[ SASA M. @ 06.06.2021. 22:06 ] @
Pozdrav strpljivima na pokusaju da razumeju moja pitanja...

Pravim neke pocetnicke korake za jedan mali projekat. U principu mi servo motor odgovara zbog jednostavnosti kontrole. Kupljen mg996 kod jedne domace firme, nakon par testova sa malo vecim opterecenjem zupcanik u reduktoru otkazuje. Ovaranjem vidim da je samo glavni prenosnik metalan, ostali plasticni, sto ne bi trebalo da bude. Bez obzira na to, vidim da ce mi u svakom slucaju trebati neki jaci, medjutim ovde ne nalazim nista osim ovog ovakvog, i plasticnih sg90. Ako neko ima nekog ko prodaje po pristojnoj ceni ove neka baci na pp, ili je jedina opcija bangood ali i sl. za nabavku?

Druga varijanta je da nabavim neki step motor pa da se sa njim igram, sto je za mene dosta kompleksnije, pa bi mi znacila neka priblizna informacija: koji bi bio minimalno potreban da preko npr brezona podigne predmet npr 500gr tezine podize i spusta nekih 20-30cm vertikalno. Drugo jos ludje pitanje, koliko brzo moze da podigne takav predmet a da pri tom neko ko sedi pored njega ne poludi od onog bzzz, bzzz. Bio bi koliko toliko u nekoj kutiji, ali ne skroz zatvoren pa bi bilo dobro da nije previse glasan, a da sa druge strane da mu ne treba mu cela vecnost da ode iz jednog polozaja u drugi...

Kao primer servo je (dok je bio ziv), podizao (manji predmet) od oko 100gr dizao (sistemom poluge kao kod radilice motora) za nekih 2-3sec otprilke ma visinu od 20cm a da je pri tom bio usporen toliko da se jedva cuo na stolu (i on se dosta cuje kada radi na maxx brzini). Da li bi slicne performanse imao i stepper sa svojom navojnom sipkom i predmetom na njemu?
[ bogdan.kecman @ 06.06.2021. 23:45 ] @
Citat:
SASA M.
Pravim neke pocetnicke korake za jedan mali projekat. U principu mi servo motor odgovara zbog jednostavnosti kontrole. :) Kupljen mg996 kod jedne domace firme


to nije "servo motor" to je "RC servo", razlika je ogromna, mora budes precizan posto, za pocetak, ponuda servo motora u srbistanu je odlicna, ponuda RC servo motora u celom svetu je pateticna za bilo sta sto nije mali aktuator nekog zakrilca, tome sluze, ako oces dizes teret prosto tome ne sluze

Citat:
SASA M.:
, nakon par testova sa malo vecim opterecenjem zupcanik u reduktoru otkazuje. Ovaranjem vidim da je samo glavni prenosnik metalan, ostali plasticni, sto ne bi trebalo da bude. Bez obzira na to, vidim da ce mi u svakom slucaju trebati neki jaci, medjutim ovde ne nalazim nista osim ovog ovakvog, i plasticnih sg90. Ako neko ima nekog ko prodaje po pristojnoj ceni ove neka baci na pp, ili je jedina opcija bangood ali i sl. za nabavku?


i najjaci, full metal gearing su keetah na bicikli za bilo sta ozbiljnije


Citat:
SASA M.:
Druga varijanta je da nabavim neki step motor pa da se sa njim igram, sto je za mene dosta kompleksnije


sta je tu kompleksno, uzmes neki stepper drajver tipa TMC2206 na dip plocici, dovedes mu direction i step signale i kako mu das step on se pomeri koliko si hteo...

Citat:
SASA M.:
koji bi bio minimalno potreban da preko npr brezona podigne predmet npr 500gr tezine podize i spusta nekih 20-30cm vertikalno


zavisi. to je ono prvo od cega si morao da krenes pre nego si krenuo ista da radis. moras da znas koji torque ti treba za tvoje potrebe... uzmi taj brezon koji si planirao da koristis, zakaci na njego tih 500grama koje si planirao na nacin na koji si planirao, znaci sve to napravi tacno kako si planirao i onda tu gde bi spojio motor izmeri potreban torque da to okreces... ako ce ti biti brezon to na sta kacis motor, spoj na brezon 10cm "stap", na kraj stapa vezi malu poteznu vagicu (onaj rucni kantar, moze i onaj na feder, idealno malu digitalnu), i povuci tako da mozes da vidis koju tezinu ce pokazati vaga kada krene da se rotira to ... mali steperi imaju cmN merke ili oz*in ... to sto izmeris, ako na primer izmeris 100g to ti je torque (moment sile) od 100g na 10cm iliti 1000g na 1cm iliti 10N na 1cm ... tako lepo izmeri koji ti torque treba, pomnozi to sa 1.5 ili sa 2 i trazi takav motor (rc servo, servo, stepper ...) .. mora sam izmeris to .. posebno sa brezonom matis je prilicno beskoristan zato sto je kvalitet brezona, materijal brezona i matice, mazivo etc nesto sto ne mozes lako da ubacis u formulu a od toga zavisi potreban torque tako da mora izmeris pod punim opterecenjem sta ti je potrebno od sile

dalje moras da vidis kojom brzinom hoces da se to pomera posto stepper motori gube torque sa brzinom na istom naponu, pa mora da vidis koji motor, koji napon, koji drajver ti je neophodan... realno po kile sa M8 brezonom moze da dize i spusta bez velikih problema malecni nema17 stepper motor na 1.5A nekom malom brzinom od 20 mm/min (to je prilicno sporo) ili ako bi uzeo neki acme tred sa 4 starta sa 8mm leadom mogao bi da guras to sa nekih 60-80 mm/min gore dole

Citat:
SASA M.:
. Drugo jos ludje pitanje, koliko brzo moze da podigne takav predmet a da pri tom neko ko sedi pored njega ne poludi od onog bzzz, bzzz. :) Bio bi koliko toliko u nekoj kutiji, ali ne skroz zatvoren pa bi bilo dobro da nije previse glasan, a da sa druge strane da mu ne treba mu cela vecnost da ode iz jednog polozaja u drugi... :)


kvalitetan steper i TMC2206 drajver su prilicno tihi, ako sve podmazes nece se cuti skoro nista ... koliko brzo zavisi od motora, drajvera, navojnog vretena...
pitanje sta ti je tacno cilj i sta ti je kontrola, mozda ti je lakse da okacis obican DC motor sa prenosom... imas danas za 10eur srafciger na baterije, ima i prenos i motor i veliki torque moze podigne/okrene sta oces :D

Citat:
SASA M.:
Da li bi slicne performanse imao i stepper sa svojom navojnom sipkom i predmetom na njemu?


pazi ja dizem 2kg metar gore dole sa T8 vretenom (2mm lead, 2mm pitch, 8mm precnik) sa 42Ncm nema17 motorom. najjaci nema17 motori koje ja znam idu do 68Ncm, treba ti 2A drajver za njih .. svi su tihi ako ih guras sa kvalitetnim drajverom

npr za M8 ovaj obican iz gvozdjare, on je 1.25mm pitch treba ti oko 0.7Ncm da podignes 500g, naravno pod uslovom da si prosao ureznicom kroz maticu i ocistio je i nareznicom par puta gore dole preko brezona i ocistio ga :D .. ako ga podmazes tih 0.7 ce se spustiti da ispod 0.5Ncm potrebnim da dignes 500g .. najbucniji od svega ce ti biti upravo brezon i matica motor je tu tih ...

mogao bi lako da ides i na nema14, 0.5A 12Ncm .. to ti je po ovoj racunici dovoljno.... mislim, sam brezon ce sa 0.7Ncm da pritiska na gore 500g, sad pod kojim uglom ti je to sto podizes, dal je direkt na brezonu ili na nekim klizacima, koji je otpor tih klizaca jadajadajada... ima milion pitanja ali ..

cak i ako pogledas smesni http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=16875 on je 3Ncm znaci trebalo bi da moze da podigne kilo bez problema, jedini problem sa njim je sto je mega spor

ako imas jos pitanja, tu smo
[ bogdan.kecman @ 06.06.2021. 23:51 ] @
inace formula za koliko brezon moze da "gurne" na gore (da digne, za spustanje je nesto manje uvek tako da je dovoljno da zadovoljis dizanje) je



detalji: https://en.wikipedia.org/wiki/Leadscrew#Mechanics
[ SASA M. @ 07.06.2021. 19:45 ] @
Zahvaljujem na brzom odgovoru i na korisnim informacijama... Odgovoricu koliko mogu da ne stavljam citate...

Ok RC servo, motorici za koji zaista nemaju neku zahtevnu namenu, naveo sam modele pa sam mislio da se podrazumeva na koje se misli... pogledao sam ponude i razlicitih firmi i slazem se da je ponuda dobra za ozbiljne modele, ali za ono sto mislim da mi treba su mi trenutno izvan mog podrucja interesovanja

Step motor sa brezonom mi je jos uvek "plan B", prvo sam probao sa ovim rc servo, napravio sam neki probni model (mehanika, soft) koji po mojoj proceni moze da mi odradi to sto sam zamislio, ali desio se taj peh da je mot "prozujao". Nesto sam naucio sa njim, pa mi prelazak na nesto drugacije, sto takodje nisam nikad probao do sada, ce malo sacekati. Ako budem uzeo taj motor za probu, koji kontroler je ok za njega, koliko vidim obicno ga prodaju zajedno sa nekim koji ima uln2003 chip. Takodje za NEMA 17 ili 14 koji je kontroler ok. Znam da je malo nezahvalno pitanje jer se mnoge varijante prodaju kao NEMA17, al eto.



[ ZAS011 @ 07.06.2021. 21:16 ] @
Motor biraš prema silama/momentima koji su ti potrebni.
U NEMA17 imaš širok raspon obrtnog momenta, kao i u bilo kojoj drugoj NEMA dimenziji.
Za bipolarne stepere drajvera ima k'o pleve, sve zavisi od struje motora.
Za Arduino ima lepih biblioteka za kontrolu stepera: SpeedyStepper, FlexyStepper, ... (ovo su dve koje koristim, više Speedy )
[ bogdan.kecman @ 07.06.2021. 21:48 ] @
Citat:
SASA M.:
mot "prozujao"


kineski zupcanici, i ti sa plasticnim zupcanicima i oni sa metalnim zupcanicima imaju mnogo manji torque nego sto pise, to sto pise je max sto mozes da dobijes "jednom"

Citat:
SASA M.:
Ako budem uzeo taj motor za probu, koji kontroler je ok za njega, koliko vidim obicno ga prodaju zajedno sa nekim koji ima uln2003 chip. Takodje za NEMA 17 ili 14 koji je kontroler ok.


ULN je za motore sa 5 i 6 zica pa da ih vozis sam, nemoj sa tim da se zezas, uzmi stepper sa 4 zice (bipolarni) i koristi neki od najboljih i najtisih drajvera ... TMC2206 je odlican, TMC2208, TMC2130 etc etc .. pogledaj... imas ih na aliexpresu na "dip" plocicama, neki se konfigurisu potenciomentrom, neki preko SPI, neki preko seriskog porta (da podesis struju i mikrosteping), dovedes im napon za motor (12V npr), dovedes im step i direction impulse i pevas... TMC drajveri su jako tihi tako da se motor nece cuti ... mozes da ides i sa obicnim alegro A4988 ili TI DRV8825 ili toshiba 80266 ili jedan od milion drugih stepper drajvera na drzistu, cak i preistoriski L298 + L297 kombo, ali trinamic drajveri su mnooogo bolji u svakom pogledu i jedini ozbiljno tihi... npr sa alegro drajverima 3d printer kad radi motori se cuju u susednoj sobi, kada radi sa trinamic drajverima cujes samo ventilatore, motore uopste ne cujes mislis da se masina ne pomera ako je ne gledas :D a sedis pored nje, razlika je drasticna .. pogledaj https://www.trinamic.com/products/integrated-circuits/ - gledaj sekciju Stepper Motor Driver ICs, imas odlicnu tabelu da odlucis koji drajver oces, sve mozes da ih nadjes na bleju, aliju za sitne pare na pololu style plocici .. osnovno sto te zanima je max struja i da li se konfigurisu preko uart ili SPI

[ SASA M. @ 07.06.2021. 23:40 ] @
@ZAS011
Mislim da sam vidjao sam da se spominje SpeedyStepper u nekim primerima i da ga treba skinuti zasebno jer nije deo biblioteka koje stizu preinstalirane.

