meni ustvari zauzima manje od 6 Gb?


Browseri ne drze sve tabove u RAM-u i iscitavaju iz memorije, nesto slicno kao sto radi Android.
[ dragan775 @ 07.04.2021. 12:39 ] @
Dragi Branimire 32GB rama kosta oko 150e,a to je pola sume koje bi ja maksimalno dao za noviji komp. Hvala za savet al to je za mene previse.
Ali ako imas neki komp koji je za tebe zastareo,za mene ce biti sasvim ok ako je ddr3 masina ja prihvatan kao poklon i pomoc jer ionako sam nezaposlen(lice za laksim invaliditetom)
Hvala
[ dr0id @ 07.04.2021. 14:00 ] @
Mnogo vi to komplikujete, uzmes 3200G ili nesto slicno, A320/B450 (sta nadjes jeftinije), 2x8GB (3000/3200MHz), SSD i napajanje imas, to tvoje rasprodas i cao. Izadje ~200e ako kombinujes radnje/oglase

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 07.04.2021. u 15:11 GMT+1]
[ ademare @ 07.04.2021. 14:05 ] @
@ dragan775

Evo za tebe oglas sa 32 Gb i to serverska , bolja nego obicna jer je serverska masina .

https://www.kupujemprodajem.co...bddr3-120gbssd/oglas/112046297

Xeon 6 jezgara 12 thredova , to ce da ti traje godinama za surf . Napajanje 600 wati Hp masina.

[ dr0id @ 07.04.2021. 14:53 ] @
Tesko ce ga serverska masina spasiti 100% CPU, nije dovoljna samo sirova snaga, treba tu i hevc/x265/vp9 itd. A 32GB DDR4 je 130e
[ ademare @ 07.04.2021. 17:48 ] @
Ma svakako nije resenje kupiti bilo sta , makar novo !

Kupovina Nove ploce od 5.000 din je Losa kupovina . Procesori AMD su poskupeli , memorija brzina nije presudna za Net , da DDR4 mnogo odskace u realnosti od DDR3 .

Sa druge strane polovni server koji je munja za njegov sadasnji kompjuter . Server je projektovan kao kvalitet , znam jer sam promenio dosta Brendiranih kompjutera , i uvek dajem prednost kvalitetu nad Kineskim Sklepanim resenjma !

Da ima budzet 500-600 EUR pa da ide na novo , ali na kvalitetno . Low end nova ploca je lose resenje .

VP9 je codec za Youtube . To imaju graficke kartice ne procesori . Ovaj Xeon je brzi od njegovog CPU bar koliko je 32 Gb , vece od 4
[ ademare @ 07.04.2021. 18:10 ] @
Ako mu je dovoljno 16 GB moze da ustedi 90 Eur !

https://www.kupujemprodajem.co...gb-quadro-2000/oglas/113391428

Pa da onda jednog dana stavlja jaci procesor .
[ dr0id @ 07.04.2021. 19:09 ] @
Poenta je da za browser/surf/multimediju vise znace instrukcije/kodeci nego snaga tako da telefon (a ne komp) od par stotina evra bolje radi od servera starog 10 godina...o potrosnji da i ne pricamo
[ ademare @ 07.04.2021. 19:53 ] @
Pa dobro onda neka kupi telefon

[ mjanjic @ 07.04.2021. 21:24 ] @
Šteta što Continuum nije zaživeo i što nema sada na Androidu nešto slično, MS upropastio ideju svojim lošim OS-om.
Nego, šta bi sa onim desktop modom kod Androida 10: https://debugger.medium.com/re...-with-samsung-dex-bf513c21b26c
[ 0kt0p0d @ 10.04.2021. 09:30 ] @
Bolje razmisli o promeni Browser-a a, Chrome je poznat kao gutac resursa, na momentima se desavalo da zastuca
kod mene na Ryzen 9 3900X masini pa sam to djubre obrisao, kes cuvaj za neko bolje vreme jer sad nije dobar momenat za kupovinu novog hardvera - sve ima prenapumpanu cenu zbog bitcoina.
[ dragan775 @ 10.04.2021. 19:21 ] @
Za sada sam dodao jos 2gb rama,primetno je malo poboljsanje al ipak CPU usporava. Koji pretrazivac preporucujes?
[ 0kt0p0d @ 10.04.2021. 22:14 ] @
npr. Pale Moon

I obavezno "uBlock Origin" Add-on.
[ Branimir Maksimovic @ 25.04.2021. 07:31 ] @
237 otvorenih tabova u FF.
Zauzece:
Code:

 >>> ./collect.sh firefox                                                                                                                                                                                                  
   5439 2402872 /usr/lib/firefox/firefox --new-window
   5645 865980 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 1 -isForBrowser -prefsLen 1 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
   5699 67800 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 2 -isForBrowser -prefsLen 105 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
   5800 139820 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 3 -isForBrowser -prefsLen 5051 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
   6256 1043952 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 4 -isForBrowser -prefsLen 6427 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
  11269 1032524 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 5 -isForBrowser -prefsLen 8581 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
  11558 996044 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 6 -isForBrowser -prefsLen 8581 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
  12370 35488 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -parentBuildID 20210419141944 -prefsLen 8581 -prefMapSize 247463 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true rdd
  53199 943500 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 8 -isForBrowser -prefsLen 8739 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
 272806 775840 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 10 -isForBrowser -prefsLen 10582 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
 456636 1271884 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 11 -isForBrowser -prefsLen 10583 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
1845612 162504 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 12 -isForBrowser -prefsLen 11043 -prefMapSize 247463 -parentBuildID 20210419141944 -appdir /usr/lib/firefox/browser 5439 true tab
1847139  3488 sh ./collect.sh firefox
1847141  2428 grep -i firefox
Total 9744124


Znaci samo 9 i po giga???! Na koju foru?
[ bachi @ 25.04.2021. 07:42 ] @
Tab sleep?