[ Maric86 @ 06.05.2021. 10:43 ] @
Imam navedenu 2 u 1 duvaljku i lemilicu BAKU BK-702L.
Duvaljka ok radi, mada je i slabo koristim. Dok lemilica lose.
Reciko kada pokusam da odlemim kondezator sa ploce tesko ide. Nije da ne moze, ali bi trebalo bolje da radi. Kao da radi u segmentim, pocne da greje pa na sekund stane. Cak se desi da zalepi vrh lemilice za kalaj ... Kao kada se vari sa elektrodom pa zalepi za metal-var. Temperaturi stavio na 400.
Imam onu staru baznu , sto sam kupio na pijaci. I lemi 10 puta bolje. Njoj je vrh ujedno i grejac...
Ne znam da li mozda treba da kupim neki bolji vrh? Da li bi tada bolje radila... Na njo je onaj sto ide uz nju.
[ emiSAr @ 06.05.2021. 18:58 ] @
Ti imas ovaj vrh skroz lijevo, treba ti za odlemljivanje nesto robusnije, svi osim njega bolje ce raditi. Pogledaj ko u lokalu (u Srbiji) prodaje vrhove za HAKKO lemila,
tvoj BAKU je klon HAKKO lemila.-
pOz
[ veselinovic @ 08.05.2021. 15:28 ] @
Lose kineske kopije imaju problem sa spojem senzora ( termopar).
Zice od senzora su samo uvrnute sa zicama iz kabla i to zna praviti problem, koji se manifestuje u pocetku bas tako ( lazira temperaturu) a kasnije prestane raditi skroz.
Nema lijeka, osim nove rucke koja je u Sarajevu 5E.
[ Maric86 @ 08.05.2021. 18:31 ] @
Probacu sa novim vrhom pa javljam.
Ali ako uzmem novu drsku bice isti problem. Jer cu uzeti istu kao i ovu sto imam sada. A sa ovom sam bukvalno 10 puta upalio...
[ gilopile @ 08.05.2021. 18:50 ] @
Ko zna, mozda jednostavno ne razvija potrebnu temperaturu, cim ti se lem zica zavari.
Naravno, ako ne koristis kinesku sa pijace koja se jedva i na 500c topi.
Kondenzatore na plocama, pogotovo ako radis sa maticnim viseslojnim plocama nije ni lako odlemiti bez predgrevanja sa duvaljkom.
[ Neprofesionalac @ 09.05.2021. 06:10 ] @
Ja imam Baku lemilicu bez duvaljke.
Odmah sam primetio da moram da je podesim na višu temperaturu da bih postizao iste rezultate kao sa starom lemilicom.
Posumnjao sam u elektroniku pa sam je otvorio i merio napon na termoparu - poklapa se sa prikazanim vrednostima temperature na displeju.
Problem je što je termopar montiran na sam grejač tako da je prikazana vrednost temperatura grejača a ne vrha.
Kad uzmemo u obzir da je vrh oštar onda je jasno da je temperatura na vrhu značajno niža od temperature grejača.
Zato sam kupio i jedan vrh sa širokom lemnom površinom.
On se bolje ponaša.
[ Living Light @ 09.05.2021. 07:40 ] @
Koliki si napon izmerio na termo paru?
Pitam jer nikad tako nesto nisam merio.
[ Maric86 @ 09.05.2021. 18:58 ] @
Probao sa onim najsirim vrhom i mogu reci da dobro radi. 4-ti sa one slike. Bilo bi super kada bi nasao onaj zadnji najdeblji . Ovaj mi je presirok. Ali vrsi posao.
[ emiSAr @ 09.05.2021. 22:52 ] @
Taj ko sjekirce je prilicno univerzalan. Kad treba nesto sitno zalemiti, lemis spicom. Inace ga koristim kad treba nakalajsati veliku povrsinu. Doduse, moja lemila
su snaznija: 60 80 i 90 W, na 230V-kad radim elektroniku-preko razdvojnog trafoa.- Sve je bilo do male mase vrha koji je dosao uz lemilo-namijenjen
za SMD komponente.-
pOz