@bogdan.kecman
Da, kasnije sam ogledao dosta yt sa testovima tih motora i saznao dosta stvari koje nisam znao u pocetku...

Tu prvu varijantu sam spominjao vezano za step motor sa Kelco linka...
Pogledacu da li ima da se nabavi ovde neki od tih predlozenih, do alija je 20+dana u jednom smeru. Do tada cu zaboraviti i ovo malo sto sam (kao) naucio. Isto vazi i za neki "jaci" rc servo (od koga jos nisam odustao).

U osnovi ono sto mi treba je da sklopocija radi kao sto radi otprilike Z osa na cnc masini, podigne nesto od 0.5kg vertikalno na nekih 20-30cm, zadrzi tu nekih, recimo 20-30sec (to bih video kasnije i stavio u program), zatim spusti u pocetni polozaj i tu opet miruje nekih 20-30sec. Predpostavljam da mi za to treba i 2 senzora polozaja, taj doni pocetni (poozicija) i gornji kada dodje liftic u tu poziciju. Gledao sma neke primere da koriste hall senzore, pa cu verovatno ici na njih. Ranije sam davno z aneku masinu koristio reed rele i to je bilo poprilicno pouzdano.

U| jednom momentu sam mislio da koristim i gotove linearne akutatore, oni su dovoljno snazni za bilo sta ovako, ali neke koje sam gledao , za npr izvacenje osovine od 20cm, telo ime je 35cm sto mi je za ovo predugo. Mada imaju samo dve zice kojima se samo menja smer struje i oni idu gore ili dole... nisma puno cutao o njima, ali ako sma dobro razumeo oni imaju granicne prekidace ugradjene u sopstveno kuciste, pa bih i kod njih morao neke dodatne senzore da smisljam pretpostavljam da bi mcu znao kad da ih stavi da miruju u nekom polozaju a kad da se dize ili spusta... Mozda bi merenjem struje bilo isto tako efikasno umesto senzora... ali sve to bi moralo da se malo ekspeimentishe.
[ bogdan.kecman @ 08.06.2021. 00:44 ] @
kupis MOTOR ZA BRISACE, 12V, moze gurne boga oca, stavis krajnje
prekidace i pevas ..

https://www.kupujemprodajem.co...na-2/oglas/113181946?filter_id26358761

https://www.kupujemprodajem.co...ace-golf-2-gti/oglas/117460610

https://www.kupujemprodajem.co...meriva-prednji/oglas/116014470
[ ZAS011 @ 08.06.2021. 08:21 ] @
Paz' 'vako: RC servo su pozicione skalamocije i, kao što ti je Bogdan ranije napisao, relativno malih sila.

Što se tiče biblioteka, gomila njih se ne nalazi u "standardnoj" instalaciji IDE. Proguglaš, snimiš na svoj računar, instaliraš u razvojno okruženje i "vozi Miško!"
[ SASA M. @ 08.06.2021. 11:16 ] @
Razmisljao sam i o motoru za brisace i o nekom dc motoru sa reduktorom i sl. ali mi je ipak elegantnija varijanta sa rc servo ili step motorom. Video sam neki izbor preko domace firme za relativno jeftine NEMO17 (i ostale) slicne motore, pa cu razmisliti da li da probam jos jednom sa nekim rc servo sa alija posto ovde i dalje ne nalazim nista jace ili cu neku kombinaciju koja mi je predlozena ovde. Ovde gde sam gledao, mozda neki od ova dva 2 motora koja mi deluju zanimljvo:
https://mehatron.rs/step-motor-nema-17-42x34-133a-22kgcm
https://mehatron.rs/step-motor...7-42x48-168a-44kgcm-09-stepeni

Jedino sto ovde imaju samo 2 kontrolera i samo dodatnim hladjenjem mogu da guraju ove motore koji vuku do 1.7A (bar tako pise za ovaj drugi drajver). Ne znam koliko je to pametno. Naravano pogledacu da li ima neki kontroler kod nekog drugog sa tim Trinamic chipovima.
https://mehatron.rs/arduino-a4...jver-step-motora-sa-hladnjakom
https://mehatron.rs/arduino-dr...jver-step-motora-sa-hladnjakom

@ZAS011
To razumem, ali ako ne procitam tj. ako neko ne napise za ova motor najbolje koristiti tu i tu biblioteku ja jednostavno to necu znati Kazem, pre par dana sam uzeo prakticno prvi put arduino u ruke i krenuo da trazim primere sa kojima bih resio to sto sam zamislio. I naravno prvo n sta sam naleteo su ovi mali rc servo Probao, razumeo kako funkcionishe i u tom momentu meni bilo dovoljno. Mogao sam da menjam 4 parametra, brzinu dizanja i spustanja, vreme stajanja u gornjem i donjem polozaju i sve to be dodatnog drajvera i senzora















[ bogdan.kecman @ 08.06.2021. 13:20 ] @
Citat:
SASA M.: Razmisljao sam i o motoru za brisace i o nekom dc motoru sa reduktorom i sl. ali mi je ipak elegantnija varijanta sa rc servo ili step motorom.


vidi, nemoj pogresno da me shvatis, nemam zelju da te vredjam ali prvo napravis da radi, a eleganciju juris kad znas sve zasto i kako radi u nekoj verziji 3 ili 4 .. za verziju nula, napravis da radi "kako god" to ti je osnovni inzenjerski princip... prvo ga nabudzis da radi nekako .. lako ces posle da ga napravis da radi "bolje", "kako treba", "da izgleda" i ostale stvari... ali dok ga ne nabudzis da radi "ikako" nemoj da gubis vreme na nista drugo



Citat:

Video sam neki izbor preko domace firme za relativno jeftine NEMO17


nemA :D
elem, za to sto ti oces ti bilo kakav stepper ima dovoljno snage, ne znam gde si, profil kaze pripjat a pricas o srbistankim firmama, ako ti je beograd/miljakovac usput, svrati evo ti neki polovan steper dzaba pa se igraj :), mogu i postexpresom da ti posaljem ako ti nije mnogo postarina (nemam ideju posto je sada, nisam koristio neko vreme, cuh da su poskupeli)

Citat:

Jedino sto ovde imaju samo 2 kontrolera i samo dodatnim hladjenjem mogu da guraju ove motore koji vuku do 1.7A (bar tako pise za ovaj drugi drajver). Ne znam koliko je to pametno. Naravano pogledacu da li ima neki kontroler kod nekog drugog sa tim Trinamic chipovima.
https://mehatron.rs/arduino-a4...jver-step-motora-sa-hladnjakom
https://mehatron.rs/arduino-dr...jver-step-motora-sa-hladnjakom


a vidi, tebi ne treba 100% struja za taj motor da bi gurno tu patetiku koja tebi treba, i sa 0.7A ce taj motor gurati to sto tebi treba bez problema, problem sa tim drajverima je sto su "bucni" (motor se cuje) ali je ok kupis taj drajver za probu, narucis TMC iz kine, kad stigne samo zamenis


Citat:

To razumem, ali ako ne procitam tj. ako neko ne napise


Tools / Manage Libraries

i dobijes sve "oficijalne" biblioteke sa opisom sta koja radi i klik klik instaliras one koje te zanimaju

mnogo vise biblioteka ima ako ih instaliras rucno ali za tvoje potrebe ovo vise nego dovoljno
[ SASA M. @ 08.06.2021. 14:18 ] @
Moje vidjenje je isto takvo, da proradi, pa da onda usavrshavam. Pod tim elegantnije, mislio sam pre svega da to bude u okviru jednog istog koncepta.

Onda cu najverovatnije uzeti neki od ovih kojih NEMA sa jednim od tih kontrolera za test. Hvala naravno za ponudu, nije prob da kupim, mislim da imam imam gomilu nekih polovnih stepera iz raznih printera, jedan kolega mi doneo ali nikad se nisam igrao sa tim.

[ ZAS011 @ 08.06.2021. 15:50 ] @
https://cloud.mail.ru/public/gwcz/BmkS8aFJF

Snimak napravljen radi demonstracije rada. Ove valjke može da podigne motor od 2.1 Nm momenta (računajići i samog sebe).
[ SASA M. @ 08.06.2021. 17:32 ] @
Ovo je dobro peglanje kosulja. Mada me malo hvata jeza da mu ne uhati prste.

Evo tu sam zakacio jedan snimak mog modela, prva probna varijanta. Kasnije sam stavio makaze sa fiksnim zglobom i doveo nezavisno napajanje. Ovde se napajalo preko samog arduina, pa sam gledao da ga mnogo ne opteretim jer po specifikacijama, on moze da da do nekih 800mA na 5V.

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 08.06.2021. u 18:52 GMT+1]
[ SASA M. @ 16.06.2021. 15:40 ] @
Stigao mali nemA 17... Brzom postom posle 7 dana cimanja... Mada sam usput video neki na Bangood rc servo na kome pise 60kg/cm i kosta oko 26dolara. Mozda narucim i njega, za sada cu probati da upogonim ovaj steper kako sam zamislio. Ako mi ne bude islo, taj mi je neka opcija.
[ SASA M. @ 22.06.2021. 13:56 ] @
Evo mali update, motor sam uspesno pokrenuo kroz par javno dostupnih primera, medjutim ovaj moj NEMA, nema dovoljno snage da podigne predmet bez preskakanja koraka kada je tezina dalje od osovine. Npr predmet od npr 200gr. na daljini od 10cm od osovine pomera vertikalno uz bezbroj preskakanja koraka, na nekih 5cm povremeno preskoci poneki. Tako da cu verovatno probati logicniju varijanrtu za ovaj motor, a to je brezon.

Pokusavao sam da promenim strujni limit onim trimerom na drajveru A4988, po testovima koje sam pre ovog testa obavio u praznom hodu, u jednoj grani motor je vukao oko 960mA (maxx zaokret trimera). Medjutim to sam kratko testirao jer je temp na hladnjaku prelazila 75c, pa sam vratio na neku manju vrednost, mislim na otprilike 600mA, pri cemu je temp ostala na oko 60c (Ta=25c).

Slika testa:


Parametri ovog motora su:
[ bogdan.kecman @ 22.06.2021. 15:33 ] @
vidi, torque koji motor moze da postigne je bukvalno to sto ti radis, koliko nutna moze da gurne na kojoj udaljenosti od osovine... taj motor moze da gurne 4.4kg na 1cm daljine, znaci na 5cm daljine moze da gurne 4.4kg/5 = 880g a na 10cm moze da gurne 440g. Tj, to mu je idealna maksimalna vrednost pri brzini nula, dakle ako mu stavis tih 440g na 10cm on ce da ih "zadrzi", kako brzina raste tako torque pada .. i to je sve pod uslovom da je vrednost tacna (kineski motor, lazu sigurno bar 20% ako ne i vise), i ako je drajver podesen kako treba, dakle ako guras 1.68A u taj motor bez idlovanja i ostalih stvari... to lako mozes da procenis, motor kada ga teras max strujom ima radnu temperaturu od oko 50-55C (treba mu cca 20-30min da dostigne svoju radnu temperaturu), ako je hladniji posle 30min rada znaci da ga ne teras maksimalnom strujom za njega :D (ja obicno teram moje motore na 45C, dakle ne sa maksimumom snage, ako mi treba veca snaga uzmem jace motore ali ih ne teram preko 45C) ... ti sa 600mA ovaj motor teras sa 35% snage, znaci mozes da ocekujes max 1.5kgcm

ovakav nacin podizanja kako si nacrtao je najgore sto si mogao da osmislis, mislim da ne postoji gori nacin po pitanju potrebnog torqua motora ... da namotavas neku sajlu/kanapce i dizes tako gore, ili da vrtis neki brezon sile su vise redova velicina manje... zato ti i napisah gore racunicu za brezon gde ti treba neka patetika od torqua da podignes nesto brezonom, ali ovako na polugu, tu ces vec morati ili neki prenos (pritom pazi i tu ce se kidaju zubi) ili mnogo jaci motor
[ SASA M. @ 22.06.2021. 19:04 ] @
Ovo je bilo samo za test, da vidim kako radi sa opterecenjem. Razlog zasto sam ovako probao je da uporedim sa prethodnim primerom koji sam pokusao sa onim rc servo motorom (po spec. ~11kg na 6v - sto bi trebalo na 10cm distance samo nekih 110gr). Okacio sam tu video sa horizontalnim pomeranjem. Kada je proban vertikalno, lepo je radio sa teretom oko 300gr (dizuci predmet od 100gr i "kolica" tezine mozda 100-200gr. kao i poluge koje su mozda 50gr.). To sam imao tog trenutka i to je bila prva proba. Zato sam hteo da probam i ovaj step na slican nacin.
[ bogdan.kecman @ 22.06.2021. 19:49 ] @
pazi oni mali servoi imaju ogroman gearing, vidjao sam i 500:1 i 1000:1
ali imaju plasticne zube koji se ogule na smesnim silama tako da je
problem kvalitet zupcanika ne snaga motora kod vecine tih uredjaja... do
duse kod kineza je sve problem, ako izdrze zubi umre drajver od
preopterecenja kad motor povuce malo vecu struju
[ SASA M. @ 22.06.2021. 23:19 ] @
Da, to sam vec iskusio. da nije tog reduktora ne bi mogao tako lako da prenese snagu. Vidjao sam i stepere sa reduktorom, a verujem da za ovo sto sam ja pokusavao, mozda bolji izbor. Govorim sad vise teoretski jer sam pre par sati otisao do radionice od firme i probao sa brezonom i to lepo radi koliko sam brzinski probao, pa cu nastaviti da se igram dalje sa tiom varijantom. Ostavicu sliku da se vidi.

Jedno konkretno pitanje ako je neko probao: da li je bolja varijanta steper koji ima osovinu brezon (oko 4.5k od 5.5k su otprilike) ili ovako sa zasebnim vretenom i povezivanjem preko spojnice? Mislim pre svega na da li je stvara vecu buku takav model u odnosu na ovog sa spojnicom ili tu nema razlike? Taj mi nekako dodje jednostavniji jer ne mora da ima 2 lezaja vec jedam na kraju vrtena, ili se varam?
[ bogdan.kecman @ 22.06.2021. 23:24 ] @
zavisi od brezona, steper sa vreteon ima ACME vreteno ono je mnogo tise
i mnogo preciznije od obicnog brezona iz gvozdjare ... ako stavis acme
na spojnicu na motor dodje mu na isto
[ SASA M. @ 23.06.2021. 00:21 ] @
Za sada sam zadovoljan sto dize teret koji sam hteo i ovako sklepano, sad moram da mislim o probi senzora za granicne pozicije, uzeti su hall senzori, pa cu sa njima probati, imam negde reed kontakte, ali ovo mi je sad zanimljivije.
[ ZAS011 @ 23.06.2021. 06:26 ] @
Ako koristiš Flexy/Speedy Stepper biblioteku, treba ti samo jedan senzor, za određivanje početnog položaja (Home).

Što se tiče navojnog vretena, ono bi trebalo da bude na lednoj strani fiksno oslonjeno pomoću 2 ležaja, jednim aksijalnim i jednim radijalnim sa kosim naleganjem kako se aksijalne sile ne bi prenosile na motor (to ne prija njegovim ležajevima).
Sa druge strane vretena je dovoljan jedan običan radijalni ležaj u kućištu, čisto da održava pravac vretenu.
[ SASA M. @ 23.06.2021. 19:13 ] @
Nisam jos stigao do tog da mi zatreba neka biblioteka, primere koje sam probao ne koriste ni jednu.
Danas sam hteo da probam ove hall senzore, imam neki primer koji koristi dva, to mi je ok, imam i jedna primer sa "homingom" , ali ce mi svejedno trebati jos 1 senzor kao krajnji, jer razmisljam ako primenim home da bude "dole" onda moram da obrnem smer kretanja i da zadam odredjeni broj koraka da bi se predmet podigao na npr 20-30cm. Tu bih ga zaustavio i vratio nazad na home... ne znam sta bi se desilo ako slucajno, slucajno, preskace korake ili nesto slicno, tad ne bi mi podigao predmet. Ovako meni sa jednim pocetnim i jednim krajnjim deluje da bi tada morao cak i ako preskoci neki korak da dodje iz pocetnog "donjeg" polozaja u gornji. Naravno ovo je samo razmisljanje jer sam probao najveci teret koji mi je bio pri ruci, neki hladnajk od pojacala, kojih 750gr. tezine i to je rekao bih bez problema dizao, a to je meni vise nego dovoljno.

BTW kolega je kupio "najgoru" mogucu varijantu hall senzora za test, msm super je on za razne probe, ali ne toliko za ovo sto mi treba... Latch varijanta sa analognim izlazom

Opet jedno pitanjce... najvecu brzinu koju sam postigao je sa 350ms (delayMicroseconds(350); - ispod toga nije mogao da se pokrene). Razmisljam da stavim mozda neku navojno vreteno sa vecim razmakom izmedju navoja... Ne znam da li to moze da pravi prob. oko eventualnog zaglavljivanja, ili da vise opterecuje motor (moja logika kaze da ne bi trebalo, ali mozda gresim)? Nisam jos uvek probao ni jednu "normalno" vreteno koja se u vecini koristi za cnc npr. ona sa precnikom 8mm i 2mm korak... Na slici u mom postu na prethodnoj strani je obicna sipka sa masinskim navojem i srafom. Sa ovom brzinom i ovim navojem, treba za nekih 5cm pomaka nekih 6 sekundi vremena. Sto bi onda bilo 1min do 50cm visine. Verujem da bi sa vretenom za "cnc" to bilo duplo brze sto mozda nije tako lose.
[ bogdan.kecman @ 23.06.2021. 19:38 ] @
sto je veci lead to ti vise treba snage na motoru da gurnes isti
teret... ako se dobro secam ja sam ti ono racunao za ACME sa 2mm
lead-om, acme sa 8mm leadom ce traziti veci torque ali obzirom na
potrebnu patetiku ne bi trebalo da imas problem
[ SASA M. @ 24.06.2021. 12:36 ] @
Hvala za informacije, bilo bi dobro ako moze preporuka i za ostale osnovne elemente, npr ako bih uzeo navojno vreteno 0802, koji tip lagera za prednji kraj da uzmem za to vreteno, koju spojnicu da bih spojio ovaj moj motor sa vretenom. Video sam vise razlicitih modela / standarda ali meni je to sve slicno (da ne neko ne uvredi). Takodje za spojnicu, negde sam vidjao da ako dobro vidim da je spojena na vreteno sa oba obradjena kraja, negde je spojena na motor rekao bih direkno na navoj. Mozda ne vidim dobro na slici ali mi je tako delovalo. Ako treba postavicu sliku kao ilustraciju, ako nisam dovoljno jasan.

Takodje, samo na jednom mestu sam video konkretnu ponudu za kompletna "kolica" i cena je oko ~150e. Ne secam se sad duzine, mozda 150mm. Ako moze neki link gde jos da pogledam za gotova, onako kako sam gledao vecina prodaje pojedinacno, cena delova u zbiru je nekih 60-80e.

Sto se tice elektronike, ako moze neko misljenje o ovim kontrolerima koji se uslovno zasnivaju na TB6600 (negde se navodi da nije uvek taj chip u kucistu) u odnosu na ove ranije spomenute u temi. Njih sam iz pocetka preskakao jer mi su delovali suvishe za "profi" upotrebu, ali vidim da se ovaj koristi i u amaterske svrhe... Trinamic drajvere planiram da uzmem, nisam ih nasao da se prodaju preko firmi, a na k/p mislim jedan oglas. Meni odgovara, ali firmi vise odgovara da plati preko racuna.
[ ZAS011 @ 24.06.2021. 14:43 ] @
Drajver koji pominješ može da ima i oznaku TB67S (to je ono što se prodaje kod nas, negde sa nazivom TB6600). Ne verujem da u sebi ima TB6600, ali radi za sve pare (smešno jeftin).
Gomilu mehanike, kosooke, možeš dosta povoljno da kupiš ovde i da platiš preko računa (javi se na PP da ti dam kontakt).

Pitanje je to šta podrazumevaš pod "profi" a šta pod "amaterskim". Meni u jednoj aplikaciji sasvim lepo radi malecka pločica sa Alegro čipićem i nalepljenim hladnjakom, u drugoj "TB6600" drajveri.
Negde ih pogoni Arduino, negde LPT port, a negde jedan ozbiljni eksterni kontroler čija je nabavna cena, tamo negde preko, 380 USD.

Do 4A "TB6600" zadovoljava moje potrebe, uskoro bi trebalo da prepravim jedan prastari laser (jedan originalni kineski drajver već zamenjen sa "TB6600" i mrda glavu brzinama od preko 600 mm/sec) uz pomoć STM32F103 - BluePill (Arduino je za ovu aplikaciju prespor).

Skiciraj šta bi hteo pa da nastavljamo da ti pomažemo savetima.
[ SASA M. @ 24.06.2021. 16:09 ] @
Poslao pp, naravno...

Video sam sa nekoliko razlicitih oznaka, uglavnom se vode kao ovaj Toshibin. Do pre 2 nedelje nisam ih razlikovao i obracao paznju na njih jer su vizuelno slicni isli uz dosta snaznije i skuplje motore pa sam mislio da su za neke zahtevne primene i da su kompleksniji za upravljanje. Uglavnom, kao sa zadnje slike, treba da podize ovaj teleskopski klizac na kome ce biti zakacen neki predmet. Okacicu neku skicu malo kasnije, samo da upogonim paint.

zis iz ilustrejshn:




Naravni, ne nuzno da ce ici motor i vreteno pored, ali tako mi bilo lakshe da nacrtam

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 24.06.2021. u 17:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 24.06.2021. u 17:29 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 24.06.2021. 17:15 ] @
TB6600 je mator, jefin, prilicno sakat sa opcijama, drajver koji su kinezi reverse engineerovali tako da ga sada guraju u sve i svasta posto imaju svoju "kinesku kopiju" istog ... realno najjeftiniji high current drajver koji mozes da nadjes... obzirom da tebi "opcije" nisu nesto bitne radice ti posao ali racunaj da je jedno 100x bucniji od TMC drajvera, da zahteva mnogo vise hladjenja od TMC drajvera i da ti njegove high current osobine krivom ne trebaju za malecne nema17 motore tako da je mozda bolje da uzmes tihi TMC drajver... nije da kosta nesto strasno mnogo

lagerton ti je kod nas najkompletniji sa ponudom, moz biras kineze, evropljane, ali uglavnom drze kuglicna vretena (skupa) a ne ACME vretena .. ACME kineze imas po raznim firmama (spominjanje neke ovde) ...

spominjao si da ti je tisina bitna, ako hoces tisinu, IGUS drylin paket, nema17 + tmc drajver ti je najtise resenje na univerzumu... al ce da te kosta :(

https://www.igus.com/info/linear-screw-actuators
https://www.igus.com/info/lead-screw-driven-actuators
https://www.igus.com/info/gear-racks

imaju predstavnika u beogradu, sve moze se kupi, ceka se koju nedelju, ljudi su profi, cene su paprene ali za 1off pitanje koliko je bitno par evra tamo vamo

https://www.igus.rs/

ako ces da koristis kranje prekidace i nije ti bitna ultra super ravnomerna brzina i neka super preciznost turi umesto tog stepera obican DC motor sa kranjim prekidacima ce raditi super, ili cak AC motor on je jos tisi, sa navojnim vretenom ce to ici sa prilicno malim motorima
[ SASA M. @ 24.06.2021. 17:35 ] @
"Gde bash tu najskuplju..." videh ove drylin, pretpostavio sam da su najskuplji sobzirom na mesta gde su predvidjeni da rade..Tu sam video i neka vretena sa navijima koja nisam ni znao da se prave.
[ bogdan.kecman @ 24.06.2021. 17:51 ] @
pa vidi za "jedan komad" kapiram da cena obicno nije mnogo bitna, drylin
je ultra turbo do jaja tih, ne cuje se nista... sad dal ti vredi da
platis tu tisinu ili ne to vec ne bi znao da kazem u tvoje ime...
lagerton ima sve sto ti treba da napravis sam, problem je sto nije bedza
jbg .. nemaju sve u kineskoj verziji vecina stvari je SKF i slicno a to
kosta..

ako ces jeftino, aleksandar drzi na lageru sve kinesko sto ti treba za
3d stampac i mali cnc tako da ...
https://www.kupujemprodajem.co...andar-byte/svi-oglasi/279490/1 tu
ce nadjes sve sto ti treba made in PRC
[ SASA M. @ 24.06.2021. 18:30 ] @
Hvala pre svega na korisnim informacijama, sto se tice Igus-a, ko zna, mozda mi i poklone kad cuju da mi treba jedna komad.
[ SASA M. @ 26.06.2021. 12:46 ] @
Stigli jutros nekoliko malishana TNC2209 v3.1

Mislim da je uradjen dizajn opisan ovde:
https://wiki.fysetc.com/Silent2209/

Brzinski sam probao 1 drajver ali sam morao da prikljucim enable pin na arduino da bih pokrenuo moj primer. Da li je ok da njega vezem da gnd (stalno ukljucen) jer mislim da mi ne treba kontrola preko arduina? takodje ostale pinove koje ne koristim da ostavim da "vise" u vazduhu?

Kako ova plocica ima chip sa donje strane, a hladnjak koji se dobija uz njega ide sa gornje strane, da li treba i dole da stavim neki hladnjak?

evo i slicica:



Sledece nedelje ocekujem "kolica" da stignu, bio sam u dilemi da li da uzimam njih kao komplet ili da idem na nekompletnu varijantu: 1605 fabricki obradjeno vreteno sa lagerima, maticom i spojnicom. Na netu se ovakvi "gotovi" sklopovi vode kao "openbuilds". Cena bi bila slicna, ali mi bilo glupo da na osovinu motora od 5mm kacim vreteno od 16mm.


[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 26.06.2021. u 13:58 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 26.06.2021. 13:42 ] @
Citat:
SASA M.
Brzinski sam probao 1 drajver ali sam morao da prikljucim enable pin na arduino da bih pokrenuo moj primer. Da li je ok da njega vezem da gnd (stalno ukljucen) jer mislim da mi ne treba kontrola preko arduina? takodje ostale pinove koje ne koristim da ostavim da "vise" u vazduhu?


ako motor mora sve vreme da DRZI onda mozes da fixiras enable pin ali ako motor ne mora da drzi, na primer ako ti je odnos korak/precnik 5 ili vise (npr 2mm lead na 10mm precnik srafa) onda je sraf "self holding" tako da ma koliko ja masa koju sraf drzi nece se samo odsrafiti ... ako se dobro secam na odnos 5 sila je beskonacno... ili je na odnos 10 sila beskonacno vise se ne secam, ali svakako sto je veci taj odnos valjda sa trecim stepenom ili cetvrtim stepenom raste sila koju moze da podnese da se ne odsrafi sam... T8 sa 2mm lead-om (8mm precnik 2mm korak, 2mm pitch) trpi 2-3kg bez problema (nisam merio koliko trpi) dok recimo T8 sa 8mm lead-om (8mm precnik, 8mm korak, 2mm pitch 4xstart) vec sa 200g kad ga pritisnes on se sam "odvrti"... elem, ako motor mora da drzi sraf da se ne odvrti onda zakucas enable pa nek drzi kad vec mora, ako motor ne mora da drzi onda je zgodno da kontrolises enable pin jer kad dovedes to u neku poziciju koju zelis ti mozes da dignes enable i onda motor ne vuce struju, ne trosi nista, ne greje se, te ga enableujes samo kad treba da ga vrtis...


Citat:
SASA M.:
Kako ova plocica ima chip sa donje strane, a hladnjak koji se dobija uz njega ide sa gornje strane, da li treba i dole da stavim neki hladnjak? :)


to je pravilan dizajn za te cipove, hlade se preko EP-a (exposed pad na sredini cipa) koji preko brdo via prebacuje temp na drugu stranu pcb-a, gornja strana cipa nema potrebe da se hladi (i ne moze da ohladi die uopste kroz gornju stranu cipa, moras da ga hladis odozdo) tako da nalepi hladnjak na pcb i pevaj :)


Citat:
SASA M.:
Cena bi bila slicna, ali mi bilo glupo da na osovinu motora od 5mm kacim vreteno od 16mm. :)


sto bi ti to bilo glupo .. 16mm vretena kuglicna su najjeftinija jer se rade u velikim serijama .. koriste se svuda .. 5mm osovina stepera limitira torque ali to je sve unutar tvojih zahteva tako da sto da ne..
[ SASA M. @ 26.06.2021. 14:36 ] @
Ok testiracu kada dobijem sklop, pa cu onda videti za enejbl U svakom slucaju necu muciti kolo ako ne mora Verujem da se chip nece grejati jer nije ni a4988 do nekih mislim 500mA. Procitao sam ono sto je pisalo za dizajn u datashitu, hladjenje kroz gnd plan itd. skinuo jos par informacija sa sajta (lepo kao ideja, ali muka skinuti takve chipove), ali za sada mi ne znaci to sto tamo pise u ovom dizajnu jer ovde je drugacije, pa cu raditi sa ovim sa cime raspolazem.

Za sada je plan da recimo da predmet bude npr 10sec dole, i npr 20 sec gore. I tako da radi. Kasnije, ko zna, mozda da miruje svo vreme u donjem polozaju, a na neku eksternu komadnu se podigne. Mozda cak i preko web-a?

Ono o cemu razmisljam da nekako napravim fail-safe opciju, da se doda neka tajmerska funkcija, da ako se npr predmet zaglavi da se sklop skroz iskljuci, ne znam da li moze da se iskoriste ovi krajnji prekidaci da pokrenu neki tajmer koji ce ga restartovati, a ako se to ne desi u nekom vremenskom periodu da ubije sve.
[ bogdan.kecman @ 27.06.2021. 00:47 ] @
to je steper motor, znas koliko stepova ima izmedju 2 krajnja polozaja,
ako nisi za toliko (+5% na primer) stigao do prekidaca imas problem ne
treba ti tajmer
[ ZAS011 @ 27.06.2021. 07:34 ] @
Pošto se igraš sa steperom, najveće opterećenje koje će taj motor da ima je kada se tvoj "teret" pomera suprotno sili gravitacije, t.j. na gore.
Ukoliko ti je motor poddimenzionisan po snazi, dolaziće do gubitka koraka i jedini "lek" će ti biti snažniji motor.
Sledeće što može da te "ujede" je preveliko ubrzanje i eventualno prevelika brzina motora. Što se brže steper vrti, to mu je manji obrtni moment, a ume i da stane.
[ SASA M. @ 28.06.2021. 16:50 ] @
@bogdan.kecman
U varijani sa dva hall senzora, mislio sam da ne idem na brojanje, vec bih koristio samo komande koje bi menjale smer kad stigne do senzora i aktiviraju ih. Verovatno bi ovaj moj lift bio bez nadzora pa sam zato mislio da ako se nekako zaglavi ili npr otkaze neki od senzora da se za svaki slucaj motor iskljuci.

@ZAS011
Ono sto sam probao za sada mi uliva nadu da ce biti jos bolje kada stige ceo sklop jer se ovako kako sam probao nije ni malo bunio ili pokazivao znake nekog problema ovaj moj motor. Ostale parametre oko brzine dizanja i spustanja kao i struju koju ce vuci motor cu testirati kad budem sve imao na stolu. Generalno cu gledati da bude sto brze vs sto tishe, pa gde se nadjemo...
[ bogdan.kecman @ 28.06.2021. 16:51 ] @
pa fora je da koristis sve informacije koje imas.... a imas informaciju
koliko si stepova napravio sa strane na stranu te znas kad si "morao da
budes na drugoj strani" ... mnogo bolje nego bilo kakav tajmer
[ SASA M. @ 30.06.2021. 16:16 ] @
Evo brzinski update, pa da trazim pomoc, jer imam problem, tacnije dva :)

"Kesh, kolica i smekerica" sto bi rekao Djus su stigla juce, povezao na motor provizorno, generalno ok radi, utegnuta su i onako kako sam ocekivao, malo se ciju vise nego sto sam ocekivao, ali ok. Cekam da nam nas majstor napravi nosac za motor, pa da to bude skroz funkcionalno.

Prvi problem:
Motor pogoni trenutno TMC2209 medjutim vidim da on ne radi u full step rezimu i ne nalazim nigde opciju da se prebaci u taj rezim. Mozda ima neka opcija kontrolom kroz uart, ali to ne znam da koristim. Da li moze da radi full step, procitao sam sinoc 2x datasheet, ali nigde se ne spominje to. Koliko sad vidim za 1 rotaciju mu treba 1600 stepova. Povezan je zicama dzamperima direktno na arduino, motor i napajanje kao sto je bio i a4988 stim sto sam dodatno povezao i pin enable na arduino. Pinovi koje ne koristim su ostali da vise u vazduhu (M1, MS2, SPREAD, UART), video sam sinoc da je potrebno povezati ih na gnd ili vcc ali i dalje ne vidim konfiguraciju za full step.

Drugi problem:
Do sada sam koristio pomeranje predmeta tako sto sam zadavao odredjeni broj stepova za napred i nazad, kako je ovde vreteno duze, upisao sam veci broj stepova, a kako je trenutno za 1 okret treba 1600 rotacija, sve preko 32000 koje upisem rezultuje da vise ne stane dok ne udari u jednu ili drugu stranu. Koliko vidim treba nekih 40 okretaja vretena iz pocetnog u krajnji poloz.a Duzina vretena unutar kolica je 400mm. Takodje treba odbiti sam pokretni nosac koji je 8 x 8cm pa je ukupna korisna duzina 32cm.

Koristio sam ovu for petlju:
for(int x = 0; x < 32000; x++)

Posle sam pokusao da prevarim sistem, promenio sam na:
const int STEPS = 1600;
for(int x = 0; x < (STEPS * 20); x++)

I, naravno sve sto rezultuje vishe od 32000 mnozenjem ponasa se isto. U prvom primeru verifikacija ne pokaze nista, u drugom primeru pokazuje mi ovu gresku:


[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 30.06.2021. u 17:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 30.06.2021. u 17:31 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 30.06.2021. 17:27 ] @
moze tmc2209 da radi full step ali je full step MNOGO glasniji od
mikrostepinga, pogledaj MS1 i MS2 pinove, oba vezi na gnd za 1/8
mikrosteping, ako hoces full step mora preko seriskog da podesis (ms1 i
ms2 imaju interno pulldown tako da ako ih ostavis nepovezane to je 1/8)
... ja ti ne savetujem nikako da ides an 1/1, 1/8 je mnooooogo tisi i
sam motor i taj pokretni djavo, ako stavis to na full step ima drci i
dreci ko jarac

greska je zato sto koristis 16bitni int u koji ne moze da stane preko
32000 +- ili 65k za unsigned, koristi long long ... i vidi neki lib za
stepper, spominjao je zoki neki
[ ZAS011 @ 30.06.2021. 18:47 ] @
Evo ti jedan primer kako se koristi SpeedyStepper biblioteka:

Code:
#include <SpeedyStepper.h>

#define PStep           54
#define PDir            55

float PStepsPer = 50, PSpeed = 20, PAccel = 30;

SpeedyStepper Motor;

void setup() 
{
  pinMode(PStep,              OUTPUT);
  pinMode(PDir,               OUTPUT);

  Motor.connectToPins(PStep, PDir);
  Motor.setStepsPerMillimeter(PStepsPer);
  Motor.setSpeedInMillimetersPerSecond(PSpeed);
  Motor.setAccelerationInMillimetersPerSecondPerSecond(PAccel);
}

void main()
{
  while(1)
  {
    MrdajMotor();
  }
}

void MrdajMotor()
{
  Motor.moveToPositionInMillimeters(125);
  delay(1000);
  Motor.moveToPositionInMillimeters(0);
}

[ SASA M. @ 30.06.2021. 21:18 ] @
@bogdan.kecman
Ok probacu na protobordu da prebacim drajver pa da probam jer mi nije trebao za ova dosadasnja vezivanja, brzina mi je premala, otprilike kao i na onaj probi sa masinskim navojem i obicnim srafom zakacenim na teleskopsku polugu. Mozda bi bilo dovoljno 1/2 ili 1/4, ne mora 1/1. Do sada sam brzinu regulisao pauzama izmedju koraka, zato sam mislio da mi full step nije problem, pogotovu sto sam citao da se sa mikrostepping-om gubi nesto na snazi.

@ZAS011
Hvala za primer, mogu da probam, ali tesko cu nesto umeti da implemetiram kasnije, jer ove komande ne poznajem. Za sada sam ubacio primer u arduino IDE i snimio. Danas su mi stigli hall senzori, mislim konacno ovi koji mi trebaju za home i limit, pa moram prvo njih da vezem, probam. Moram drugacije da povezem nego sto sam planirao jer sam neki dan saznao da su za interapte rezervisani odredjeni pinovi, ali ok ucim svaki dan nesto novo, preko web-a i od vas ovde.
[ bogdan.kecman @ 30.06.2021. 21:32 ] @
taj drajver minimalno gubi torque sa mikrostepingom

trebalo bi da moze arduino brze da ga stepuje (mnogo brze nego sto ga
teras tako, morao bi min 100khz da mozes da izvuces)
[ SASA M. @ 30.06.2021. 23:57 ] @
Oki, noted za info oko snage.

Mislim da sam vec negde napisao, na 50ms (delayMicroseconds(50); ne moze da se pokrene, na 100ms motor radi sve lepo i tiho, kolica se cuju, ne bas ujednaceno, pod rukom je sve glatko kada se okrece, nema lufta kod kolica i jedva primetno na osovini koja je bila nekih 10cm izvan ovog sklopa, i samo na tom delu. Unutar kolica ne vidim nikakvu vidljivu deformaciju. Danas smo vreteno skratili na nekih 15mm da bi kuplung i motor bili blizi kucistu.
[ bogdan.kecman @ 01.07.2021. 00:27 ] @
kakvih bre 100ms ?!?!  ququ majko pazi ja TMC2660koji ima vrlo slicne
karakteristike, svakako isti ulazni interface za step/dir teram u 1/16
mikrostepingu 50000 mm/min pri tome imam 80 steps/mm dakle saljem
4000000 impulsa u minuti iliti preko 65k impulsa u sekundi i to je
daleko od maximuma (to je max mog hw-a jer krene da se uvija ram kada
idem brze od toga) ...elem to je impuls od 15 mikrosekundi, kakve bre
crne milisekunde !? daj ceo taj kod da vidimo kaj si za123 :)
[ SASA M. @ 01.07.2021. 09:23 ] @
Ovaj sam iskompajlirao iz nekoliko primera, koristio sam radi testa razlicite
ok nije mili nego mikro, a negde ga zovu i Hund (Vuk samotnjak muviz)
evo kod

Code:

#define enpin   5
const int steppin = 3; 
const int dirpin = 4; 
const int STEPS = 1600;

 
void setup() {
  pinMode(enpin, OUTPUT);
  pinMode(dirpin,OUTPUT);
  pinMode(steppin,OUTPUT);
  digitalWrite(enpin, LOW);
 
}
void loop() {
  digitalWrite(dirpin,HIGH); //od motora 
  for(int x = 0; x < (STEPS * 20); x++) {
    digitalWrite(steppin,HIGH); 
    delayMicroseconds(100); 
    digitalWrite(steppin,LOW); 
    delayMicroseconds(100); 
  }
 delay(2000);
  
  digitalWrite(dirpin,LOW); //ka motoru
   for(int x = 0; x < (STEPS * 20); x++) {
    digitalWrite(steppin,HIGH);
    delayMicroseconds(100);
    digitalWrite(steppin,LOW);
    delayMicroseconds(100);
  }
delay(2000);
}



[ bogdan.kecman @ 01.07.2021. 09:44 ] @
digitalWrite je mnooooooooooogo spor, a delayMicro na arduinu nije bas
precizan no nemoguce da ti sa delaymicro(50) ne radi stepping .. za
ovako nesto bi morao da koristis fastio ...


elem, startujes arduino ide, Tools / Manage libraries i otvori ti se
Library Manager u search polje upises speedystepper i kliknes na install

onda uzmes malo prepravljeni zokijev kod

Code:

#include 

#define PStep           3
#define PDir            4
#define ENpin           5

float PStepsPer = 1600;
float PSpeed = 50; // Ovo menjaj da bi promenio brzinu
float PAccel = 30; // Ovo menjaj da bi promenio ubrzanje (koliko brzo 
starta i koliko brzo staje)

SpeedyStepper Motor;

void setup() {
  pinMode(PStep,OUTPUT);
  pinMode(PDir, OUTPUT);
  pinMode(ENpin,OUTPUT);
  digitalWrite(ENpin, LOW);

  Motor.connectToPins(PStep, PDir);
  Motor.setStepsPerMillimeter(PStepsPer);
  Motor.setSpeedInMillimetersPerSecond(PSpeed);
  Motor.setAccelerationInMillimetersPerSecondPerSecond(PAccel);
}

void loop()
{
  Motor.moveToPositionInMillimeters(20);
  delay(1000);
  Motor.moveToPositionInMillimeters(0);
  delay(1000);
}


[ bogdan.kecman @ 01.07.2021. 09:54 ] @
btw ako motor nece da krene, zuji i slicno smanji PAccel vrednost,
steper ne moze da se zavrti X RPM iz mesta, mora da se dodje do te
vrednosti tako sto krenes sporije pa ubrzas nekim ubrzanjem (definisano
ovde sa paccel) da bi dostigao finalnu brzinu, znaci smanji ubrzanje da
bi dobio kretanje koje je stabilno i tiho za tebe, onda podesi finalnu
brzinu (sa PSpeed) ... ako motor krene i onda se zaustavi i pisti znaci
da ti je finalna brzina prevelika pa smanji PSpeed ..  mislim da je
trenutno finalna brzina prevelika obzirom da je stavljeno 1600 steps/mm
ali svakako igraj se sa te tri vrednosti mnogo lakse da menjas te tri
vrednosti koje korektno upravljaju motorom nego da se drndas sa onim
tvojim kodom koji def ne radi, prvo pokusavas da zavrtis motor max
brzinom "iz mesta" ...
[ SASA M. @ 01.07.2021. 11:23 ] @
Evo upravo se igram bockanja na protobordu, probao sam ovaj moj primer da se uverim da sve radi. Razlika je sto sam povezao MS1 , MS2 i ENABLE na GND.

Probao sam prvo da spustim na 50uS delovalo je zakocnen, nakon mozda 10 sec je kao krenuo ali se vidi da se muci (snimio sam kratak video). Onda sam podigao na 60uS krece se normalno, ali znam da sam jednom kada sam probao, da je stao, pa nisam kasnije ponovo pokusavao (uglavnom drzao na 100). Sve ovo sma radio bez tereta, tj samo je motor fizicki prikacen, kasnije cu da povezem i kolica.

Jos uvek nisam dirao podesavanje struje na drajveru, onako kako sam dobio kolo tako ga koristim. Probacu naravno ove primere koje ste mi dali. Znam da ubacim biblioteku, vec sam neke ubacivao ranije kada sam eksperimentisao, i Zoki mi je bio napisao postupak.
[ SASA M. @ 01.07.2021. 12:05 ] @
Ubacio sam biblioteku, malo sam samo izmenio ovaj tvoj kod, u liniji sa include sam ubacio koju lib se poziva, stavio koment na linje koje se odnose na enable posto sam ga vec bocnuo u gnd fizicki, takodje vratio u prethodni red tvoj komenetar za ubrzanje jer ga je ovde prelom spustio ispod.

Ponasa se razlicito sa razlicitim parametrima, ali nedefinisano. I sa "default" i sa vrednostima koje sam menjao npr za brzinu izmedju 10 i 100; za acekleraciju izmedju 10-30, kao i medjusobne kombinacije, uvek dodje da motor stane po "random" principu. Stavicu video sa ovim default vrednostima.
[ bogdan.kecman @ 01.07.2021. 12:20 ] @
vidi, nisu to "default" vrednosti, to su neke "random" vrednosti :D

koji si brezon stavio? tj koliki ti je lead na tom vretenu? 2mm ili 1mm
ili 1.25mm ili ...
[ SASA M. @ 01.07.2021. 13:46 ] @
Taman kad sam pisao odgovor nestala struja. Srecom ostalo sacuvano pisanije...

Mislio sam pod "default" da ste ih dali Zoki i ti, pa da bude jasnije na sta sam mislio... za divno cudo, sa ovim parametrima bez zaglavljivanja radi:
float PStepsPer = 300;
float PSpeed = 30; // Ovo menjaj da bi promenio brzinu
float PAccel = 30; // Ovo menjaj da bi promenio ubrzanje (koliko brzo starta i koliko brzo staje)


kada je steps npr 400 i vise dolazi do zaglavljivanja kao na videu.
Takodje kada podesim PSpeed na 40 i vishe isto.
Ubrzanje koliko vidim ne utice na problem, koliko sam mogao da zapazim on odradi to sto treba, i mnogo mi se svidja.

Malo kasnije cu da ovim parametrima da zakacim na kolica, pa cu videti kako se ponasa. Naravno ovako zadati put u milimetrima koje treba da predje nemaju sad veze sa vezom, ali ako je snaga i brzina ok, onda cu menjati tu vrednost. Posle cu videti da stavim ove hall senzore, nisam jos to probao. Kao i u mom primeru, tako i ovde ako npr nestane struje program krece iz pocetka, a pokretni deo je ko zna gde, pa mi neki home polozaj sigurno treba.

Vreteno je na racunu deklarisano kao: trapezno vreteno T8 korak 8mm
Nisam fizicki merio
[ bogdan.kecman @ 01.07.2021. 14:12 ] @
Citat:
SASA M.:
Vreteno je na racunu deklarisano kao: trapezno vreteno T8 korak 8mm


ne moras da meris, T8 ima 2mm pitch, pogledas dal ima 1 start ili 4 starta i to je to, ako ima 4 starta to je 8mm lead
elem, 8mm lead znaci da za jednu rotaciju imas pomak od 8mm, ako si spojio ms1 i ms2 na gnd znaci imas 1/8 mikrosteping, ako pretpostavim da si uzeo jeftim 200steps/rev motor to znaci 1600 step/revolution ti je drajver -> sraf, obzirom da je 8mm pomeraj za revolution znaci imas 200 steps/mm dakle

Citat:
SASA M.
float PStepsPer = 300;


treba da bude
Code:

float PStepsPer = 200;


dalje, max brzina ne bi trebalo da ide preko 30.. 10-20 su neke safe vrednosti mada zavisi od mnogo cega, probas pa vidis... dizes brzinu dok ne vidis da krece da preskace, ako preskace znaci pretero si :D ..

Citat:
SASA M.:
Ubrzanje koliko vidim ne utice na problem, koliko sam mogao da zapazim on odradi to sto treba, i mnogo mi se svidja. :)

smanji na 0.5 pa vidi kako ne utice :D ... utice do jaja nego ne primecujes :)

Citat:
SASA M.:
Naravno ovako zadati put u milimetrima koje treba da predje nemaju sad veze sa vezom

pa kad si stavio pogresan stepespermm :D .. stavi 200steps/mm i bice tacno :) (pod uslovom da ti je to 200 steps/revolution iliti 1.8 stepen stepper)


Citat:
SASA M.:
, ali ako je snaga i brzina ok, onda cu menjati tu vrednost. Posle cu videti da stavim ove hall senzore, nisam jos to probao. Kao i u mom primeru, tako i ovde ako npr nestane struje program krece iz pocetka, a pokretni deo je ko zna gde, pa mi neki home polozaj sigurno treba.

obavezno senzore ako nista za homing, ali zgodno imati na obe strane kao kontrolu

sad ja ne znam ovaj lib (ja realno ne trosim arduino), verovatno zoki zna, treba videti da li ima neka fora da "prekine" move na neki event tako da mozes da vezes hal na triger koji ce da onda prekine put pa mu onda kazes mrdaj se x mm ali stani ako se desi trigger... evo sad sam pogledao dokumentaciju: https://raw.githubusercontent....epper/master/Documentation.pdf i podrzava non blocking moves... ima i posebna funkcija za homing
Code:

moveToHomeInSteps()
moveToHomeInRevolutions()
moveToHomeInMillimeters()


npr:
Code:

// home the motor by moving until the homing sensor is activated, then set the  
// position to zero, with units in millimeters
//  Enter:  directionTowardHome = 1 to move in a positive direction, -1 to move in
//             a negative directions
//          speedInMillimetersPerSecond = speed to accelerate up to while moving
//             toward home, units in millimeters/second
//          maxDistanceToMoveInMillimeters = unsigned maximum distance to move
//             toward home before giving up
//          homeSwitchPin = pin number of the home switch, switch should be
//             configured to go low when at home
//  Exit:   true returned if successful, else false

bool moveToHomeInMillimeters(long directionTowardHome, float speedInMillimetersPerSecond, long maxDistanceToMoveInMillimeters,  int homeLimitSwitchPin);



pogledaj pdf :)
[ SASA M. @ 01.07.2021. 15:21 ] @
4 bi trebalo da ima, gledao majstor dok je sekao juce, malo pre sam sublerom pogledao i rekao bih da je 8mm za jedan okret.

Ok za taj info za brzinu, ja sam se u pocetku drzao "ko pijan plota" kako je stavljeno, posle sam malo menjao parametre ali bez pomaka. Malo mi sada lakshe. Standardni je motor 200 iliti 1.8stepeni. Bio i neki u ponudi 0.9stepeni, ali nisam smeo da uzimam.

Uzeo sam hall senzora dva koja mi trebaju i koja su na plocici za lakse povezivanje sa a3144 chipom, plus 2 kao 3-pinski chip isto a3144, i jos neka dva tle4906l koji imaju nozice tanje od vlasi kose.

znam da si fan cini mi se stm32, ako sam dobro zapamtio iz drugih nekih postova ovde Pogledacu pdf, nemam nista oko ove biblioteke, sve sto sam guglao nista meni upotrebljivo nisam nasao. Sad mi je trenutno najveca muka kako fizicki da postavim senzore jer je profil malo drugaciji od onog koji sam ocekivao. Ali to cu nekako resiti.
[ ZAS011 @ 01.07.2021. 20:41 ] @
Sale, brzine koje se pominju u biblioteci su u mm/s milimetrima u sekundi!
600 mm/s je 36 m/min, i da znaš da je to jako brzo.
Usnimiću sutra popodne kod drugara kratak video da stekneš predstavu koja je to brzina.

Sa Nano/Uno te brzine kretanja ne mogu da postignem na njegovom laseru, ali zato BluePill to odrađuje k'o iz 3.14...
[ SASA M. @ 02.07.2021. 01:33 ] @
Samo brzinski da se javim, malo pre dosao kuci.. izgleda da mi poblesavio arduino uno, obustavio sam radove dok ne vidim da li moze da se oporavi. Odbija da ucita bilo koji program, bootloader je navodno ziv, ali ne usnimi ni jedan program. Stalno prijavljuje gresku u 10 pokusaja

avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xb9

Nesto sto sam stigao da procitam vezano za ovu gresku je najcesce comm port nije pravi, ali ne mislim da je to.

@ZAS011
Moze video, rado cu pogledati, ne trazim nikakvu ekstremnu brzinu, nije mi to cilj samo sam mislio da bi radi eksperimentisanja bilo dobro imati mogucnost promene brzine da bih video koja me u odmosu na buku koju proizvodi ceo sklop mene zadovoljava. Za BluePill sam samo cuo, nisam do sad nista citao vezano za njega. I ovo sada za mene je krupan zalogaj, pa moram polako da se ne zagrcnem previshe.
[ ZAS011 @ 02.07.2021. 06:45 ] @
Ako si probao da "preteraš" sa brzinom kretanja, jako lako možeda se desi da je Uno zbrljao i bootloader.
Treba ti eksterni programator da napečeš bootloader.
[ SASA M. @ 02.07.2021. 18:26 ] @
Nisam, nisam ja te srece da umem da ubrzam tek tako bez pomoci sa strane

Mislim da sam ga zeznuo kada mi se otkacilo eksterno napajanje, a usb kabl je bio prikacen u kompu (citao da nije problem da radi tako, vide sam ranije na shemi neki fet koji gasi 5v iz kompa), onda mi bilo blize da ga ubodem u molex od kompa. Od tada mislim da je odbio da ucita programe. Dodushe i ranije sam video da mi ta dioda svetli bez neke moje komande, pa onda zadam blink demo progi koji je pali-gasi i nakon toga se ugasi, pa mozda je imao neki problem i od ranije.

Uglavnom, bio sam do firme, pa sam i tamo probao da ga zakacim na moj lap, ali izbacuje istu gresku, samo je kod drugaciji. Lepo vidi da je arduino na com portu i javi se na "get board info" kao i ovde kod kuce.

Takodje neki pisu da posto svetli svo vreme dioda na portu 13 da je bootloader ok. Ovde u opcijama ima "Burn bootloader" ali ne vidim da mi trazi fajl za ucitavanje. Vidim da ima da se programira preko ICSP, ali za to mi treba drugi arduino?

Narucio sam po jedan uno, nano i mega, ali to ce stici tek tamo mozda utorak, sreda. Do tad mogu ponesto da procitam, al ne i da probam. Instalirao sam bio jedan simulator ali ne znam koliko je bash upotrebljiv. Probacu malo da prekontrolishem samu plocicu i elemente koje mogu, ako imate neke predloge da nesto probam, oko ovog problema sa ucitavanjem, tu sam.
[ ZAS011 @ 02.07.2021. 22:50 ] @
Bootloader se učitava samo preko ICSP, eksternim programatorom, jel'te.

Obećani video: https://youtu.be/pHRDFZjjjQg
[ SASA M. @ 02.07.2021. 23:13 ] @
Mnogo brz video, morao sam da ga usporavam Dobio si lajk, eto Proucicu to za upisivanjem. Mozda zvuci ludo, da li je moguce upisati sa pickit2 imam original, drug mi poklonio pre 10god ali nisam daleko odmakao ni sa njim
[ ZAS011 @ 03.07.2021. 06:03 ] @
Probaj ovo: https://www.instructables.com/Arduino-Pickit2-As-Programmer/
[ SASA M. @ 03.07.2021. 20:00 ] @
Ok super, potrazicu ga onda, nadam se da ce uspeti, pre toga cu jos jednom probati komunikaciju na linuxu koji imam u virtuelnoj masini, sad sam se setio da imam tamo ubuntu.

Koliko vidim na plocici su naponi ok kada je zakacen na komp, osigurac je ok, ima 5v i 3.3v. Otpornici koje sam proveravao mi deluju ok itd.
[ SASA M. @ 04.07.2021. 16:25 ] @
Na linuxu u virt. makini nisam uspeo da pokrenem arduino ide, stavio sinoc noviju instalaciju ubuntua i skinuo prvo jednu, pa kad nije, i ostale verzije arduino ide koje sam nasao da su za linux. Ako budem stigao probacu da pokrenem kroz komandnu liniju, direktno mi ne ide. ima neka komanda da s epokrene ali ne znam kako da predjem u folder gde se program nalazi

Nasao pickit 2 programmer prikacio na komp, dodao linije koje su bile po uputstvu, mogu da selektujem sad pickit kao programmer, ali korak gde se proverava da li ga program prepoznaje, napishe da ne vidi pickit 2 i daje neku h. dec adresu ( avrdude: error: could not find PICkit2 with vid=0x4d8 pid=0x33). Jedino sto mogu je po nekom savetu da vidim ako ima starija verzija IDE, da stariju probam(probao i betu 2.0 , ali ona nema programmer fajl). Ako ne uspe, cekam onda da mi stignu ti drugi arduini, pa cu prema nekim yt klipovima probati da koristim ispravan uno ili nano da probam da povratim ovaj.

[ ZAS011 @ 04.07.2021. 17:34 ] @
Jesi li postavio:



Beta nije još preporučljiva za "komercijalne projekte", ima bagova i za sada mi se ne dopada. 1.8.18 radi k'o sat

Imaš i u ovoj verziji mogućnost dodavanja programatora:



samo u drugom folderu

Jedino mi nije jasno zašto Lin u VM?
Kod mene je Win u VM osnovni operativni mi je Lin.

[Ovu poruku je menjao ZAS011 dana 04.07.2021. u 18:51 GMT+1]
[ SASA M. @ 04.07.2021. 20:11 ] @
Proveravao sam za neke fajlove i oni jesu po default-u kao na prvoj slici. Za te sam cak i dodao R/W i za others, mada nema drugih. Provericu i za ovaj fajl. Ali i dalje ne znam kako da instaliram sam program, onda mogu da probam da dodam linije za pickit. Trenutno mi je folder sa fajlovima na desktopu. Tu sam ga raspakovao. Ubuntu verzija 21.04.

Imao sam mozda 4-5 razlicitih ranije lin. verzija u virtuelnoj, oduvek sma na windowsu, pa je navika cudo. Eto na prosloj ubuntu verziji koju sam bio instalirao, nisam imao program za obradu slika, a zatrebao mi. Skinem neki i kroz komandu sudo..... kao instaliram, on se pokrene, ali nemam nigde ikonu preko koje mogu opet da ga pokrenem, kako je bio pokrenut snimim neki fajl misleci da cu preko njega kada ga pokrenem sledeci put da ce se startovati progi, ali jok. Nije htelo.

Takodje koristim i neke programe za posao koje imaju samo win verziju, pa bi mi bilo mucenje da to radim kroz VM na linuxu

edit:
slucajno sam otkrio kako da otvorim terminal u folderu u kom sam
evo pokusaja i nije uspelo:


[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 04.07.2021. u 21:33 GMT+1]
[ ZAS011 @ 04.07.2021. 20:56 ] @
Kakav crni apt-install .....

otvoriš folder gde si raspakovao i ./install.sh

[ SASA M. @ 04.07.2021. 21:32 ] @
Pa kad sam "mlad i neukusan" Tu komandu sam nasao na upit kako da instaliram progi kroz terminal.

evo rezultata sa ovim komandama:



kreirao je ikonu koju je nazvao shortcut, koliko vidim to je neki konfiguracioni fajl?

edit:
pokusavao sam gomilu nekih komadi posto je nesto savetovao da idem u root, ali tamo me niko nije docekao, pa sam posle lupanja raznih dos-olikih komandi izasao. Nakon toga sam probao i neke alternativne nacine za instalciju (sa sh ime.sh) sa istim rezultatom, ali sad sam video da imam ikonicu za pokretanje u sekciji gde su ikone za sve programe i koliko vidim startovao sam ga konacno

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 04.07.2021. u 23:18 GMT+1]
[ ZAS011 @ 04.07.2021. 22:45 ] @
Desni klik na tu desktop ikonicu pa Allow Launching
[ SASA M. @ 05.07.2021. 22:01 ] @
Nemam tu opciju na desni klik, ali kao sto napisah, startuje se program, medjutim "mrka kapa".

Prvo sam imao problema da "ukljucim" uredjaje, VirtualBox nesto nije hteo da prihvati pickit programmer, vidi mu ime i da je na usb ali onda kaze da ne moze da ga "prikljuci". Nakon nekih akrobacija uspeo je da ga "prihvati", ali i dalje se desava da ga aduino ide ne vidi kada ga izaberem i pokrenem burn bootloader. Pre te informacije kaze da nemam neka prava, ali ne znam na sta se tacno to odnosi. Tako da mi sada ostaje da cekam da stignu ova 3 narucena arduina, pa cu preko njih probati da ubacim novi/stari firmware u ovaj, a i da mogu da nastavim da se igram sa ovim informacijama koje ste mi obojica dali ako ne uspe.

Ne verujem da ce stici pre srede, poslali smo narudzbinu preko web forme, ali nesto to nije proslo, pa sam tek danas dobio predracun, plus dok odgovorna osoba za novac plati, proci ce jos jedan dan cekanja vishe.
[ ZAS011 @ 06.07.2021. 07:12 ] @
A da ti ne komplikuješ mnogo, sve to lepo instaliraj pod Win
[ SASA M. @ 06.07.2021. 11:34 ] @
Sve je prvo probano pod windows-om, kada nije proradilo, tada sam probao da ubacim u ovaj najnoviji ubuntu. Da sam imao drugi uno ili nesto slicno, ne bih se sad cimao oko ovog vec bih pokusavao da dovrshim ovaj moj "lift".
[ ZAS011 @ 07.07.2021. 08:41 ] @
Pazi, pod Win sve radi iz prve. I Arduino IDE i PicKit2/3 softver za programator.
Međutim, kupi mali programatorčić za AVR kontrolere (potraži na KP "USB ASP"), ne košta bubreg i levo plućno krilo, a završiće ti posao 1/1 (da upucaš novi bootloader, ...)
[ SASA M. @ 09.07.2021. 11:42 ] @
Znam da bi trebalo, ali meni nece. Mislio sam da ovaj pickit2 upotrebim kao programmator, ali za sada nista. Video sam na net-u kako ljudi pokazuju programiranje samih kola van i na samoj ploci, pa cu verovatno probati ovo prvo sto sam video (sa nano na uno), ako ne uspe, skinucu 328p pa cu ga probati na protobordu. Nemam trenutno kristal ali cu nabaviti. Ako zatreba naravno gledacu da kupim neki programator. Da ga ova firma gde sam sad kupovao ima, verovatno bi vec bio kupljen. Za to mi nje sad zurba jer sam dobio posiljku jutros. Stigli arduini, malo kasnilo, ocekivao sam negde u sredu, tek danas stiglo. Imam odmah jedan problem...

Prikljucio sam uno i nano, u oba upucao izmenjen blink sa diodom koja je fabricki na ploci i sve radi ok, medjutim mega 2560 ne komunicira sa arduino ide, ne vide se medjusobno, ne mogu da izaberem serial port. Probao 2 kabla i 2 usb. Kada se mega prikljuci, kao i na ova dva prethodna radi sketch "blink" koji je "fabricki" unesen. Da li za megu treba nesto dodatno u odnosu na uno ili nano? Dole cu ostaviti sliku izabranog kola u IDE. kao i sliku sa samog 2560 chipa. Ono sto je neobicno da ne vidim nikakvu oznaku na usb to serial chipu, ne znam koliko je to normalno, lici na "dummy" chip. Inace arduini su kupljeni kod domace firme koja se deklarise kao zvanicni uvoznik za Ardino, Raspberry Pi, i sl.


[ ZAS011 @ 09.07.2021. 11:56 ] @
https://sparks.gogo.co.nz/asse...CH34x_Install_Windows_v3_4.zip
Drajveri za CH340, to je ono što ti najverovatnije nedostaje.
[ SASA M. @ 09.07.2021. 12:13 ] @
Izgleda da je to u pitanju, pokusavao sam da vidim u medjuvremenu na net-u koje je kolo koje se koristi za komunikaciju jer znam da sam negde procitao da za win treba drajver za linux ne treba, ali se ne secam za koji konkretan slucaj. Hvala veliko, da se ne cimam da ga reklamiram, firma nije iz bgd. Sad mogu opusteno da rucam.
[ ZAS011 @ 14.07.2021. 08:51 ] @
Kako napreduje taj tvoj "lift"?
[ SASA M. @ 14.07.2021. 15:24 ] @
Cekam dozvolu da postavim u orbitu stanicu sa kojom cu da povezem moj lift. Karte prvih mesec dana ce biti 50% nize od planiranog. Bezos moze da dobije mesecnu...

Elem salu na strranu, nisam nista puno radio, doneo kuci ovaj sklop, sada sa usrafljenim motorom, pa je lakse raditi tako nego kad se nesto desi, pa se motor izokrece oko ose. Probao sam neki primer sa web-a radi testa hall senzora, ali na njemu nisam uspeo da ubacim pauzu koji zelim kada dodje do jednog ili drugog senzora, koliko sam citao malo je zeznuto kada se desi interapt da se nesto drugo odvija... Pokusavao nesto i nisam uspeo. Kada stavim neki delay motor se samo blokira(osovina ne moze da se rukom pomeri ni na jednu stranu jer je motor "zaglavljen"). Razmisljao sam da nekako probam preko aktivacije i deaktivacije enable pina za taj primer, ali nisam siguran da li bi to moglo. Okacicu kod ako treba.

Procitao sam 2x ceo doc vezano za speedystepper, ali ni tu nisam siguran kako da dobijem sto sam hteo. Tamo ima neki primer sa homing-om pa bih mozda njega probao da iskoristim i da pokusam kada dodje do homing switch-a da iz te tacke zadam koliko da se pomera na gore ka drugom limit switch-u. Tog drugog mozda i ne mora da dosegne, ali bih voleo da ima taj krajnji za svaki slucaj.

Stavicu ovde video da vidish test za hall senzore kao limit, mislim da imam jedan od pre dan, dva, kada sam probao taj primer radi testa senzora.

Dodao sam jedva kao ilustraciju video, malo se na njemu cuju kolica kao da nisu podmazana Jedva najdjoh neki program da isecem video jer je predugacak za ovde. Celih 8mb. Kada ga isecem na pola dobijem veci fajl nego original sa istim parametrima.. Ne znam sta se deslilo sa video programima... ranije uvek dobijesh manji video.

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 14.07.2021. u 17:07 GMT+1]
[ ZAS011 @ 14.07.2021. 19:40 ] @
Code:
// Homing noza za secenje
void HomingNoza() 
{
  lcd.clear();
  lcd.setCursor(2, 1);
  lcd.print(F("Homing noza"));
  MNoz.moveRelativeInMillimeters(10);
  delay(100);
  MNoz.moveToHomeInMillimeters(-1, HomingSpeedN, HomingDistanceN, HomePin);
  delay(100);
  MNoz.moveToPositionInMillimeters(2);
  CurrentKnifePosition = MNoz.getCurrentPositionInMillimeters();
  pippip();
}


Code:
// Odsecanje
void Odseci()
{
  if (CurrentKnifePosition == 2) {
    MNoz.moveToPositionInMillimeters(HomingDistanceN - 2);
    CurrentKnifePosition = MNoz.getCurrentPositionInMillimeters();
  }
  else
  {
    MNoz.moveToPositionInMillimeters(2);
    CurrentKnifePosition = MNoz.getCurrentPositionInMillimeters();
  }
}


Nadam se da će ti iz ovoga gore biti nešto jasnije.

Samo Home prekidač, to ti je referentna 0 za sva dalja pomeranja.

(mrzelo me da izbacujem nepotrebne delove koda )
[ SASA M. @ 14.07.2021. 21:17 ] @
Deluje mi ovako kad gledam pojedinacno jasno, ali jos ne znam kad pokusam da to uklopim u neku celinu kako ce izgledati, naravno ovi delovi oko ispisa na lcd cu izbaciti da me ne zbunjuju.

Evo ovog koda koga sam spominjao za test hall senzora:
Code:

// Define connections
#define HALL_SENSOR_A      2
#define HALL_SENSOR_B      3
#define DIR      10
#define STEP      11
 
// Variables
int pd =80;       // Pulse Delay period
boolean setdir = LOW; // Set Direction
 
// Interrupt Handlers
 
void limit_a (){
 
  // Reverse motor
  setdir = !setdir;
  
}
 
void limit_b (){
 
  // Reverse motor
  setdir = !setdir;
  
}
 
 
void setup() {
  
  // Setup the stepper controller pins as Outputs
  pinMode(DIR,OUTPUT); 
  pinMode(STEP,OUTPUT);
  
  // Setup the Hall Effect switches as Inputs
  pinMode(HALL_SENSOR_A, INPUT);
  pinMode(HALL_SENSOR_B, INPUT);
  
  // Attach interrupt pins to handlers
  attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(HALL_SENSOR_A), limit_a, FALLING);
  attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(HALL_SENSOR_B), limit_b, FALLING);
   
}
 
void loop() {
  
    digitalWrite(DIR,setdir);
    digitalWrite(STEP,HIGH);
    delayMicroseconds(pd);
    digitalWrite(STEP,LOW);
    delayMicroseconds(pd);
 
}


Sta god da pokusam da ubacim da mi napravi pauzu kada pokreni deo stigne do jednog ili drugog senzora, motor se uopste i ne pokrene. Imas li ideju kako da ubacim pauze kada stigne do jednog i do drugog senzora? Za sada bi mi i ovo zavrsilo posao, dok ne proucim bolje ove primere sa speedystepperom.

Primer je uzet sa:
https://dronebotworkshop.com/stepper-motor-hall-effect/


[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 14.07.2021. u 22:28 GMT+1]
[ ZAS011 @ 15.07.2021. 18:06 ] @
U tvom kodu nigde ne postoji ubrzavanje/usporavanje, samo "dvestaizmesta"
Ako hoćeš sa mikroprekidačima/senzorima, običan DC motorček i bez elektronike bi moglo da radi (sa dodatkom vremenskih relea).
[ SASA M. @ 15.07.2021. 19:58 ] @
Dobro, nije moj kod, samo sam na njega medju prvima naleteo i mislio sam da nece biti prob da kad testiram sa senzorima, da cu lako dodati pauze koje mi trebaju... Za ubrzavanje usporavanje cu koristiti sp.stepper biblioteku svakako, ovo sam hteo da probam jer sam imao ovaj primer snimljen od pre neku nedelju, a nisam bio siguran da znam odmah da koristim ovo ste ste mi dali ti i Bogdan.

Za sada cu pokusavati sa ovim step motorom, kad sam se vec upetljao ovoliko. Kao sto rece Nole:"Odustajanje nikad nije bila opcija".
[ ZAS011 @ 15.07.2021. 20:42 ] @
Ako imaš Home prekidač/senzor, to ti je i više nego dovoljno. Referentna tačka (0 - nula) se uspostavi jednom i ukoliko ne dođe do nekih anomalija - gubljenja koraka, sve je prosto.
Steper biblioteka se bakće ubrzanjem/usporenjem i dolaska na zadatu poziciju.
Smisliš način kako da po potrebi menjaš dužinu/visinu podizanja i mirna bačka.
[ SASA M. @ 15.07.2021. 22:01 ] @
Smislicu, valjda, kad zavrsim ovo pravim petoosnu cnc sa automatskom izmenom glodala..
[ ZAS011 @ 15.07.2021. 22:32 ] @
Za petoosnu ti je dovoljan Mach3 ili Mach4, a može i LinuxCNC, Pumotix, ....
[ SASA M. @ 19.07.2021. 17:56 ] @
Kratak report...

Ubacio sam jedan sketch jos u petak koji se zove ping-pong kome sam dodao pauze kako sam zeleo, ovaj radi sa AccelStepper bibliotekom, da kazem, radi ok. ali mu ne nesto ne vidim da radi acekleracija Ono osnovno sto sam pokusavao da dobijem radi. Kasnije sam video da je uz lib. ima i sketch "Bounce" ali njega nisam stigao da probam jos. On je jednostavniji od ovog sto sam probao. Verujem da i taj radi slicno. Ostaje mi sad da pokusam da se prvom prilikom posvetim ovom sa preporucenom spidgonzales lib-om da dobijem isti rezultat, ali sa ovom opcijom postepenog ubrzanja.

Drugo, nisam uspeo da reprogramiram onaj uno koji je poblesavio, sa drugim ispravim, dobijam gresku koja navodno asocira da neka konekcija nije dobra ili kristal ne osciluje. Videcu kad budem isao u radionicu da zakacim osciloskop pa da vidim da li to "pije"vodu. Probacu kad budem mogao da skinem sam cpu pa da ga programiram direktno, ako u medjuvremenu ne kupim programator. Ima jos tih par neinvazivnih metoda pre nego mu otvorim dushu i pod elektronskim mikroskopm sam podesim fuse bitove

Trece, onaj prvobitni tmc drajver sa kojim sam obavio prve testove (ne racunajuci a498, takodje ne radi. Srecom imam ih jos 3, pa mi tu nije prob. Verovatno je otkazao kada i sam uno. Neki spajk (lee) ih izgleda ubio oboje istovremeno.
[ bogdan.kecman @ 19.07.2021. 18:26 ] @
ako u toku rada otpadne jedna od 4 zice motora, ili ako je bila otkacena
vrati se nazad sanse da se nepovratno spali sve spojeno su oko 80%

ako se doda 8 izlaznih dioda na 4 zice motora (svaka zica po dve diode,
jedna prema vmot druga prema gnd) ta sansa za spaljivanje pada sa 80% na
30% ali i dalje ostaje ozbiljna sansa da se sve spali ako pri radu zica
motora otpadne sa drajvera ... neke stotine do iljade volti mogu se
izgenerisu tu.. ako spajas to na komp koji ista vredi, obavezno kroz
izolacioni usb adapter
[ SASA M. @ 19.07.2021. 19:59 ] @
Crtao sam manje vise univerzalnu plocicu gde moze da se upotrbeni jedan ili drugi "kompatibilni" motor drajver i arduino nano jer mislim da mi nesto dodatno od hardvera nece trebati. Trenutno ovo sto sam zadnje probao je prebaceno na protoboard sa tom konfiguracijom. Ranije je uno bio pored,a li nije bio nesto preterano fiksan. Pravicu tu cim budem imao test plocu sa lemnim tackama, a ko zna mozda jednog dana narucim normalnu plocu. Ako napravim onu 5-osnu koju sam spominjao na prosloj strani, mozda sam izradim stampanu plocu na njoj.



Nije jos dovrseno, imam nekoliko revizija, mozda bude otprilike ovako.





[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 19.07.2021. u 21:38 GMT+1]
[ ZAS011 @ 20.07.2021. 09:02 ] @
Za 5to osnu ti treba i ozbiljan CAM softver. Spremi se na popriličan trošak
[ SASA M. @ 20.07.2021. 23:36 ] @
Nikakav problem, pisem ga is pocetka
[ ZAS011 @ 28.07.2021. 16:53 ] @
Šta se dešava, liftadžijo?
Dokle si stigao? (mislim koji sprat)
[ SASA M. @ 28.07.2021. 17:16 ] @
@ZAS011
Jos uvek sam na prizemlju


Napravio malu polocicu i stavio elemente na nju da ne vise okolo jer mi je protoboard trebao za nesto drugo, pustio malo u rad sa tim ping pong sketch-om koji sam nasao na net-u. Dosta mi je trebalo vremena da sve napravim, uspelo tek iz drugog puta jer sam koristio neku losu zicu za mostove, pa sam morao sve iz pocetka. Evo dole par slika kako izgleda.

Imam jedan problem sa tim sketch-om, ako je neko voljan da ga pogleda, postavicu ga onda ovde... Elem, taj ima 2 limit switch-a kao sto mi treba, kada se ukljuci podesen je da ide u jednom smeru do prvog limita onda do drugog i tako bi trebalo u nedogled... Sve je ok dok je pokretni deo izmedju ta dva limita, medjutim problem nastaje kada se prikljuci na napon dok je pokretni deo na tom prvom limit switch-u, on ga ignorise i krece u smeru ka njemu kao da ga nema i naravno prodje ga kao da nije tu. Nemam ideju kako da to resim. Ici cu kasnije do radionice da uzmem spravu, da donesem kuci da bih mogao da eksperimentisem.



[ ZAS011 @ 28.07.2021. 20:12 ] @
Prikači skeč.
[ SASA M. @ 28.07.2021. 20:52 ] @
Code:
#include <AccelStepper.h> //accelstepper library

const byte limitSwitch_1 = 2; //pin for the microswitch using attachInterrupt()
const byte limitSwitch_2 = 3; //pin for the microswitch using attachInterrupt()

bool switchFlipped = false; //stores the status for flipping
bool previousFlip = true; //stores the previous state for flipping - needed for the direction change

// direction Digital 4 (CCW), pulses Digital 5 (CLK)
AccelStepper stepper(1, 5, 4);

void setup()
{
  //Limit Switches
  pinMode(limitSwitch_1, INPUT_PULLUP); // internal pullup resistor (debouncing)
  pinMode(limitSwitch_2, INPUT_PULLUP); // internal pullup resistor (debouncing)
  
  attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(limitSwitch_1), FlipDirection, FALLING);   //do not change it to 'CHANGE'
  attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(limitSwitch_2), FlipDirection, FALLING); 
  //---------------------------------------------------------------------------

  //Serial Communication
  Serial.begin(9600); //defining some baud rate
  Serial.println("Testing Accelstepper"); //print a message
  //---------------------------------------------------------------------------

  //Stepper parameters
  //setting up some default values for maximum speed and maximum acceleration
  stepper.setMaxSpeed(5000); //SPEED = Steps / second  
  stepper.setAcceleration(10000); //ACCELERATION = Steps /(second)^2    
  stepper.setSpeed(5000);
  delay(500);
  //---------------------------------------------------------------------------

}

void loop()
{
  
  stepper.runSpeed(); //step the motor (this will step the motor by 1 step at each loop indefinitely)
  flipCheck();   //checking the flip in each loop
}

void flipCheck()
{
  if(switchFlipped == true)
  {    
     Serial.println(previousFlip); //This was just a control flag for debugging
    
     if(previousFlip == true) //If the previous flip is 1, we have positive direction
     {    
        delay(5000);
        stepper.setSpeed(5000);       
     }
     if(previousFlip == false) //If the previous flip is 0, we have negative direction
     {  
      delay(2000);
       stepper.setSpeed(-5000);
     }
     switchFlipped = false; 
  //We have to reset this, so in the next iteration of the loop, the code will not enter this part, only when there was a click again
  }
 
}

void FlipDirection()
{    
  switchFlipped = true; //we change the status to true, so the code will enter the flipCheck() function 
  previousFlip = !previousFlip; //change the state to different from the previous - this controls the direction
 
}


Ovo je taj primer: https://www.youtube.com/watch?v=usYdMPWf7xw&t=689s

Ja sam samo dodao delay da na krajevima stane odredjeno vreme, takodje njegovi limit prekidaci su bukvalno na krajevima same ose pa verovatno nije ni mogao da vidi kako se ponasa. MOja osovina je skoro 40cm dugacka a limiti su tako stavljeni da je prvi stavljen na sredinu a drugi na kraj.

Kod mene je hall senzor umesto mehanickih prekidaca, ne znam koliko je potrebna funkcija debounce



[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 28.07.2021. u 22:05 GMT+1]
[ goran_68 @ 28.07.2021. 21:09 ] @
Za ovaj problem pri uključenju, ja bih u setup prvo proverio da li je uključen neki od limit prekidača pa tek onda krenuo sa attachInterrupt(... ) i stepper.runSpeed();
[ SASA M. @ 28.07.2021. 21:32 ] @
Hvala Gorane za brzo javljanje, dodao sam 2 videa kao ilustraciju. Po mojoj logici, interapt se desio pri ukljucenju i kao sam citao on ima prioritet, logicnije mi je da se mozda tu zablokira a ne da krene sa izvrsenjem programa, kao da taj pin nije aktiviran. Mozda gresim, naravno...
[ ZAS011 @ 29.07.2021. 09:28 ] @
Imaš jedan mali problem u razmišljanju.
Tvoj motor, kod nailaska na granično senzor mora da uspori, tako da taj tvoj "ping-pong" ima da pravi premašaj svaki put kada aktivira granični.
Ako ti granični služe da bi korigovao gubitak koraka, uzmi veći motor, po snazi.
[ SASA M. @ 29.07.2021. 16:47 ] @
Na prvom videu se vidi da kretanje nije prebrzo i on koliko sam mogao da zapazim staje trenutno i uvek na istom mestu kada se magnet priblizi hall senzoru. Prakticno sada i ne moze brze od ovog i da hocu, pa inerciju savlada bez problema. Nisam dugo snimao jer bih premasio velicinu fajla koji moze ovde da se okaci, ali iz posmatranja ne vidim vizuelno da se desilo u bilo kom momentu da se ne zaustavi na istom mestu. Mada jesam citao neke tekstove vezne za preciznost hall senzora bas za ove svrhe, na mene te tolerancije nisu bile bitne jer su mnogo nize od onog sto sam ja mislio da mi uopste treba za ovakav sklop.

Po programu on ide napred-nazad bez brojanja koraka, samo je zadato da ide u jednom ili drugom smeru predefinisanom brzinom dok ne naidje na limit sw. da bi promenio smer i to je sve. Ima komandu za ubrzanje, ali kao da ta funkcija ne radi.
[ ZAS011 @ 30.07.2021. 12:39 ] @
Kod Flexy/SpeedyStepper biblioteke ne može da ti se desi da ukoliko je motor na senzoru, krene u pogrešnu stranu.
Ono što moraš da uradiš je Homing, i program zna gde ti je mehanička polazna tačka. Homing radi tako da, ako nije na prekidaču, krene ka istome, aktivira ga (zna da je na istome) i onda krene u suprotnu stranu dok ga ne deaktivira, i to je HOME pozicija.
Ako prilikom poziva homing funkcije, osa "sedi" na prekidaču, samo će da se pomeri da ga oslobodi. Znači, nema odlaska "u podrum".

Pogledah na brzinu keywords od biblioteke, i čini mi se da ti nisi ni pogledao šta sve ima u njoj.

Code:
moveTo
move
run
runSpeed
setMaxSpeed
setAcceleration
setSpeed
speed
distanceToGo
targetPosition
currentPosition
setCurrentPosition
runToPosition
runSpeedToPosition
runToNewPosition
stop
disableOutputs
enableOutputs
setMinPulseWidth
setEnablePin
setPinsInverted
maxSpeed
[ SASA M. @ 31.07.2021. 18:35 ] @
Probao sam ranije primer demo koji je stigao kada sam instalirao ovu speedy biblioteku i video sam da se malo pomeri od prekidaca, mislim da mozda za hall senzor taj pomak nije dovoljan, jer se desi da kada se pomeri da se indikacija (le dioda) na senzoru ugasi kada dodje do njega, ali onda posle sekund ponovo upali, kao da je se ponovo aktivrala logika u hall senzoru. Medjutim tada kad sam probavao, nisam obracao paznju puno na to, jer tad nisam uspeo da zadam da kada uradi homing da ga nateram da pomeri pokretni deo u nekom smeru za bilo koju vrednost, npr 10cm (ili bilo koliko cm).

Tu sam eksperimentisao sa komandom stepper.moveToPositionInMillimeters(100); koju sam video u njegovom dokumentu, ali sam onda odustao privremeno da pokusavam jer sam naleteo na ovaj kod koji sam gore okacio sa AccelStepper lib, kako mi je bio proradio sa njim otprilike kako sam ja zeleo, odneo sam sve u radionicu da napravim malo bolju plocicu, a tamo nisam imao komp, niti bih mogao tamo da eksperimetishem sa bilo kojim skecom.

Izgubio sam par dana dok sam napravio, kao sto sam napisao, i onda sam testirao kako se kolica ponasaju kada idu levo desno malo duze, tj gore dole jer mi je to tada bio cilj, buduci da nisam nikad imao u rukama ovakav sklop i nisam znao kako se ponasa u radu. Onda sam primetio onaj problem sa pocetnom pozicijom na limit prekidacu kad dodje struja. Sada sam sklopociju doneo kuci, pa imam mogucnost da je prikacim na komp i da eksperimentishem.
[ ZAS011 @ 31.07.2021. 21:01 ] @
Pomeri se od prekidača/senzora do momenta promene stanja prekidača/senzora.
To rade i ozbiljne CNC mašine sa svojim osama.

Evo ti i jedan kalkulator za Steps Per
[ SASA M. @ 31.07.2021. 22:56 ] @
Snalazio sam se fino i sa win calc-om, za sad. Ovo je za ozbiljne stvari, nisam jos dotle dosao.
[ SASA M. @ 02.08.2021. 20:28 ] @
Pitao sam za vikend coveka koji je napravio ovaj ping-pong, rekao mi je ce napraviti novi video u skladu sa problemom koji sma zapazio, ali nije mogao da mi kada. Dao mi je savet da u medjuvremenu probam da u setup stavim petlju while. Naravno pokusao sam, ali bez uspeha.

Dobijam razne greske prilikom kompajliranja, npr

Code:
error: expected '}' at end of input

 }

 ^

exit status 1

'FlipDirection' was not declared in this scope



Dodavao sam otprilke ove komande u setup() sa raznim varijacijama:

Code:
{
while(limitSwitch_1 == true)
{
  stepper.move(200);
}


Ako neko moze da mi da neko napise resenje kako da sprecim da se moj lift slucajno pokrene u kontra smeru dok je aktivan granicni prekidac, bio bih zahvalan.

Naravno, ako neko zeli da ponudi gotovo resenje za novac, neka pise na pp.
[ SASA M. @ 14.08.2021. 18:30 ] @
Nisam dugo pisao, bio u guzvi, nisam puno pokusavao da se igram sa ovim. Danas sam odvojio malo vremena, i uspeo da prilagodim u najvecoj meri 2 neka primera. Na video je primer sa speedy stepper library. Radi ono sto sam zeleo, u jednom momentu je samo napravio jedan problem, kada je otisao na home, prijavio je istovremeno da ga nije dostigao, pa sam malo promenio vrednost za duzinu navoja koji imam (spustanje iz home ka motoru je podeseno 200mm, koliko je i podeseno da mi je navojna sipka) , nadam se da se sada nece desiti. Taj donji senzor za sada nema funkciju. Za sada mi je ovo dovoljno da radi ovako, ako ne bude nekih drugih problema. Hvala svima koji su mi pomagali da napravim nesto sto nisam od starta planirao.